Aangrijpende „NATHAN, DE WIJZE" van Guus Hermus Bloembollencorso dit jaar voor het laatst? MSI STUDIECENTRUM Corso moet blij ven TRUCK NA BOTSING OP RANDWEG GEKANTELD Agenda Haarlem Verzet tegen demping van de Blekersvaart Een van de nog weinige plekjes landelijk schoon Bejaard echtpaar door kolendamp bedwelmd Kind aangereden door bromfiets pfcSSl- Moderne vertolking door Centrum onder Poolse regisseur „Te weinig propagandistische waarde voor het vak" Auto richt schade aan in Gierstraat Schaken bij Het Witte Paard Prijshoudende markt „Oud Heemstede-Bennebroek" n.v. keiler &macdonald Vrouw van haar tas beroofd Mysterie rond druiventros Onder invloed gereden VSÏS: Bloembollencultuur: Veel ongevallen op Zandvoortse circuit n.v. keiler &macdonald De beurs vandaag: MAANDAG 22 APRIL 1963 PAGINA 3 installatiebedrijf voor eleciro-techniek hangt voor een groot deel af van uw kennis. Diploma's zijn nu eenmaal belangrijk in onze op specialisatie gerichte maatschappij. Elk jaar op nieuw scheppen duizenden mensen zichzelf pro motiekansen door te studeren bij het Studiecen trum, waar schriftelijke cursussen (er zijn meer dan 100 verschillende!) desgewenst worden aan gevuld met gratis mondeling onderricht in speciale studie-weekends. Wilt u meer weten? Vraag vrij blijvend de volledige studiegids bij: CULEMBORG In Breda Heemsteedse jongensclub eerste op nationale tentoonstelling - mm centrale verwarming en luchtbehandeling Tui-n.Iiedcn werenaging 't Is goed als KEYSER t doet Films Toneel Dans Cabaret Diversen T entoonste Hingen HEEMSTEDE, 20 april Bij de vrij dag in de foyer van het Minverva Thea ter gehouden algemene ledenvergade ring van de vereniging „Oud Heemste de-Bennebroek" is breedvoerig gedis cussieerd over het overigens nog va- jfe plan van de gemeente om tot demping over te gaan van de Blekers vaart. De vergadering kon zich daar mee geenszins verenigen. Men stelde onomwonden vast dat bij demping van de Blekersvaart een van de weinige plekjes landelijk schoon die Heemste de nog telt, verloren zou gaan. De vervuiling van de Blekersvaart Werd In dit verband mede ter sprake gebracht. Geconstateerd werd dat de le vervuiling bepaalde oorzaken heeft. De laatste zes jaar werd de vaart niet toeer uitgebaggerd, terwijl het pomp stationnetje, dat de doorstroming van het water moet regelen, al sinds twee jaar geheel buiten werking is. Een van de leden merkte op, dat van de zijde der politie opgetreden behoorde te wor den tegen de mensen die in de Ble kersvaart allerlei vuil en afval depo neren. De voorzitter M. Thierry de Bye Dolleman zag op dit moment nog geen aanleiding om tot een protest-actie te gen het plan tot demping van de Ble kersvaart over te gaan. De plannen 2ijn nog te vaag en bij de huidige stand van zaken bestond er volgens hem nog geen reden tot ernstige ongerustheid. De voorzitter, en met hem alle aanwezigen, hoopte van harte dat de Blekersvaart r- die tot de alleroudste plekjes van Heemstede behoort voor het dorps- achoon behouden zal blijven. Aan het begin van deze geanimeerde Vergadering werd een bestuursverkie zing gehouden. De waarnemend voor zitter, M. Thierry de Bye Dolleman, Werd bij acclamatie tot voorzitter be- hoemd. De secretaris J. L. Veen zei dat de vereniging in de persoon van de heer Thierry de Bye Dolleman een voorzitter mag begroeten, die van een wiens vader een van de oprichters van (Advertentie) Zijlstraat 56 - Haarlem - Tel. 11828 HAARLEM, 22 april In de Bis- Schop Callierstraat is