EXPEDITIE NAAR EGYPTE EN DE SOEDAN (IX) Oecumenisch denken moet beginnen bij de priesters Zij moeten studie maken van het protestantisme Perfecte technische uitrusting maar ook moeizaam handwerk NIEUWE GELUIDEN IN SPANJE Gods nabijheid ÉSSKÊÊÊÊ ZATERDAG 4 MEI 1963 Zandspuiters aan het werk. Overzicht van de werkzaamheden aan de Assouandam. Tussen de oude en de nieuwe Dam ligt het tempel-complex van Philae, de parel der Egyptische tempels, sinds 1902 het grootste deel van het jaar verzonken onder het water. Lang moesten we zoeken voor wij het gevonden hadden en tenslotte von den we tussen wat rode tonnen, als waarschuwing voor de scheep vaart, twee rechthoekige massa's, als grote stenen pontons. Twee- platforms met een daklijst, waar we de hoot konden aanleggen om te kijken naar de handtekeningen van zelfbewuste reizigers. Dat was alles. Het Spaanse tijdschrift „Incli nable" heeft een artikel ge publiceerd, waarvan de con clusie luidt datt een ware eecu- menische houding „moet begin nen bij de priester". Het nieu we oecumenische denken, waar mee wij ons thans vertrouwd moeten maken, is in Spanje nauw verbonden met de plicht ook het protestantisme te leren kennen. Wij moeten dus twee dingen tege lijkertijd leren: wat de oecumeni sche beweging en wat het protes tantisme is. Aldus het hoofd artikel in „Inclinable", getekend door prof. Lamberto de Echever- ria, de uitgever van dit bekende tijdschrift. De ,JJefertete" meert aan de daklijst van de tempel van Philae. Het wonderlijke hij de bouw van de nieuwe Dam zijn de tegenstellingen. Naast de geweldige perfecte technische uit rusting waarbij steen geboord wordt met driftige pneumatische hamers, naast de wriemeling van zware vrachtauto's (alle van Russische makelij) die als insec ten door elkaar wroeten, steen la den en brengen naar gigantische elevateurs, ziet men ook honder den mannen die alles met de hand doen. Ongeveer acht kilometer ten zuiden van de huidige Assouan-dam vernauwt het 'ede meer van Shellal zich. De ^°9e bergkammen komen tot op ehkéle kilometers van elkander. Laar concentreren zich de krach- teh, die een der meest gigantische berken van memélijke energie in °n%e tijd tot stand brengen. Vanaf de rivier ziet men niet veel meer dan een aantal kranen en licht masten en wat dekschuiten varen of en aan. Zij bezitten openklap- bare bodems en wekken de indruk dat zij hun last van granietblok- ken op willekeurige plaatsen in de rivier deponeren. Een betere stu die van het object leert dat alles met de grootste nauwkeurigheid geschiedt en zodra men een der oevers (vooral de Oostelijke) be- ti eedt, breekt het geweld pas goed los. De harde rotsbodem is hier omgeploegd alsof het een smeuige akker betreft. Over een temrein van vele kilometers zijn wegen aangelegd, bergen doorbroken en hellingen afgegraven. Er zijn be- tonfabrieken en centrales met ge wéldige aggregaten gebouwd. Tot ver in de omtrek zijn steengroe ven, die sinds faraonische tijden Verlaten waren, weer opengebro ken. Het meest gigantisch zijn de «es tunnels die men door de berg Geboord heeft. Zij moeten het wa- doorlaten, wanneer de eigen- tyke dam gesloten zal zijn. Het Water dat door deze tunnels gaat dromen, zal turbines in werking brengen van een der grootste krachtstations ter wereld, zodat miljard Kwh per jaar aan élec- iciteit gewonnen kan worden. Len goed begrip van de dam krijgt men pas, wanneer men Weet, dat hij 110 meter hoog zal Uitgroeien boven het rivierbed, drie en een halve kilometer lang worden bij een breedte van een kilometer. De bouw van