Nationale Onderwijs Tentoonstelling Keur van LEERMIDDELEN fris geëxposeerd Van pottenbakken tot ruimtevaart Versmalde Velsertunne] houdt het verkeer op Zilveren ambtsjubileum van middenstandsorganisator E. J. F. MANSE CO-OP kostenstijging door hogere omzet opgevangen Begin broodverkoop moet met twee uren worden vervroegd SPORTNIEUWS Den Hartog sprint weg tegen de felle wind in Prof. Zijlstra: RONDE VAN FRIESLAND Frêle coureur uit Zuidland de beste Verkeerslichten op oranje in oostbuis A.R. doet mee als kabinetsbeleid wordt doorgezet Lacune in de ivet Pleegouders moeten zich rechtstreeks tot rechter kunnen wenden Europa-congres in Hoeven beëindigd Prognoses courses Katholieke kappers- bond ziet niets in dure voorlichting Jongen aangereden; automobilist rijdt doof MAANDAG 22 APRTLi 1963 PAGINA 1 ZEPHYR ZEPHYR WEER AUTO VOOR UW QELD Het bakkersbedrijf Dreiging Wielerallerlei (Van onze onderwijeredacteuri DEN HAAG, 22 april Een volle tribune volgt ln de HoutrusthaHen enige malen per dag aandachtig de bijna een uur durende uiteenzetting met-demonstratie, die daar wordt ge geven bq de popufair-wetensohappelijke inzending van het Amerikaanse bureau voor ruimtevaart op de Nationale On derwijs Tentoonstelling. Met spectacu laire proefjes weet de explicateur de rakettechniek en wat daar mee samen hangt toegankelijk te maken voor een breed publiek. De ,,spacemobUe" van de Amerikanen blijkt een grote trek pleister op de tweede N.O.T., die vanaf bet moment, dat zij open ging over belangstelling niet te klagen heeft. De expositie heeft ook overigens veel te bieden dat aandacht ver dient. Uiteraard geldt dit op de eer ste plaats voor degenen, die direct met het onderwfls te maken hebben talrijk zjjn de stands met leer middelen. schoolmeubilair e.d. maar ook voor buitenstaanders met enige interesse voor de school is de tentoonstelling alleszins een bezoek waard. Men zal vaak met verrassing constateren welke moderne hulp middelen er tegenwoordig voor het onderwijs op de markt zqn. Er is bijvoorbeeld een firma, die exposeert met materiaal voor het reken- en wiskunde-onderwijs, waar zelfs uitgesproken alpha-mensen ge boeid door kunnen raken. Een kantoor machinebedrijf heeft een moderne de monstratieklas Ingericht, bestemd voor het l.e.a.o. en het m.e.a.o., zoals men het volgens de mammoetwet noemt (lager en middelbaar economlsch-ad- ministratlef onderwijs). Er staat op de expositie een prachtige sterrenglobe en er zijn volledig geoutilleerde talen practica (men moet zich bepaald de gelegenheid niet laten ontgaan nu eens zelf ln zo'n talenpracticum bezig te zijn). De interessantste snufjes op de zeer uitgebreide tentoonstelling vormen wel de, weinig opvallend geëxposeerde, on derwij smachines' Het technisch onderwijs presenteert zich uitstekend o.a. met de vakrichting autotechniek van een u.t.s. en met een spectaculaire stand van de School voor Luchtvaarttechniek. Men kan zich oriënteren over het huishoudonderwijs, het onderwijs aan blinden en slecht horenden en het verkeersonderricht, over het werken met de drukpers op school, over onderwijsfilm en onder wijstelevisie enz enz. Het ministerie van O., K. en W. heeft (Advertentie) DE OLVEH voor uw levensverzekering. VELSEN, 22 april Het wegver keer op de eerste mooie voorjaarszon- dag van het jaar heeft het ondervon den dat in de oostbuis van de Velser tunnel werkzaamheden worden uitge voerd aan de roosters van de water lozing. In verband hiermee stonden in de oostbuis van de tunnel de verkeers lichten op oranje, wat betekent, dal slechts één rqstróok mocht worden ge bruikt. De langzaamste