Museumauto 's d in Europese rally „Oldtimers" worden als couveusekind behandeld »9De Zingende Tractor viert triomf in Nancy Bisschop van Brugge over eenheid in het KIIYPéR U proeft de moutwijn Radio en - voor het eerst - t.v, doen mee bij oefening ISllifHP G Eerste prijs op internationaal studenten-toneelfestival Scheuring in Ned. T oonkunstenaars- Bond SS?.' lï" u Gedetineerde uit open gevangenis Hoorn spoorloos Mr. D. Bijdendijk gehuldigd NS-ers wenden zich tot ministers Proef met nieuw aanvul-systeem Eis van vijf mnd. wegens overval op bewaker Heeft Nederland recht op vergane Vergulden Draeck VS waarschuwen „Geen wapens uit Cuba naar Haïti9 De Paus kandidaat gesteld voor de Nobelvredesprijs Communisti sch- Chinees schip getorpedeerd Belangrijk werk van Frans Hals in New York geveild Ridder in de Orde Nederlandse Leeuw Protest weigeren van erkenning Gevonden OlC-schip bergt wellicht goud DONDERDAG 2 MEI 1963 PAGINA 11 Eerbiedwaardig „Staatsiekoets" U participeert in het Nederlandse bedrijfsleven met Holland Fund: het collectieve nationale beleggingsfonds. Vraag het zojuist verschenen interim bericht bij uw bank, commissionair of Holland Fund, Tesselschadestr. 12, Amsterdam. Tel. 020-84321. 99 DAMPO Sr&jS van8 dTafle6: ^'llIPÜi BRUGGE, 29 april (KNP) Mgr. E. J. de Smedt bisschop van Brugge heeft op drie achtereen volgende zondagen een lange her derlijke brief laten voorlezen in de parochiekerken, die gewijd is aan de „eenheid in het gezin in de moderne tijd". Het schrijven is tot stand gekomen door de mede werking van honderden getrouw den, verloofden, verliefden, van gezinshulpen en artsen. Meer dan 2500 brieven over huwelijk- en gezinsleven heeft Mgr. de Smedt ontvangen. Uit het resultaat er van heeft hij de brief samen gesteld. GENEVE, 2 mei (UPI) De auto- ittobielen van vyftig jaar geleden mochten dan langzaam rijden, het vak- Wanschap van de mensen die deze auto's gemaakt hebben was uitstekend, Wals bewezen is door de 59 wagens me zijn overgebleven van de 66 die 'j' dagen geleden zijn gestart om de internationale beker van de automo- oielrmisea. Sinds de start in Parijs 27 ®pril hebben de oude automobielen, waarvan de meeste door musea waren uitgeleend, een afstand van 699 kilo- Weter afgelegd. De oudste wagen die meerijdt is een Panhard-Levassor uit 19H' t'° j°i^te zijn vier wagens uit Met slechts zeven uitgevallen auto's van de 66 starters voor de behendig- heidsproef die gisteren in Genève is gehouden, kan de Franse „automobiel club van het oosten", die het festijn heeft georganiseerd, en kunnen de automusea van La Rochetaille en Tu- £Un trots zijn op de rook en roet uit- hoestende „oldtimers". Voorgeschreven is een gemiddelde snelheid van 20 tot 45 kilometer per hur, al naar gelang de trekkracht van ue motoren. Het hoogste gemiddelde ^erd bepaald voor een in Zwitserland gebouwde Hispano-Suiza uit 1912, die gereden door de Franzen Pozzoli en Lornière een gemiddelde snelheid Woest behalen van 45 km per uur °P het traject Parijs-Genève en in snelheidsproeven tot 100 km per uur Wocht gaan. De benzinerekening was Wet te hoog: 22 liter per 100 km. Deze ^agen was dan ook de eerste die de Zwitserse grens bereikte. De eerbiedwaardigste wagen uit de grijze oudheid was de Panhard-Levas- s°r uit 1899. De eigenaar van deze wagen met kettingaandrijving, mon sieur Jean uit Parijs, hield zich hard nekkig aan de 20 kim per uur. Dezelfde uursnelheid bereikte de Ford 1906 van de Belgische familie Girard uit Le- siers-les-Mons. „Ik heb blaren op mijn handen", zei Girard, „de hele dag heb ik de carburator van mijn wagen als een couveusekind behandeld, en elke avond moest ik hem