Contraceptieve pil voor de Kerk onaanvaardbaar Antwoord aan katholieke hoogleraar van Harvard belangrijke mededeling extra nachtvluchten toegevoegd Haagse mannequin werd gekozen tot Miss Holland Voor de grap meegedaan SUNIL WAST STRALEND WIT DRS. BARKMAN NAAR INDONESIË VERTROKKEN OOSTENRIJKSE wil oog afstaan aan Ray Charles f* --mm w KARDINAAL CUSHING VERKLAART: Kardinaal Alfrink naar Orleans Herderlijke brief van bisschoppen van West-Irian Indonesisch verzet tegen vredeskorps Fraai paviljoen van ons land in Miinchen vlllli f Interessante moeilijke opgave Koninginnedag w. RECREATIEPLAN VOOR VELUWE „Grond in handen van de overheid Metalelectro Tweede Kamer heeft industrie gegriefd met „cultuurgevaar" Breda wil uitspraak Kroon over gewelf Onderscheiding wsêêêsêbê WOENSDAG 1 MEI 1963 PAGINA AMSTERDAM, 1 mei Een katholieke hoogleraar in de gy naecologie van de Amerikaanse universiteit Harvard, prof. dr. John Rock, heeft een boek ge schreven over het probleem van de geboorteregeling. De titel van dit werk, dat onlangs bij Alfred A. Knopf in New York is uitge komen, luidt: „The Time Has Come: A Catholic Doctor's Pro posals to End the Battle Over Birth Control". De schrijver, die zelf meegewerkt heeft aan de ont wikkeling van een pil voor beper king van de fertiliteit, spreekt in zijn boek de hoop uit dat de Kerk nog eens „een zo effectief fysiolo gisch middel voor fertiliteitsrege- hng" als de contraceptieve pil zal aanvaarden. Research De belangstelling voor het zonnig paradijs Mallorca overtreft alle ver wachtingen. Om oók U In de gelegenheid te stellen Uw zomervakantie op Mal lorca door te brengen hebben wij aan ons programma een serie Elke maandag om de 14 dagen vanaf 20 mei t/m 21 oktober bren - gen deze extra nachtvluchten U per KLM DC 7 naar zonnig Mallorca. Deze extra Airtour-nachtvluchten zijn nog goedkoper. Zo'n volledig verzorgde 15-daagse vliegvakantie is er al vanaf (volledig pension) Vraag nadere inlichtingen bij een van onze 175 boekingskantoren (in het hele land). Boek nu - de be langstelling is groot. M Daarmee is Sunil het meest complete wasmiddel voor de grote witte was en tegelijk voor nylon en andere moderne stoffen, Sunil wast veilig en behoedzaam, Sunil wast stralend wit. Geen wonder dat Sunil Nederlands grootste wasmiddd is. Een speciaal ingrediënt in Sunil gaat het vergelen van nylon e.d. tegen. -MÊÈ Kardinaal Cushing, aartsbisschop van Boston, prijst prol Rock „omdat hij dui delijk heeft aangetoond dat de katholie ke Kerk niet tegen geboorteregeling als zodanig is", ornaat de hoogleraar „vele steekhoudende argumenten aanvoert voor de vorming van een openbaar be leid inzake geboorteregeling" en omdat Prof. Rock „terecht kritiek heeft op de buitensporigheden waaraan sommige katholieken zich in deze zaak hebben schuldig gemaakt. Kardinaal Cushing verwerpt echter prof. Rocks veronderstelling dat een aanvaarding door de Kerk van de orale contraceptieve methode mogelijk zou ■tin. De kardinaal verwijst naar „de scherpe argumenten tegen prot. Rocks stelling zoals die voortdurend door ka tholieke theologen naar voren zijn ge bracht. Prof. Rock doet in zijn boek een be roep op president Kennedy voor het lanceren van een uitgebreid research- programma met betrekking tot het pro bleem van de fertiliteit, een program ma dat ook de bestudering van de pe riodieke onthouding zou moeten omvat ten. Op 24 april j.l., een dag na de ver schijning van prof. Rocks boek, werd Kennedy tijdens een persconferentie ge vraagd wat hij dacht van „Prof. Rocks aanbeveling dat de (Amerikaanse) fede rale regering een actief aandeel zou ne men ir. een aanval op de onbeperkte bevolkingsaanwas". Kennedy antwoordde hier op: „De Amerikaanse regering steunt, via