1I Enschede avonturen moet nachtelijke duur betalen: 1-2 KNEUSJES DEREN MEER DAN ADO'S SCORINGSKANSEN Feijenoord denkt aan Benfica WILLEM II GRIJPT KANS IN DEGRADATIESTRIJD Voe tba Irazernij eist een dode Politie ie ITALIË gebruikt vuurwapens C oenMiljoen' in de tang Blauw Wit komt in steeds grotere moeilijkheden Dundee-Milan Drie doelpunten brengen krappe zege op Fransen SCHANDAAL IN ENGELAND Rik I in Ronde van Nederland MAANDAG 29 APRIL 196S DEN HAAG, 29 april Feijenoord vertoeft al in hogere sferen. Die conclusie moet men trekken uit de warrige, afwezige spelopvatting, die het bij ADO in een afgeladen „Zuiderpark" op de grasmat legde. Als in trance lieten de Feijenoorders zich keer op keer overrompelen. Zij gaven in de eerste helft meer kansen weg dan in alle negen wedstrijden voor de Europa Cup tezamen, die hun een „paspoort" voor Lissabon hebben opgeleverd. Het was uit sluitend te danken aan de bijna spreekwoordelijke schotloosheid van de technisch stellig bekwame ADO'ers, dat er geen sprekende score tot stand kwam. Een scha mele 10 beperkte de schade voor de landskampioen, die daar na even het juiste ritme terug vond en haastig uithaalde voor de gelijkmaker. Twee blessures n Voor „Oranje ENSCHEDE, 29 april Nie mand had er iets op aan te mer ken dat Sportclub Enschede zijn voor de verdere gang van zaken in de competitie wellicht beslis sende wedstrijd tegen PSV ver loor. Iedereen realiseerde zich, dat de nederlaag het einde zou zijn van de schone droom, die de massale samenzang van „geen woorden, maar daden" voor het komende seizoen reeds verplaatst waande van Feijenoord- naar Diekman-stadion. Zó spelend ver diende Enschede immers geen Europa Cup binnen zijn poorten; hoewel, de winnaar, PSV, even min. Maar met de manier, waar op de beslissing werd geforceerd, had men geen vrede. Men richtte zelfs een hele reeks heel nare op merkingen aan de verantwoorde lijke man: de grensrechter Was- sens uit Raalte. Met vingertoppen Factor slaap Mogelijkheden NAPELS, 29 april De voet balwereld is geschokt door twee schandalige gebeurtenissen in Italië en een omkopingsaffaire in Engeland. In Salemo ontketende een scheidsrechterlijke beslissing, waarmee het publiek het niet eens was, een complete veldslag, die het leven kostte aan een veer tienjarige jongen. Er waren bovendien twee zwaar gewonden. In Napels raakten de toeschou wers bij NapoliModena eveneens buiten zinnen. Drie spelers wer den als het ware gestenigd. Met zware verwondingen werden zij overgebracht naar het ziekenhuis. Doelman omgekocht PSY dank zij strafschop van wanhoop naar vreugd voor PSVs doelman Bals de vuis- •fn kon ballen schoot Enschede's mid denvoor Zweers (links) keihard in. Toch Matste de bal terug. Bals kreeg de bal Vfj™ de maagstreek. Zo verspeelde En schede de enige echte kans, die heit in de tweede helft nog kreeg. (Van onze speciale verslaggever) Kan men het de Feijenoorders kwalijk nemen, dat het gewone com- petitiewerk hen deze dagen niet kan boeien? Natuurlijk, daar is de positie op de ranglijst, die na een serie over winningen weer duidelijk perspectieven inhoudt. Feijenoord kan nog kampioen Worden, wordt in het hele land ge fluisterd; wat zijn vijf, zes punten achterstand voor de evenknie van Ben fica? En wie bezit zo'n linksbuiten, die pas nog het Franse elftal aan zijn Voeten bracht en wiens naam de Itali aanse scouts met hoofdletters in hun hotitie-boekjes hebben genoteerd Maar wat is belangrijker: kampioen Worden of een succes tegen Benfica. Wat het laatste betreft, zijn de kaarten feschud en brengt anderhalf uur voet- al de beslissing. Het eerste is af hankelijk van een reeks vein factoren, die Feijenoord niet in eigen hand heeft waarvoor het