Radio regelmatig gast in „bolwerk" FELIX MERITIS Ondanks beslag nog druk bezoek van Kunsttempel HOESSEIN BEWAPENT ZICH Twee kinderen verdronken In fasen naar de vijfdaagse schoolweek WEU-commissie bespreekt betrekking EEG-Engeland ASSOCIATIE nastreven zolang toetreding nog van de baan is SHEE DE DIAMANTEN KONING Arbeidsbezetting teruggelopen CREDIET- EN EFFECTENBANK N.V. List ban-de-bom- betogers mislukt Gecamoufleerde wagen uit optocht geleid Overvolle college zalen niet oor zaak vantb.c. 90 Mej. De Pater krijgt haar auto ondanks „onjuistheden*' Conjunctuur test maart Valeurop versterkt belang bij olie Parkhotel blijft verbouwen Rapport Rotterdamse studie-commissie Prof. H. Freudenthal: DRY MAANDAG 29 APRIL 1963 PAGINA 2 Grotere orderontvangst orderpositie gedaald KROMME NIEUWE GRACHT 6 - UTRECHT ban k- boekjes over max. f 25.000 TELEFOON (030)-15851 POS TGI R O 756 51 Hartelijk was het welkom voor de Cubaanse premier Fidel Castro al onmiddellijk na diens aankomst in Moskou. Castro had zich voor de gelegenheid op zijn Russisch met bontmuts) getooid. Geheel links op de voorgrond Khroesjt- sjev, die een donkerkleurige demi droeg. Daarnaast, tussen Khroesjtsjev en Castro in, vice- premier Mikojan. (Telefoto) Lucas-medaille voor Willy Fruijtier DRY SHERRY CQQUINERO (hor Francis Qurbridge PAUL VLAANDEREN LIEVELING ^^NEEMT O M'JN HOT, 5IR.DE DOK TER ZORGT VOOR DE MAN, DIE OPVISTE, SPiLIF" D£ DIAMANTENKO- N Sol-, NING IS IN STAAT MET WïM 0N5 NAAR CALAIS TERUG TE GAAN. M0N5IEUR PICOT a ZAL ERG >/FP- IWk\'HE06D ZUN. I AMSTERDAM, 27 april. Het staat ar, zoals men patates met mayonaise aankondigt: met witte plastic letter tjes op een matzwarte achtergrond: „Deze zaal werd beroemd om zijn acoustiek. Hier speelden Brahms, Haydn en Grieg.Dat was in de ne- Sentiende eeuw, toen het bebouw „Fe- x Meritis", misschien wel één van de meest pompeuze bouwwerken van de Amsterdamse Keizersgracht, beti teld werd als de „kunsttempel" der zeer gegoede burgers. Nu, bijna hon derdvijfenzeventig jaar na de dag, waarop bouwmeester Jacob Otten Hus- ly zijn schepping overdroeg aan de „Vereeniging tot vermeerdering van kennis van Kunsten en Wetenschap pen", blijkt van die oude luister niet veel meer over te zijn. Men zou Felix Meritis kunnen on derbrengen op de lijst van „open bare gebouwen", tenminste wanneer het vrijelijk betreden van het erin gevestigde restaurant, waartoe men door middel van aan de gevel opgehangen spijskaarten met popu laire prijzen wordt uitgenodigd, een vrijkaart voor overige rondwande lingen zou bieden. Maar zo is het niet. Wat eertijds te boek stond als ..kunsttempel" wordt nu in de wan deling maar al te vaak aangemerkt als een „bolwerk". Het veilig onder komen van een politieke groepering bekend als de Communistische Par tij Nederland Zo aan de voorgevel, die door een viertal Ionische zuilen en een immens tympanon meer weg heeft van een bouwwerk uit veel vroeger jaren, is dat niet te zien. Vaag kan men op de muur de contouren onderscheiden waar eens misschien een wat meer nadruk kelijker aankondiging heeft gestaan. Ook mag men niet afgaan op de twee manshoge rode brievenbussen die de dienst der PTT op de twee uiterste hoeken van het gebouw geposteerd heeft. En de mensen, de mannen en de vrouwen, die dagelijks in en uit lopen, mogen ook al niet als maatstaf worden gehanteerd. Zij allen zijn ge heel ongelijk van „kleur" en komen doorgaans ambtelijk. Kijk, daarin ligt precies het „open bare" van dit