Wonjjigrwodstaatsvijand nummer één Grotere efficiency door vrijwillige specialisatie NIEUWE IDEEËN UIT AANNEMERSKRINGEN PROF. VENING MEINESZ ONDERSCHEIDEN THSI Italië's verkiezingsstrijd ditmaal rustig verlopen Inzet: voortzetting van de „Opening naar links" Pil l*Ol brengt (Istella v>Vaatwas Concilie zal verhouding met Joden verbeteren Continuïteit in de opdraehten gewenst gezond Omzet-derving in deze winter rond zestig miljoen DAVIS CUP weer een zorgenkindje Rapportcijfers bij eindexamens Italianen voor 95 procent katholiek Overmoedige oppositie 'n Glas Wijn aan Tafel Thuis NMÉraËfil gezellig Schildersbedrijf Westduits expert in hoogverraad (ex-nazi) geschorst Motie St. Bonaventura MORGENAVOND APOTHEOSE CAMPAGNE MET TIENDUIZENDEN VERGADERINGEN Alternatief? Bisschopsconferentie Stoffelijk overschot Katwijker gevonden DONDERDAG 25 APRIL 1963 PAGINA 13 Men schrijft ons uit aanne- j^erskringen: Als men de werke- AJke verliezen telt, die in een bouwprijs verdisconteerd zijn, dan «an men bouwerken, wel onze in dustriële produkten noemen, daarin wij naar verhouding voor ?"s geld het minste ontvangen. bouwsector noemt men wel bbze „achtergebleven" industrie. Menigeen ergert zich ook wel ®ens aan de wanorde, die men op bouwterreinen ziet, aan het vele schijnbaar doelloos heen en weer geloop, aan het trage tempo van de bouw als het dak er een maal opzit. De ondernemers in leefbedrijf meegedeeld. ge)1, e bedrijfstak is men zich overi- hn7] "P het ogenblik ernstig aan het Ren aen op maatregelen, om de gevol- fri j. een strenge winter als deze pew:® toekomst zoveel mogelijk te be- ara wil op korte termijn tot deze branche hebben het dan ook niet eenvoudig en de prijzen zijn er naar. De bouwprojectenmarkt is een chaos. Bijna niemand weet van daag, wat hij volgend jaar zal moeten produceren. Zodra de bouwer enige zorg krijgt over het goed bezet houden van zijn pro- duktie aparaat gaat hij meedoen aan het touwtrekken (is inschrij ven) voor nieuwe werken. Dat kan hem dan opdrachten opleve ren van vaak heel verschillende soort, op meer- of minder ge schikte momenten. Vaste klanten zijn zeldzaam. Planning op lange re termijn is vaak totaal onmoge lijk en grote investeringen zijn meestal een gok. Schneider geblesseerd houdt uw handen jong dankzij het toegevoegde Silkolive Handlotion. Kosten in bouwsector kunnen drastisch verlaagd worden (Advertentie) Maak de dagelijkse maaltijd eens extra gezellig met een glas wijn: de door de vrouw des huizes met zorg bereide maaltijd komt des te meer tot zijn recht. Copyright Stichting Wijnpropaganda HAAG, 24 april De omzet- 'n het schildersbedrijf geduren- mn?eze winter bedroeg ongeveer zestig tJJ°® gulden, een schadepost die een hor petekent. Het risicofonds voor Val schüdersbedrhf heeft een bedrag Vr>rlf.on?eveer achttien miljoen aan hoeo^J t uitgekeerd. Dit bedrag is itieo^ ?an hi elk voorafgaand jaar en drap J* het zesvoudige van het be- Uitooi, a 2eniiddeld Per winter wordt Schl?a8er, Hit heeft het bedrijfschap aiaoende oplossing hiervoor komen. ontstaat doordat de meeste fouten op dit gebied ook de voortgang van het werk storen en reden tot tijdelijke on derbezetting zijn. De „meerwerkprijs" moet deze verliezen dan „goed" ma ken. Voor de ondernemer ja, maar niet voor onze woningbouw. Een niet passend loonsysteem. Wij zeggen niet teveel, als wij stellen, dat de werknemers in de bouwsector het ,,uurloon"-systeem ontgroeid zijn. De graad van hun intelligentie en hun daad kracht eisen interessante verdienste-sy- stemen. Wij zullen aan de leveranciers van de