GEEN Amerikaans-Brits ingrijpen in Nabije Oosten HOESSEIN: Toestand is volkomen normaal KREYMBORG JONGENS SHORT NU 4.75 KREYMBORG VOORTREKKERS HORLOGES VOOR „TWEE LEVENS" Europa's lichte geurigea Executie GRIMAU: Franse lening aan Spanje opgeschort E Zionist en geleerde President BEN-ZVI Amerikaanse troepen naar Thailand als strijd in LAOS zich toespitst Minister komt in opspraak 100 RYNBENDE'S y nieuw Controle door Hof van Raad van Ministers Dissertatie van mr. P. Houben benadrukt mogelijkheid Justitie op gewenst J. Pengel nieuwe kabinetsformateur van "Suriname Reizen naar België UITSTEL IS ECHTER NOG GEEN AFSTEL Mgr. Bekkers naar Rome vertrokken Alkmaarse kaasmarkt Klompenrace op Seine Gemeente-draaiorgel Herdenkingszegel heerlijke bessenjenever ..Washington, 23 april (üpi) Belasting ontdoken; f 10.000 boete geëist Liturgische concilie- commissie komt bijeen Örs. C. D. Barkman gaat 1 mei naar Indonesië Sleeswijk-Holstein Haagse raad akkoord met uitbreidingsplan Kijkduin St. Jorisdag op Binnenhof DINSDAG 23 APRIL 1963 PAGINA 7 Waarborg-kwalltelt. Poplin met glanseffect. In grijs, bleu, groen en bruin. Alleen geldig 24 april a.s. LONDEN, 23 april (AFP) £en woordvoerder van het Britse ministerie van buitenlandse zaken heeft de berichten tegengespro ken volgens welke Engeland en de Verenigde Staten bereid zijn in het Nabije Oosten militair in te grijpen als een omverwerping van het bewind van koning Hoes sein in Jordanië het uitbreken van een conflict in dit gebied ten gevolge zou kunnen hebben. NIEMEYER GARANDEERT DE KWALITEIT PARIJS, 23 april De Franse minister van financiën, Giscard d'Estaing, is gisteren uit de Spaanse hoofdstad teruggekeerd zonder aldaar het verwachte ak koord betreffende een Franse lening aan Spanje te hebben ondertekend. De lening had naar verluidt 150 miljoen dollar groot zullen zijn, bestemd voor de aan koop in Frankrijk van monte- kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! ringsmateriaal in het raam van het Spaanse moderniseringsplan De onderhandelingen werden naar men verneemt zaterdag opge schort hoewel zij aanvankelijk tot en met zondag hadden zullen duren. Maar Giscard d'Estaing verliet vrij bruusk Madrid om te gaan „sight-seeën" in Toledo. 'carr I Advertevv>(- voor teeltijd 7 jaar kl. stijging p. m. GROTE MARKT 1-7 - HAARLEM AMMAN, (UPI) Koning Hoessein heeft meegedeeld dat hij niet eigener beweging zijn troon zal opgeven, maar zal werken „totdat mijn land zijn rech ten herwonnen heeft." De 27-jarige vorst noemde zichzelf „een Jordaanse Arabier en een Arabische Jordanlër". Volgens berichten uit het Israëlische deel van Jeruzalem, hebben Hoes seins Amerikaanse raadgevers hem geadviseerd af te treden om een opstand te voorkomen. Maar pre mier Hoessein Ibn Nasser, de oom van de koning die tijdens het weekeinde Samir Rifai opvolgde, heeft gezegd dat koningsgetrouwe Jordaanse troepen de monarchie met hand en tand zullen verdedigen. Koning Hoessein, die beloofde zijn leven voor zijn land te zullen geven, beleed zijn geloof in de Arabische een heid en de vernietiging van Israël. „Jordanië", zei hij, „is ingekapseld door leugenaars die victorie kraaien terwijl ze samenzweren tegen hun tegenstan ders. Aan de einder daagt hoop op een heid. Wij zijn het hart van die eenheid. PARAMARIBO, 23 april. De gou verneur van Suriname heeft de heer J. Pengel verzocht, zich te belasten met de vorming van een nieuwe Suri naamse regering. De heer Pengel heett de opdracht aanvaard. Hij zal nu naar Nederland reizen, waar hij maandag wordt verwacht. Het is zijn bedoeling, hier bespre kingen te voeren met personen, die eventueel zullen