Ludwi'g Erhard, architect van Westduitse welvaart imismevitaliteit en economische genialiteit Altijd respect voor Adenauer L t LONDENSE BRIEF G H J Ui Congres Kerk en Kunst voor seminaristen in Tilburg ANTON VAN DUINKERKEN OVER VROEGER EN NU Bloesemweelde in Betuwe en Limburg 70.000ste in Emmen Bronzen teenager Lopen voor het Dorp Adelliike bruiloft Foto's Westervoort Stierengevecht J V eiligheidsraad veroordeelt Portugal Bert-Zvi begraven Westen ontraadt bondsdagzitting in BERLIJN Pauselijke zegen uitzonderlijk kleurrijke, bijzonder b 1 heldere, zonnige kleuren, kleuren, kleuren 2* Barendje Bloteborst Trampsniet gewenst I Retraite in de Central Line DONDERDAG 25 APRIL 1963 PAGINA 7 udwig Erhard, de „motor van het Duitse Wirtschafts- wunder", is een van de populairste Westduitse politici van na de oorlog. Zijn optimisme, zijn vitaliteit en zijn eeuwige si gaar hebben wel eens aanleiding gegeven hem de „Churchill van Duitsland" te noemen. In de veer tien jaar dat hij met Adenauer heeft samengewerkt, heeft hij veel kritiek van de bondskanselier moeten slikken. Nooit is echter een laatdunkend woord over „der Alte" van zijn lippen gekomen. Als vaststaand wordt aangeno men, dat Erhard een andere stijl van regeren zal hebben dan Ade nauer, die zijn besluiten alleen nam. Erhard houdt van team work en laat de anderen ook aan het woord. ITI-corgres te Warschau ^fcj^CËtolor CT18 DMFILM 4»«H {.4.4. Wmmof 70000 I BÉës De economische theorieën van Er hard graan uit van het beginsel van de vrije onderneming, die hij al direct naar de oorlog predikte. Niet alleen veel Duitsers, maar ook veel geal lieerden meendeji dat hij fata morga- na's zag. Dat dachten zij vooral toen zijn eerste grote besluit nam, in 1948: hij schafte de rantsoenering af. Op dat ogenblik was hij economisch adviseur van de Britse en Amerikaan se Hoge Commissarissen. „Laat de mensen en liet geld vrij en ze zullen het land sterk maken", zei Erhard. In Frankrijk en Engeland bestond de voedselrantsoenering nog. Die twee landen, en ook de Verenigde Staten, waren furieus. Maar Erhard stoorde zich er niet aan. „Meneer Erhard," sei de hoge Commissaris van de VS., generaal Lucius Clay„mijn raad gevers zeggen mij dat dit een afschu welijke stap is". „Maakt u zich niet bezorgd", repliceerde Erhard, „de mij ne zeggen precies hetzelfde. Negen maanden later, na een voed seltekort dat kreten als „Erhard aan de galg" ontlokte, kreeg de minister felijk De winkels raakten gevuld en e schoorstenen begonnen te roken. Het recept van de professor in de staat huishoudkunde: de sociale marktecono mie, werkte. Men ging van een eco- WW YORK, 35 april (UPI) De Veiligheidsraad van de Verenigde Na ties heeft gisteren met algemene stem men een Afrikaanse motie aangeno men waarin de incidenten aan de Se negalese grens, vermoedelijk veroor zaakt door Portugese vliegtuigen, wor den veroordeeld DEN HAAG, 24 april De Neder landse delegatie naar het Tiende Con gres van het Internationaal Theater In- dat van 8 tot 15 Juni a.s. te Warschau wordt gehouden, zal bestaan Tittil mru FvA w- de Brauw, voor- het r t t jr Nederlands Centrum van van 'a drf- Ph- Pos, directeur Kunst tA 5emie voor Dramatische dam toneelschool" te Amster- dTWILbestuurslid van dit Centrum, Boerlaee erfna televisieregisseur Frans derlanff n directeur van het Ne- Wagener entrum van het I.T.I., Max wJrkïnene„et Toughs zal een aantal den m2t P2 uch onder meer bezighou dt?» ÏSJi beroepsleiding on de po- srae van de opera. nomisch wonder spreken. Erhard zelf zei daarvan: „Het was geen wonder, maar een economische politiek van het juiste ogenblik, consequent uitgevoerd door mensen, die het beste wilden". Erhard werd minister van econo mische zaken in Adenauers eerste ka binet in 1949. Binnen twee jaar was de productie hoger dan in 1938, toen Hitiers oorlogsmachine op volle toeren draaide. Erhard