iet meer zo schools O Moeders met een carrière HOUDT EEN BREDE ARMSEAG VOOR ONVERWACHTE GEBEURTENISSEN O m nieuwe situatie GROEIEN TUINMAN, vak voor Amsterdam, heeft vrouwelijke hoveniervan zestien jaar waarom geen MEISJES? E LANCÖME Rekbaar huis naar verkiezing m vergroten *Naar huis Die loopt snel! Die weet het omdat er patates zijn Calvé Attractieve mode op Messe in Bazel Begin van lente in Zwitserland Vrederechter van honderd Geen marge In verdediging Een last Benelux-T extiel- congres geopend neeiri 99B w* VOOR DE LEKKERSTE PATATES FRITES Willy Wartenberg vindt het werk iedere dag weer heerlijk m WOENSDAG 1 MEI 1963 PAGINA 9 In Tilburg nlangs hebben we op deze bladzijden het hartver warmend verhaal gelezen van een jonge, Amerikaanse vrouw, die in de huishoudelijke arbeid geen bevrediging vond en zich een weg baande naar het be roepsleven. Het bijzondere was, dat ze met vier kinderen, dij klaarblijkelijk niet onder de toe stand hadden geleden, de tijd had gevonden eerst nog te studeren voor het beroep, dat ze ambieer de. .j Massa jurken wel. Die gaat naar huis na een dag vol voorpret. Want het zal straks een smulfeest worden. Fijnl omdat patates van ieder maal zo iets feestelijks kunnen makenKnappende, gouden patates frites, gaaf en lekker gebakken. Met het ideale frituurvet. Delfritel IDEAAL FRITUURVET dat wil zeggen van 20 tot 30 april, zullen weer Zwitsers uit alle delen van het land alsmede tal van bui tenlanders naar de historische stad aan de Rijn komen. inds 1917 wordt ieder jaar in het begin van de lente in Bazel de Zwitserse nationale jaarbeurs gehouden. In een groot complex van permanente en semi- permanente hallen stellen ver tegenwoordigers van vrijwel alle industrietakken de nieuwste Zwit serse produkten ten toon op uiterst smaakvolle wijze. Deze jaarbeurs biedt daardoor»' een aan trekkelijk schouwspel, ook voor de niet-vakman. Dit jaar opnieuw, WILLY WARTENBERG eerste knecht" Wanneer je als oud-routier aan de Pax Christi-voettocht naar Den Bosch meedoet, heb je heel andere ervaringen, dan «\e eerste keer, toen je meeliep als ei!Hl examenkandidaat. Onze verwachtingen waren natuur- 'ilk weer hoog gespannen, maar we hadden ook de angst, dat het tegen *°u vallen, dat we ons de tocht van v°rïg jaar te mooi voorstelden. Maar tijdens deze tweede tocht had hlles iets vertrouwds gekregen, de h't in de bus naar de startplaats, h©t kennis maken met je kapittelle- °en en het leren kennen van de na- hien. We waren zelfs niet meer bang voor de koeien als we er langs •hoesten naar de hooizolders waar H'e sliepen. Het unieke, de leukste ervaring was gebleven: het ver bouwd raken met mensen, die je hooit van tevoren gezien had, die Van je eigen leeftijd zijn, maar toch heel anders dan jij en de mensen •"t de eigen omgeving. Het bleek nu alleen makkelijker •het elkaar om te gaan, we waren hiet meer zo schools. Vooral in de gesprekken, die tij dens het lopen werden gehouden, «vvarn dat tot uiting. Het was alsof «Ve het gesprek van vorig jaar voort zetten. Over kleinigheden en uiterlijk heden, waar we ons vorig jaar over opgewonden hadden en die toen erg belangrijk leken, zijn we heengestapt. We hebben het onderwerp van ge sprek, de Bergrede, van alle kanten bekeken en het feit, dat we er ook nu w'eer niet helemaal uitgekomen zijn, hebben we gewoon aanvaard. De laatste dag, na het slapen op de harde stenen vloe' van de Vee- markthallen in Den Bosch wat al leen oud-routiers gegund is hebben we beter begrepen, dat je onherroe pelijk weer naar je eigen omgeving f'r"s moet, en de anderen uit het verliezen. We vonden het ,'et. •"'"der