factor „Arbeid" een belangrijker plaats in het bouwproces moeten geven. Hier- aa- zullen wij een apart artikel wijden. Scholing van de leiders van de bouw. De ontwikkeling van de bouwtechniek neemt zo'n hoge vlucht, dat de leiders van de bouw, die vaak een 24-uurs dag boek hebben, maar weinig aan verdere scholing toekomen. Verliezen door weersinvloeden. Het slechte weer is een van de oudste er gernissen van de bouwers. Het is echter .iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiililiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiiiitiiiiimiiiiii» iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiimiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiHimiimiiniimii Voegen wij hierbij, dat voor goed voor bereiden van een bouwuitvoering dik wijle geen tijd gelaten wordt, omdat de opdrachtgever nu eindelijk eens iets wil zien bouwen; dat de plannen meer malen onvoldoende uitgewerkt zijn als de bouw begint en dat de opdrachtgever zijn ideeën nogal eens wijzigt tijdens de bouw, dan komen wij aan een heel stel onnodige kosten. Investeringsverliezen: Voor speciale projecten steken ondernemers vaak heel wat geld in dure machines. De bouw markt neemt daar verder geen notitie van en de ondernemers zullen hun „rust roest" verliezen ergens wel weer in bouwprojecten verrekenen. Vakbekwaamheidsverliezen: De toe passing van een steeds grotere verschei denheid in materialen en steeds nieuwe constructies eisen telkens het inwerken van nieuwe arbeidskrachten. Deze erva ring en geoefendheid is aan het eind der bouw geld waard. Maar wie maakt daar gebruik van? Er is geen registra tie van. Wie weet het ook? Dus wordt van dit voordeel geen gebruik meer gemaakt, het gaat verloren. Verloop van personeel. Door de on zekerheid over nieuwe opdrachten moet menig ondernemer goed ingewerkte krachten laten gaan. Vaak moet hg enige tijd later weer vreemden aanne men en inwerken. Duidelijke verliezen dus en... de bouwprijzen zullen die weer goed moeten maken. Door krapte op de arbeidsmarkt, wil men de goede krach ten nog wel eens een extra tijdje aan houden, dus met overbezetting. Dan zijn de verliezen menigmaal nog veel groter. Te Iaat beslissen en wijzigen In de bouw. De verliezen zijn duidelijk, maar men vergeet vaak de extra schade, die verwonderlijk hoe weinig zij overleg ple gen en ervaringen uitwisselen om de bes .rijding te intensiveren. Verliezen zijn er genoeg, maar nu de bestrijding: Klassen-indeling voor woningbouwers. Geen straffe gilden, maar een vrij willige groepering in klassen. Wij kunnen ons indenken dat men on ze hele volkswoningbouw indeelt in 6 hoofdtypen en in ieder type 4 orden van opdrachtgrootte vaststelt, b.v. opdrach ten tot 200.000,-. tot 1.000.000, tot f5.000.000 en voor grotere bedragen. Zo komen wij dan aan 24 klassen voor de volkswoningbouw. Ondernemers, die zich dan op deze bouw willen specialiseren, kunnen zich per jaar bij de centrale instantie de Woningbouwcommissaris binden voor b.v. maximaal 4 klassen, waar voor zij het best geoutilleerd zijn. Deze vrijwillige specialisatie zou danook een speciale preferentie bij overheisopdradh- ten in de woningbouwsector moeten be tekenen, d.w.z. beperktere concurrentie Specialisatie moet echter bezuiniging be tekenen. Continuïteit van opdrachten. Vele der eerder genoemde verliezen zullen duch tig bestreden kunnen worden als de overheid haai opdrachten gaat groepe ren in langlopende contracten. Willen wij een grote produktie, voordelige wonin gen, dan zullen steeds meer de krach tige ondernemingen ingeschakeld