Opening Reactor Instituut gewichtige gebeurtenis Dank aan minister Cals Betonwerker doodde zijn vrouw en dochter met aardappelmesje tnhalon— DRIETEX RUMOER over prijsauto van Sufa-actie Apeldoornse telefoniste gedupeerd snel gewassen vlug droog strijkenv ventilerend gecontroleerd Minister-president, in witte jas en op witte sloffen: Hoesseins leuze Papoea-studenten moeten terug Meer en betere recreatie voor militairen Zomeropruiming begint 18 juli Eis vijf jaar wassen in Bedrijfsraad voor bouwbedrijf wordt opgeheven Erich Mende wordt vice-kanselier nooit aangenaam Hulde aan Cals Drie ereleden van „St. Augustinus Verontwaardigd Drama in Zwagerveen voor rechtbank Koelbloedigheid Onbegrip In Rijksasielen Psychopaten zonder vereiste toestemming in afzondering DONDERDAG 25 APRIL 1963 PAGINA 5 buitenlandse KRONIEK Nederlandse zeeman in Frankrijk verdronken -)j(~ Zie Hef Enkalon wasvoorschrift r'°'dt0RiETl Sanb'*>k„ £"«aloh. (Advertentie) .na de witte jas de witte sloffen. (Van onze verslaggever) DELFT, 25 april. „De ingebruik neming van de reactor van het Reac tor Instituut is een gewichtige gebeur tenis in de eerste plaats, omdat deze reactor een belangrijk element vormt ln het geheel van de apparatuur, welke nodig is voor het wetenschappelijk on derzoek en het wetenschappelijk on derwijs in ons land, in de tweede plaats omdat hiermee een belangrijk stuk interuniversitaire samenwerking Koning Hoessein van Jordanië heeft verklaard te streven naar vol" ledige Arabische eenheid. De Jor- daniërs zouden bereid zijn samen te werken met hun „broeders in de Ara bische wereld". De koning ging zelfs zo ver op te merken dat de Jordaniërs verheugd waren over het federatie- plan van Irak, Syrië en Egypte. De Fransen noemen zo n houding „faire bonne mine a mauvais jeu Hoes seins verklaring was een fraai staaltje van Arabische retoriek. In feite heelt de koning immers alle reden zich ernstig ongerust te maken over de nieuwe relaties tussen Bagdad, Da mascus en Cairo, en vorige week trad kij dan ook krachtig op tegen demon stranten voor een onmiddellijke aan sluiting van Jordanië bij de nieuwe Verenigde Arabische Republiek. De regeringen van Irak, Syrië en Egypte zouden Jordanië graag in hun federatie opnemen, s S I maar dan een re publikeins Jorda nië. Radio Cairo heeft de laatste tijd herhaaldelijk aan gedrongen op de het regime van En Hoessein omverwerping van Hoessein in Jordanië, heeft in zijn persconferentie van eer gisteren gezegd, dat hij geen afstand Wenst te doen van de troon. („Ik voel at mijn volk mij nodig heeft en ik ®aI blijven zo riep hij uit). Gezien e omstandigheden is dus een vreed- *am« opneming van Jordanië in de y°orgenomen federatie haast ondenk- aar. vooral ook omdat Nasser in de nïeuwe V.A.R. de hoogste autoriteit zijn en tussen de Egyptische pre- 'ident en de Jordaanse koning bestaat diepe controverse. Daar komt bij, at de tegenwoordige heersers in Irak ITlfde verantwoordelijk waren voor de l^aatsgreep in Bagdad in 1958 waarbij oesseins achterneef koning FeisaI y nu oord werd, terwijl die coup j etat ook een einde maakte aan de maks-Jordaanse Arabische Unie, die vijf maanden tevoren gevormd >vas. Natuurlijk ig Hoessein in theorie L°°r Arabische eenheid, zoals hij ook etoogd heeft in zijn autobiografie neasy Lies the Head Maar hij jVr z'fn volk niet aan Nasser uit- everen. Onder de Palestijnse vluch- 'n V'J1 'n Jordanië zijn er velen die Nasser sympathiseren en Hoes- ein vreest dat zij op een revolutie aansturen. Hij heeft uitdrukkelijk de verdenking willen wegnemen dat hij tegen Arabische samenwerking zou ïtm. maar hij wenst een gewelddadige aunexatie van Jordanië door de "jf ,.te voorkomen, niet alleen 1 rt eigen ondergang zou betekenen, maar ook omdat het ge- aar voor een interventie van Israël ®n een hervatting van de Palestijnse oorlog dan zeer groot zou zijn. Hoes- eins oproep voor Arabisch dan ook niet veel eenheid meer dan een wordt gerealiseerd". Aldus de minis ter-president prof. dr. J. E. de Quay, toen hij gistermiddag in de reactor- koepel het instituut officieel opende. De minister-president verrichtte, ge- kleed in witte jas en op witte