bepaalt dan hel tempo. De gevolgen waren verschrik kelijk. Het verkeer stroopte aan beide kanten op. Van Amsterdam tot aan LEEUWARDEN, 22 april In een rede, gehouden bij een verkiezingsma- nifestatie van de Anti-Revolutionaire Jongerenorganisatie (ARJOS) alhier, heeft de minister van Financiën, prof. dr. J. Zijlstra, zich duidelijk uitgela ten over de houding van de A.R.P. bij de aanstaande kabinetsformatie. Als de hoofdlijnen van het beleid van het ka binet De Quay voor de komende vier Jaren niet worden doorgetrokken, zul- wij niet meedoen, zo verklaarde prof. Eijlstra. Hij noemde het doortrekken van de hoofdlijnen van het kabinet De Quay het beste beleid voor de komende vier jaar. ,,Wij willen geen herhaling van 1962 en 1956. Een bestedingsbe perking drukt het zwaarste op de kleinste inkomens", aldus prof. Zijl stra. Overigens was zijn persoonlijke mening wat de komende kabinetsfor matie betreft: ,,Hoe meer zielen hoe meer vreugd". Over het beleid van het huidige ka binet zei prof. Zijlstra: ,,Er is nog wel verdriet en armoede, maar er zijn stap pen gedaan in de goede richting naar ciale rechtvaardigheid, zorg voor de zwakken, openheid en vrijheid. Tegen- soci woordig wordt door niemand meer ont kend, ook niet door de oppositie, dat het gelukt is het evenwicht tussen fi nanciële kracht en de zo gewenste rechtvaardigheid te handhaven. De zwakste groepen in de samenleving zijn het meest vooruitgegaan". 99' 99 DORDRECHT, 22 april Tijdens de zaterdagmiddag hier gehouden algeme ne ledenvergadering van de Nederland se Vereniging van Pleegouders heeft de voorzitter, de heer E. Hoogland uit Scheveningen. het een eigenaardige toestand genoemd, dat pleegouders ten aanzien van de rechterlijke beslissingen over de voogdij volkomen afhankelijk zijn van het beleid van de raad voor de kinderbescherming of de voogdij- vereniging. Zij verkeren ln de onmogelijkheid zich rechtstreeks tot de rechter te wenden. De heer Hoogland noemde dit een lacu ne in de wet. waarin nodig verandering dient te worden gebracht. Hij deelde in dit verband mee, dat een rapport over deze materie in de maak is. bestemd voor de wetgevende macht en de kin- derbeschermingsorganisaties. Over de toestand van de vereniging zei hij, dat zij bezig is haar positie te bepalen. Getracht zal worden ln elk rayon een contactpersoon aan te stel len die pleegouders van advies kan dienen. Het was de laatste maal. dat de heer Hoogland als voorzitter optrad. Daar hij zich niet meer beschikbaar stelde, koos de vergadering in zijn plaats de penningmeester, de heer W. M. M. van Nieuwlande uit Den Haag. In diens plaats werd tot penningmeester geko zen de heer J. A. van Badell. Alkmaar was het te merken, dat de Velsertunnel het verkeer niet kon ver werken. Deze situatie gaf de politie handen vol werk. Urenlang waren op de be langrijkste punten politiemannen in de weer om verkeersknopen te voorko men, terwijl ook extra surveillances langs de routes werden gemaakt om tijdig voor de vertraging te waarschu wen. De moeilijkheden met het verkeer door de oostbuis, die 's morgens om tien uur begonnen waren, duurden tot 's middags half vijf. Maar daarmee was het leed nog niet geleden. Een kwartier later bleef in de westbuis een auto ste ken en onmiddellijk ontstond in die ver keersstroom een nieuwe chaos. Het heeft tot kwart voor zeven geduurd, voor we ook in zuidelijke richting het verkeer weer normaal kon worden. Voor de enorme verkeersstroom gaf de „versmalde" Velsertunnel vaak grote moeilijkheden. Vooral voetbal elftallen werden opgehouden. Het elf tal van Zeeburgia, dat bij WB moest