moeten worden met grote, langlopende opdrach ten. Men krijgt de indruk, dat onze over heid daar huiverig voor is. Is het waar, dat zij het gesprek met deze groten onder de bouwers niet aan durft? Dan zal er toch gauw iets moe ten veranderen. Voor de kleinere on dernemers, die zich aan een speciali satie voor bepaalde groepen van wo ningen hebben willen binden, zal de overheid contiruïteit moeten garande ren. Als deze lieden met het eerste project 50 pet. gevorderd zijn moeten zij de kans krijgen een project van dezelfde groep in een straal van 30 km van zijn plaats van vestiging aan te nemen. Is inschrijven dan nog wel nodig? Dé overheid moet toch langzamerhand de prijzen van volkswoningen wel kennen. Zij kan toch zelf de prijs telkens be groten en die eventueel met die van Ie aannemer vergelijken om tot een ak koord te komen. Bij de instelling van de eerder genoemde „bestekken-met-uit- getrokken hoeveelheden" moet dat toch niet zo'n groot probleem zijn. Premies voor vroeger opleveren van woningen kunnen het effect van deze continuïteit van opdrachten nog bevorderen. De bestedingskalender. Wi' mogen aannemen, dat de overheid de woning behoefte en de capaciteit van de bouw markt goed kent. Ook beschikt zij over grote voorraden uitgewerkte bouwplan nen, die wachten op bouwvergunning. Is het nu niet mogelijk, dat er telkens b.v. voor een periode van 6 maanden een bestedingskalender uitkomt. Die ka lender moet dan aangeven welke pro jecten (met opgave van groep?) er iede re maand in de diverse rayons van Ne derland vrij gegeven zullen worden voor besteding. De bedrijfsplanning van de on dernemers kan zich daar dan naar rich ten. Groter wordt het effect nog als het eerder genoemde systteem van „Wacht- tijd-met-de-vergunning-in-de-hand" ook ingevoerd is. Prefabricate van bouwonderdelen. Krachtige opvoering van de prefabrica- ge van bouwonderdelen zal de verliezen op de bouwplaats aanmerkelijk kunnen verminderen. Dit is echter geen kwes tie van de individuele bouwer. Grote resultaten zijn hier alleen te verwach ten van een goed samenspel tussen een belangrijke groep woningontwerpers en een aantal grote bouwindustrieën. Copóeratief materieelbezit. Waar effi ciënt bouwen steeds meer het gebruik van dure machines gaat eisen, zullen de kleinere ondernemers er iets op moeten vinden b.v.: Het coöperatief bezit, ge bruik en beheer van groot aannemers- materieel; de besparingen: hogere be zettingsgraad, beter onderhoud, deskun diger bediening enz. Het uitlenen van werkkrachten. Meer vertrouwen tussen de ondernemers on derling zal zeker tot besparingen kun nen lelden. Men zal kunnen komen tot het uitwisselen van ervaringen en het uitlenen van geschoolde krachten. Door dit laatste zullen ook de werknemers ge leidelijk op een vaster dienstverband kunnen rekenen. Dit zjjn zo maar enkele ideeën, maar wie in de bouw de woningnood werkelijk ter harte gaat, zal de ideeën aanvul len en medewerken aan iedere sugges tie die kan bijdragen tot snellere wo- ningproduktie tegen lagere Drijs. Scheveningen 25 april. De Neder landse deelneming aan het Davis-Cup- toernooi staat de laatste jaren niet onder een gunstig gesternte. Konden vorig jaar Maris en Van Eysden tegen Rusland niet het uiterste geven doordat de een met examenzorgen zat en de ander gebles seerd was, ditmaal is het zo, dat ander halve week voor de ontmoeting tegen Rhodesië/Nyassaland twee van de vijl „mogelijke" Nederlandse spelers prak tisch zijn uitgeschakeld. Het zijn de Haarlemmer Okkér, die op 6 mei eind examen H.B.S.