Pijnlijke controverse vrijwel beslecht Adenauer moet ERHARD accepteren als opvolger Poging nieuw uitstel van beslissing mislukt Faam-troef van de week H Luisterrijk bal voor Alexandra Morgen veel belangstelling verwacht bij haar huwelijk PRINSES BEATRIX BILJART IN NEW YORK Verbindingsofficier Prins gaf Har ster aanbevelingsbrief Eerdere mededeling van S.P.D. tegengesproken FAAM J. J. VAN K00TEN SCHRAVENDIJK f9.75 IdïWiSZMmM Het weer- Prinsessen naar huwelijk prinses Alexandra Vleugel gesleept vliegtuig door voorruit busje Vermiste jongen in Voorburgse Vliet verdronken BEIERS MINISTERIE: Mies Bouivman wint kort geding Kleinzoon van maarschalk Foch in arrest Pleegouders eisen kostenvergoeding President Ben-Zvi van Israël OVERLEDEN POND LICHTER IN 10 DAGEN Negen meisjes in Israël verdronken 1 Suède dames- en herenjasjes Meer bewolking ttmArnatten- la*6re mid" Bestuurder (19) op slag gedood OOK BEKEND OM DE UITSTEKENDE OPLEIDING Verdacht van C.N.R.' activiteiten Chinese raketbases in Sinkiang DINSDAG 23 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31417 BONN, 23 april De kogel is door de kerk. De christen-demo cratische fractie in de Bondsdag Zal vandaag nog op aanbeveling van het fractiebestuur een kandi daatkanselier aanwijzen. Er is praktisch geen twijfel meer aan, dat deze kandidaat prof. Ludwig Erhard, minister van economische zaken en vice-kanselier sinds 1957, zal zijn. 2.40 De maaltijd in een koekje BOSSA-NOVA WEEKENDERS WAT GEBEURT ER A.S. DONDERDAG? SOLEX-OTO ÜPI Grote Houtstraat 51 JERUZALEM, 23 april (Rtr., UPI) President Ben-Zvi van Israël is in de afgelopen nacht overleden. In een officiële bekend making wordt gezegd, dat de pre sident in zijn huis te Jeruzalem om vijf minuten over zes in de ochtend is gestorven. Vorige week zaterdag werd bekend, dat president Ben-Zvi, die 78 jaar is geworden, ernstig ziek was. De aard van zijn ziekte werd niet bekendgemaakt, doch volgens persberichten leed hij aan kanker aan de lever. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50; telet. 4790 Bijkantoor en Red Umuiden: leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W, C. H. leijdeckers en Mr W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentién eventuee' zonoer opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents oer week f 2.65 oer maenc. t 9C oei Kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avond* tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. (Van onze correspondent in Bonn) Deze beslissing is gisteren in de vooravond gevallen na een met span ning verwachte vergadering van het chnsten-democratische fractiebestuur, in aanwezigheid van bondskanselier Adenauer, de belde mogeiyke kandi daten prof. Erhard en minister van bui tenlandse zaken dr. Schroder en de meeste christen-democratische minis ters. Adenauer was naar de vergade ring gekomen juist om deze beslissing te verhinderen en daarmede ook de (Advertentie) Verkrijgbaar met vanille-of kaassmaak. Pak voor 3 8 maaltijden Da apotheker en drogist hebben SlkS (Advertentie) alken deze week Anagang - Haarlem - tel. 10401 TEL AVIV, 23 april (AFP) Negen ■pnoolmeisjes, die maandag op een ffiand bjj Tel Aviv onder toezicht der rlt achten in zee aan het baden wa- zUn door een draaikolk gegrepen j Ve,rdronken. Veertien meisjes kon- eniLUlt het water worden gehaald maar Do Van hen waren reeds bewusteloos. ■t,L hjeisjes waren op een afgelegen Plaat gaan haden. Er waren op die geen reddingsploegen. (Advertentie) I «*l l 'II lil* Hl Hl inwin T I z Verwachting tot woensdagavond (op gemaakt te 11.15) bewolking met later v^hoFVhj£,m het midden en zuiden teT Twltt *ns op een bui- Matige Wstelhk^UT 1» hoofdzaak uit WOENSDAG Zon5.26—19.51; maan: 6.16—20.45 kandidatuur van