Prinses Beatrix rijk aan indrukken teruggekeerd Getroffen door organisatie Vredeskorps in Amerika Faam-troef van de week faam in Metaalstaking West-Duitsland Vliegende pater Vergouwen in Nieuw-Guinea vermist Zeven vliegtuigen speuren naar teken van leven Weer op route was slecht Spanning op het eiland Hispaniola Geschillen tussen Haïti en de Dominicaanse Republiek „Zuid-Molukkers uit Nw-Guinea terstond naar Nederland XSÉH SAMEN MET PRINS BERNHARD Japan bijzonder interessant Het weer- JONGEN STR UIEN f 12.95 i Vier man met een legerauto door de Berlij rise Muur Gegronde redenen aanwezig om „acuut lijfsgevaar" te duchten Standheelden van LIVINGSTONE worden vernietigd Dezelfde temperatuur mm Metaalvakarbeiders eisen 8 meer O.A.S.-WAARNF.MFRS SNELLEN TOE Ministers Zijlstra en Korthals naar de Antillen UITSPRAAK HAAGSE RECHTBANK Kardinaal Alfrink Grootkruis O.N. MAANDAG 29 APRIL 1963 87ste JAARGANG No. 31423 [f»LC0H TWEEDJASSEH fÉjij yHI' <*4 - V 4" V WEERT, 29 april Nog altijd heerst grote ongerustheid over het lot van de „vliegende pater" Edmar Vergouwen O.F.M. op Nieuw-Guinea, die sinds zaterdag morgen (plaatselijke tijd) wordt vermist. Hij was in een Cessna van het vliegveld bij Hollandia opgestegen met aan boord een lading vracht voor de missiepost in de Sibilvallei, ongeveer honderd kilometer het binnenland in. Het radiocontact werd reeds vrij spoe dig na zijn vertrek verbroken, en sindsdien is taal noch teken ver nomen. De weersomstandigheden waren zaterdagmorgen bijzonder slecht, zoals pater Vergouwen zelf nog tijdens het korte radio contact had medegedeeld, en ook gisteren hadden de zeven vlieg tuigen, die deelnamen aan een in tensieve speurtocht naar het ver miste toestel, veel last van wind en regen. Vandaag zou het zoe ken worden voortgezet. Men houdt er ernstig rekening mee, dat pa ter Vergouwen, de enige pater die op Nieuw-Guinea nog zelf de stuurknuppel hanteerde, een on geluk is overkomen. Ervaring BEKWAAM VERKOOPSTER WASHINGTON, 29 april (AFP, Rtr., UPI) Tussen Haïti en de Dominicaanse Republiek, twee staten die samen het eiland Hispaniola be slaan, zijn reeds enige tijd bestaande spanningen tot een hoogtepunt ge komen. De Dominicaanse Republiek stelt, dat haar ambassade in Port- au-Prince door de politie van Haïti is bezet. Haïti op zijn beurt heeft de diplomatieke betrekkingen met de Dominicaanse Republiek verbroken. De raad van de Organisatie van de Amerikaanse Staten (O.A.S.) heeft een commissie van onderzoek naar Haïti gestuurd, die bestaat uit ver tegenwoordigers van de Verenigde Staten, Columbia, Chili, San Salva dor en Ecuador. Haiti en Dominlcoonse Repcbt. f30.000,- 10785 op no. Minister Beerman over handigt de onderscheiding In verband met de verjaardag van koningin Juliana zal ons blad morgen, dinsdag 30 april, niet verschijnen. -ectie. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 jjtjkantoor Beverwijk Zeestraat 50: telet 4790 B|ikantoor en Red Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Dre. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maano, f 7.90 oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. (Van onze verslaggever) SCHIPHOL, 29 april Rijk aan in rukken is vanmorgen prinses Beatrix van haar wereldreis in Nederland te ruggekeerd vooral getroffen door het in teressante Japan en door de serieuze teijze waarop de Amerikanen de taak *an het vredeskorps hebben uitgestip peld. Daarbij hebben zij de in het ver leden met ontwikkelingshulp gemaakte fouten gecorrigeerd. De prinses keer de met het KLM-Iijntoestel uit Canada de DC-8 Albert Plesman in gezelschap fan prins Bernhard terug. Het was acht uur toen gezagvoerder De Laat "et vliegtuig op het heiige Schiphol tot •'ilstand bracht voor de ICA-hal. Even later stapten prinses Beatrix en prins Rernhard uit, gevolgd door de leden v'an hun gezelschap. De prinses droeg *cn bruin-witte toque en een bruine swagger. Koningin Juliana in gezel schap van leden van de hofhouding kwam haar echtgenoot on