„Het socialistisch rapport geeft onjuist beeld" Gevraagde uitgaven gaan miljard boven beschikbare ruimte Ten onrechte kritiek op WAO-ontwerp' Carol Linssen wint I.C.C.- concours jonge tonelisten BïïV CONIMEX DR. LINTHORST HOMAN: Eerst nationaadan open energiebeleid 795 Sleepboot tijdig bij Franse vissersboot in nood bij Brest na aanvaring Utrecht treiler in caravan- Rumoer park in Egmond „Spoedig goede entree voor Nederlanders" Angst voor publiciteit MINISTER VELDKAMP KRITISEERT „OM KWALITEIT VAN HET BESTAAN Bezwaren tegen wervingsreclame van douane Kraai valt meisje aan Supra-nationalen in moeilijke positie TERLENKA PAKJES HT5ras^at«u]»isj«iSTfreg Leken adviseurs bij CONCILIE- commissies Tegen groot aantal kampeerders proces-verbaal opgemaakt BURGEMEESTER: In belang van het sociaal toerisme Dr. Soebandrio Grote drukte in de bollenstreek en de Betuwe Mgr. J. de Sain De brommagidanf... ^ssa 0 ÏL» Kit Tirade burgemeester van Maastricht BRAND VERWOEST WAFELBAKKERIJ SA^h„ntU méér doen dan timex S: U denkt Jjongensmarkt 15 MIJL VAART IN DIKKE MIST kantoormachines MAANDAG 29 APRIL 1963 PAGINA 5 KOOP LIEVER ZE ZIJN Wet esso bent u beter um Viet Kent"tien Spaanse P^^tighetd OELEK:m„s>„baiw«k' bijmeng»^ o{ Loenip'>a^ untdoen? U« Nas», _8ah nogyeel ^ee .ten. ma- tar°n «okworst. Verrass met rook*° meV\Tr'ru hct "''hutspot. rér. '.'„""Scheutje sta (of rau"e elke woensdag WATERBLOEMEN (Van onze parlementaire redactie) LEEUWARDEN, 29 april Het ■w'ialistische rapport „Om de kwaliteit an het bestaan" tovert de kiezer een "«Juist, of althans zeer onvolledig neeltl voor ogen. Er zijn een groot aantal wensen in neergelegd, maar wat het rapport over de financiering van X® wensen wordt gezegd, schiet duide- Uk tekort. Het geeft géén aanlokkelijk pH'enkend perspectief", zo heeft minis- ïe'" Veldkamp gisteren tijdens de Friese «nddag van de KVP gezegd. Dr. *.®ldkamp had becijferd dat de extra ""gaven, die in het socialistische rap- Pert worden gevraagd, de beschikbare "tunte overtreffen met niet minder dan ®?n miljard gulden. Daarin zijn nog met meegerekend de achteraf aan het Rapport toegevoegde eis van subsi diering van dringende individuele be hoeften en een belangrijke bijdrage uit a® algemene middelen voor de volks verzekeringen. Daartegenover staat, dat de wensen °P belastinggebied, waaruit de overheid toch de middelen voor haar uitgaven moet halen, netto een belastingvermin dering van 550 miljoen opleveren. De verhogingen die worden bepleit in het maximum tarief van de inkomsten belasting, in de vermogens- en succes siebelasting en in de gevraagde invoe ring van een vermogenswinstbelasting leveren ca 200 miljoen op. Daartegen over staan de belastingverlichtingen, die in het rapport worden gevraagd en waarmee ca 750 miljoen gulden zou zjjn gemoeid. „Iedereen kan op zijn vijf vingers uitrekenen dat de eisen, die men stelt, uit de lengte of uit de breedte moeten komen", aldus minis ter Veldkamp. Hij had ook bezwaar tegen de socia- listisch-politieke beleidslijn in „Om de kwaliteit van het bestaan", die erop neerkomt, dat alleen door een zeer strakke leiding van de centrale overheid op alle sectoren van het maatschappelijk en economisch leven de rechtvaardigheid zou kunnen wor den betracht. Het rapport wenst een toenemende collectivering ten koste van de consumptie. „Voor die con sumptiebeperking hebben wij niet zoveel belangstelling", verklaarde dr. Veldkamp. Volgens de minister heeft de PvdA ten onrechte kritiek op het zojuist in gediende voorstel voor een arbeids ongeschiktheidsverzekering, zelfs nog voordat het wetsontwerp was inge diend. De