Tien jaar geëist voor doodslag in Amsterdam Openhartige bekentenis na mysterieus verhaal: „Ik wilde niet doden GROOT deel ran Amsterdam drie kwartier zonder stroom Vanavond Brazilië op bezoek D SIA speelt Feydeau voor St.-Augustinus in Leiden Rumoerig Lagerhuisdebat rond rationalisatie spoorwegen Spaarbankbond heeft kritiek op spaarwetten Recordinleg in afgelopen jaar DE VERDACHTE LEIDDE POLITIE TELEFONISCH NAAR ONHEILSPLAATS Naast celstraf terbeschikking stelling geëist Kortsluiting Lustrumviering nu besloten N.V. Spanjaard in hoger beroep Britse regering dient een motie in over de affaire-Vassall Friese fokstier voor pauselijke modelboerderij Burgemeester in sloot geland „CLOSE-ÜP"- AFFAIRE Zaak Mies Bouwman Honderden mensen sterven in Calcutta aan de cholera Auto opengebroken in Overveen Twaal f chiize r d gulden gebeden Man krijgt liftbak op hoofd Ballontocht met Boesman Gunstige verhouding met buitenland door DONDERDAG 2 MEI 1963 AMSTERDAM, 2 mei Gis termiddag laat heeft de officier van justitie bij de rechtbank al hier na een urenlange zitting tien jaar gevangenisstraf geëist tegen de 24-jarige expeditieknecht L. C. B. uit de hoofdstad. De jonge ver dachte, aan wie de moord op de 55-jarige kantoorbediende T. op het braakliggende terrein aan de Jan Evertsenstraat en de Orte- liuskade, in de nacht van 18 op 19 augustus van het vorige jaar, ten laste is gelegd, reageerde nau welijks op deze uitdrukkelijk uit gesproken eis. Hij trommelde met zijn vingers op de verdachtenbank bij de aanvulling: „En onvoor waardelijke ter beschikkingstel ling." Tips Vlotweg Smokkelbende Verruwing Communicatie PAGINA 2 Fidiicis Dur bridge VLAANDEREN (Van een onzer verslaggever*) fllllllllllllllfllllVllllllIIIIIIIIIlllllVlfffff Illlflllllllflllf IlflüllHIIII miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuinniiiKiiiKiiiiiiiiiiiiiHiiimiiiiiiiiiiin De moord verwekte ruim zeven maanden geleden nogal opschudding door de vrij lugubere wijze waarop de vermoedelijke dader de politie naar de plaats van het misdrijf leidde. Vroeg in de nacht van 19 op 26 augustus werd namelijk de wachtcommandant van het politiebureau Lodewjjk van Deyseelstraat opgebeld door een onbe kende, die meedeelde dat op het braak liggende terrein een lijk lag. Al» oriën tatiepunt noemde de anonieme tipge ver een paar geparkeerde auto's van de verhuisfirma van Swieten. Een paar agenten reden in een sur veillancewagen naar de opgegeven plaats, een vrij stille plek tussen de oude stad en de nieuwe tuinstad Over- toomse Veld. Nog terwijl zij aan het zoe ken waren, werd de wachtcommandant opnieuw door de onbekende opgebeld. Ditmaal deelde hij mee, dat de agen ten op de verkeerde plaats zochten. Hij gaf feilloos aanwijzingen op welke plaats precies het stoffelijk overschot gezocht moest worden. Onmiddellijk na deze telefonische tip- begon het poli tieapparaat op volle toeren te draaien. Het vage vermoeden, dat men bij het eerste telefoontje reeds koesterde, met de dader van het mogelijke misdrijf te doen te hebben werd thans zeer sterk. Er werd versterking naar het stille «tadsdeel gestuurd. De agenten zoch ten nauwgezet de omgeving af en von den om twee uur 's nachts inderdaad een stoffelijk overschot in een sloot langs het braakliggende terrein. Een «poor leidde terug naar de plaats waar de man was neergeslagen. Omdat de politie na het tweede telefoontje sterk de indruk had, dat de dader van de moord de zoekende agenten van dicht bij bespioneerd had en na hun zoeken op de verkeerde plaats zich opnieuw mogelijk in een openbare telefoon cel met haar in verbinding had ge steld werden nog dezelfde nacht tij dens het zoeken verschillende personen ter plaatse gearresteerd, die zich ook maar enigszins verdacht ophielden. Deze zet speelde de politie de ver moedelijke dader van de moord in han den. Onder de gearresteerde voorbij gangers bleek zich een 24-jarige expe