Fraaie revanche (4—2) op Oranje DUITSE HOCKEY-ZEGE IN GOEDE INTERLAND Beste spel dat in jaren in Europa is vertoond Stablinski te houden niet Jo start met HHC elan O WO nog voor jaarsmoe Blue Stars' dames voor tiende maal kampioen Record van Boot: 47 treffers COURSES lour de lava heeft geen last van de mist ONGELIJKE TEGEN CHINA, EEN TAFELTENNISSTRIJD H u D blijf jong..: Peter Post (3e) 49 seconden na Brit Simpson Lennie Kokkes dé schermheldin in Amsterdam Benfica's Riera gaat „Rest van de wereld" trainen Roma -MOULIJN: alleen informaties Leicester City en Manch. United BASKETBALL VOLLEYBAL Fel SUES krijgt geen loon naar werken Eerst Botwinnik, nu Petrosjan ziek Frans Schoofs wint een partij Van Dooyeiveerd: dubbel succes CUP-FINALISTEN AMVJ heer en meester in cijrers Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! MAANDAG 29 APRIL 1963 HANNOVER, 29 april Het Duitse hockeyelftal heeft zater dag met 42 revanche genomen voor de nederlaag, die het vorig jaar tegen het Nederlandse team heeft moeten incasseren. Zo bleef bovendien het ongeslagen thuis- record van de Duitsers gehand haafd en het zij gezegd dat deze prestatie zaterdag op het zich in een heerlijke lentezon koesteren de veld werd geleverd door een schitterende ploeg in ongenaak bare vorm. Te luidruchtig Tegenoffensief Peloton te lauw Dappere Biemans Wijziging HONKBAL Groningen Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar E' Zweerts, tweede van links, belaagt de verdediging van het Duitse hockeyelftal. Ook hij kon echter de degelijke defensie niet ontwrichten en zo de nederlaag van Oranje's hockeyers voorkomen. Op de achtergrond, rechts, Van 't Hooft. De Duitse ploeg verdient een ere saluut voor het spel, dat zij de kleine 3»,00 toeschouwers heelt voorgezet. Met name voor de rust speelde zij het mooiste hockey, dat in jaren op de Europese velden te zien Is geweest, li t was zelfs voor de sterke lormatie, waarover Nederland in dit voor-olym pische jaar beschikt, geen schande om van deze tegenstander te verliezen. Dit Duitse elftal was voor het Nederlandse team, dat sedert de v'\' ~e ontmoeting met de Duitsers e - iltik weinig grote tegenstanders had ontmoet, wel een bijzonder nuttige sj -ringnartner. Nu kwamen de fAIen die tegen ploegen als Wales, Schotland. Spanje enz. verborgen v''gebleven, aan het licht. Zo bleek dat de Nederlandse defensie onder hoge druk snelheid te kort komt, waardoor dekkingsfouten ont- staan. Ook bleek dat solowerk en kort snel niet een derde aan effect opleveren als snelle combinaties en voorts werd nog eens onderstreept dat de strafeornertechniek op een egaal veld zo gaaf moet zijn. dat meer dan ó0 procent kan worden benut. Van de vier Duitse korte hoek- s'agen werder. er drie in doelpunten m rozet. Bij Oranje was die verhou ding een van de vijf. Overigens mae men uit dit alles niet d" conclusie trekken, dat het Neder - '.aods elftal een slechte of zelfs matige wedstrijd heeft gespeeld. Er is voor al voor rust zelfs zeer goed partij gegeven en ondanks de razendsnelle en -"-send gevaarlijke doorbraken van het Duitse binnen trio Schuler-Keller- Kranich zijn de Nederlandse doelkan- i even veelvuldig geweest. Met de -esteun van de sterk stuwende spil f >let, in het laatste half uur daarbij ao!pen door de kanthalves Fokker en wat nerveus begonnen maar later '.