In centrum en wijken een traditioneel maar goed programma Gezellig programma in de omliggende gemeenten fcrBejJt Voor het eerst in Schalkwijk an®. fe° Man bij oversteken aangereden Politie houdt „spreek-uur" Lijkje van haby gevonden Slager stak zich Oranjeronde vfee üf*1 Nederl Kinderfeest Brom-lawaai Op de Westkolk Uitbreidingsplan Zuid door G.S. goedgekeurd WOENSDAG 1 MEI 1963 PAGINA 3 HAARLEM, l mei In opgewekte stemming is in Haarlem de verjaardag van de Koningin gevierd. Er was veel licht en veel kleur. Een stralende zon aan een nagenoeg onbewolkte hemel verleende aan straten en pleinen, welke rijk met de vaderlandse driekleur waren getooid, extra glans. Er was ook veel gerucht, vooral in de binnen stad, waar het practisch de gehele dag gedaverd heeft van de har monie- en fanfaremuziek. De roffels van de drumbands rolden van de ene naar de andere straat en zorgden voor een luidruchtig, maar gezellig Hollands feest. Op de achtergrond drong het getierelier door van de kermisorgels op de Nassaulaan, waar de attracties zich in een grote belangstelling, vooral van de zijde van de jeugd-in-alle-maten mochten verheugen. Na de traditionele aubade door de schooljeugd maakte Katootje haar opwachting op de Botermarkt. Zij was niet vergezeld van haar beroemde vrienden en vriendinnen, zoals velen tot hun teleurstelling hebben bemerkt. Intussen was in de binnenstad een muziekfeest begonnen, waaraan een groot aantal muziekkorpsen meededen en dat nagenoeg de hele dag heeft geduurd. Op de Kattenberg keken 's mid dags enkele honderden kinderen naar de verrichtingen van de leden van het Nederlands Kindercircus uit Hoofddorp. De Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" probeerde zich onder bezielende leiding van Jan Laarveld op de Grote Markt „verstaanbaar" te maken. Dat het niet lukte lag niet aan het koor, maar wel aan de Markt, die veel te groot is en bepaald niet met een zaal vergeleken kan worden. fa Beurs van Amsterdam teverGem BCE- §UUtonn2eF1Jen00rd *>ter4C£eepV BDl* Beurs van New York Motorrijder rijdt jongen op zebrapad aan Zandvoorts duingebied zoveel mogelijk gespaard Heemstede Koninginnedag is in het algemeen een feest voor de jeugd geweest. De kinderen, vaak vroeg uit de veren, werden door hun ouders onthaald op rondjes in de draai molen, ijsjes of andere versnape ringen, Daarnaast was er ved te zien op straat. Deze kinderen, ge tooid met feestmuts, kijken in verstilde aandacht voor zich uit en laten zich het ijs goed smaken. Zandvoort Koninginnedag in Haarlem weer een gezellig Hollands feest Schalkwijk werd al om 8 uur 's och tends uit de slaap gewekt door een fees telijke reveille, geblazen en geslagen door de eigen drumband van deze nieu we stadswijk die voor het eerst de Ko- Uinginnefeesten meeviert. Dat deze wijk niet zomaar een als los zand samen hangend groepje flats en andere hui zen is, werd wel bewezen door de mas sale deelname aan de wijkspelen voor de kinderen die 's middags met groot succes gehouden werden. Een gecostu- meerde voetbalwedstrijd zorgde voor de nodige afwisseling en burgemeester Cremers zorgde niet verkleed vo®r, de aftrap. Ook tijdens de wed- zorgde hij voor een krachtdadig k\vanPen' toen ''al zijn richting uit- Het is een doldwze vertoning zicen die door de talloze aanwe- 8 n D1Jzonder gewaardeerd werd. im?6 +^eest®mkheden begnnen al om 9 Ho n> n officiële feestterrein aan paweS plechtig in gebruik ge- w,er,d' De Schalkwijkers hebben Jk van willen