de nieuwe dam is een levenskwestie voor Egypte, niet alleen voor de verbetering van de waterhuishou ding van de bestaande landbouw gronden, maar ook voor de ont ginning van nieuwe gebieden. Men ziet er dan ook niet tegen woestijnen te gaan ontsluiten zélfs in de Delta eist 1 miljoen hectare vruchtbare grond nog zo véél kanalen, dat zij een lengte van 15.000 kilometer beslaan. Men weet dus wel wat de prijs is voor een landje met bonen, toma ten, katoen of koren. Een tunnel in aanleg; straks stroomt er het water door naar de turbines. De nieuwe Assouan-dam is een geweldig werk Op het ogenblik wekt alles de indruk alsof ai het voorbereidende werk slechts nodig was voor dat wat de ko mende maanden gaat gebeuren. Een leger gordt zich tot de slag. De tunnel? voor de doorlating van het water zijn gereed en de eigenlijke dam zal geen sluizen kennen. Hier komt een kunst matige berg van 110 meter hoogte. De bodem is geheel door duikers onder zocht op eventuele verborgen scheu ren. De fundamenten zijn gelegd en aangestort. Deze zomer bij de lage wa terstand wordt dit werk beëindigd. Be gin volgend jaar gaat de Nijl op dit traject voor alle scheepvaart dicht en in de loop van 1964 zal de dam reeds de hoogte van de oude dam be reikt hebben. Om het werk in dit sta dium niet afhankelijk te laten zijn van de wisselende standen van de rivier hakte men in de rotsen een kanaal van 1835 meter lengte. Men stelt zich voor in 1968 met het werk gereed te zijn, dan zal er een stuwmeer zijn ont staan van bijna 500 kilometer lengte, op een na het grootste kunstmatige meer ter wereld, groter dan dat van de Hoover-dam in Amerika. Het meer zal op sommige plaatsen meer dan 15 kilometer breed worden en op vele plaatsen moet het water de woestijn in stromen, tenzij men secundaire dam men gaat bouwen, want de bergkam men langs de rivier hebben onderbre kingen. Maar in dit alles is voor zien zeggen de autoriteiten. Z\j wuiven de opmerkingen hieromtrent met een luchtig gebaar weg en zeggen op ge ïnundeerde woestijnen plantages te zullen aanleggen. Met de „Nefertete" heb ik dit tra ject zeer grondig kunnen bestuderen en ik kwam meer en meer tot de in druk dat vele onderdelen van het totale plan nog in een experimenteel stadium verkeren en dit moet een van de rede nen zijn geweest, waardoor de Wereld bank zolang aarzelde met de financie ring van het project, want water dat met zoveel kosten en moeiten verkre gen wordt laat men maar niet wille keurig wegstromen. Op vele plaatsen ben ik tegen de hellingen omhoog ge klommen om de situatie ter plaatse beter te kunnen zien en daar was niets dan zand en steen, eindeloos ver schroeid tegen de horizon, zover men zien kon! Daaronder inktzwart water, waarin geen contour, geen spoor van de Pto- lomeïsche rijkdom terug te vinden was, Deze zomer zal het rijke complex met de vele tempels en bijgebouwen weer vrij komen te liggen oij de lage water stand, daarna zou het voor eeuwig ver drinken, zoals zoveel in het rijke Nu- bische gebied, indien niet alle interna tionale hulp ook ingesteld zou zijn op de redding der tempels Nederlandse ingenieurs ontwierpen plannen om dijken te leggen tussen de kust en de twee eilanden, die Philae aan de weste lijke kant escorteren. Wanneer de nieuwe dam volgend jaar de hoogte van de oude bereikt heeft, kan men het meer tijdelijk laten leegdtromen om het werk uit te voeren. De Amerikanen zouden het project financieren, maar contracten voor de uitvoering schijnen nog altijd niet getekend te zijn, ik heb er althans nergens bevestiging van kunnen krijgen. Zo is het met zoveel van de neven-werken in Nubië. Ieder schijnt op een ander te wachten, zoals ook het geval is met Abu-Simbel, die schrikaanjagende monster-tempel. 