zaterdagavond omstreeks negen uur een 65-jarige we duwe door twee jongens op een brom- *Ms van haar handtas beroofd. werd door de jongens achterop gereden en de duo-passagier rukte haar o a j uit de hand. De inhoud bestond aevJ? een portemonnaie met ongeveer Stilden en enkele sleutels. Een ^nqeraoek, dat zij even later met de rSmiÊJJ1 r? buurt insteMe, had geen tas 15 la'er teruggevon- twrskade.6" grasperk aan de Garenko- oud-Heemsteeds geslacht stamt en de vereniging was. Voof de verkiezing van een nieuwe penningmeester, als op volger van de heer H. Korringa, wa ren zes kandidaten. De keuze viel op ir. B. W. Colenbrander, die met grote meerderheid van stemmen werd aange wezen om de penningen van de vere niging te beheren. De voorzitter was verheugd dat de restauratieplannen voor het Oude Slot door het besluit van de gemeenteraad in een nieuwe ontwikkelingsfase zijn ge komen. Binnenkort zal prof. Cohen uit Deiden voor de leden van de vereni ging een lezing houden over de Hoekse en Kabeljauwse Twisten, geprojecteerd tegen - de achtergrond van het Oude Slot en „derzelfder Heren van Heem stede". Gezien de actualiteit van deze lezing in het licht der restauratieplan nen, zullen ook de Heemsteedse raads leden voor deze lezing worden uitgeno digd. Zo mogelijk zal de vereniging een nieuw boekwerkje over de historie van het Oude Slot laten verschijnen. Mee gedeeld werd dat deze zomer een dag tocht zal worden gehouden naar de Gel derse Achterhoek, voor een excursie langs verschillende kastelen. Na afloop van de vergadering hield secretaris Veen een lezing met licht beelden over „oud Heemstede". Het was een uitermate interessante en boeiende causerie. Aan de hand van oude foto's en prenten kregen de aan wezigen een voortreffelijk gedocumen teerd beeld te zien van het Heem stede uit de voorbije jaren. Veel aan landelijk schoon moest de laatste veer tig jaar plaats maken voor de bouw van woningen. De verdwenen fraaie dorpsbeelden, die nu weer op het filmdoek gestalte kregen, stemden tot weemoed. Tal van buitenplaatsen en oude herbergen gingen in de loop der jaren verloren. De lezing van de heer Veen werd met een dankbaar applaus beloond. HAARLEM, 22 april Een bejaard echtpaar, wonend aan de Zomerkade, is vrijdagochtend ten gevolge van ko lendamp bedwelmd geraakt. Een schoonzoon, die omstreeks twaalf uin in het huis kwam, trof daar zijn 78-jari- ge schoonvader en zijn 76-jarige schoon moeder in bewusteloze toestand aan Beide mensen werden naar het Gro' Gasthuis overgebracht, waar zij wee: tot bewustzijn kwamen. Uit het onde zoek is gebleken dat de schoorsteen een defect had. Er is een stookverbof opgelegd. HAARLEM, 22 april In de Dorre boomstraat waren zaterdag enkele kin deren aan het spelen op het trottoir. Plotseling ging een bijna 2-jarig jonge tje de rijbaan op. Hjj werd toen aange reden door een bromfiets, bereden door een 16-jarige jongen. Het kind liep ernstige hoofdwonden op en moest naar het Grote Gasthuis worden over gebracht. Zijn toestand was zorgwek kend. HAARLEM, 22 april De vergulde druiventros, die bjj een wijnhandel aan de Grote Markt buiten hangt, is een dezer dagen verdwenen. Er is echter een man in de winkel gekomen die ver telde dat hij de druiventros kon terug bezorgen. Hij veronderstelde dat de eigenaar er wel 25 voor over zou hebben. Tsen de man de andere dag terugkwam, wachtte de politie hem op en hij werd aan een verhoor onderwor pen. De man verklaarde de druiventros van drie jongens te