„Modern" Sparta krij gt van PSV alle medewerking bij bewaken van kostbare 1-0 Verdediging op slot na doelpunt van Adelaar Heracles rigoreus gewijzigd RBC, voetbaltrots van Roosendaal, klopt aan poort van de Ere-Divisie Schuchter Go Ahead heeft van de „bluffers van Beltman .MUUR" VAK NAC DRAAIT MET DE BAL MEE „SAG ITT A-VADER" JAN BLANKERS TRAINT IN DE SPELONKEN E RE KLAM E Ipp^ijKiiSli® Brazilië geklopt in Lissabon Koreanen in één ploeg naar Tokio Voetballer door bliksem gedood Fortuna ligt met trainer overhoop Tottenham naar derde plaats Reserve le divisie Engelse League REIMS ook voor de Franse voetbalbeker uit de strijd MAANDAG 22 APRIL 1963 w*-%: gi§ i Eindhoven, 22 april De geperfectioneerde verdedigings- taktiek begint opgang te maken. Feijenoord en het Nederlands elf tal nog sterker men behoeft daarvoor slechts terug te grijpen £aar de laatste wedstrijd tegen Frankrijk hebben het onmis kenbare bewijs geleverd, dat een hit beton opgetrokken defensieve gordel tot opmerkelijke resultaten kan leiden. Het bekende gezegde, dat de aanval de beste verdedi ging is, wordt als een ouderwets begrip opzij geschoven en onmid dellijk andersom geïnterpreteerd zodra daartoe enige aanleiding bestaat. Die aanleiding is over het algemeen een doelpunt, gelijk in het duel tussen PSV en Sparta. Toen de Spartanen al in de acht ste minuut op vrij fortuinlijke wijze aan een treffer kwamen, maakten zij doelbewust de terug trekkende beweging, die de tegen standers op het middenveld meer ruimte gaf, maar hen tevens belemmerde tot de noodzakelijke j,doorbraak" te komen. Oude kwaal 99} ROOSENDAAL, 22 april De inhoud van een handzaam koffer tje, weggestopt onder een stoel in de bestuurskamer, was het over tuigend bewijs van de gelukkige dagen, die RBC en Go Ahead mo menteel beleven in de vaderlandse voetbalwereld. Boordevol zat het en het was zó zwaar, dat de spie ren extra moesten worden aan getrokken om het te kunnen til len. Het bevatte de recette, bijeen gebracht door zo'n tienduizend dicht op elkaar gedrukte toe schouwers, van het topduel, waar op West-Brabant al zijn aandacht had gericht: RBCGo Ahead. De inzet was dan ook niet gering. Bleven de unieke kansen om ge zamenlijk door te stoten naar de Ere-Divisie in tact? Ja, was na afloop het antwoord, want ander half uur met een hartverwarmen de ijver gespeeld voetbal had als uitslag een onbeslist (000 op geleverd. Dat betekende voor Go Ahead en RBC het behoud van de eerste, resp. tweede plaats in de Eerste Divisie, de plaatsen die over enkele weken recht geven op automatische promotie. De lichamen van zes forse spelers van N.A.C. vormden de „muur", toen de Ajacied Bennie Muller in de buurt van het Strafschopgebied een vrije trap mocht nemen. Met het langssuizen van de bal maakte ook de barrière een halve slag. Bange „bluffers" Uit eigen stad Na de Russen nu ook Lefering ¥«Tg Xi.. s (Van onze speciale verslaggever) Dit retireren van Sparta was beslist een koelbloedige manoeuvre en zal dan ook wel als een der hoofdpunten naar Voren zijn gebracht in de coaching" Van Dennis Neville. Misschien heeft n« L^Elj0' 22 aPr11 Mr' A- Mole" ii 1 de voorzitter van het Almelose «eracles, die enkele jaren geleden nog- f' do aandacht trok door zijn rake voorspellingen over de promotie van Zijn C1UJ, staat thans wederom in bet middelpunt van de belangstelling in Almelo. Zal h(j er in slagen, de zwart- witgestreepten, die het vorig jaar naar de Ere-Divisie promoveerden, voor de gradatie e behoeden? Veertien dagen geleden greep de Heracles-praeses, een succesvol fabri kant, in. Hij stuurde de trainer Jaap van der Leek met groot