350 kilometer zuidelijk. Het werk aan de dam zal er niet op wachten. De noodzaak een heel volk, nauwelijks meer wanhopig vechtend tegen hongersnood en bittere armoede, nieuwe bestaansmogelijkheden te ge ven, prevaleert. De moloch van As souan werkt met zijn gigantische appa ratuur, wroet voort, wat ook de verde re consequenties zullen zijn voor een land met een eeuwenoude cultuur, waarbi) een geheel volk moet verdwij nen van de woonplaats der vaderen. De evacuatie begint reeds over enkele maanden. MARIUS VAN BEEK Pater dr. B. Naaijkens heeft als geestelijke schrijver zijn sporen ver diend. Daaraan twijfelt wel nie mand. Men moet respect hebben voor de eerlijke, diepdoorleefde over tuiging, die uit zijn werken spreekt. Zijn laatste boek: „Gods nabijheid", met als ondertitel: „Begeleiding en be schouwingen op de weg naar een chris telijke gebedspraktijk" ademt dezelfde geest. Het is een zeer uitvoerig boek van maar liefst 598 bladzijden. De schrij ver gaat uit van twee gedachten: goed bidden vereist een nauw contact met de Openbaringsgegevens en stelt ver volgens aan de bidder enkele voor waarden, zonder welke de groei van de geest van gebed niet mogelijk is: diep geloof, ingekeerdheid, zelfovergave aan God, naastenliefde en nederigheid. Dit alles wordt in dit boek tot in de uiterste details uitgewerkt. Vanzelfspre kend is dit geen boek om in één ruk uit te lezen. Het wil bestudeerd en door dacht worden. Wij vragen ons echter af, of er velen zijn, die daartoe de moed opbrengen. Wij zouden niet graag beweren, dat dit dan voortkomt uit ge brek aan belangstelling voor de behan delde stof. Die belangstelling bestaat'. Ze wil evenwel gevoed worden op een eigentijdse wijze. Dit ontbreekt, dunkt ons, in dit boek, dat weliswaar over loopt van onbetwistbare waarheden, maar het mist o.i. de aansluiting met de lezer. Duidelijk blijkt dit, menen wij uit hoofdstuk 21, waar de auteur het conflict bespreekt tussen inwendig en uitwendig leven. Het is allemaal zeer waar, wat daar staat, maar het over tuigt niet kort en bondig, misschien wel tengevolge van de te grote uitvoe righeid. Hedendaagse Christenen zullen, menen wij, niet gauw dit werk ter hand nemen. Het is te véél van het goede en het klinkt de meesten te vreemd in de oren. Het boek is uit gegeven bij het Nederlandse Boekhui te Tilburg. L (Van een correspondent) Dat zijn geheel nieuwe geluiden in Spanje woorden die tot nu toe niet eens in dagbladen te vinden waren. Daarin zullen zij vermoedelijk pas ver schijnen, als een systematisch opvoe dingsproces, dat nu in het openbaar zal worden ingezet, vruchten draagt. In het opzienbarende artikel in „In clinable", dat verscheen onder de titel „Opvoeding tot oecumenisch denken", wordt letterlijk gezegd: „Of wij het willen of niet, of het ons bevalt of niet, wij moeten de werke lijkheid onder ogen zien. En deze werkelijkheid is, dat de Spaanse ka tholiek met het protestantisme in contact begint te komen. Deze con tacten nemen niet langer genoegen met de oude, al te simpele vormen die tot nu toe bü ons gebruikelijk waren." (Met dit laatste doelt de schrijver kennelijk op de ketterjacht, zoals Spanje die gekend heeft en kent.) „Wij staan voor een oecumenische vloedgolf, die ook bij ons in Spanje moet worden begrepen. Die vloedgolf zou gevaarlijk zijn als wij er geen begrip voor zouden kunnen opbrengen. De katholieken