worden aangezocht om deel te nemen aan de nieuwe regering. Eenheid kan niet gedijen zonder Jor danië. Mijn leger dient de natie. Nie mand kan het in de rug aanvallen." Koning Hoessein heeft de kijkers van de BBC-televisie gisteravond per telefoon meegedeeld, dat de toestand in zijn land volkomen normaal" is. Hij werd geïnterviewd door Richard Dimbleby in het ,,Panorama"-nieuws programma. De telefonische verbin ding was herhaaldelijk slecht, maar men kon de vorst toch duidelijk ho ren zeggen dat alles normaal was, dat iedereen deed wat zijn werk was en dat alles goed was. Gevraagd of hij vreesde voor zijn eigen leven en dat van zijn gezin en verwanten, ant woordde koning Hoessein: „Dit is een risico dat erbij hoort. Ik ben er zeker van dat heel Jordanië achter mij staat". In Jeruzalem heeft de gouverneur van het Jordaanse stadsdeel, Saoed Aboe Ghazaleh, gezegd, dat de toe stand „nog zeer ernstig" is. De poli tie die gebruik maakte van gummi stokken, joeg er gisteren een studen tenbetoging uiteen, en pantserauto's patrouilleerden om verdere samen scholingen te verijdelen. Van welingelichte zijde is nog ge zegd, dat deze berichten absoluut on gegrond zijn. Opgemerkt is, dat door de opzegging door Jordanië in 1957 van het Brits-Jordaanse bondgenoot- Advertentie) In het drijvende clubgebouw van de Touring Club de France wordt een tentoonstelling ingericht. De mo gelijkheden voor en de attracties van watertoerisme worden getoond. De Nederlandse ambassadeur in Frank rijk, mr, J. W. Beyen, zal de exposi tie openen. De gasten van de ANW bij deze plechtigheid zal een genum merd kaartje worden verstrekt. De ze nummers staan ook op de klompen, die in de Seine worden gegooid. De bezitter van het nummer, dat cor respondeert met het nummer op de klomp, die het eerst de finish be reikt, wordt tot winnaar uitgeroepen. De opheffing nu bijna drie jaar geleden vin de personencon trole langs onze zuidgrens heeft het nogal hardnekkig misverstand doen ontstaan, dat men bij het passeren van die grens geen ^1, - (Van onze Parijse correspondent) (Vervolg van pag. 1) President Ben-Zvi van Israël werd geboren op 6 december 1884 in het Russische plaatsje Poltawa. Het Zionis me zat hem als het ware in het bloed: in 1907 al trok hij voor de eerste maal naar Palestina. Tevoren had hjj in het Rusland der Tsaren, samen met een aantal andere Joden, de Socialistisch- Zionistische Poalei Zionpartij opge richt Hij studeerde aan de universi teit 'van Kiev, maar toen hij eenmaal naar Palestina was gegaan, werd daar landarbeider, zoals zovele Joodse intellectuelen, die warm liepen voor het Zionisme, dat in de loop der jaren hebben gedaan. Ben Zvi hielp in Pales- tina ook bij de verdediging van Joodse «tooggepiaatste Amerikaanse functiona- rissen hebben meegedeeld, dat de mo- Jtolijkheid bestaat dat Amerikaanse 1 gestuurd zullen worden naar Inailand, het lurland van Laos, als öe overeenkomst van Genève over de traliteit van Laos een dode letter 5 W. Het bericht werd verspreid na- ®at president Kennedy opnieuw had ge confereerd met de leden van de Ame rikaanse Veiligheidsraad. Laos was "®t enige onderwerp op de agenda, zo werd er gezegd. De jongste conferentie van Kenne- met zijn veiligheidsraad, vond Plaats temidden van berichten, dat ue Amerikaanse regering misschien °P korte termijn eenheden van de vloot opdracht zou geven op te sto len naar de Golf van Siam, om aan «et Amerikaanse diplomatiek offensief Psychologische druk toe te voegen. De opperbevelhebber van de Ameri- f„ ®nse vloot in het gebied van de Gro- flo, an' admiraal Harry Feit, is zon- v™ naar Bangkok in Thailand gevlogen, do 