heer Suurhoff heeft nl. onlangs Advertentie AMSTERDAM, 29 april De 22- Jarige Utrechtse acteur Carol Linssen "eeft de eerste prijs op het derde I.C.C eoncours gewonnen. De prijs van dui dend gulden is beschikbaar gesteld door het Prins Bernhardfonds. „De acteur, "ie verbonden is aan de „Nieuwe Ko medie" gaat naar „Centrum" De 28-jarige acteur Willem Nijholt uit Arnhem, verbonden aan de toneel- ®r?,eP „Theater" verwierf de tweede Prijs 600 van de gemeente Amster dam), die hij ontving uit handen van he wethouder van onderwjjs, dr. P. J. jvhets. Aan de 25-jarige Haagse ac- ^ur Jules Croiset verbonden aan de "Haagsche Comedie" werd de derde Prljs toegekend 400,- van het Neder- *^ids Toneelverbond, afdeling Amster- Een juryprijs, op het concours inge heid, werd aan alle drie winnaars toe gekend. Zjj bestaat uit een portret dat ■^Ppo Doeve van hen zal tekenen. totaal hebben dertien acteurs en hrie actrices aan het concours deelge nomen, van wie de jury er negen tot 2e finale heeft toegelaten. Het Interna- h°baal Cultureel Centrum had het con- °Urs georganiseerd met medewerking an het ministerie van O. K. en W., de «exneente Amsterdam en de plaatselijke ■"deling van het toneelverbond. ..De actrice Ank van der Moer, die de 'gemene indruk weergaf, zei dat het verheugend hoog was. Over het al- Advertentie) ®en lichtmatroos uit Aerdenhout °est per expresse naar de schout et staatsgeheime bloknootvellen Us mocht de man een taxi bellen. belde niet, besteeg subiet e bromfiets van zijn zwager Piet... J"1 c'e recordtijd van zijn leven ad hij de stukken afgegeven. y°or deze dienst aan 't vaderland erd hij benoemd tot brommandant! ij nog gezegd: de brommachine rijgt Esso olie en benzine. gemeen werd er bijzonder goed gespro- kien. Men heeft het zich niet gemakke lijk gemaakt, aldus mevr. Van der Moer. Vooral hetgeen Carol Linssen had laten zien was met zeer sobere middelen en zeer veel nuances uitge voerd. De keuze vond zij buitengewoon interessant en de aanpak bijzonder ar tistiek. Het werd vakbekwaam uitge voerd en de benadering was zeer per soonlijk, zo zei Ank var der Moer. De jury bestond uit Mary Dresselhuys, Karei van Eyck, Elize Hoomans, Jan Teulings, Joris Diels, Guus Oster, Karl Guttman en Gerard Rekers, r (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 29 april Ieder Europees burger, die overtuigd is van de waarde van een krachtige éénwor ding van Europa, zal fel moeten pro testeren tegen de propaganda-affiehes van de Nederlandse douane met de op roep tot de jeugd: Er wacht een mooie toekomst bij de douane! Deze oproep richtte burgemeester mr. W. baron Michiels van (Kessenich zaterdag tot de leden van het contactcentrum van christelijke en joodse leraren en an dere functionarissen uit Aken, die al- nier een tweedaagse bijeenkomst be legden. >>Ieclereen, die zo'n pamflet ontdekt, moet aldus de burgemeester, „bij de bevoegde instanties protesteren en aan dringen op verwijdering van deze affi ches. In het éne Europa mag geen plaats meer zpn voor grenzen en doua ne-beambten". Na dit pleidooi, hielden de Akense congressisten zich bezig met de be studering van het gespreksthema: „Waarheid en verdraagzaamheid." Zij deden dit aan de hand van inlei dingen, van prof. dr. W. Eckert O.P. uit Keulen en ds. K. H. Kroon uit Amsterdam. Dominee Kroon betoogde dat de jeugd „in een sfeer van ver draagzaamheid moet worden opgevoed en dat het godsdienstonderwijs op de christelijke scholen gezuiverd moet wor den van alle vooroordelen ten opzichte van de joodse religie. Mutatis mutandis geldt dit ook voor het joodse onderricht ten opzichte van het