in andere landen waren met het protestantisme vertrouwd en gingen met de protestanten om, toen die nieuwe golf opkwam. Wij moeten beide zaken tegelijk eerst nog leren kennen." „Derhalve: wij moeten nu onze ge lovigen op de hoogte brengen", aldus nog steeds het tijdschrift voor pries ters. „En dat kunnen wij pas dèn. als wij eerst zelf beginnen ons de zake:, duidelijk voor de geest te halen. Dat betekent dus dat wfl ons daar veel moeite voor moeten geven, dat wij le zen, dat wü ons op de hoogte stellen en dat wij begrijpen wat er in deze tijd omgaat." „Allen moeten wij ons best doen opdat Spanje, in deze beslissende uren in het leven van de Kerk, niet achter blijft." Het verschijnen van dit artikel in „Inclinable" viel ongeveer samen met een ander oecumenisch gebeuren, dat gezien de verhoudingen in Spanje opviel. Daartoe uitgenodigd door een groep katholieke intellectuelen heeft de prior van de protestantse monniken gemeenschap in Taizé (Frankrijk), K.F. Roger Schut.?., een lezing gehou den in Sevilla. In het kader van een serie lezingen over actuele vragen van deze tijd behandelde hij het onderwerp: „Les chrétiens interrogés par le Con- cil". Prior Schutz, die als waarnemer het Concilie heeft bijgewoond, heeft in Rome contacten aangeknoopt met een aantal Spaanse bisschoppen. Tijdens het onderhavige bezoek aan Spanje dat hjj en zijn begeleider bestempelden als een „oecumenische reis" voerde hjj gesprekken met de bisschoppen van Saragossa, Tarragona. Madrid en Sevilla. De twee vertegenwoordigers van de protestantse monnikengemeen schap bezochten ook verscheidene reli gieuze ondernemingen en instanties, zoals de Gemeenschap van de Kleine Broeder Jezus, moderne lekeninstitu- ten en het supradiocesane seminarie voor de opleiding van priesters die naar Zuid-Amerika willen gaan. Z(j woonden ook verscheidene kerkdien sten bij. voerd. Voor de Egyptenaren is geen last te zwaar. Als zij goed geleid wor den doen zij wonderen, zander die lei ding blijft de meest energieke kracht urenlang in de schaduw zitten. Niet ver van een plaats, waar vele kubieke meters graniet in enkele uren verplaatst worden, zijn steenhouwers bezig om met hamer en botte beitels steen te klieven, terwijl anderen op hun rug de blokken versjouwen om ze el ders in de rivier te werpen. Honderden mensen dragen grond in mandjes op het hoofd en verderop zijn grote pom pen in beweging om water over honder den meters via buizen in de woestijn te spuiten en via een dergelijk buizennet pompt men het zand weer terug voor de bedding van de dam. Duizenden betonvlechters maken de constructies voor de elementen die in beton zullen worden gestort. Men werkt met tal van handige gereedschappen maar ook slaan anderen met hamer en beitel een stuk ijzer van 20 cm door bij gebrek zelfs aan een ijzerzaag of kniptang. De efficiency ontgaat mij soms dan ook ten enenmale. Maar alles gebeurt en het gebeurt toch nog in een snel tem po. Öe bijzondere betekenis van de ri- de Nijl voor Egypte, sinds prae- l'iastische tijden, heb ik in nmn von- artikelen al uiteengezet. De hevige as van de rivier bracht niet alleen j de maanden oktober, november en cember de vette klei naar.de delta, hecj* leverde tevens de vruchtbaar- van de grond, en dus doet men jmds onheuglijke tijden alles om dat X* j mnar vast te houden. De harde v»T 0°gde leem is immers even on- fcfJÏJhtbaar als het scherpste woestijn- in oude dam die door de Engelsen Ui, 's gebouwd en na de verbete- tei ?n 511 1912 een hoogte van 42 me ina bereikte, scheen destijds een opn- *n rendement te geven, maar al c?