mmmwé Oorlogsgravenstichting heeft zorg voor tienduizenden graven D Steurvissers in Vlaardingen Morgen: Ie bollenzondag B Trek er eens V „Eerst correlatie bewijzen" Meningsverschillen over voortzetting nicotine- onderzoek sigaretten Amerikaans bedrijf bouwt vestiging in Mijdrecht Export wasprodukten naar andere Europese landen NV SLAVENBURG'S BANK ROBOT Ongeluk zelden onvermï iiit Heeft Picasso schilderende Minister Korthals: In het algemeen Kijk wil driekwart van som voor verzwaring zeedijken dragen Meer dan 2000 v. Chr. Landmacht herdacht haar gevallenen Ceel i VAKANTIEREIZEN Carolina Charter ZATERDAG MEI 1963 d« PAGINA 13 111111É TWEE MAANDEN VOOR MISHANDELING BOSWACHTER Een fraai overzicht van het Ne derlandse ereveld te Osnabrück. In het midden de gedenksteen met de namen van de vermisten. Bloemendagen Bloeiende Betuwe Zeeland $cMzut I EVEN AANDACHT VOOR (Van een onzer redacteuren) e 'vrijheid vieren is de doden ge denken. De doden die vielen door oorlogshandelingen, in de directe strijd om de vrijheid, en niet •Minder zij die hun leven gaven in kam pen en op fusilladeplaatsen. In deze da- Ren denkt menigeen aan het werk van de Oorlogsgravenstichting. Deze stich ting heeft de zorg voor het Nederland se oorlogsgraf, waar ter wereld zich dit bevindt, alsmede de zorg voor het onderhoud van de in Nederland ver spreid liggende graven van leden van de geallieerde strijdkrachten, voor zo- Ver daarvoor niet door het betrokken land zelf wordt gezorgd. In bijna zeventien jaar heeft de Oor logsgravenstichting een ontzaglijk werk verzet. Een omvangrijk necrologisch kaartsysteem werd opgebouwd. Het ar chief van de Stichting bevat 250.000 na men. Bij een groot aantal van de na men behoort een dossier. In de ver trekken op de begane grond van het gebouw van de stichting, een statig nerenhuis op het rustige Bankaplein in rphr hag' ia bet kaartsysteem onder den L-' Laden met vele tienduizen- dn en> ordners met even zoveel treerd'S' 'De c'ooc' werd hier geregis- Een klein, sober en waardig ingericht vertrek in dit kantoorpand ademt een heel speciale sfeer. De dood wordt hier gesymboliseerd in de vorm van achten dertig gedenkboeken geplaatst in een uitsparing in de wand, waarin de na men zijn vastgelegd van 115.000 Neder landse oorlogsslachtoffers, waarvan de ?5> DEN HAAG, 4 mei In het kader Van de Europese conferentie van mi- Bisters van verkeer hebben deze minis ters een boodschap tot de bevolking van hun landen gericht ter gelegenheid van de internationale dag voor de ver keersveiligheid, die vandaag wordt ge houden. In de boodschap van de Ne derlandse minister van Verkeer en Wa terstaat. drs. H. A. Korthals, wordt er aan herinnerd, dat iedere dag het wa genpark van de Europese landen met 15.000 voertuigen toeneemt, en dat er in deze landen dagelijks 150 doden ten gevolge van verkeersongevallen te be treuren zijn. Er bestaat zonder enige twijfel een Verband tussen deze beide feiten, aldus de minister, maar de verhoging van de Verkeersongevallen kan worden verme den en we kunnen zeer wel de vruchten plukken van een uitgebreid wegennet zonder hiervoor een zo hoge tol te be talen. Hjj deed een ernstig beroep op alle weggebruikers, zich bewust te zijn Van hun verantwoordelijkheid tegenover hun gezin en andere deelnemers aan het verkeer. Een ongeluk is zelden onvermijdelijk. ®°or de verkeersvoorschriften na te le ven en door oplettend te zijn spaart gij hw leven en dat van anderen, aldus de •Minister. »EN HAAG, 4 mei Gisteren is sol, "hfldragenwet Deltawerken" ver- »£nenen. De ministers