christendom." ZAANDAM, 29 april Een felle uit slaande brand heeft zondagnacht om streeks twaalf uur de wafelbakkerij van de heer J. van Altena alhier in de as gelegd. De heer Van Altena had een pot stroop op het gas gezet om te ver warmen. Tijdens zijn korte afwezigheid is de gasslang vermoedelijk losgescho ten, want toen hfi in zijn werkplaats terugkeerde, woedde de brand in volle hevigheid. De brandweer rukte met drie spuiten uit. Van de werkplaats viel echter niets meer te redden. Een dubbel houten woonhuis, dat door twee gezinnen werd bewoond, liep ernstig gevaar, doch kon dank zfi de gunstige windrichting behouden blijven. De schade wordt geraamd op circa f 60.000 in een interview „voorspeld", dat de minister van Sociale Zaken vlak voor de verkiezingen met een arbeidsonge schiktheidsverzekering zou komen zón der een regeling van het overgangs recht. „En dan is die wet dus show", verklaarde de heer Suurhoff toen. In derdaad houden de ingediende ontwer pen nog geen regeling in van het over gangsrecht", zei minister Veldkamp. „Maar wat is daarvan de achtergrond? De heer Suurhoff heeft als minister van Sociale Zaken destijds de AOW ingevoerd, zonder overgangsrecht. Hij is daar ook later niet aan toe gekomen Kort voor zijn aftreden diende de heer Snurhoff een wetsontwerp in op de weduwen- en wezenverzekering, zonder overgangsrecht". Die zaken zullen nu geregeld gaan worden tezamen met het overgangs recht voor de arbeidsongeschiktheids verzekering. Dat is technisch niet een voudig, aldus minister Veldkamp, maar over de werkelijk belangrijke onderdelen ervan is in de afgelopen jaren reeds een beslissing genomen. Een jaar geleden heeft de regering aan de SER meegedeeld hoe het over gangsrecht van de AOW zal worden geregeld. En voor de arbeidsonge schiktheidsverzekering is het over gangsrecht materieel voor een groot deel reeds geregeld in de interim regeling voor invaliditeitsrentetrek- kers. Wat er nog te doen valt is een gecompliceerde zaak, maar beslist niet het moeilijkste van alles, zoals de heer Suurhoff beweert, aldus de minister. SANTPOORT, 29 april Zaterdag middag is in een tuin achter het politie bureau een driejarig meisje door een kraai aangevallen en gepikt. In het politiebureau hoorde men het kind luid gillen. De kraai liet zich met moeite verjagen maar bleef op korte afstand in een boom zitten. Een van de agenten heeft daarop de kraai met een jachtge weer neergeschoten. Vijf andere kraaien die ook niet wilden wijken, moesten dit eveneens met de dood bekopen. Cuba In Florida zijn zaterdag met een vliegtuig van het Amerikaanse Ro de Kruis 103 vluchtelingen uit Cuba aan gekomen. Deze mensen hadden Cuba mogen verlaten in ruil voor medicamen ten. Binnenkort zullen nog duizend vluch telingen per schip uit Havana naar de V.S. vertrekken. (AFP) (Advertentie) ii OELEK I^-N SAMBAL OELEK oek Ook HET ALLERBESTE VQOR W—r verkrijgbaar: mooi rijsttafel-receptenboek je. Vraag Uw winkelier,of stuur briefkaartgefrankeerd met 36 ct aan Conimex taarn (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG, 29 april Een natio naal energiebeleid in elk van de zes landen van de Europese gemeenschap zou een „aanloop" kunnen zjjn naar een later „open" Europees energiebe leid. Een serie stukken nationaal be leid is zeker niet ideaal, maar als overgang minder slecht dan gezamen lijke autarkie, zo zei dr. J. Linthorst Homan, het nieuwe Nederlandse lid van de hoge autoriteit zaterdag op een persconferentie in Den Haag. Hij zei dat een „open" Europees be leid in de wat verdere toekomst, nood zakelijk en ook haalbaar zal zjjn. Als men echter nu een