profiteren, dat onbebouwd terrein kun nen beschikken. Daar werden de klein tjes uit de wijk in de ochtenduren ver gast op een spectaculair variétépro gramma. De dag werd besloten met een ampionoptocht door Schalkwijk, waar na de drumband „Schalkwijk" voor een taptoe zorgde en op het terrein naast, het schoolgebouw aan de Belgiëlaan bleef men tot middernacht dansen. In de Oranje-wielerronde van Park wijk, die door de Oranjebond „Prin ses Juliana" in samenwerking met „De Kampioen" op een snel pa.rcours aan de Jan Sluyterslaan-Vinc. >nt van Goghlaan-Leonard Springerlap.n werd gehouden en waarvoor veel belang stelling bestond, werd weliswaar door de favorieten Ben Gieske, Eddy Riet- noff, Rinus Stevens, Cok Stroomber- gen, Chris Plusch mi Bert van der Pol fel om de vele premies of een voorsprong gestreden, maar een be slissende ontsnapping konden zij toch tuet forceren. Daarvoor lag trouwens het tempo veel te hoog. <44 Ned. 1960 *14 Ned. 1961 *lA Ned. 1963 Ned '.961 Ned. 1962 |t»ffel 1941 ë-N.G. Won. bouwl. 6> ««d. Handel MfjCert. Sttisterdam Rubber ®-v.A. AJK.0 "erkel Patent Oalvé-Delft Cert i^kker »Otd L Gelder «oogovens Sjhller Co. g«d. Kabel üordtsche Peti gew. Hou ?etrol<éum 50 ®toomb MU- ^OttIMeren Seri F?5"3 •51 Sfc*f*Paarbrieven '58 Bi'? Amsterdam '56 1 Amsterdam 56 II Amsterdam '56 Hl ji? Am,sterdam '59 AJb Verdam '57 SSJfcevn KI obl (stocks) Vorig Slot 101% 100% 99 A 99» 93» 101A 347 114 145 459 215 820 132.50 405% 915 260 564% 315% 500 156.70 162.40 815 177.30 li®/. 147% 50 134 130 116 255 127 126% 192.50 220 491 131.50 140% 123 84% 93 93% 96% 120'/. 7.81 opening 1/S 158 164.50 177.40 115V4 146% 117 129 ÉSh? 2da bopper ChrSl"hem Stee3 y^ysier Corp Gen^3? Electrtc Kenn Motors K uS|cott c°PPer Jjf'VS'oinery Ward «aülo corp. gopubtic steel S?yal Dutch well Union Oil Southern Pacific Railway sver Steel 30/4 47% 31 105% 78% 68% 78% 13% 36% 64% 38% 49% 41% 33% 63% 67% 23% 45% 49% Stemming: goed prijsh. Ook een vlucht van Stevens met Hans Handgraaf leverde niet het ge wenste succes op. Het gelid bleef ge sloten. Hierna volgende solo-acties van Wim Aarts en Gebhardt brachten even min verandering in het wedstrijdbeeld. Alles bleef bijeen en zelfs de minder begaafde wieleratleten konden in deze temposlag meekomen. Zij bleven rustig tussen de wielen. Een massale ienti- sprint moest tenslotte de beslissing brengen en daarin toonde de strijdlus tige Stevens, die in de laatste ronde een tiental meters uitgelopen was, zich de snelste. Hij reed de 45 km. in 1 uur 14 min. 38 sec. Plusch werd tweede, Stroombergen derde, Riethff vierde, Van Leuffen vijfde Koele.mij zesde, Van Slooten zevende, J. Aarts achtste, Geusebroek negende en buurtfavoriet Ben Gieske sloot als'tien de rij van prijswinnaars. Een rit voor adspiran- ten werd door Gijs Kuilboer gewonnen. Hij zegevierde eveneens in een massa sprint. Het binnenkort 25 jaar bestaande co mité Haarlem Zuid-West heeft Koningin nedag tot een feestedag voor de kin deren gemaakt, hoewel natuurlijk ook de volwassenen het nodige plezier kon den beleven aan zingende en verklede kleuters. Vroeg in de morgen trokken de kraampjes op de speelplaats van de Christiaan Huygensschool de eerste hengel- en schietlustigen. Op het gras veld ernaast konden de jongens en meis- jes proberen elkaar in behendigheid en snelheid de loef af te steken. Hoogte- ras.het optreden van de nncrofoondebutantjes, die zich door begeleidend gesnerp van feesttoeters of microfoonstoringen van de wijs lieten brengen. Allen konden een kans wageneen als neberinnetje uitgedoste kleuter, die met danspasjes haar liedje kracht bijzette, het speeldoos-zangeresje met de bijna volmaakte microfoonmimiek en de kleine jongen die zijn blok- fluitspel van muzieknoten, groot als centen, alfias. 