ditieknecht te bevinden in wiens ver klaringen nogal wat onwaarschijnlijk heden voorkwamen. De expeditie- knecht, L. C. B., verklaarde dat hij op de avond, waarop de moord gepleegd moest zijn, met zijn bromfiets door de «tad had getoerd en met enige hem onbekende Duitsers in contact was ge komen. Hij had de bromfiets achterge laten op het Stationsplein en was met de Duitsers de stad ingetogen. B. werd onder politiegeleide naar het Stationsplein gebracht om zijn (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 2 mei Tienduizen den Amsterdammers zijn vanmorgen ongeschoren op hun werk gekomen, doordat in een groot deel van de stad door kortsluiting in een centrale plot seling drie kwartier lang de stroom uitviel. Vele trams stonden stil, elek trische klokken liepen niet meer, ter wijl in de huizeu de radio's, elektrische koffiemolens en fornuizen hun dienst weigerden. De storing ontstond omstreeks kwart voor acht door kortsluiting in de centrale Kemweg in Amsterdam West. Een aardleiding, die men aan bracht aan een onder spanning van 50.000 voit staande rails, veroor zaakte het ongemak. De kortsluiting had tot gevolg dat verschillende on derstations, o.m. Westhaven, West- zaanstraat, Slotermeer en Rijnspoor. spanningloos werden. Onmiddellijk daarop viel de stroom uit in heel West, een deel van het centrum, zuid en oost. Ook de tuinsteden kwamen zonder stroom te zitten. Ijlings gerecruteerde technici wisten de storing om half negen op te heffen. Toen waren echter reeds tienduizenden ongeschoren naar hun werk en was er bi verschillende bedrijven een chaos ontstaan. bromfiets aan te wijzen De brommer bleek spoorloos. ..Gestolen" conclu deerde B. onmiddellijk. De politie hechtte hieraan weinig geloof, de expe ditieknecht werd in verzekerde bewa ring gehouden, andere gearresteerden werden na onderzoek van hun alibi vrijgelaten. Tijdens een urenlang ver hoor liet B. zich de werkelijke plaats van de brommer ontvallen, de Schou tenstraat. Politieagenten troffen het voertuig er inderdaad aan. In een tasje aan de bromfiets werd een van de be langrijkste bewijsstukken tegen B. ge vonden, het polshorloge van de ver moorde kantoorbediende. Een paar tips van de vele, die de po litie na publicatie van het misdrijf kreeg, leverden nog meer bewijsmate riaal tegen de expeditieknecht op. Een taxichauffeur, herinnerde zich op za terdag 18 augustus 's avonds laat een .jongeman te hebben zien rondscharre len op het stille braakliggende terrein. Hij had deze eenzame wandelaar mid den in de nacht in deze vreemde om geving een beetje vreemd gevonden. Daarom had hij er aandacht aan ge schonken. Bij confrontatie met de ver dachte herkende hij de expeditieknecht als de man die hij zaterdagavond ge zien had. Uit de sectie die dr. J. Zeldenrust op het stoffelijk overschot van de ver moorde verrichtte, bleek, dat het slachtoffer niet door wurging maar door verdrinking om het leven was ge komen. De dader had de kantoorbe diende eerst proberen te wurgen en daarna over het zand naar een sloot gesleept en hem daarin geworpen. Het slachtoffer moet nog geleefd hebben, toen het in het water terecht kwam. De heer T. werd, toen zijn stoffelijk overschot werd gevonden, precies een dag vermist. Zaterdag avond was hij met zijn hond de deur uitgegaan. De hond was een paar uur later alleen teruggekomen. J ling In de mond te stoppen. Hij, ver dachte, kon de naam van die derde man niet noemen omdat hij dan zelf ook groot gevaar liep uit de weg geruimd te worden. Nu ter zitting verklaart verdachte echter dat dit allemaal gelogen is. Het is gegaan zoals hij vanmorgen reeds verteld heeft. Nadat de uitgebreide processen-verbaal zijn voorgelezen, schorst de president de zitting opnieuw. Na deze tweede schorsing wordt om streeks drie uur de zitting opnieuw her vat met het horen van politiefunctiona rissen. Vervolgens komt de officier van jus titie aan het