erg, want drie dagen is k ,1.1' je eikaars fouten en ge- Dreketi nog net niet hebt ontdekt en je iedereen nog even graag mag. Toen we zondagmiddag uit de trein Stapten was het lente in Amsterdam. A. ten K. TILBURG, 23 april Gistermiddag js in het Paleis-Raadhuis het Benelux- bXtielcongres door prof. dr. ir. W. F. du Bois, voorzitter van de Nederland- Vereniging voor Textieltechniek, of- «cieël geopend. Pet doel van de Benelux-textieldagen 1963 de leden van de verschillende vereni- «ptgen, met vertegenwoordigers van de £®xtielhandel, de fabrikanten van ga- «?hs en textielprodukten en de confec- 'onnairs en vertegenwoordigers van jd textiel-research-instituten van de r®heluxlanden samen te laten komen, actuele problemen op het gebied van te Jextielhandel, de textieltechniek, de «ielchemie en de confectie-industrie keu worden bestudeerd en bespro- j intensieve samenwerking tussen -L. .landelijke verenigingen op textiel- «etued is onontbeerlijk: wederzijdse vgankielijkheid van de leden voor el- jhars manifestaties; instellen van bij- j, hdere studiegroepen; verdergaande »t,FDalisatie en het organiseren van ep!-bij eenkomsten zjjn daarom mo- oni1'1'?"' a'dus prof. Du Bois in zijn h'ngswoord. Hoedt U voor roofbouw! Nu is die weg in andere landen nog steeds beter begaanbaar dan bij ons, omdat wij deze ontwikkeling over het algemeen met enig wantrouwen aan zien. We beroepen ons graag op de voordelen van de geijkte en beproefde gezinsvorm en wijzen op de nadelen, die zeker niet altijd denkbeeldig zijn. Dat het kleine kind zijn moeder bijna voortdurend nodig heeft, geven voor- en tegenstanders van het verschijnsel elkaar toe, maar bij het grotere kind divergeren de inzichten. De middelbare scholier bezit bij voorbeeld al een ze kere mate van zelfstandigheid, waar door hij de afwezigheid van zijn moe der niet als een storing in zijn ontwikke ling hoeft te ervaren. Hij blijkt echter in de praktijk, onopvallend soms, maar toch zeer wezenlijk behoefte te hebben aan een klankbord voor zijn ervaringen. Natuurlijk kan de werkende vrouw en moeder van haar kant wijzen op gezinnen, waar de moeder alleen moe der is en waar een druk society-leven, liefhebberijen en andere bezigheden ook vaak tot niet-aanwezig-zijn leiden Bovendien zal de werkende moeder juist vaak andere aanleidingen de hui selijke haard te verlaten vermijden, omdat ze van mening is, dat haar kin deren toch al iets tekort komen. Op die manier haalt ze haar verzuim in, maar ze kan ervan verzekerd zijn, dat althans een deel van de omstanders deze poging zal miskennen of negeren. En dat zal haar schuldgevoel vergro ten, want ze leeft niet alleen in een onaangepaste maatschappij, maar ze is soms zelf ook nog niet helemaal aange past. De oude idealen en de nieuwe inzichten mengen zich tot vreemde dro men, die haar leven overschaduwen en gecompliceerd maken. slangs vroegen we een moeder, die kort geleden een part-time job had aangenomen, naar haar bevindingen. Ze werkte vijf halve dagen, drie middagen en op de twee dagen, dat haar beide kinderen, res pectievelijk veertien en achttien jaar oud, 's middags vrij hadden, des och tends. Het werk zelf beviel haar goed en het had haar niet veel moeite gekost om de beide soorten arbeid te coördi neren, maar met die vijf halve dagen had ze haar armslag verloren. Als alles gewoon en geregeld ging, kon ze het bijhouden, maar ongewone omstan digheden wreekten zich onmiddellijk. Er was geen marge voor ziekte, voor on verwacht bezoek, voor extra bezighe den en ook vriendschappen schoten er vaak bij in, terwijl de ten opzichte van de schooluren