„Welvaartsstaat tussen arm en Congres bij lustrum van overgang rijk 147s Maastrichtse pater tree? voor Bossche hof Neem nu zelf deze proef en stap dok over op geurige Nieuwe Nescafé ■Nescafe Altijd extra voordeel: Nieuwe Nescafé in grote pot (200 g.) f. 6.80 O Veertig jaar in het zuur Prof. dr. J. Pen: Nieuw bewind in Canada KINDER JACKETS I; N|p|I?|E Propaganda J. A. J. Luycks Drukke dag voor prinses Beatrix Eis: een maand voorwaardelijk Verdachte erg opgewonden Met zorg bereid U|tde beste koffiebonen Ir. Wiesenthal sprak met PG mr. De Zaaijer en dr. L. de Jong Man tussen ijzeren balken bekneld Scheepskabel treft jongen dodelijk Jmgensmarkt Zodra U het potje opent, ruikt U de geur van de versgebrande koffie. Neem de proef op de som! Ontdek de extra kwaliteit van DINSDAG 23 APRIL 1963 PAGINA 1 99 BUITENLANDSE W oningwetwoningen Te hoge bijvordering wordt terugbetaald Bezoek aan New York Rose tulpen elke woensdag lli&iliiiiiillln Lankmoedigheid WITTE KRUIS WITTE KRUIS AlléénNieuweNescafé bewaart de geur van de versgebrande kofiie. Wat ruikt dat lekker! (Van onze speciale verslaggever) DELFT, 23 april De studenten Van Sanctus Virgilius hebben maan dag drie verschillende begripsbepalin gen van het woord Welvaartsstaat ge kregen. St. Virgilius organiseert ter gelegenheid van het dertiende lustrum een congres, dat geheel is gewijd aan »de Welvaartsstaat" en gisteren ga- Ven minister Veldkamp en de profes soren Pen en Van Esveld er hun visie op. Prof. dr. J. Pen, die niet bang is voor opvallende uitspraken, stelde dat een welvaartsstaat beslist géén „wel varende staat" is, maar een overgangs toestand tussen arm en rijk, waarin men bereid is „iets" in de vorm van inkomensoverdrachten te doen voor groepen, die in een onaanvaard baar geachte toestand van armoede drei gen te raken. Als in onze maatschappij, die wij toch een welvaartsstaat noemen, 'Praktisch) iedereen welvarend was, bijv. een kinderbijslagregeling niet meer nodig zijn. aldus prof. Pen. Daarentegen is volgens prof. mr. N. H. van Esveld het begrip welvaarts taat toch wel heel nadrukkelijk ver bonden met „welvaart". En minister dr. M. J. Veldkamp zag er een combi natie in van de twee elementen „wei- Vaart" en „sociale verzorging en zeker heid". Lester Pearson, die vandaag zijn 66ste verjaardag viert, is gisteren Leëdigd als premier van Canada. Veertien dagen tevoren had de Con servatieve partij van premier John Diefenbaker een nederlaag geleden bij verkiezingen voor het Lagerhuis. Pearsons Liberalen kwamen versterkt uit de strijd naar vorén, maar zij ble ven toch drie zetels heneden een een voudige meerderheid. Het nieuwe kabinet staat dus nog op een vrij wankele basis, maar Pearson rekent er op, dat de oppositie niet lichtvaar- L rpSering ten val zal proberen te brengen, aangezien het Canadese volk voorlopig genoeg heeft van par lementsverkiezingen. De partij die nu weer op verkiezingen zou aansturen Zou dit bij het electoraat moeten be zuren. Voordat de Liberalen in 1958 door de Conservatieven werden verslagen. Waren zij twee en twintig jaar aan het bewind ge weest. Na vijf jaar in de oppositie komen zij nu op- KRONIEK nieuw aan de re gering, en Pearson heeft beloofd, dat hij binnen twee maanden opzien barende resultaten zal laten zien. ^owel op het gebied van de buiten landse politiek als op dat van het binnenlands beleid wil hij krachtige maatregelen nemen. Hij wil dei rela ties van Canada met Engeland en de V.S. verbeteren. Hij hoopt de export kunnen verhogen en de verontrus tende werkloosheid effectief te kun nen bestrijden. De afgetreden Canadese premier, buefenbaker, was tegen het streven v«n Macmillan Engeland in de Euro pese Economische Gemeenschap te brengen. Pearson daarentegen is vóór btse aansluiting bij de E.E.G. De hieuwe Canadese regeringsleider wil hu over een dag of tien naar Londen leizen om met zijn Britse collega te hbhfereren over de E.E.G.