Toekomstig bondskanselier" spreekt met Franse president over BERIJJN Willy Brandt tevreden na gesprek met De Gaulle WESTDU1TSE socialisten ook voor samenwerking met Frankrijk INTERESSE VOOR VERENIGDE NATIES Prinses Beatrix bezoekt hoofdkwartier V.N. PRINS ALEXANDER zou cadeaus hebben verkocht Brussels WEEKBLAD brengt Hof opnieuw in opspraak ALEXANDRA OP HUWELIJKSREIS Kernreactor in Delft kritisch Zuid-Af rika zweepslagen voor Bantoes Kruideniers voelen zich tekort gedaan Kennedy: Harriman naar Moskou voor LA OS-overleg Vrachtwagen gekanteld jongen gedood -Het weer- Lage temperaturen Weer in Europa GIROSTOP OPGEHEVEN LUNCH MET OE THANT SCHETSEN VAN DELVAUX Excuses van verbolgen vader Bij ongeluk met vliegtuig gedood Nog maar enkele dagen Droog weer Zelfbedieningscongres Erhard waarschuwt tegen inflatie DONDERDAG 25 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31420 PARIJS, 25 april Generaal De Gaulles maandag begonnen achttiende tournee in de Franse provincie is gisternamiddag te Saint-Dizier gemarkeerd geweest door een ontmoeting die hij daar gehad heeft met Willy Brandt, de burgemeester van West-Ber- lijn. vW"M0RRIS foraijouduif. [Suède en nappa vesten Berlijn „De hoed af "W4, ,v DEN HAAG, 25 april Het is weer mogelijk een rekening te openen bij de postcheque- en giro dienst. De girostop, die op 28 juni 1961 moest worden ingevoerd, is daarmee opgeheven. JEUCDPRIJSVRAAG Chèque WASHINGTON, 25 april (UPI) President Kennedy heeft gis teravond op zijn persconferentie meegedeeld dat onderminister Harriman vandaag naar Moskou gaat om er te spreken over de toestand in Laos. Harriman heeft een brief van Kennedy bij zich voor premier Khroesjtsjev, waar in het standpunt van de Verenig de Staten zal worden toegelicht. De Amerikaanse president zei dat de Verenigde Staten zich de drei ging in Zuidoost-Azië bewust zijn, „omdat de Chinese communisten bepaald niet in het verborgene te werk zijn gegaan". Kennedy sprak de hoop uit dat de Sovjet- Unie een poging zou doen om mee te helpen de Geneefse overeen komsten inzake Laos vrucht te doen dragen. «JREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM ïelefoorv Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Mractie: W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severln. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte Omroepers Ié cents eer mm.-hoogte De administratie oehoudt zich het recht voor advertentièn eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week f 2.55 per maanc. t 7.9C oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur. tel. 20800. (Van onze Parljse correspondent) Brandt vertoeft momenteel overeen komstig een plan daterend van vóór de vaststelling van De Gaulles huidige tournee voor een driedaags bezoek in Parijs en daar hij er niettemin ten zeerste prijs op stelde door de Franse president te worden ontvangen, werd net zo gearrangeerd dat deze ontvangst plaats zou hebben te Saint-Dizier. In zekere zin heeft hierdoor de ontmoe ting van de twee mannen meer reliëf OIRSCHOT, 25 april. Gisteren is op de rijksweg tussen Oirschot en Eindhoven een met lege veilingkisten geladen vrachtauto door nog onver klaarbare oorzaak van de weg ge raakt, gekanteld en op zijn kop blijven liggen. De dertienjarige jongen B. R. Boha- Hec uit Heerlen, die in de cabine zat, raakte bekneld. Hij werd zo ernstig gewond, dat hij korte tijd later is over leden. De chauffeur, de heer W. U. K. hit Heerlen, werd uit de wagen geslin gerd, maar liep geen verwondingen op. Zijn 17-jarige broer liep been- en arm- fracturen op. uniiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiimiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiii Advertentie BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL 13439 lÉIDSESTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN); AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Droog weer met bewolking, maar plaatselijk ook opklaringen. Zwakke tot matige noordoostelijke wind. Vannacht kans op nachtvorst, mor gen dezelfde of iets hogere middag- temperaturen. VRIJDAG: Zon: 5.22-19.54. Maan: 7.20-23.30. {Van onze weerkundige medewerker) De bilt, 25 april Gisteren drong •eeds koudere lucht ons land binnen, ?t in de namiddag, terwijl in Bra bant en Limburg nog 18 graden werd gemeten, de temperatuur in Den Helder en op de wadden slechts 8 graden be joeg. De N.O.