spelen, kwam te laat, omdat de bus niet op kon schieten. Bij andere clubs kwam de vertraging op de thuisreis. En dan was er de niet te vergeten grote verkeersstroom naar en van de bollenvelden. Het vernieuwen van de roosters in de rijbanen van de tunnel is noodza kelijk, omdat de oude roosters niet voldoen. Ze zijn te smal, te weinig ge steund en beschadigen onder de druk van het zware verkeer het betonwerk. Daarom moesten de roosters door bre dere worden vervangen. Het nieuwe beton heeft een aantal dagen nodig orn te „besterven". De vraag is echter, of de rijkswaterstaat dit werk niet had kunnen doen voor de grote verkeers stroom zou losbarsten. BREDA, 22 april (KNP) Honder den Vlaamse en Nederlandse priester studenten hebben van donderdag tot en met zaterdag ln het Groot-Semina rie te Hoeven geluisterd naar inlei dingen en gediscussieerd over het on derwerp „Bezinning op Europa". Dit gebeurde tijdens een congres, dat be legd was ter gelegenheid van het zes tigjarig bestaan van de sociale vereni ging St. Paulus van het Groot-Semina rie. in het centrum van de hallen een stand, waar mr, Cals op zijn rondgang b)j de opening van de tentoonstelling voor de aardigheid vroeg of men hem iets over het Nederlandse onderwijs wilde vertellen. De minister zal de cijfers, die in deze stand geafficheerd staan, wel in zijn hoofd gehad hebben, maar voor menige andere bezoeker moet het bepaald instructief zijn te zien hoeveel leerlingen de verschillen de scholen zonder diploma verlaten: bij het u.l.o. 66 pet, bij het v.h.m.o. 50 pet, bij de kweekscholen 21 pet, bij de l.t.s.'en 41 pet, de u.t.s.'en 50 pet, de h.t.s.'en 37 pet en bij het nijver heidsonderwijs voor meisjes 32 pet. Naast deze zakelijke informatie geeft da N.O.T. veel bedrijvigheid te zien. Leerlingen van de Vakschool voor foud- en zilversmeden tonen iets van un mooie opleiding; er zijn adspi- rant-banketbakkers in actie, op diverse plaatsen wordt pottenbakkerswerk ge daan, er wordt geschilderd enz. Het Haags Gemeentemuseum heeft een „werkplaats" ingericht, waar kinderen met allerlei materialen creatief bezig zijn. De gemeente Den Haag laat tevens zien hoe aan scholieren biologie lessen worden gegeven door de dienst voo. school- en kindertuinen. De kinde ren trekken zich van alle drukte om hen heen weinig aan: voor hen is er op de hele onderwijstentoonstelling niets belangrijker dan de rat, die de demonstrerende onderwijzer door het water laat zwemmen... Ook dit i» op deze expositie het ob serveren waard: de aandacht van het kind voor hetgeen er te leren en te doen valt. Bq de officiële opening werd gezegd, dat sommigen zich bij de modernste hulpmiddelen van het onderwijs wel eens als Alice in Won derland gevoelen. Die ervaring doet men inderdaad op wanneer men bij voorbeeld achter een „teaching machi ne" zit. Maar ze is niet minder aan wezig bij de jeugdige, die gegrepen wordt door een docent, die hem bin nenvoert in het wonderland van de natuur. Beide aspecten van het onder wijsproces worden op de tentoonstel ling goed belicht. Advertentie ZEPHYR 4 Zuinige, betrouwbare S-per- eoons wegen. Schijfremmen op voorwielen, 4-cil. 74 pk motor, volledig gesynchroniseerde 4-versneliingsbak f 8.695.