repareren". Dr. Louis Ferrand uit Le Mans verwisselde in het heetst van de strijd zijn wagen, een Corre-Locorne uit 1905 die het begaf, voor een moderne comfortabele „blikken" Amerikaan. De officiële rally-dokto ren, dr. Aufavre en dr. Mordret, beiden uit Le Mans, kruisten hun vingers en zeiden: „Wat een geluk dat niemand gewond is geraakt. Wij hadden zo'n pech met onze Chenard- Walker 1911, dat we bijna aan het eind van de lange karavaan kwamen te rijden." Monsieur Jean Malartre uit Lyon werd begeleid door zijn krasse 83- jarige moeder, die zich nog als de dag van gisteren herinnert dat haar man in 1913 de toen nog gloednieuwe Leon-Bo'Jee kocht: „De oude doos rijdt nog steeds. Je rijdt in een moder ne auto natuurlijk gerieflijker, maar ik houd van het sonore gebrom dat ont staat als mijn zoon op het gaspedaal trapt. Het is nog steeds hetzelfde ge luid van vijftig jaar geleden." De Fiat 1906 uit het museum van Turijn, gereden door Carlo Righi en Luigi Mo, had als bijnaam „de staat siekoets" gekregen, omdat de carros serie van het voertuig zich een meter van de grond bevond en de wagen op enorme spaakwielen reed. Maar met zijn schijnbare breekbaarheid bereikte Advertentie) WAGENINGEN, 2 mei Grote behaald op het „Festival International vreugde heerste er vannacht binnen de Franciscaanse gelederen. De aanleiding tot deze vreugde was het telegram dat öe Katholieke Studentenvereniging „St. Franciscus Xaverius" ontving van haar ondervereniging, de Studentenspektakel- vereniging „De zingende tractor", ver- Weidende dat zij de eerste prijs had (Advertentie) en pijn weg- wrijven met (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM, 2 mei Het bestuur Jan de afdeling Hilversum van de p-T.B. heeft dezer dagen aan de onge- ï8er 1800 leden van de Ned. Toon kunstenaars Bond een verklaring ge- T-Wden, waarin de leden gevraagd jv°rdt het beleid van het onlangs ge- urineerde bestuur, dat steunt op vori- fe Week vrijdag door stemmingsmeer- arheid aan de macht gekomen aan- &ng van bondssecretaris M. Ferares, 1 te keuren en adhesie te betuigen Jg® ^hetgeen in de verklaring wordt ge- In de verklaring is men uitgegaan Ka. bet telegram, dat door het nieuwe astuur aan de bondsvoorzitter de dto Meyer was gericht, waarin werd meegedeeld niet langer ge- tigd te zijn namens het hoofdbe- UUr op te treden. -Geconstateerd wordt, dat de heer Meyer op niet statutaire wijze uit ?un functie is gezet. „De afdeling Ma ver sum tekent hiertegen protest aan en zal op geen enkele wijze ac- vf?ieren' dat bet hoofdbestuur aange vuld werd met verwaarlozing van de *oninkljjk goedgekeurde statuten en reglementen". den? verklaring gaat verder: „Het af- tb i h^abestuur is van mening, dat het z'tting hebbende hoofdbestuur de niot11?enbehartiSiI1gen van de leden stun 1 waarmaken. Het afdelingsbe- hnrfLwl van het zogenaamde huidige vela, f dan ook nu het bewijs zo nSr Z1fn dat het in staat is overal Mu te deuren open te breken, besti 1 a5§stellinS ziet het afdelings- tiaïnff Hilversum de belangenbehar- wlrlSBa^nM-d5 ongeveer 600 leden, te «i, e omroep, zowel in vas- vervad erin SSe dienst> tegemoet in de derbedrfi£f van vrijdag 10 mei met is een van de N.R.U." (Dit secundaire f^{^vergadering over o.m. larissen - r^b)eidsvoorwaarden en sa- ver zcfekt afdelingsbestuur N tT nSr tuigingen, zodat de blijft van on lur,ing in handen «n van op macht beluste figuren". m£i„feJeTari,n? worden de collega- - Ci er tenslotte op attent bfittn. J >>niet kan tolereren dat jWstuurders van de N.T.B. deze orga- aÖaS«s»?aan verwikkelen in politieke de Theatre Universitaire" te Nancy met Eugène Ionesco's „Victimes du De voir". Wat niemand had durven