verlof, stelde aanvoerder Joop Brand verantwoor delijk voor de training en zette doel man Jan van de Wint naast de ploeg, om tenslotte bovendien de dit seizoen verguisde topscorer van weleer, Joop Schuman, weer op de midvoorplaats te doen terugkeren. En zie, de uitwed strijd tegen N.A.C. bracht de halve winst. Gisteren, thuis tegen G.V.A.V., was ook de Duitse stopper Finken, die in Amsterdam tegen Blauw Wit een been brak, voor het eerst weer van de partij. Mr. Molenaar hieló een speech en Heracles won met 3-1. Vandaar, dat heel Almelo thans weer vol goede moed is Wat betreft de verdere prestaties van Heracles. LISSABON, 22 april. Een schit terend doelpunt van Benfica'g rechts buiten Jose Augusto heeft het Portu- geso voetbalteam gisteren een zege met 1-0 op Brazilië gebracht in de eerste wedstrijd van de Zuidame- rikauen tijdens hun trip door Europa. In de 71e minuut passeerde Augusto doelman Dylmar door uit een hoek schop de bal ineens onhoudbaar in te schieten. De Portugezen behaalden een verdiende zege, want over het alge meen hadden zij het beste van het spel. AMSTERDAM, 21 april De uitslagen Van de wedstrijden, gespeeld in de res®"'® le divisie zijn: Sparta-Volendam 15; ADO —Ajax 2—0; NAC—DWS 5—1; GVAV— Feijenoörd 02; ExcelsiorZFC 11; Spel. Enschede—PSV 5—1; Go Ahead—'Veendam 3—2; Blauw Wit—Willem II 2—1. NAC 19—30 Blauw Wit 18—20 Ajax 1826 Feijenoord 171? DWS 2025 Voïendam 1815 ADO 20—24 Willem II 18—13 Go Ahead 20—23 GVAV 18—11 Sparta 1922 Excelsior 1811 Sc. Enschedé 2022 Veendam 2011 PSV 20—21 ZFC 19— 9 hij wel dezelfde woorden gebruikt als Elek Schwartz na het succes tegen de Fransen, die met de term „modern voetbal" schermde. Maar in België is men met dit „moderne voetbal" al bij een punt gearriveerd, waarop het pu bliek begint te protesteren en uit de stadions wegblijft, omdat het „mo dern voetbal" een andere uitdrukking acht voor „afbraakvoetbal", waar voor het betalen van een fikse toe gangsprijs aan de onnozelen wordt overgelaten. In ons land ziet men het (nog) niet zo somber, al wordt de interesse voor interlands steeds minder bij gebrek aan een onstuimig „Hollands kwartier tje" en sprankelende aanvalspatronen van het Oranje-team. Gevechten met een Europese beker komen er voor in de plaats en zij zijn (nog) een attrac tie hoewel, een beker is ook maar een beker omdat het belang van de punten een stugge defensieve aanpak rechtvaardigt. Men mag het Sparta dus niet kwa lijk nemen, dat net de poort dicht gooide, nadat het hoogst belangrijke doelpunt was gevallen. De Rotterdam mers handelden volkomen in de geest van de „moderne" voetbalwet ten, daar zij serieuze titelkandidaten zijn en bij wijze van spreken de ten tamens moeten afleggen voor de deelname aan de competitie voor de Europa Cup. Zij slaagden in deze wedstrijd cum laude en konden het zich veroorloven de mededeling van Feijenoords zege op De Volewijckers met een schouderophalen te ontvan gen. „Op ons moet Feijenoord voor lopig nog vijf punten inlopen; als wij onze schouders onder dit karwei zetten, maken zij een slechte kans". Deze gedachte kon men aflezen van de grimmige gezichten der overwin naars, die naar PSV waren geko men om een gelijk spel te behalen. Het doelpunt van Adelaar was een meevaller, die Sparta zich direkt rea liseerde als een nieuw, plezierig uit gangspunt, waarop in een trimfante- lijke stemming viel voort te borduren. In de eerste helft zag men dan nog een voorzichtig aanvallend Sparta., wanneer de gelegenheid zich voor deed, de laatste drie kwartier daaren tegen kreeg de intentie om PSV het scoren onmogelijk te maken de voor rang. Neville's strategie