dochter on der aan de trap van het toestel be groeten. De diplomatieke vertegenwoor digers van Japan, de Verenigde Sta ten en Mexico waren eveneens aanwe zig. De kroonprinses bezocht Japan waar Zij als officiële gast tien dagen ver bleef, vloog vervolgens naar Hawaii, waar zij drie dagen vertoefde alvorens 13 april door te reizen naar Califomië. De achttiende april arriveerde prin ses Beatrix in Washington, waar zij de zelfde dag de lunch gebruikte op het Witte Huis. Daarvan heeft zij bijzon der prettige herinneringen meegenomen. Tot 21 april bleef zij in Washington. Daarna was de prinses enkele dagen m New York, waar zij o.a. het hoofd kwartier van de VN en enige \»der- .mstelnngen bezocht. Tenslotte reisde de kroonprinses voor een narti- culier bezoek naar Canada. Daar be- groette zij gisteren haar vader, die na een bezoek aan Mexico op de thuisreis Montreal aandeed. Zoals bekend heeft prins Bernhard in Mexico het congres van de Internatio nale Kamer van Koophandel toegespro ken en een bezoek gebracht aan be drijven waarin Nederlanders participe ren'. In een gesprek met de pers vertelde prinses Beatrix dat zij Japan een bij- Zonder interessant land vindt. Vooral «aar ervaringen in Nagasaki waren een Verrassing. De herinnering aan de oude banden met Nederland is daar zeer levendig. In de jaarlijkse parade in Na gasaki ziet men ook altijd de zogenaam de „Nederlandse" kostuums uit de tijd Van de handelspost op Decima. Desgevraagd zei prinses Beatrix dat het haar was gelukt in Japan het strak ke protocollaire program zo nu en dan te ontlopen en zich vrij te bewegen. zii kon evenwel niet onthullen op welke teijze zij dat deed. „Ik zou anders bij ®en volgende gelegenheid iets nieuws teoeten verzinnen", aldus de prinses on der hilariteit. Zij acht het wel moeilijk te beoor delen of de democratie in Japan ten Advertentie) BARTEL JORISSTR HAARLEM TEL. 13430 UlbSfcSTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 2^35?6 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15) Zwaar bewolkt met aanvankelijk enige regen of motregen en plaatse lijk mist, maar morgen in de loop van de dag enkele verspreid voorko kende opklaringen. Zwakke tot ma tige wind tussen zuidwest en noord west. Weinig verandering In tempe- ratuur. Dinsdag «on: 5.14-20.01; maan: 11.00-2.23. (Advertentie) alken deze wéék Anegong - Haarlem - tel. 10401 volle ontplooid is. Wel heeft zij de in druk dat het regeringssysteem nu goed functioneert. Er is stabiliteit, meent zij te hebben kunnen constateren. Of prinses Beatrix in de toekomst meer soortgelijke reizen zal maken hangt af van de regering. Z(j meent persoonlijk na deze reis, dat het nuttig is, in vele landen contacten te leggen. De keuze der te bezoeken landen ge schiedt in overleg, aldus de prinses op een desbetreffende vraag. Of zij eens naar Zuid-Amerika zal gaan, kon prin ses Beatrix niet Zeggen. Wel zei ze daartoe bereid te zijn, maar dat, aange zien zij de taal niet spreekt, andere fa milieleden daartoe wellicht meer ge neigd zouden zijn. Prinses Beatrix heeft de indruk dat president Kennedy ook bijzonder goed op de hoogte is van Nederlandse za ken. Zowel op regeringsniveau als met jongeren had zij in Amerika contact. De ervaringen met de pers waren prettig. Intensief was dat contact waar het het Amerikaanse vredeskorps betrof. Ook in verband met de werkzaamheid van Nederland op dit gebied was het leer zaam te bemerken dat de VS vroegere fouten bij de hulpverlening aan ontwik kelingslanden hebben weten te corrige ren Zeer serieus heeft men de taak van het vredeskorps naar de behoeften van de ontwikkelingslanden geregeld. TL- t - V Twee hartelijke omhelzingen op Schip hol. De koningin begroet prins Bernhard (foto boven) en prinses Beatrix (foto onder). Pater E. Vergouwen O.F.M. staande voor zijn Cessna-vliegtuig. (Van onze oorrespondent in Bonn) KEULEN, 29 april In Zuid-Duits- land Baden en Wiirttemberg begint vandaag, met als centra Stutt- fart, Mannheim, Reutlingen en