prof. Erhard. Hjj wil de gedurende de laatste maanden van zijn kansellerschap tot 1 oktober of 1 november niemand naast zich heb ben en vooral niet prof. Erhard, die hy nog altijd niet geschikt acht voor het ambt van regeringschef en die hij heeft geweigerd persoonlijk ais zijn op volger aan te wijzen. Adenauer had gedacht het fractie bestuur naar zijn hand te kunnen zet ten, maar het is anders gelopen: het fractiebestuur besliste tegen de wil SCHIPHOL, 23 april. Met een Electra-lijn vliegtuig van de KLM zijn de prinsessen Irene en Margriel gis termiddag naar - Londen vertrokken, waar zij morgen met 26 andere vor stelijke gasten in de Westminster Ab bey het huwelijk zullen bijwonen van prinses Alexandra van Kent, nicht van koningin Elizabeth, met Angus Ogilvy, de 34-jarige zoon van de burg graat van Airlie, een afstammeling van Mary Stuart. De beide prinses sen worden op deze reis niel begeleid. Gisteravond waren zij in Windsor Castle aanwezig op het grootste bal dat in de laatste honderd jaar in dit historische kasteel gegeven is. Donder dagmiddag worden de prinsessen op Schiphol terug verwacht. van Adenauer in vandaag aan de frac tie een resolutie voor te leggen waarin wordt voorgesteld, onmiddellijk een kandidaatkanselier aan te wy- zen. Dat het vandaag ook tegeiyk een keuze wat betreft de persoon zal maken, biykt wel uit het feit dat dr. Von Brentano reeds zijn audiëntie by bondspresident dr. Lübke heeft aan gevraagd om hem de keuze der party mede te delen. Zoals de populariteits-verhoudingen binnen de fractie op het ogenblik lig gen, is er geen twijfel aan de aanwgzing van prof. Erhard. En daarmede is dan eindeiyk de voor de buitenwacht zo pijniyk geworden controverse over de opvolging van Adenauer als bondskan selier praktisch beslist. De meerderheid in het fractiebestuur heeft bondskanselier Adenauer onmis kenbaar te kennen gegeven, dat de on zekerheid over de figuur van de toe komstige Westduitse regeringschef in binnen- en buitenland grote onzeker heid heeft gewekt. In West-Duitsland zelf heeft deze onzekerheid de partij in landeiyke verkiezingen laatsteiyk nog op 31 maart in Rynland-Paltz hon derdduizenden stemmen gekost. Dit kon niet zo verder gaan, verklaarde de gro te meerderheid. De kwestie van de opvolging was nu wel van alle kanten bekeken. Nieuwe argumenten waren er niet meer, nieuwe kandidaten wa ren onwaarschyniyk en er moesten nu dus maar spijkers met koppen worden geslagen Adenauer zal vandaag in de fractie de kandidatuur van prof. Erhard niet meer kunnen tegenhouden Hü heeft in de fractie maar één zün eigen stem, die net zoveel telt als die van de andere christen-democratische bonds dagleden. Het staat daarmede wel vast dat de vader van het Wirtschaftswun- der, de verpersooniyking van de West duitse welstand prof. Ludwig Erhard de volgende bondskanselier van West-Duits land wordt, althans tot 1965. De libe ralen hebben beloofd de officiële kandi daat der party te zullen steunen. En met de bekwame dr. Schroder aan de portefeuille van buitenlandse zaken staat een uitstekend team dan aan de leiding van de bondsrepubliek. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 23 april De koningin van Brittannië en de hertog van Edin burgh hielden gisteren een receptie en een bal voor prinses Alexandra en haar verloofde Angus Ogilvy, in het Wind sor kasteel. Het was het meest luister- rüke bal, dat sedert 100 jaar heeft plaatsgevonden in het kasteel van Windsor. Onder de genodigden bevonden zich 70 koningen, koninginnen, prinsen en prinsessen uit geheel Europa, onder meer de koning van Noorwegen, de ko ninginnen van Griekenland, Denemar ken en Zweden, de ex-koninginnen Vic toria Eugenie van Spanje en Helena van Roemenië, de kroonprinsen van Griekenland