-wind heeft de koudere tocht nu verder naar het zuiden gebla zen. De temperaturen liggen tussen 9 en 12 graden. Morgen zjjn wat meer opklaringen te verwachten en het toeer blijft droog. De kachel kan echter voorlopig niet gemist worden- •tatlon: Weer gen Helder Ypenburg Vuaslngen Belde De BUt Twente Eindhoven Zd-Lunburg Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Luxemburg Parijs Berlijn Frankfort MUnchen Zünch Genève Locarno Wenen isbrück max. min. temp. temp. gisteren geh. bew. geh. bew. zw. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. onbew. geh. bew. geh. bew. mist regen geh. bew. geh. bew. regen mist regen half bew. regen geh. bew. mist licht bew. half bew. 10 15 16 13 18 16 18 18 8 9 3 14 14 16 19 11 19 12 13 14 23 20 16 18 22 21 6 8 8 5 6 4 5 6 0 4 0 6 6 6 9 4 9 9 8 9 7 10 8 11 7 8 neersl. afgel. 24 uur 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0 0.2 0 0 2 14 0 0 2 1 1 0 16 0.1 21 0 gekregen dan het geval zou zijn ge weest indien zij te Parijs had plaats gehad. Voorwerp van extra commentaar is nu voorts de ontmoeting wijl zij zich, hetgeen uiteraard een coïnci dentie is, voordoet daags nadat de Westduitse christen-democraten prof. Ludwig Erhard officieel heb ben aangewezen om in september Konrad Adenauer als bondskanselier op te volgen. En het is voor weinig twijfel vatbaar dat generaal De Gaul le ,,in petto" prof. Erhard evenzeer als een ongewenste opvolger van zijn vriend Adenauer beschouwt als Ade nauer zulks zelf doet, zo niet om re denen van persoonlijke aard dan toch in ieder geval omdat de politie ke opvattingen van Erhard ten aan zien van de ontwikkeling der bijzon dere Frans-Westduitse samenwer king en van „Europa" niet bepaald stroken met de zijne. (De Monde ziet het er reeds van komen dat die bijzondere Frans-Westduitse samen werking onder het bewind van Er hard helemaal gereduceerd zal wor den tot „papier'). Hu is het aanstaande kanselierschap van Erhard vooreerst slechts voorzien tot aan de verkiezingen voor een nieuw Westduits bondspariement in 1965 en het is niet uitgesloten dat die verkiezingen Willy Brandt als kandi daat der socialisten tot het kanselier schap promoveren in opvolging van prof. Erhard. Wel een overweging in staat om bij generaal De Gaulle extra belangstelling voor Willy Brandts per soonlijkheid te wekken. Met ï*eL persoonlijke vliegtuig van generaal De Gaulle was burgemeester Brandt van Parijs naar Saint-Dizier gevlogen. Het onderhoud had plaats in net gebouw van de sous-préfeoture en duurde drie kwartier, een kwartier meer dan ervoor was uitgetrokken. De r?'ne mannen hebber uiteraard ge- ï?a £fn ,?ver Berlijn", in welke kwes- r,ft,Z 'lfQiifa?rs ,wederkerige posities on- hoge mate waarderen. ZiJ zullen zeker ook gesproken hebben over de verhouding Frankrijk-Duits- land. Er is echter geen officieel commu niqué verstrekt. Maar over de Frans- Westduitse samenwerking liet de heer Brandt alvorens weer aan boord van het vliegtuig terug naar Parijs te stap pen zich volgendervoege uit: „Alle Duitsers, de sociaal-democraten inbe grepen, waren overtuigd van de nood zaak der Frans-Duitse samenwerking. Zij was een der pilaren van de West duitse politiek. Maar het desbetreffen de verdrag moest zijn plaats krijgen in het bredere kader van de Westelijke verdragen die de waarborg waren van het voortbestaan van Europa en de vrije wereld." Brandt verklaarde ook nog dat het onderhoud allerhartelijkst was geweest en dat generaal De Gaulle zich zeer samenwerkingsbereid had getoond. Maar waarnemers zien door Brandts woorden bevestigd dat hij in wezen niet anders tegenover de Frans- Westduitse samenwerkingsakkoorden staat dan vermoedelijk Erhard zal doen, of in feite welke andere West duitse politicus ook, die niet Adenauer is. n In de voormiddag had generaal De Gaulle in Vitry-le-Frangois zij nerzijds nog eens