•'■er wordende Mijnarends. kwam het Duitse doel menigmaal onder druk te staan. Jaap Voigt, voor rust rechtsbinnen e:i in de tweede helft naast Van t -onhoven als linksbinnen opererend, v daarbij de grote en getuige de v open doekjes veel bewonderde ar, tekt. Wat de blonde Amsterdam- mer in de opbouw van de aanval deed s schitterend, maar diezelfde aan- v miste op het beslissende moment ,'c r. iige stootkracht om een bres te "a -t" m in de muur die door de Duitse verdedigers werd opgetrokken door een iets te laag tempo in i! aanvallen te vaak extra kon worden versterkt. Na vijf minuten kwam al het eerste d unt. Zwervend tussen bully-lijn x-. en Nederlandse cirkel pikte Kranich een bal op, flitste ermee langs Van Gooswilligen en in het volgende ogen blik was de onthutste Veentjer door een diagonale kogel verslagen. Het spel ontwikkelde zich tot een onver getelijke strijd in hoog tempo, met mooi plaats- en stopwerk en over rompelende aanvallen aan beide zij den. Met ,,geen woorden maar da den" haalden zo'n tweehonderd in de buurt van Hannover gelegerde Ne derlandse soldaten zich in die peri ode boze blikken van de hockey- wereld op de hals (de meegevoerde sirenes en ratels waren hun aan de ingang van het veld ontnomen...), want men houdt daar niet van al te luidruchtig meeleven van het pu bliek. Acht minuten na het Duitse doelpunt kwam de gelijkmaker. Zweerts werd in de 13e minuut zodanig in de duitse cirkel afgehouden, dat een strafcorner mocht worden genomen. Het harde schot van Fiolet stuitte op de knie van Aichinger af, waarop Fiolet het vonnis door middel van een goed genomen strafpush mocht uitvoeren (1-1). Kort er na leidden de Duitsers weer, toen Greinert in de 19e minuut een straf corner insloeg en Veentjer de bal niet kon wegkrügen en Schuier raak schoot. De iets minder fraaie tweede helft van de strijd tussen Europa's sterkste ploegen begon met een periode van paniek in de Nederlandse defensie, een periode die werd afgesloten door een tweede treffer van Kranich uit een strafcorner in de zevende minuut. Oran je's tegenaanvallen werden daarna fel ler en veelvuldiger. Schoten van Zweerts en Voigt werden gestopt, een kogel van Van Vroonhoven kwam hoog achter het Duitse doel terecht. Uit een strafcorner tegen Nonn bracht Voigt tenslotte de achterstand terug tot 3-2. Verder kwamen de oranjehemden niet. In het slotoffensief, dat door het op dringende Nederlands elftal werd ont- BRUSSEL, De 49e editie van de wegwedstrijd Parijs Brussel zal de h: - Lorie van dit klassieke wielerevene- nient ingaan als die van het duo Jean Stablinstd-Tommy Simpson. De Frans man en de Brit waren de enigen, die in de 230 kilometer lange slijtage-slag overbleven van een groepje van zeven renners dat na 60 kilometer bU Merciè- re aan het grote avontuur was begon nen. De wereldkampioen Stablinski schud de tenslotte Simpson van zich en won. O.iz i landgenoot Pjter Post werd der de. Nauwelijks waren de 139 renners uit P rijs vertrokken of een groep van 27 ners met o.a. Simpson, Altig. El liot, Maliepaard en Stablinski zocht, g teund door een lichte rugwind, de vrije ruimte. Het grote peloton dat aan- ankeljjk weinig vertrouwen had in de kopgroep, die na 20 kilometer al ruim 40 seconden vooruit was, herstelde de eenheid echter spoedig. Door de grote eendracht in de kop groep, konden o.a. Doom, Couche, Simpson en Stablinski opnieuw aan de haal* gaan. De voorsprong van het ze vental groeide aanzienlijk. In nauwelijks 2" kilometer raakte het peloton bijna vijf minuten achter. In Loyon (85 km) v,l het eerste slachtoffer. De Frans- tan Velly kreeg een lekke band. Het zestal aan de kop ging onverdroten voort en de voorsprong bleef groeien; in Guiscard (95 km) keek de hoofd- och* tegen een achterstand van ruim minu'en aan, terwijl Velly halver- ge de kopgroep en het peloton reed. De voorsprong bleef groeien. In Saint Quer.tin lag het peloton op 5.25 terwijl in Bubain (145 km) weer anderhalve n mut winst was gemaakt. Nog rook et peloton geen gevaar, zelfs niet toen het passeren van de Belgische ns f202 km) de afstand bijna 10.30 min. bedroeg. In Bergen (218 km) sloeg het peloton toe. In tien kilometer verloren de leiders nu twee man. Eerst Dooms, die in een bocht ten val kwam en even later Couche, die het hoge tempo niet meer kon volgen. Bij het doorkomen van Ronquières bleven dan uiteindelijk Sta blinski en Simpson over, doordat de Engelsman Denson bij een kleine klim moest „afhaken". Stablinski en Simp son bleven doorgaan, hun voorsprong slonk weliswaar, maar bedroeg 32 kilo meter voor de finish nog altijd 3.15. Bjj het binnenkomen van Brussel sloeg de wereldkampioen Stablinski zjjn slag. Simpson had niet meer de kracht om de aanval van zjjn rivaal te weerstaan, waarna het enthousiaste Belgische publiek Stablinski als win naar kon huldigen. 