sloffen, J de officiële openingshandeling door (staande op een „werkeiland" boven in de reactor) een zestig cm lang splijt stofelement te plaatsen in het acht me ter diepe waterbassin. Hij kreeg daar bij hulp van een der twee wetenschap pelijke directeuren van het RID, prof. van Bueren. Nog een twintigtal ele menten werd na afloop van de plech tigheid geplaatst zodat gisteravond te gen tien uur de reactor „kritisoh", d.w.z. in werking was. De handeling, die prof. de Quay met precisie ver richtte, was beneden in de reactor-koe- pel te volgen op monitors, en via luid sprekers te horen aan een steeds snel ler wordend getik, dat veroorzaakt werd door het kritisch worden van de reactor. In zijn openingsrede schetste de pre mier, die de zieke minister Cals ver ving, het belang van de kernenergie. „Nederland kan zich niet veroorloven bij deze ontwikkeling aan de kant te blijven staan", zo zei hij. Er moet tij dig de nodige ervaring worden opge daan en worden gezorgd dat voldoen de academici worden opgeleid. Prof de Quay legde in zijn rede vooral de nadruk op de mogelijkheid, dat stu denten van alle universiteiten en hoge scholen in Nederland met de Delftse reactor zullen werken. Op het gebied van het wetenschappelijk onderzoek op sommige gebieden is universitaire sa menwerking nodig, aldus prof. de Quay. De instellingen van wetenschap pelijk onderwijs dienen daartoe te ko men. „Voor een klein land als Neder land", aldus prof. de Quay, „staat geen andere weg open, met het oog op de beschikbare mankracht en uit oogpunt van financiering". De president-curator van de TH, dr. ir. F. Q. den Hollander bracht in zijn welkomstwoord tot de talrijke gasten hulde aan de minister van OKW, mr. J. M. L. Cals, voor diens „grootse en grote leiding en daadwerkelijke steun" bij de totstandkoming van het RID. „Het is zijn instituut", aldus de presi dent-curator, die ook de directie van het RID, welke uit drie directeuren be staat, dank zei voor „de immense ar beid" die zij verricht heeft in de ze ven jaar van voorbereiding. Directeur prof. van Bueren overhan digde prof. de Quay, nadat het eerste splijtstofelement in het bassin was ge plaatst een geschenk: een „volstrekt on gevaarlijke" kopie op veel kleinere schaal van het element. LEIDEN, 25 april (KNP) Bij gele genheid van het veertiende lustrum van de Leidse katholieke studentenvereni ging „Sanctus Augustinus", zullen drie oud-leden van deze vereniging op de plechtige algemene ledenvergadering 1 mei in het groot auditorium der rijksuni versiteit tot ere-lid worden benoemd. Het zjjn dr. J. J. A. van Iersel, oud vice-praeses van de vereniging en lec tor in de experimentele dierkunde aan de universiteit, tevens voorzitter van de oud-alumni, prof. mr. W. L. J. Lemaire, juridisch adviseur van de vereniging en verbonden aan de juridische facul teit en jhr. mr. Chr. F. J. M. van Nis pen tot Zevenaar, oud-bestuurslid van de Leidse katholieke studentenvereni ging- 11 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 april Onder de hier studerende Papoea-jongeren heerst grote verontwaardiging over een brief die de Zendingsraad aan de hier onder zijn hoede studerende pupillen heeft gestuurd. In het schrijven wordt het dringende advies gegeven de studie hier ogenblikkelijk af te breken en terug te keren naar Nieuw-Guinea. De raad heeft voor de pupillen al passage geboekt voor het vliegtuig dat 29 april naar Nieuw-Guinea ver trekt, maar het ziet ernaar uit dat meer dan één stoel onbezet zal blijven in het toestel, omdat vermoedelijk niet alle Papoea-jongeren weg willen. De Papoea-studenten hebben gisteren over deze belangrijke zaak in Den Haag contact opgenomen met de heren Kaisiepo, Jouwe en anderen, die een politieke rol hebben vervuld. In de brief stelt de raad, dat vertrek op korte termjjn de beste oplossing is in de hui dige omstandigheden, omdat men vreest dat de jongeren later niet meer geaccepteerd zullen worden in hun steeds meer op Indonesië georiënteerd land. De Papoea's zijn in het bijzonder gebelgd over de passage in de brief waarm gezegd wordt dat het „volstrekt uitgesloten is" dat Nieuw-Guinea later nog zelfstandig zal worden. De