met heel bijzonde re nadruk het Frans-Westduitse ver- zoenings- en samenwerkingsverdrag gevierd. Zonder dit akkoord, zo ver klaarde hij, zou er geen sprake kun nen zijn van de eenheid van Europa. Alle mensen van de vrije wereld be hoorden er „hun hoed voor af te ne men". In dezelfde toespraak had ge neraal De Gaulle van het oostelijk blok gezegd dat het uit was op de heer schappij over de wereld. Het wilde zijn systeem opleggen en Frankrijk had de plicht dit tegen te houden en zichzelf te blijven. Vandaar dat Frank rijk bezig was zich de geëigende mo derne defensiemiddelen aan te leggen. De ontspanning zou eens komen, na melijk wanneer het oostelijk blok van systeem en op de eerste plaats van leiders was veranderd. Vermelden wij nog dat volgens de meeste journalisten die generaal De Gaulle op zijn tournee volgen, hij van de plaatselijke bevolking een zoal niet uitbundige het is niet hun aard dan toch meestal zeer hartelijke ontvangst krijgt. Zij stellen ook vast dat dit op De Gaulle zichtbaar een opmonteren de uitwerking heeft; zijn goede hu meur gaat „crescendo". Prinses Beatrix op het hoofdkwartier van de V.N. in gesprek met de secretaris generaal Oe Thant (rechts) en de Ne derlandse vertegenwoordiger bij de V.N. mr. Schürmann. HEW YORK, 25 april. Prinses Bea trix, die een particulier bezoek aan New York brengt, heeft woensdag we derom een drukke dag gehad. Zij on derhield zich eerst met de leden van de Nederlandse VN.-missie en het Ne derlands voorlichtingsbureau. Het ge bouw waar deze mensen werken ligt niet ver van het VN-hoofdkwartier. Zij werd hier door de permanente gede- tVan onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 25 april Een om zijn „inside information" berucht en door velen gevreesd Brussels weekblad, Pan, dat zeer dikwijls verrassend goed is in gelicht over hetgeen er aan minder ver hevens gebeurt In hofkringen, bracht in zijn jongste nummer een bijna, maar net niet helemaal ongelooflijk verhaal Een stralende prinses Alexandra, thans mevrouw Ogilvy, en een er al even gelukkig uitziende Angus Bruce Ogilvy bij hun aankomst te Lossiemouth in Schotland tijdens hun huwelijksreis. over prins Alexander, de oudste zoon uit het huwelijk van koning Leopold en prinses Liliane. Volgens het weekblad zou de halfbroer van koning Boudewijn onlangs in zodanige financiële verlegen heid hebben verkeerd dat hij zich „ge dwongen" zag een zestal, pas ten ge schenke gekregen schetsen van de be roemde Belgische schilder Paul Del- vaux van de hand te doen aan een kunsthandelaar voor het ronde somme tje van 12.000 franc, zulks uiteraard tot grote woede van de milde schenker. De affaire heeft onmiddellijk op schudding veroorzaakt in de Belgi sche hoofdstad „Om wille van het koninklijk prestige hopen wij dat de ze geschiedenis kan worden tegenge sproken", verzucht De Standaard he denochtend. Overigens is het niet de eerste keer dat prins Alexander, hoe jong ook nog, in opspraak geraakt: als student aan de universiteit van Leuven heeft hij zich daar verleden jaar een paar voor de Vlamingen uiterst onwelwillende uitlatingen over de taalkwestie veroorloofd, hetgeen hem vanzelfsprekend bittere kritiek van de Vlaamse pers heeft bezorgd. Het jongste schandaal, als men het inderdaad aldus mag betitelen, ontstond kortgeleden toen aan Paul Delvaux het verzoek werd gericht of de prins en enkele van diens vrienden zijn Brussels atelier mochten bezoeken. De schilder ontving het groepje, dat bestond uit de prins, vier medestudenten en een jonge dame, allerhartelijkst. Het bezoek duur de geruime tijd, de bezoekers waren vol lof voor het artistieke oeuvre van hun gastheer en deze laatste was be paald enthousiast over de minzaamheid en de goede smaak van de prins. Al vorens afscheid te nemen gaf deze laat ste echter in niet onduidelijke bewoor dingen te verstaan dat hij wel graag een der schetsboeken van de schilder als „souvenir" wilde aanvaarden. Welis waar schrokken Delvaux en zijn vrouw even terug voor een dergelijk kostbaar cadeau de werken var de meestei halen de hoogste prijzen maar niet temin konden zij bezwaarlijk