chwenningen, de staking in de West- duitse metaalindustrie, nadat de vorige week onderhandelingen, tapgesprekken en bemiddelingspogingen tussen de staalindustrie en de radikale metaal- (Van een onzer verslaggevers) L missieprocuur van de patersFran- ciscanen kreeg zaterdag ^an mgr. dr. M. Staverman O.F.M., apostehsch vi caris van Hollandia, telegrafisch be richt van de vermissing. Zondag vulde hij het bericht telefonisch aan. Pater Vergouwen had om kwart over acht het eerste radiocontact gehad met Hol landia, waarin hij meldde, dat er slecht weer heerste op de route naar Oksibil. Hij sprak af om kwart voor negen opnieuw contact op te nemen voor het vernemen van nadere gege vens omtrent de weersgesteldheid in Oksibil. Dit contact is uitgebleven en sindsdien verkeert men volkomen in het ongewisse. Mgr. Staverman heeft zelf deelgenomen aan een tocht van een der speurende vliegtuigen. Ook de zending heeft vliegtuigen ter beschikking ge steld om pater Vergouwen te helpen vinden. Het vliegveld bij Oksibil, bij de mon- dipg van de Sibilvallei, is destijds aan gelegd ten behoeve van de expeditie naar het Sterrengebergte. Het terrein Is ongeveer zeshonderd meter lang en vaak onbereikbaar, omdat in die moe rassige streek vaak. mist voorkomt. Voor dat de missievliegers van het veld ge bruik maken, wachten zij eerst de be richten omtrent de weers- en terreinge steldheid af. Deze meldingen worden dagelijks via het eigen telecommunica tienet dat de missie in zestien pos ten bezit, verspreid, meestal 's mor gens tussen half acht en kwart over acht. Pater Edmar Vergouwen, nu 33 jaar, vertrok in 1958 naar de missie op Nieuw Guinea en heeft sindsdien een enorme ervaring als piloot opge daan. Bijna dagelijks zat hij in de lucht, met als gevolg, dat het aan tal vlieguren op zijn naam de 2500 al gepasseerd is. Sinds pater Her mans en pater A. Verheyen de laatste na een ongelukkige landing bij de Wisselmeren, waarbij een Cess na verloren ging met vliegen op hielden, was pater Vergouwen de eni ge priester-piloot in het vroegere Ne derlandse deel van Nieuw Guinea. De beide andere Cessna-toestellen vaij de missie, waarvoor de middelen bijeen zijn gebracht door de Miva, worden fevlogen door leken, namelijk Rob ansen en C. Eekels. Pater Vergouwen, die in 1956 pries ter werd gewijd, is de oprichter van de BERLIJN, 29 april (Rtr) Vier Oost duitsers van 19 tot 24 jaar hebben van morgen vroeg met een zware vracht- auto de muur tussen Oost- en Westber- lijn geramd. De auto, die in de muur bleef steken, werd volgens de West- berlqnse politie door Oostdultse grens wachten onder vuur genomen. De jon gens, die naar West-Herlijn ontsnapten, werden met getroffen. De ontsnapping had plaats in een groot zeswxelig voertuig, dat een gat sl?.®S in muur bij de Westberlijnse wijk Kreuzberg in de Amerikaanse sec tor. De vier hadden de auto gestolen in een garage, die de vader van een der jongemannen had. Zij reden de wagen langzaam tot in de buurt van de muur, en gingen er toen met volle kracht op af. De Vopo's werden volkomen verrast. (Advertentie) Wij vragen per 1 juni of eerder Ervaring in het textielvak is vereist. Salaris naar capaciteiten. TEXTIEL- HUIS PETERS, Gen. Cronjéstr. 62-64, Haarlem; tussen 18 en 20 uur: Klever parkweg 160. Vaticaan De Paus heeft zondag de weggebruikers en de voetgangers ge waarschuwd voor de „rampzalige ge volgen" die verkeersovertredingen kunnen hebben. Hij deed dit toen hij de deelnemers aan een internationale me dische conferentie over verkeersonge vallen in audiëntie ontving (AFP) De diepste oorzaak van de crisis ligt waarschijnlijk in het verschil in poli tieke mentaliteit tussen beide landen. De Dominicaanse Republiek, die zo juist de dictatuur van de familie Tru- jiilo heeft afgeschud, probeert thans onder leiding van haar gekozen presi dent Juan Bosch de democratische beginselen in praktijk te brengen. In Haïti tracht een vastberaden oligar chie, onder leiding van president Du- valier, iedere