voor spellen was waarheid geworden! „De zingende tractor" was gworden tot een groots triomfator. De gebeurtenissen hieraan vooraf gaande zijn elkaar snel opgevolgd. In het begin van dit jaar mocht „De zin gende tractor", als enige studentento neelgroep in Nederland, een uitnodi ging ontvangen voor het „Festival In ternational de Théatre Universitaire" te Nancy, wat stond onder auspiciën van een groot aantal Franse studentenor ganisaties. Na enig aarzelen werd deze uitnodiging aanvaard en Sjug men op zoek naar een te spelen één-acter en naar de financiële middelen om deze escapade te kunnen bekostigen. Met de een-acter had men weinig moeite: men besloot twee een-acters voor het voet licht te brengen, namelijk „Victimes du Devoir" van Ionesco en „Five days" van Henry Zeiger. Met Ionesco's stuk had men reeds grote successen geboekt tijdens het eerste Nederlandse studen tentoneel-festival in 1961: „De tractor" organiseerde en won toen dit eerste Stutofes. „Five days" echter was in Nancy een Europese première en zal tijdens Stutofes '63 op 9, 10 en 11 mei een Nederlandse première worden. „De Zingende tractor" moest in Nan cy de strijd aanbinden met toneelgroe pen uit Frankrijk, Polen, Turkije, Ita lië, Zweden, België en Duitsland. Een grote schakering toneelgroepen met als gevolg een grote geschakeerdheid aan toneelstukken, waarbij nog kwam dat elk stuk gespeeld werd in de landstaal van de betreffende toneelgroep. Met na me noemen wij „Der Tag des groszen Gelehrten Whu" van Bertold Brecht, gespeeld door de Studiobühne an der Universitat Hamburg, „Karol" van Sla- vomir Mrozek, door Stockholms Stu- dentheater, „Casina" van T. M. Plaute, door „Centro Universitario Teatrale" uit uit Polen ury, on- vlaurois, moest de prestaties naar waarde schat ten en kende „De zingende tractor" de eerste prijs toe voor de vertolking van Victimes du Devoir. Hamburg kreeg de tweede prijs toegewezen, terwijl An kara en Polen resp. de derde en vier de prijs kregen. De prijsuitreiking ge schiedde tijdens een slotbal op het stad huis te Nancy. HOORN, 2 mei Naar eerst gisteren bekend is geworden is de gedetineerde H. W. M. uit Amsterdam vrijdagavond niet weer in de epen strafgevangenis te Hoorn teruggekeerd. Hij had vrijdag avond een feestavond bijgewoond bil een Hoornse firma. Sindsdien is hij spoor loos. Op de bewuste avond is een auto ont vreemd die was geparkeerd op het klei ne Noord te Hoorn. De auto werd maan dag in Amsterdam teruggevonden. DEN HAAG, 1 mei Bij K.B. is be noemd tot notaris te Kollum S. Fokke- ma, kandidaat-notaris, in de plaats van M. L. Wassenbergh, eervol ontslagen, en tot notaris te Breda R. Z. van Willi gen van der Veen, kandidaat-notaris, wonende te Overveen, in de plaats van J. H. Lever, overleden. de „staatsiekoets" nog 65 km per uur op de autobaan bij Genève. Uitgezonderd de mensen die gebrek aan slaap kregen door halve nachten aan reparaties van hun wagens te hebben besteed, hebben de meeste rij ders de tijd van hun leven. De Britten (drie teams) en de Amerikanen (twee teams) drukten de hoop uit dat de wedstrijden voor oude wagens in hun eigen land zich ook zullen ontwikkelen tot evenementen zoals deze rally. Vandaag leidde de ronde over 193 km naar Madane, waar de wagens per dieplader door de Mont-Cenis- söoorwegtunnel worden vervoerd. DEN HAAG, 2 mei (ANP) De af getreden voorzitter van de Centrale commissie voor de filmkeuring, mr. D. Bijdendjjk, heeft gisteren van de minis ter van binnenlandse zaken, mr. E. Toxopeus het Ridderkruis in de Orde van de Nederlandse Leeuw ontvangen. Deze koninklijke onderscheiding werd verleend uit waardering voor zijn grote verdiensten gedurende