gebouw. Voor wie zich bij de portier, waakzaam en aandach tig gezeten in een geïmproviseerde lo ge, kan presenteren met het overtui gend bewijs van zijn geboden aanwe zigheid, ligt de weg naar achter deze grijze fapade gelegen appartementen open. Al gauw ontdekt men dan. dat van de eens zo illustere vertrekken niet veel meer over is. Dat een verge lijk met hetgeen op oude prenten, die nog in het trappenhuis hangen, te zien ls. niet mogelijk blijkt. Het zal hem aan het hart gaan, dat dit monument nog niet dié zorg geniet, die men er als „stedelijk bezit" aan zou moeten besteden. Maar wanneer men de ge schiedenis hoort, wordt al veel duide lijk. De in 1777 floor de werktuigkundige Willem Wirts opgerichte maatschappij hield vele tientallen jaren in Felix Me ritis, dat in de Nederlandse vertaling „Gelukkig door verdiensten" zou he ten, haar bijeenkomsten. Er waren li teraire ontmoetingen met voordrach ten en debatten, studiesamenkomsten van geleerden in de wijsbegeerte en de natuurwetenschappen, en steeds meer ook muziekavonden, waarvoor soms zeer prominente musici werden uitgenodigd. Elke tak van kunst of we tenschap beschikte binnen het gebouw ROTTERDAM, 29 april Mejuf frouw I. de Pater uit Apeldoorn krijgt haar auto van de actie „Gezonden voor zieken 2" Er waren vorige week, zoals bekend, enige moeilijkheden gerezen. Mejuffrouw De Pater was in het bezit van een folder, waarop letters, na aan raking met water, waren verkleurd. Daardoor gaf de folder recht op een auto. De heer Bergers, organisator van de over zijn eigen vertrekken. Het cultu rele leven van Amsterdam was afge stemd op de activiteiten, welke binnen „Felix Meritis" plaats hadden. Plusminus 1880 verplaatsten zich de gegoede burgers en verdeelden de kunstminnenden zich over meer gespecialiseerde gebouwen. De Maatschappij tot vermeerdering van kennis van Kunsten en Wetenschap- Sen moest haar eigendom verkopen, let kwam in het bezit van de fami lie Holdert, die er een drukkerij in vestigde. Muren werden weggebro ken, kabinetten werden samenge voegd tot ruime werkplaatsen en al les wat aan ornamenten de wanden sierde werd als een nutteloze ver fraaiing beschouwd. Een prachtige vloer van kostbaar marmer, gelegen in de ovale concertzaal, werd ruw weg in stukken gehakt en vervangen door een dikke laag cement. Het ge hele inwendige was ontluisterd. Na de tweede wereldoorlog ging Fe lix Meritis weer in andere handen over. Het werd verkocht aan Dagblad De Waarheid, doch het werd geen drukkerij. Aanvankelijk werd er een aantal bureaus in onder gebracht, maar gaandeweg zag men, dat de ex ploitatie van het zalencomplex finan cieel aantrekkelijker zou zijn. Voor het krantenbedrijf werd een achter Felix gelegen pand aangekocht. De zalen werden geschikt gemaakt voor de ver huur. In de oude concertzaal werd een nieuwe vloer gelegd, van hout ditmaal. De exploitatie ging draaien onder de naam „Cultureel Zalen Centrum". Het enorme tekort aan grote ruim ten voor het geven van uitvoeringen of het houden van repetities bracht er al gauw de loop in. Van alle kanten kwamen de aanvragen binnen. En niet alleen van organisaties binnen de par tij. De akoustiek van het kleine, ovale concertzaaltje was door de jaren ge lukkig niet noemenswaard achteruitge gaan. Dat beseften al gauw de musici en orkestdireoties, die voor hun oefen- partijen maar wat graag naar het „bolwerk" kwamen. Zo kon men van hen vernemen, dat akoustisdh gezien bij een vergelijk met de kleine zaal van