gemeenschappelijk beleid zou willen doordrukken, zou dat een autarkisch beleid worden. Meer in het algemeen zei de heer Linthorst Homan, dat een lid van een van de Europese uitvoerende or ganen (H. A. Europese of Euratom commissie), dat toch mede om zijn nationaliteit is gekozen, mee kan doen met het keiharde touwtrekken als hij bemerkt, dat andere leden van de executieven zich niet aan het supra-nationale karakter van hun functie houden. De heer Linthorst Homan zag hier geen schending in van de „Europese eed", waarin een nieuw benoemd lid moet beloven geen instructies van de nationale re gering te aanvaarden. Het was wat glibberig fis. „Enerzijds, zei de heer Linthorst Advertentie) Terlenka betekent: sterk en lange levensduur. En., gemakkelijk: zó gewas sen, zó droog. Niet strijken. Kies uit leuke ruitdessins. il: Speciaal verlaagde J.M. prijs leeftijd 2 jaar mtt kleine stijging per maat b.v. 4 jaar 8»^ Homan het wel erg toevallig te vinden als de opvattingen van een lid precies de zienswijze dekken van de regering van zfin eigen land, anderzfids erkende hfi, dat de invloed van het „nationale" denken op een supranationale functio naris toch wel erg groot is, omdat hfi „ermee is opgegroeid". De nationalistische visie van gene raal De Gaulle op de toekomst van Europa noemde de heer Linthorst Ho man „verouderd". Hfi zei niet te kun nen zien hoe deze visie past in letter en geest van de Europese verdragen. Hij verwachtte niet, dat een van de andere landen deze visie zou overne men. „Anders wordt het voor een fe deralist tijd om op te stappen". SARAGOSSA, 29 april (KNP) In een uitzending van Radio Popular in Spanje heeft de onder-secretaris van het Concilie, mgr. Morcillo, aartsbis schop van Saragossa, meegedeeld, dat enkele Concilie-commissies van nu af aan leken als adviseurs zullen hebben. De coördinatie-commissie heeft tij dens haar zittingen haar goedkeuring daaraan gehecht. Hoewel de namen van de consultoren nog niet bekend zijn gemaakt, staat vast, dat tot de nieuwe consultoren ook de leden van het permanent comité tot organisatie van congressen voor iekenapostolaat zullen behoren. Onder hen is de Ne derlandse mejuffrouw M. Vendrik, voor zitster van de Internationale Katholie ke Vrouwelijke Jeugd te Utrecht. Ook is niet bekend gemaakt bij wel ke commissies zij als adviseurs zullen optreden, maar ook daaromtrent staat vast, dat het zijn: de commissie voor het Iekenapostolaat, de sub-commissie voor pers en sociale communicatie middelen en de gemengde commissie welke het schema over de kerk en wereld, het zg. schema nummer 17 be zig is uit te werken. IJMUIDEN, 29 april In een dikke mist met maar heel weinig zicht, heeft de sleepboot „Utrecht" van Wfismuller met de hoogste vaart vijftien mfil per uur het water van de Atlantische Oceaan doorkliefd om op tfid bfi de Franse treiler „Bimond René" te zijn. De 412 ton metende Franse vissersboot, die eigendom is van de rederij R. Le- porc te Fécamp, was in dichte mist door een onbekend gebleven schip aan gevaren op ongeveer 14 mijl ten westen van Quessant. ter hoogte van Brest. In het achterschip gaapte een groot gat en de machinekamer was reeds vol wa ter gelopen. De „Utrecht", die per- menent voor hulpverlening gestatio neerd is in het Engels Kanaal, kwam op tijd en slaagde er zelfs in met ijlings overgebracht pompen mate riaal de Franse treiler drijvende te hou den en binnen te slepen in de haven van Brest. Omstreeks 4 uur in de nacht van za terdag op zondag kwam de noodkreet van het Franse schip. Dringend werd om assistentie gevraagd. De sleepboot „Utrecht" bood zfin diensten aan