woord voor zijn requisitoir. Hij meent dat doodslag bewezen is. ..Deze verdachte heeft niet gehan deld u't noodweer. Zijn greep was een agressieve greep en geen defen sieve. Hü heeft bij zichzelf gedacht: ik zal je krijgen. En toen hij con stateerde dat de man dood was, heeft hjj hem zijn ring en horloge afgeno men, een staaltje levensbrutaliteit van deze man om een dode te be stelen. Hij heeft daarna ook alles na gelaten, waardoor de man misschien nog op een of andere manier geholpen had kunnen worden. Hij had de poli tie direct kunnen bellen, anoniem zo als hü het een dag later pas deed." De officier van justitie baseert zijn requisitoir voornamelijk op de spo ren die op de plaats van het misdrijf zijn aangetroffen. Volgens hem wijzen deze sporen uit, dat B. zijn slachtof fer, nadat hij hem gewurgd had, naar het slootje onder aan de helling heeft gesleept. De rechtbank wordt gepresideerd door rar. J. Knottenbelt. De verdachte is tamelijk klein van stuk en enigszins gezet. Hij heeft een klein snorretje en een bleek gezicht. Men schat hem veel ouder dan zijn 25 jaren. Hij volgt het verloop van de zitting nauwgezet, legt zijn verklaringen vlot af en maakt iD een schrift zo nu en dan aantekeningen wanneer de anderen aan het woord zijn. Vlotweg vertelt hij zijn verhaal. Hij geeft toe dat hij bijverdiensten putte uit ontuchtige handelingen. „Op 19 augustus ben ik 's avonds eerst bjj mijn zuster geweest, ik heb behoor lijk wat gedronken en ben toen op stap gegaan. Bij de Wiegbrug trof ik me neer T. aan. Wij gingen naar dat braak liggende terrein aan de Jan Evertsen straat, het toekomstige Rembrandtpark. Verdachte verhaalt nu de details van het gebeuren. ,,Wij kregen ruzie. Die man schold mjj uit. Hij gaf me een schop. Toen zijn we aan het vech ten geraakt en al vechtend rolden we van een heilinkje af naar een sloot onderaan. Mijn tegenstander zat boven op mij. Hij was op dat moment zo sterk als een beer. Ik greep hem met mijnlinkerhand bij de keel en slingerde hem met kracht van mij af. Ik zag dat hij in de sloot terecht kwam. Ik ben toen weggegaan". De president onderbreekt hem. ,,U slaat iets over. Ik meen dat u nog een hor loge en een ring bij het slachtoffer hebt weggenomen." ,,Dat klopt", geeft verdachte toe, ,,ik ben wat later terug gekomen en heb toen zijn horloge en zijn ring meegenomen". Ook komt nog even ter sprake dat de expeditiear beider later tegenover een vertrou wensman verteld heeft dat hij „op dracht" had om de man dood te ma ken. „Een mysterieus verhaal", meent de president. Wanneer de ver dachte in zijn verhaal bij de ontdek king van het stoffelijk overschot aan belandt, onderbreekt de president hem om hem twee vragen te stellen. Waarom heeft u de politie gewaar schuwd? „Ik vond het verschrikke lijk, edelachtbare". President: ,.En waarom bleef u daar in de buurt rond hangen toen de politie aan het zoeken was?" Verdachte: „Het was mijn angst". Waarom, zo stelt de president hem nog een derde vraag, heeft u dat horloge weggenomen? De ver dachte schudt zijn hoofd. „Ik weet het niet, ik schrijf het aan de drank toe". Dr. J. Zeldenrust, patholoog-anatoom uit Den Haag, concludeert in. zijn ver klaring dat verdrinking de doodsoorzaak is. maar dat het ook goed mogelijk is dat het slachtoffer gestorven was, ook al was het niet in het water terecht ge komen. Wel stelde hij vast dat het slachtoffer hevige weerstand moet heb ben geboden omdat bij de sectie bleek dat het tongbeen gebroken was. Na de schorsing begint de president met het voorlezen van eerder door verdachte afgelegde verklaringen. Uit deze stukken blijkt dat de verdachte aanvankelijk met wel zes of zeven ver schillende verklaringen kwam. Eerst beweerde hij helemaal niets met het geval te maken te hebben, later zei hij wel op het terrein te zijn geweest maar de man niet te hebben neergeslagen, laat staan vermoord, en weer later vertel de hij dat