bedreiging van haar machtspositie te verijdelen. De reeks gebeurtenissen die tot de crisis hebben geleid, begon met een aanslag op de kinderen van de presi dent van Haïti. De aanslag mislukte in zoverre dat de kinderen Duvalier ongedeerd bleven. Wel werden echter een chauffeur van de president en twee van zijn lijfwachten gedood. Haïtiaanse militiemannen zouden toen, bij wijze van wraak, zes mensen hebben gedood Enkele deelnemers aan de aanslag, die werden omschreven als „deser teurs van het Hatiaanse leger", na men hun toevlucht in de ambassade v an de Dominicaanse Republiek te Port-au-Prince. Volgens de lezing van de Dominicaanse Republiek is toen de politie van Haïti het gebouw van de ambassade binnengedrongen en zij heeft de vluchtelingen gear resteerd. De minister van buitenlandse zaken van de Dominicaanse Rep., Andres Feites, heeft gezegd over aanwijzingen te be schikken, dat Haïti aanhangers van de familie Trujillo faciliteiten verleent om een aanslag voor te bereiden tegen het leven van president Juan Bosch en voorts, dat Haïti kortgeleden een over eenkomst voor technische hulpverle ning heeft gesi n met Tsjeohoslowa- kije, hetgeen de weg zou openen voor 2 00 »t> rrt/ya Ploiionct Mocori» HAITI DOMINICAANSE REPUBLIEK WEN. 6 T A EH NcwOrlcan» ATLANTISCHE OCEAAN GOLF VAN MEXICO DOMINIC REP CUBA Ja ma te c HAITI MEXICO CA Rial SC EAA COLUMBIA communistische infiltratie in Haïti. President Juan Bosch heeft gister avond in een radiorede verklaard, dat de Dominicaanse Republiek alle haar ten dienste staande middelen zal ge bruiken om zelf de situatie te ver helpen, als de regering van president Duvalier niet binnen 24 uur weer „alles goedmaakt". SCHIPHOL, 29 april De Antilliaan se minister van Sociale en Economiscne Zaken, de heer C. D. Kroon, zei zater dagochtend bij zijn vertrek naar Wil lemstad, zeei verheugd te zijn over het prettig verloop van zijn besprekingen met de ministers Korthals, Luns en Zijlstra. Tot de gehoopte financiële af ronding van het tien-jarenplan is het echter weer niet gekomen. Hot overleg zal volgende maand in Willemstad worden voortgezet waarvoor de ministers Korthals en Zijlstra zich naar de Antillen zullen begeven. missie-vliegdienst in het voormalige Nederland., Nieuw Guinea. De missie in het Australische deel beschikt over vijf toestellen. Na het ongeluk met het toe- ste' van pater Verheyen zijn de drie Cessna's van de Nederlandse missie verzekerd ingevolge een regeling, waar in de Missie Verkeersmiddelen Actie, de paters minderbroeders en de missio narissen S.V.D. deelnemen. Het gebied waarboven pater Vergou wen mogelijkerwijs is verongelukt, is bijzonder moeilijk begaanbaar en zeer drassig. Nevel en valwinden belemme ren bovendien bet onderzoek. Tot nog toe is ook geen spoor aangetroffen van rook, hét communicatiemiddel in de rimboe. Daarom verflauwt de hoop, dat pater Vergouwen zijn zoveelste tocht in dienst van de missie heeft overleefd. bewerkersbond op niets waren uitge lopen. De fronten tussen werkgevers en werknemers hebben zich vastgezet op de eis van de vakbond de lonen met acht procent te verhogen en het aanbod van de industrie 3,5 procent dit en nogmaals 3,5 procent het vol gend jaar toe te staan. De tariefcommissie voor het groot ste industrieland der bondsrepubliek, voor Noordrijnland - Westfalen, komt vandaag in Gelsenkirchen bijeen om te beslissen wanneer in deze deel staat de staking zal beginnen. Als vermoedelijke datum wordt 2 of 6 mei genoemd. Nog in de komende weken zal de metaalstaking zich ook uitbreiden tot andere tariefgebieden. In Hamburg zijn de onderha iingen over een nieuwe c.a.o. eveneens vastgelopen en voor Sleeswijk-Holstein beginnen de onder handelingen op 7 mei. Tenslotte zijn In Bremen de metaal-c.a.o.'s voor 31 mei opgezegd. Indien de staking in de tari: fgebieden Noordrijnland - Westfa len, Baden en Wiirttemberg dan nog niet is beëindigd, zal zjj in West-Duits land algemeen zijn. In ieder geval wordt dit de grootste staking in