op Lloyds open form: no cure, no pay. De schipper van de treiler aanvaardde dit en onderwfil was de „Utrecht" al op weg naar de opgegeven positie. De dichte mist werd zonder meer ge negeerd. De radar-installatie bracht hier de redding. Ook de Franse sleep boot „Pontaillac" en de Duitse „Paci fic" waren met hun zenders in de lucht om hulp aan te bieden. Tegen 7 uur was de „Utrecht" bfi de „Bimont René". Op de „Utrecht" had kapitein T. van Oosten al pompen aan dek laten klaar zetten. Enige opvaren den van de sleepboot sprongen op de treiler over, namen pompen en ander (Van onze correspondent) EGMOND-BINNEN, 29 april Tot kwart over elf zaterdagavond is de rijkspolitie van Egmond op het cara vankampeerterrein van de heer K. Blok bezig geweest kampeerders te verbaliseren wegens het zonder ver gunning verblijven op het kampeer terrein. Behalve een proces-verbaal kregen de kampeerders de aanmaning dat zfi het terrein moesten verlaten zulks op last van de burgemeester. Indien zfi hieraan niet vrfiwiliig gevolg gaven, zouden zfi met de sterke arm worden verwijderd. Toen de politic dertig kampeerders had geverbaliseerd, vond zfi het welletjes. Zondag is zfi met haar werk doorgegaan. De kam peerders verbleven al veertien dagen op het terrein. Verschillende kampeerders hadden er een onrustige nacht van en durfden zondagmorgen niet ter kerke te gaan, uit vrees dat tfidens hun afwezigheid hui. caravan van het terrein zou wor den gesleept. Zover is het niet geko men. Burgemeester A. G. Bakker, die wfi gisteren om inlichtingen vroegen, zei dat het verwfideren van de kam peerders een politiezaak was. De woordvoerder van de rijkspolitie deelde mee, dat als de caravans weggesleept moesten worden, dit een taak zou zfin voor de gemeente, die er eigen perso neel voor zou moeten inschakelen. Op de vraag, waarom de kampeer ders moesten vertrekken, deelde de burgemeester mee, dat kampeerver- gunningen voor een caravan alleen worden verstrekt aan eigenaars en voor niet langer dan veertien dagen. De kampeerterreinhouder, de heer K. Blok, die zfin bedrfif in 1958 begon en in het drie-en-half hectare grote terrein 110.000 gulden investeerde, ziet zich door deze rigoureuze maat regel van b. en w. ernstig in zfin bestaan bedreigd. Hfi deelde ons mee dat hfi krachtens de legesverordening in 1958 1.900 gulden had betaald. Gemakshalve werd het jaar daarna een afkoopsom van 2.000 gulden be taald. Elk jaar werd het bedrag van de afkoopsom hoger; van 2400 tot 4700 en 7000 gulden. Vorig jaar wilde hfi niet verder gaan dan 4700. De ANWB en het „Nederlands Kam peerterrein" werden in de onderhan delingen betrokken, doch zonder re sultaat. In juni kreeg hfi bericht dat kampeerders, die langer dan veertien dagen wilden blfiven, vfif gulden per week moesten betalen. Hoewel dit niet strookte met de verordening, ging de heer Blok hiermee noodgedwongen akkoord. In overleg met zfin raadsman stopte hfi er echter mee begin augustus. Hfi had toen al (Advertentie) RUYS 10.000 aan leges betaald en 1.000 voor de vuilnisophaaldienst, waarvoor vorige jaren niets in rekening werd gebracht. Intussen waren er kampeer ders, die al 80 tot 90 gulden aan leges hadden betaald, terwfil in de ver ordening 30 gulden als maximum wordt genoemd. Eind vorig jaar maakte de heei Blok een civiele procedure aan hangig tegen de gemeente, waarbij hfi terugbetaling eiste van 18.000, die hfi via de afkoopsommen te veel aan leges zou hebben betaald. Begin juni is de uitspraak in deze procedure te ver wachten. Dit proces is, aldus de heer Blok, niet vreemd aan de houding van de burgemeester. Intussen hebben