de Nationale Gezondheidsinstituten de re search inzake fertiliteit, biologische problemen, voortplanting en de rest. Ik acht dit onderzoek hoogst belang rijk en uit de federale fondsen worden hier miljoenen dollars aan besteed. Het onderzoek Is zeer nuttig en het moet worden voortgezet". Vervolgens antwoordde Kennedy op een tweede vraag: „Wij zouden kunnen stellen: Moeten we niet meer weten over de hele voortplantingscyclus, en moet on ze kennis dan niet beter verbreid wor den in de wereld, zodat iedereen zelf kan oordelen? Ik zou daarop willen zeggen dat dit een zaak is die we ze ker moeten steunen". In dit verband kan worden opgemerkt dat de katholieke bisschoppen van de Verenigde Staten in een gezamenlijk herderlijk schrijven van 25 november 1959 verklaarden, dat zjj krachtig weer stand zullen bieden aan iedere poging Amerikaanse belastinggelden via de Verenigde Naties of op andere mamie ren te gebruiken om contraceptie te bevorderen. In deze verklaring merkte het Ameri kaanse episcopaat ook op: „Vreemd ge noeg zijn er enkele nationale en inter nationale figuren die de mening lance ren dat kunstmatige geboorteverhinde ring geleidelijk aan aanvaardbaar aan het worden is, zelfs in de Katholieke Kerk. Dit is eenvoudig niet waar". Ook andere buitenlandse prelaten heb ben zich de laatste jaren over het pro bleem van de geboortebeperking uitge laten: Zo verklaarde de bisschop van Nottingham, mgr. Ellis, in zijn vasten brief van maart 1960 „dat een beperking van het gezin nooit mag worden be reikt door kunstmatige middelen en dit geldt ook voor de nieuwste uitvinding: de voorbchoedspil". Vervolgens publiceerde op 29 mei 1960 het Schotse episcopaat een herderlijk schrijven waarin gewaarschuwd werd tegen de „groeiende propaganda" voor kunstmatige „family-planning". UTRECHT, 1 mei (KNP) Op uit nodiging van mgr. Robert Picard de la Vacquerie, ibsschop van Orleans, zal kardinaal Alfrink T en 8 mei de Jeanne d'Arc-herdenking presideren, die ieder jaar in Orleans gevierd wordt. episcopaat frictie leert de Kerk verklaart: Het Schotse „Zonder enige restrii dat kunstmatige geboorteverhindering door opzettelijke onderbreking van de huwelijksdaad door gebruik van voorbe hoedmiddelen of contraceptieve pillen of medicamenten, een zware overtreding is van Gods wet". In dit zelfde herder lijk schrijven wordt van kunstmatige geboortebeperking gezegd: „Deze prak tijk is zwaar zondig". In maart 1961 is over deze kwestie ook een verklaring uitgegeven door het Franse episcopaat, waarin de vol gende uitspraak gedaan wordt: „Daar om moeten alle methoden afgewezen worden die langs contraceptieve weg of met behulp van steriliserende mid delen tot doel hebben kunstmatig het ter wereld komen van kinderen tegen te gaan". En kardinaal Gerlier schreef, ongeveer tezelfdertijd, in een tijdschrift, dat katholieke moralisten het gebruik van anticonceptionele mid delen als immoreel beschouwen. De kardinaal citeert vervolgens een pau selijke uitspraak. Hij schrijft: „Paus Pius XI, in zijn encycliek over het huwelijk, raakt een onbetwistbaar punt van de katholieke leer aan wan neer hij verklaart: „Ieder gebruik van het huwelijk welk dan ook, waar door de daad door de kunstmatige in greep van de mens beroofd wordt van zijn natuurlijke kracht om leven voort te brengen, beledigt Gods wet en de natuurwet". Tenslotte zou men kunnen herinneren aan de uitspraak van paus Pius XII die orale anticonceptie nog in 1958 re kende tot de ongeoorloofde directe ste rilisatie. (Geciteerd in ons hoofdartikel van 20 maart). f 355.