heren Jouwe en Kaisiepo zeiden gisteren dat hiermee volkomen voorbijgegaan wordt aan de garantie van de V.N., dat de Papoea s in 1969 zelf over hun status mogen beslissen en aan een mogelijke vorming van een onafhankelijke Mela- nesische Unie. De raad heeft voorts gezegd dat men de kosten wil blijven dragen voor een voortgezette studie van de Papoea's in Indonesië. Zou men hier blijven dan trekt de raad zich terug. Er zijn op het ogenblik nog dertig Papoea-studenten in Nederland. Een aantal is kort geleden naar Nieuw- Guinea vertrokken omdat de cursus die zij volgden, was afgelopen. De anderen zijn door de situatie volko men overrompeld. Wanhopig ver klaarden zij gisteren: „In die paar dagen kunnen wij niet beslissen". De grootste lof heeft men voor de missie, die ook de studie van een aantal van hen mogelijk maakt. De missie heeft namelijk besloten dat de jongeren hun studie eerst hier mogen afmaken. Staatssecretaris Bot heeft de jongeren laten weten dat de regering de studie niet langer zal betalen. Zij zullen echter niet het land per se behoeven te verla ten. Volgens de heer Jouwe zullen er wel gelden kunnen worden gevonden om de studie van de Papoea's hier te kunnen doen voortzetten. De heer Kaisiepo, wiens woorden werden vertaald door de heer Jouwe, zei nog: „Iedereen moet zelf beslissen wat hij doet. Maar wij zijn drie eeuwen een verwaarloosd land geweest en nu hebben enkelen van ons de kans zich m de wetenschap te verdiepen. Ons land zal hen later nodig hebben. Daarom moeten zij die kans grijpen. En wat de houding van Indonesië betreft: vele van hun eigen studenten studeren toch ook ln het buitenland"» DEN HAAG, 25 april Het leger gaat belangrijke stappen ondernemen om zijn beroeps- en vrijwillig dienend personeel met hun gezinsleden zoveel mogelijk faciliteiten te verlenen voor recreatie en vakantie- en vrije tijds besteding. Op initiatief van de bevelhebber der landstrijdkrachten is daartoe in het le ven geroepen de stichting vakantiefaci liteiten aan vrijwillig dienende militai ren en hun gezinsleden (stichting „Va- famil"). Deze stichting wil in de eerste plaats kampeer-, vakantie- en watersportcen tra gaan inrichten op daarvoor toege wezen militaire objecten of elders. Ver der gaat zij jeugdkampen organiseren op die militaire objecten of elders. In de derde plaats wil zij gelegenheid schep pen voor beoefening van jacht- en vis sport. Daar waar van militaire zijde tennisbanen en zwembaden zijn aange legd of sportzalen zijn gebouwd, zul len deze worden opengesteld voor alle in het garnizoen wonende vrijwillig die nende militairen en hun gezinsleden. DEN HAAG, 25 april Het bestuur van het hoofdbedrijfschap detailhandel heeft gisteren het aanvangstijdstip van de uitverkopen vastgesteld op de don derdag van de kalenderweken, waarin 15 januari en 15 juli vallen. De zomer opruiming begint dus donderdag 18 juli en eindigt donderdag 8 augustus. LANNION, 25 april. van Treguier (Fr. pril. In de haven is het stoffelijk overschot gevonden van de 23-jarige Jacob van der Werf, hoofdwerktuig kundige aan boord van het Nederland se vrachtschip „Delfzijl". Vermoede lijk is de man 's nachts bij het aan boord gaan uitgegleden en in het water gevallen. (Advertentie) (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 25 april Vijf jaar gevangenisstraf en ter beschikkingstel ling van de regering was de eis van de officier van Justitie mr. M. H. Gelinck in de zaak tegen een 52-jarige betonwerker uit Zwagerveen, die in een vlaag van verstandsverbijstering zijn vrouw en dochter op afschuwelijke wjjze met een aardappelmesje ver moord heeft. Dit drama speelde zich af op zaterdag 20 oktober van het vorige jaar. Ofschoon de officier het met de psychiaters die verdachte had den onderzocht eens was dat de man vooral op het tijdstip van de moord sterk verminderd toereke ningsvatbaar was, achtte mr. Gelinck het vergrijp toch bijzonder ernstig. De president van de rechtbank mr. H. J. van Maanen ging nog eens in het kort de gehele geschiedenis na. De onenigheid was ontstaan toen de ver dachte die zaterdagmorgen langer dan normaal in zijn bed bleef liggen. Hij kreeg, toen