-a doet en de Hagenaar Schneider, die tijdens het veertiendaagse trainingskamp op Klein-ZwitseYland zijn schouder ontwrichtte en een week niet zal mogen spelen. Okker heeft zich ai niet beschikbaar gesteld voor de Neder landse ploeg. Het is zeer de vraag of Schneider wel zal kunnen spelen. Als kandidaten voor de Nederlandse ploeg blijven voorlopig dus over de nationale kampioen Maris, Van Eysden en Hajer. Prof. dr. ir. F. A. Vening Meinesz, oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteit in Utrecht en de Technische Hogeschool in Delft, is in Londen onderscheiden met de Wollaston Medal van de Geological Society of London (een der oudste en internationaal bekende genootschappen op geologisch gebied). Prof. Vening Meinesz (links) ontvangt de onderscheiding uit handen van prof. O. M. B. Bulman. BONN, 25 april (UPI) De West- duitse regering heeft Theo Savecke, onlangs overgeplaatst naar het hoofd bureau van de Westduitse recherche In Wiesbaden, uit zijn functie geschorst, omdat hij een nazi-verleden zou heb ben. De Westduitse minister van binnen landse zaken, Hermann Höcherl, heeft gezegd, dat is uitgezocht dat Savecke m de jaren 1942 en 1943 met de Ges tapo heeft samengewerkt om Joden in Tunis aan te houden voor slavenar beid. Savecke werkte voor de recher- che in Bonn als een hoogverraads-des- kundige. ROTTERDAM. 24 april. De katho lieke lerarenvereniging „Sint Bonaven tura" heeft op haar jaarvergadering de volgende motie aangenomen en ter kennis van de minister van Onderwijs gebracht. De katholieke lerarenvereniging Sint Bonaventura, op 16 april 1963 in jaar vergadering te Haarlem bijeen, spreekt als haar mening uit: 1. dat het voorschrift, dat de scho len dwingt ten minste drie rapporten in de eindexamenklas te geven, het onderwijs in deze klas schaadt; 2. dat het gemiddelde van de rap- I portcijfers als zodanig geen juist beeld i geeft van de kennis van de kandidaat op het tijdstip van het eindexamen, met name voor die vakken waarvan de kennis meer het aspect vertoont van groeiend inzicht dan van beheer sing van onderdelen; 3. dat een gemiddelde uit rapport cijfers derhalve op het eindexamen niet dient voor te komen voor de vak ken onder 2. bedoeld, temeer als deze cijfers van beslissende betekenis zijn voor de uitslag van het examen. UTRECHT, 25 april De gevolgen van dé mond- en klauwzeerepidemie voor de Nederlandse export van vee en vlees beginnen een steeds grotere omvang aan te nemen. De schade, die deze ziekte de export van varkens toe brengt, kan alleen al worden berekend op ongeveer een miljoen gulden per week. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 25 april De verkie zingsstrijd in Italië is kalm ver lopen en gedurende de laatste dagen worden geen politieke on weren meer verwacht. Er zijn tienduizenden vergaderingen ge weest en premier Fanfani zei de zer dagen op een meeting in Tu rijn, dat die zijn 140e bijeenkomst was tijdens de campagne. Jongstleden zondag, de laatste vrije dag voor de verkiezingen, heb ben de politieke leiders van boog tot laag nog eens een keer breed uitge haald. Togliatti sprak in Bari voor een gehoor van om en nabij de 50.000 personen en tien harmonie korpsen. Aan de hoofdstad blijft de sluiting der campagne voorbehouden. Morgenavond komen de partgen bg- een, ieder op een eigen plein en be waakt door veel politie, tot laatste- lijk middernacht het scherm zakt. Want gedurende vierentwintig uur voor de verkiezingen is politiek m het openbaar taboe, zo wil het een moederlijke wetsbepaling, die de ar me aan flarden gepraatte propagan disten enige rust