's Middags was een groot aantal jongens en meisjes pre sent in enb ij de geoostumeerde kin deroptocht. Twee drumbands gaven een feestelijk tintje aan de tocht die voor het eerst sinds tien jaar in dat deel van Haarlem werd gehouden, 's Avonds trok, tot besluit, een vro lijke, met lampions verlichte stoet door de buurt. De bromfiets heeft bij het ringsteken i de schaats te steken, wagen wij te be- het paard vervangen. Of het daardoor I twijfelen. Deze deelneemster mist op het gemakkelijker is geworden de ring uit i kritieke moment de ring. Voor het eerst dit jaar icerd in Schalk wijk de verjaardag van de Koningin ge vierd. Wat elders in Haarlem reeds jarenlang een traditie is blijkt ook in de nieuwe buurt goed aan te slaan: zak- lopen, een vermakelijk spel voor de jeugd, werd gisteren in Schalkwijk fanatiek beoefend. Op de Orionweg was het gisterenmid dag een lawaai van jewelste: er was ringrijderij, dat niet zoals gewoonlijk gebeurde te paard of per fiets, maar op een bromfiets. Enkele tientallen bonden de strijd met de ring .aan. Eigenlijk zou er door een aantal in Haarlem ge legerde militaire op de fiets wor den ringgereden, maar de landsverde digers lieten verstek gaan. Nu kwamen de zeven geldprijzen, welke door het comité Haarlem Noord beschikbaar ge steld waren, vrij voor bromfietsers en bromfietsters uit de omliggende stra ten. De eerste ronden waren het las tigst: de ring werd nauwelijks aange raakt. Maar later kreeg men des lag te pakken en werd de kleine, metalen ring keér op keer „verschalkt". Meester van Dijk was gisteren eens te meer de grote man in Spaarndam. Hij heeft zijn traditionele hoge gasten onder wie dit jaar behalve de bur gemeester van Haarlem en mevrouw Cremers ook de burgemeester van Haar- lemmerliede en Spaarnwoude en me vrouw Van Hovell tot Westerflier verstomd doen zitten door wat hij met zijn schoolkinderen wist te presteren. De autbade van de schoolkinderen op de Westkolk was dit jaar niet alleen een vocaal, maar ook een instrumen taal evenement. Meester van Dijk kan tevreden zijn. Burgemeester Cremers kon in alle oprechtheid geuigen van zijn grote bewondering en van die van de wethouders Van der Veldt en Voskuilen voor de prestaties van de kinderen. Daaronder klonken niet al leen der traditieg etrouw „De Klok ken van Haarlem", maar ook de niet minder roemruchte „Drie schuintam- boers". De aubade was voorat gegaan door de kleurige kinderoptooht, achter de harmonie „Crescendo" aan. De op tocht was minder uitgebreid dan ande re jaren, maar de groepen waren weer even fantasievol en feestelijk samenge steld. De schoonmaakdienst en Charlie Chaplin hadden er een plaats in, maar ook een groep die opriep tot wereld- broederschap en een die Spaarndamse paling beloofde als troost voor het ver lies van de oestercultures. Ook de op tocht is weer een feest geworden van heel Spaarndam. En verder werd het programma van deze stralende koning innedag weer gevuld met de vele kin derspelen en de ringrijderij voor fiet sers. De dag werd besloten met een ge- noegelijk variétéprogramma op de Westkolk, het altijd levende hart van het dorp aan het Spaame. Ongecorrigeerd Katootje was hoogst persoonlijk naar de