7 met de militaire raad van «o Hld°ost-aziatische verdragsorganisa- Y "e Z.OAVO, die in Bangkok zetelt. b'irïr zomer van vorig jaar, toen de i. oerooi'log in Laos zich dreigde mee delen aan Thailand, stuurde Ameri- iu^thPti' d3 aprij De officier van te van f in nnn rec:btbank heeft een boe- cien uif MadogeeiSt tegen een elektri' kin? Vor-Hnovft wueS®ns belastingontdui- 1918 fi finn t 1 Zl;in ink°men over f™ f f-600 te laag opgegeven. Bij toen volgde werd f ilfonn niet had13 een vecmogen van r j.iz.000 met had aangegeven voor de vermogensbelasting. seaeven voor ae Uitspraak op 6 mei. ka zesduizend soldaten naar dit land. Tegen het einde van het jaar konden ze worden teruggetrokken, met uitzonde ring van een squadron gevechtsvliegtui gen en een Amerikaanse militaire ad viescommissie. De reis van admiraal Feit werd, ze ker, in verband gebracht met de toe stand in Laos, maar ook met de voor bereidingen voor reeds lang op stapel staande ZOAVO-manoeuvr-s in Thailand in mei. Uit Amerikaanse regeringskring werd voorts vernomen dat de Ameri kaanse zevende vloot in het gebied van het Verre Oosten „voorzorgsconcentra ties" uitvoert, die erop neerkomen dat een aantal schepen dichter in de buurt van Laos komt te liggen. SCHIPHOL, 23 april. Begeleid door zijn vicaris L. Rooyackers en prof dr. mr. J. Loeff is mgr. W. Bekkers, bisschop van Den Bosch, gistermiddag naar Rome vertrokken, waar hij als het Nederlandse lid van de liturgische commissie drie weken aan het werk gaat. „Onze commissie komt bijeen om huiswerk te maken", zo zei hij voor zijn vertrek. ,,Na de eerste Concilie zitting van het vorig jaar gaan wij thans de in de Sint Pieter behandelde stof namelijk uitwerken". Bovendien zullen er voorbereidingen worden getroffen voor de volgende zit ting van het Concilie, die is vastge steld op 8 september. ,Wij hopen kant en klaar met voorstellen in de Sint Pieter te komen, zodat er alleen nog maar over behoeft te worden gestemd. kolonies. Samen met Ben Goerion, Is-' raëls huidige premier, ging hij in 1932 naar Constantlnopel om rechten te stu deren. Tijdens de eerste wereldoorlog werd Ben Zvi door de Turken uit Palestina verbannen. Hij ging naar de Verenigde Staten, waar hij wederom in het gezelschap van Ben Goerion Joodse vrijwilligers aanwierf voor het Joodse Legioen, dat aan de kant van de geal lieerden aan de oorlog deelnam. Hij vocht ook samen met generaal Allenby om de Turken uit Palestina te verdrij ven. In 1917 keerde Ben Zvi naar Palestina terug Lange tijd was hii lid van de Nationale Raad van Palestijnse Joden. In 1931 werd hij voorzitter, wat hij bleef tot 1948. Tijdens de tweede we reldoorlog was hij wederom actief bij het werven van Joden voor de Joodse Brigade, die vocht aan de kant van de geallieerden. Op 8 december 1952 werd Ben Zvi gekozen als president, als opvolger van dr Chaim Weizmann, die president was geworden toen Israël onafhankelijk werd en die dat tot zijn dood was ge- L even Politieke betekenis heeft het presidentschap in Israël overigens vrij wel niet. Ben-Zvi legde een grote be langstelling aan de dag voor de ethno- grafie. Hij maakte studies over de Jood se gemeenschappen in het Midden-Oos ten en over de Arabische Moslems. Hij schreef verscheidene boeken. (Advertentie) DEN HAAG, 23 april. Drs. C. D. Barkman, de nieuwe Nederlandse zaakgelastigde in Indonesië, zal 1 mei naar Djakarta vertrekken, zo heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Drs. Barkman vliegt met de KLM naar Singapore, waar hij enige dagen zal blijven voor besprekingen met de heer Leopold van het consulaat-gene raal aldaar, die reeds enige malen als