gunt voor het grote stuk gaat spelen en die tegelijk be zorgd is voor al te vurige kiezers. Het verloop van de verkiezingsvoor bereidingen is dus betrekkelijk rustig en zonder incidenten geweest. Lang niet alle bijeenkomsten waren druk bezocht, maar radio en televisie spe len tegenwoordig een eigen informa tieve rol. De inzet van de strijd is voor Italië beslist belangrijk. Alle par tijen hebben het electoraat om een uitspraak gevraagd voor of tegen een koers, die de voortzetting van de ope ning naar links wil zijn. Deze opening of wending naar links is van alle zij den bekeken, men bleef op dit aam beeld hameren en daarom was het no dig zo af en toe additioneel vuurwerk In de smidse af te steken of klappers op dat aambeeld te leggen tegen de eentonigheid. De Democrazia Cristiana (43 procent der stemmen, 45 procent der kamerze tels) is, zoals De Gasperi het indertijd formuleerde, van huis uit een „mid denpartij op weg naar links". Nadat jarenlang de coalitie der demokra- tisohe middenpartijen een centrumre gering min of meer mogelijk had ge maakt, viel door de te groot gewor den meningsverschillen tussen rechts en midden plus links, tussen de libera len dus en de ohristendemokraten, so- ciaaldemokraten en republikeinen, het verbond definitief uit elkaar. Deze maand verschenen ln Italië twee boeken, een van de ministerpre- sidel)t Amintore Fanfani „Cento Sinis- stra 62' (Garzanti, Milano 1963). Het an<?e.r, van de bekende journalist en politieke commentator Vittorio Gorre- ?10 HaJia a Sinistra" (Rizzoli Mi lano 1963). Beiden willen aantonen, dat de opening naar links, die in het par- ementaire vlak in 1961 tot stand tavam, het gevolg is van de oorspron kelijke politieke en programmatische opzet van de Democrazia Cristiana en verwerkelijkt moest worden in de ge geven omstandigheden. De wending naar links houdt eei^ samengaan in van de Democrazia Cristiana met de centrum-linkse par tijen, de socialisten van Saragat en de republikeinen en een nog voorlo pige afspraak met de links-socialis ten van Nenni, die op grond van het regeringsprogramma en het klimaat de regering hun steun toezegden zon der zich echter in alles te binden. Met deze toenadering tot Nenni heeft men drie doelstellingen voor ogen: men wil de links-socialisten de hel pende hand bieden in hun proces van vrijwording van de communisten, ver volgens de demokratische basis in het land verbreden en zo een regu laire kamermeerderheid te kunnen vormen, die niet belast is met de steun van extreem rechts of extreem links en tenslotte een samengaan tot stand te kunnen brengen om zonder remmende invloed van economisch en sociaal rechts een al lang gereed liggend vooruitstrevend program te kunnen uitvoeren. In de afgelopen periode 1958-1963 be stond er overigens nauwelijks een al ternatief. Samen met de liberalen (3 procent der kamerzetels) kon de De mocrazia Cristiana geen meerderheid vormen en haalde men verder uit naar rechts. Dan kwam men terecht bij de conservatiefste partij van het land, de Par tl to Democratico Italiano, voorheen de monarchistische, (8 pro cent). Maar dan krijgt men willens nillens ook de neo-fascisten erbij, die ongevraagd en rumoerig op de eerste rij gaan zitten. Het kabinet-Tambroni, een rechts experiment in de zomer 1960, heeft dit meegemaakt en het is toen tot vrij ernstige rellen en straat gevechten gekomen, want de Italianen namen het eenvoudig niet. Thans houden de liberalen het elec toraat opnieuw het alternatief voor. Steunt ons, zeggen zij, in zo ruime mate, dat wij, demokratische midden- rechtse