Botermarkt in Haarlem gekomen om te kijken en te luisteren naar enkele straat- en podiumartiesten. HAARLEM, 1 mei Maandag is op het Staten Bolwerk ter hoogte van de Raad van Arbeid een 63-jarige gemeen te-arbeider door een vrachtwagen aan gereden toen hij de weg overstak. Met een schedelbasisfractuur en een been breuk is het slachtoffer naar het zie kenhuis Sint Joannes de Deo overge bracht. Op de Delftlaan is gistermiddag de 12-jarige L. Korsman op het zebrapad door een motorrijder uit Schaesbergen aangereden. Het ongeluk gebeurde, toen de motorrijder een kleine bestelwagen passeerde, die wel stopte toen de jongen de weg overstak. Het slachtoffertje is met inwendige kneuzingen in het Grote Gasthuis opgenomen. De Haarlemse verkeerspolitie over weegt om in navolging van Arnhem en Utrecht met ingang van 11 mei iedere zaterdag van tien tot twaalf uur 's morgens aan het bureau in de Lange Wijngaardstraat een „spreek uur" te doen houden. Dit deelde maandagmiddag hoofdcommissaris A. L. de Boer mede bij gelegenheid van de officiële ingebruikneming van de Haarlemse verkeersschool in de Kou- denhornkazerne. Het is de bedoeling, dat ieder, die over verkeersaangele- genheden van gedachten wil wisselen, door een hogere ambtenaar van de verkeerspolitie te woord gestaan ivordt. Ook zullen er suggesties door de burgerij kunnen worden gedaan. Wie van het „spreekuur" gebruik wil maken, kan van tevoren op een spe ciaal formulier, dat bij alle politie posten in de stad verkrijgbaar is, vragen indienen of suggesties aan de hand doen. In de zomermaanden van 15 juli tot 1 september zal het „spreekuur", dat de goede verstand houding tussen politie en burgerij on getwijfeld zal bevorderen echter niet plaatsvinden. HAARLEM, 1 mei Maandagmid dag is in het water van de Leidsevaart het lijkje van een pasgeboren meisje gevonden. Het kindje, waarop in het Grote Gasthuis sectie is verricht, heeft vermoedelijk kort geleefd. Er zijn geen aanwijzingen, dat het kind door ver drinking om het leven is gekomen. De politie stelt een onderzoek in. ZAND VOORT, 1 mei Gedeputeer de Staten van Noord-Holland hebben hun goedkeuring gehecht aan het uit breidingsplan Zuid, zoals dat door de gemeenteraad van Zandvoort op 14 no vember 1961 werd vastgesteld. Tegen dit uitbreidingsplan was bezwaar inge diend door de „Stichting Bescherming duinlandschap" te Zandvoort en de Ne derlandse Onderwijzersvereniging afde ling Zandvoort. Deze reclamanten wer den echter niet-ontvankelijk verklaard omdat zij geen persoonlijke of zakelijk» rechten tot gelding kunnen doen bren gen op binnen het plan gelegen of daaraan grenzende gronden. Een aantal particulieren had even eens bezwaar gemaakt tegen het uit breidingsplan. Namelijk omdat realise ring van het uitbreidingsplan verlies be tekent van vrij toegankelijk recreatie gebied en van natuurschoon en dat vol gens reclamanten aan dit uitbreidings plan in dit deel van Zandvoort geen behoefte bestaat omdat zowel de wo ningbouw als de bijzondere bebouwing in onderdelen van Zandvoort kunnen worden gerealiseerd. Gedeputeerde Staten overwogen in verband met deze bezwaren, dat de in het plan opgenomen bestemmingen voor een groot deel dienen om in de woon behoefte in de nabije toekomst van in hoofdzaak ingezetenen van Zandvoort te voorzien. Voorts meenden G.S. dat, hoe betreurenswaardig op zichzelf ook. uit breiding van de bebouwing c.a. in de gemeente Zandvoort, vrijwel steeds ge- paard zal moeten gaan met verlies van