zich volledig kan inzetten zonder te slagen, doordat er kapers op de kust zijn. Het „heilige vuur", dat Feijenoord kan opbrengen voor de Europa Cup *7 en daarop zal het in Lissabon geen uitzondering maken kan in de natio nale competitie slechts een enkele maal oplaaien. Zoals in de vrij recente Wedstrijd tegen Ajax, toen het een Prestlge-slag betrof, maar niet in een *hiel, negen dagen vóór dat met Ben fica en tegen een ploeg, die er de «.wedstrijd van het jaar" in ziet. Dit ADO lag Feijenoord te zwaar op de maag, zo zwaar, dat het gerust wilde Verliezen en definitief uitgeschakeld Worden voor de landstitel, als de benen, die in Lissabon Eusebio c.s. de Pwi moeten afsnijden, dan maar ge spaard zouden blijven. Feijenoord schrok niet van de talloze malen, dat een ADO'er alleen voor ■Fieters Graafland verscheen, het haal de de schouders op bij het nog fortuin lijke doelpunt van Den Engelse, een «rollertje" uit een scrimmage, het verbleekte pas en slikte een verwen sing in, toen aanvoerder Kerkum vier minuten na de rust in elkaar zakte «n met een verkrampt gezicht naar rijn knie greep. Een blessure! Het was met erg, dat hij vlak daarvóór finaal had misgetast en ADO een tweede doelpunt „op een schoteltje" had ge- ?fven, het was zonder meer tragisch, nat hij misschien over anderhalve week niet zou kunnen spelen. Kerkum verdween, leunend op de schouders van een ploegmakker en de verzorger, naar de kleedkamer. De daarop volgende minuten dreig de een nieuwe catastrofe. Coen Mouiijn, voor de tribune soms smalend, soms bewonderend Coen Mil joen, hinkte. Niemand van Feijenoord dacht nog aan ADO, laat staan aan de reële gevaren van en tweede tegendoelpunt. Piet Kruiver gebaar de naar zijn trainer Fuchs. Men zag hem vragenHoe moet - dat nu de volgende week? Dan, plotseling, klaarde de hemel op. Kerkum draaf de weer op, Mouiijn wuifde, dat hem niets mankeerde. Er ging een on hoorbaar hoeraatje op bij de andere negen. De ontsnapping aan het wrede lot moest gevierd worden. Frans Bouw meester, weer in de frontlinie als rem- placant van Cor van der Gijp, nam het initiatief. Hij moest laten zien „rijp" te zijn voor het Portugese spek takel en inwendig juichend voerde hij in de tweeëntwintigste minuut een glanzende „one-man-show" op. Twee geraffineerde schijnbewegingen „vloer den" spil Villerius en linksback Klein- dijk en met een ziedend schot versloeg hij doelman Van Vianen. In de juich kreten van Feijenoord bij deze goochel toer van de „kleine man" klonk de opluchting door over het herstel van Kerkum en Mouiijn. Nadien ging Feijenoord in het mis sen van kansen even ver als ADO vóór de rust en daardoor plaatste midvoor Kruiver zich op dezelfde rij als bijvoorbeeld Trommel en Schuur man van ADO. Maar Bergholtz, de kandidaat-rechtsbuiten voor het Neder lands elftal, pakte de koe bij de horens. Hij snelde steeds als een hinde langs de moe-gedraaide Kleindijk, knipogend naar Elek Schwartz, die dat natuur lijk niet kon zien, maar er wel een vermoeden van had. Coen Mouiijn be hoefde de bondscoach niet op zijn kwaliteiten attent te maken. Overigens blijft het de vraag of Mouiijn in het vaderlandse voetbal regelmatig de toprol kan spelen, die hg tegen een technisch sterk buiten lands elftal (Benfica, Frankrijk) weet te bereiken. Het is een kwestie van j gelegenheid krijgen en daar weten de Nederlandse clubs in het algemeen wel raad op. Welke wetenschap Feijerv 00 er derhalve wellicht van zal weerhouden om zijn sterkste troef de komende zondag tegen DOS binnen de arena te brengen, al zijn de competitie- punten nog steeds belangrijk. Maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen; zeker in het geval van het lichtgewicht Mouiijn. (Van