kwartiermaker in Djakarta is geweest. Men verwacht dat drs. Barkman 5 mei in Djakarta zal aankomen. De mannequin hoes Hamel voor een paar antieke klokken met een witgouden horloge met armband, bezet met welgeteld zesenzestig briljantjes. en horlogemode-show houden is .geen gemakkelijke opgave. Hor loges zijn te klein om zonder meer te laten tonen door man nequins, die over een podium lopen. Daarom toonde men op de show, ge organiseerd doo* het centraal orgaan van juweliers en horlogers, eerst de horloges op een scherm door middel van een projectie-apparaat en daarna droegen zes topmannequins ze om hun slanke polsen. Als er dan toch nog een détail verloren was gegaan kon men de horloges nog bekijken op een Men brengt te Parijs deze gang zaken algemeen in verband met de van e te rechtstelling van de Spaanse commu nistenleider Grimau, die door een mili tair Spaans snelgerecht ter dood ver oordeeld was op grond van misdaden die hij 25 jaar geleden tijdens de Spaan se burgeroorlog zou hebben bedreven. De terechtstelling had plaats terwijl de Franse minister van financiën nog maar sinds enkele uren In de Spaanse ho fdstad was gearriveerd, op een mo ment waarop men nog kon hopen dat het Spaanse staatshoofd door het ver lenen van gratie een kalmerende wen ding zou geven aan een affaire die reeds grote internationale beroering had gewekt en die de ernstigste twijfels kon doen rijzen aangaande de waarach tigheid van de zogenaamde liberalise ringsgezindheid van het Spaanse regi me Er zij aan herinnerd voor wat betreft de bemiddelingspogingen van Franse zij de aangewend om Grimau van het vuur peloton te redden, dat zowel kardinaal Gerlier (Lyon) als kardinaal Feltin (Pa rijs) de kardinaal-primaat van Toledo, kardinal Play y Deniel, verzocht had den bij generalissimo Franco op cle mentie aan te dringen. Men heeft goede grond om aan te nemen dat na voltrekking van het von nis aan Grimau de Franse minister van financiën in overleg met president De Gaulle het moment niet opportuun heeft gevonden voor de ondertekening van het Frans-Spaans financieel akkoord. Evenwel het uitstel zal waarschijnlijk geen afstel betekenen, wat ook door de Franse industrie zeker met gewenst wordt. Een zondagavond te Madrid gepubli ceerd gemeenschappelijk Frans-Spaans communiqué stelt verdere bestudering van de aangelegenheid door de weder zijdse experts in het vooruitzicht. En de heer Giscard d'Estaing heeft zpn Spaan se ambtgenoot de heer Navarro Ru- bio, uitgenodigd voor een bezoek aan Parijs. Mogelijk zal het akkoord dan bij die gelegenheid worden ondertekend. GöTTINGEN, 23 april (DPA) De openbare aanklager van Göttingen Passow, heeft tegen de minister van financiën van de deelstaat Sleeswijk- Holstein, dr. Hartwig Schlegelberger in Kiel een aanklacht ingediend we gens poging tot moord. Schlegelberger zou namelijk in het najaar van 1944 voor een gerecht van de Duitse mari ne in Berlijn als aanklager zonder dwingende noodzaak de doodstraf te gen een beschuldigde hebben geëist. Die beschuldigde, die toen door Pas sow werd verdedigd, was een 20-jari ge matroos van de Duitse handelsvloot die zich aan herhaald bedrog zou heb ben schuldig gemaakt. Hij werd tot drie jaar en vier maanden veroordeeld en nadat Schlegelberger hiertegen in beroep was gegaan tot vijf jaar. Minister Schlegelberger is de zoon van de voormalige staatssecretaris van justitie in het Derde Rijk dr. Franz Schlegelberger, die reeds jaren lang met de autoriteiten procedeert om toekenning van een pensioen. DEN HAAG, 23 april. Zonder hoofdelijke stemming heeft de Haagse gemeenteraad het uitbreidingsplan „Kijkduin" aangenomen. Het