natuurschoon en recreatiemogelijkheden. Overigens aldus G.S. tenslotte is in het onderhavige plan aan de be hoefte aan recreatieruimte door hand- haring. van een deel van het bestaande duingebied en de daarin gelegen vijver, nog zoveel mogelijk tegemoet gekomen. rassende creaties te voorschijn kwa men. Het was dus overal feest. Tot in de avond toe, toen de lampions het feest helemaal niet als een nachtkaars lieten uitgaan. BLOEM EN DAAL, 1 mei Het is voor ons een lange zwerftocht geweest door Bloemendaal, Overveen en Aer- denhout. Overal waren het vooral de kinderen, die een druk programma kregen af te werken. Spelletjes en an dere attracties hielden de jeugd ruim schoots bezig. Op de Bloemendaalse- weg bijvoorbeeld klonk in het vroege middaguur het startschot voor een spannende zeepkistenrace. Op hun pri mitieve maar meestal stevige karre tjes, die zij knap in elkaar geknutseld hadden, verschenen de jongens op het strijdtoneel. De kleintjes toonden zich vaardige bestuurders, die niet van de wijs gebracht werden door de snelheid van hun levende motor. Zo'n motor was altijd een goede vriend met lange stel ten. Voor de toeschouwers, die met volwassenen een critische blik het spectakel stonden aan te zien, werd het een minstens zo boeiend evene ment, dat aan spanning won naarmate de finale naderde. Die eindstrijd heb ben wij niet meer afgewacht, omdat elders andere evenementen onze aan dacht vroegen. Zo toerden op dat ogenblik door Bloe mendaal en Overveen tweeënvijftig jeugdige koppels op de fiets. In Over veen was namelijk een fietsenralley voor de jeugd georganiseerd. De deel nemers reden twee-aan-twee. In totaal dus honderdvier jongelui. De start was bij „Roozendaal", de finish bij de Aloy- siusschool. De tocht had natuurlijk voetangels en klemmen, maar de puz zle werd een gezonde sport. De vol wassenen, althans meer dan honderd, waren in de auto gestapt, vergezeld van familie of vrienden, om een zon nige ralley uit te rijden. Of iedereen er helemaal uitgekomen is, betwijfelen we. In Aerdenhout tenminste zagen we, terwijl we zelf de weg kwijt waren, heel wat puzzelaars zich het hoofd breken over de verstrekte opgave. Maar gehoord de reacties was de tocht meer dan de moeite waard. De Overveense schooljeugd had toen al een heel programma achter de rug. De scholieren waren op een terrein aan de Vrijburghlaan bijeengekomen, waar zij een demonstratie zagen van de Haarlemse Luchtvaartclub. Zij de den ook zelf een beetje aan luchtvaart, toen zij honderden balonnen de wolken tegemoet stuurden, 's Middags vertrok ken zij in bussen naar het Openlucht theater, waar zjj in de zon van een feestelijk programma konden genie ten. Op dat moment waren wij in Aerden hout. Laverend langs de in de knoop geraakte ralley-auto's kwamen wij ten slotte op de Spiegelenburghlaan. Tien tallen kinderen zaten daar op het weg dek gebogen om in een tekening hun fantasie alle kans te geven. Aan be wonderaars en supporters hadden zij geen gebrek. Ze mochten ervan maken wat ze wilden. De traditionele poppe tjes en huisjes verschenen in vele va riaties op straat, opvallend groot was het aantal bloemstukken, die in voor jaarsstemming stonden te bloeien. Maar de meeste aandacht kregen na tuurlijk de jonge talenten, die met ver- lllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIhlIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIII HEEMSTEDE, 30 april In Heem stede begon de viering van Koninginne dag met het traditionele