49 seconden nadat Simpson als tweede over de streep was gegaan, stormde Peter Post, die de sprint van het peloton won voor de Belg Wouters en Jo de Roo als derde over de finish. Piet van Est finishte als 19e, Geldermans als 24e en Stolker als 31e in het grote peloton, waarin nog meer Nederlanders zich bevonden. WESTZAAN Wim Vleesman uit Uitgeest heeft zondag het wielerkam pioenschap van Noord-Holland ver overd door in de eindspurt een zeven tal concurrenten te verslaan. Van de 126 gestarte deelnemers bereikten er slechts 21 de finish in Zaandam. Twee de werd Duiker, derde Rasch en vier de Oudkerk. BRUSSEL De Nederlander Piet Rentmeester heeft de zondag gehouden wegwedstrijd Brussel Charleroi Bergen Brussel voor b-professionals gewonnen. Rentmeester legde de 207 km af in 5 uur 30 min. De grote man van deze wedstrijd was echter de Ne derlander Biemans. die 110 km lang alleen op kop reed. De beslissing viel in de eindsprint. APELDOORN De Nijmegenaar Leo Hermens heeft zaterdag de Ronde van Gelderland voor amateurs gewon nen. Hermens legde de 140 kilometer lange rit met start en finish in Apel doorn af in 3 uur 9 min" ten en 39 se conden. Van Ginneken uit Schijf werd tweede en Duiker uit Beverwijk derde. ketend gaven de Duitse verdedigers geen krimp. Er kwam vijf minuten voor het einde zelfs nog een vierde treffer van de gastheren. Weer uit een korte hoekslag en weer was het Kra nich, die Veentjer daarbij passeerde: 4-2. In het Nederlands elftal, dat zondag 12 mei in het Wagener-stadion te Am stelveen tegen België speelt, is de rechtsachter Leemhuis vervangen door Theo Terlingen. De ploeg ziet er als volgt uit: doel: Veentjer: achter: Terlingen en Van Gooswilligen: midden: Fokker, Fiolet en Mijnarends; voor: Krol, Van 't Hooft, Zweerts, Voigt en Van Vroon hoven. AMSTERDAM, 29 april. De West- duitse kampioene Heidi Schmidt en de Nederlandse titelhoudster Eliy Botbijl, als de grootste kanshebsters beschouwd bü de internationale schermwedstriiden te Amsterdam, verspeelden hun kansen op de eerste plaats reeds in het begin van de finale. Beiden leden een neder laag tegen de wispelturige Lenie Kok kes. Lenie Kokkes verrast wel vaker met overwinningen op de sterksten, doch verspeelt dan haar kans weer door van de zwakkeren te verliezen. Dit leek nu weer te gaan gebeuren, toen de tweede Duitse finaliste, Helga Mees, Lenie in haar vierde partij een halt toeriep. Er zouden verder echter geen misstappen meer volgen en daarbij kwam, dat de concurrentes elkaar het leven zuur maakten. Lenie Kokkes ging, daardoor gesterkt, rustig verder en werd een sterke winnares. Wat wel niemand zal hebben verwacht. Elly Botbijl stelde met haar zesde plaats achter Heidi Schmidt, Helga Mees, Jacqueline Appart en de felle Yvonne Thiry wel erg teleur. Er waren nog meer surprises. Op sa bel werd Claude Roulot, Frans kam pioen en behorend tot de Europese top klasse, reeds in de halve eindstrijd ge ëlimineerd. In de finale bleek Kasper Kardolus, de nationale hope op dit on derdeel niet opgewassen tegen de Frans man Robert Fraise en de Duitser Klaus Allisat. LISSABON, 29 april. Fernando Riera, de trainer, die het nationale team van Chili naar een derde plaats leidde bij het vorige wereldkampioen schap, en momenteel in dienst is bij Benfica, heeft de uitnodiging aanvaard de training op zich te nemen van „De rest van de wereld". Dit nog samen te stellen elftal komt op 30 oktober van dit jaar uit tegen een selectie van Groot Brittannië ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de