zo zorgvuldig gekozen arbeidsuren haar toch telkens voor ver rassingen plaatsten. Halverwege het schooljaar werd er bjj voorbeeld een verandering in het lesrooster aange bracht, terwijl ook ziekte van leraren vroeger dadelijk opgevangen door het aanstellen van een tijdelijke kracht, die braaf op het vastgestelde uur kon invallen vaak oorzaak was, dat de kinderen wat verweesd thuis zaten te wachten en zich slachtoffer voelden. Natuurlijk moet een gezin in zo'n nieuwe situatie „groeien". Een kind, dat zijn moeder altijd thuis heeft gewe ten, komt in opstand, een kind dat van jongs af aan zekere concessies heeft moe ten doen, weet niet beter. Het zal zelfs in staat zjjn in de toestand zekere voor delen te ontdekken. Het spreekt vanzelf, dat een vrouw, Advertentie I liiïïnnmtni die een werkkring er bij kiest, een ver eenvoudiging in haar werkschema moet aanbrengen. Ze kan niet meer alles doen wat ze vroeger deed en ze is meer ge bonden aan een programma. Als het klimaat, waarin deze wijzi gingen zich voltrekken, wat onvriende lijk is, als de omgeving niet begrijpt, waar dat voor nodig is en wantrouwig speurt naar de zwakke plek in de dag indeling, het punt, waarop ,,de kinde ren te kort komen", wordt de buitens huis werkende moeder in de verdedi ging gedreven. Ze moet iets bewijzen, namelijk dat de mogelijkheid die zijzelf heeft gezien, werkelijk bestaat, en dat bewijst ze vaak ten koste van zichzelf. Met een zekere verbetenheid offert ze noodzakelijke rustpozen en vrije uren op, maar in plaats van zich het leven moeilijk te maken zou ze beter haar tijd kunnen besteden aan een werkelijk doordacht programma, zou ze zich moeten afvragen, welke huishoudelijke bezigheden ze overbodig kan maken en hoe ze kan profiteren van de huishoude lijke hulp. die haar v. .1 buiten af wordt geboden: wasserij, stomerij, „wasse rette", gerechten uit de diepvrieskast, eventueel zelfs aanschaffing van een voudige, lichte, gemakkelijk schoon te houden meubelen. Het gevaar dat ze zich overspant en als ze wat ouder wordt, haar taak niet meer aan zal kunnen, is namelijk niet denkbeeldig en dat gevaar stoelt niet zozeer op haar tweeledige werkzaam heden als wei op haar eigen gebrek aan aanpassing. Ze kan niet een taak buitenshuis vervullen en verder toch alle tradities op gebied van huishouding en gezinsverzorging trouw blijven. Ze moet durven kiezen, durven verwerpen, desnoods ten nadele van de onberispe lijk nette kamers en altijd in het vóór- deel van de kinderen. Schikkingen met arbeid buitenshuis worden namelijk bijna altijd ge troffen, als de vrouw jong, ener giek en actief is. Ze verbaast zich over de daadkracht, die ze aanboort, misschien had ze nooit geweten, dat ze zoveel kon presteren, 's Morgens rent ze door het huis om haar huishouding op orde te brengen, ze draaft van haar werk naar de slager en de kruidenier, en blond meisje, gekleed in een donkerblauwe zeiljopper en een donkere broek, waarvan de pij pen in rubber laarzen schuil gaan, komt ons tegemoet. Een vrolijk lachende mond met hagelwitte tanden, frisse wangen en prachtig dik honing- kleurig haar. Willy Wartenberg, zestien jaar en enig meisje in Amsterdam dat vorig jaar aan de Linnaeus-tuinbouw- school slaagde voor het hoveniers diploma. Wij bezoeken haar op deze zomerdag in april om haar in de prak tijk aan het werk te zien. De hele dag hebben we naar haar gezocht, want Willy verdeelt haar zor gen over het groen van de vier tuin steden en daar is, wat de aanleg en het onderhoud van tuinen betreft, werk genoeg. We vonden haar in Overtoom- seveld, terwijl we nog dachten dat ze in