onze sportredacteur) Het ging zó: Zo'n minuut of vier na de officiële speeltijd er was nog niet afgeflo ten, omdat het spel herhaaldelijk was onderbroken voor het oplappen van ge blesseerde spelers werden er in de verdediging van Enschede heel vreem de en in elk geval heel domme ma noeuvres met de bal gemaakt. Daar door kon Pierre Kerkhoffs, PSV's linksbinnen, plotseling onbekommerd naar het Enschedese doel oprukken. Er was nog slechts één mogelijkheid die opmars te stuiten: Kerkhoffs ach terna hollen en proberen hem vast te grijpen. Enschede's linkshalf Hoo- mans deed het prompt en even later rolden de twee door het gras. Scheids rechter Van Ravens floot, rende echter niet naar de plaats waar de twee spe lers overeind krabbelden en elkaar begrijpend aankeken. Scheidsrechter Van Ravens zocht de grensrechter op, die de valpartij van nabij had gade geslagen. En grensrechter Wassens maakte een kort, resoluut gebaar: daar; binnen de lijnen. Strafschop dus. Brusselers, PSV's aanvoerder, kwam naar voren en schoot raak: 1-2. Even later werden de ploegen de kleedka mers ingestuurd. Toen eerst begon de woordenstrijd. Fotografen, die langs de lijn lopend reeds de uitgang opzochten, hadden óók het incident van dichtbij ge volgd: „De spelers vielen wel bin nen de lijnen, maar de overtreding werd er minstens één meter buiten gemaakt". Publiek dat ongeveer in het verlengde van de beruchte lijn had gezeten: „Het gebeurde vóór, niet achter de lijn. Het was geen strafschop". Ben van Gelder, PSV's secretaris, die na de rust minstens drie doelpunten voor zijn club had zien aankomen: „Het vorig jaar ver loren we hier op deze manier, nu hebben we gewonnen; we staan dus quite". En grensrechter Wassens hield voet bij stuk: „Ik heb het dui delijk gezien". Maar had Enschede, of het de straf schop nu terecht of ten onrechte moest incasseren, wel reden om zich te be klagen? Moest het niet veel eerder de hand in eigen boezem steken en zijn onmacht erkennen? Goed, het was wat onfortuinlijk bij enkele gevaarlijke en fraaie aanvallen in de eerste helft en bij de enige vlotte actie die het na de rust nog vermocht te produceren. On gelukkig in die zin, dat het na het schitterende openingsdoelpunt van Rahn voortdurend opbotste tegen een doelman Bals, die achter vlijmscherp ingeschoten of ingekopte ballen nog juist één of meer vingertoppen had kunnen krijgen en zo doelpunten voor kwam. Enschede had bovendien wel licht ook een strafschop kunnen clai men voor de manier, waarop Rahn bij een doorbraak in het centrum door Van Wissen werd gestuit (en gebles seerd). Voor het overige echter had Enschede gefaald bij zijn pogingen om PSV's beslist niet hechte defensie te overrompelen. Enschede's bestuurderen hebben intussen een moeilijk probleem te overdenken: wat is het belangrijkst, de pecunia opgestreken in een door- de-weekse vriendschappelijke wed strijd in het buitenland, of het risi co, dat zo'n trip te vermoeiend voor de spelers kan zijn en punten gaat kosten in de eerstvolgende competi tiewedstrijd? trein met Enschede's voetbalteam langs de Duitse stations naar West- Berlijn, speelde Enschede daar des woensdags tegen Hertha voor de club, die Helmuth Rahn binnen de lij nen brengt heeft men in Duitsland nog altijd heel wat duiten over en keer de het gezelschap donderdag in alle vroegte, na weer een nachtelijke trein reis, in Twente's hoofdstad terug. Twee nachten zonder slaap gaat de mens echter in de benen zitten en dat weegt bijzonder zwaar voor een voetballer. Het weegt zo zwaar, dat een PSV, dat zijn grote steunpilaar Van Wissen geblesseerd van het veld ziet gaan, desondanks het initiatief kan overne men, de gelijkmaker scoort (kort na de rust door