partij, de Democrazia Cristia na een echte en onbelaste keuze kun nen bieden. De liberalen streven naar minstens de verdubbeling van het aan tal stemmen en zo iets ligt binnen de mogelijkheden. Want, gelijk wij in een vorig artikel schreven, is het te ver wachten, dat bij de strijd om al of niet doorbreken naar links een deel der kiezers hun stemmen concentreert op rechts (de HberaJen) of links (de socialisten-republikeinen)Dat gaat (Advertentie) ■in de huid gezondheid en zuiverheid dan ten koste van de grote middenpar tij, de Democrazia Cristiana. Daarte genover hebben de christendemokrati- sche sprekers gesteld, dat de beste wijze voor de kiezer om het gewicht van zijn stem in de waagschaal te leg gen, de keuze der Democrazia Cristia na is. Dit is heel wat minder demago gisch, dan men misschien zou menen. Men kan immers in Italië zijn stem uitbrengen op een partij en tegelijk een aantal voorkeurstemmen op kan didaten dier partij. Dat wil dus zeg gen, dat de kiezer door te stemmen op een rechts- centrum- of links geori- enteerde aspirant reëel meebeslist over een eventuele verdere wending naar links. In de Democrazia Cristiana vindt men de gehele scala der meningen, want de partij is eerder een federatie van een achttal verwante partijen dan een eenheidsorganisatie. Ook deze keer heeft de Italiaanse bisschopsconferen tie gewezen op de burgelijke plicht van ieder te gaan stemmen en verder de katholieken voorgehouden, dat zij hun eenheid moeten bewaren en dat de Democrazia Cristiana de beste waar borgen biedt voor een bestuur naar christelijke normen. Het begin van een rechtse politieke groepering van uitge sproken katholieken huize kreeg be slist niet de bijval van de geestelijke overheid. Intussen werpt voor de waarnemer de oproep van eenheid aan „de katho lieken" in Italië altijd een reeks vra gen op. Wie zijn dat, die katholieken? Volgens de statistieken is juridisch ge sproken 95'/t procent der Italianen ka tholiek. Een aanmerkelijk aantal prak tiserende katholieken vindt men ook buiten de Democrazia Cristiana. Alle katholieken, d.w.z. dan feitelijk alle Italianen, moreel te verplichten op een monsterpartij hun stem uit te brengen, strijdt tegen het eigen wezen en aards bereik van het bestaande demokrati sche stelsel en men kan zich afvra gen of in de vrijwel normale omstan digheden, waarin Italië leeft, zulks niet buiten de competentie van de bisschop pen valt. Laten we de vragen van eenheid voorlopig buiten beschouwing. Interes sant is een instructie van de Heilige Congregatie van het Consistorie aan de Italiaanse bisschoppen. Ook hier vallen weer de woorden eenheid en waarborgen in de Democrazia Cristia na, maar het derde punt zegt, dat de bisschoppen worden uitgenodigd de vrije keuze der gelovigen binnen de Democrazia Cristiana te eerbiedigen en zich te onthouden van stellingname t.a.v. stromingen en meningen binnen de Democrazia Cristiana. (Advertentie) e Goedgekeurd door de Ned. Ver. v. Huisvrfrcwem IJMUIDEN, 25 april In de Ha ringhaven is gisteren het stoffelijk overschot gevonden van de 44-jarige visserman T. van der Mey uit Kat wijk, die sinds december vorig jaar werd vermist. Het stoffelijk overschot dreef onge veer veertig meter van de plaats, waar men vermoedde dat de man te water is geraakt. Het is ter beschik king van de familie gesteld. Het Parool karakteriseert het on langs gehouden Partijcongres van de K.V.Pv als het congres der zelfvol- danen. Die opmerking kan, dunkt ons, nauwelijks als kritiek ervaren worden. Wij kunnen ons althans geen enkel