de man zelf tijdens een vechtpartij in elkaar was gezakt, zo maar plotseling, zonder een enkele re den. Het mooiste verhaal is wel dat niet hij de man gedood heeft, maar een derde figuur die ook op de bewuste avond op het braakliggende terrein aan de Jan Evertsenstraat is geweest. Hij zelf zou opdracht gehad hebben het slachtoffer bij de Wiegbrug te ontmoe ten. Het slachtoffer had iets te maken met een smokkelbende in opium. Het hoofd van die bende zou in Bussurr. wonen. Iedereen die lastig of gevaar lijk werd, werd uit de weg geruimd. ..Die moord in de Helmersstraat", zo had verdachte verklaard", had er inder tijd ook iets mee te maken gehad." Ook waren er volgens hem al een paar Chi nese restauranthouders om het leven gebracht. Nu was deze man aan de beurt. De mysterieuze derde figuur zov de kantoorbediende op het braakliggen de terrein ter plaatse hebben vergiftigd door hem een vreemd goedje plotse* „Niet vechtend zjjn zij naar beneden gerold" aldus de officier. Hij noemt ook een paar factoren uit het rapport dat over verdachte is uitgebracht: „Ma terialistische hardheid en geestelijke verruwing hebben deze man tot dit misdrijf aangezet". Verdachte wordt verder „een chaotische persoonlijk heid" genoemd „met een rancune te gen alles en een lage frustratiedrem pel". De psychiaters achten geen the rapie mogelijk. Men acht het goed mo gelijk dat B. op het moment van zijn daad verminderd toerekenbaar was. De verdediger mr. Tj. Boonen, be strijdt verschillende punten uit het re quisitoir. Hij acht het niet juist dat de officier van justitie de vele verhalen van B. bij elkaar heeft opgeteld en af getrokken en daardoor tot het verhaal is gekomen, dat een bewijs moet vor men voor de doodslag. ,,B. heeft de dood van het slachtoffer niet gewild, het is geen doodslag geweest", aldus mr. Boonen. „Ik heb die man niet willen doden" zijn de laatste woorden van B. Uitspraak 15 mei. e vierde tegenstander van het Bra ziliaanse voetbalelftal tijdens zijn Europese miljoenentrip de wed strijden brengen in totaal ruim één miljoen gulden in de kas van de Braziliaanse voetbalbond is, vanavond om acht uur in het Olympisch Stadion, het Nederlands elft Dè trekpleister is natuurlijk Pelé, (op de foto links) de Braziliaanse linksbinnen, die onlangs tot „staatsbezit" is verklaard om toch maar te voorkomen, dat een ander land gaat profiteren van Pelé's bijna onwaarschijn lijk grote voetbaltalent. Na de wedstrijd Frankrijk—Brazilië, die zondag de eer ste overwinning der Brazilianen bracht, lieten de Franse kranten aldus weten hoe groot de rol is, die Pelé in het Braziliaanse elftal speelt: „Pelé 3Frank rijk 2", schreven ze. In het Braziliaanse elftal ontbreekt helaas de befaamde rechtsbuiten Garrincha. De jonge Dorval (rechts) heeft nu de ondankbare taak zijn grote voorganger enigszins te doen vergeten. Wat het vanavond gaat worden? Veel zal afhangen van de lust van de Brazilianen om bij de heersende kille weersomstandigheden te voetballen. Men rekene echter beslist niet op een herhaling van wat de vorige week in Brussel is gebeurd. Daarvoor is de klap van de nederlaag met 5-1 te hard aangekomen. (Van onze correspondent) LEIDEN, 2 mei. Gisteren, de laatste dag van de feesten ter gele genheid van het veertiende lustrum van de Katholieke Leidse Studenten vereniging Sanctus Augustinus, heeft het S.I.A., Syndicat d'Initiative Ar- tistique, een kluchtspel in drie be drijven van de Franse auteur Geor ges Feydeau opgevoerd, „La Dame de chez Maxime". Laten wij begin nen met te constateren, dat het een aantrekkelijke en genoeglijke voor stelling is geworden van deze vau deville En al mag het dan waar zijn dat de opvoering geschiedde voor een in feeststemming verke rend auditorium, de vele open doek jes mogen zeker niet geheel op re kening van deze uitbundige stem ming worden gesteld. Het stuk zelf heeft reeds voor deze opvoering kritiek uitgelokt