En gelse voetbalbond. ROME, 29 april. Een woordvoer der van de Italiaanse voetbalclub Ro ma heeft verklaard, dat de club om inlichtingen heeft gevraagd over Feije- noords Coen Moulijn, doch dat nie mand officieel of officieus is benaderd met het doel tot een aankoop te ko men. De woordvoerder sprak tegen, dat vertegenwoordigers van Roma naar Nederland waren gegaan. „We zagen Moulijn spelen op de televisie en we vonden hem goed. Daarom heb ben wij gegevens over hem gevraagd. Maar wij hebben nog geen stappen ge nomen". (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM, 29 april. De honk balcompetitie in de hoofdklasse Is met twee wedstrijden begonnen. Zaterdag ontmoetten UW en HHC elkaar in de Domstad. Na een traag duel won HHC met 6-3. Gisteren ontving Sparta op Nieuw Vreelust in Rotterdam het Am sterdamse OWO. Hier bleken de spe lers nog last van voorjaarsmoeheid te hebben, want de wedstrijd duurde meer dan twee en een half uur. Sparta toonde zich het sterkst en drukte dat in een socre van 3-0 uit. De allesbeheersende vraag bij het Haarlemse HHC na het seizoen 1962 was: wie maakt van het eerste negen tal weer een winnend team? Wie zorgt dat HHC eens niet een heel seizoen voor lijfsbehoud moet vechten. Martin Jole, 28 maal international en zelf oud- eerste negental speler van HHC, ver vult nu de zware taak van trainer- coach en heeft de moeilijke opdracht HCC naar successen te voeren. Dat is in de uitwedstrijd tegen UW uitste kend gelukt, mede dank zij homeruns van Eric en Martin Hendriksen. Dat UW in de achtste inning door het scoren van twee punten nog wat tegen spartelde was een zaak van onderge schikt belang. LONDEN, 29 april Leicester City- en Manchester United hebben zich zaterdag geplaatst voor de finale van het toernooi om de Engelse beker, die op 25 mei in bet Wembley-staxlion in London wordt gespeeld. In de halve finales, die zaterdag wer den gespeeld, zegevierde Leicester City met 1-0 over Liverpool, terwijl Man chester United met dezelfde cijfers de baas bleef over Southampton. Met goed voetbal behaalde Everton in de Engelse competitie een zege van 2-1 op West Ham en het behield daar mee de leidende positie in de eerste divisie. Met nog drie wedstrijden te spelen heeft Everton 55 punten, drie punten meer dan Leicester City en Tottenham Hotspur, die beide echter een wedstrijd minder hebben gespeeld. De uitslagen in de eerste divisie wa ren: Blackburn Birmingham City 6-1, Blackpool Arsenal 3-2, Ipswich Burnley 2-1, Manchester City West Bromwich 1-5, Tottenham Bolton 4-1, West Ham Everton 1-2, Wolverhampton Fulham 2-1. (Van onze basketballmedewerker) .AMSTERDAM, 29 april. De bas- ketballtitel voor dames is terecht ge komen bij Blue Stars. Door de zege met 93-22 op FAC behaalde het Am sterdamse team voor de tiende maal het kampioenschap van Nederland, een unieke prestatie in het Nederlandse basketball. Bij de heren moet de be slissing nog vallen: Wolves won met 96-71 van Agon en staat twee punten achter op de titelhouder Landlost. In mei zullen Wolves en Landlust gaan uitmaken, wie de eerste in het land zal worden. DED schoof door een zege op Punch op naar de derde plaats en Blue Stars liet een onvolledig Flamin go's (zonder Lagerwey) op 85-59 staan. In de ere-divisie heren is alleen de bezetting van de bovenste plaats nog van belang, de degradanten zijn be kend. Daarom was de strijd tussen de titelpretendent Wolves en Agon be langrijk. Wolves moest aantreden zon der Smit en met een nog licht gebles seerde Wim Franke. Agon kwam via 22-20 zelfs op een ruststand van 43-45, maar moest daarna toch het hoofd bui gen: Ton Boot bouwde een recordsco re van dit seizoen op: hij maakte liefst 47 punten, waarmee hij zijn eigen record (42) overtrof. Wolves won met (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 29 april. AMVJ is in de volleybalcompetitie royaal de baas