twaalf jaar voor het werk van de commissie. Deze waar dering, aldus de minister bleek ook uit het feit, dat de heer Bijdendijk na diens 65ste verjaardag tot aan zijn zeventig ste we^d „geprolongeerd". De scheidende voorzitter werd ook toegesproken door zijn opvolger, de heer J. C. Schuller. Deze had grote be wondering voor het uithoudingsvermo gen van mr. Bijdendijk. Hij vroeg zich af, hoeveel filmsterren voor diens ogen hebben geschitterd en hoeveel kilome ters „lage driften, misdaad, duistere instincten, striptease en zelfs een pya- ma voor twee" langs diezelfde ogen zijn vergleden. De voorzitter van de Ned. Bioscoop- Bond, de heer Miedema, roemde de eruditie, het maatschappelijke inzicht en de geestelijke objectiviteit van mr. Bijdendijk. Hij maakite de droge wet tot levende werkelijkheid in het kader van onze tijd. Als blijk van dank en waardering bood hij mr. Bijdendijk, die een groot Napoleonkenner is, een reis naar Elba aan. UTRECHT, 2 mei De federatieve spoorwegvakvereniging heeft de minis ters van Verkeer en Waterstaat en van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de Sociaal Economische Raad gisteren schriftelijk verzocht aan te geven op welke wijze zij een erkenning kan krij gen bij de Nederlandse Spoorwegen, zonder dat daardoor de ontevredenheid onder het personeel op negatieve wijze naar buiten treedt. De leden van de vakvereniging beslo ten gisteravond op een protestvergade ring tot het verzenden van deze brief. Hierin wordt voorts gezegd dat men uit de briefwisseling met de NS-directie de indruk krijgt dat getracht wordt de erkenning zo lang mogelijk uit te stellen. In een tweede brief aan de ministers en de SER stelt de vakvereniging, dat de erkende verenigingen bij de Neder landse Spoorwegen ten onrechte erken ning bezitten en dat de volgens het reglement dienstvoorwaarden NS in gestelde personeelsraad geen bestaans recht kan hebben. In een toelichting op deze brieven zei de voorzitter van de federatie, de heer J. Gijsbertse, dat het aantal geregistreerde en betalende leden van de organisatie thans ruim 3000 bedraagt. DEN HAAG, 1 mei Tijdens een diner in zjjn residentie heeft de ambas sadeur van België in ons land, baron van der Straten - Waillet, aan minister Marijnen de versierselen uit gereikt van het grootkruis in de Kroon orde. Staatssecretaris Van Houten ont ving uit handen van de ambassadeur de versierselen behorende bij het groot kruis in de Orde van Leopold II. (Advertentie) :Sf :-x De bisschop maakt een Indeling in drie hoofdstukken. Zo wordt dan in het deel, dat op Pasen voorgelezen is, ge sproken over de liefde als de basis van het huwelijk; de zondag daarop over de eenheid en de onverbreekbaarheid van het huwelijk en afgelopen zondag tenslotte over de vruchtbaarheid en de menselijkheid. De diepste reden der moeilijkheden in tal van gezinnen ligt, volgens alle brieven die de bisschop ontving, in de verwaarlozing van ae liefde. De verloofden moet daarom een beter in zicht worden bijgebracht in wat lief de eigenlijk is en hoe die moet groeien. Velen denken, aldus de bisschop, dat liefde iets spontaan is. We moeten echter steeds weer beklemtonen, dat ware liefde één lange training is. Man en vrouw moeten zich oefenen in de liefde. Zij moeten leren zich te verloochenen en met veel geduld te Advertentie (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 2 mei De radio- nieuwsdienst heeft vanmorgen in de uit- zendingen van zeven en acht uur een oproep verspreid, die de inzet vormde van de militaire oefening Ondas I. De oefening omvat een mobilisatie in het klein en heeft ten doel een nieuw on- derdeelsaanvullingssysteem (Ondas) beproeven. Er