Slotermeer aan het snoeien was. De knecht met wie ze werkt, wil haar graag een half uurtje vrij geven voor een babbeltje en in deze troosteloze omgeving, waar nog druk gebouwd wordt en de tuinaanleg, althans in de ogen van een leek, nog niet bepaald opvallend is, vinden we een paar be tonnen stenen, waar we, bij gebrek aan een betere zitplaats, maar op gaan 2itten. Een stevige jongedame, met opval lend frisse buitenkleur en het gezonde mooie haar in twee kinderlijke staar- ^es!angs haar gezicht. Een beetje moeilpk geeft ze antwoord op de eer ste vragen. Ja, ze heeft nooit een an der vak willen hebben en ze vindt het werk m de tuinen nog iedere dag boeiend. Nee, ze komt niet uit een kwekers- of tuindersfamilie, ze is wat dat betreft wel een vreemde eend in de bijt, maar haar ouders hebben zich geheel verzoend met de vakkeuze van hun dochter. „Vroeger was ik een echte bleekneus", vertelt ze vertrouwelijk, (Advertentie) PARFUM M «MM», SCHOONHEIDS-PRE PA RATEN sTEL 1 1.90.5 S - KORTE tttNtAAN ZBIOFltm QUDIPUK .WilSSENBRUCH LAAN EedagentkanU^foaraW' die binnen vÜf voor n °Pf>ebouwd, die zélfs v~I1lng vatbaar is en •Prookje maar Paa,ts!>aar' is geen Shriek in Wvoh Een meuhel- •Centeren mm a" ,s eens «aan expe- ^«bouwen pr w"""™! verbouwen en ïeboren vnno ls het unieke idee «Ut „sandwn bungalow die bestaat ^tneIe? welke heel *e' ^hoven flkaa? kunnen worden ge- Het lage huis op de foto heeft ruime kamers en verder alles wat een respectabele bungalow behoort te heb ben, ook bergruimte, een hall en zelfs een terras. De standaard-indeling van de drie verschillende typen die er van dit huis bestaan, kan door de eventuele bewoners, naar hun eigen fatasie en hun eigen wensen en behoeften, ver groot en uitgebreid worden, bijvoorbeeld door er een kamer of een garage aan te bouwen. Dat kan ook gebeuren als het huis al een tijd bewoond is. De bungalow is geenszins bedoeld als vakantiehuis, maar wel degelijk als per manente woonruimte en wel speciaal voor lieden die op korte termijn een woning willen hebben. De kleuren zo wel binnen als buiten kan de bewoner zelf kiezen. Op een expositie van deze bungalow niet lang geleden in de Apol- lohal in Amsterdam, trok het bouw werk van sandwich-panelen veel aan dacht. „en nu zijn vader en moeder blij, dat ik er zo gezond uit zie!" Nu, dat doet ze! Zo'n meisje zou van ons persoonlijk onbetwist de titel „Miss Holland" kun nen krijgen, zoals ze daar zit, blozend van buitenlucht, zonder make-up. met ogen waaruit de vreugde straalt om deze lentedag en de voldoening over het werk van haar handen. In juli 1962 deed ze examen, maar ze had toen ai enige praktijk opgedaan. De tuinbouwschool heeft namelijk al leen de eerste twee jaren de hele dag les. In het derde jaar zijn er twee. in het vierde jaar drie praktijkdagen per week. Vóór Laar examen werkte ze dus al bij de Koninklijke Kwekerij Moer- heim. Met een groepje van zes man verzorgt ze particuliere tuinen maar ook de gemeenschappelijke tuinen van woningbouwverenigingen. „We zijn nu bezig met het planten van heesters en het opknappen van de gazons." Op onze vraag of deze hees ters uit Boskoop komen, antwoordt ze trots, dat ze bij Moerheim zelf ge kweekt worden. De heesters moeten gesnoeid worden, dode takken «orden verwijderd. De gazons moeten gemaaid worden. Om de beurt maaien ze dan, terwijl de ander de randen van de gazons afsteekt. Ze heeft kennelijk plezier in haar werk en ze verklaart nog eens nadrukkelijk dat ze er nooit spijt van heeft gehad dat ze, direct na de lagere schooi, deze opleiding koos, en volgehouden heeft, ook toen van het vijftal meisjes