- af fabriek 6 Kracht, snelheid en luxe «oor 6 personen. Schijfremmen op voorwielen, 6-cit. 105 pk motor, volledig gesynchroniseerde 4-versneliingsbak f 9.525.» af fabriek (Van een verslaggever) TILBURG, 21 april „Van jongs af heb ik het een gruwel gevonden dat dikwijls de zoons en dochters uit een middenstandsgezin door studie en ont wikkeling zich zijn gaan afwenden van hetgeen vader met noeste arbeid en doorzettingsvermogen als middenstands- zaak opbouwde. Immers, na de voltooi ing van hun studies gingen zij vaak een geheel andere kant uit. Daardoor ging menig middenstandsbedrijf bij gebrek aan een opvolger te niet. Ook het za kenleven heeft behoefte aan gestudeer de mensen en knappen koppen. Ook in de wereld van de middenstandsbedrij- ven zijn kennis en wetenschap onont beerlijk voor een verdere uitgroei van hetgeen onze ouders hebben opgezet. Zelf zoon uit zulk een middenstandsge zin heb ik mij dan ook graag beschik baar gesteld een steentje bij te dragen aan de vorming en scholing van de middenstanders van de toekomst." Aldus gaf de heer E. J. F. Manse zaterdagmiddag te Tilburg op de 53e Algemene Vergadering van de R.K. Ver eniging van Leraren tot bevordreing van .niets belangrijker dan de rat. een begin van uitvoering werd ge kt, geraakten in het afgelopen jaar ROTTERDAM, 22 april Uit het bruUucoöperatles) blijkt tevredenheid jaarverslag van „CO-OP Nederland" (de centrale organisatie van de ver over de gang van zaken in 1962. On danks een aanzienlijke kostenstijging (ƒ1,4 miljoen meer dan het vorige jaar), bleef het netto overschot (met inbegrip van de dochterondernemingen) nagenoeg gelijk, namelijk 1.132.000,- tegen ƒ1.128.000. Dat het nadelige ef fect van de hogere kosten geheel kon worden opgevangen, is vooral te dan ken aan het feit dat de omzetten met 10 pet stegen tot 158,5 miljoen 143,8) Aan de algemene vergadering zal worden voorgesteld van het overschot 485.000.- 482.000.-) aan het reserve fonds toe te voegen en 357.000.- (ƒ481.000,-) aan de aangesloten coöpe raties uit te keren. Het restant ad 290.000.- 165.000.-) wordt dan gere serveerd voor belastingen en andere doeleinden. Tot de hogere omzetten en het be vredigende resultaat hebben vrijwel al le handels- en produktieafdelingen bij gedragen. De export en de afzet aan niet-coöperatieve afnemers van artike len, geproduceerd in de CO-OP produk- tiebedrqven te Utrecht, ontwikkelden zich gunstig. De concentratieplannen waarmee in 1958 maakt, wederom een goed stuk verder op de weg naar hun voltooiing. Door fusies verminderde het aantal bjj „CO-OP Ne derland" aangesloten coöperaties (deel genoten) met 24; twee deelgenoten tra den uit, een liquideerde. Hierdoor ver minderde het aantal deelgenoten van 151 aan het einde van 1961 tot 124 per ultimo 1962. Ook binnen de bedrijven van de aan gesloten coöperaties zette de concen tratie zich verder door. Tegenover 9 nieuw geopende supermarkten en 18 nieuwe of gemoderniseerde zelfbedie ningswinkels in de levensmiddelensec tor, werden 50 winkels gesloten die niet meer aan de eisen voldeden. De deel genoten van „CO-OP Nederland" be schikken nu over 37 supermarkten en 114 zelfbedieningszaken; verwacht wordt dat in de loop van 1983 een 30- tal nieuwe supermarkten zal worden ge opend. Het aantal toonbankwinkels voor de verkoop van levensmiddelen en aanver wante artikelen is teruggelopen tot 750. Hierbij zijn een 125-tal speciaalzaken voor de verkoop van brood, tabak, vlees en zuivel. In de coöperatieve bakkerij sector wer den door uitvoering der concentratie plannen 18 bakkerijen gesloten. Aan het einde van het verslagjaar bedroeg het aantal 105 (vorig jaar 118). De CO-OP kan geen gunstig oordeel geven over de sociaal-economische wet geving met betrekking tot de detail handel. Het verslag spreekt van de „aarzelende houding die de overheid in verscheidene opzichten inneemt bij net volgen van de snelle bedrijfsontwikke ling in de distributie". Over de penetratie door verschillende ondernemingen op het gebied van