het Concertgebouw, de beide zalen welhaast op een zelfde waardering mochten rekenen. AI zijn vele oude ornamenten niet teruggevonden, al zijn de beschadigin gen aan het binnenhuis nog lang niet zó hersteld, dat men er vrede mee kan hebben, iets van de vroegere glo rie is toch teruggekomen. De verval len „kunsttempel" is weer iets op het terrein van de schone kunsten aan het terugwinnen. Het Kunstmaandorkest repeteert er met grote regelmaat. Zo ook het Nederlands Koper Orkest en het Koper sextet. Grammofoonplaten- maatschappijen komen er voor het maken van opnamen. En ook de om roepverenigingen hebben er in het ver leden een dankbaar gebruik van ge maakt. Regelmatig kon men in voor gaande jaren een geluidswagen van de Nederlandse Radio Unie aan de Kei zersgracht voor het gebouw Felix Me ritis zien staan, liepen kabels naar binnen en naar buiten, was dit „bol werk" als zalencomplex verbonden met wie ook maar op de radio wilde afstemmen. Een paar maanden geleden is be slag gelegd op Felix Meritis. De inzet doet hier niet ter zake. Een procedure hierover is nog niet afgewikkeld. De mannen en de vrouwen lopen niette min nog dagelijks in en uit, ongehin derd, met hun instrumenten onder de arm, hun bladmuziek in de hand. Zij behoren over het algemeen tot door de Staat gesubsidieerde orkesten, door de gemeenten gesubsidieerde vereni gingen of op andere fondsen steunen de gezelschappen. Zij huren ruimte van het Cultureel Zalen Centrum, om dat het zalentekort hen daartoe noopt. En zij dragen dus, op heel directe vijze, bij aan de uitbouw van wat wij gemakshalve „het bolwerk" zullen noemen... ROBERT ELFRINK DEN HAAG, 24 april Het Cen traal Bureau voor de Statistiek heeft de resultaten gepubliceerd van een on derzoek volgens de conjunctuurtestme thode over de gang van zaken in maart 1963 bij de Nederlandse industrie. De antwoorden van de geënqueteerde on dernemingen mogen representatief wor den geacht voor circa 70 pet van de industrie excl. de voedings- en genot middelenindustrie. De arbeidsbezetting vertoonde in maart een dalende tendentie. Ten aan zien van de gemiddelde dagproduktie werd in de bedrijfstakken welke in het onderzoek zijn betrokken, een stijging geconstateerd. De voorraden onverkocht produkt werden ultimo maart door 70 pet (vo rige maand 75 pet) der ondernemingen normaal, door 20 pet (v,m. 15 pet) der ondernemingen te groot, en door 10 pet (v.m. eveneens 10 pet) der onderne mingen te klein genoemd. De orderontvangst zowel uit bin nen- als uit buitenland nam in maart toe. Deze orderontvangst werd door 65 pet (v.m. 70 pet) der ondernemin gen normaal, door 10 pet (v.m. even eens 10 pet) groot, en door 25 (v.m. 20 pet) klein genoemd. De orderpositie uitgedrukt in aantal maanden werk vertoonde een daling. In de beoordeling van de orderpositie deed zich geen belangrijke -wijziging voor. Door 70 pet (v.m. eveneens 70 pet) der ondernemingen werd de orderposi tie normaal, door 15 pet (v.m. 10 pet) groot, en door 15 pet (v.m. 20 pet) klein genoemd voor de tijd van het jaar. AMSTERDAM, 25 april De intrin sieke waarde per participatie Valeurop bedroeg blijkens het jaarverslag per ultimo 1962 Lux. frs. 940,84 (ultimo 1961: frs. 1.046,93). Het totaal netto ac tief beliep L. frs. 1.639.534.932 (frs. 1.682.533.334), waartegenover 1.742.618 (1.607.110) participaties uitstonden. Het over 1962 beschikbaar saldo bedraagt frs. 33.198.400 (frs. 29.244.838), hetgeen overeenkomt met een uitkering van frs. 19,50 (frs. 33) per participatie, waar van in oktober reeds frs. 12,50 (frs. 20) als interim-dividend betaalbaar werd gesteld. Onder invloed van het minder gunsti ge beursklimaat in 1962 heeft een ver sterking van de liquiditeiten plaatsge vonden, die vrijwel even groot was als de vermindering van de belegging in aandelen. Na het einde van het verslag jaar is de aandelenbelegging echter weer opgevoerd, waardoor zij thans weer ongeveer even hoog is als per eind 1961. Wat de geografische spreiding betreft: het belang bij Duitsland werd stevig vergroot, waartegenover een overeen komstige vermindering van het in Frankrijk en Italië belegde percentage stond. De druk op de winstmarges in Frankrijk en vooral het relatief zeer lage aandeienrendement gaven aanlei ding voor koerscorrecties te vrezen. Voor Italië golden overwegingen van politieke aard. Ook het belang bij Nederland werd vergroot voornamelijk door aankopen var aandelen Kon. Ned. Petroleum MI1. Tengevolge hiervan is deze post, die vorig jaar de vierde in grootte was, na prefs Rheinisch-Westfalisches Elektrizi- tatswerk op de tweede plaats in de portefeuille gekomen. Per ultimo 1962 was 43,8 pet. (v.j. 39,7 pet.) van de aandelenportefeuille belegd in de sector voedings- en genot middelen, verzekering en banken. Hiertegenover stond een daling van de belegging in o.m. chemische, ijzer- en staal-, textiel- en rayon- en papierindustrie. Het aandeel in de pe troleumindustrie steeg per saldo tot 5,54 pet. (v.j. 4,15 pet.). actie, zou haar deze niet willen geven. Door de politie zijn echter geen strafbare feiten ontdekt. Enkele gecon stateerde onjuistheden in de gang van zaken zouden volgens de gemeentepoli tie van Apeldoorn te wijten zjjn geweest aan vrouwelijke naïviteit, aldus de heer Bergers op wiens verzoek de politie de juistheid van de aanspraken heeft on derzocht. (Advertentie) AMSTERDAM, 25 april De direc tie van het Parkhotel gaat ook in dit jaar verder met verbouwing en ver nieuwing. Thans zijn onder handen ge nomen het café, het restaurant en de biljartzaal, welkt ruimten geheel zul len worden verbouwd en gemoderni seerd. De investeringen hiervoor zullen groot zijn, maar de directie wilde tij dens de jaarvergadering uit concurren- tieoverwegingen geen nadere cijfers be kendmaken. De kamerprljzen werden in het afge lopen jaar niet verhoogd en zullen ook dit jaar niet verhoogd worden. De uit breiding van de hotelruimte in Am sterdam heeft zeker bijgedragen tot ver der teruglopen van het aantal over nachtingen. De koersdaling in Wall Street en de kwestie Cuba hebben te vens het bezoek uit de VS afgeremd. De heer A. J. H. van Heusden werd herkozen als commissaris, maar zal niet langer optreden als gedelegeerd com- Koning Hoessein van Jordanië beleeft moeilijke tijden. Zijn troon wankelt nu een niet onaanzienlijk deel van zijn onderdanen wenst dat het land zich aansluit bij de Verenigde Arabische Republiek, die Egypte, Syrië en Irak zullen vormen. Voor monarchieën is in deze republiek echter geen plaats. Hoessein, die men een grote persoonlijke moed niet kan ontzeggen, heeft gezworen dat hij zijn land niet zal verlaten en dat hij zijn troon zal verdedigen tot desnoods, het bittere einde. Regelmatig maakt hij tochten door de hoofdstad Amman. Steeds is hij daarbij gewapend met een grote revolver, die hij hier, met behulp van een adjudant, omhangt. WORMERVEER, 29 april D* twee-jarige Rens Volland is gisteren in de Zaan verdronken. Hij was met zijn