is grote belangstelling voor deze proefneming. Hoge autoritei ten van Shape in Parijs zjjn uitgenodigd om de oefening bü te wonen. Voor het eerst zal ook de televisie bij een dergelijke oefening worden in geschakeld. Het is de bedoeling, dat de oproep voor de deelnemende mili tairen ook vanavond in de nieuwsuit zendingen van de journaaldienst van de NTS zal worden uitgezonden. De op roep zou bovendien worden uitgesproken in de radionieuwsuitzendingen van één uur vanmiddag en vanzeven en acht uur vanavond. De oproep is gericht tot het reserve- en dienstplichtig personeel met klein verlof, ingedeeld bij het c-eskadron van het elfde tankbataljon. De chef van de generale staf gelast dit personeel na mens de minister van defensie zich on middellijk te melden bij zijn onderdeel van hei komst. Tevoren zijn vervoerbe- wijzen aan het personeel verstrekt. On der de oproep vallen ongeveer honderd man. Volgens het nieuwe onderdeels-aan- vullingssysteem is de werkelijke dienst tijd gesteld op vierentwintig maanden. Het systeem is bjj de cavalerie bij wijze van proef ingevoerd. De laatste zes maanden wordt het personeel met klein verlof gezonden. Gedurende deze perio de kan het onmiddellijk worden opge roepen, zoals dus ook nu bij wijze van proef, is gebeurd. Men verwacht dat de oefening twee tot drie dagen zal duren. werken aan de opbouw van het ge luk van de andere. Tegenwoordig wordt de onverbreek baarheid van het huwelijk vaak voor gesteld als een van buitenaf opgelegde wet. De ontrouw krijgt daardoor het aantrekkelijke van de verboden vrucht. Film en boek stellen de samen- van man en vrouw vaak voor als een hel van aan elkaar geboeide, maar van elkaar vervreemde ex-verliefden. Met deze constatering begint het tweede deel van de brief. Wat kunnen wij nu doen om de open bare mening in dit opzicht te beïnvloe den? vraagt Mgr. de Smedt. Allereerst wijzen op de consequenties van de cht- scheiding voor de kinderen, maar daar naast vooral ook positief werken, om dat voorkomen beter is dan genezen. Daarom voorlichting op de scholen, in verloofdencursussen, aan de rijpere jeugd enz. Talrijke brieven bevestigen met na druk, dat geen volledig huwelijksgeluk kan bereikt worden zonder vruchtbaar heid volgens de plannen van de godde lijke Voorzienigheid. We staan hier voor een terrein, aldus de bisschop, waar over in de huidige wereld enorme me ningsverschillen bestaan. Het is van be lang dat de christenen over dit pro bleem juiste gedachten volgen en ze ook systematisch verspreiden. De bisschop zegt dan: „Ik zeg u niet onredelijk of roekeloos te handelen, maar ik raad u aan edelmoedig te zijn". „Zij die het kind weigeren zullen niet uitgroeien tot gelukkige mensen". Mgr. de Smedt citeert talrijke brie ven met goede adviezen. Een arts: wacht niet met het kind, totdat de hypotheek op het huis afbetaald is en de auto gekocht is. Maar ook de brief van een moeder van negen kin deren. „We horen nu soms zeggen: de Kerk heeft nooit gezegd, dat men veel kinderen moet kopen. Nochtans heb ik dikwijls gehoord: liever tien op de arm, dan één op het gewe ten". De bisschop van Brugge belsuit zijn brief met de mededeling, dat hij nog veel praktische problemen heeft moeten laten rusten, omdat die te delicaat of te ingewikkeld voor de preekstoel zijn. Op die problemen zal hij terugkomen in een speciale brief, welke hij bin nenkort rechtstreeks aan de gezinnen zal sturen. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 2 mei. De advocaat- generaal bij het gerechtshof alhier, mr. A. van Overveld heeft gisteren vijf maanden gevangenisstraf geëist tegen een 38-jarige meubelmaker, die in hoger beroep terecht stond van een vonnis van de Bredase rechtbank, die hem tot een jaar gevangenisstraf had veroordeeld. Verdachte hij in juli-1961 in de strafgevangenis te Breda een overval gepleegd op een gevangenbe waarder omdat die bewaker de deur van zijn cel open had laten staan, waardoor het vogeltje dat hij in zijn cel had en waaraan hij bijzonder was gehecht, was ontsnapt. De gevangenen kunnen niet voor de tweede maal een vogeltje ter beschikking krijgen. Verdachte erkende wel dat hij in zijn woede de bewaker Beks om het middel had beetgepakt en hem tegen de balustrade van de gaanderij van de eerste verdieping had gedrukt doch ontkende dat hij hem geslagen zou hebben en over de reling zou hebben willen drukken. De bewaker, als ge tuige gehoord, verklaarde dat ver dachte hem zover had opgetild dat hij meer dan half over de balustrade hing. Verschillende getuigen décharge waren door de raadsman, mr. B. Lan- gerwerf uit Den Haag, meegebracht om het Hof ervan te overtuigen dat er in de Bredase strafgevangenis een min of meer overspannen sfeer zou heersen door de vele gevaarlijke indi viduen die daar bijeengebracht zijn. Het Hof en met name de advocaat-ge neraal, bleken aan die verklaringen weinig waarde te hechten. De raads man bepleitte uiterste clementie in de vorm van een geheel voorwaardelijke straf. Arrest van het Hof woensdag 15 mei. CANBERRA, 2 mei Het is niet uit gesloten dat de Nederlandse regering aanspraak kan maken op de schatten van de „Vergulde Draeck", die bijna drie eeuwen geleden voor de kust van West-Australië is gezonken. Dit is gis teren door de federale minister van Transport, Hubert Opperman, in Can berra gezegd. Hij verklaarde dat de Nederlandse consul met de stand van zaken op de hoogte zou worden gehouden. De „Vergulde Draeck", die onder de vlag van de Verenigde Oostindische Compagnie heeft gevaren, zou naar ver luidt een schat aan boord hebben ter waarde van 1,25 miljoen pond. Het wrak van het schip werd afge lopen maand door een groep Australi sche duikers gelokaliseerd. WASHINGTON, 2 mei (UPI) Tij dens een persconferentie heeft de perschef van het Amerikaanse minis terie van buitenlandse zaken gisteren verklaard. dat Amerika de juiste maatregelen zal nemen, als mocht blij ken, dat Cuba tracht wapens, mate rieel of manschappen naar Haïti te verschepen". „President Kennedy, de minister van buitenlandse zaken en anderen hebben al onderzocht, wat dit voor maatrege len moeten zijn", aldus perschef Lin coln White. Op een vraag, of er Ame rikaanse oorlogsschepen en vliegtuigen in de wateren rond Haïti patrouilleer den, antwoordde White: „Dat kan ik niet nauwkeurig beantwoorden". JERUZALEM, 29 april Het Isra ëlische ministerie van buitenlandse zaken heeft meegedeeld dat brigade generaal David Sjaltiel is benoemd tot ambassadeur in Nederland. Brigade-generaal Sjaltiel, zestig jaar, is commandant van het leger in Jeru zalem geweest ten tijde van de ge vechten in 1948. Van 1956 tot 1959 was hij ambassadeur in Mexico. SAN PAULO, 2 mei (KNP) De juridische faculteit voor de universiteit van San Paulo, heeft Paus Joannes XXIII voorgedragen voor de Nobelprijs 1963 voor de vrede. Het verzoek daartoe is in een plech tige zitting in de universiteitsaula over handigd aan de Noorse consul in San Paulo. Bijzondere aanleiding voor dit initiatief van de universiteit in Brazi lië is de recente encycliek van de Paus „Pacem in terris", die in de Brazili aanse pers een buitengewoon grote weerklank heeft gevonden. TOKIO, 2 mei (AFP, Rtr, UPI) Een patrouilleboot van de Japanse kust wacht, de „Kosjiki" is thans op weg naar Sjanghai met 59 bemanningsleden aan boord van een communistisch Chi nees