-kwestie en hndere economische en politieke pro- 'emen. Pearson hoopt de handel jhet Canada's voornaamste Gemene- esipartner aanzienlijk te kunnen op hoeren. ^'ervolgens wil Pearson naar Washington gaan voor een onder oud met president Kennedy. Men verwacht, dat de nieuwe Canadese regering zal besluiten van de V.S. atoomkoppen te betrekken voor de omarc-raketten op Canadees grond gebied. (Diefenbakers weigering deze atoomkoppen te aanvaarden was een van de voornaamste oorzaken van de fecente Amerikaans—Canadese wrij- V'hf)- Tijdens deze Amerikaans—Ca nadese topconferentie zal Kennedy ©arson wellicht ook trachten te be jegen Canada te laten toetreden tot e Organisatie van Amerikaanse taten, die gevormd wordt door de en de meeste landen van Latijns- Amerika. Oe ultranationalist Diefenbaker is nu opgevolgd door de internationalist earson, een staatsman die voorzitter s geweest van de Algemene Verga- enng van de Verenigde Naties en ie in 1957 de Nobelprijs voor de vrede won. Nu Pearson „Prime Mi nister is geworden is het gevaar van «en ernstige krisis in de Canadees- Amerikaanse betrekkingen voorko men. Zjijn beleid zou kunnen bijdra gen tot een versterking van de Noord- antische Verdragsorganisatie en *ot een verbetering van Canada's P*Mtge m het westerse kamp. De definities waren echter niet méér dan uitgangspunten. De drie inleiders gingen vanuit hun verschillende start plaatsen niet zo heel veel uiteenlopen de wegen: toenemende sociale zeker heid voor de leden van de samenle ving; een duidelijke taak daarin voor de overheid en naarmate de wel vaart groter wordt een geleidelijke verschuiving, waardoor de individuen de lichtere risico's weer zelf (kunnen) gaan dragen en de tot nu toe ongedekte zwaarste risico's in het stelsel van so ciale zekerheid worden opgenomen. Het waren veel meer accentverschil len over omvang, reële mogelijkheden en begrenzing van de overheidstaak in het geheel, die aan de inleidingen een eigen kleur gaven, dan dat de inzichten DEN HAAG, 23 april. De inspec teurs van de registratie en successie hebben opdracht gekregen de in het verleden bijgevorderde registratierech ten bij de overdracht van woningwet woningen, waarvan de waarde door de inspecteurs hoger was geschat dan de door de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid goedgekeurde ver koopprijs, terug te betalen. Dit deelt staatssecretaris Van den Berge, mede namens minister Van Aartsen, mee, in antwoord op schrif telijke vragen van de Tweede-Kamer leden Jan Maenen en Van Heivoort (K.V.P.). wezenlijk verschilden. Zoals prof. Van Esveld het formuleerde: enerzijds heeft de staatsbemoeiing ten doel de formele vrijheid van de burgers te maken tot een materiële, een werkelijke vrijheid; anderzijds moet de staat oppassen door zjjn bemoeiingen de vrijheid voor per soonlijke ontplooiing niet te beknotten. Het knelpunt is, dat in de welvaarts staat vrijheid en gebondenheid samen gaan en dat voor dit samengaan een vorm moet worden gevonden, waarin de burgers zich „welvarend" voelen. En: „Welvarend" (schreef prof. dr. ir. F. Ph. A. Tellegen in zijn Ten Geleide voor het congres) „is niet louter een gemiddelde tussen rijk en arm. Het is een kwalificatie van menselijk leven met een eigen karakteristiek. Daartoe lijkt mij te behoren, dat alle betrokkenen dooi hun arbeid op enigszins ruime wij ze in hun behoeften kunnen voorzien en ook dat zij mogen verwachten dat in de toekomst te kunnen voortzetten." SCHIPHOL, 23 april. Voor hij gisteren naar Hamburg vertrok heeft ir. S. Wiesenthal, de 54-jarige direc teur van het joodse documentatiecen