anders dan de prins er „een paar" laten uit kiezen. Zeer bescheiden legde de prins be slag op zes schetsen. Nauwelijks bekomen van die dure vi site werd de schilder opgebeld door een Brusselse kunsthandelaar, die hem vroeg of hij enkele bij hem aangebo den tekeningen van zijn hand wilde identificeren. Onraad riekend begaf Delvaux zich ter plaatse. Zijn wan trouwen bleek niet ongegrond te zijn: de schetsen, welke zich plots in het bezit van die kunsthandelaar bevonden, waren die welke hij drie dagen tevo ren aan de prins had geschonken. De schilder eiste zijn werken terug, maar dat ging niet: de kunsthandelaar had er 12.000 franc voor betaald. De schet sen waren hem aangeboden door een vriend van de prins, die op onmiddel lijke vereffening had aangedrongen, „aangezien Alexander in grote moei lijkheden zou geraken indien hij niet zonder uitstel over die som kon be schikken". Volgens Pan ontstond er toen een hoog oplopends twist tussen de schil- PRINS ALEXANDER .schetsen verkocht der en de kunsthandelaar, waarna ge ruchten over de affaire ter ore kwa men van koning Leopold. Deze stuurde een vertrouwensman naar de hande laar om de bewuste tekeningen terug te kopen. Maar ze waren intussen reeds doorverkocht. Tenslotte ontving Delvaux het bezoek van een ordon nansofficier, die hem de excuses van de verbolgen vader plus een „tegen geschenk" kwam aanbieden. DELFT, 25 april De kernreactor van het Reactor-Instituut, dat woens dag door de minister-president, dr. J. E. de Quay werd geopend, is vanoch tend om 4 uur kritisch geworden. Men verwachtte aanvankelijk dat dit woens dagavond rond tien uur zou gebeuren. (Zie ook pagina 5) Er zijn al heel wat oplossingen binnen van de Paasprijsvraag voor de jeugd (waarm e maar liefst een fiets te winnen is). Maar denkt erom, alleen de oplossingen die uiterlijk 30 april, dat is dus a.s. dinsdag, in ons bezit zijn tel len mee. Jullie hebt dus nog en kele dagen de tijd. Wie te laat komt krijgt zeker geen prijs. REDACTIE. legeerde bjj de V.N., mr. C. W. A. Schürmann begroet. Op het hoofdkwartier der VN werd de prinses onmiddellijk naar de confe rentiezaal geleld waar de sociale com missie een rapport besprak over de sociale toestand in de wereld. Toen de commissie na dertig minu ten haar werk voor de lunch onder brak ging prinses Beatrix naar secre taris-generaal Oe Thant die zijn kan toor op de 38ste verdieping van het gebouw heeft. Zij had later een onder houd met Maurice Pate, directeur van het kindernoodfonds der VN. Voor een lunch die mr Schürmann ter ere van de prinses gaf, waren o.a. Oe Thant, de voorzitter van de alge mene vergadering de Pakistaan Mohammed Zafroellah Chan en le den van de Nederlandse missie uitge nodigd. Op een bijeenkomst met het Ne derlandse personeel van het VN-se- cretariaat werd de prinses een che que van 200 dollar aangeboden die waren bijeengebr ht voor de werk groep jongeren. Men was bijeen in een zaaltje dat onofficieel bekend staat als de „Indonesische zaal" om dat daar twee grote houtsneden han-' gen die de Indonesische regering aan de wereldorganisatie heeft geschon ken. Op deze houtsneden zijn twee vrouwenfiguren afgebeeld die de vrede en voorspoed symboliseren. Prinses Beatrix bracht later een be zoek aan het Guggenheim-museum voor moderne kunst. In de avond ging zij naar een theater om een voorstelling van de bekende komiek Danny Kaye te zien. Prinses Beatrix woonde na haar mu- seumbezoek een bijeenkomst bij van de veiligheidsraad die het geschil tus sen Senegal en Portugal behandelt. Tussen de heer en mevrouw Schür mann op de eerste rij van de publieke tribune gezeten, luisterde zij geduren de veertig minuten naar het debat. FLAGGSTAF. 25 april (ÜPI) Een rechtbank in de Zuidafrikaanse plaats Flaggstaf heeft gisteren 92 jonge Ban toe-studenten, die betrokken zijn ge weest in een betoging, tot zes zweep slagen veroordeeld. De Bantoe's had den afgelopen zondag een baptisten- kerk en twee hotels in brand gestoken. Een woordvoerder van het ministe rie voor Bantoe-onderwijs ontkende dat de betoging verband hield met grie ven tegen het onder toezicht van de regering staand onderwijs. De studen ten hadden bezwaren tegen de kerk- discipline die in de studentehuizen heerst, aldus de woordvoerder. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 25 april „Het kruide niersassortiment kon in zijn geheel door andere branches overgenomen worden, maar de kruideniers worden belem merd. als z|j artikelen uit die branches willen verkopen. Als vestigingseisen ge steld moeten worden, dan mogen zij niet branche-bepalend zijn. Zo er fabri kanten zijn, met name van melkproduk- ten en cosmetica, die hun artikelen niet aan kruideniers willen leveren, dan moeten dezen maar zelf de produktie ter hand nemen." Dit stelde de heer S. de Wit tijdens het panel op de tweede dag van het Congres Zelfbediening, dat handelde over doel en uitwerking van de vesti gingswet, de openstelling van winkels en werktijden, vestiging in winkelcentra en verticale prijsbinding. Vele sprekers na men aan het gesprek deel. Dr. A. C. R. Dreesmann uit 's-Gra- venhage hield een voordracht over „Structuurveranderingen in de distribu tie in Nederland in het laatste decen nium". Hij kwam tot de conclusie, dat deze structuurveranderingen een duide lijke correlatie vertonen met de alge mene ontwikkeling op lange termijn in de westerse beschaving. Naar zijn in zicht verliest de distributie steeds meer haar specifiek Nederlands karakter, wat het inhalen van een historische achterstand betekent. MELUN, 25 april Bij het neer storten van een klein vliegtuig in de buurt van Melun in Frankrijk is de 23-jarige ongehuwde Jan Koeman om het leven gekomen. De heer Koeman, die afkomstig was uit Wolphaartsdijk, is in december 1961 naar Frankrijk ge- emigreerd. BONN, 25 april (UPI) De West duitse minister van Economische Za ken prof. dr. Erhard heeft na zijn aan wijzing tot opvolger van kanselier Aden auer de Bondsdag gewaarschuwd tegen de mogelijkheden van een inflatie in 1963. In het verleden, zo zei hij bij het aanbieden van zijn economische nota voor 1963, heeft de vraag de investerin gen steeds opgestuwd tot een punt waar inflatie dreigt. William Averell Harriman, ondermi nister van buitenlandse zaken, heeft eerder de toestand in Laos besproken met Franse en Engelse regeringsfunc tionarissen in Parijs en Londen. In Moskou, zal hjj proberen te berei ken, dat de Sovjet-Unie zich zal hou den aan de belofte die Khroesjtsjev president Kennedy in 1961 in Wenen heeft gegeven, dat alles zal worden gedaan om de rust en orde in Laos te doen weerkeren.. Kennedy wilde niet speculeren over de vraag, ol, hangende Harrimans reis, de Sovjet-Unie aan het omscha kelen is op een politiek van vermin derde plooibaarheid, onder druk van de Chinese communisten. De Amerikaanse president zei dat het feit dat de strijd in Laos gaat tus sen de communistische Pathet Lao en de neutralistische regeringstroepen van generaal Kong Le, de communis tische bewering logenstraft, dat de Verenigde Staten achter de strijd zou den staan. De rechtse troepen van ge neraal Phoemi Nosavan, eens gesteund door de Verenigde Staten, aldus Ken nedy, staan er buiten. Kennedy kon niet zeggen of achter de communistische grondtroepen in Laos de Sovjet-Unie staat. Tijdens de burgeroorlog van verleden jaar, zei hij, was dat wel het geval. Slechts de tijd zou leren en Kennedy sprak van drie of vier weken of de Russen ook ditmaal achter de schermen asm de touwtjes trekken. Maar overigens liet de president er geen twijfel aan bestasm. dat hij de communisten voor de crisis vsm nu verantwoordelijk stelt. Doch, zo vulde hij aan, het is niet hierover dat er ge praat moet worden, er moet gepraat worden over het tot stand brengen van een staakt-het-vuren. Amerikaanse militaire autoriteiten hebben inmiddels bekendgemaakt dat tegen juni in Thailand grootscheepse le- germanoeuvres zullen worden gehou den, waaraan ruim 24.000 soldaten uit acht landen, onder wie tenminste 1500 Amerikanen, gesteund door land- en luchtmacht, zullen deelnemen. De oefeningen zullen worden gehou den langs de rivier Mekong, de grens tussen Thailand en Laos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1