de levensmiddelen in andere sectoren van de detailhandel, met name huishoude lijke artikelen en textielgoederen, zegt het verslag dat een dergelijk optreden vooralsnog te duidelijk het karakter van „gelegenheidsdistributie" draagt, dan dat het oordeel van de CO-OP hierover positief zou kunnen zijn. Zij zal zich voorlopig van dergelijke activiteiten ont houden. In de verbeten strijd tussen groot- en kleinbedrijf over het invoeren van de ploegenarbeid heeft de CO-OP als con sumentenorganisatie de zijde van het grootbedrijf gekozen. Het instandhouden van de over talloze kleine bedrijfjes versnipperde broodproduktie betekent, dat onvoldoende profijt wordt getrok ken van de technische ontwikkelingen. Door de kostprijsverlagende continue broodproduktie in geconcentreerde brood fabrieken wordt het consumentenbe lang gediend, mits de distributie aan de nieuwe produktiewijze kan worden aangepast. Dit is echter eerst het geval als het aanvangstijdstip van de broodverkoop met twee uur wordt vervroegd. Het halve (en op zaterdag het hele) uur dat in 1962 werd verkregen, lost geen en kel probleem op. De afzet van de groep „niet-levens- middelen" via de levensmiddelenzaken in het bijzonder de supermarkten en de zelfbedieningswinkels bevindt zich nog in een beginstadium. De CO-OP verwacht dat deze afzet zich ook in de toekomst zal blijven beperken tot die non-food artikelen die duidelijk in de sfeer van de routine-aankopen liggen. het Handelsonderwijs na de ontvangst van de gelukwensen ter gelegenheid van zijn zilveren ambtsjubileum als di recteur van de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs uiting aan de diepste innerlijke beweegredenen van zijn in die vijfentwintig jaren voor het welzijn van de middenstand verrichte arbeid. Wat voor 25 jaren werd begonnen als een ogenschijnlijk technische kwes tie: het samenstellen van een reglement voor de middenstandscursussen en mid denstandsexamens 'iet formeren van speciale hiervoor bestemde commissies en het verstrekken van de nodige in structies om zowel de opleidende als de examinerende instanties de helpende hand te bieden bij het verwezenlijken van wat de vestigingswet 1937 in het be lang van de middenstand als een nood zakelijke basiskennis meende te moeten voorschrijven, was voor de heer Manse in feite dan ook nog maar een begin. Immers niet de middenstandsexamens waren voor hem het belangrijkste, maar het middenstandsonderwqs. Natuurlijk hebben in het begin de examens wat meer klemtoon gekregen dan in de be- bedoeling lag, maar thans zijn wij dan toch zover dat men ook bij de midden stand algemeen is gaan inzien, dat ook het zakenleven op het middenterrein kennis en ontwikkelig eist. Dag in, dag uit was de heer Manse steeds op sjouw en zelden thuis. Om eigenlijk pas nu, in zijn jubileumjaar, het genoegen te smaken dat men ook van overheidswege het belang van goed middenstandsonderwqs boven de waar de van de middenstandsexamens stelt. Dit jaar immers kwam een interimre- geling tot subsidiëring van de midden standscursussen tot stand en sinds 1956 zijn ook de détailhandelsdagscholen een begrip van betekenis geworden. Thans zijn er zeven katholieke détailhandels dagscholen Breda, 's Hertogenbosch, Eindhoven, Roermond, Maastricht. Nij megen en Haarlem en van elk dier scholen maakt de heer Manse deel uit van het bestuur. Een intensieve direct na de lager school vallende vorming en onderrichting voor de toekomstige zelfstandige detaillist was en is altijd zijn eerste streven. Als directeur van de Centrale voor Katholiek Handelsonderwijs zorgde de heer Manse ook voor een hechte