hebben gekregen. Die zouden de tros hebben gestolen. De politie maakte niettemin proces verbaal tegen hem op. 99 HAARLEM, 20 april Het Haar- '•ms toneelpubliek heeft gisteravond getuige kunnen zijn van een bijzondere gebeurtenis: de voorstelling van „Na than de wijze" van Gothold Ephraim Lessing, in de bewerking van Ferdi nand Bruckner, welke opnieuw bewerkt was door de dramatrug van de toneel groep „Centrum", Hans Koduin. De voorstelling werd gegeven door toneel groep „Centrum" onder regie van de in Engeland werkende, Poolse regis seur Vladek Sheybal en met Guus Her mus in een magistrale titelrol. Lessing heeft het stuk geschreven als een lofzang op de verdraagzaam- (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM, 19 april De bond van bloembollenhandelaren heeft besloten van volgend jaar af niet meer mee te doen aan het bloemencorso, dat jaarlijks eind april door de Bollen streek trekt. Bovendien zijn in het centraal bloembollen comité, dat het corso belangrijk subsidieert, stemmen opgegaan om het subsidie in te trek ken. Dit alles zou kunnen betekenen, dat het corso, dat jaarlijks tienduizen den naar de Bollenstreek trekt, op los se schroeven komt te staan. Het Weekblad voor Bloembollencul tuur, het orgaan van de koninklijke al- Advertentie) UW Toer Nederlands Schriftelijk Erkend door de I.S:0.. met medewerking van het Mmisterie van Onderwijs HAARLEM, 22 april In de Gier- •w&at Is een personenauto, bestuurd door een 41-jarige musicus uit Hille- Swn, tegen een geparkeerd staande duto opgereden. Deze auto schoot daarop vooruit, te- een de hoge stoep en de pui van een ^oning aan de Gierstraat, waardoor rf stoep zwaar beschadigd werd. De SvL kwam dwars op de rijbaan tot pratend en bleek aan voor- en achter- *We zwaar beschadigd. Dei musicus jvas onder invloed van sterke drank. «SU .rÜbewijs werd ingevorderd, zjjn jhto in beslag genomen. De man werd ontnuchtering ingesloten. J^MSTEDE, 20 april De jon- leeft 6 Bav0" uit Heemstede afdeling werstee- pr«s behaald Mi de hobhv g^afie van de nationale blik in g' die °P het °Sen- DUk ni Breda wordt gehouden. Het was beatond uit een fraaie wfsselbeker welke Gerard Rotteveel en liter van Soest als afgevaardigden van de Ton- gensclub, uit handen van de Bredase wethouder van jeugdzaken in onlangst mochten nemen. De jongensclub St- Bavo neemt ook deel aan de tentoon stelling Hobby-1963, die tot en met zon dag in de Haarlemse Vleeshal wordt ae- hovden. gemene vereniging voor bloembollen cultuur waaraan wij deze berichten ontlenen merkt op, dat de belang stelling voor het corso de laatste jaren dalende is en dat in kringen van de bloembollencultuur steeds meer wordt getwijfeld aan de waarde van het cor so voor het vak. Dit alles neemt niet weg dat er nog geen enkele officiële beslissing is genomen en dat voorlopig op 11 mei het corso als van ouds door de bollenstreek zal trekken. Alleen zal volgend jaar de wagen van de bond van bloembollenhandelaren niet meer meerijden. Dat aan de waarde van het corso voor de bollenhandel verder wordt getwijfeld, is niet zo verwonderlijk, ie toeschouwers krijgen de bolbloe- men te zien, zoals zij op wagens zijn vastgeprikt en het is niet aanneme lijk dat zij erdoor worden geïnspi reerd voortaan hun tuintjes met bol- bloemen op te sieren. Daarbij komt dat het bollenbedrijf in de Keuken hof een veel directer en veel inter- nationaler georiënteerd propaganda- instrument heeft gekeregen. Het is dus begrijpelijk, dat men zich af vraagt