plan zal van Kijkduin een bescheiden bad plaats maken met een promenade, ho tels en winkels In de korte discussie die aan de besluitvorming vooraf ging. werd van de zijde van de KVP vooral waardering uitgesproken voor het ex periment een veertigtal zogenaamde patio-woningen te bouwen. Deze hui zen. die rond vijftigduizend gulden zul len gaan kosten, bieden een zo groot mogelijke beslotenheid, doordat de vertrekken rond een binnenplaats zijn gegroepeerd. bjj de show ingerichte tentoonstelling „Mensen meten tijd". Men was ervan uitgegaan, dat bij iedere gelegenheid een ander horloge hoort. De huisvrouw heeft thuis een „sporthorloge" om, dat plat is en uit gevoerd in staal met doublé. Als ze haar „tweede leven" leidt komt het luxere horloge aan de beurt. Bij het winkelen, en het bezoek aan een vriendin, draagt ze een „middag-hor loge", in goud met gouden schakel armband, maar het „avond-horloge" zal de droomwens zijn van iedere vrouw. Het kan allerlei vormen heb ben: het kan eenvoudig witgoud zijn, of bezet met briljanten en smarag den. De werkende vrouw heeft voor haar tweede leven net zo'n keuze, maar bij haar werk draagt ze een horloge met datumaanduiding.. Het duurste horloge, dat we zagen, en dat speciaal voor deze show uit Zwitserland was overgevlogen, was een horloge, dat gedragen wordt bij een avondtoilet. Het was helemaal be zet met« edelstenen, alleen het Klokje was bedekt met een dekseltje, dat door middel van een veertje kon wor den geopend. De praktische functie van het horloge was dus handig weg gewerkt. Het kost twintigduizend gul den. Nieuw op deze show was het „ver- lovingshorloge", een voor dames en heren gelijk uurwerk (alleen dat van de heer is iets groter), dat men elkaar bij de verloving met de ringen geeft. De Alkmaarse kaasmarkt, die zich, zij het de laatste deben- nia alleen des zomers hand haafde sedert 1622, begint vrij dag weer. Zij is meer een toeris tische attractie dan een economische noodzaak geworden en wordt met het oog op het bezoek van zo ongeveer een kwart miljoen toeristen uit bin nen- en buitenland elk seizoen, daar om als een brok levende propagan da voor het bij uitstek Hollandse produkt in stand gehouden. Het marktgebeuren zelf speelt zich af tussen half tien en half een. Op zo merse vrijdagen komen er zo'n twin tig a vijfentwintigduizend bezoekers naar Alkmaar. De kaasexpresse-trei nen uit Amsterdam en Rotterdam rijden ook dit jaar. Een rondvaart- iiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiimi boot uit Amsterdam komt ook elke vrijdag. Op topdagen vragen S700 auto's en 80 touringcars een parkeer plaats. Ten gerieve van de bezoekers or ganiseert Alcmaria VW vrijdags verschillende attracties. De instandhouding van de kaas markt is mogelijk dank zij een subsi die van het bedrijfsschap zuivel en een belangrijke bijdrage van de ge meente Alkmaar. De markt moge dan geen economische noodzaak meer zijn, een show is zij toch ook niet. Al heeft dan het marktbeeld door de verminderde aanvoer iets aan levendigheid ingeboet. Op het Binnenhof voor de Ridder zaal hebben duizenden welpen, padvinders en zeeverkenners van het district Den Haag van morgen om zeven uur de feestdag van ridder Joris, hun patroon, ge opend met een vlaggenparade. Staats secretaris mr. Th. H. Bot was daar bij aanwezig om de welpen en ver kenners, wijzend op het voorbeeld van hun schutspatroon, te laten zien, hoe zü ook in deze tijd zijn ridderidealen kunnen navolgen. Nadat de vlag gehesen was, sprak de staatssecretaris zijn boodschap uit, waarin hii wees op de betekenis van St.