verkiezingscongres of verkiezings manifest van welke partij dan ook voorstellen waarin de eigen verdien sten niet met grote tevredenheid ver meld worden. De K.V.P. heeft op een dergelijke houding dus ook recht, zelfs los van het feit, dat de voldaan heid op zeer veel punten door de feiten gesteund wordt, hetgeen van de Partij van de Arbeid niet gezegd kan worden. De K.V.P. en de overige partijen die het kabinet-De Quay steunden worden trouwens door de manier waarop de verkiezingsstrijd zich ont wikkelt tot zelfvoldaanheid uitge daagd, omdat zij door de opponerende socialisten voortdurend en zonder veel onderscheid van persoon of partij als combinatie becritiseerd worden. De socialisten nemen het met grote durf tegen alle andere partijen tegelijk op. Op de televisie, voor de radio of waar dan ook prolongeren zij het spel van de oppositie, dat hun in de Kamer, nu eens door de omstandigheden en dan weer door hun temperament, niet zo goed gelegen heeft. Zij hebben echter de feiten en de cijfers niet mee. Bovendien hebben zij geen spectacu laire alternatieven te bieden. Het fameuze rapport over de „kwaliteit van het bestaan", waarin de groef van het nationale inkomen tot 1970 op socialistische wijze verdeeld wordt, heeft bepaald wel kwaliteiten, maar wij vermoeden dat de Partij van de Arbeid bet bestaan van dat rapport op dit moment niet zo veel vreugde meer geeft Het stuk schiet over het doel Keen. omdat bet aan de feiten van het moment geen afbreuk doet, terwijl bet de tegenpartijen een wel kome bron van kritiek is. Wij hebben de indruk dat de wat overmoedige oppositie van de socia listen zich tegen hen zelf gaat keren, daar zij de massa niet voldoende aan spreekt. Het kiezersvolk begint rijp te worden voor een stemming welke de Duitse C.D.U. destijds psychologisch heel knap heeft uitgebuit met de leuze „Geen experimenten". Daarover kan men als oppositie het wijze hoofd schudden, maar men moet niet den ken dat de kiezers ja gaan zeggen als men als partij maar lang genoeg door gaat met nee te zeggen. iiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiniHiimnimiiuiinniiiimmiHiHiintn VATICAANSTAD, 25 april (KNP) Het Concilie, dat 8 september met zijn tweede zittingsperiode begint, zal naar verwacht wordt bijdragen tot een be tere verstandhouding met de Joden. Deze bijdrage zal echter niet bestaan in een verklaring, waarin het antise mitisme veroordeeld wordt, maar waarschijnlijk in een nadere precise ring van de besluiten, die deze ver houding raken. Het Secretariaat voor de Eenheid van kardinaal Bea S.J. heeft reeds een document over de Joodse kwestie samengesteld dat tij dens de eerste zitting nog niet in dis cussie is gebracht. Kardinaal Bea heeft ter voorberei ding van deze kwestie in zijn secreta riaat de mening gevraagd van ver scheidene Joodse organisaties, zoals het Joodse wereldcongres, de Ameri kaanse Joodse commissie e.d. Van deze kant is er bij kardinaal Bea op aangedrongen, dat het Concilie „enkele elementen uit de katholieke practijk" zou verwijderen, die in de loop der eeuwen aan het anti-semitis- me zouden kunnen hebben bijgedragen. Met name zouden zij hier doelen op de niet officiële, maar wel veel ver spreide opvatting, welke het Joodse volk collectief schuldig houdt aan de Godsmoord. Kardinaal Bea heeft hier over in een interview in Londen met het Joodse Tijdschrift op 10 augustus vorig jaar een duidelijke verklaring af gelegd, toen hij deze opvatting van de Joodse collectieve schuld als volkomen onjuist betitelde.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13