dat oorspronkelijk start te, vier het halverwege opgaven. Ze studeert nog steeds, nu^ voor het diploma „eerste knecht", een tweejarige opleiding, waarvan er nu alweer één jaar opzit. Ze ge looft niet dat ze zich in de toekomst zelfstandig zou willen vestigen. Ze vindt dit werken in teamverband heel prettig en ze staat erop él het werk mee te doen. Alleen spitten wordt te zwaar voor haar geacht, maar voor de rest heeft ze het grootste deel van de winter aan alle onderhoudswerk meegedaan. Gelukkig leidt ze na het werk het gewone leven van een jong meisje, hoewel ze 's zomers lange werkdagen maakt. Van 's morgens zeven uur tot half zes, onderbroken door een uur schaften. Geen wonder dat ze dan, vermoeid door het werk in de buiten lucht, vroeg naar bed gaat. „Maar ik heb een massa jurken", zegt ze met plezier, „en het is enig dat mijn eigen collega's mij niet herkennen als ze mij in het weekend ontmoe ten". Ze vindt het prettig om truien te breien, en het bloed kruipt waar het niet gaan kan met haar plastic miniatuurtuin te spelen. Kleine plastic bloemen en plantjes te schikken langs plastic gazons met piastic huisjes. Zo legt ze dan de buitenverblijven van haar dromen aan. Een onderhoud met de heer Nie- meijer, onderdirecteur van deJKwekerij Moerheim, bevestigt onze indruk. Ze zjjn inderdaad heel gelukkig met deze vrouwelijke „knecht" en ze zouden graag meer van deze flinke meisjes in dienst hebben. Er is voldoende werk dat in het geheel niet onvrouwelijk is. De tere jonge planten en heesters kun nen even goed, zo niet beter, door een vrouw als door een man verzorgd wor den. Dit werk eist gevoelige vingers en een aandachtige zorg, die eigen is aan de vrouwelijke natuur. Ook de reacties van de bewoners van de tuinsteden zijn verrassend gunstig. „Het is enig om een meisje tussen de bloemen te zien. Wij kijken altijd maar tegen mannen aan, maar zo'n fleurig jong ding daar kijk je met plezier naar." RIE EERDMANS ze ziet toch nog kans een kinderpar tijtje en andere feestelijkheden te or ganiseren, midden onder de zakenbrief denkt ze aan het blik doperwtjes, dat ze moet meebrengen. Ze heeft er ple zier in, dat ze twee dingen tegelijk kan doen, ze bewijst telkens weer, dat ze op twee fronten strijdt, maar het gaat inderdaad alleen, als zich geen onverwachte situaties voordoen. Zodra er iets aan de energie, de gezondheid gaat ontbreken, zodra de leeftijd mee gaat spreken, kan dat alles een last worden, een eindeloze strijd om weer op adem te komen. Achter haar adem moet de werkende moeder dan bekennen, dat niet alleen de omgeving, maar ook zijzelf nog te veel vasthield aan een conventie, een ouderwetse degelijkheid, die voor haar roofbouw op haar werkkracht beteken de. Er zjjn een paar adviezen, die al die jonge vrouwen en moeders met plannen voor een carrière naast haar gezinstaak ter harte zouden moeten ne men. Bezin u op het werkelijke belang van uw gezin, onderschat de huishou ding niet, neem een marge, een brede kantlijn voor onverwachte gebeurtenis sen het leven is er vol van en vóór alles: ren niet te hard! Het leven is als een bergbeklimming. Wie hard naar boven begint te lopen, haalt de top niet. H. Sw. Advertentie) DELFRITE ooi voor lekterhahkn enimd»! De mode-afdeling in mondaine Parijse sfeer. (Van een onzer verslaggevers) s1 Afgelopen zaterdag, de openingsdag van de 17ste Schweizer Mustermesse, was het al enorm druk, waarschijnlijk ook omdat het stralende weer het ma ken van een uitstapje wel aanlokkelijk maakte. Zaterdagavond begon ook in veie plaatsen van Zwitserland het feestelijk uitluiden van de winter, een tweedaagse