Maassen) en, zoals reeds verteld, dan zelfs nog wint. Men kan op semi-profs, die in de week andere bazen aan de Sportclub hebben te dienen, niet al te veel be slag leggen. Daarom raasde in de nacht van dinsdag op woensdag een (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM, 29 april. ,,'t Is jammer dat Blauw Wit zich spaart voor de grote cup-wedstrijd op Konin ginnedag, het bekerduel met De Graaf schap". De Amsterdammer op de tri bune van het Olympisch Stadion lan ceerde deze opmerking bij wijze van grapje. Een pijnlijk grapje dan wel te verstaan, want de K.N.V.B.-beker mo ge dan nog altijd een aantrekkelijke trofee zijn en de houder er van plaat sen in het toernooi van Europese be- kerwinnaars, hij leidt in de schaduw van 's lands voetbalcompetitie de laat ste jaren toch eigenlijk maar een kwijnend bestaan. Vandaar dat pijn lijk grappige over een Blauw Wit, dat er tegen Willem n inderdaad heel wei nig aan leek te doen. En dat deed met een blik op de standenlijst nogal vreemd aan. Eigenlijk kon men zeg gen dat boven dit treffen een soort zwaard van Damocles hing. De ver liezer zou er lelijk aan toe zijn, in_ de vaste greep geraken van het gekrioel onder en boven de degradatielijn. Blauw Wit werd die verliezer met 2-3 en het zit nu met recht in de puree. Als men het vertoonde spel in aan merking neemt, verkeert het zelfs in groot gevaar. Het was vredig en stil zondagmor gen aan de Bosbaan. De merels zon gen hun lied en een druilerig regentje sipte uit de grauwe wolkenhemel. Het kader en de spelers van Blauw Wit hadden zich in het restaurant verza meld. Een extra bijeenkomst om toch vooral goed de ernst van de zaak door te nemen. „Jongens denk er om, dit duel is belangrijk", werd er nog eens, nog eens en nog eens gezegd. Zo ongeveer op dezelfde wijze ging een dag tevoren Willem II te werk. We moeten dus wel aannemen dat het de ploegen om twee uur dode lijke ernst was. Maar zien kon je dat nauwelijks. De spelers bewogen zich opvallend traag en vooral onze ker over de weelderige grasmat. Een gezapig getik-tak, met vrijwel steeds alle spelers op een kluitje rond de bal als gold het hier school- voetbal. Van enig overleg leek geen sprake. En tenslotte zocht men het maar in de hoogte. Blauw Wit en ADO's doelman Van Vianen (midden) is verslagen na een kopbal van Feijenoords rechtsbuiten Bergholtz. Op de doellijn waren echter Aardse en Verhoek paraat. Willem II ontstaken „vuurwerk", een aangelegenheid waar men vroeger zo verzekerde een collega naast ons in de Betuwe een wedstrijd van maakte. Wie de bal het hoogst kon trappen kreeg een stuk spek. Hij die in de toejuichingen en waar deringen op het meeste volume kon bogen werd winnaar. Voor Blauw Wit noch Willem II echter spek. Wel een honend „een-twee-hup" op het ritme van de formidabele hoogvlie gers. Willem II hield hier het eerste mee op. Het kreeg plotseling wat meer ge voel voor combinatie en bracht Blauw Wit daarmee onmiddellijk in grote moeilijkheden. Want in de Amster damse achterhoede rammelde het ge ducht. In de dertigste minuut met noodlottige gevolgen. Een strakke, la ge voorzet van de Brabantse linksbui ten Aarts werd door doelman Van Heeswijk onvoldoende gestuit. Koopal benutte de kans gretig (1-0). Voor Blauw Wit het begin van het einde? Het had er alle schijn van. Wil lem II kreeg grote mogelijkheden toen de nijvere Aarts ongehinderd met de bal aan de voet op Van Heeswijk af liep. De Amsterdamse doelman ver richtte echter een even fraaie als ge durfde save. Vervolgens trok Koopal alleen op het doel af. Nu kon Van Heeswijk In samenwerking met de ij lings teruggekeerde back Althof het on heil keren. Blauw Wit haalde de rust met de achterstand van 0-1. Maar vrij