°edig bleek dat het stuwmeer zijn Paciteit reeds verbruikt had vóór de *n ae stand van de Nijl werd bereikt Van uS Itomen vele akkers een kwart keli ïaar dro°g te liggen. De ge- de Se groei van de bevolking tijdens Ijj laatste decennia maakte het pro- fim van de voeding steeds nijpender. «vT'ler jaar breidt de bevolking zich 750.000 zielen uit en de laatste zestig jaar heeft het aantal inwoners zich verdrievoudigd. Thans heeft Egyp te 28 miljoen inwoners en deze men sen moeten gevoed worden van een gebied, dat slechts 3 pet. van de totale oppervlakte beslaat. Een der moeilijk ste problemen bij de hulp aan onder ontwikkelde gebieden is, dat iedere actie vele nieuwe problemen met zich brengt. Reeds de geringste verbete ring van hygiëne en volksgezondheid geeft zulk een sterke aanwas van de bevolking door de vermindering der kindersterfte, dat men nauwelijks weet hoe de mensen te voeden. Hoe armer de Egyptenaar is, hoe meer kinderen hij wenst, wamt hierdoor voorziet hij op de gemakkelijkste manier zichzelf van arbeidskrachten. Hummels van vijf-zes jaar. helpen bij het oppompen van het water en het werken op het land dikwijls in de felste hitte. Dit heb ik eindeloos vele malen kunnen consta teren. Het plan om een nieuw waterreser- voir te bouwen is al vele jaren oud en de voorgeschiedenis is weinig verkwik kend geweest. Oorspronkelijk zou het project door Amerikanen en Engelsen uitgevoerd worden met financiering van de Wereldbank. Toen er meer moeilijkheden ontstonden dan president Gamal Abdul Nasser verwacht had, antwoordde hij in juli 1956 met zijn be ruchte proclamatie waarbij het Suez- kanaal werd genationaliseerd. De on verkwikkelijke veldtocht van de Fran sen, Engelsen en Israëliërs, waarbij Anthony Eden zijn reputatie verspeel de, ligt ons nog vers in het geheugen, benevens het aanbod van de Russen om de dam te financieren. De politieke belangen der Russen en hun behoefte het communisme over de wereld uit te breiden zijn moeilijk in geld uit te druk ken, anders zouden zij zich nog we] eens bedacht hebben, want het geheel kost veel meer, dan oorspronkelijk be groot was. De moeilijkheden van 1956 schijnen echter door de Westerse mo gendheden vergeten te zijn, sinds de strijdbijl officieel begraven werd, want ieder haast zich om Egypte hulp te bieden. De Amerikanen werken weer andere hydrografische projecten uit, men zoekt zelfs naar een onderaardse rivier die vóór de christelijke jaartel ling een krans van oases grote vrucht baarheid heeft gegeven. De Nederlan ders werken voor de Heidemaatschap pij aan de ontzilting van een gebied nabij Alexandrië, waar de beruchte zoutmeren ieder leven smoren. Een Westduitse maatschappij bouwt elec- trische centrales en alles gaat met een enthousiasme terwijl algemeen be- xend is dat het Egyptische pond op de markt niet verhandelbaar is alsof ae kouae oorlog al lang gesmoord is. Men kan (naar hun uiterlijk gedrag gemeten) zeker niet zeggen, dat de Russen vurige propagandisten zijn voor de ideologie van hun land. Het zijn stille, hardwerkende mensen. Zn wo nen in speciale voor hen gebouwde flats op de westelijke oever. Zij assimi leren zich niet met de bevolking en men behoeft tegen al te opdringerige bachschitsch-bedelaars maar te zeggen „Russe" te zijn, of zij verdwijnen met de staart tussen de benen. Wat mij van de Russen opviel was dat zjj grote thermosflessen met zich dragen. Zon der ophef leiden zij het werk dat vooral door Egyptische arbeiders wordt uitge-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11