sa menwerking met andere takken van eco nomisch en administratief onderwijs, waarbij de handelsavondscholen zijn bijzondere aandacht kregen. De vele gesprekken met en persoonlijke benade ringen van plaatslijke schoolbesturen, opleiders en examinatoren waarbij naast de onderwijskrachten ook de ge- eigende mensen uit de praktijk van het zakenleven werd ingeschakeld, hebben de heer Manse niet alleen vele belang rijke contacten, maar ook en veel meer nog hechte vrienden bezorgd. Het was niet alleen de belangstelling voor de cursussen en de examens, die de heer Manse ten toon spreidde, maar ook zijn belangstelling voor de persoon lijkheid van zijn medewerkers. Vandaar dat naast de huldiging door de leden van de Vereniging van Leraren bi) het Katholiek Handelsonderwijs van zater dag er woensdag ten kantore van de Centrale voor Katholiek Handelsonder wijs, Zeekant 33 te Scheveningen, van half vier tot half zes nog op een recep tie gelegenheid tot feiliciteren wordt ge geven aan talloze andere vrienden en instanties. West - Duitsland Bondskanselier Konrad Adenauer heeft de directie van het Amerikaanse tijdschrift „Time" la ten weten, dat hij niet aanwezig kan zijn op het diner dat op 6 mei in New York wordt aangeboden bij gelegenheid van de veertigste verjaardag van het tijdschrift. (UPI) Brlttannië Koningin Elizabeth is zondag 37 jaar geworden (AFP). LEEUWARDEN, 22 april Een ware krachttoer bracht Arie den Hartog, de :oureur uit Zuidland, zaterdag de overwinning ln de zesde Ronde van Friesland. Acht kilometer vóór Leeu warden waagde Den Hartog de sprong, die hem alles of niets moest opleveren. De frêle renner Het met enkele fo.'se pe daalstoten de acht rivalen, die met hem deel uitmaakten van de pas twee kilo meter tevoren gevormde kopgroep, vchter zich en raasde alleen verder. Bart Solaro mocht er net zo hard aan trek ken als hy wilde, Leo van Dongen kon keer op keer demarreren, het hielp al lemaal niets. Pal tegen de uit het zuiden waaiende wind in zwoegde Den Hartog voort. Verder en verder liep hij weg. ïij de finish bleek hij een halve minuut vlnst te hebben gemaakt. Het was bij de start duidelijk, dat er eerst wel het een en ander moest gaan gebeuren, alvorens er werkelijk ge koerst kon worden. Het uit 200 renners bestaande veld telde al te veel zwakke lingen. Een massale valpartij na enkele kilometers zorgde voor een snelle schif ting. Een groot aantal coureurs kwam in aanraking met het wegdek, krabbelde tierend overeind en maakte zich in al lerijl gereed voor een achtervolging. Het was niet meer nodig. De favorieten, die drommels goed weten, dat de beste plaats in een groot peloton voorin was, waren reeds uit het gezicht verdwenen. Pas na de verzorging in Surhuister- veen (met nog 61 km voor de boeg) werd er definitief aangevallen. De Wit, Haest en Broekmans steeds voorin vluchtten weg. Aanvankelijk liet men ze gaan, maar toen Dokkum in zicht kwam, werden de achtergeblevenen onrustig. Kort vóór Dokkum konden Den Har- »g, Van Dongen, Solaro, Van Dijk, Kar stens en Van Kemenade het niet langer neer aanzien. In een razend tempo gingen zij achter de leiders aan. De groep Den Hartog -'olgde als een onzichtbare dreiging, onwetend van het feit of er al dan niet winst werd ge maakt. Pas toen de renners opnieuw het wqde land introkken, bleek dat de drie leiders terrein hadden verloren. De Wit en Haest, nog altijd boordevol energie, gingen onverdroten door, gesteund door de nog goed meedraaiende Broekmans. De achtervolgers waren echter te sterk. Tien kilometer vóór Leeuwarden streek het trio de vlag, maar wat volgde leek allex-uinst