van Verkeer en waterstaat, Financiën en Landbouw de i n daarin voor de rijksbijdrage in z«. sten van anderen voor het ver baren van zeeweringen te stellen op in IJercent- De bijdragen van anderen de kosten van het Rijk worden op P^cem gesteld. De ministers me- dat bij deze hoogte van het rijks- la over het algemeen buiten Zee- eibió'ri Zuidhollandse en de Wadden van h? B.?en verdere financiële steun sterk» r^k voor het bouwen en ver en van zeeweringen nodig zal zijn. oncun=??noem^e gebieden hebben een lene-tp ifeu verhouding tussen dijk- om is h beschermd achterland. Daar- rÜksbijdrL?0^1?61^ opengesteld de financiële prekend naar geringere de SLe ?agkracht' te verhogen of len te vfrlagen anderen ln die geval- Iijk>edat"h!i'Brs,_vinden het noodzake terliggende oe^eSbenden in het ach" dammen znifeJ? van de afsluit- kosten^rvaT^^^P^6» in Verkortino-on J zullen door dijk- rinlenkfhV^ aanzienlijke besparin- moet worden dat°??1ï°0n voorkomen belast. VoorsesteiH ,1 e ,™aar worden OP 25 percent te steden We?6opSde ecea1famTtr''t' dat een nieuwe bereiding is. lteuze Polders in voor graven niet aanwijsbaar zijn. De stof felijke resten van deze mensen zijn nooit gevonden. De vorm van de ge denkboeken is voorlopig. De 115.000 na men meer dan 100.000 er van zijn van Joodse landgenoten zullen in ge drukte vorm in definitieve gedenkboe ken worden samengebracht. Na het ge reedkomen zullen de gedenkboeken wor den geplaatst in de kapel op de cen trale begraafplaats van de Oorlogsgra venstichting in Loenen en bij de ver schillende monumenten op de erevel- den in Duitsland. Een complete serie met de namen van de Joodse slacht offers is overgedragen aan het Insti tuut voor Oorlogsdocumentatie in Is raël. De zorg van de stichting strekt zich verder uit over 47.000 Neder landse oorlogsgraven over de gehele wereld. Rechtstreeks worden door de stichting beheerd de militaire be graafplaats „Grebbeberg" met 435 graven, voornamelijk van militairen die in de meidagen van 1940 zijn ge sneuveld bjj de verdediging van de Grebbestelling, en de centrale be graafplaats te Loenen op de Veluwe. 1783 graven liggen hier in gebogen rjjen, omgeven door heide en denne- bomen. De hier begraven oorlogs slachtoffers zijn voor het merendeel uit Duitsland naar Nederland overge bracht. Nog steeds vinden hier ook herbegravingen plaats. De overige oorlogsgraven in Neder land, ruim 13.000, bevinden zich op de gemeentelijke of andere, over het hele land verspreide kerkhoven. Een inspec teur legt jaarlijks 40.000 kilometer af om deze graven te controleren. Ook be kijkt hij de toestand van de ruim 7 ooo verspreid liggende geallieerde oorlógs- graven in ons land. De grote ^eallippr- de begraafplaatsen, zolfs te Oostlr- beek, Holten en Margraten, worden door de betrokken landen zelf verzorgd. Op zeven Nederlandse erevelden in West-Duitslamd werden enikele duizen den oorlogsslachtoffers ter aarde be steld, van wie de stoffelijke resten in verspreid liggende graven werden aangetroffen. Deze erevelden liggen in Bremen (234), Hamburg (449), Lu- beck (499), Hannover (525), Osna- brück (532), Düsseldorf (1713) en Frankfurt am Main (999). Ter nage dachtenis van de slachtoffers van de concentratiekampen werden op enige erevelden monumenten opgericht. Zo wordt op het ereveld Düsseldorf de herinnering levend gehouden aan de 103.000 Nederlandse slachtoffers van de concentratiekampen Auschwitz, Bu- chenwald, Grosz-Rosen, Lublin, ~"'.t- UTRECHT, 3 mei Tot twee maan den onvoorwaardelijke gevangenisstraf veroordeelde de Utrechtse