vrachtschip, dat gezonken is tus sen de kust van China en de zuidpunt van Korea. De bemanning zegt, dat haar schip, de 9500 ton metende „Yue Jin" (Sprong Voorwaarts), nabij het Zuidkoreaanse eiland Tsjéjoe door een onbekend schip tot zinken is gebracht. De „Yue Jin" zou getroffen zijn door drie torpedo's. Het hoofd van de Japanse kustwacht, Isamoe Wada, vindt het echter waar schijnlijker, dat het schip op een klip is gelopen. Hjj acht het ondenkbaar, dat het door een nationalistisch Chi nees of Zuidkoreaans oorlogsschip zou zijn getorpedeerd, aangezien de oorlogs schepen van deze landen onder controle van de Amerikaanse marine staan en tevoren kennis moeten geven van hun bewegingen. Ook de kapitein van de patrouilleboot meent, dat de „Yue Jin" door krachtige stromingen uit de koers is geraakt en te pletter is gelopen op de rotsen van Tsjéjoe. Een andere mogelijkheid is, dat het schip op een mijn is gelopen, al wekt het ook dan bevreemding, dat er aan boord geen doden of gewonden zijn ge vallen. Het Chinese schip was op weg van Tsingtao in noord-China naar Moji aan de Japanse zuidwestkust met een la ding mais en diverse andere goederen aan boord. Nadat het schip was gezon ken, werden de opvarenden eerst aan boord genomen van het Japanse vis sersvaartuig „Ikimaroe", die hen weer overgaf aan de „Kosjiki". Een merkwaardige bijzonderheid is, dat het voor het eerst in vijf jaar zou zijn geweest, dat een Japanse haven door een communistisch-Chinees schip werd aangedaan, indien de „Yue Jin" zijn bestemming had bereikt. Kringen die in nauwe betrekking staan met het Japanse ministerie van buiten landse zaken, weigeren commentaar te leveren op deze „delicate kwestie". Zij deelden alleen mee, dat de geredde bemanningsleden op verzoek van de regering in Peking naar Sjanghai wor den gebracht. NEW YORK, 2 mei (UPI) Een Britse kunsthandelaar is per telefoon eigenaar geworden van het schilderij „De vrolijke luitspeler" van Frans Hals voor een bedrag van 600.000 dollar. Rembrandts „Portret van een jonge vrouw", waarschijnlijk Hendrickje Stof fels, werd verkocht voor 260.000 dollar. Beide schilderijen maakten deel uit van de collectie Cintas en gingen, samen met andere doeken, in drie kwartier van de hand in de zalen van Parke- Bemet in New York. De hele verzameling bracht 1.280.500 dollar op. De Britse kunsthandelaar die het schilderij van Hals in zijn bezit kreeg, was Edward Speelman, die op trad namens een particulier verzame laar. „De vrolijke luitspeler" dateert van 1625-'27. Het bod op dit schilderij was op 500.000 dollar begonnen. Al gauw steeg het tot 550.000, daarna tot 600.000 dollar. Speelman deed telefonisch mee vanuit Londen. Zijn bod werd geplaatst door Leslie A. Hyam, president 'van Parke- Bernet. De Cintas-verzameling was eigendom van Oscar B. Cintas, voormalig Cu baans ambassadeur in Washington. Cintas verplaatste zijn verzameling voor zijn dood in 1957 van Cuba naar Amerika- en vermaakte ze aan de Stich ting, die hij oprichtte om het kunstleven op Cuba te stimuleren en om beurzen uit te reiken aan personen van Cubaan se afkomst. Cintas heeft voorkomen wat gebeurd is met andere particuliere verzamelin gen op Cuba: nationalisatie door de re gering van Fidel Castro. „De vrolijke luitspeler" is ooit in het bezit geweest van Ferdinand de Roth schild, lid van het befaamde bankiers geslacht. Het is te zien geweest in het Frans Halsmuseum in Haarlem en op do wereldtentoonstelling van New York in 1940. Het is het belangrijkste doek van Frans Hals dat nog in particulier bezit is. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiminniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11