en Noorwegen, en de prin sessen Irene en Margriet van Neder land. Morgen vindt het huweiyk tussen prinses Alexandra, hier algemeen be kend onder de naam „Alex en Angus Ogilvy plaats. Vanaf 60 cameraposten zullen de beide televisiediensten de op tocht en de plechtigheden in de West- minster-abdy volgen voor de Britse te levisie en Eurovisie. Ofschoon prinses Alexandra, dochter van de tfldens de tweede wereldoorlog bij een vliegtuig ongeluk omgekomen hertog van Kent, vry ver van de troon staat, is zy als persoon ongetwyfeld het meest beminde populaire lid van de Britse konink lijke familie. De publieke belangstelling is enorm, vooral onder het vrouwebjk deel van de Britse bevolking. Het feit dat men haar Alex pleegt te noemen, het nog merkwaardiger feit dat prinses Alexandra's naam nooit in opspraak is gekomen m de kletskolommen van de Britse boulevardbladen, evenals het feit dat de koningin een zo uitzonderlijk luisterryk bal heeft gehouden voor de prinses weerspiegelen de bewondering en de genegenheid van de natie voor de mooie,charmante, bescheiden en Indien niet de te- weerhouden get (Advertentie) (Advertentie) De nieuwe Solex met vol-automatische koppeling vanaf f 375. Houtplein 18-20 - Haarlem - Tel. 12000 ge zijn van tonelen van bijna wilde geestdrift ais die welke zich voor deden by het huweiyk van prinses Ma rina, moeder van prinses Alexandra met de toenmalige hertog van Kent. Twee orkesten zorgden op het bal voor de dansmuziek één speelde rus tige wasjes voor de ouderen en het andere moderne dansen ais de twist en de Bossa Nova. Onder de 1600 gasten mengden zich mannen van de veiligheidsdienst, ver momd als kelners en lakeien, in ver band met het feit dat juwelen ter waar de van miljoenen ponden door de da mes werden gedragen en daaronder waren juwelen van historische waarde. Bovendien hangen aan de muren van de Waterloozaal en belendende salons enkele van de kostbaarste schilderden uit de collectie van de koningin. Omdat Windsor behalve een konink- ïyke residentie ook een schatkamer op zichzelf is, worden er maar weinig van zulke schitterende feesten gegeven. Het bewaken van deze schatten, terwyi er 1600 gasten dansten en feestvierden, was een zware opgave voor de veilig heidsdienst. Maandag heeft prinses Beatrix in New York een bezoek gebracht aan een ont moetingscentrum voor Nederlandse zee varenden. Samen met een opvarende van de Nieuw Amsterdam" beproeft zij het biljart. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 23 april Maan dagavond om ongeveer half eif is de dienstplichtig korporaal F. A. Wurf- bain uit Beverwijk, negentien jaar oud, met een volkswagenbusje op de vlieg basis Leeuwarden tegen een Hunter M. K. 6 opgereden, die werd gesleept door een traktor. De vleugel van de Hun- ter sloeg dwars door de voorruit van het busje en de bestuurder werd op sla"- gedood. Er is een commissie van onderzoek ingesteld, die de oorzaak en de schuldvraag zal onderzoeken. Trak tor, busje en Hunter waren op de voor geschreven wijze verlicht. Het slacht offer behoorde tot het 325ste squadron van Soesterberg, dat tijdelijk op de vliegbasis is gestationeerd. VOORBURG, 23 april Politie en inwoners van Voorburg hebben hun reeds van donderdag 11 april af aan de gang zijnde speurtocht naar het vermis te 6-jarige jongetje Wimpie Slee ge staakt: het kind is vanmorgen door een politieman bij de Kerkbrug drijvend in de Vliet aangetroffen. Na de verdwij ning van het jongetje heeft de politie de Vliet afgedregd en op bepaalde plaatsen hebben ook duikers gezocht. Daarna werd regelmatig langs het water gepa trouilleerd. Turkije. Een rechtbank heeft twee handelaren in verdovende middelen veroordeeld. De een kreeg de dood straf en de ander levenslang. De twee mannen waren in Italië gearresteerd en toen aan Turkse uitgeleverd. (AFP) Gisteren is in Westminster Abbey de generale repetitie gehouden voor het „huwelijk van het jaar", dat er morgen gesloten wordt tussen de Britse prinses Alexandra van Kent, nicht van de Britse monarche en de Schotse edelman Angus Ogilvy. De foto toont het paar bij aankomst in de kerk. MÜNCHEN, 23 april (ANP) Het Beierse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft gisteren verklaard, dal een voormalige verbindingsofficier van prins Bernhard, Prins geheten, aan de vroegere S.S.