behoefde niet per definitie te betekenen, dat het spelbeeld naar een bedenkelijk peil zakte. Daarvoor was voornamelijk PSV verantwoordelijk, dat Sparta's taktiek in de kaart speelde en geen enkele methode wist te vinden om althans een gelijk spel te bereiken. PSV verviel in een oude kwaal. Het zette op zijn gemak een serie com binaties op zonder de vleugels na drukkelijk te gebruiken en liet non chalant toe, dat linksbuiten Van der Kuil, op werk belust, maar na zijn blessure nog lang niet in vorm, naar binnen kwam. Dat was koren op de molen van de Spartanen, die in het centrum meestal de lakens plegen de'en en pas nerveus worden, wanneer hun backs door het vele ,iiiiiwiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimi„„„„„„|||||||m|||||||||||| Waar de bal is weet Sparta's doelman Doesburg kennelyk ook niet. Vast staat echter, dat ook PSV's aanvallers Gias- sen en Maassen geen kans kregen. werk uit balans raken, zoals een paar weken geleden DOS met suc ces (2-0) in de praktijk bracht. Feitelijk moest kanthalf Van Wissen er voor zorgen, dat de weer voortref felijke doelman Doesburg in moeilijk heden kwam. Hij belastte zich in de tweede helft toen hij de dreigende nederlaag begon te ruiken met een paar felle schoten en onderschatte daarop kennelijk zijn gevaarlijke rol door van plaats te verwisselen met rechtsback Brusselers. Een noodgreep, die Sparta echt niet meer kon veront rusten. Wat moest Brusselers boven dien beginnen met een falende Van der Kuil, een onopvallende Giesen en een wel actieve, maar van voetbalin telligentie gespeende midvoor Maas sen, de invaller voor Louwers, als vazallen in de aanval? Op die onmacht had Sparta zich trouwens al volkomen ingesteld. (Van onze sportredacteur) „Een meevaller", zei na afloop Go Aheads manager Wim Beltman, de strenge man-achter-de-schermen In de Deventer voetbalgemeenschap, die hardnekkige pogingen onderneemt naar de top door te stoten, Go Aheads florieus verleden waardig. En daar wam uit de portefeuille een briefje te voorschijn van het speelplan, dat Go Ahead in de komende weken nog heeft af te werken. „Kijk", zei hp, „bij deze wedstrijd had ik een nul gezet; als je er dan één punt uit haalt, is dat pure winst." Een meevallertje voor Go Ahead; dat vonden echter ook de duizenden, die het veld hadden omzoomd en met na me de trouwste supporters van RBC, de echtgenotes en verloofdes van de spelers, die zich op de voorste rij van de overdekte tribune al even enthou siast weerden als haar helden in het veld. Steeds weer zongen zij strijdliede ren, waarvan de „topper" vertelde, dat in iedere laan men juichte: RBC staat bovenaan! Helaas, die schone wens werd niet vervuld. RBC was wel voort durend in het offensief, streed met een élan die hartverwarmend was, toonde bovendien een bewonderenswaardige moed, maar de doelpunten, die Go Ahead naar de tweede plaats zouden verwijzen, bleven uit. En dat bepaald niet, omdat Go Ahead zo subliem ver dedigde. Daar viel wel wat op aan te merken. Heel veel zelfs. Go Ahead kroop vaak in zijn schulp en het leek dan ook bepaald niet op, wat een lokale krant had genoemd, de „bluffers van Beltman". „Bluffers?", zei Beltman. „Die jongens doen hun best. Als er ge bluft wordt, doe ik dat misschien". RBC's voortvarende mannetjes veran derden echter in besluiteloze scherp schutters zodra zij het strafschopgebied van Go Ahead binnen trokken. De oner varenheid van de jeugd scheen hun dan parten te spelen; onzeker en terughou dend te maken. Dat was overigens in flagrante tegenstelling tot de sfeer van de omgeving, die zij van de vroege morgenuren tot vlak voor de wedstrijd