zijn vrouw boodschappen aan het doen was, ruzie met zijn doch tertje, die een onprettige opmerking over hem had gemaakt. Met een (Advertentie) aardappelmesje stak hjj het meisje diverse malen in de keel. Het meisje bloedde dood en de verdachte wierp het lichaam in een kelder. Toen het zoontje thuiskwam gewaarschuwd door vriendjes die het meisje hadden horen gillen dreigde de totaal over stuur zijnde verdachte een nieuw slachtoffer te maken. De jongen wist te vluchten, mede dankzij het feit dat net de vrouw van verdachte terug keerde. De jongen vertelde later hoe hjj zijn moeder hoorde schreeuwen. Toen hij ging kijken zag hij zijn vader gebogen staan over het lichaam van zgn moeder. De man wierp ook dit stoffelijk overschot in de kelder en de jongen vluchtte naar de buren. De president ging nog even nader in op de toestand waarin verdachte zich vlak na de dubbele moord be vond: „Er zijn verschillende mensen bij u aan huis geweest, en toen was u de kalmte zelf', aldus de president. Tegen de gewaarschuwde arts ver telde de verdachte dat zijn vrouw en dochtertje niet thuis waren. Gezien de gehele toestand achtte de presi dent het echter niet waarschij: Ünlük dach- dat dit koelbloedigheid vein verdacl te was geweest. De verdachte wist zich nadat de moorden ontdekt waren weinig meer van het gebeurde te herinneren. Wel had hij een mis lukte poging gedaan zich van het leven te benemen. Hij werd eerst in de psychiatrische inrichting te Franeker m observatie genomen en later nog eens geconfron teerd met zijn huis. Eerst toen begon hij zich weer het een en ander van het gebeurde te herinneren. Het psychiatrisch rapport sprak over verdachte, die al eens in Frane ker verpleegd was geweest, als over een zwaartillende binnenvetter. De man had in zijn jeugd weinig liefde gekend en had een sterk minderwaar digheidsgevoel. "Hij trouwde een boven dien sterk dominerende vrouw. Zjj zag de moeheid en matheid van haar man, volgens de psychiaters een gevolg van zijn geestelijke toestand, aan voor sloomheid, en vanzelfsprekend zei zjj daar het nodige van. De officier van justitie mr. Gelinck noemde dit een afschuwelijke zaak met enorme misverstanden. Helaas zijn de mogelijkheden om de misver standen tussen deze twee mensen op te lossen niet gebruikt, zo stelde hij vast. „Doordat deze mensen elkaar niet begrepen werd de toestand in huis steeds slechter totdat die zich in dit afschuwelijke drama ontlaadde", aldus de officier. „Al is deze verdachte ver minderd toerekeningsvatbaar vooral op het moment van de moord is dat het geval geweest toch uil ik hem niet het stempel van volledig krank zinnig meegeven. Hjj achtte terbe- schikkingsteUing van de regering nood zakelijk en eiste tenslotte een ge vangenisstraf van vijf jaar met aftrek. De verdediger mr. Wederven. wees erop dat er toch wel vele aanwijzingen zjjn die op krankzinnigheid duiden en vroeg een kortere vrijheidsstraf. De rechtbank zal 8 mei uitspraak doen. DEN HAAG, 25 april Bjj K.B. is bepaald dat de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf, de laatste nog be staande bedrijfsraad, per 1 maart 1964 wordt opgeheven. De staatssecretaris van Sociale Zaken en Volksgezondheid, de heer B. Roolvink, is van mening dat voor de organisaties van werkgevers en werknemers voldoende tijd blijft om een publiekrechtelijk bedrijfslichaam in het leven te roepen, dat de taak van de overbodig geachte be drijfsraad kan overnemen. De staats secretaris vindt het voor de hand liggen de opheffing van de bedrijfs raad te laten samenvallen met het ex- ireren van de door organisaties in bouwbedrijf gesloten c.a.o. I16t (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen. DE^N HAAG, 25 april Minister Beerman (Justitie) heeft op schrifte lijke vragen van het Tweede Kamer lid Scheps (PvdA) geantwoord dat een zekere Van E. inderdaad van 6 septem ber 1962 tot 27 januari 1963 in het rijksasiel in Groningen in afzondering heeft gezeten, zonder dat de vereiste toestemming daartoe was verleend. Het is gebleken, zo zegt de minister verder, dat nog enkele andere ver pleegden in een rijksasiel voor Psycho paten langer dan een maand m afzon dering