West-Duitsland sinds 1945. Industrie en vakbond staan met boks- handschoenen aan tegenovcelkaar; de industriëlen hebben namelijk gedreigd alle stakers op staande voet te ont slaan. In Baden en in Wiirttemberg zijn 500.000, in Noordrjjnland-Westfalen 1.2 miljoen metaalbewerkers bij de staking betrokken. In Hannover is gis teren de „Industrie-Ausstellung" de grootste prestatieshow ter wereld, door bondspresident dr. Heinrich Löbke ge opend in de schaduw van de metaal staking in West-Duitsland. DEN HAAG, 29 april In de 559e staatsloterij, 2e klasse, is een prijs van (30.000 gevallen op no. 10785. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG. 29 april De Staat moet terstond pogingen in het werk stellen om de Zuid-Molukkers uit Nieuw- Guinea die een kort geding hebben aangespannen, uiterlijk 1 mei naar Ne derland te voeren. Dit was vanmorgen de belangrijke beslissing van de pre sident van de rechtbank, jhr. mr. G. Witsen Elias, uitspraak doende in het koVt geding dat namens 3" Zuid-Moluk kers in Sorong tegen de Staat is aan gespannen. De president overwoog dat er op grond van de verklaringen van getui gen gegronde redenen zijn om aan te nemen dat er een „acuut lijfsgevaar" voor de eisers te duchten is Een voort gezette weigering van de Staat de eisers naar Nederland af te voeren is als onredelijk te beschouwen, aldus het vonnis. Zoals gemeld zijn de 37 het proces tegen de Staat begonnen omdat zjj geen machtiging gekregen hebben uit Nieuw- Guinea uit te wijken, ondanks de belof te van de Staat dat een ieder die door de overdracht van Nieuw-Guines aan Indonesië in „acuut lijfsgevhar" zou ko men te verkeren, naar Nederland zou mogen komen. De overheid meent, dat voor de betrokkenen geen gevaar te vrezen viel. De president echter overwoog dal door de verklaringen ter zitting is ge bleken dat Zuld-Molukkers als infor manten diensten hebben verricht voor Nederland en dat dit bij de Indonesiërs UTRECHT, 29 april De minister van Justitie, mr. A. C. W. Beerman heeft vanmorgen in het bisschoppelijk paleis het grootkruis in de orde van Oranje Nassau overhandigd aan Bernhard kar dinaal Alfrink. De minister arriveerde rond kwart over negen vanochtend en verbleef ruim een half uur ten paleize. De bijeenkomst droeg een besloten karakter. De vicaris-generaal van de aartsbisschop mgr. Th. G. A. Hendrik- sen, deelde na afloop mee, dat de minis ter de kardinaal met name heeft ge huldigd voor diens aandeel in de werk zaamheden van het tweede Vaticaanse Concilie. Kardinaal Alfrink zei deze onderschei, ding te zien als een waardering voor het hele Nederlandse episcopaat. iiiiiiun>iHiHiiiiiiiimnHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiiiraninn bekend is. Bovendien gelooft de presi dent in het bestaan van een „zwarte lijst'", waarover enkele getuigen had den gesproken. Op deze lijst zouden na men staan van hen die op de no minatie staan om te worden geliqui deerd, en daaronder zouden ook de na men van de eisers voorkomen Door deze nieuwe feiten, die aan het licht zijn ge komen, zo overwoog de president voorts, is het noodzakelijk de Zuid-Molukkers alsnog naar Nederland ai te voeren en wel op kosten van de staat. De president zei in het vonnis voorts dat het niet gebruikelijk is de Staat een dwangsom op te leggen omdat ver wacht mag worden dat de Staat een gerechtelijk vonnis nakomt Om de Staat echter niet in de verleiding te bren gen. te menen, dat overkomst der eisers uitNieuw-Guinea op zo korte termijn niet meer mogelijk is, werd bij niet- nakoming van het gerechtelijk bevel het in het werk stellen van alle pogin gen een dwangsom opgelegd van f ïO.OOO voor elk der eifers. Advertentie) BLANTYRE, 28 april (UPI) Twee Tanganjikaanse standbeelden van de Britse ontdekkingsreiziger en zende ling David Livingstone zullen met de grond worden gelijkgemaakt, omdat „hij helemaal niets heeft ontdekt", zo wordt zaterdag uit Blantyre, in Nyaa- saland, vernomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1