op een wapenstilstand. Vlak voor Giekerk moest Bart Solaro de driftig demarrerende Haest terugha len. Het lukte, maar Den Hartog profi teerde onmiddellijk van de korte adem- jauze door op zijn beurt weg te sprin gen. Het moment was prima gekozen. Aan de finish vertoonde het ronde gezicht van bondscoach Joop Middellink een gulle lach. Er was kritiek geleverd op de maatregel om Schuring, Come- isse, Den Hartog, Karstens en Snep vangers, door de KNWU geselecteerd in verband met de komende wereld kampioenschappen en de Olympische Spelen, tot half april een startverbod op te leggen. In deze zware ronde was deze kritiek duidelijk gelogenstraft. Een eerste plaats voor Den Hartog, een derde voor Karstens en een twaalfde voor Snepvangers, wat wilde men nog meer? De uitslag was: 1. Den Hartog 4.12.46. 2. Solaro 4.13.16. 3. Karstens. 4. De Wit. 5. Van Dongen. 6. Van Kemenade. 7. Van Dijk. 8. Haest. 9. Broekmans. 10. Van Vleuten allen in 4.13.16. 11. Rijkers 4.15.17. EIBAR, De Spanjaard Sagarduy, die zaterdag na de derde etappe de lei ding van de Nederlander Bas Malie paard overnam, leeft de Ronde van Eibar gewonnen. Sagarduy maakte zon dag aan alle onzekerheid een einde door de vijfde en laatste etappe op zijn naam te brengen. De wedstrijd kreeg voor Nederland een minder prettig slot want De Roo, Maliepaard en Hugens kwamen in deze laatste etappe niet meer aan de start. KEULEN, Een Westduitse wieler ploeg, bestaande uit Altig, Wolfshohl en Roggendorf, is zaterdagavond in de sporthal van Keulen in een „kriterium der azen voor ploegen" uitgekomen te gen een combinatie, die gevormd werd door Peter Post, de Fransman Anquetil en diens landgenoot Stablinski. Duits land zegevierde met 47 tegen 46 punten. llllllllllllllllllllltllllllSIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIPMIIIIIIIIilltlllllllll'llllllllllllllllllllllllllllllllllllllHlllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Peter Post bracht de eerste manche /an de wedstrijd achter dernles op zijn naam. In de afvalwedstrijd bleek Post, ook de snelste. DORTMUND, De Belg Vannitsen heeft zondag in Dortmund een interna tionale wedstrijd over 145 kilometer ge wonnen. Hij legde de afstand af in 3 uur 52 min. 42 sec. en versloeg, voor on geveer 50.000 toeschouwers, in stromen de regen, o.a. onze landgenoot Damen (vijfde) in de eindsprint. OEDELEM, Piet Rentmeester fi nishte zondag als zevende in een weg wedstrijd voor professionals te Oede- lem (België). Winnaar werd de Belg jilbert Maes. Rentmeester had een ach- :erstand van 20 seconden. MUNSTER, Een wielerwedstrijd van Enschede naax Munster over 173 km werd zaterdag gewennen door de Duitser Bollenberg. De overige renners die de tweede tot en met de tiende plaats bezetten, waren ille Nederlan ders. Barten eindigde als tweede. CARPENTRAS, Onze landgenoot' Jo de Haan is zondag derde geworden in de tweede etappe van de ronde van het Zuid Oosten, een 203 km lange rit van Aix-en-Provence naar Carpentras. De Belg Melckenbeeck won de massale eindspurt. Darrigade werd tweede. In het algemeen klassement leidt Graczyk. HOUTAIN L'EVEQUE, De eerste etappe van de Ronde van Hesbaye is gewonnen door de Belg Troonbeeckx. De Nederlandse deelnemers Wim van Est en Piet Damen eindigden respectie velijk op de 13e en 18e plaats. HILVERSUM, 22 april. Voor de dinsdagavond in het Gem. Sportpark te Hilversum te houden draverijen luiden onze prognoses: Fluessenprqs (2000 m.). Boogie Hol- landia, Bergleeuwerik S, Bubby Six. Slotermeerprijs (2000 m.). (Series). Young Six, Zoon van Kievit, Zita Belwin. Sneekermeerprijs (2420 m.). Apollo H, Yeusy, Zilver Kid. Tjeukemeerprijs (2000 m.). Abdullah Hanover, Ziganda, IJ Rosemarijn. Heegermeerprqs (2000 m.). Yankee Maid, Victor Emanuel, Washington. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 22 april De Neder landse kappersbond, de christelijke kapperspatroonsbond en de Nederland se vereniging van ondernemers in het kappersbedrijf zijn ernstig teleurgesteld dat de katholieke kappersbond al thans op dit ogenblik niet bereid >s mee te werken aan een grootscheepse landelijke voorlichtingscampagne. De katholieke kappers, die zich steeds hebben verzet tegen een collec tieve reclamecampagne op grond van het argument dat dit een te kostbare zaak voor het kappersbedrijf is, hebben laten weten dat zij de kwestie in studie hebben gegeven bij de katholieke mid denstandscentrale. Daarna zullen zU hun standpunt opnieuw bepalen. Omdat het, naar de drie andere orga nisaties verwachten, lang kan duren voordat de uitslag van de studie bekend is, ziet het ernaar uit, dat er van een gezamenlijke reclamecampagne voorlo pig niets zal komen. Anderhalf jaar geleden hebben d® kapperspatroonsorganisaties een werk- commissie ingesteld om te onderzoeken hoe de vier bonden bij elkaar te bren gen en op welke manier een landelijk® campagne over het werk van de kapp®» het best gevoerd en gefinancierd zou kunnen worden. Het plan was de cam pagne drie jaar achtereen te voeren, waarvoor een bedrag van anderhau miljoen nodig zou zijn. Na die drie jaar zou men willen doorgaan, maar in be scheidener mate. Het bedrag van an derhalf miljoen gulden zouden de Kap perspatroons georganiseerd en on georganiseerd gezamenlijk moeten opbrengen. Ieder zou naar rato moeten bqdragen door een bepaald percentag® van de omzet van de verbruiksgoederen in het kappersbedrijf in een fonds te storten. De katholieke kappers achten dit echter een lastenverzwaring, di® niet verantwoord is. Zij handhaven hun standpunt ondanks het argument da1 de drie andere bonden ertegenover stel len dat het een investering is, die a® komende jaren vruchten zal afwerpen- De drie bonden die de actie willen doorzetten, geven de moed nog niet op; Zij willen proberen de katholieke bon® te bewegen zich alsnog achter hun plannen te scharen. VENRAY, 20 april Zaterdagavond is de zevenjarige Hans Hendriks doo» een auto op de Vlakwaterweg aang?' reden. De bestuurder van de wagen 19 zonder zich om het slachtoffer te be kommeren doorgereden. Voorbijgang®1''' vonden de jongen, die met ernstig® hoofdwonden en een hersenschudding ,v het Venrayse ziekenhuis Is opgenom®0' PUTTEN Op de Voorthuizense we® is het twee-jarig dochtertje van woonwagenbewoner W. H. als gev°'| van een aanrijding door een bromfieJ., dodelijk gewond. Het kind werd ove1 gebracht naar het ziekenhuis te Erm®'" en later vervoerd naar het Sofia-zieK®' huis in Zwolle, waar het aan de op8e lopen verwondingen is bezweken. BERGUM Op de driesprong Oenkerk (gem. Tietjerksteradeel) i_s 21-jarige bromfietser K. Schaafsma Oenkerk gegrrepen door een bus v"s de dienst Leeuwarden-Dokkum. HU vV vrijwel op slag dood. MONTFORT De 45-jarige f* Schaeffer is in de nacht van zaterew® op zondag verongelukt op de stres^ weg tussen Montfort en St. Joost. t reed met een bestelauto in volle va* achter op een stilstaande personenwi gen, die kort tevoren een fietser aangereden, die zwaar gewond raaa Indonesië Radio Djakarta heef^J^ zegd, dat president Soekarno °P. tie raden van zijn arts enige tijd vakai ,g> moet nemen, omdat hq overwerKx Of de president het advies zal op gen werd niet gezegd (UPI).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6