gebleven bij Valboval, SUES ver loor met 3-1 en 3-2 van resp. Valuas en Kweekschool, terwijl Oranje Nas sau met inzet van alle krachten een zege van 3-2 op Odulphus kon boeken. Ondanks de vijf sets in de wedstrijd Kweekschool tegen SUES, was de zaak toch in 70 minuten bekeken. Kweekschool zag in de eerste set na een gelijke stand (5-5) de eerste klap pen in de eigen verdediging vallen. SUES viel in deze eerste fase hard aan en wist na enig terrein verkennen een fikse voorsprong (6-12) te nemen, welke even later weer was teruggelo pen tot 13-14. De beslissende punten bleven toch bij de thuisclub, die via 16-1.4 de setwinst grepen. De tweede set liep al niet veel an ders. Met 9-9 lagen de kansen nog ge lijk. maar goed werk van de Ensche- dese spelverdeler leidde tot een zege met 12-15, 1-1. Kweekschool was in de volgende set heer en meester. Maar nog gaf SUES niet op. Verbeten vocht het voor een goed resultaat, zonder succes echter. Nadat beide teams twee sets hadden gewonnen, drukte Kweek school in de vijfde set door (15-4). De overige uitslagen luiden: Valbo- val-AMVJ 4-15, 7-15, 8-15 Sport Cen- trum-DES 12-15, 6-15, 2-15. Valuas-SU- ES 15-5, 13-15, 15-3, 16-4. Oranje Nas- sau-Odulphus 15-12, 8-15, 8-15, 15-12, 15- 11. AMVJ leidt met 40 Uit 21. gevolgd door Libanon (40 uit 22). Onderaan staan Cito (6 uit 21) en SUES (6 uit 22). 96-71, waarbij ook Franke zich onder scheidde met 33 punten. Bij Punch-DED viel er voor het reeds gedegradeerde Punch niets meer te verdienen. DED zorgde er wel voor niet in slaap te vallen. Na de rust, consolideerde DED zijn voorsprong rustig. Het werd 55-62, met Lucas de Jonge (16) als topscorer. In de eerste klasse A bleef de kam pioen US ongeslagen. De standen zien er als volgt uit: DAMES: Blue Stars 22-42, AMVJ 22- 40, Agon 22-30, HOC 22-30, DED 22-28, W.K. 22-22, Herly 19-20, Landlust 21-18, Antilopen 22-12, White Stars 22-12, FAC 22-2, DTV 20-6;. HEREN: Landlust 19-38, Wolves 19- 36, DED 21-28, Agon 20-26, Herly 19-24, Monark 21-22, Argus 19-16, Flamingo's 21-16, Arrows 21-14, Blue Stars 22-12, Holland Daggers 22-8, Punch 22-2. De jaarlijkse basketballmarathon, die naar de naam „districtentoernooi" luistert, is voor het Amsterdamse dis trict aanleiding geweest ter opluiste ring de dames- en herenploegen van Amsterdam en Gent in de Apollohal tegen elkaar te laten aantreden. Twee hoofdstedelijke overwinningen waren hef resultaat: 73-40 voor de dames en 92-51 voor de heren. De dameswedstrijd begon veelbe lovend, want de Belgische interna tionals Nandine vander Velken en Jos Geerts, eisten aanvankelijk de uiterste behendigheid van Amster dam, waarin Els de Groot haar gro te talent weer eens kon etaleren. Maar Amsterdam ging toch de twee- helft in met een voorsprong van 39-19 De inzet van Nelly Lust en Elly Groot naast de meer gerouti neerde „club" internationals, brak even het spelritme, maar in de slot- MOSKOU, 29 april. Radio Mos kou heeft zaterdag gemeld, dat de uit dager in de tweekamp om de wereld titel schaken, Tigran Petrosjan, we gens griep niet in staat was de viji- tiende partij met Botwinnik te spelen. Het is niet bekend of Petrosjans ziekte ernstig is. Wanneer de partij zal worden voortgezet is evenmin bekend. Eerder deze maand werd de wedstrijd vertraagd door ziekte van de kampi oen Botwinnik. De stand in de tweekamp is gelijk. fase werkten de Amsterdamse dames de score bij tot 73-40. Het herenteam had niet de geringste moeite met Gent. De nauwe 3-2 zone en de snelle doorbraken van de Bel gen waren voor het beginnend vijftal Driehuis. Sterker, Kok, Witte en Boot nimmer een probleem. Driehuis hield zelfs de Gentse international Fons Maes met gemak in toom (Maes scoor de slechts 10 punten) en nam inmid dels nog uitgebreid deel aan de aan val: 19 punten kwamen uit zijn vin gers. Een glansrol speelde Ger Kok, die zeer geconcentreerd speelde en op permachtig was. Na de rust kregen enkele jongere talenten een kans: Pe ter van Rijswijk, Karei Pastor en Ka- rel Vrolijk vervulden hun taken uitste kend en zij konden met de geroutineer de krachten de eindzege op 92-51 bepa len. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIillllllllllllllltl HHC 002001030 6 UW 001000020 3 UW: Harriman 7-8-6; 3 fouten; beste slagman Victoria 1.000 (2 uit 2). HHC: Smidt 9-1-7; 3 fouten; beste slagman Kruithof 0,667. OWO 000000000 0 Sparta 01001100x=3 Sparta: De Koning 7-4-1; 1 fout; beste slagman Hendriks 0,500. OWO: Le Cui- vre 4 2/3 inning 4-6-3, Spoelstra 3 1/3 inning 1-4-1; 6 fouten; beste slagman Crouwel 0,333. lllllllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIII OWO verscheen in Rotterdam voor het eerst zonder Charles Urbanus, die na een actieve loopbaan eerst als speler en later als trainer-coach van ruim twintig jaar nu betaald honk- balcoach van de KNHB is geworden. De Amsterdammers speelden in hun eerste competitiewedstrijd bijzonder onzeker en een nadeel was beslist, dat werper Flip le Cuivre mentaal een zwakke dag had. In de vijfde inning, toen hij de zo nodige steun van achter vanger Crouwel moest ontberen, stap te hij zelfs van de werpheuvel en nam Gerard Spoelstra het werpen over. Het aanvalsspel van beide ploegen was niet ste-,<, van OWO zelfs pover. Alleen Wim Crouwel kwam tot een honkslag aan Amsterdamse zijde, terwijl Henk Hendriks. Cees de Bruin en Jaap de Koning de Rotterdamse hits voor hun rekening namen. Honkslagen van Cees de Bruin en Henk Hendriks brachten Sparta in de tweede inning een voor sprong van 1-0, die geen moment in gevaar kwam, omdat OWO in de ge hele wedstrijd maar een keer tot het derdy honk kon doordringen. AMSTERDAM, 29 april Speelde Frans Schools vrijdag in Rotterdam te gen de Chinese wereldkampioen tafel tennis Chuan Tse Tung de wedstrijd van zijn leven, zaterdag in de Amster damse RAI ging hij nog een stapje verder. In een fraaie partij slaagde hij er in Liao Wen-Ting, nummer vijf op de Chinese ranglijst, te verslaan. De landenwedstrijd eindigde in een zege met 4-1 voor de Chinezen Frans Schoofs bewees tegen Liao Wen-Ting een zeer talentvol speler te zijn. Hij bewees bovendien bijzonder vechtlustig te zijn en in staat, zich op de juiste wijze te concentreren. An ders dan Onnes slaagde hij er in tegen de Chinees zjjn eigen spel te spelen, zjjn spel van voornamelijk verdedigen én bijzonder scherp en gevaarlijk ser veren. Dit laatste droeg in de tweede game vooral veel bjj tot zijn over winning. Liao immers drukte herhaal de malen de serveerbal kansloos in het net. In de sensationele derde game nam Schoofs al dadelijk een voorsprong met 7-3, die via 8-5 tot 10-5 uitliep. Bij het wisselen van de tafelhelft kwam de Chinese wereldkampioen zijn landgenoot instrueren en Onnes maak te hiervan dankbaar gebruik om ook Schoofs nog enkele woordjes toe te fluisteren. Scherp serverend kwam de Amsterdammer, geïnspireerd door het enthousiasme van zijn stadgenoten, tot ,15-9. Liao Wen-Ting echter was nog lang niet overwonnen: 17-13, 18-14, 19-16 en zelfs 20-16. Drie striemend harde forehand-ballen, gelanceerd met een voor onze begrippen onbegrijpelijke fel heid maakten er 20-19 van. Het ene punt kwam toch nog; het werd 21-19. Liao wierp nog een laatste blik op het scoringsbord, alsof hij het echt niet kón geloven en ging toen met gebogen hoofd de arena uit, volkomen gene geerd door zjjn collega's en de offi cials. De uitslagen waren zaterdagmid dag: PIsu Yin-Shent sl. Schoofs 21-16, 21-17, Liao Wen-Ting sl. Onnes 21-12 en 21-18, Chuang Tse-Tung en Hsu Yin Sheng sl. Onnes-Schoofs 21-16, 21-15, Liao Yin-Sheng sl. Onnes 21-8, 21-12. Hsu Ying-Sheng sl. Onnes 21-8, 21-12. Zaterdagavond: Liao Wen-Ting sl. On nes 19-21, 21-14, 21-12, Hsu Yin-Sheng. sl Schoofs 21-12, 21-7, Chuang Tse-Tung en Liao Wen-Ting sl. Onnes en Schoofs 21-16, 18-21, 