trum in Wenen, 's middags in het pa leis van Justitie te Amsterdam een onderhoud gehad met de procureur-ge neraal, mr. H. R. de Zaaijer, met wie hij tot nu toe over de zaak-Rajako- witsch uitsluitend schriftelijk contact had gehad. Hetzelfde gold voor het rijksinstituut voor oorlogsdocumenta tie, dat hij 's ochtends bezocht en waar hij voor het eerst dr. L. de Jong ont moette. In Hamburg is hij gisteravond voor de televisie verschenen in een soort gelijk vraaggesprek als zondagavond voor de KRO en de VARA, waarin hij o.a. onthulde dat de Duitse arts Horst Schumann, die in het concentratiekamp Auschwitz de beruchte, veelal dodelij ke experimenten toepaste op weerloze joodse gevangenen en die na de oorlog de gerechtigheid wist te ontlopen, thans in Accra hoofd van de medische dienst is van Ghana. Maandag keerde ir. Wiesenthal van Hamburg terug naar Wenen. NEW YORK, 23 april. Prinses Beatrix heeft maandag hier een tehuis voor Nederlandse zeelieden bezocht, de nieuwe pier van de Holland-Ameri- kalijn aan de Hudson bezichtigd en per hefschroefvliegtuig de stad in ogen schouw genomen. In het gebouw van de nieuwe pier, werd de prinses ontvangen door direc teur Van Houten van de H.A.L. In de ontspanningszaal van de beman ning van de Nieuw-Amsterdam genoot zij vervolgens van een programma van volksliedjes en -dansen die door de amusementsgroep van de beman ning werden vertolkt. Dit was een deel van het programma dat de passagiers anders te zien krijgen. De prinses liet de leden van de groep aan zich voor stellen en sprak met een vertegenwoor diger van het Nederlandse bureau dat zich in de V.S. bezig houdt met de uitwisseling van studenten. (Sinds 1948 zijn er meer dan 250.000 Amerikaanse studenten in Nederland geweest). Aan de pier liggen de Nieuw-Am sterdam, de Noordam en de Oranje ge meerd. De gezagvoerders van deze schepen werden aan prinses Beatrix voorgesteld. Bij haar aankomst aan boord van de Nieuw-Amsterdam had een stewardess van het schip de prin ses een boeket rose tulpen aangeboden. TIEL, 23 april. De 45-jarige A. Honders uit Maurik is hier gisteren avond bij het lossen van ijzeren bal ken verongelukt. Op een bepaald mo ment gingen de balken schuiven. De man raakte tussen de balken bekneld. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later overleed. Hij was ge huwd en vader van twee kinderen. (Van onze correspondent) CUYK, 23 april. Toen de kabel waarmee het uit Rotterdam afkomsti ge schip Anja gisteren tijdens het ver halen op de Maas onder Cuyk over de voorplecht sloeg, werd de aan dek aan wezige twaalfjarige Kees Feenstra uit Rotterdam door deze staaldraad in zijn hals geraakt. De jongen was op slag dood. Advertentie Gemaakt van wateraf stotende poplin en ge heel gevoerd. Kom bij P C kiezen uit 8 leuke kleuren. Speciaal verlaagde J. M. prijs leeftijd 2 jaar met kleine stijging per moet D.v. jaor I6.75 (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 22 april. Het Bos sche gerechtshof heeft maandag de be handeling voortgezet van de zaak te gen een Maastrichtse pater, welke zaak enkele weken geleden was aan gehouden om de pater alsnog de gele genheid te geven, zich tegen de ver klaringen van de getuigen in zijn zaak te verweren. Hij was door de Maas- Advertentie) trichtse rechtbank veroordeeld tot een maand voorwaardelijke gevange nisstraf wegens huisvredebreuk en ver zet tegen de politie, in september 1961 gepleegd in het klooster van de Socië teit der Afrikaanse Missiën te Huls beek. De pater was uit deze congregatie verwijderd wegens ongehoorzaamheid aan zijn oversten. Hij weigerde ech ter het klooster te Hulsbeek te verla ten, totdat de waarnemend overste hem formeel de toegang ontzegde. Toen hij bleef weigeren heeft men de politie gewaarschuwd