kende grote belasting faciliteiten toe aan fabrikanten in ruil voor investeringen. Hij reduceerde ta rieven en invoerrechten en hief veel staatstoezicht op. Tijdens de Koreaanse oorlog leid de Erhard Westduitse zakenlieden naar markten, die aan Frankrijk en Engeland hadden toebehoord. De West duitse mark werd een van 's werelds hardste betaalmiddelen. De werkloos heid bereikte een minimumlaagte van minder dan één procent, en dat is nog zo. Erhard werd op 4 februari 1897 in Fürth in Beieren geboren. Hij is een politiek liberaal denkend mens en staat helemaal achter de po litiek van het Westen, zoals die wordt aangegeven door de Verenigde Staten. Hij houdt van lekker eten en drinken, na afloop waarvan hij lange, zwarte. Zuidamerikaanse sigaren opsteekt. Hij is hier zo aan verknocht, dat hij tij dens elke kabinetsvergadering om de vijftien minuten wegloopt om even een trek te doen. Adenauer wil niet dat er tijdens de vergaderingen wordt gerookt. Prof. Erhard komt uit een eenvou dig gezin. Zijn vader, zoon van een kleine boer, had in Fürth (bij Neuren berg) een manufacturenwinkel. De pro fessor is een hartstochtelijk pianist en bridger. Evenals Adenauer houdt hij ervan vóór het slapengaan in een detec tiveroman te lezen. De thans 66-jarige Erhard was, voor dat hij in 1949 voor de eerste keer mi nister werd, als hoogleraar werkzaam en als minister in Beieren. Hij heeft in de federale regering steeds de por tefeuille van economische zaken be heerd. Vice-kanselier werd hij in 1957. In 1933, toen Hitier aan de macht kwam, was Erhard hoofd van een in stituut voor economisch onderzoek in Neurenberg. Hij werd ontslagen omdat hij niet tot de Nazi-partij wilde toetre den. Een groep industriëlen verschaf te hem de middelen om zijn werk zelf standig voort te zetten. JERUZALEM, 25 april (Rtr) Pre sident Ben-Zvi van Israël, die dinsdag op 78-jarige leeftijd in Jeruzalem over leed, U op de heuvel Har Hamenouhot in de buurt van deze stad nabij het graf van zijn vader begraven. 21 ka nonschoten weerklonken toen de kist met het stoffelijk overschot in het graf werd neergelaten. Meer dan 100.000 mensen stonden in de straten van Jeruzalem om getuige te zijn van de laatste gang van de president. De kist was in de nationale vlag gewikkeld en door zes generaals op een affuit geplaatst voor een tocht die langs het parlement en de syna goge Jesurun leidde. Honderd vrouwelijke soldaten legden kransen op het graf. (Advertentie) 's Lands Kroniek meer belichtings-speelruim- te alle kleuren natuurgetrouw: helder, stralend rood - krach tig blauw - rijk genuanceerd groen milde tussentinten - natuur lijke huidskleur - ook bij flits foto's Agfacolor voor scherpe beel den in zonnige kleuren. O O "N Dankzij het zonnetje der laatste dagen staan thans in de Limburgse heuvels de kersen in volle bloei. BONN, 25 april (DPA) Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten heb ben het houden van een speciale bonds dagzitting in West-Berlijn afgeraden in verband met de huidige besprekingen over de stad en met het oog op het feit dat de kwestie-Berlijn thans geen factor van onrust is. De drie Westduitse parlementsfrac- ties hadden onlangs een speciale zit ting voorgesteld als teken van solidari teit met Berlijn. De Westduitse rege ring had de drie westerse mogendhe den van het plan op de hoogte gesteld. Nu weer de bloeitijd is aan gebroken voor de fruitbomen m het Land van Maas en Waal, zal door de goede zorgen van de VW, een streekroute worden gemar keerd om de toeristen op de mooie plekjes in de bloesemtijd attent te maken. Niet alleen behoeft Maas en Waal geenszins, wat bloesemrijkdom be treft, voor de nabije Betuwe onder te doen, maar er zijn ook tal van be- [iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiittiiiiiiHiiniiimiiiiiii iimiHiiimfitimiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimmiiimiiniiiiiniiiiHiiiMi* edurende