rechtbank vanmorgen conform de eis van de of ficier van justitie, de 41-jarige bouw vakarbeider C. v. S. en dé 35-jarige spoorwegwerker G. v. R. uit Drieber- gen-Rijsenburg wegens mishandeling van de boswachter A. Krijgsman. Op 1 juni van het vorig jaar bevonden de verdachten zich op het landgoed Heidenstein in Driebergen zonder in het bezit te zijn van de vereiste wan- delkaart. T°fn de boswachter hen sommeerde het terrein te verlaten, verzetten de beide mannen zich heftig tegen hem. J £a3£.n eeM klap in het gelaat en lichtten hem een beentje zodat hij kwam te vallen. Tenslotte besprongen zij hem en brachten hem enkele slagen in de hals toe. 6 VLAARDINGEN, 4 mei In het uit breidingsplan Westwjjk in de vissers plaats Vlaardingen is een complex ne derzettingen ontdekt van steurvissers, die leefden in de late steentijd (onge veer 2300-2100 jaar voor Christus). Als een dragline bij het graven van een rioolsleuf in het uitbreidingsplan niet een vuurstenen bijl had opgediept, was waarschijnlijk niet bekend geworden, dat ook op laag gelegen gedeelten van ons land in het Neolithicum mensen woonden, dat bepaalde configuratie van palen voor de huizen tekenend is voor een stukje beschaving dat sedert eind vorig jaar internationaal de Vlaardin- gencultuur wordt genoemd, en dat eeu wen geleden de steurvissers fuiken van tenen en touw gebruikten, zoals die he den ten dage nog in Karelië in gebruik zpn. Van deze verrassende ontdekkingen maken gedeputeerde staten melding in hun verslag over het jaar 1962 aan pro vinciale staten van Zuid-Holland. telbau, Ravensbrück. Sachsenhausen, Sobibor, Stutthof, Theresienstadt en Warschau. In Salzburg in Oostenrijk is ook een Nederlands ereveld ingericht, evenals in Orry-la-Ville bij Parijs en in Oslo. In Indonesië zijn op vele erevelden tus sen 1946 en 1952 ruim 20.000 Neder landse oorlogsslachtoffers samenge bracht. Sinds 1952 beheert de Oorlogs gravenstichting hier zeventien erevel den. Voor het overige strekt de zorg van de stichting zich uit tot versprei de graven in tal van andere landen. Bijna 3.000 Nederlandse krijgsgevange nen liggen begraven in Birma. Zij ver loren het leven bij de aanleg van de Birma-spoorweg. De jongste activiteit van de Oorlogs gravenstichting is de praktische uitvoe ring van de oorlogsgravenovereenkomst, opgenomen in het verdrag tussen Ne derland en de Bondsrepubliek, welke overeenkomst, vooruitlopend op de ra tificatie, per 1 januari 1962 van kracht is geworden. Familieleden van in Duit se gevangenschap overleden gedepor teerde burgers kunnen volgens deze overeenkomst, indien zij een bezoek wil len brengen aan in de Bondsrepubliek gelegen begraaf- of gedenkplaatsen ook Salzburg valt nu onder deze rege ling gebruik maken van een regeling, waarbij de Bondsrepubliek zich ver plicht voor maximaal duizend nabe staanden per jaar de kosten te dragen van de heen- en terugreis eerste klasse op de trajecten van de Bondsspoorwe- gen. Van deze gelegenheid is in J9G2 een bescheiden gebruik gemaakt. Voor dit jaar werd een meer uitgebreid reis programma opgesteld. Drie groepsrei zen zijn al achter de rug, vier andere reizen zullen nog volgen. De Oorlogs gravenstichting heeft met de reizen goede ervaringen opgedaan. Het Nederlands Oorlogsgravencomité, dat gevestigd is in Amsterdam, staat geheel los van de Oorlogsgravenstich ting. Het comité organiseert pelgrims tochten van nabestaanden van oorlogs slachtoffers naar ons land, met het doel graven van geallieerde militairen te bezoeken. Dit zogenaamde Klaproos comité organiseerde ook