- AMSTERDAM, 1 mei De 22-jarige donkerblonde Haagse mannequin Gode- lieve Sassen is in de afgelopen nacht in het Casino-theater uit zestien mooie meisjes gekozen tot Miss Holland 1963. Ze had aan deze verkiezing voor de grap meegedaan en was totaal ver rast toen casinodirecteur en miss-ex- pert G. J. van Leeuwen haar aan de De nieuwe Miss Holland met bloemen en sjerp. Achter Godelieve Sassen uit Den Haag sitaan van links naar rechts Elsa Onstenk uit Arnhem (derde), Juno Onink uit Amsterdam (tweede), Hannie Ysenbrands uit Amsterdam (vierde) en Els Kaptein, ook uit Amsterdam (vijfde). selecte kring van bezoekers voorstelde als de nieuwe Miss Holland. Op 30 mei vertrekt mej. Sassen naar Beiroet om mee te doen aan de Miss- Europa-verkiezingen. Godelieve Sassen (1.76 meter lang en blauwgrijze ogen) glunderde zenuwach tig van blijdschap toen ze zich met de Miss Holland-sjerp om de schouders en met bloemen in de arrnen geduldig van alle kanten liet fotograferen. De beslissing van deze vijftiende nationale miss-verkiezing, waarvoor zich zeventig kandidaten aanmeldden, werd bekend gemaakt, nadat de 16 kandidaten, die de selecties overleefden zich aan de jury en aan de toeschouwers hadden gepresenteerd. „Dat had ik nooit gedacht", reageer de Godelieve Sassen, die in Brussel uit Nederlandse ouders werd geboren, de M.M.S. studeerde en pas drie zwemmen en tennissen. „Ik had de laatste tijd niet zoveel meer als man nequin te doen en daarom is deze titel voor mijn werk wel gunstig", zei Go delieve nog, terwijl ze eens om zich heen keek, wie eigenlijk de volgende vier plaatsen hadden veroverd. Dat wa ren als tweede Juno Onink (22 jaar, mannequin) uit Amsterdam, die Neder land als Miss Holland gaat vertegen woordigen bij de miss Universeverige- zingen in Miami Beach; als derde El- sa Onstenk (22 jaar, mannequin) uit Arnhem, die in november naar de miss World-verkiezingen in Londen gaat en als vierde Hannie Ysenbrands (21 jaar) mannequin) uit Amsterdam, die een gooi gaat doen naar de titel van miss International in Long Beach. Wie bij al deze verkiezingen de hoogste ogen gooit, mag volgend jaar nog naar de verkiezing van miss United Nations op Majorca. Vijfde en tevenr- algemene reserve bjj deze verkiezing werd de jongste deelneemster, de 18- jarige Amsterdamse Mulo-scholiere Else Kaptein, die meedeed oomdat haar broer tje dat zo leuk vond. WEERT, 1 mei (KNP) In alle kerken op het voormalige Nederlands Nieuw-Guinea (nu West-Irian) zijn op 1 mei ter gelegenheid van de over dracht van het bestuur aan Indonesië heilige Missen opgedragen. De bis schoppen van Westrlrian, mgr. M. Sta- verman OFM, apostolisch vicaris van Hollandia, nu Kota Baroe, mgr. H. Tillemans MSC, apostolisch vicaris van Merauke, en mgr. M. v. Diepen OESA, hebben tijdens de heilige Missen een fezamenlijk schrijven laten voorlezen. ij doen daarin een beroep op de gelo vigen het nieuwe bestuur met welwil lendheid tegemoet te treden en als de wettige overheid te erkennen. Daarna verklaren de bisschoppen zelf van harte met de staat te zullen samenwerken, om de ontwikkeling van het land verder voort te zetten. Van hun kant verwachten de bis schoppen ook, dat de regering van Soekarno in West-Irian dezelfde tole rante houding tegenover de godsdienst zal aannemen als in het overige deel van het rijk. Met name noemen zij de christelijke scholen, welke dank zij de steun van Djakarta in heel Indonesië tot bloei zijn gekomen. AMSTERDAM, 29 april Uit hët jongste nummer van „Tanah Air", tijd schrift voor Indonesiërs in het buiten land, blijkt, dat er achterdocht heerst jegens de bedoelingen van de Verenig de Staten met het „vredeskorps". In de rubriek „Brieven van lezers" is in het blad een beschouwing gepu bliceerd waarin ronduit gesteld wordt, dat het korps beoogt de doctrine van het Amerikaanse liberalisme te ver breiden. Inzender wil daarom dit „vre deskorps der V.S" niet