hadden opgesnoven in de kazerne van de commando's, de koelbloedige „groe ne baretten". Hun voorzitter, op dat ogenblik dienst doend als officier van gezondheid, had ze uitgenodigd om er de laatste mentale injectie ter opvoering van de strijdlust te kunnen toedienen. Een bewonderenswaardige ploeg ech ter, dat RBC. Een elftal, waarop velen in het betaalde voetbal jaloers kunnen zijn en dan niet alleen om de manier, waarop het speelt doch evenzeer door de wijze, waarop het is geformeerd. In tegenstelling tot Go Ahead, dat doel man Van der Voort van Blauw Wit, back Thiemann uit Duitsland, spil Goed hart van DWS, rechtsbuiten Lefering van Hilversum, rechtsbinnen Butter van Ajax, middenvoor Bleljenberg van Blauw Wit en invaller Veldhuis van Elinkwjjk „betrok", konden RBC s lei ders met gepaste trots zeggen, dat hun elftal van Roosendaal is. Allemaal spe lers uit eigen stad. Spelers, die vrijwel zonder uitzondering in eigen gelederen zijn groot gebracht. En, wat men dan nog heeft aangetrokken als aanwinsten, zoals de linksbuiten Mathljssen, komt van amateurclubs. Vóór de boffer-met- de-recette werd binnengedragen, kon RBC's penningmeester dan ook reeds opgewekt verklaren: „Financieel staan we er uitstekend voor." Dat men voor de wedstrijd toch met de nodige zorgenrimpels het duel met Go LAUSANNE, 22 april. De voorzit ter van het Zuidkoreaanse olympische comité, Sang Beck Lee, heeft het In ternationaal Olympisch Comité meege deeld dat Noord- en Zuid-Korea een gezamenlijke ploeg zullen afvaardigen naar de Olympische Spelen van Tokio. De twee grootste geschilpunten (de vlag en het volkslied) zijn als volgt opgeslost: de ploeg zal uitkomen met een witte vlag waarop de vijf olym pische ringen met daaronder het woord Klrea zijn aangebracht en als nationa le hymne zal een eeuwenoud Kore- aans volkswijsje worden gebruikt. WENEN, 22 april. Een Weense voetballer is zaterdag tijdens een wed strijd in de omgeving van de Oosten rijkse hoofdstad door de bliksem ge troffen en gedood. In de tweede helft van deze vriend schappelijke wedstrijd tussen twee vertegenwoordigende teams brak plot seling een noodweer los. Desondanks onderbrak de scheidsrechter de wed strijd niet. Ahead tegemoet zag, kwam om andere redenen. De sterke rechtsachter v. Govp zoon van de vroegere voorzitter moest wegens een blessure verstek la ten gaan. Voor hem zou Hendriks, ais oud-speler van DOSKO, (Bergen op Zoom) de club die aan Feijenoord Ben- naars heeft geleverd de enige niet- Roosendaler, in de plaats komen. Bo vendien was het dubieus of Cools met doelman Van Osta, Vermunt en Bruynmokx overgebleven van de for matie die RBC ook in het verleden zo'n goede naam bezorgde voldoende van een blessure was hersteld. De bezorgdheid was ten onrechte geweest. Dat Van Hal, de linksback, Go Aheads rechtsbuiten Lefering su perieur de baas bleef, vond men een vanzelfsprekende zaak, nu de jonge Van Hal is doorgedrongen tot het Nederlands elftal van 16 tot 18-jarigen en de vorige week o.a. meewerkte aan een zege op de jonge Russen. De invaller Hendriks gaf zijn tegen stander echter óók geen schijn van kans. Hij deed dat zelfs met de allu re alsof hij wekelijks in het eerste elftal speelt. En Cools? Hij was niet alleen present; hij was bovendien de alweer trager wordende Bleyenberg voortdurend de baas. Zo groot was zelfs zijn overwicht, dat hij herhaal delijk mee ten aanval kon trekken en met de half spelers Vermunt en Van de Ven dikwijls pal achter de voor hoede opereerde. Ja, als RBC's aanvallers even reso luut in hun acties waren geweest als de mannen achter hen, het zou waar schijnlijk niet zijn