de Canadese pelgrimage naar Holten, die gisteren begon en tot en met 9 mei zal duren. RHENEN, 3 mei Vanochtend is op de Grebbeberg de centrale dodenher denking gehouden voor de koninklijke landmacht. Nadat de koninklijke militai re kapel twee coupletten van „Wilt he den nu treden" ten gehore had ge bracht, hield de hoofdlegerpredikant ds. B. A. Bos een herdenkingstoespraak. De hoofdlegeraalmoezenier P. G. M. Schoonebeek ging daarna voor in ge bed. Aan de voet van het monumentale kruis aan de hoofdingang van de be graafplaats werden vele kransen gelegd, onder andere door de chef van de ge nerale staf. Intussen speelde de konink lijke militaire kapel gewijde muziek. Met twee minuten stilte en het Wilhel mus werd de plechtigheid besloten. Advertentie) Tussen Haarlem en Leiden begint de aarde nu dusdanig kleur te bekennen, dat het morgen geen gewone zondag, maar de eerste volwassen bollenzondag zal zijn. Tot nog toe was het immers maar behel pen. Slechts in de kassen van de Keukenhof kon men gewaar worden, dat de lente kalendertechnisch wel degelijk was aangebroken. De buiten natuur blijkt zich echter eindelijk aan te passen aan de voortgang van de tijd en presenteert thans een overdaad van geel, belichaamd in grote aantallen narcissen, welriekende hyacinthen, nog wat crocussen en zowaar de eerste tulipa's, voorlopers van de tulpen. Laatstgenoemde soort laat nog vrijwel verstek gaan in het open veld. Alleen achter glas bloeit de tulp in volle luister, zoals men op de Keukenhof kan zien. De Linnaeushof in Benne- broek begint zich trouwens ook al snel te ontwikkelen tot een kleurig bloemen- mozaïek. En verder is daar nog het Minicorso, voor wie niet in de gelegen heid zal zijn 11 mei het echte corso mee te maken: een aanbevelenswaar dige compensatie. Er is een nieuw parkeerterrein klaargekomen aan de Bennebroekerdreef. Daar is nu ook de hoofdingang van de Linnaeushof. De glorie van de bollenstreek wordt natuurlijk uitgedragen in het befaamde corso, dat op de volgende week zater dag is vastgesteld. De tocht begint omstreeks één uur in Warmonderdam en volgt dan de bekende route tot Bennebroek, waar ongeveer kwart over vier rechtsomkeert wordt ge maakt. Alleen zullen de 29 wagens die ditmaal aan de kleurige stoet deel nemen, dan op eigen gelegenheid naar hun basis terugkeren, zodat men, in tegenstelling tot voorgaande jaren, het integrale corso slechts éénmaal kan gadeslaan. De dag tevoren en de zon dag daarna kunnen de praalwagens in de H.B.G.-hal te Lisse worden bewon derd. uiten de vanouds zo aangeduide „bollenstreek" zjjn er in ons land nog andere gebieden, waar de bollenteelt tot volle ontwikkeling is gekomen, maar nog niet de bekendheid hebben gekregen alswaarop zij krachtens hun kwali teiten recht zouden hebben. Een van die gebieden is de Anna Paulowna- polder in Noord-Holland, waar mo- menteel hyacinthen, narcissen, tul pen en vele andere bolgewassen om strijd de gunst en bewondering van het toeristisch publiek trachten te winnen. Ook al op de elfde mei stelt de Anna Paulownapolder zich offici eel voor aan de minnaars van geur en kleur. L'embarras du choix! Maar ook op 12, 13 en 14 mei worden nog bloemendagen gehouden, waarbij te genieten zal zijn van fleurige mozaïekwerken. Zaterdag en zondag worden in dit noordelijke bollenge- bied wandeltochten gehouden. eel schoons valt voorts te genieten in een heel andere streek van ons land, namelijk de Betuwe, de Bommelerwaard en het land van 1 Maas en Waal, waar de plaatselijke 1 besturen van de V.V.V.'s in een ioider met een