rekenen tot de ,,new emerging forces" in de wereld maar het zien als een wapen van de gevestigde krachten. De inzender be toogt verder dat Indonesië de deuren voor dat „vredeskorps" niet moet slui ten maar dat zij, die zich bewust zijn van het gevaar van indoctrinatie, moe ten helpen verhinderen, dat het eenvou dige volk er de dupe van wordt. De Indonesische revolutie is gericht op de vestiging van een socialistische sa menleving naar „westers democra tisch" patroon. Uit een bericht elders in het blad blijkt, dat de centrale raad van de In donesische jongeren-organisaties zich kant tegen een plan van de minister van Onderwijs om uit het „vredes korps der VS" deskundigen aan te zoe ken voor het geven van colleges aan Indonesische universiteiten. De centra le raad van de „PARRI" zegt, dat de Indonesische studenten zullen worden „vergiftigd" door colleges over impe rialistische cultuur. Van verschillende andere zijden zijn soortgelijke bezwa ren geuit, in vele gevallen zelfs in scherpere vorm. Afgaande op deze berichten in „Te- nah Air" ziet het er naar uit dat het toelaten van het Amerikaanse vredes korps een sterk politiek controversieel punt zal worden in Indonesië. DEN HAAG, 29 april Voor het pa viljoen van ons land op de in München gehouden tentoonstelling „Igafa" zijn twee prijzen toegekend, te weten de gouden medaille van de directie van het tentoonstellingspark München voor bijzondere prestaties op het gebied van het vreemdelingenverkeer en een bij zondere prijs in de vorm van een zil veren dienblad van de maatschappij voor de bevordering van de belangen van het Duitse hotel- jn pensionbedrijf. Het Nederlandse paviljoen is inge richt in nauwe samenwerking tussen de Centrale kamer van handelsbevor dering en de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer (ANVV). Als resultaat van de uitgebreide deel name van de KLM, de Nederlandsehe Spoorwegen, het Hilton-concern, Keu kenhof, de badplaatsen Scheveningen en Noordwijk, de ANW en een com binatie van VW's te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Leiden, Haarlem en Hilversum is een toeristische presenta tie van ons land tot stand gekomen, die in grootte alle in het verleden verzorg de soortgelijke inzendingen op tentoon stellingen in het buitenland overtreft. De financiering van deze toeristische manifestatie was mede mogelijk daar gebruik kon worden gemaakt van de zogenaamde bestemmingssubsidie voor de ANW van het ministerie van Eco nomische Zaken. Het bekroonde Nederlandse paviljoen op de Internationale Gastronomie und Fremdenverkehrs-Ausstellung in de Bei erse hoofdstad wordt nog opgeluisterd door een fraaie stand van de Neder landse Antillen, die aandacht wijdt aan de toeristische aantrekkelijkheid van dit gebied en tevens een aantal Neder landse specialiteiten in de gastronomi sche sfeer toont. (Advertentie) ~I|M|L 1 bleekt blauwt voor i IS nylon-actief 99 99 SCHIPHOL, 1 mei „In grote lijnen zal ik mijn taak in Indonesië trachten uit te voeren in de geest die ook sprak uit de woorden van dr. Soebandrio tij dens hel interview voor de televisie op zondagavond". Dit zei vanmorgen voor zijn vertrek naar Djakarta de nieuw benoemde zaakgelastigde van Nederland in Indonesië, drs. C. D. Barkman. De heer Barkman acht de opvattin gen van de Indonesische minister van buitenlandse zaken, zoals die bleken uit het tv-gesprek, bemoedigend bij het be gin van zijn nieuwe taak. Goede per soonlijke verhoudingen rechtvaardigen de verwachting voor een gunstige ont wikkeling van de banden tussen Neder land en Indonesië. Wij maakten van het NTS-gesprek met dr. Soebandrio melding in ons blad van maandag). lp het politieke vlak zal men uiter aard met voorzichtigheid tegen elke ver storing