21-11, Hsu Yin-Sheng sl. Onnes 21-4 en 21-13, Schoofs sl. Liao (Van onze paardesportmedewerker). WASSENAAR, 29 april Het was jam mer voor het grpot aantal bezoekers van de courses op Duindigt dat de mist het volgen sterk belemmerde. De Jan v. Goyen- prijs stond open voor de dravers, die min stens 20.000 gulden of meer hadden gewon nen. Zes deelnemers hadden zich hiervoor aangemeld, van wie Jour de Java, ondanks een 40 meter handicap, de zege in de wacht sleepte. De andere koersen waren over het alge meen sterk bezet. De twee eerste waren succesvol voor pikeur J. van Dooyeweerd, die resp. met Brian van de Lente en Boy Scotch beide malen vrij gemakkelijk de overwinning behaalde. De uitslagen waren: Rembrandt van Rijnprijs: 2000 m. 11 deeln. 1. Brian van de Lente (J. v. Dooyeweerd) 1.29.5 2.20, 1.40 2. Amazone Scotch 1.60. C. 3.90. Koppel 3.60; 3. Alja Scotch 2.—. Jan Steenprijs: 2040 m. 12 deeln. 1. Boy Scotch (J. v. Dooyeweerd) 1.30.7, 1.50, 1.30; 2. Blido 3.80. C. 12.60. Koppel 4.80; 3. Zilver Kid 2.10. Gerard ter Borghprijs: ren 1800 m. 9 deeln. 1. Rex (van Deuren) 59 kgr. 1.59.5, 3.40, 1.70 2. Solita, 58 kgr. 3.40, C. 9.10. Koppel 26.40 3. Kronenhof, 54 kgr. 1.90. Pieter de Hooghprijs: 2040 m. 11 deeln. 1. Yon Brewer (Ph. Knijnenburg) 1.26.2, 8.40, 210: 2. Aristo Scotch 1.70. C. 4.70. Koppel 5 60 3. Axworthy B. 2.60. Willem .v d. Veldeprijs: 2000 m. 13 deeln. 1. Zane Grey (de Vries) 1.24.8, 4.40, 1.80 2. Zion B. 1.50. C. 6.10. Koppel 8.40; 3. Zato- peka B. 2.30. Prijs van Haarzuilen: ren 1700 m. 6 deeln. 1. Sambo (van Deuren) 1.51.3, 61 kgr. 1.20. 1.10; 2. Le Faquin 64 kgr. 1.70. C. 2.90. Kop pel 3.50; 3. Marina 59 kgr. Jan van Goyenprijs: 2100 m. 6 deeln. 1. Jour de Java (Vergay) 1.20.8, 2.30, 1.50 2. Kerr Williams II (B. W.) 3. Victor Emanuel 2.20. C. 3.10. Koppel 7.70; 4. Le Montbeugnois. Frans Halsprijs. ren 2100 m. 4 deeln. 1. Millerosle (Kammerzelt) 54 kgr. 2.19.1, 3.20, 1.40; 2. Escurial 53 kgr. 1.10. C. 2.70. Koppel 7.3. Sir Carston 55 kgr. Jan Steenprijs: 2120 m. 9 deeln. 1. Zampa van Papenhoef (Smit) 1.24.2, 2.80, 2.10: 2. All Prise 2.40. C. 6.10. Koppel 3.80; 3. Wit voet 4.10. Paulus Pottcrprijs: 2100 m. 12 deeln. 1. Xon Messidor (Eerenberg) 1.25.2; 2. Yas- mine (B. W.); 3. Ynno Con Dios; 4. Yostra. Toto-omzet 170.468,50. GRONINGEN, 29 april De uitslagen van de zondag in Groningen gehouden drave rijen luiden; Gonny D-prijs: 1940 m. 1. Argonaut (K. Woudstra) 3.05.7, 1.34.7; 2. Aswin; 3. Zwenti- bold. Tot.-winn. 2.90 (stal). PI. 1.90, 11.80, 3.40. Gek. 7.20. Cov. 39.60. William P-prijs; 1840 m. 1. Buziau Norton (B U. de Jong) 2.56.4, 1.35.9; 2. Bonheur van Rita W.: 3. Brinda Dunst. Tot.-winn. I 8.30. Pi. 1.80, 1.40. 2.30. Gek. 6.20. Cov. 6.50. Ronald-prijs: 1940 m. 1. Adios K. (S. v. Dooyeweerd) 3.01.3, 1.33.5; 2. Zombra Hespe rus; 3. Yvonne Magowan. Tot.-winn. 4.30. Pi. 2.10, 4.60, 3.10. Gek. 9.—. Cov. 21.70. Tabor-prijs: 2240 m. 1. X Hanover (J. Wa genaar jr.) 3.20, 1.28.5 2. Ylbode B.; 3. v. Paula's zoon. Tot.-winn. 3.60. PI. 1.80, 1.80. Gek. 3.60. Cov. 4.40. Umberto van Gonny-prijs: 1940 m. voor amateurrijders. 1. Zadkine (G. K. v. d. Veen) 3.00.3, 1.32,9; 2. Albatros S.; 3. Aleid Williams. Tot.-winn. 20.50. PI. 4.20, 2.10, 2.70. Gek. 13.30. Cov. 5.80. Veieta van Gonny-prijs: 2240 m. 1. Atletha J (B. U. de Jong) 3.26.6, 1.32.2; 2. Y. Y. Hanover; 3. Zanotana. Tot.-winn. 4.90. PI. 23.60, 2.90. Gek. 9.—. Cov. 10.80. Wanda van Gonny-prijs: 1940 m. 1. Urdy Mars (J. Wagenaar jr.) 2.52.1, 1.28.7; 2. Wise Guy; 3. Xavero. Tot.-winn. 3.10. PI. 1.40, 2.90, 2.10. Gek. 7.80. Cov. 8.50. Zusanna van Gonny-prijs: 1960 m. 1. Antha Thelma (J. Wagenaar jr.) 2.57.5. 1.30.6 2. Wita Pluto; 3. Y. Zella. Tot.