of het geld, dat jaarlijks in het corso wordt gestoken, niet beter kan worden besteed. Dat het aantal bezoekers elk jaar minder wordt, lijkt sterk overdreven. Er zijn nooit officiële tellingen gehou den, maar algemeen is men van oor deel dat het aantal bezoekers toch wel toeneemt. Voor de bollenexport moge het corso minder betekenis hebben en in zover is het besluit van de bond van bollenhandelaren wel begrijpelijk, voor de Bollenstreek als zodanig is het corso dat ongetwijfeld wèl. Dat men daarom zijn gedachten eens zou laten gaan over een re-organisatie van net corso en met name van de initia- t1?6 instanties, lijkt dan ook tfk' Het is waar, dat het corso met van internationale allure is. Ware het dat wel, dan zou de bond van bollenhandelaren zeker wel weer overwegen mee te doen. En het cen traal bloembollen-comité zou dan ze- ker zijn subsidie blijven geven. Mis schien dat ook in dat opzicht een re organisatie mogelijk is, zodat het bol- lencorso de aandacht zal krijgen van de grootste publiciteitsmedia, als Eu rovisie en filmjournaals. Vrijdagmiddag is in de Gravenzaal van het stadhuis de Salzburgweek feestelijk geopend. Tijdens de openingsplechtigheid zong de Oostenrijkse sopraan Rottraut Hansmann enkele werken van Mozart. Vrijdagavond concerteerde in de Concert zaal het Mozarteumorkest uit Salzburg en in de Vishal wordt een tentoonstelling gehouden van Keltische kunstvoorwerpen, afkomstig uit de rijke verzameling van het Salzburger museum Carolino Augusteum. Vanavond zal de directeur van het museum, prof. dr. Kurt Willvonseder, in het Frans Hals Museum een inleiding houden over deze tentoonstelling. In het kader van de Salzburgweek draait de Studio-bioscoop de film „Der Rosenkavalier" van morgen tot en met donderdag. Woensdagavond geeft Albert de Klerk in de St. Bavo een orgelconcert met medewerking van' de sopraan Annette de la Bije en de violist Jan Hesmerg. Vrijdag wordt de Salzburgweek besloten met een concert door het N.Ph.O., waarbij de Salzburger pianist Gemot Sieber als solist optreedt. HAARLEM, 22 april Tijdens de rondvraag aan het eind van de verga dering van de Kon. Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur, vanmorgen in de Tuinzaal van het Gemeentelijk Concert gebouw gehouden, kwamen ook het Bloembollencorso ter jshrake. De afde ling Wassenaar memoreerde de som bere berichten in het weekblad voor Bloembollencultuur, als zou dit jaar voor het laatst het corso gehouden wor den. Wassenaar kon het niet eens zijn met het argument, dat het corso te wei nig propagandistische waarde heeft. Er zal echter iets aan de route gedaan moeten worden en men herinnerde aan Rijnsburg, waar het corso doorgaat tot in leiden, en aan Aalsmeer, dat zijn cor so naar Amsterdam stuurt. De afdeling had graag dat het hoofdbestuur zijn aandacht gaf aan deze kwestie. De voorzitter gaf ten antwoord, dat de route nu inderdaad gewijzigd is, al thans, dat de tocht slechts eén keer wordt gemaakt. Bovendien worden na afloop de wagens geconcentreerd, zodat het publiek de wagens als op een ten toonstelling kan bezichtigen. OOK DE RZITTER WAS OVER VAN DE PR voorzitter was overtuigd van de propa gandistische waarde van het corso. He laas gaat de belangstelling van de fir ma's in dalende lijn. Overigens wilde hij niet pessimistisch zijn. Hij hoopte al leen, dat de bedrijven er wat voor over zouden hebben om aan het corso mee te doen. Men moet het niet alleen van het corso laten komen. Het is tenslotte een gezamenlijke