een pi van zes jaar nebben wij gewoond in South- Kensington, en of schoon wjj dit kwartier reeds lang hebben verlaten en nu wonen in het zuid-westen van de stad dicht hij het Graaf schap Surrey en het bemin nelijke Richmond, beschou wen wij South-Kensington nog steeds als onze „thuis- grond". Daar ontmoeten wij nog steeds Engelse vrienden. En het ondergronds station van Zuid-Kensington is nog steeds het station waaruit wij het vaakst omhoog stijgen uit de duistere ingewanden van de Britse hoofdstad, en het station waarvan wij het vaakst huiswaarts gaan. Wij maken er nog dikwijls een praatje met onze vroegere kruidenier, die een zeer be kwaam amateur-microsco- pist is en die meer van Leeu wenhoek afweet dan een beer van honing. Als wij hem in zijn stamkroeg zien praten met een vreemdeling, probe ren wij te gissen wie zijn vriend is. Want in twee van de drie gevallen is het een bekend geleerde of een van dê bacteriologen verbonden aan de ziekenhuizen in de om geving. Zuid-Kensington was ook het kwartier waar wij voor het eerst de zonderlin ge Barendje Bloteborst heb ben ontdekt, die gekleed gaat in de Schotse kilt. Hij heeft een enorme peper- en zout kleurige baard, die neerhangt over een steeds ontblote borst (zelfs in de afgelopen winter). Hij draagt zware ho ge schoenen, loopt met pas sen welke onnatuurlijk lang zijn voor zijn korte lijf. Hij draagt oorbellen en hij voor ziet in zijn levensonderhoud met het spelen van de piano in een van de meer obscure café's van South-Kensington. En nu en dan ontmoeten wij een vroegere buur, een Indi sche prins, afstammeling van de zonnegod, eens een fier en rpk man. Nu is hij fysisch ingekrompen. Hij loopt me lancholiek en verstrooid langs het trottoir en niets schijnt hem meer te interesseren. Hp heeft vpf jaar in de kast gezeten wegens malversatie. En nu en dan hebben wij in ons oude kwartier nog het voorrecht staande te worden gehouden door een bejaarde douairière, die nu bijna tach tig jaar oud moet zijn. Als z« ons ziet vraagt zjj ons of wij haar willen helpen de straat over te steken. Zij heeft namelijk een vreemd bijgeloof betreffende „zebra"- oversteekplaatsen en niets op aarde zou haar bewegen op orthodoxe wijze over te ste ken. Hoe verder van een „zebra", hoe beter. Dit brengt zekere gevaren met zich mede. Wij helpen haar natuurlijk gaarne en babbe len met haar over het weer en over de groenteschaarste en over de opzichtigheid van gestreepte overhemden en andere boelende onderwerpen welke zij verkiest te bespre ken. Als wij haar aan de an dere kant van de straat op het trottoir geholpen hebben, beloont de douairière ons met een lieftallige glimlach, wel ke verdient in een zilveren lijst bewaard te worden. Het duurde geruime tijd voordat wij ontdekten, dat de „zebra- vrees" niet de enige merk waardigheid was aan de douai- ^iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiHiiiiiiiMHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiimii^ rière. Op een goede dag had den wij haar juist helpen oversteken, toen wij, even voor het verlaten van de straat omkeken en de oude dame een andere man zagen benaderen met het verzoek haar te helpen oversteken. De man hielp haar bereid willig naar de overkant. Wij hebben tien minuten dis creet naar de oude dame staan kijken vanuit een por tiek. In die tijd vroeg zij drie andere vreemdelingen haar te helpen over steken. Wij ontdekten weldra dat zij er een gewoonte van maakte. Onze oude kruidenier, die haar bleek te kennen, meen de, dat de dame alleen was op de wereld en dat zij deze „oversteek"-methode had be dacht om nog enig contact te bewaren met haar mede mensen. et station van Zuid-Ken sington is gelegen (on der meer) aan de In ner Circle, een trajekt dat in een cirkel rond het centrum van Londen loopt, van de East End in het oos ten tot Notting Hill Gate