-winn. S 2.40. Pi. 1.40, 3.60, 3.20. Gek. 9.90. Cov. 18.60. Totalisator-omzet 87.352,50. CHINA et afgelopen weekeinde hebben de Chinese tafeltennissers, die kortgeleden tijdens de wereld kampioenschappen in Praag de zaken onder elkaar hebben uitgevoch ten in het herenenkelspel was het van de halve finales af helemaal een Chinese aangelegenheid in ons land geopereerd. De Chinezen van Europa en de échte troffen elkaar. Eerst vrij dagavond in de Rotterdamse Ahoy- hal, vervolgens zaterdagmiddag in de Sporthal-zuid in Amsterdam. Wereld kampioen Chuang tse Tung was er bij, en Hsu Yin-Qheng. Om nog maar niet te spreken van zulke fenomenen als Chang-Shih-Lin en Rao Wen-ling. Ik heb ze zaterdag zien spelen te gen onze cracks als Schoofs en On nes. Dat wil zeggen: ik heb ze mét die toch ook zeer begaafde tafelten- nissers zien spelen. Een dubbel was in twee sets beide malen 21-8 in een minimum van tijd beslist. En wie de Chinezen (de échte dan) ziet spe len begrijpt al gauw het verschil tus sen tafeltennissen en bijvoorbeeld het alom populaire ping-pongen. Hij ont dekt namelijk dat die knapen de sport beoefenen met een slagvaardig inzicht, dat zowel schijnt afgestemd op de kunst het balletdansen wel licht als op de wetenschap. Toen ik het alles aanzag dacht ik: „Die mensen de échte Chinezen zijn voor het spel gepredisponeerd. Het tafeltennissen is mét de wijsbe geerte van Confucius in China begon nen. En toen bij ons de Batavieren nog knotsenzwaaiend rondliepen, wa ren ze daarginds al met de bat be zig". kunt zich voorstellen, dat ik de heer Chen Hsien, voorzitter van de Chinese Tafeltennisfederatie slechts met enige schroom be naderde. Hij zat, gehuld in een zwa re winterjas, temidden van zijn niet- spelende discipelen op de eerste rij. En ik kon overigens slechts toegang tot hem krijgen via mevrouw Fu Chi- Fung, de coach van het gezelschap en de Engels sprekende tolk tevens. „Uw spelers doen het uitstekend" was het eerste wat de heer Chen Hsien mij liet overbrengen. Hij be doelde waarschijnlijk dat zij zich met groot enthousiasme ter slachtbank lie ten leiden. „Zijn Uw spelers professionals?" vroeg ik. De heer Chen Hsien begon nu mede lijdend te glimlachen. Te giechelen zou ik haast zeggen. „Ze hebben al lemaal gewoon een beroep", antwoord de hij geduldig. „De wereldkampioen bijvoorbeeld is een tweedejaars stu dent". „Wordt er in Uw land veel getafel tennist?" informeerde ik verder. „Tafeltennissen is bij ons zeer po pulair", zei de heer Chen Hsien, ,<orj' ze bond telt drie miljoen leden. En hu werkt zéér hard." Het onderhoud was vervolgens ge ëindigd. Wederzijds glimlachen rond de het zeer hoffelijk af. aarna heb ik gesproken met Bert Onnes, die zojuist een gladde nederlaag had geleden. Hij zei: „Die jongens kunnen die bal mei één keer, maar honderd keer sl&am De hoeken zijn hun zwakke plekken, maar vang ze daar maar eens op- Ze draaien hun bat in elke stand» die ze willen, daar zit het hem m- Maar ze trainen dan ook maanden tegen een machine. En er zijn wei vijfentwintig miljoen, die er aan doen- Op iedere school en op iedere fabrieK- rr z1An *->0nhOU" tisch. Zij hakken met een poker-face door of het nu tien-nul staat of mei- Natuurlijk, zij beschikken over aJj juiste mentaliteit. Hun systeem, sne én agressief, ligt mij overigens wei- Maar zij doen het alleen beter. Ove rigens is de sfeer hier te koud. He ubliek is er te weinig bij betrof en. En die hulp heb je nou een (Advertentie) kL„. *j.. v..„ -- maal nodig. Deze Chinezen zijn m* tuurlijk sterker. Wil je van ze W"? nen, dan moet je dus boven jezelf U1 groGiGn." -j Bert Önnes was twaalf jaar toen met tafeltennis (met ping-ponged^ begon. Hij is nu bondstrainer van Nederlandse Tafeltennis Bond. 4> Het publiek had zijn eigen mem"»' Iemand op de tribune zei: „Waarom gaan wij met die lui niet gewoon Chinees eten?" En een ander mompelde somber: „Khroesjtsjev zal nog last met die jongens krijgen". Toen ik het RAI-gebouw verliet, knikte de heer Chen Hsien mij met indifferente vriendelijkheid toe. 1

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 8