oplaag van niet minder dan 150.000 exemplaren de aantrekkelijk heden van hun gebied etaleren ter ge- legenneid van het feit, dat de lente ook hier zich manifesteert. De bon gerds staan weer in bloei! Er zijn, met medewerking van een oliemaat schappij. twee routes uitgezet. één langs de appelboomgaarden, en de ander langs de kersenbomen. Laatstge noemde tocht voert o.a door Culem- borg, Tiel, Geldermalsen en Beesd en is 125 kilometer lang. De route langs de appelbloesem leidt voor de helft langs rivierdijken en heeft een lengte van 140 kilometer. Een heel ander gezicht toont de natuur de komende dagen in oostelijk Flevoland, waar de koolzaadvelden met een weelde rig geel zullen zijn overdekt. De vorst heeft de bloei enigermate verhinderd en hier en daar kale plekken teweeg gebracht, maar het effect lijdt daar nauwelijks onder. En als u toch in die buurt vertoeft willen wij u er aan herinneren, dat zich ook bij Ens in de Noordoostpolder een bescheiden bollenstreek heeft ontwikkeld. Tenslotte nog even de blik gewend naar het zuiden, met name de provincie Zeeland, waar het voor jaar is neergestreken in de ker sen-, peren- en pruimenbomen. Einde lijk, want normaal bloesemen de boom gaarden al begin april. De Zeeuwen verwachten overigens een bijzonder rijk bloei-jaar. Kapelle is een der be langrijkste centra van de Zeeuwse fruitteelt. (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 4 mei In het bestuur van het hier gevestigde International Office of Consumers Unions is verschil van mening gerezen over de onderzoe ken ter vaststelling van het nicotine- en teergehalte in sigaren en sigaretten. Tijdens de laatste vergadering is met drie stemmen voor en twee tegen het standpunt aanvaard dat het geen zin heeft met deze sigarettenonderzoeken door te gaan zolang niet onomstotelijk en wetenschappelijk vast staat dat er een oorzakelijk verband bestaat tussen roken en het krijgen van longkanker. De voorstanders van dit standpunt wa ren de vertegenwoordigers van Ameri ka, Engeland en Noorwegen. Het aan vaarden hiervan betekent dat het be stuur dit standpunt zal kenbaar ma ken op de eerstkomende wereldconfe rentie van consumentenbonden, die vol gend jaar in Oslo wordt gehouden. De leden zullen er eerder al kennis van nemen door middel van het tweemaan delijks tijdschrift van de organisatie. Los hiervan is er tijdens de laat ste vergadering een commissie ge- (Van onze verslaggever) MIJDRECHT, 3 mei Met het slaan van de eerste paal voor de Europese vestiging van het Amerikaanse was- concem Johnson's door de burgemees- jCr uan Mijdrecht, mr. J. ter Haar, is de bouw begonnen van een groots en modern opgezette fabriek voor de be reiding van alle mogelijke soorten was produkten. De Rotterdamse architect Maaskant heeft een gebouw ontworpen dat in het landelijke Mijdrecht door zijn strakke en moderne vormgeving een bepaald opvallende plaats zal gaan in nemen. Het gehele bedrijf beslaat een oppervlakte van 20.000 M2. De kosten van het projekt zullen ruim 20 miljoen bedragen. Wanneer de fabriek in de herfst van het volgende jaar gereed zal zjjn, zullen er 250 werknemers in dienst komen. Van de totale produktie is ruim 80 pet voor de export naar andere Europese landen bestemd. Deze Europlant is na melijk opgezet als het centrale punt van het Johnson's Wax concern in de EEG. Waarom heeft Johnson's juist Mij drecht gekozen als vestigingsplaats voor de nieuwe Europese fabriek? De heer S. Johnson antwoordde op deze vraag dat men allereerst besloten had Nederland te kiezen uit een aantal Europese