folkloristisch evenement, op traditionele wijze gevierd. Al is het be- exposeren gebruikt in de horlogehal. De permanente gebouwtjes daar, vaak met kostbare natuursteen of marmer bekleed, wekken door de Delichting op het schitterende materiaal een sfeer, die alleen geëvenaard wordl door de ronde zaal met bijoux. De rjjkdom, daar tentoongesteld, is van dien aard, dat men er alleen op de tenen lopend van durft te genieten. Er staat niet voor niets een agent voortdurend op wacht. Even terugkomend op de horloges: dit jaar heeft men het niet gezocht in bijzondere modellen, maar zich toege legd op bet aantrekkelijk exposeren van twintigduizend nieuwe, algemeen gang bare horloges, die ofwel reeds in serie- prodnktie zijn of spoedig zullen ko men. De typen variëren van een minia tuurhorloge voor de dames tot een ul tra-plat automatisch werk voor de he ren. Overigens zijn de dameshorloges over het algemeen langgerekt van vorm en iets groter dan voorheen. Aardig zijn de dubbel-exemplaren voor dame en heer, van elkaar alleen verschillend door grootte. Half tot de horloges, hali tot de bijonx behoren enkele uurwerken versierd met „Florentijns" of ander goud, met „mozaïek" of kostbare edel stenen. Wie als gewone nieuwsgierige bezoe ker over de Basler Messe loopt ziet nog vele andere interessante dingen, haast ontelbaar in aantal. Een enkele opsomming wordt al te veel. Alleen zou den wij nog willen noemen de Zwit serse porcelein-, keramische, weef- en nijverheidsprodukten zowel mooie als verschrikkelijk lelijke verder cos metica, speelgoed en vooral de meube len, waaraan men ook dit jaar weer aandacht heeft besteed. In Zwitserland weet men wat „wooncultuur" is, zowel in de meest luxe als de minder extra vagante vorm. De kamertjes met meest moderne, lage, sterk vierkante zitmeu belen naast die in traditionele, wat kitscherige „antieke" stijl zijn het aanzien ten volle waard. Overigens ver schilt de vormgeving van de meubelen niet bijster veel van wat men ook in Nederland de laatste tijd kan bewon deren; het zijn voornamelijk de goede combinaties van zit- en eetkamerameu blementen, die het oog strelen. Degenen, die na dit alles bezichtigd te hebb en nog niet vermoeid zijn, kunnen verder hun hart ophalen aan de talloze huishoudelijke apparaten als wasmachines en koelkasten, om tenslot te uit te rusten bjj de stands met voe dingsmiddelen en dranken en zich daar gin van de lente alleen nog maar in het goed doen aan de heerlijke Zwitserse «uideiyk (led van het land te bespeu- kaassoorten en voortreffelijke wijnen zeils in de Franstalige kantons j om misschien buiten in de zon te be komen van de overweldigende indruk, die de Basler Messe biedt aan de ar geloze bezoeker. ren rond het meer van Geneve en in de omgeving van het Vierwoudstedenmeer UUurt net nog wei twee weken, voor dat het groen goed gaat uitlopen toch had iedereen het afgelopen week einde al een voorjaarsgevoel. Op de Basler Messe Kwam dit tot uiting in de grote belangstelling voor de voorjaarsmoue-aiaeiingen, tezamen een voornaam deel van de grootste jaarbeursnal beslaande. De Zwitserse .extie.