onderneming. Vanuit de vergadering werd daarop bezwaar gemaakt tegen het centraal bijeenbrengen van de wagens. Dat zou gebeurd zijn uit verkeerstechnische overwegingen. Vroeger namelijk bleven de wagens verspreid langs de weg staan. Men was van mening, dat de Rijkspolitie een dag een extra regeling zou moeten treffen, waardoor de tien- Op de kruising Westelijke Randweg Zijlweg zijn vanmorgen om omstreeks zeven uur een personenauto en een vrachtauto op elkaar ingereden, tenge volge waarvan de personenauto totaal vernield werd en de oplegger van de vrachtauto kante4de en nsm schade opliep. De bestuurder van de personen auto, een 62-jarige aannemer uit Bloe- mendaal, liet na om bij de kruising de vrachtauto, die op de Weselijke Rand weg uit noordelijke richting kwam, voortong te geven. De bestuurder van de vrachtauto, een 25-jarige chauffeur uit Surhuisterveen, trachtte nog een om trekkende beweging te maken, maar zijn manoeuvre had geen resultaat. Beide auto's zijn door kraanwagens weggeta- keld. De bestuurders werden niet gewond. duizenden belangstellenden in de gele genheid zouden zijn de wagens langs de weg te bezichtigen. De voorzitter ver klaarde daarop, dat het centraliseren niet alleen geschiedde uit verkeerstech nisch oogpunt, maar ook om zakelijke redenen. Bij een tentoonstelling kan men fas de vergadering lcclaTUIGDVOO 8 namelijk entreegelden heffen. Daar was de vergadering niet zo enthousiast over. Die gelden zouden in verhouding tot de kosten van het corso onbeteke nend zijn. De reclame van de sprei ding zou althans groter zijn. De voorzitter zegde tenslotte toe, dat men de kwestie zou blijven volgen, maar verklaarde, dat de vereiging geen (financihle) taken van het C.B.C. en de Commissie voor onpersoonlijke re clame zou kunnen en mogen opnemen. De leden zouden dan financieel over belast worden. En tenslotte zou de ver eniging zich op een terrein begeven, waar het in feite niet thuishoort. ZANDVOORT, 22 april Er hebben dit weekeinde nogal wat ongevallen plaatsgevonden op het Zandvoortse circuit. Zaterdagmiddag tijdens trai- ningsritten voor de motorraces van de KNMV is omstreeks half zes de 23- jarige machinetekenaar P.G.Z. uit Am sterdam vermoedelijk door te hoge snelheid uit de bocht van de Hunzerug gevlogen. HU moest met een schedel- basisfractuur worden overgebracht naar het St. Elisabethgasthuis in Haar lem. Drie andere motorrijders slipten in de loop van de middag, maar deze ongevallen liepen af met slechts mate riële schade. BEVERWIJK, 20 april B. en W. stellen de raad voor, overeenkomstig de bestaande verordening, in de kos ten van restauratie van het verenigings gebouw aan de Schans ƒ2.846,27 bij te dragen (15 pet. van de uitgaven). (Advertentie) Zijlstraat 56 - Haarlem - Tel. 11828 HAARLEM, 22 april Voor de le ronde van de onderlinge competitie kon Lips een behaald voordeel door goed verdedigen van Haverkort jr. niet ge noeg uitbuiten en moest met een re mise genoegen nemen. Ran behaalde in de 2e ronde een snelle overwinning op Reeuwijk. Ook v. d. Berg, die reeds vry spoedig tegen Haverkort jr. posi tioneel veel beter stond, boekte een verdiende zege. Raaphorst en Bleeke- molen kwamen nog niet tot een beslis sing. Laatstgenoemde staat beter. In groep 2 was de zege (de le die Brasser behaalde, de verrassing van de avond. Ook de nederlaag, die Cobelens van v. Schie te incasseren kreeg, werd zeker niet verwacht. Limburg weerde zich eveneens uitstekend. Of hij echter meer dan een */i