landen, omdat hier goede chemische industrieën aanwezig zijn, waarvan men de grondstoffen gemak kelijk kan betrekken, terwijl ook de transportmogelijkheden een beslissende factor waren. Nederland heeft veel er varing op het gebied van handel mi De maquette op de foto toont het zeer moderne fabriekscomplex. Ir. Maaskant ontwierp het geheel, dat een glas op pervlak krijgt van 4300 vierkante meter. Het vooruitstekende gebouw staat ge heel boven een vijver. De vorm doet denken aan een boemerang, waarmee de Europese markt bewerkt zal worden. industrie, zo zei de heer Johnson, en wij hebben hier de juiste atmosfeer gevon den om een groot bedrijf te creëren. Uiteindelijk werd Mijdrecht als defini tieve vestigingsplaats gekozen uit 21 Nederlandse gemeenten vanwege de uitmuntende ligging. Het Amerikaanse bedrijf heeft zowel van het ministerie van economische zaken als van het ministerie van volks huisvesting en bouwnijverheid veel medewerking verkregen. De huisvesting voor het personeel, dat ook van buiten Mijdrecht moet worden aangetrokken, zal nog wat problemen scheppen, maar men heeft goede hoop dat ook deze moeilijkheid in overleg met de overheid kan worden opgelost. vormd van consumentenbonden die zich reeds langer met het sigaretten- onderzoek hebben bezig gehouden om zich te beraden over het vaststellen van normen voor deze onderzoeken. Het ziet er wel naar uit dat het standpunt van het bestuur op groot ver zet zal stuiten. Hele bibliotheken zijn er namelijk geschreven over de vraag van het oorzakelijk verband tussen ro ken en longkanker maar de laatste ja ren wordt er nauwelijks meer aan dit verband getwijfeld. In het officiële rap port dat in 1957 door de Gezondheids raad aan de minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid is uitgebracht over roken en longkanker was er nog meningsverschil over het oorzakelijk verband. Sommige leden hadden niet de min ste twijfel over dit cansale verband, anderen waren er allerminst van over tuigd en weer anderen namen een tus senpositie in. De medische medewer ker van dit blad heeft er onlangs op gewezen dat het oorzakelijk verband nu door vrijwel niemand meer wordt bestreden. Het standpunt van het In ternational Office zal dan ook hier en daar ongetwijfeld met bevreemding worden ontvangen. per autocar of per trein door geheel Europa; uitstekende maaltijdverzorging, geen lunch» pakketten; desgewenst hotelkamers met eigen bad en toilet; matige prijzen. Vraagt programma 1963. Reisbureau Groeneveld, Botersloot 52, Rotterdam teL 112535 Boekingskantoren: Amsterdam Reisbur Groeneveld. de Clercqstraat 128.Tei.806w Reisbur Groeneveld, van Wouscrait2Q7,Tèl.72770& PARIJS, 4 mei De nestor van de abstracte schilderkunst, Pablo Picasso, heeft dezer dagen in alle ernst beweerd, dat hjj samen met een vriend een schildermachine heeft uitgevonden. Hij deed deze verbluf fende mededeling toen hjj voor het eerst na drie maanden weer met zijn jonge vrouw in Nice in het openbaar verscheen. Het toestel waarover hjj het had zou via een toetsenbord te bedienen zjjn. Door de knopjes in te drukken zouden tegeljjkertijd kleu ren en vormen volgens de inspiratie van de kunstenaar op het doek kun nen worden gebracht. Volgens Pt casso wordt op deze wijze „de tfjé benut, die de hersenen anders nodig hebben om de hand in beweging te brengen". Howel men de rijkdom aan ideeën van de krasse 82-jarige schier onbe grensd acht. zjjn de meningen over deze „uitvinding" verdeeld. Sommi gen denken, dat hij de mensen alleen maar in het ootje heeft willen