-brigadeführer dr. Wilhelm Harster een aanbevelings brief zou hebben gegeven om zijn in trede in Beierse staatsdienst te ver gemakkelijken. Met deze verklaring sprak het mi nisterie een eerdere mededeling te gen welke de voorzitter van de Beier se afdeling van de SPD, W. von Knoeringen tijdens een persconferen tie alhier heeft gedaan. Von Knoe ringen had gezegd, dat dr. Harster de aanbevelingsbrief in 1956 van prins Bernhard zou hebben ontvan gen De heer Prins, die volgens het mi nisterie tijdens de Duitse bezetting van Nederland plaatsvervangend terri toriaal bevelhebber is geweest en dr. Harster uit eigen ervaring kende, had in rechtstreeks contact de indruk ge vestigd, dat Harster er steeds naar heeft gestreeft zijn taak „binnen zijn grenzen rechtvaardig, correct en met begrip van de nood van de Nederland- ALMELO, 23 april. De president van de rechtbank, mr. I. Dufour, heeft gistermiddag zijn beslissing bekend ge maakt in het kort geding tussen Mies Bouwman en de n.v. Spanjaard, wel ke in haar reclamecampagne gebruik maakt van de naam Mies Bouwman op grond van het feit dat zij de ver bindende tekst heeft gesproken voor een op vier grammofoonplaatjes vast gelegd sprookje. Mr. Dufour is van mening dat de rechten die de n.v. Spanjaard meent te hebben verkregen, moeten worden getoetst aan de omstandigheden van 1962 toen de grammofoonplaatjes wer den gemaakt. Het staat de n.v. Span jaard niet vrij onder heel andere om standigheden de populariteit van Mies Bouwman is buitengewoon groot geworden zonder haar toestemming de naam van Mies Bouwman in een juist begonnen reclamecampagne in te schakelen op een wijze zoals dat ge beurd is. De gedaagde, aldus het von nis, is in haar optreden te kort ge schoten bij het zorgvuldig in acht ne men van de belangen van eigen recht, waardoor zij zich schuldig maakt aan een onrechtmatige daad. Op straffe van een dwangsom van f 50.000 wordt de n.v. Spanjaard verboden bij haar reclamecampagne de naam Mies Bou- man te afficheren. se bevolking" te vervullen, aldus het ministerie. Het Beierse ministerie van Binnen landse Zaken bevestigde overigens an dere mededelingen van de heer Von Knoeringen, volgens welke bisschop dr. Wechner van Innsbruck-Feldkirch en de landraad voor cnlturele aange legenheden van Tirol, prof. dr. Gam- per de indienstneming van dr. Har ster door de Beierse staat hadden ge steund. Het ministerie deelde mee, dat dr. Wechner en prof. Gamper bij het bespreken van het voor en tegen van de indienstneming van Harster zich positief over Harster hebben uitgelaten. Beiden hadden dr. Har ster tijdens zijn werkzaamheid voor de Gestapo in Innsbruck leren ken nen en verklaard, dat hij zich „steeds menselijk, rechtvaardig denkend en toegankelijk" heeft ge toond. De SPD staat er in ieder geval op, dat deze zaak wordt opgehelderd, zo had Von Knoeringen verklaard. De 58-jarige Oberregierungsrat werd vorige week op 17 aprii wegens geble ken ongeschiktheid met ziekteverlof gezonden. Hij was gedurende de twee de wereldoorlog bevelhebber van de SD in Nederland en in deze positie ver antwoordelijk voor het samenbrengen van Nederlandse joden in concentra tiekampen. Hij werd in 1947 in Ne derland tot twaalf jaar gevangenisstraf veroordeeld, maar is in 1956 vrijgela ten. Tijdens de bezetting in Nederland was hij chef van de vroegere S.S.