en wij stel len ons zo voor dat er na deze voor stelling van bepaalde zijde ook nog wel kritiek achteraf zal loskomen. In derdaad is het gegeven wei zeer vrij moedig en enkele teksten liegen er zeker niet om. In het kort gezegd is het de geschiedenis van een „slipper tje" in Parijs, waarna de omstandig heden de bedrijver daarvan dwingen een cocotte een tijdlang voor zijn vrouw te doen doorgaan. Zijn wettige vrouw is een hysterica, die allerlei godsdienstige hallucinaties heeft. Dat ALMELO, 1 mei Op 8 mei zaJ nat gerechtshof in Arnhem zich bezig houden met de zaak Mies Bouwman contra de N.V. Spanjaard in Borne. Zoals bekend heeft Mies Bouwman de N.V. in kort geding ter verantwoor ding geroepen, omdat deze onderne ming haar naam in een reclamecam pagne gebruikt pp een manier die zij niet in overeenstemming acht met een door haar verleende medewerking aan het maken van een viertal grammo foonplaatjes, die in het kader van de reclamecampagne worden benut. De president van de rechtbank te Almelo, mr. I. Dufour, stelde Mies Bouwman in het gelijk en verbood de N.V. de naam van Mies Bouwman te „affiche ren", op straffe van een dwangsom van 50.000. De raadsman van de N.V mr. Th. Limberg te Amsterdam, is tegen deze uitspraak in beroep ge gaan. De zaak zal door hei hof schrif telijk worden behandeld. CALCUTTA, 1 mei (UPI) In Cal cutta, waar een bijzonder hevige cho- lera-epidemie woedt, zijn verleden week 169 mensen aan de ziekte bezwe ken. Vorige week zijn er bovendien 578 nieuwe ziektegevallen gemeld. Beide cijfers liggen hoger dan die van de daaraan voorafgaande week, toen 29? nieuwe gevallen werden ge meld en 96 mensen aan de ziekte be zweken De ziekenhuizen in Calcutta zijn overvol. alles geeft aanleiding tot vele kluchti ge situaties. Hoewel ook naar onze smaak de in trige niet zeer verheffend is en zo als gezegd enkele teksten daaraan wel zeer sterk inhaerent zijn menen we toch dat de gesignaleerde kritiek geen reden van bestaan heeft. Het is name lijk zo, dat het er de auteur niet om te doen is geweest geloof en godsdienst belachelijk te maken, maar om het lachwekkende van sommige mensen in hun beleving daarvan aan de kaak te stellen. En uit deze gezichtshoek be zien valt het stuk en opvoering door het S.I.A. onder de meesterlijke regie van Hans Croiset zeker te waarderen. Het voert te ver de vele rollen er zijn er meer dan twintig gede tailleerd te bespreken. Maar en dat houde men ons dan ten goede en kele uitzonderingen willen wij maken, namelijk voor Agatha Croiset, die de rol van La Mome Crevette vertolkte, voor Nob Smeele als Petypon, de man van het slippertje, en voor John Wes- seling, die de rol van de kapelaan, geestig uitbundig, maar overigens toch beheerst speelde. En juist deze laatste typering door Feydeau stijft ons in ons gevoelen dat er voor kritiek in de zin als bovengenoemd geen reden is. Het was een allergenoeglijkste en toneel technisch op hoog peil staande voor stelling Het applaus was ovationeel, er waren bloemen voor de actrices mitsgaders een studentikoos geschenk voor de regisseur. Een galabal volgde nog en om met de redactie van het lustrumboek te spreken, daarna doet het leven weer zeer. Mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft gisteren in de St. Lo- dewijkskerk voor de lustrumvierende leden en oud-leden van Sanctus Augus tinus he* H. Misoffer opgedragen. Aan wezig waren ook mgr. Giuseppe Bel trami, pauselijk internuntius in Den Haag en de burgemeester van Leiden, jhr. mr. F. H. van Kinschot. Deze viering was omgeven door een litur gie naar ideeën van dr. L. G. A. van Noort O.S.C., pastoor van de Leidse studentenparochie. Mgr. Jansen, die aan het altaar geassisteerd werd door deken W P. M. Haring en kapelaan J. A. A. van Well O.S.C., betrok in zijn toespraak tot de Augustinus-ge- meenschap het thema van de lustrum studie, dat hij een actueel onderwerp noemde: de communicatie. Wij leven niet meer als eenlingen maar met elkaar in een wereld, die steeds kleiner wordt, waardoor wij mee' op elkaar zijn aangewezen. Mgr. Jansen beval het lezen van de Ency cliek „Pacem in terris", die hij een pauselijk Paasgeschenk noemde. de Augustijnen ten sterkste aan. De En cycliek bevat heel concrete richtlijnen wat betreft de communicatie op we reldniveau. In pastorale zin wees de bisschop op de communicatie tussen mens en God en God en mens. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 1 mei Het Britse Lager huis besloot gisteren een tweedaags de bat over de rationalisatie van de met grote verliezen werkende Britse staats spoorwegen in een bijzonder rumoerige zitting. In de beste rede die hij heeft gehouden sedert hij wijlen Hugh Gaits- kell opvolgde als leider van de Labour- oppositie, toonde Harold Wilson zich op nieuw een formidabel debater, waar schijnlijk de knapste van het gehele La gerhuis. Hij gaf onomwonden te ver staan dat hij gekant was tegen de voor genomen driedaagse proteststaking van het spoorwegpersoneel, zulks omdat het hier ging om een politieke kwestie, die diende te worden uitgevochten op poli tiek terrein en niet door middel van industriële actie. Het Huis volgde de rede van Wilson met grote aandacht en zonder onderbrekingen. Het tumult ont stond tijdens de rede van de minister va:- vervoer, de heer Marples, die een erbarmelijke rede hield tot grete ver ontwaardiging niet alleen van de La- bourfractie, maar ook van vele conser vatieven die maar al te goed beseften dat minister Marples vrijwel alle be langrijke vragen, gesteld tijdens het de bat, probeerde te ontwijken. Het mis noegen van de conservatieven weer spiegelde zich in het feit dat bij de stemming aan het eind van het debat ziel, een aantal conservatieven van stemming onthield. De meerderheid voor de regering bedroeg slechts 75, in- plaats van de meerderheid van honderd stemmen waarop de regering norma liter pleegt te kunnen rekenen. De Britse regering legde gisteren een motie voor aan het Lagerhuis over het rapport van het Radcliffe-tribunaal be treffende de spionage-affaire waarvoor de ambtenaar Vassail werd veroordeeld tot achttien jaar gevangenisstraf. In de motie nodigt de regering het Huis uit om kennis te willen nemen van het rapport van het tribunaal. De motie komt de volgende week in debat en men verwacht dat het zich voornamelijk zal toespitsen op de onbe vredigende aspecten van dit soort recht spraak en de gevolgde procedure. Deze procedure maakt het o.m. mogelijk, dat personen, die nauwelijks iets te maken hebben met de behandelde affaire, blootgesteld worden aan dikwijls pijn lijke en soms schadelijke publiciteit, zonder dat zij zich kunnen verweren met de middelen welke hen ten dienste zouden hebben gestaan in geval van een normaal gerechtshof, waar zij de hulp kunnen inroepen van een juridisch raadsman en vertegenwoordiger. Er heerst ook enige bezorgdheid in Groot-Brittannië over het feit dat in het rapport-Radcliffe slechts één ministe rieel ambtenaar met name beschuldigd wordt. Maar deze ambtenaar is inmid dels overleden, en kan zich dus niet ver weren. En de enigen die, behalve de BLOEMENDAAL, 2 mei Uit de auto van een fabrikant uit Bennebroek zijn gistermiddag drie actetassen ge stolen met daarin een paspoort, een rijbewijs en enkele autopapieren. Bo vendien bevond zich in een van de tas sen een bedrag van ongeveer twaalf duizend gulden aan vreemde valuta. De fabrikant had zijn wagen afge sloten geparkeerd op het parkeer terrein van een hotel in Overveen waar hij een bespreking had met enkele za kenrelaties. Dé tassen lagen op de ach terbank. Toen hij na een half uur te rugkwam, waren ze verdwenen. Een van de zijruiten van de auto was in geslagen. Later werd ook een Belgische auto, die in Bloemendaal geparkeerd stond, opengebroken. Daaruit wordt niets vermist. spion Vassail zelf, kind