nemen, anderen hechten wel geloof aan het verhaal over de schilderende robot. »'üs; Mütti Tien jaar geleden werd de eerste Europa- school in Luxemburg geopend, be stemd voor kinderen van het personeel, werkzaam bij da Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en afkomstig uit verschillende landen. Be gonnen met een bewaarschool volgde in oktober 1953 een lagere school, die na zes maanden reeds 140 leerlingen telde. Na enige jaren kwam er een mid delbare school, waarvan- thans het di ploma door alle landen van de E.E.G. wordt erkend. Behalve in Luxemburg (met thans pl.m. duizend leerlingen) zijn nu ook Euopa-scholen gevestigd in Brus sel (met kinderen van twintig ver schillende nationaliteiten), in het atoom centrum Mol (België), in Varese (Italië) en in Karlsruhe, terwijl er plannen be staan om eveneens Petten hieraan toe te voegen. De Luxemburgse zegel van 2.50 Jr., dis bij dit jubileum verscheen, heeft als mo tief de letter E (op een schoolbord), waarin gestileerde tekeningen van de vijf scholen met op de achtergrond een silhouet van de stad Luxemburg. België. Als naar gewoonte vond hier op de dag van de postzegel ook een nieuwe uitgifte plaats nL van een 3 fr. De afbeelding bestaat uit een met vier paarden be spannen postkoets, zoals deze tot het midden van de vorige eeuw op verschei dene Europese wegen werd gebruikt. Duitsland. Vandaag wordt een 10 Pf. uitgegeven bij de consecratie van de kerk Regina Martyrum, die in Berliju- Deze week kwam ook een 20 Pf. „400 jaar Heidelberger Katecbismus" in om loop. In 1563 verscheen, in 129 vragen en antwoorden, deze catechismus met de leer van de gereformeerde kerk; ze vormt tevens een band voor de leden van de gereformeerde wereldbond. Voorts was de postzegeltentoonstelling „Flora en Philatelie", die tegelijk met de internationale tuinbouwexpositie In Hamburg plaats vond, aanleiding tot de emissie van een serie van vier zegels met bloeiende bloemen. Noorwegen. In de reeks normale frankeerzegels kwa men een 25, 40 en 90 Ore in koers met een tekening in de vorm van afdruk ken van enkele fos sielen. Ver. Staten. Drie honderd jaar ge leden werd het Carolina-charter uit gevaardigd, waarbij door Karei II van Engeland aan acht lords, die hem had den gesteund bjj het heroveren van da Engelse troon, uitgestrekte gebieden in 1663 -1963 mi lit» Plötzensee werd gebouwd ter nagedacn- tenis aan degenen, die als slachtoffer voor geloof en gewetensvrijheid zjjn ge vallen tijdens de Nazi-dictatuur. Het motief bestaat uit een kruis van Golgo tha met een symbolische voorstelling van een verduisterde hemel de nieuwe wereld werden geschonken. Deze vroeg Amerikaanse kolonies om vatten van kust tot kust het gebied tus sen de 31-ste en 36-ste breedtegraad, dat later nog naar het noorden werd uitge breid. Ter herinnering aan de stichting van deze nederzettingen, werd een 5 cL in omloop gebracht, waarop de eerste bladzijde van dit naar Karei II genoem de charter. Finland. Op 8 mei zal de jaarlijkse reeks met toeslag voor het Rode Kruis verschijnen. Ze bestaat uit drie waar den: 10 en 2 p., 20 en 3 p. en 30 en 5 p., alle van dezelfde tekening: het -embleem van het Rode Kruis met drie opgeheven handen. Met het oog op de nieuwe munt eenheid kwam voorts nog een 40. van de pers. Israël. Een 0.12 IL kwam in circu latie bjj het eeuwfeest van de Hebreeuw se krant; men treft er een handzetter op aan staande voor zijn letterkast, het ge heel tegen de achtergrond van een pa gina van deze oudste krant.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 13