achtjarig zusje uit rijden gegaan en is uit het wandelwagentje geklau terd zonder dat iemand er erg in had. Toen zijn zusje hem miste is zij naar huis gered en is de politie gealar meerd. Inmiddels had een voorbijgan ger het kind zien drijven op het water en het op het droge gebracht. De le vensgeesten waren toen reeds gewe ken. MONSTER De vierjarige M. Kemp is gistermorgen bij het spelen in de Nieuwe Vaart te Poeldijk ge- raakt en verdronken. Het stoffelijk overschot is gevonden. ROTTERDAM, 29 april Rotterdam zal, indien althans de conclusies van een studiecommissie worden gevolgd, volgens een fasenplan komen tot een vijfdaagse schoolweek bij het lager- ett kleuteronderwijs. Met de eerste fase vier vrije zaterdagen onmiddellijk voor de zomervakantie is al begonnen. Men wacht nu de reacties af van ouders en leerkrachten. In het volgende stadium zouden d« leerlingen van de lagere- en de kleu; terscholen twaalf vrije zaterdagen krij gen, eveneens vlak voor de zomerva kantie, en tenslotte zou voor het gehele schooljaar een vijfdaagse schoolweek voor hei lager onderwijs moeten wor den ingevoerd. In deze laatste fase zou er een compensatieregeling moeten ko men voor de lesuren die vervallen. Het gemeentebestuur heeft inmiddels al besloten, reeds dit jaar de leer lingen met ingang van 18 mei vrijaf te geven op de zaterdagen. Dat betekent uitsluitend voor het kleuter- en la- ger-onderwfjs acht extra vrije och tenden. De verloren uren zullen niet worden gecompenseerd. De commissie is overigens geen voorstander van een vijfdaagse school week, zo staa': in het rapport, omdat wetenschappelijk niet vast staat of de vrije zaterdag wel gewenst of noodza kelijk is voor het kind. Het probleem van de vijfdaagse schoolweek is de onderwijswereld in feite opgedrongen. Bq de onderwijzers is beslist geen al gemeen verlangen naar een vrije za terdagochtend. DEN HAAG, 26 april De politieke commissie van het parlement der West- europese Unie bestaande uit afge vaardigden van de zes E.E.G.-landen en Engeland heeft hier gisteren de mogelijkheden voor nanwe betrekkingen tussen de E.E.G. en Engeland bespro ken, zonder overeenstemming te berei ken over een resolutie die in juni aan het WEU-parlement kan worden voorge legd. De voorzitter van de commissie, de Britse conservatieve afgevaardigde Peter Kirk, deelde na afloop van de vergadering mede, dat men het eens was geworden over het feit. dat een associatie, douane-unie of vrijhandels zone tussen de Zes en Engeland moet worden nagestreefd, zolang de volle dige Britse toetreding tot de E.E.G. van de baan is. Er kwamen uit de vergadering ech ter zoveel amendementen op een ont- werp-tekst van de Belgische senator Ley- nen (rapporteur van de commissie) naar voren, dat men er gisteren niet uitge komen is. Er is een nieuwe vergade ring, op 21 mei in Parijs, nodig om de laatste hand aan een tekst voor de ple naire vergadering, van 4 tot 7 juni in de Franse hoofdstad, te leggen. De Nederlandse, Belgische, Luxem burgse, Duitse, Franse en Britse afge vaardigden (de Italianen waren we gens hun verkiezingen verhinderd) wa ren het er voorts over eens. dat in afwachting van een meer definitieve regeling een permanente contactcom missie van vertegenwoordigers der Zes en de Britten in Brussel moet worden ingesteld om te voorkomen, dat de Zes en Engeland in economisch opzicht verder uiteendrijven. Deze gedachte van permanent con tact is ook door de Duitse minister van Buitenlandse Zaken, Schroder, in de AMSTERDAM, 27 april Bjj de opening van de Lucas-tentoonstelling in het Stedelijk Museum is de Lucas- medaille uitgereikt aan mevrouw Willy Fruijtier. De jury bestond uit de heren R. Th. J. Ie Cavelier, Bart Peizel en Theo Swagemakers. E.E.G.