van de rekening zqn geworden zijn twee perslieden die weigerden hun bronnen van informatie te onthullen en die tot gevangenisstraf werden veroordeeld. De reeks van ambtenaren en diplomaten die zich schuldig hebben gemaakt aan nalatig heid door geen acht te slaan op waar schuwingen over Vassalls gedrag, toen hij verbonden was aan de ambassade in Moskou en over de werkzaamheden gedurende twee jaren van een Russisch spion verbonden aan de Britse ambas sade in Moskou, gaat vrijuit. De pers is er terecht slecht af ge komen. Het ergste is dat niet alleen de minderwaardige Britse rioolpers aan de kaak kon worden gesteld, maar dat ook meer achtenswaardige bladen tekort zijn geschoten. De Britse rechtspraak is. zoals ieder Brit u zonder vooraf gaande uitnodiging bereid is te vertel len, de beste ter wereld. Doch in 1921 besloot de regering dat de bestaande juridische methoden niet toereikend wa ren voor bepaalde gevallen, en zij voer de het tribunaalstelsel in onder hetwelk getuigenis kon worden afgedwongen on der ede. Men begint nu tot het inzicht te komen dat dit tribunaalstelsel wel licht zelf indruist tegen de rechtvaar digheid. De bekende en zeer deskundige schrijfster Dame Rebecca West schreef op zondag in de Sunday Telegraph dat het Vassall-tribunaal een van de groot ste rampen is geweest „van onze tijd", zy prees de rechters, maar veroordeel de de procedure als onregelmatig, on- zakelpk en soms idioot. En, zo ging zy voort, indien de pers een slechte figuur sloeg, gold hetzelfde voor de juristen. DEN HAAG, 1 mei De Katholiek» Nederlandse Boeren- en Tuindersbon geeft binnenkort een anderhalf Jft8 oude Friese fokstier ten geschens aan de Paus voor zqn modelboeraery in Castel Gandolfo. Het beest, dat de naam draagt van „Friso Juwelier nummer drie' 28 volgende week naar Italië worden vlogen als de moeiiykheden overwon* nen kunnen worden waarvoor de B.T.B. zich geplaatst ziet bij het trans port. Deze moeiiykheden houden ver band met stringente buitenlandse vet® rinaire vervoersvoorschriften van derlands vee met het oog op de vallen van mond- en klauwzeer in en» land. De stier komt uit de stal van veefokker A. T. Hettinga uit Comjurn* Het is niet bekend, wat het dier pr® cies kost, en de schattingen van v®»? handelaren lopen ver uiteen van 2lnJ tot 50.000 gulden. De initiatiefnemer van het Neder landse geschenk is de bisschop van Den Bosch, mgr. W. Bekkers, die ver scheidene jaren geleden de pauselijk veestallen in Castel Gandolfo bezocn heeft en onlangs op een vergadering Den Bosch met het plan op de proP" pen kwam. HEEMSTEDE, 2 mei De 30-jarig» J. H. van Gestel, arbeider en concierg» van een handschoenenfabriek kreeg gisteren tijdens werkzaamheden aan een bagagelift de bak op zijn hooi» en werd met zware hoofdwonden naar een ziekenhuis overgebracht, waar hu enkele uren later overleed. De man had de liftkabel losgemaakt omdat het contragewicht niet meer functioneerde. Het gevolg was dat de liftbak van een hoogte van tien meter viel, op het ogenblik dat de heer V®» Gestel zyn hoofd in de liftkoker hield* BEVERWIJK, 2 mei Gistermiddag is hier het driejarige meisje D. E. va» Beek onder een met stenen geladen vrachtauto terechtgekomen en op sla? overleden. Het kind zat voorop by haar moeder op de fiets. Mevrouw Van Bee» schrok van het passeren van een met stenen geladen vrachtauto en viel. Het kind viel uit het zitje en kwam onder een der achterwielen van de auto. OMMEREN, 1 mei De burgemees ter van Oegstgeest, de heer H. L. d» Boeuff is gistermiddag tn de gondel van de ballon van de heer J. Boesman uit Den Haag in een sloot in Omme ren, gemeente Lienden, geland. De ba»" lonvaarders moesten wadend door het slootwater van de gondel op het droge klauteren, waarbij zy werden geholpen door toegeschoten mensen. De heer Boesman maakte de vaart ter gelegenheid van Koninginnedag. HU steeg op in Oegstgeest, met de heer du