van de groe® der relaties moe tan waken. In deze zin hoopt de heer Barkman zijn interessante maar moei- ARNHEM, 1 mei Recreatiegronden, die geschikt zijn voor kamphuisjes, tent- huisjes of het kamperen in tenten, moe ten zo mogelijk eigendom van de over heid zijn om speculatie tegen te gaan. Men moet voorkomen dat de eigenaren een monopolie-positie innemen, zo staat in het nu verschenen facetplan „Na tuurbescherming en recreatie op de Ve- lnwe". Het plan zal aan provinciale sta ten van Gelderland worden voorgelegd. De samenstellers van het plan ver wachten, dat omstreeks 1980 ruim 5800 kamphuisjes op de Veluwe nodig zijn, nu ztjn er ongeveer 2500. Kampeerhuis- jes zullen in totaal zo'n 1200 hectare grond gaan bezetten. Ruimte voor tent huisjes en tenten zal nog eens ongeveer 600 hectare vragen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimiiiiuiHmcimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiMitiiiiiiiiiimiiuiiiiiiiiuiiiiiiiiii ljjke opgave, zoals hij die zelf noemde, te kunnen volbrengen. Hü stelde met enige nadruk dat behandeling van claims en Nederlandse financiële aan spraken in het algemeen, niet tot zijn eerste taak zal behoren. Later komen deze zakelijke kwesties wel aan de or de. De heer Barkman, die drie weken in Nederland is geweest, komende van zijn vorige diplomatieke post in Peking, heeft zich deze tijd in v„- derland kunnen oriënteren omtrent zijn nieuwe taak. Hij had in die tijd uiteraard ook contact met de heer Sja- rif, de Indonesische vertegenwoordi ger ir. Den Haag. „Het waren verhel derende gesprekken die ongetwijfeld voor mij nuttig zijn geweest", aldus de heer Barkman, die in de drukte van de afgelopen weken zijn reeds be gonnen studie van de Indonesische taai even moest laten rusten. Desgevraagd deelde de heer Bark man mee dat de gebouwen van de voor malige Nederlandse diplomatieke verte genwoordiger te Djakarta indertijd in beslag zijn genomen bij het verbreken van de diplomatieke relaties. Daar zal uiteraard nu over gesproken moeten worden. Men zal zich in de eerste tijd elders behelpen. De heer Barkman zal een staf van vijf man, twee secreta rissen, een kanselier, een handelsraad en een attaché krijgen toegevoegd. De heer Leopold uit Singapore die als kwartiermaker reeds in Djakarta ver toeft, zal als secretaris van het kantoor in Djakarta optreden. Overigens is de onderbreking van zijn reis in Singapore nódig, omdat de heer Barkman daar ook over het deel van de diplomatieke taak dat Singapore overnam toen Djakarta werd gesloten, nader overleg zal moe ten plegen. De heer Barkman laat, zo als onlangs gemeld, zijn gezin echt genote en drie studerende kinderen vooralsnog in Nederland achter. Gisteren hadden wij weer eens een ijskoude Koninginnedag, die ons heel erg deed terugverlangen naar de 31ste augustus, toen het altijd mooi weer was. Er is al eens voorgesteld om ot* wel de Koninginnedag ofwel de be vrijdingsdag, die nu heel ongelukkig een week na Koninginnedag valt' naar de 31ste augustus te verzetten. Men heeft er niet aan gewild, moge lijk om de wens van wijlen Koningin Wilhelmina om in stilte haar laatste jaren door te brengen te eerbiedige^- Deze reden is nu vervallen. De viering van de 31ste augustus zou Haar na- gedachtenis levend kunnen houden, nog meer levend. DEN HAAG, 1 mei Dat de Twee de Kamer de invoering; van commer ciële televisie in eerste instantie heen afgewezen, kan ons nauwelijks beroe ren. Dat zij echter, om dit doel te be reiken, zich niet heeft ontzien het be drijfsleven als een gevaar voor het gees telijk bezit van ons volk af te schil deren is een zaak die ons diep grieft Dit schrijft de federatie metaal- en electrotechnische industrie, naar aanlei ding van het