- haiyjtsturmführer Erich Rajakowitsch Tegen Harster loopt sinds 1961 in München een onderzoek, samenhangen de met de deportatie van joden uit Nederland. De heer von Knoeringen was ten tijde van de terugkeer van Harster naar Duitsland voorzitter van de com missie voor kwesties van binnenland se veiligheid van de Beierse landdag. De rijksvoorlichtingsdienst in Den Haag kon nog geen mededelingen doen naar aanleiding van de verklaringen van von Knoeringen. Zoals bekend is prins Bernhard in Mexico. Advertentie) Sunny seatstoeien f55,- f65, Weekendstoelen f 12,75 - f 24, Zonnebedden f 38,90. Tuin-ligstoelparasols. Grote sortering in moderne kleuren. (Advertentie) PAKIJS, 23 april (Btr, ATP) Kolonel Henri Fournier-Foch, een kleinzoon van de Franse bevelhebber uit de eerste wereldoorlog maarschalk Foch, wordt door de Franse politie in arrest gebonden, omdat hfj ervan wordt verdacht commandant te zijn van de anti-ganilistische „Baad van het Natio nale Verzet" (CNR) in het gebied van Parijs en omgeving, en als zodanig medestander van Bidault. De 51-jarige kolonel, die bevelhebber is van het vgfde regiment infanterie dat te Blois in midden-Frankryk is ge legerd, zou vorige week donderdag in zön woning zqn aangehouden en nu in Pargs worden ondervraagd, aldus ver luidt in politiekringen. De arrestatie zou zyn geschied naar aanleiding van de vondst van documenten na de arres tatie van ex-luitenant Jacques Roy vorige maand, die ervan wordt ver dacht de propaganda van de „Organisa tie van het Geheime Leger" (OAS) in het gebied van Parijs te hebben geleid. NEW DELHI, 23 april (AFP) Volgens goed ingelichte bron heeft pre mier Nehroe tegenover een commissie van deskundigen op heit gebied van de buitenlandse politiek van het Indische parlement gezegd, dat de Chinezen in de provincie Sinkiang raketbases heb ben ingericht en dat er zich Chinese troepenconcentraties langs de gehele Chinees-Indische grens bevinden. De Indische premier ontkende, dat Indië in Ladafch bases aan de Ver enigde Staten heeft afgestaan voor ge leide projectielen. Nehroe verklaarde, dat de verantwoordelijkheid voor de onafhankelpke koninkrijkjes tussen In dië en Tibet, namelqk Sikkim en Bhoe- tan by Indië berust. Wanneer deze ge bieden worden aangevallen, zal Indië te hulp komen. (Van onze correspondent) DEN HELDER, 23 april Het echt paar Filmer te Den Helder, dat on langs zijn 12-jarige pleegzoon Wira Goos ingevolge een gerechtelijke uit spraak moest afstaan aan het echt paar Water-Goog te Enkhuizen (me vrouw Water is de moeder van Wim), wil thans langs gerechtelijke weg eed eis tot kostenvergoeding instellen te gen het echtpaar in Enkhuizen. Gerekend naar een bedrag van vijfentwintig gulden per week over de circa elf jaren, dat het echtpaar Wim Goos heeft verzorgd, eist het een be drag van 14.950. Het echtpaar heeft deze eis in handen gesteld van mr. J. C. F. Pons te Amsterdam, die deze eis baseert op de in de wet vastgelegde „vrijwillige zaakwaarneming", welke naar zyn mening ook op pleegouders van toepassing is. Mr. H. J. Knuwer te Den Helder, die tot dusver raadsman van de fa milie Filmer was, acht de kans op toe- wqzing van de vordering gering, om dat vrijwillige zaakwaarneming van toepassing is op zaken en niet op personen en het echtpaar Filmer vrijwillig en zonder enige overeenkomst destijds de zorg voor net pleegkind op zich nam. Het echtpaar Water-Goos te Enkhuizen had brieven van het echtpaar Filmer, waarin over de kostenvergoeding werd gesproken, nimmer beantwoord. PRESIDENT BEN-ZVI Vervolg op pagina 7)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1