Boeuff, die naar hy zei, de laatste kans aangreep om zijn eigen gemeente+„Vh2~ uit een historisch luchtvaartuig te be zien. Na een reis van ongeveer honderd kilometer werd de landingskabel ge vierd, die achter prikkeldraad bleef haken, en de ballon naar beneden trok* Daardoor werd het onmogelük de sloot te ontwaken. De ballonvaarders wer den nog door burgemeester mr. J. G* R. Vos van Lienden ontvangen. AMSTERDAM, 1 mei Het kathC lieke weekblad „De Linie" zal van za terdag af verschijnen in =en vet' nieuwde opzet in een nieuw formal het zogenaamde weekend-formaat, eh onder de gewijzigde naam „De Nieu we Linie". AMERSFOORT, 2 mei. De Neder landse Spaarbankbond constateert in zijn verslag over 1962 dat de bezitsvor ming, die aanvankelijk nogal sceptisch werd ontvangen, de laatste jaren een positievere waardering ondervindt. Of hieraan een wijziging van de overtui ging dan wel een hertaxatie van het politiek bereikbare ten grondslag ligt, kan in het midden gelaten worden in de praktijk is het begrip bezitsvor ming aanvaard. Wat de spaarbanken betreft heeft het veelvuldige en nauwe overleg met de overheid over de voor bereiding en uitvoering van spaarre gelingen in dit opzicht vruchtbaar ge werkt. Dit positieve standpunt kan echter een kritische houding tegenover de concrete bezitsvormingsmaatrege len niet voorkomen. In dit verband noemt de bond in de eerste plaats de Wet premiespaarregelingen en winstdelingsspaarregelingen. Van de wet vormen de z.g. bestedingsdoel einden, aldus het verslag het zwak ke punt; zij beogen weliswaar de vorming van nieuw bezit te stimule ren, maar leiden in feite veelal tot het toekennen van premies over reeds bestaande uitgaven of bezit. Van de ontworpen Algemene Pre- miespaarwet meent de Nederlandse Spaarbankbond dr.t zij grote gebreken bevat, en hij vraagt zich af of met een dergelijke regeling het beoogde doel wel wordt gediend. Gewezen wordt o.m. op de onbillijkheid van de voor gestelde inkomensgrens van f 12.000 en van de uitsluiting van hen die ou der zijn dan 60 jaar, alsmede op het bezwaar dat de lage maxima va» spaarbedrag en premie tof gevolg zu' len hebben dat men zal trachten recht oV de premie te verkrijgen door de toe gelaten bestedingen daarvoor aan melden. Onder deze omstandigheden meeI'' de bond dat het jaarlijks voor PrZ, mies uit te trekken bedrag van f a 70 miljoen, heter dan aan een Se' brekkige spaarregeling, besteed t0 kunnen worden aan andere, dringen der, openbare voorzieningen. Het jaar 1962 is voor de spaarinstej' lingen weer een jaar van grote vt?°L, spoed geweest. Het spaartegoed is to«j genomen met f 1.408 min tegen f min in 1961; dit is 16,9 (v.j. 14,7) P cent van de totale nationale bespaar gen. Hiertegenover staat een ,'icriie achteruitgang van de totale nations* besparingen, en wel van f 8.430 rn»* tot f 8.350 min.; een daling die grot® deels voor rekening der overheidso sparingen komt. Dertig procent van de totale sp®®'j' bankrekeningen, of 418 (v.j. 379 m ,'s, is toegevloeid aan de banken, gereg> treerd door de Nederlandse Spaarba» bond. In 1962 is voor het eerst het t cordcijfer van 1945 overtroffen. Het taal door de plaatselijke spaarbank aa.i de inleggers verschuldigde bed» - bedroeg eind 1963 f 3.638 min, ve deeld over 3.872.000 rekeningen. De toegenomen inlegoverschott houden volgens de bond kennelijk v' t band met de omstandigheid dat Ve werknemersaandeel in het nation inkomen is vergroot, terwijl de ging van de levensonderhoudsko» bij de stijging der kosten is achtera bleven 5T0P DIE CHEQUE NU MflflR IN JE ZfiK.PftP. H'J 15 WERKEl'JK ECHT? ARTHUR P/NS, ACCOUNTANT 75 BIRMINGHAM, WON A 75. /N BEN VOETBALPOOL DflHR ZOU IK NU NIET MEE 5EGINNEN, MENEER PINE. WE GEVEN MORGENAVOND EEN FUIFJE OM U DE CHEQUE TE OVERHANDIGEN IN LONDEN. EENVOUDIG GELOVEN WAT ZITJE BINNEN WAAR? IK WEET ZUL JE/AEK^y DENKEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2