verbleven, zonder dat daartoe om een machtiging was gevraagd. Thans doen zich zulke gevallen niet meer voor. In het geval Van E. bleek verlen ging van de afzondering na een maand noodzakelijk, doch werd verzuimd hier voor tijdig de vereiste machtiging te vragen. Dit verzuim is door de Staat voor de president van de rechtbank te Groningen erkend en door deze in de overwegingen van zijn vonnis opge nomen. Aangezien op 27 februari 1962 alsnog een machtiging werd verleend, achtte de president het gepleegde ver zuim hersteld en de toestand ten tijde van de uitspraak rechtmatig. Minister Beerman heeft naar aanlei ding van deze gevallen aan de genees heren-directeuren van de rijksasielen met nadruk verzocht aan de bestaande bepaling stipt de hand te houden en hij vertrouwt dat dergelijke verzuimen zich niet meer zullen voordoen. zou het experiment verrichten. Tot ver rassing van de hele familie geschiedde het wonder. Ida was winnares van een van de prijzen geworden; het bleek zelfs dat zij hoofdprijs-winnares was en dat betekende dat de auto haar deel zou worden. (Van onze correspondent) APELDOORN, 25 april De stoel van de telefoniste in het bejaarden centrum „Avondzon", Ida Pater (24) bleef hier vanmorgen onbezet. Zjj zat op het politiebureau om er te „vech ten" voor een auto, die zij meent ge wonnen te hebben, maar die haar door anderen wordt betwist. Wat is het geval? Enkele weken ge leden kocht Ida bij een voetspecialiste in Apeldoorn twee loten van één gul den voor de actie „Gezonden voor Zie ken 2" te Rotterdam. Zij kreeg boven dien een pakje folders mee naar huis, waarop onder meer een auto te winnen zou zijn. Enkele weken later werd be kend gemaakt dat men het woord Austin in de folder met een sponsje moest bevochtigen. Werden de zwarte letters groen, dan was men een van de honderd winnaars. Een broer van de telefoniste, Rudy, Zij kwam echter van een koude ker mis thuis toen zij zich met de orga nisatoren van deze Sufa-actie in Rot terdam in verbinding stelde. De heer Bergers, de organisator, liet haar in de Maasstad komen en daar maakte men haar, volgens haar verhaal, zelfs voor flessentrekster uit. Men zou de politie erin mengen. „Bangmakerij", zo vindt Ida. Zfj wachtte niet af en stapte in Apeldoorn zelf naar de politie. Zij heeft hele maal niet de indruk dat het iets onge hoords is meer dan één folder te ont vangen. Zoiets gebeurt immers zo vaak. Zij is niet van plan het er bjj te laten zitten. Zij heeft inmiddels een advo caat geraadpleegd. De heer A. M. Bergers, de organisa tor van de actie, was hedenmorgen niet in de gelegenheid zijn mening over de kwestie te geven. Op het kantoor van de Sufa-actie was men van ma ning, dat er sprake is van eei verstand. De heer Bergers waa Apeldoorn vertrokken. Hoofdinspecteur L. Spaanderman van de Apeldoornse recherche is aanvan kelijk de mening toegedaan, dat deze kwestie geen zaak voor de politie is. Van knoeierijen is niets gebleken. Gis termiddag is mej. Pater bij de politie geweest en heeft een zeer summier ver slag van haar bevindingen gedaan. Daaruit valt af te leiden dat het hoog stens een zuiver civiele aangelegenheid betreft tussen mej. Pater en de heer Bergers. Nagegaan moet worden, of er inderdaad geknoeid is. Mej. Pater heeft vandaag bij de politie haar ervaringen nog eens uitvoerig verteld. BONN, 24 april (UPI) De voorzit ter vein de westduitse liberale partij, Erich Mende, zal vice-kanselier wor den als de minister vein economische zaken, Ludwig Erhard, deze herfst Ade nauer opvolgt als kanselier. „Dat spreekt vemzelf", aldus zegslieden van zowel de CDU als de FDP. Mende wei gerde vice-kanselier onder Adenauer te worden, toen christendemocraten en li beralen in 1961 een coalitieregering vormden. Als belangrijkste kandidaat voor de op volging van minister Erhard op Econo mische zaken geldt de CDU- afgevaar digde Kurt Schmucker, de 44-jarige voor zitter van de parlementaire commissie voor economische zaken. HAVANA (UPI) Het regime van Fidel Castro op Cuba heeft drie dagen officiële rouw afgekondigd wegens de dood van de Israëlische president Ben- ZvL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5