gebleven bij enkele zeer dreigende momenten voor het doel van Go Ahead. Dat deze besluiteloos heid niet van incidentele aard was blijkt echter uit RBC's doelsaldo na twintig wedstrijden: tegenover de twin tig geïncasseerde doelpunten staan slechts drieëntwintig eigen treffers. (Van onze sportcorrespondent) GELEEN, 22 april. Fortuna '54 „draait" lang niet zo goed, als vóór de lange winterpauze. Er Is bovendien verschil van inzicht ontstaan met trai ner „Jung" Schlangen, die prompt de konsekwenties heeft getrokken. De trai ning wordt thans waargenomen door Wim Latten, die de jeugdelftallen on der zijn hoede had. Geruchten willen, dat Fortuna '54 zich wil verzekeren van de diensten van Frans de Bruyn, thans trainer van Sittardia. (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. Zwaar had Go Ahead het soms te ver duren tegen RBC. Vele aanvallers moes ten zich herhaaldelijk in de verdediging terugtrekken, zoals hier het geval is bij een spectaculaire omhaal van RBC's rechtsbuiten Van Zandvliet. Go Aheads rechtsbuiten Lefering (7) week zelfs verschrikt achteruit. LONDEN, 22 april E verton heeft zaterdag de leiding in de Engelse voet balcompetitie van Tottenham overgeno men, door het onderlinge duel, dat door ruim 68.000 toeschouwers werd gevolgd, met 1-0 te winnen. Everton bezet met 52 punten uit 87 wedstrijden de eerste plaats. Leicester City, dat tegen Wolverhampton met 1-1 gelijk speelde, staat met een zelfde aan tal punten op de tweede plaats. De ploeg kwam echter al 38 maal in het veld. Tottenham staat nu derde met 50 punten uit 37 wedstrijden. De uitslagen zijn: Arsenal—Manches ter City 2-3, BirminghamBlackpool 3-6, Bolton—Aston Villa 4-1, Burnley—Not tingham 0-0, EvertonTottenham 1-0, FulhamLiverpool 0-0, LeicesterWol verhampton 1-1, LeytonBlackburn 1-1, Manchester UnitedSheffield United 1-1, Sheffield Wednesday—Ipswich 0-3. West BromwichWest Ham 1-0. PARIJS, 22 april. Reims is nu behalve voor de Europa Cup en het nationale kampioenschap ook uitge schakeld voor de finale van het toer nooi om de Franse voetbalbeker. In de halve eindstrijden verloor het in het Pare des Princes met 3-2 van Monaco, dat in de competitie een grote voorsprong heeft. De andere finalist is Lyon. en van de Sagitta-meisjes wierp een speer en die kwam I met een vreemde zwieper op het grind terecht. Met een definitief knikje knakte de speer in tweeën. Het meisje zei verschrikt: „Dag mooie speer, oh, wat jam mer". Joop van der Ley, oud bokser, oud-lange-afstandzwem- mer en nog altijd Nederlands re cordhouder links- en rechtshandig speerwerpen, rende toe en nam de twee stukken van de vederlichte, metalen buis in handen. HU bekeek nauwkeurig de breuk en toen hij het treurige meisjesgezicht voor zich zag, zei hij opgewekt: „Ik heb daarvoor een heel fijn adresje, dat komt weer heel mooi aan elkaar te zitten". Joop weet altijd fijne adresjes, zei Sagitta-vader en kampioenen- trainer Jan Blankers. „Zo kunnen wij zonder centen trainen." Hij wees naar de grauwe spelonken van het Olympisch Stadion in Am sterdam. „Daar staat voor vele duizenden guldens aan trainings- apparatuur, maar ons heeft het alles bij elkaar amper vijfhonderd gulden gekost." En hij wilde daar mee maar zeggen dat de slaperige, ontmoedigde stemming bij tal van Nederlandse atletiekclubs te wijten is aan een groot gebrek aan zelf werkzaamheid en fantasie. Toen „de vliegende huisvrouw' Fanny haar spikes opborg, verdween de dames-atletiek vereniging Sagitta waarach tig niet in het onbekende. Zulke topsterren als zijn echtgenote zag Jan Blankers weliswaar niet terug onder zijn pupillen, maar minstens Jan