de kampeerders be sloten niet vrfiwiliig het kampeerter rein te verlaten. Zfi rillen graag vfif gulden per week betalen, maar dit wordt niet geaccepteerd. Burgemeester Bakker verdedigde tegenover ons zijn maatregel als „in het belang van de vakantiespreiding en het sociaal toerisme". Er is echter op het kampeerterrein, dat een capaciteit heeft van tweehonderd caravans, nog plaats genoeg voor anderen; des ondanks mogen de kampeerders niet langer dan 14 dagen blijven. De heer Blok gaat het hogerop zoeken en heeft vandaag een onderhoud over deze zaak met het lid van Gedeputeerde Staten de heer W. Mensink. Het proces, dat hfi tegen de gemeente aanhangig heeft gemaakt, is een proef proces, waarbij de ANWB ook de hoge legestarieven op het oog heeft, die in andere gemeenten door kampeerter reinhouders moeten worden betaald. bergingsmateriaal mee en zorgden er ook voor, dat binnen een kwartier de sleepverbinding tot stand was gebracht Kwart over zeven zondagmorgen kon de telegrafist van de „Utrecht" aan Wfismuller in IJmuiden melden, dat men met de „Bimont René" op weg was naar de dichtstbijzijnde haven, Brest. Hfi deelde verder mee, dat de treiler bfi de aanvaring een groot gat aan stuurboords achterkant had opge lopen. Mede hierdoor was de motor van de „Bimont René" niet meer te ge bruiken. Met de pompen slaagde men er in het schip drijvende te houden. Zondag middag kwam het transport de haven van Brest binnen. V.S. Zaterdag is in de Amerikaan se staat Connecticut de kernonderzee boot „Daniël Webster" te water gelaten. Dit is de 44e kernduikboot van de Ame rikaanse vloot en de 20ste die met po- larisraketten zal worden uitgerust. Het schip heeft een lengte van 130 meter en meet 7.000 ton. (AFP) DEN HAAG. 29 april Nu de dip matieke betrekkingen tussen Ned-.. land en Indonesië zfin hersteld en de I kwestie West-Irian is opgelost, zijn wfi een nieuwe bladzijde in de historie in gegaan. Ik ben ervan overtuigd dat de Indonesiërs binnen zeer korte tfid sn- dere gevoelens ten opzichte van de Néderlanders zuilen koesteren dan misschien nu nog het geval is". Dit zei de Indonesische minister van Bui tenlandse Zaken dr. Soebandrio, in een gisteravond uitgezonden vraaggesprek met de N.T.S. verslaggever Jan Ger ritsen. De Nederlanders zullen, zo ver volgde hfi, binnen korte tijd een goe de entrée in Indonesië hebben. Zfi zullen dezelfde rechten genieten als andere landen. Minister Soebandrio zei er zeker van te zfin dat de toe komst van de Nederlanders in Indo nesië eerder een „pleasant surprise" dan een „disappointment" zal wor den. Op een waag van de heer Gerritsen hoe het staat met de bezittingen, die de Nederlanders in Indonesië hadden, antwoordde de heer Soebandrio dat het z.i. moeilijkheden zal opleveren indien hierover nu al besprekingen zouden worden gevoerd. Het leek hem beter hiermee nog enige tfid te wachten. „Vooral in het begin dient alles met een zekere omzichtigheid te worden be handeld". zo besloot hfi. Advertentie Een verrukkelijke Ringers-specialiteit Allerfijnste chocolade - puur en pit tig van smaak, f 1.15 per 100 gram. HAARLEM. 