in het westen. En als je moe chards", de Inner Circle te gebruiken als hun slaapver trek. Zjj vertrekken 's mor gens voor dag en dauw in een van de eerste treinen in de hoop een paar ur^n te kun nen dutten voordat zij hun eindeloze zwerftochten door Londen hervatten. Maar als je er al te zeer uit ziet als een „tramp", gooien ze je uit de trein. Vooral zekere sta tions op de_ Inner Circle ge nieten onder „tramps" een slechte reputatie vanwege de zekerheid, waarmee het sta- tionspersoneel zelfs een vrij netjes geklede „tramp" weet te onderscheiden van Londe- naren, die op ordentelijke wij ze in hun levensonderhoud voorzien. Bijna iedere dag kun je op een zeker uur in de morgen, ais je geduld genoeg hebt om op hem te wachten, een zeer beschaafde oude heer zien, die in de Inner Circle trein stapt. Hij gaat zitten en begint ter stond spiedend om zich heen te kijken. Bp het volgende station stapt hij uit om in een ander rijtuig van dezelfde trein de reis voort te zetten. Ook hier bestudeert hij zorg vuldig de gezichten van zijn langrijke en lang niet altijd gekke lieden op het station van South-Kensington. Wij meenden een keer de Hertog van St. Alban's, die Erfelijk Grootvalkenier is van Groot- Brittannië, op het perron te zien. Wij vroegen aan een kaartjes-controleur, die vij goed kenden, of wij het bij het juiste eind hadden. „Is dat de Hertog van St. Al ban's?" vroegen wij. De kaartjesman schudde mede lijdend het hoofd en zei: „Hertogen reizen niet met de Ondergrondse. We krijgen nu en dan een bisschop, maar her. togen nooit." e hoeft in South-Kensing- ton niet eens af te dalen .bepaald niet origineel, maar toch niet onaardig Woensdag heeft Emmen de ze ventigduizend volgemaakt. Bij de Burgerlijke Stand meldde zich 's morgens tegen sluitingstijd de gelukkige vader van een zoon. Het was de heer Exel uit Emmerschans, die zijn zoontje Rudie wilde laten inschrijven. Hij was totaal verrast toen de bur gemeester, mr. K. G. Gaarlandt, hem een spaarbankboekje met hon derd gulden, en een zilveren drink beker overhandigde. Het echtpaar Exel had al vijf kinderen: de vader is bouwvakarbeider van beroep. De gemeente Emmen krijgt per jaar er ongeveer duizend inwoners bij. Omstreeks 1942 was het inwo nertal 50.000, tien jaar later 60.000 en ruim tien jaar later 70.000. zienswaardigheden voor de toerist in dit deel van Zuid-Gelderland, als daar zijn, om er maar enkele te noemen, de kastelen „Doddendaal" te Ewijk en ..Hernen" in de gelijknamige plaats, het „Huis te Leur", de slotruïne te Batenburg, het miniatuur-stedeke, idyllisch aan de boorden van de Maas gelegen, de imposante dekenale kerk van de H. H. Ewalden te Druten, bouwwerk van dr. Cuijpers, met de monumentale toren, die in wijde om trek de rivierenstreek beheerst, en in de schaduw' daarvan het onlangs ge reed gekomen voorname dorpshuis, het „Witte Huis", een pronkjuweeltje van Gelders dorpsschoon, onder auspiciën van „Monumentenzorg" gerestaureerd dat een stijlvolle sfeer aan het Dru- tens marktplein verleent. Emmen heeft er een standbeeld bij gekregen, dit maal een bronzen teenager. Het meisje staat op een sokkel voor de Oudheidskamer in het centrum van Emmen. Het beeld is onthuld door het enige vrouwelijke raadslid van Emmen, mevrouw B. M. Nijhoff-van 't Hoff. Het gemeentebestuur van Emmen kocht dit beeldje aan van de Amersfoortse kunstenaar Pieter Star- reveld, die ongeveer twee jaar gele den in Emmen een expositie hield. Daags voor de onthulling van de bronzen teenager ontdekten de Em- menaren een struisvogel op de sok kel. Het beest had, zoals dat struis vogels betaamt, de kop in het zand gestoken. De nationale geestdrift tijdens de marathonactie voor Het Dorp heeft in Arnhem geleid tot het denkbeeld, jaarlijks een natio nale wandeltocht te organiseren, die de naam „Het Dorp" draagt en waarvan de eventuele revenuen eveneens aan die