Blankers, rechts, raadpleegt de secondenwijzer bij de sprint-op-de-plaats van Tilly van der Zwaard (links) en Toos Mutter. De Stï één Nederlandse kampioene kon hij 'jk wel jaarlijks presen- En met TiÜy van der wel gewoonlijk teren. Zwaard bereikte hij vorig jaar weer de internationale gelederen. Dat is vooral pikant omdat Jan Blankers het doorlopend oneens is met de functionarissen van de Koninklijke Nederlandse Atletiek Unie. Over alles en nog wat. Dat heeft ertoe geleid dat Jan Blankers de heren een grimmig „goeden dag" toevoegde en onbekommerd in zijn eentje ging draaien. Zonder een cent van ae unie. Als het erop aan komt, heeft Jan Blankers niemand nodig. Het heeft hem ook niet erg gedeerd dat er nergens in Amsterdam een geschikte sportzaal voor hem te vinden is. Met zijn vrienden Dick Bessem en Chris Berger van het Olympisch Stadion heeft hij een babbeltje gemaakt. Hij vroeg al leen maar of hl) aan de achterkant van het stadion in een van de be tonnen spelonken mocht ronddarte len. „Tussen die donkere, tochtige trappen?", vroeg Bessem ver baasd. «Als bet winter wordt, zal je het daar besterven van de kou." Maar volgens Jan Blankers viel dat wel mee. Stadionheren hebben hem een klein stukje verder Solpen. Aan een paar van die betonnen pilaren werden een kokertje en een stangetje ge last. En Jan Blankers is samen met zijn vertrouwde medewerkers van Sagitta een reeks trainingsin strumenten gaan ontwerpen. Daar bij was de handigheid van Joop van der Ley van onschatbare waar de. Die wist touwen, ^katrollen en spiralen op de kop te tikken, en stapels afvalljzer, plankjes en rub ber. En daarmee kan men Tilly van der Zwaard, Toos Mutter, Loes Boling, Els van Noorduyn en de andere meisjes aan haar conditie zien werken, elke zaterdagmiddag. Met een speer en een imitatie kogel aan een spiraal, die door een touw over een katrol worden ge spanpen, maken zij hun armen en schouders sterk. Wat gasbuisjes en stukken metaal vormen een soort rolschaats die zij als halters aan hun voeten doen. Zij gaan liggen op een oud vloerkleedje dat over een stapel tegels is gelegd. Met dit primitieve, maar tegelijk onver beterlijke materiaal doen zij hun been- en lichaamsoefeningen. Hu» polsen en armen sterken zy weer aan een andere stang, ergens tegen zo'n betonnen zuil. En hun speren werpen zij in een hooggespannen net. Een rubber schijf zorgt ervoor dat de speer niet door de mazen heenschiet. Zo is er van alles in die hoge stadion-spelonk. Halters waarvoor Sagitta vijf tientjes zou moeten betalen, heeft het voor vijf gulden, dank zij de fantasie en de ijver van de trainers. En dank zij de fijne adresjes van Joop van der Ley natuurlijk. mdat de meisjes van Sagitta met dezelfde geest bezield zijn, hebben zij zonder blik ken of blozen deze hele kou de winter doorgehaald in die open, tochtige stadionspelonk. Zij hebben daar onder vaak bittere omstandig heden gewerkt; als in de subliem- ste sportzaal. Het is deze geest van ware sportiviteit die door geen moderne accommodatie vervangen kan worden. Daarmee heeft Sagitta ook andere mensen geïnspireerd tot toegewijde medewerking. Zo heeft deze berooide, maar bloeien de vereniging een sportarts aan zich kunnen binden. Het mag van het Stadion ook de altijd overwarme kleedkamers en douches gebruiken, en ook een bijveldje voor de loop oefeningen. Als dan blijkt dat Sagitta voor vele meisjes een aan trekkelijke vereniging is. met telkens verrassende prestaties in de wedstrij den, dan is Jan Blankers wat mij betreft een man die zijn eigengereidheid dubbel en dwars waard is.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9