punt uit de afgebroken part-ij zal halen, is zeer dubiens* Lunenburg is in de 2e ronde uitste kend op dreef en noteerde zijn 3e zege. Banken kwam eveneens tot een winst punt, maar had hiervoor de hulp van zijn tegenstander min of meer nodig, die een stuk weggaf in de laatste fase van de strijd. V. d. Erf had aanvanke lijk de beste papieren. Later keerden echter de kansen en kon Comelissen de le ronde afsluiten met een winst punt. Om het clubkampioenschap was de strijd tussen Hopman en Hoogland uitermate fel en spannend. Tenslotte eindigde de partij toch in een verde ling van de punten. Pancras had tegen Huyboom aanvankelijk minstens gelijk spel. Toen hij echter te veel tot de aanval overging zonder een behoorlijke ontwikkeling, kwam Huyboom positio neel in het voordeel en dwong hij Pan cras uiteindelijk tot opgeven. Na 20 wedstrijden is Huyboom nog steeds on geslagen, met een score van 18 pun ten. De uitslagen waren: Haverkort sr.— s L' v- d. BergHaverkort jr. 1-0, RaaphorstBleekemolen afgebro ken, RanReeuwjjk 1-0, Hoogland- Hopman %-</2, HuyboomPancras 1-0, BrasserScholte 1-0, Comelissenv. d. Erf l-<h Cobelens—v. Schie 0-1, Lunen burg—Puts 1-0, Banken-Sanders 1-0, LimburgRaap afgebr. Ladderwedstr. Bottelier—Holtkamp 1-0. HEEMSTEDE, 22 april De onder linge tuinliedenvereniging „Aerdenhout en Omstreken" houdt woensdagavond m hotel „Het wapen van Heemstede" een ledenvergadering. Tijdens deze bij eenkomst zal de heer Ch. Elderbroek een lezing met kleurendia's houden over Nieuw Zeeland. (Advertentie) STOMEN VERVEN STOPPAGE LORENTZPLEIN 25 - SOENDAHE'N 37 CINEMA PALACE (8e week): West Side Story, 14 jaar. Dag. 2 en 8 uur. FRANS HALS: Degens, dolken en doodsge vaar, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2 en 8 uur. LIDO: Sodom en Gomorra, 14 j. Degelijks 2 en 8 uur. LUX OR: Parijse perikels, alle leeftijden. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: 's Nachts kan van alles ge beuren, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: (vr. t.m. zo.) Drie revplverhelden, 14 j. Ma. t.m. do.: Hellegebroed, volw. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO, t/m do.: Der Rosenkavalier, 14 jaar. 8 uur. MINERVA: Drie dolle tantes, a.l., dl. 15 uur. Maandag 22 april Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep En semble met „De duivel hale ze" van Robert Thomas. Regie: Jan Retèl. In de hoofdrol len: Conny Stuart, Heieen van Meurs en Ton van Duinhoven. Dinsdag 23 april Stadsschouwburg, 8 uur: Toneelgroep En semble met „De duivel hale ze" van Robert Thomas. Regie: Jan Retèl. In de hoofdrol len: Conny Stuart, Heieen van Meurs en Ton van Duinhoven. Maandag 22 april Concertgebouw, 8 uur: Israëlisch Dans theater „Karmon Israeli Dancers and Sin gers". „Adam en Eva". Raamvest 5. Iedere avond van 8 tot 2 uur. Cabaret van 9 tot 11 uur. Maandag 22 april Rest. Brinkmann, muziekzaal, 8 uur: Ver eniging „Haarlem", Ir. J. Bardet spreekt over „De rol van de kastelen in de ge schiedenis van Kennemerland". Frans Halsmuseum, 8 uur: Salzburgweek. Dr. K. Willvonseder uit Hallein spreekt over „De kunst der Kelten". Dinsdag 23 april Rest. Brinkmann, 8 uur: Ver. St. Adelbert, Dr. P. A. Elderenbos spreekt over de kloos terorde van Taizé. Houtmanpad 22, 7.30 uur: Jeugd en Mu ziek, de heer H. Brouwer spreekt over en geeft demonstraties op de doedelzak. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dag. van 105 u. Zo. 15 uur. 10 april t/m 19 mei: avondopenstelling met kaars- verlichting, bloemen, floodlight en oude muziek, 8.3010.30 uur. Prentenkabinets schenking De Roos; tekeningen en aquarel len. Herman Kruyder. Teylers Museum: Schildert)en 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse, Italiaanse en Franse school. 16e t/m 19e eeuw Fos sielen. natuurkundige Instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 13 uur. Bisschoppelijk Museum: Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10—12.30 en van 1.30—5 uur (behalve maandag). Zon- en feestdagen van 25 uur In 't Goede Uur, Nieuwe Kerkspleln Maand april: Tekeningen en grafiek van Ru tb Fischer. Museum ,,'t Huls van Looy". t/m 3 juni: .Van vormende hand tot lopende band" Geopend dag. van 10—17 uur. Zo. van 13— 17 uur. Tot en met 3 juni. Keukenhof, Llsse, tot 15 mei openlucht tentoonstelling van voorjaars- en zomer bloemen. Geopend van 8 uur v.m. tot een half uur na zonsondergang. Kasteel Keuken hof, schilderijen, plafondschilderingen en kunstvoorwerpen. Huize „BloemenheuveF', Bloemendaalse- weg 158. Tentoonstelling van grafiek van Flip van de Burgt Geopend dagelijks 10-5 uur. Zo. 2-5 uur. Vishal. Tentoonstelling Keltische Kunst, bodemschatten uit Salzburg. Geopend dag. 10-5 uur, zo.- en feestdagen 1-5 uur, iedere vrijdagavond 8-10 uur tan. 2 juni. heid: het verhaal van de in het Mid deleeuwse Jeruzalem levende jood Na than, die zijn hele gezin ten offer heeft zien vallen aan een program. In plaats van op wraak te zinnen, sublimeert hij zijn gevoelens door een christen- wees bij zich op te nemen: het meisje dat hij Rachel noemt en een christe lijke voedster geeft. Hij zelf heeft zich overgegeven aan de wil van God. In het Middeleeuwse Jeruzalem komen de jood, de christen en de moslim te genover elkaar te staan. Vanuit hun starre orthodoxie haten zij elkaar, maar als zij daaruit treden respecte ren zjj elkaar als mens. Een toneelstuk ln de eigenlijke zin van het woord, is Lessings werk niet. Zelf noemt hij het een dramatisch ge dicht. De ritmiek van het vers heeft een belangrijke plaats; de ritmiek van de verzen evenzeer. Bruckner heeft ten behoeve van een Amerikaans gezel schap het oorspronkelijke stuk be werkt. Daarbij is de tegenstelling tus sen christen en moslim op de achter grond geraakt, zijn tal van ornamenten en uitweidingen weggewerkt. Maar de essentie van het stuk is gebleven: het thema van de verdraagzaamheid op basis van het wederzijds respect van mensen voor mensen. „Centrum" heeft er een moderne voorstelling van willen geven, een ver tolking die voor het moderne publiek onmiddellijk aanvaardbaar is. Dat be tekende voor de Nederlandse bewer ker. Hans Roduin. behalve dat hij met behoud van de poëzie de verzen in mo dem Nederlands moest omzetten, dat hij soms de Brucknerbewerking min der nadruk moest geven die ook dui delijk tijd- en doelgebonden blijkt en dat hij af en toe Lessing beperkin gen op moest leggen. Over het resul taat kan men niet anders dan gunstig oordelen, al kan men er uit puristische overwegingen bezwaren tegen aanvoe ren. Sheybal heeft het stuk ook modern geregisseerd. Hij heeft de uit te beel den werkelijkheid gelaten voor wat zij is en de personages vertekend tot zQ reus-achtige proporties kregen. Daar mee werd bereikt, dat de voorstelling iets reus-achtigs kreeg. Daarbij komt, dat hij erin geslaagd is de spelers tot een voortreffelijke vers-zegging te brengen, waaardoor de vertolking er als het ware een nieuwe dimensie bij kreeg. Met zijn tussenspelen van dans- achtig voortbewegende