-Jorisdag als de dag waarop de be lofte herhaald wordt in de zin van bekrachtigd en versterkt. „Vaak heb je je op lauwheid betrapt", zei hij, „maar denk dan aan de jonge ridder die, ondanks de tegenslagen die an deren hadden ondervonden, de draak te lijf ging, dat wil zeggen, dat goede deed, wat hij meende te moeten doen". De staatssecretaris spoorde de wel pen en verkenners aan nu op nieuwe wijze ridderlijk te zijn door niet mee te doen aan het vandalisme, de achte loosheid in de natuur en de overschil- ligheid ten opzichte van de noodlijden de naaste. Daarbij drong hij er vooral op aan, dat de jeugd de blik richt op alle landen van de hele wereld. Terwijl de padvinders en welpen van de NPV aldus vanmorgen de vlaggen parade hielden, vierden de katholieke Haagse verkenners en welpen in vijf verschillende kerken de mis van St.- Joris. Zjj waren door een groep ver tegenwoordigd bjj de gebeurtenis op het Binnenhof. De ANW gaat van 23 april tot 19 mei in Parijs aandacht vragen voor het watertoerisme in Nederland. Een klompenrace zal op de Seine worden gehouden bij de opening van een expositie. De winnaar van de „race" zal een trip naar het waterrijke Ne derland ten deel vallen. (Advertentie) identiteitscontrole in België in moei lijkheden komen, omdat zij geen pa pieren bij zich hebben, en daardoor hun vakantie of uitstapje zien bedor ven. Volgens de bestaande voorschrif ten moeten Nederlanders, die naar België en Luxemburg gaan voor een kort verblijf, in het algemeen net als voor reizen naar de meeste ande re landen van Europa bij zich hebben: een geldig Nederlands paspoort; of een Nederlands paspoort dat niet langer dan vijf jaar is verlopen; of een Nederlandse toerlstenkaart. De Inwoners van de gemeente Noordoostpolder zullen, wan neer de plannen van het ge meentebestuur doorgaan, over niet al te lange tijd op straat ge- meentemuziek kunnen beluisteren. Deze muziek zal worden voortge bracht door een gemeentedraaiorgel, voor de aanschaffing waarvan reeds vergevorderde plannen bestaan. Zo is niervoor al een stichting „Vrien den van het draaiorgel" in het leven geroepen. 3*T 3AAR Ter gelegenheid van net feit, dat het op 11 mei honderd jaar ge leden zal zijn, dat de eerste in ternationale postale bijeenkomst te Parijs werd gehouden, zal de PTT van 7 mei tot en met 6 juli 1963 een bij zondere postzegel in de waarde van 30 cent zonder bijslag uitgeven. Het ontwerp van de zegel is van de kunstenaar Wim Crouwel te Am sterdam. De zegel wordt in de kleu ren blauw en groen gedrukt, terwijl een cirkel in wit is uitgespaard. De tekst die op de zegel voorkomt, namelijk: „80 cent", „Nederland" en „100 jaar postaal overleg 1863-1963" wordt in zwart uitgevoerd. De zegel zal voor frankering geldig blijven tot en met 31 december 1964 (Van onze verslaggever) LEIDEN, 23 april In een disser tatie, die vandaag hier is verdedigd, wordt de mogelijkheid van een rechts controle door het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschappen op het beleid van de Raad van Ministers een „factor van nauwelijks te over schatten betekenis" genoemd ter voor koming van politieke compromissen in de Raad, die voor de werking van de Gemeenschap schadelijk zouden zijn. De promovendus, mr. P. H. J. M. Houben, schrijft: „Natuurlijk brengt een voor de Europese integratie on gunstige wending in de politieke situa tie in een of enkele partnerlanden geen wijziging in de verplichtingen, welke de verdragsluitende partijen op zich hebben genomen. De wijze waarop de verdragen worden uitgevoerd en toege past. berust echter in belangrijke mate op de interpretatie van de Staten, c.q. de Raad, zolang daarover geen be slissing van het Europese Hof van