-ministerraad in Brussel gelan ceerd. Kirk betreurde het dat de ministerraad van de W.E.U. die immers de enige organisatie is waarin de Zes en Enge land zitting hebben nog niet sedert de crisis van Brussel blieen is geweest. Pogingen daartoe zijn eind vorige maand op Frans verzet gestrand. Kirk hoopte dat voor eind juni (tot dan is een Italiaan voorzitter van de raad) een vergadering kan worden gehouden. Er zijn nu vier maanden verlopen sedert de crisis en er is nog niets gedaan om de mogelijke nadelige gevolgen op te vangen, zei hij. ROTTERDAM, 29 april Acht agenten van de Sehiedamse politie hebben zaterdagavond heel snél een einde gemaakt aan een demonstratie van enkele jonge leden van de „Ban de bom"-grocp uit Rotterdam, die naar de randgemeente waren gekomen om daar tijdens de jaarlijkse iicht- stoet met een re] de aandacht te ves tigen op hun idealen. Het incident duurde slechts kort. Vóór de honderden langs de trottoirs, die alleen maar oog hadden voor de feestelijke optocht, goed en wel begre pen wat er aan dè hand was, werd de wagen van de groep toen nog ge camoufleerd met een onschuldig op schrift uit de stoet geleid en tilden de agenten de jonge demonstranten, die zich pardoes op de grond hadden laten vallen, aan handen en voeten van de straat. Op het parkeerterrein achter de rijen toeschouwers probeerden de jon gens en meisjes allen 17 tot 24 jaar nog even iets van hun figuur te redden, maar niemand had daar veel belangstelling voor. De stoet, die juist het stadscentrum was ge naderd. had vrijwel geen oponthoud. De lichtstoet in Schiedam is een jaarlijks terugkerend evenement, waarmee de feestelijkheden rond ko ninginnedag en de 5e mei worden in geleid. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 26 april. Overvolle collegezalen kunnen geen factor zijn geweest bij de besmetting met t.b.c. van een aantal studenten aan de rijks universiteit te Utrecht. Dit heeft prof. dr. H. Freudenthal schriftelijk meege deeld aan de minister van Onderwijs. Van de brief, die prof. Freudenthal heeft gestuurd, heeft minister Cals een afschrift aan de leden van de Tweede Kamer gezonden. Minister Cals heeft destijds in de Tweede Kamer gezegd, dat de besmet ting aan de rijksuniversiteit wellicht een gevolg is geweest van overbezette collegezalen. Tegen deze bewering neemt prof. Freudenthal in zijn brief stelling. Volgens hem had men tot voor kort inderdaad bij het Instituut voor Wiskunde met een ontstellend ge brek aan ruimte te kampen. Bij het begin van de cursus 1962-63 is echter voor Wiskunde nieuwe ruimte beschik baar gekomen. Van overvolle college zalen is thans geen sprake meer. Advertentie ALLÉÉN voor de waarlijke fijnproevers ÓP SPECIALE BESTELLING (uitsluitend via Uw slijter-wijnhandelaar!)' binnen 48 uur bij U thuis Op fles geïmporteerd PwiO AMONTILLADO /STrjof (HOQGSTC Kyv^un-ltSKLASsfJ IMP.: N.V. BREDASCHE WIJNHANDEL BR JE MOET DI RECT DROGE KLEREN AAN TREKKEN. VEN MimSN LflTER... HET IS MAAR EEN FOR1 MALITEIT IN UW GEVAL, MENEER VLAANDEREN. HEBT U IETS AAN TE GEVEN? Wjfga ALLEEN &EVV0'„ NE BAGAGE. VpiAMANTENl DAT BEN IK 00K. ZEG PICOT DAT IK ME SCHULDIG VOELDE HEM ZO IN DE STEEK TE LATEN.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2