kort na de hervatting wist Koopal, na een gave pass van Senders en met medewerking van stopperspil Hughes, de Tilburgse voorsprong te vergroten. Pas toen wilde Blauw Wit wat te rugdoen. De overigens matige halfli- nie Kruyver-Koeman verlegde nu het accent meer op de aanval en linksbuiten Clement, die al een paar opgelegde kansen het gemist, begon plotseling aanspraak te maken op de titel held van de dag. Eerst rondde hij een pass van Koers met een ge raffineerde schuiver in de hoek af en vijf minuten later loste hij we derom een verraderlijk schot dat doelman Feyt te machtig bleek. En toen werd het zo waar nog even spannend in het Olympisch Stadion. Blauw Wits enthousiaste praeses Wim van Asselt kon breed glunde ren en de bestuurders van Willem II onder leiding van dokter Schuurman draaiden nerveus en verbeten met hun duimen. De belofte aan de Bos baan leek te worden ingelost. Een schijn die bedroog, vijf minuten voor tijd beging stopper Hughes zijn groot ste misstap, maaide nonchalant over de bal heen en dat was voor Senders voldoende om opgewekt naar Van Heeswijk te snellen en deze met een beheerst, maar simpel tikje van de voet te passeren. In wedstrijden als deze leer je la chen en huilen. Als neutrale toeschou wer bij het aamzien van het slechte en stuntelige voetbal. Als bestuurslid of aamhanger van een club-in-nood, ner- (Van onze radio- en tv. redactie) HILVERSUM, 29 april. De VARA- televisie zal woensdagavond 1 mei om half negen de tweede helft van de voetbalwedstrijd Dundee-Milan uitzen den. De wedstrijd wordt gespeeld in de halve finale om de Europa Cup. De Rudy Carrell-show zal In verband hiermee een kwartier later beginnen. Senders (links) brengt met een beheerst tikje langs doelman Van Heeswijk Wil lem 11 de volle winst op Blauw Wit. veus equilibrerend tussen voorspoed en tegenslag. Op het gezicht van voor zitter Van Asselt, zo'n jaiar of zestien nu de „ome Wim" van Blauw Wit, va rieerden de trekken van de vrolijke hoopvolle lach tot die van afgrijzen en ontzetting. Dank zij Pele kan het Braziliaanse voet balelftal met een enigszins opgeheven hoofd donderdagavond de grasmat van het Olympisch Stadion te Amsterdam betreden. Op twee nederlagen, tegen Portugal en België, is nu een zege tegen de Fransen gevolgd. Dank zjj Pele, die drie keer scoorde. Op deze telefoto (rechts) ziet men hem in duel met de Fransen Lerond en Maryan. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIItlHMinilimimlIinillIllllllllIHMM PARIJS. 29 april. De grote Pele heeft in het opwindende, maar beslist niet hoogstaande duel tussen Frankrijk en Brazilië getoond, dat hij niet voor niets 's werelds hoogstgewaardeerde speler is. De „zwarte parel", die de wed- strijd tegen België wegens een blessure moest missen, zorgde voor een hattrick waardoor de zege voor het zo zwaar be proefde Brazilië nog juist werd gered. Een Braziliaans offensief ging, na een klein half uur spelen, vooraf aan het eerste doelpunt van Pele. Het was Ney, de 18-jarige, talentvolle aanvals leider van de wereldkampioenen, die Pele in staat stelde te scoren. Na de rust. toen het tempo wat hoger lag, herstelde Frankrijk zich van de schok. De ploeg kreeg loon naar werken. De ruim 45.000 toeschouwers moesten er toch nog 23 minuten op wachten voor dat rechtsbuiten Wisnieski doelman Gylmar geen kans gaf (l-l). Twaalf minuten vóór het einde kreeg Pele de gelegenheid zijn tweede treffer te sco ren, waarvoor een strafschop diende. De wedstrijd werd aanmerkelijk on vriendelijker. De Brazilianen kregen het heel moeilijk en het doelpunt waar mee linksbinnen Di Nallo zeven minu ten vóór het einde gelijkmaakte was dan ook alleszins verdiend Toch zou de zege naar de Zuidamerikanen gaan