- en kleomginuustrie is een van de belangrijkste taxlken van uitvoer van het land, omdat zij wat betreft kwali teit en veelzijdigheid gemakkelijk kan concurreren met vele andere landen. De meeste produkten gaan naar de rest van Europa en naar Noord-Amerika. j u.st met het oog op de export is op de Alesse een aparte afdeling ingericht, „Aiauame et Monsieur gcueten. Door een geraiiineerde opstelling en belich ting is liet daar tentoongestelde een iusl voor het oog. Het hoogtepunt van de textielexposi- tie biedt echter de afdeling „Création", gezamenlijk verzorgd door de katoen-, zijde- en kunstzijde-, wol- en schoenen industrie. in een mondaine aankleding sterk vergrote foto's van Parijs vor men de achtergrond wordt de bezoe ker geconfronteerd met de dernier cri op het gebied van de Zwitserse mode Bij de zijden stofxen vallen frisse nei- aere meuren op ais iel rose, goud, azuur en contrasterend zwart-wit. De dessins gaan, evenals bij het katoen, Uit van aostracte bloemmotieven, de weeïseis dragen veelal een shantung- acntig karakter en naast bouclé en jac quard wordt wordt ook crêpe weer fa voriet. Pastelkleuren van felle toon, zo als geel, lichtblauw, oranje, een niet al te donker marineblauw, magnoliarose, rood en grijs zijn het kenmerK van de wollen stoffen. Verder vindt men glad de kaïngarens, shetiands en veei hn- nenachtige weefsels. Bij de gebreide Kleding, een eeuwenoud procédé uit de omgeving van Sankt Galien, voert wit de boventoon in combinatie met andere heldere kleuren. Het tricotcentrum een aparte stand op de modeafdeling biedt voorname lijk sportkleding en badpakken. Een grappig effect wordt in deze expositie bereikt door de opstelling van een aan tal harnassen, middeleeuwse ridders; die in hun starre metalen uitrusting sterk afsteken tegen de rekbare tricot stof. Hoewel de schoenenindustrie in Zwit serland maar een betrekkelijk kleine be drijfstak is, vormen haar stands toch een voornaam onderdeel in de expositie „Création", die voor een deel werkt met kleine winkeltjes, tentoonstelling halletjes elk op zich. Sinds jaren wordt deze wflze van PLEASANT VALLEY, MICHIGAN, 23 april (UPI) Mevrouw Clara Boyer, die in februari honderd jaar geworden is, is maandag in Pleasant Valley in de Amerikaanse staat Michigan, geko zen tot vrederechter. Mevrouw Boyer kreeg 188 van de 227 stemmen. 99 99 Publiciteit is sterk in de mode. Ook de kloosters doen er aan mee. De ene congregatie na de andere verschijnt met een min of meer geslaagde publikatie over haar werk en wezen, haar ontstaan, haar idealen. Nu er langzamerhand ook leken be trokken worden bij de aanpassing van het religieuze bestaan aan de tegen woordige wereld, hebben de Zusters van Liefde (van Tilburg), een leek aangezocht om hun geschiedenis te boek te stellen. Het eerste deeltje van het werk werd ons toegezonden, sa mengesteld door mejuffrouw Alice Lau- ret, hist. drs. In het boekje, getiteld „Clair Obscur", dat zich voordoet als een gezellige pocket, geef! de schrijf ster de gedetailleerde geschiedenis van de vrome jonge vrouwen die in de ne gentiende eeuw op initiatief van mon seigneur Zuijsen de nood trachten op te vangen onder de arme bevolking in Brabant. Al de vele verwikkelingen die daarmee gepaard gingen worden zeer gedetailleerd beschreven, zij het met vlotte pen en met de realiteitszin van de leek die de kronieken beeft geraad pleegd en over de zaak een nauwkeurig verslag geeft, zonder persoonsverheer lijking en zonder zalvende poespas. Dit soort geschiedschrijving zal van zelfsprekend alleen gelezen worden door geïnteresseerden, maar belangwekkend is het feit, dat deze stichtingsgeschie- denis van een congregatie aan een (vrouwelijke) leek werd toevertrouwd. Na deze onthullingen over de aan- vangsperiode der stichting, hoopt de schrijfster volgens haar „verantwoor ding", in „een volgende monografie het wel en wee van de gestabiliseerde con gregatie te verhalen." Het eerste deel tje is voor 3.50 verkrijgbaar bij het generalaat der zusters van liefde, Graaf - selaan 166, Rosmalen. A. Bgl.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9