instelling blijvend zullen ten goede komen. Het denkbeeld heeft geleid tot de instelling van het „Comité Nationale Wandeltocht Het Dorp". Mies Bouw man is beschermvrouwe, dokter A. Klapwijk erevoorzitter. De tocht wordt gehouden zaterdag 10 augustus, om dat er dit jaar geen andere geschik te datum vrij was. Er wordt gewan deld over vijf parcoursen, respectie velijk 5, 10, 15, 20, en 30 kilometer en beginnend op het Roermondsplein te Arnhem. Elk parcours voert over het terrein waar straks Het Dorp zal verrijzen en als het Dorp eenmaal klaar en bewoond is, zullen de par coursen er door heen gaan. Het kort ste parcours is vow de jeugd onder 16 jaar. Het inschrijfgeld bedraagt 1, voor kinderen tot 16 jaar, voor ouderen 1,50. Wie zich aan de start meldt betaalt twee kwartjes extra. Het ba tig saldo van de tocht wordt aan dokter Klapwijk overhandigd. Elke deelnemer krijgt een medail le, een foto van Mies Bouwman en een wandelboekje. Hoewel het comi té nog maar net gestart is en het denkbeeld dus nog slechts aan de besturen van wandelorganisaties be kend is, regent het aanvragen. Reeds is het comité in staat, 50.000 kleurige affiches door het land te verspreiden, kosteloos ontworpen, gratis gedrukt. Er zijn zelfs aanbiedingen gekomen voor de kosteloze leverantie van mu ziekkorpsen en veldeliers. Het comité schat het aantal deel nemers aan deze eerste wandeltocht voor Het Dorp reeds op minstens 10.000. Dat lijkt niet overdreven hoog, want b.v. de Airborne Wandel tocht kon zich vorig jaar reeds over 21.000 deelnemers verheugen. Voor het Dorp wandelt men 10 augustus onder het motto: loop mee voor wie het tegenloopt. Wie zich wil laten inschrijven kan het doen bjj de penningmeester, de heer L. Hobma. Jos. Israëlsstraat 106 Arnhem, giro 856385. De bewoners van de nog lande lijke mijngemeente Amstenra- de zullen 18 juni getuige zijn van een luisterrijke bruiloft. Een van de bewoonsters van het kas teel, Agnes gravin Marchant et d'An- sembourg, treedt dan namelijk in het huwelijk met Alexander graaf von Francken Sierrtorpff, woonachtig in het Duitse stadje Lobberich. De bruidegom stamt uit een oude adellijke familie, die vroeger in Sile- zië heeft gewoond, maar later is moeten vluchten. Een andere vluch teling uit Silezië. de vroegere wijbis schop van Breslau. mgr. dr. Ferche, thans wijbisschop in Keulen, zal het huwelijk in de kerk van Amstenrade inzegenen. Vele adellijke gasten, voornamelijk uit Nederland en Duits land zullen de plechtigheid bijwonen. Het bruidspaar zal zich in Duitsland vestigen, daar graaf Von Francken Sierrtorpff als jurist verbonden i* aan een Duitse industriële onderne ming. Het gemeentebestuur van Wester voort heeft het voornemen een fotocollectie aan te leggen van „gezichten op Westervoort". Het wit aan deze wijze van verza melen het karakter geven van een onderlinge wedstrijd van amateurfo tografen. Alle amateurfotografen wor den daarom uitgenodigd foto's van ka rakteristieke gebouwen, boerderijen, groepen huizen, riviergezichten, pano rama's in Westervoort in te zenden aan de burgemeester. De foto's moeten minstens van briefkaartformaat zijn. Inzending blijft gedurende het gehete jaar mo gelijk. Het gemeentebestuur stelt voor de beste drie inzendingen prijzen be schikbaar van respectievelijk f 25,-, 15,- en ƒ10,-. DEN HAAG, 25 april Het hoofd bestuur van de Vereeniging tot be scherming van dieren is ongerust over voorgenomen vertoningen met stieren ter gelegenheid van het lustrum van het Tilburgs studenten corps „St Olof". In een schrijven aan de rector- magnificus van de katholieke econo mische hogeschool in Tilburg zegt het hoofdbestuur het ten zeerste te betreu ren dat eèn corrida in het programma der Tilburgse feestelijkheden is opge nomen. Het hoofdbestuur doet tenslotte een beroep op de rector-magnificus om te bevorderen, dat de vertoning alsnog zal worden