Pele verwierf zich voor de zoveelste maal de dank van heel Brazilië toen hij vijf minuten voor het eindsignaal een voorzet van Gersom hard inschoot. Een scheidsrechterlijke beslissing leidde het drama in tijdens de wed strijd Salerno Potenza. die even ten zuiden van Napels werd gespeeld. Toen de scheidsrechter zijn omstreden beslissing nam, stormde het talrijke publiek het veld op, waar binnen enkele ogenblikken een enorm ge vecht gaande was. Daar de politie, die de orde trachtte te herstellen, door de woedende menigte werd ingesloten, moest zij gebruik maken van de vuur wapens. In het tumult werden drie personen getroffen. Een 14-jarige jon gen werd op slag gedood en twee per sonen werden levensgevaarlijk gewond. Een 49-tal toeschouwers liepen verwon dingen op van min of meer ernstige aard doordat zij met stenen waren be kogeld. Drie voetballers van de eerste-divi- sieploeg Modena raakten nadat de wed strijd Napoli Modena in de tweede helft gestaakt moest worden, ernstig gewond. Het zijn de Duitser Briills, de Braziliaan Cinesinho en de Italiaan Balleri, diè de slachtoffers werden van her fanatieke Italiaanse publiek. Met flessen werden de spelers bestookt. De meesten konden nog juist een goed heenkomen zoeken, toen zeker een vijf tigtal toeschouwers het veld opstorm den om de scheidsrechter duidelijk te maken, dat hij de thuisclub, die met 2-0 achter stond, een strafschop had onthouden. Enkele tientallen toe schouwers raakten licht gewond. De politie arresteerde ongeveer 100 personen, onder wie een aantal heet hoofden die geprobeerd hadden de re- klameborden in brand te steken. De schade aan de accommodatie wordt ge schat op 30 miljoen lires. LONDEN Esmond Million, de 25- ;-e doelman van Bristol Rovers, sensatie veroorzaakt in de Engel se voetbalwereld door toe te geven dat hij zich voor een bedrag van 300 pond sterling heeft laten omkopen. Het om de wedstrijd tegen Bradford o_ april j.l. die een gelijk spel van 2-2" op ging 'P 20 leverde. Million zegt in een vraagge- The doelpunten voorkomen. Million zegt, dat hjj schulden had en besloot zich te laten omkopen. „Een tussenpersoon overhandigde me voor de wedstrijd de eerste termijn van 80 gond. Hij vertelde me: we willen, dat radford wint. Als het verliest willen wij ons geld terug. Ik kreeg de indruk dat ik tot over mijn nek in een zaakje met harde jongens zat. Ik wist dat vergeldingsmaatregelen zouden vol gen, als ik niet zou doen wat me was opgedragen. Het was te laat om er nog uit te stappen." Million zegt verder, dat het een schok voor hem was, toen zjjn ploeg voor de rust een voorsprong nam van 2-0. „Toen kwam de bal in mnn richting en ik liet hem opzettelijk door mijn handen glippen". Enkele mi nuten later maakte Bradford gelijk. Million geeft toe, dat hij deed, alsof hij de bal wegstompte. „Toen het fluitje voor de laatste maal klonk, werd Ik mij bewust, dat ik dit vreselijke risiko voor niets had genomen. De volgende maandag stuurde ik de 50 pond terng naar de tussenpersoon". In aanwezigheid van de gehele ploeg werd Million vrijdag door zijn mana- §ef,..,eschuldigd. Million werd onmid dellijk geschorst door zijn club en de feiten werden aan de voetbalbond en de league gemeld. Op dezelfde manier opgetreden tegen de linksbinnen Keith Williams, die ook in het complot zou hebben gezeten. AMSTERDAM. 29 april. Er is een tweede Belgische ploeg geoontracteerd voor de Ronde van Nederland, die van 9 tot en met 13 mei wordt gereden. De ploeg heeft als kopman de drie voudige ex-wereldkampioen op de weg Rik van Steenbergen. Zij bestaat voorts uit de renners Jensen (Den) et- de Belgen Scrayen, Covens, Lelang en Sineca.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7