29 april Ondanks het minder gunstige weer is het gisteren in de bollenstreek bfizonder druk ge weest, Dit blijkt bijvoorbeeld uit de bezoekcijfers aan de Keukenhof, die zondag 30.000 mensen ontving tegen op de zonnige zaterdag 25.000. Het waren voornamelijk Duitsers en Engelsen die op bezoek kwamen. Op de luchthaven Rotterdam was het erg levendig met aankomende charter- vliegtuigen van voornamelijk drie gro te Engelse reisbureaus, die haast aan de lopende band dagbezoekers aan voerden. De toeristen werden met autobussen door de bollenstreek en langs de kust gevoerd Ook de bloesemroutes in de Betuwe hebben het afgelopen weekeinde vrfi veel bezoekers getrokken. De kersen peren- en pruimenbomen staan overi gens pas in een beginnende bloei. a Is hoofdvlootaalmoezenier /I mgr. J. F. M. de Sain het /~1 woord „pers" hoort, neemt hij de houding aan van een stekelvarken om zich tegen dreigend onraad te verweren. Die houding vloeit voort uit een natuurlijke angst in de publi citeit te staan. Hij houdt daar niet van en daarom heeft hij er zich zijn hele Heven zoveel mo gelijk tegen verzet. Voor een verslaggever, die van dit stand punt op de hoogte is, is de enige oplossing hem een onverwacht bezoek te brengen. Op een avond hebben wij hem dezer dagen min of neer overvallen in zijn ziekenkan.er, waar hij herstellende is van een lichte ongesteldheid. Hij toonde zich een vriendelijk gastheer, met wie het plezierig converseren is. Mgr. De Sain, die wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd 1 september zijn functie van hoofdvlootaal moezenier neerlegt, heeft een boeiende levensgeschiedenis. Dat vindt hij zelf ook en hij spreekt er graag over. Geboren in 1898 in Amsterdam, studeerde hij op Hageveld en tan het groot-se minarie in Warmond. In 1926 werd hij priester gewijd, waar na hij kapelaa was in Voor burg, Amsterdam, Scheveningen tn Haarlem. In 1935 werd hij bij koninklijk besluit benoemd tot hulpaal- moezenier by de landmacht ih tijd van mobilisatie en oorlog. Vier jaar later, in augustus 1939, werd hij opgeroepen in werkelijke dienst. Met het zevende Regiment Infanterie ging hij naar Amersfoort. Daar maakte hy de meidagen van 1940 mee aan het front. Een van de mooiste herinneringen bewaart hy aan de Pinksterdagen van 1940, toen hij vier soldaten, die als katholiek aan het front wilden sterven, doopte met water uit zijn veldfles. Nog tweemaal, in Loosduinen en Amsterdam, was hy kapelaan. In 1944 kreeg hij opdracht als aalmoezenier de geestelijke verzorging ap zich te nemen van de krijgsgevangenen van Brux in Tsjecho-Slowakije. In het kamp van Brux de hel van Duitsland genoemd werd mgr. De Sain geconfronteerd met verschrikkelijke toestanden, volledig in strijd met de voor de behandeling van krijgsgevangenen geldende bepalingen van het Verdrag van Genève. In het kamp, opgetrokken rond een synthe tische benzinefabriek, leefden en werkten ongeveer 1000 Nederlanders en 2500 Fransen. Behalve de mensonwaardige toestanden, die in het kamp heersten, waren de kampbewoners blootgesteld aan hevige bombardemen ten. Bij het eerste bombardement werden 475 krijgsgevangenen gedood. „Toch," zegt mgr. De Sain, „is deze periode een van de mooiste uit mijn priesterleven omdat ik er zoveel goed heb kunnen doen." Op 1 september 1945 na een vakantie van drie maanden werd mgr. De Sain benoemd tot hoofdvlootaalmoezenier in de rang van kapitein- ter zee. De balans opmakend van zijn diensttijd bij de Marine, is hij vooral gelukkig dat hij het korps aalmoezeniers bij de zeemacht belangrijk heeft kunnen uitbreiden. Na de bevrijding waren er nog maar drie. Nu zijn er 23 vlootaalmoezeniers. Niet zonder een gevoel van weemoed stelt de vertrekkende hoofdvloot aalmoezenier vast, dat hij bij de Marine een prachtige tijd heeft gehad, waaraan de pensioengerechtigde leeftijd tot zijn spijt een gedwongen einde maakt. Tegelijkertijd is hij echter dankbaar, dat de leiding van de Ko ninklijke Marine zo'n bijzondere steun heeft verleend bij het vervullen van zijn taak, de geestelijke verzorging van de marinemensen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5