afgelast. bent en arm en het regent en medepassagiers. Op het daar- je hebt lektuur bij je, dan kun je instappen op een wil lekeurig station en rondrij den tot je je roman hebt uit gelezen en je uitstapt een station voor of een station voorbij het vertrekpunt. Dat kost je drie stuivers. En er zijn mensen die op deze wijze uren van hun leven verdoen. opvolgend station verwisselt hjj opnieuw van rijtuig en vervolgt zijn speurdersarbeid. Hij stapt uit als hp alle rij tuigen een beurt heeft ge geven. De man is een onge vaarlijke gek die voorwendt te behoren tot de Geheime Dienst. Zijn taak is spionnen op te sporen. Hij heeft er Maar je moet oppassen dat nooit een gevonden, een merk je redelijk netjes gekleed bent. Want vooral in de win ter proberen de Londense „tramps", d.w.z. de Britse collega's van de Parijse „clo- waardig gering succes, aan gezien, zoals iedereen weet, Engeland wemelt van spion nen. Je ziet soms ook heel be- .in de Schot»* MM. tot de eigenlijke perrons om psychologische stu dies te verrichten. Je kunt kosteloos rondlummelen in de winkelpassages waarin zich de stations-ingangen be vinden. Deze stationsarcade behoort tot een van de be kende ontmoetingsplaatsen in Londen, evenals Swan and Edgar's in Piccadilly Circus en de stationsklok van het Victoriastation. 's Avonds op het spitsuur wachten hier reeksen meisjes op hun jon gens, mannen op hun echtge noten, Arabieren op mede- Arabieren (er is een Ara bisch koffiehuis en restaurant in de buurt), en vooral Fran se meisjes op Franse jongens en vice versa. Want er is een uitgebreide Franse kolo nie in South-Kensington, dank zjj de aanwezigheid van het Franse Lyceum en het Franse Instituut. Gewoonlijk kun je onder de wachtenden hier en daar een eenzame excentriek zien staan, die ge sprekken voert met zichzelf en die soms een vreemdeling toespreekt over de H-bom of over mond-en-klauwzeer. Wie zotten wil vinden be hoort te reizen in de Inner Circle. Maar vrijwel alle an dere Ondergrondse trajekten hebben een geheel eigen aard. Je moet lang in Londen ge woond hebben en veel per Ondergrondse gereisd hebben om dit te ontdekken. Wij had den er al lang over willen schrijven, maar iemand is ons voor geweest. Een Ameri kaanse kapitein, Frank Man- son, die vier jaren lang in Londen heeft gewoond als Eerste Informatie-officier van de Amerikaanse Vloot voor Europa, heeft een gron dige studie gemaakt van de aard van de passagiers van de diverse Ondergrondse rou tes, een aard die varieert al naar gelang van de tijd van de dag en het gedeelte van het trajekt. Kapitein Manson heeft onder meer ontdekt, dat de passagiers en het perso neel van de Central Line meer terughoudend van aard zijn dan de passagiers op enige andere route. Wjj zjjn roerend met hem eens Central Line is een ideale instelling voor het houden van rijdende retraites. DAAN VAN DER VAT 1 het s. De TILBURG, 25 april 221 groot-semi naristen, 183 uit Nederland. 37 uit Vlaanderen en één uit Duitsland, zjjn woensdagmiddag begonnen aan het no vum „Congres Kerk en Kunst", dat hun niet alleen allerlei vormen van kunstbeoefening zal bieden, maar ook persoonlijke gedachten wisselingen met kunstenaars. Het programma, dat o.a. een uitvoering van „Het leven van Ga lilei" door de Nederlandse Comedie en de film „Als twee druppels water" van Fons Rademakers omvat, wekt niet de indruk, te zijn aangepast aan het se minariemilieu, al krijgen de deelne mers in het toneelstuk dat wegens ziekte van een actrice de plaats in neemt van de geplande „Dans van de reiger" een boeiend stuk kerkelijke problematiek op de planken. Het semi nariemilieu van vandaag is overigens wel rijp voor deze zaken: het is wel iets anders geworden dan vijftig of zelfs vijftien jaar geleden. Anton van Duinkerken, die over de oude tijd wel kan meepraten, gaf die ontwikkelingen in zjjn openingsrede briljant en geestig