figuren was hij minder gelukkig. Het werd voortreffe lijk gedaan, maar de zin ervan wist hij niet duidelijk te maken. Roger Chailloux zorgde voor een imposant decor van trappen en bogen, in prach tige kleuren. Zoals gezegd speelde Guus Hermus een indrukwekkende titelrol. Hij heeft de traditionele opvatting van de rol: een oude, joodse man die door de ja ren heen geleerd heeft te begrijpen en te aanvaarden, laten varen. In de plaats daarvan gaf hij een jood in de kracht van zijn jaren te zien, een man die door een zee van leed is gegaan; niet een man in wie alle vechtlust ge doofd is, maar die van het leven zelf de wijsheid heeft geleerd. Heel zuiver was naast hem zijn pleegdochter Ra chel, door Ann Hasekamp met treffende ingetogenheid, maar niettemin ge spannen gespeeld. André van den Heuvel speelde de felle tempelier hartstochtelijk en hoewel in deze be werking de overgang van orthodox-on aantastbaar naar verdraagzaam niet helemaal uit de verf kwam. wist deze acteur haar toch aanvaardbaar te ver tolken. De figuur van sultan Saladin is in deze bewerking wat in de lucht komen hangen, maar Luc Lutz w-ist door een aanzetten van de komische accenten, hem een heel eigen plaats te geven in het spel. Henni Orri was huiveringwekkend als de geladen chris ten-voedster, prachtig van geladenheid, maar niet steeds even beheerst. Ge rard Hartkamp typeerde kostelijk de opportunistische lekebroeder en Peter Aryans gaf de onverdraagzame hoge priester overtuigend gestalte. J.W.v.d.V. AMSTERDAM, 22 april. De beurs is de nieuwe week zonder veel animo begonnen. De handel droeg een traag karakter. De invloed van het hogere Wall Street van vrijdag werd te niet gedaan doör de onrust aan het politieke front (Laos en Jordanië). De meeste belangstelling bestond nog voor de aan delen Philips. Deze werden vanmiddag ex het slotdividend van f 2,50 en ex 5 pet agiobonus verhandeld. De koers lag iets boven de theoretische prijs op basis van de notering van vrijdag. Vanmorgen, in de niet-officiële handel, zijn de stocks teruglopend verhandeld van f 7.55 tot f 7,49. De theoretische waarde liet zich berekenen op ongeveer f 7,50. Aand Kon. Petroleum waren vanmiddag goed prijs houdend en verder kon een lichte stij ging voor Hoogovens worden waargeno men. AKU is daarentegen een paar punten afgebrokkeld en ook Unilever gaf e enlichte daling te zien. In de scheep vaartmarkt kon Kon. Boot ruim 3 pnt. verbeteren. 4)4 Ned. 1960 4)4 Ned. 1961 4)4 Ned 1963 4 Ned 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl. 6 Ned. Handel Mi). Cert Amsterdam Rubber H.V-A. AJC.U Berkel Patent Calvé-Delft Cert Deli-Mil Fokker Ford v Gelder Hoogovens Mttller Co. Ned. Kabel Philips Gem Bez. Unilevet W ilton-Fijenoord Bllliton 2e Dordtsche Petr gew Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Ujr Java Ch PL KLJS4. Kon Ned Stoomb Mi: K.PJ4 Stoomv Mil Nederi v Nievelt v. Ommeren Rott Lloyd Ned Scheepv. Unie In terunie Robeco Unitas Ver Bezit Rentespaarbrleven '57 Rentespaarbrieven '58 2)4 Amsterdam '56 1 2)4 Amsterdam 56 II 2)6 Amsterdam 56 ED 2)4 Amsterdam 59 2)6 Rotterdam '57 Alb Hevn K1 obi Philips stocks Vorig Slot 102* 98H 98% 107% 366 116% 144'U 454 2oe% 815 134.50 409 915 262 567% 330% 506 160.40 163.70 260 438% 803% 175.40 115% 146 52.10 140". 134 129 116% 263 125% 200 218 513 13050 143 84 93% 93% 99 90% 128 opening 22/4 100H 100% 93A 116)4 144% 451% 573 150.50d 162.80 175.66 115% 143)6 116% 135%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3