Tweede-Kamerdebat over de invoering van de commerciële tele visie, in haar orgaan „Metalelectro Vi sie". De federatie merkt op, dat de argu menten, die in de Tweede Kamer zijn aangevoerd; alle neerkwamen op m' schuw voor de invloed van het bedrijfs leven op „het indringende medium, dat de televisie is". De federatie stelt, dat het histori sche cultuurbezit van ons land voor een groot deel is te danken aan het maecenaat van het bedrijfsleven eIJ herinnert aan de huidige rol van het industriële maecenaat: „De na-oorlog- se industriële expansie heeft duizen den kunstenaars in de gelegenheid gesteld tot uitvoering van opdrach ten voor het vervaardigen van beeld houwwerken, plastieken, mozaïeken, wandtapijten enz. ter verfraaiing van industriële bouwwerken". Ook vestigt de federatie er de aan dacht op dat een groot aantal indus triële ondernemingen door middel van subsidies het bestaan van toneel-, mu ziek- en andere artistiek-creatieve ga zelschappen mede mogelijk maakt. BREDA, X mei B. en W. van Breda zijn boos op het ministerie van O. K. en W., omdat dit de voltooiing van het Bredase binnenstadplan heeft geblokkeerd om een keldergewelf te be houden in het pand Catharinastraat 20, waar de rijkspolitie momenteel is ge huisvest. De minister zal geen toestem ming geven voor het slopen van pan den langs de Catharinastraat, een his- torisch waardevol stadsdeel, omdat nog niet precies bekend is welke monumen ten in de stad op de ontwerp-monumen- tenlijst moeten worden geplaatst. De gemeente wenst nu via een uit spraak van de Kroon te weten waar zij aan toe is. Mocht deze uitspraak het stadsbestuur niet bevredigen, dan moet er een ander plan op tafel komen. Als de panden, die op twee na ge meentelijk eigendom zijn, verdwijnen, kan een verkeersring ontstaan, die van uit de verbrede Catharinastraat tenslot te zal aansluiten op de Markendaalse- weg via de dan gedempte haven. De gemeente wenst het plan niet voof een deel in te trekken. Dit zou, zo zegt het gemeentebestuur de indruk wekken, dat de gemeente haar eigen binnen stadsplan op losse schroeven zet. DEN HAAG, 1 mei Tot comman deur in de orde van Oranje-Nassau, lS benoemd dr. J. H. Wesselings, secre taris-generaal van het ministerie ven O. K. en W., ter gelegenheid van zij» afscheid. WENEN, 1 mei (UPI) Een 22- jarige Weense huisvrouw wil haar lin keroog afstaan aan de Amerikaanse negerzanger Ray Charles, „omdat zij voor altijd dank verschuldigd is aan een buitenlandse negerstudent." Grete Wiltschka, echtgenote van een Weense tuinier, wees verdachtmakingen van de hand, als zou zij het louter en alleen uit winstbejag haar aanbod heb ben gedaan. „De gedachte aan geld is niet bij mij opgekomen, zei mevrouw Wiltschka, „ik wil alleen maar op deze manier iets terugdoen voor de edelmoedige hulp, die ik voor mijn trouwen van een Ni- geriaanse negerstudent in de medicijnen heb ontvangen". Mevrouw Wiltschka zei, dat zij in Oostenrijkse kranten had gelezen over de tragische blindheid van Ray Charles. „Enige van mijn vrienden proberen in GRETE WILTSCHKA .oog afstaan. contact te komen met de heer C'l9'gte om hem van mijn aanbod op de h°° te stellen''. jji- Zy wilde haar linker oog geven, 1 js, dat haar rechter oog iets zwakke' Eveneens had zij in de krant gel£jnse dat Ray Charles met de 25-jari_ge fj-^e Greta Johnson in het huwelijk jp treden. „Ik hoop, dat hij binnenk°r,orl. staat is zijn bruid te zien", zei de kerharige Weense. -jjjn „Ik houd niet van jazz", zei zij, en voorkeur gaat uit naar de oPy"J.eeft klassieke muziek". „Mijn aanbod fl0r n!ets uitstaande met een >mrl nf de jazz". ba' Mevrouw Wiltschka u ij frad haar echtgenoot geen bezwaren tegen de operatie.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6