jeugdappèl op het Raadhuisplein, waaraan duizenden schoolkinderen, leden van jeugdorgani saties en sportverenigingen deelnamen. Ondanks het kille weer was de publieke belangstelling zeer groot. Burgemees ter mr. A. G. A. van Rappard sprak de jeugd in gloedvolle bewoordingen toe. Het jeugdappèl werd besloten met het zingen van het Wilhelmus en een massaal défilé. Bijzonder aantrekkelijk was de taptoe, 's morgens om half elf, uitgevoerd door meer dan honderd jon gens en meisjes van de V.IJ.O.S. jon geren drumband uit Bussum. De bur gemeester stak zijn enthousiasme voor dit welgeslaagde optreden niet onder stoelen of banken. Een van de hoogte punten van de dag was de grote Ster ren Parade, 's middags op het Heem- steedse Sportpark, waar de beide grote zit-tribune's tot op de laatste plaats met belangstellenden waren bezet. Het publiek zag tal van vooraanstaande ar- tisten aan het werk, zoals Johnny óKraaykamp, Anneke Gronloh en Frans van Dusschoten. Drie muzikale clowns zorgden voor dolle fratsen. De Boeren- kapel „De Hooischelf" bracht jong en oud tot een „community singing" en verder waren er acrobaren en voet ballende hondjes. Het programma was werkelijk 'f. Zeer druk was het ook op de kermis aan het Wilhelminaplein, waar men over de hoofden kon lopen. De beide plaatselijke muziekkorpsen "St. Mi-... In een Haarlem-Zuidwest trok gistermiddag I straten. Dit stralende groepje balletmeis- i fantasierijke kinderoptocht door de I jes oogstte veel succes. chaël" en „Eensgezind-Excelsior" waren van 's morgens tot 's avonds in actie. Tot besluit van deze prach tig geslaagde Koninginnedagviering volgde op het feestelijk verlichte Raadhuisplein een Oranjebal, waarbij de dansmuziek werd verzorgd door „The Spitfires". ZANDVOORT, 30 april De viering van Koninginnedag werd te Zandvoort reeds zondagavond ingezet met een stijlvol concert in de Hervormde kerk. De voorzitter van de Oranjevereniging, ds J. van der Mije, sprak het ope ningswoord waarbij hij de betekenis van ons vorstenhuis voor het land be lichtte. Onder leiding van de heer J. J. Wildschut voerde de Zandvoortse mu ziekkapel op zeer verdienstelijke wijze stemmige muziek uit. O.a. Lento van Gretry en Cantabile van Cor Kee. De heer De Ruiter gaf enkele orgelsoli ten beste. Met het gezamenlijk zingen van het Wilhelmus werd het concert besloten. Op Koninginnedag bracht de Zand voortse schooljeugd de burgemeester mr H. M. van Fenema, een aubade voor het raadhuis. De heer G. Loog- man had verschillende frisse liede ren met de kinderen ingestudeerd welke met toewijding werden gezon gen. De burgemeester dankte de kin deren voor deze hulde aan onze ge liefde vorstin, wijzend op de toewij ding waarmede de Koningin haar taak vervult. Bij haar is van een vijfdaagse werkweek geen sprake! Tot slot van het enigszins sobere feestprogramma gaf de muziekkapel 's avonds een concert met taptoe op het Raadhuisplein. Ongecorrigeerd) ZANDVOORT, 1 mei Maandagmor gen stak een slagersbediende tijdens het uitbenen van vlees zich in de buik. Een slagaderlijke bloeding ontstond. Twee collega's hadden de tegenwoordigheid van geest de wond dicht te drukken. Door de politie werd de man per am bulance naar het Grote G sis thuis te Haarlem gebracht. De collega's ver leenden ook tijdens het vervoer hun bp- stand. Te Haarlem werd onmiddellijk operatief ingegrepen. De chirurg com plimenteerde de helpers voor hun doel' treffend optreden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3