Jus titie is verkregen. In een zodanige po litieke situatie houden de vele vage taakomschrijvingen vooral van de EEG- raad ontegenzeggelijk het gevaar in, dat de werking van de Gemeenschap van binnen uit wordt uitgehold, omdat de vereiste overeenstemming over de nadere uitwerking niet wordt bereikt of omdat deze alléén kan worden be reikt bü het aanvaarden van regelin gen, welke afbreuk doen aan de be doeling van het Verdrag". Volgens (thans) Dr. Houben kunnen echter de bestaande mogelijkheden tot rechtscontrole door het Hol ook ten aanzien van de handelingen van een zo politiek geïnspireerde instelling als de Raad „belangrijke rechtswaarborgen verschaffen", een „preventieve werking hebben, die het zoeken naar politieke compromissen begrenst" en „de aan dacht van de leden van de Raad voor de rechtsvragen verscherpt". Dr. Houben schrijft echter óók, dat „zolang de taken van de executieven, het Europese Parlement en het Hof nog in volle ontwikkeling zijn, gezegd moet worden dat het karakter van de Raad gezien het gewicht van zijn bevoegdheden in belangrijke mate het karakter van de Gemeenschap be paalt". Volgens Dr. Houben behoeft het ver der geen betoog, dat de geschetste taak van net Hof van Justitie om de in de Raad bereikte politieke compromissen rechtens te toetsen, „een zware taak" is. „Het is derhalve van bijzonder be lang, dat de wijze waarop de regerin gen c.q. de Raad hun bevoegdheden uit oefenen met betrekking tot de samen stelling en de organisatie van het Hof niet door politieke overwegingen wordt geleid". Over de controle door de verschillen de gemeenschaps- en nationale parlementaire organen wordt gezegd, dat het Europese Parlement de Raad van Ministers niet aan een werkelijke politieke controle kan onderwerpen „zo lang de nationale functie van regerings lid voorwaarde blijft voor de vervulling van het lidmaatschap van de Raad". Het Europese Parlement zal zich In haar controle moeten concentreren op de Europese commissie, zo meent dr. Houben: „Tussen dit Parlement en de onafhankelijke executieve ligt de enige politieke lijn die van fundamentele be tekenis is voor de toekomstige staat kundige ontwikkeling van de bestaande Gemeenschappen." „De (mede) verantwoordelijkheid van de leden van de Raad voor het gevoer de beleid dient in de nationale parlemen ten te worden gesteld", aldus Dr. Hou ben. Hjj constateert, echter dat deze controle van de nationale parlementen in België, Frankrijk en Luxemburg (en in mindere mate ook in Italië) niet bij- zonder intensief is geweest In Neder land houdt de volksvertegenwoordiging zich veelvuldig en tot in bijzonderhe den bezig met het integratiebeleid van de regering. In Duitsland ligt de nadruk op het verzekeren van de parlementai re invloed vóór de besluitvorming in de Raad vein Ministers plaats heeft. Dr. Houben pleit voor verbetering in de werkwijze van de Raad van Ministers en van het Comité van permanente vertegenwoordigers, waardoor de Raad met zjjn toch reeds overbelaste agen da zich niet behoeft bezig te houden met details, waarover men het veel be ter tjjdens het vooroverleg eens kan worden. De dissertatie, getiteld „De Raad van Ministers in De Europese Gemeen schappen", komt niet in de handel. Wèl zal eind van dit jaar een uitgave in het Frans verschijnen. Dr. P. H. J. M. Houben (een zoon van de commis saris van de Koningin in Limburg) is ambtenaar op het ministerie van Bui tenlandse Zaken en heeft als zodanig ge bruik kunnen maken van een aantal niet eerder gepubliceerde gegevens van het departement. De promotor was prof. dr. I. Samkalden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7