die hem onder krachtig verweer uit het gebouw heeft gebracht. Bij de vorige behandeling van zijn zaak door het hof had ver dachte zich zo opgewonden gedragen en zodanige uitdrukkingen gebruikt dat hij op last van de president de zit tingszaal moest verlaten. Ook nu verkeerde verdachte in een opgewonden toestand: hij dreig de met aanklachten en slingerde de ene beschuldiging en verdachtma king na de andere de zaal in. Het was slechts aan de grote lankmoe digheid van de president, mr. Van Roosendaal te danken dat verdachte niet opnieuw uit de zaal verwijderd werd. Hij voerde tal van argumen ten aan die met het ten laste geleg de in feite nauwelijks iets te maken hadden. Zo noemde hij zijn verwij dering uit de congregatie onwettig, evenals het feit dat hij uit de bur gerlijke stand van Hulsberg naar Maastricht is overgeschreven en een kwestie rond de uitbetaling van ali mentatie. De advocaat-generaal mr. Van Over- veld stelde in zijn requisitoir dat hij de zaak wilde ontdoen van alle niet ter zake doende franje. „Dan blijft toch dat de huisvredebreuk en het verzet tegen de politie vaststaande feiten zijn", aldus mr. Van Overveld. Of ver dachte op dat moment al dan niet lid van de congregatie was doet daar niets aan af, evenmin als het feit, of hij al Inderdaad, de Katholieke Volkspartij in de Rijkskies kring Den Bosch heeft nu eindelijk eens begrepen hoe men moderne propaganda moet voeren. Zij zet gedu rende de komende verkie zingscampagne vijftien ka- mercandidaten in een auto een speciaal gehuurde auto bus en stuurt dat voertuig oostelijk Noord-Brabant in. Op een gegeven mo ment springen de heren er uit en be ginnen „zo maar iemand op straat" aan te spreken. Zij „vragen dan aan dacht voor de K.V.P.". Het kan niet anders of de aldus getroffene wordt tot in de pit van zijn ziel geroerd en stemt op 15 mei a.s. lijst 1. En ik denk er nu in het geheel nog niet aan dat die vijf tien heren een speech zullen gaan af steken, wat ook in de bedoeling schijnt te liggen. Maar het denkbeeld van die zes „present-girls", die óók mee zullen optrekken is natuurlijk geniaal. Voor opgesteld uiteraard dat het katholie ke „present-girls" zullen wezen. Daar moet men dunkt mij, even op toe zien. Het gaat per slot van rekening om oostelijk Noord-Brabant. Maar goed de „present-girls" zul len naar hartelust „kleine geschen ken. zoals balpuntpennen en sleutel- étuitjes" uitdelen. Ik vertrouw er zon der meer op dat die gebruiksvoor werpen zullen worden opgesierd met de beeltenis van de heer De Kort. Je moet er uithalen wat er in zit. De „present-girls" zullen, zo heb ik vernomen, ook bierglazen rond strooien. Dat nu vind ik een kleine schoonheidsfout. De ervaring immers heeft mij geleerd dat goede, geel-wit- te glazen bier, de mensen over het algemeen milder stemmen. Van een goed geschonken glaasje pils gaat een enorme wervende kracht uit. Wiens bier men drinkt, diens woord men spreekt. Maar daar staat weer tegenover dat het gezelschap de vijftien ka merleden en de zes „present-girls" ook bezoeken zullen brengen aan o.m. kindertehuizen. Dat getuigt van een zelden voorkomend propagandis tisch inzicht. Want men kan nu wel zeggen dat die arme schapen tóch niet mogen stemmen, maar men moet ook aan de toekomst denken. Wat voor plezier kan men bijvoor beeld bij de verkiezingen van 1987 van zo'n gebaar niet hebben? De K.V.P., de partij voor mensen die vooruitzien. Ik heb gróte bewondering voor de plannen van de Katholieke Volkspar tij in de Rijkskieskring Den Bosch. Ik vind echter óók dat zij ze iets te vroeg wereldkundig heeft gemaakt. Want vóór je het weet nemen alle partijen in alle kieskringen dezelfde aantrekkelijke maatregelen en komt er geen eind meer aan het aantal gemotoriseerde kamerleden, inclusief „present-girls". En dat schaadt de exclusiviteit, maar bovendien: waar moeten wij bij leven en welzjjn zo gauw met al die nationale feestdagen heen? (Advertentie) PIJNSTILLER Verkoudheid... weg ermeel Be scherm u ertegen, bevrijd u er van met WITTE KRUIS, (poeders, tabletten of cachets). Salicyt-vrij en daardoor geen maagklachten. dan niet in de burgerlijke stand van Hulsberg stond ingeschreven. De advo caat-generaal eiste bevestiging van het vonnis in eerste instantie. Het hof zal 6 mei arrest wijzen. k iemen geurt op een zon nige morgen naar natte aarde, mest en rogge brood. „Over drie weken omt er de zoete ..zijnlucht .,eer bij", zegt directeur J. A. Luycks van de gelijknamige abriek. Na de felle brand van ie achttiende januari is hij met zijn staf verbannen naar een benauwende bouwkeet op het errein waar nog nauwelijks sporen zijn van as en puin. In het „rampjaar" voor zijn be drijf, vierde hij .Mi enkele dagen geleden zijn veertig jarig jubileum en werd hij on derscheiden tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Heeft hij in de donkere nacht van de brand somber geroepen: „Het is alles verloren," op het ogen blik spreekt hij al van de uien- en augurkenoogst van juli die weer in Diemen, in de herre zen fabriek zal worden afge handeld. Dan zullen de arbei ders voorlopig in Amster damse bedrijven ondergebracht weer de dagelijkse tocht naar ie polder maken. Zij zullen er alles vinden als voor hun ver banning. Alleen de machines zullen moderner zijn. De geschiedenis van Juuycks" is een oud verhaal en zo vaak verteld dat de jubilerende di recteur nauwelijks meer emotie kan opbrengen voor het: ,Mijn vader is met een handkarretje begonnen door de straten van Amsterdam. Vis, uitjes en au gurken ventend". Hij was een van die historische self-made- men. De een moest beginnen met verrotte accu's in vervallen schuurtjes, als krantebezorger of schoenenpoetser, de ander met verroeste auto-onderdelen, lompen en metalen of met een valse gitaar m een volkscafé. Zij kwamen er. De oude Heer Luycks kwam er met uitjes van drie oom- een cent Van de augurk per stuk met een praatje kwam het tot orders ver telefoon. Een eenmanszaak werd in 65 jaar een fabnek. Directeur Luycks heeft het winkeltje van zijn vader aan de Rustenburger-straat terdege gekend. Toen hij vijftien jaar werd moest hy - of hy wilde of niet het zuur in. Later verhuisden zij naar de Weesperztjde. Zes vtar geleden werd onder zijn leiding de fabriek in Diemen gebouwd. Het mets ^HiYheeft ook'"hét zoet-zuur in Nederland gebracht. Hij ontdekte het tijdens een vakantietocht in Duitsland. Men kon daar augurken eten zon der te huilen. Ook in ons land werd het zoet snel populair. Behalve in de kop van Noord-Holland en in Groningen. Daar zitten nog de grote afnemers van de ware, onvervalste zure bommen. „Het is voer voor psy chologen", zegt hy. „Ik begrijp niet waarom juist daar". Houdt hij zelf van augurken en uien? De heer Luycks zegt ietwat weife lend: „Ja, ik mag er af en toe wel eentje eten". Maar hij is niet de grootste afnemer. ken" van de waar lik meer te krijgen. In de oorlogsjaren is hij ook begonnen met het „ve in flessen en glazen potjes. „Uit nood. Er was geen Alles wat naar ijzer rook werd voor andere doeleinden gebruikt. Het glas bleek een vondst. De mensen vinden het namelijk prettig te kunnen zien wat ze kopen. Je kunt in vette letters en met illustraties de maten en hoeveelheden uitjes en augurken op een blik zetten, men wil ze zien. De kleur van de azijn, de pitjes op de bodem, de krommingen en de huid van de augurken". Hij schreeuwt bijna, want voor de deur van de houten keet doet een zware zandgraver zijn werk. De oogsttijd nadert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5