aan. Vroeger: „Het gaf geen pas, dat dra gers van het priesterlijk gewaad zich ooit vertoonden in openbare schouwbur gen of bioscopen. Bij voorstellingen in het patronaat zaten zij allen op de voor ste rij. Ten opzichte van openluchtverto ningen en concerten heerste een meer toegeeflijke opvatting." En: „Het stu dieprogram schatte de zelfstandige waarde van het literatuuronderwijs ze ker niet te hoog. Op zaterdagavond ech ter moesten alle studenten van de poë sis zich tijdens de voorgeschreven stu die-uren oefenen in het verzen maken. Tot de eerste wereldoorlog fabriceer den zjj met behulp van een Gradus ad Parnasum latjjnse verzen op een voor geschreven onderwerp. Na 1914 werden nog uitsluitend Nederlandse verzen in- êeleverd, meest op vrjj-gekozen stof. 'e bedoeling van deze merkwaardige exercitie zochten onze opvoeders bij de Mgr. Bluijssen leest het telegram van de Paus voor. wetenschap, dat van priesters altijd een passend en gevoelig woordje wordt ver wacht bjj aangrijpende familiegebeurte nissen." Anton van Duinkerken herinnerde ook aan het seminarie-toneel, zonder vrouwenrollen, gespeeld voor de bis schop als voor een vorst, „waardoor het optreden voor iedere speler de lich te bijsmaak kreeg van een examen in openlijke gedragvaardigheid". Genieten zonder zich rekenschap te geven van aard en oorzaken van het genot leek mensonwaardig. Het kwam aan de zondige genieting van de lagere hartstochten nabjj. De aldus gevormde priesters, die op hun tijd kerken lie ten bouwen, beelden aanbrengen etc., hebben in tamelijk gesloten gemeen schappen van dorpen en kleine stadjes mèt de vroomheidsvormen van hun on derhorigen ook voor een aanzienlijk deel de smaak bepaald, aldus de inleider. Toen zij overrompeld werden door de snelle uitbreiding van stoffelijke en gees telijke communicatiemiddelen in de twintigste eeuw. moesten zij met een wijsheid die misschien heel wat meer eerbied opvordert dan wij haar heden gunnen, afstand doen van een hemel hoog aangeslagen gezag in aangelegen heden waarvan ze doorgaans geen of weinig verstand bezaten. Na uitvoerig te zijn ingegaan op de veranderingen in het studieprogram van de seminarist, merkte de inleider over de waarde van de kunst voor de studenten o.a. op, dat de geestelijke la ving en voeding die het kunstgenot voor hun eigen persoonlijkheid betekent, essentieel is, evenals voor ieder ander mens. Het motief, dat de seminaristen moeten kunnen „meepraten", ljjkt de inleider het slechtste argument voor een grotere vrijheid van kunstgenot op de seminaria. De openingszitting werd bijgewoond door de Bossche auxiliaris mgr. drs. J. Bluyssen en door de vicaris-eeneraal van kardinaal Suenens, mgr. Theeuws. Een bijzondere verrassing was een tele gram van de Paus. die grote waarde ring uitsprak voor de organisatoren en alle deelnemers zjjn zegen gaf. Voorzitter Wim Bary herinnerde aan de verbondenheid die Kerk en kunst in vroegere eeuwen hebben gehad; lange tijd stond de kunst zelfs in dienst van de kerk, maar vrijwel onmiddellijk be gon ook de emancipatie, die tenslotte tot een totale vervreemding van bei de werelden heeft geleid. Daarom heb ben wij de organisatie van deze dagen als een opdracht gezien. De kerk heeft geen taak meer t.a.v. de kunst. De kunst heeft er geen t.a.v. de Kerk. Maar de kunst is de tolk van onze wereld. Wil de Kerk, willen haar priesters, tolk blij ven van de Blijde Boodschap, dan zal de Kerk in de kunst kunnen ontdekken hoe de wereld is, waartoe zii nog dage lijks gezonden wordt, aldus dê heer Bary. Na een middag van groepsbesprekin gen met kunstenaars kregen de deelne mers 's avonds in de toneelzaal van de AA-Be-fa brieken een inleiding in de wereld van de dans door Benjamin Har- karvy. waarbij medewerking werd ver leend door vier solisten van het Ne derlands Dans Theater.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7