Haarlem heeft verkeersschool Kroon op het werk 'van de sectie verkeers opvoeding en -propaganda van de Haarlemse politie „Het was vroeger veel rustiger; nu is het hollen en vliegen" De mooiste tuin Op initiatief van Katholieke Migratie Stichting Kamerbewoners in Haarlem krijgen sociëteit 'm&tëM Verkeerszonden SOCIOGRAFISCH RAPPORT WIJST OP NOODZAAK VAN NADERE CONTACTEN SLEUTEL WEG? OP DIA'S TAUNUS 12 M - 17 M GROEN Co. ZATERDAG 4 MEI 1963 PAGINA 3 sssssssssss HAARLEM, 3 mei Evenals andere grote steden heeft ook Haarlem thans in de Koudenhornkazerne een zogenaamde •.verkeersschool", waar met allerhande hulpmiddelen jong en oud Verkeersonderricht kan krijgen. Begin deze week is de school in gebruik genomen. Onder leiding van het hoofd van de sectie Verkeersopvoeding van de Haarlemse verkeerspolitie, inspecteur Th. Blom, wordt er het opvoedende werk gedaan door brigadier P. van Deenen en agent A. v. d. Hurk. Brigadier Van Henen en agent v. d. Hurk zijn de laatste dagen nauwelijks uit de hun toegewezen lokalen weg te slaan. Dat de oprichting van de Verkeersschool thans een feit is, beschouwen zij als de kroon op hun Werk. Twee jaar bestaat hun sectie nu. Er werden bergen werk ver zet; op praktisch alle Haarlemse scholen en in talloze verenigings kringen zijn de twee politiemensen een vertrouwde verschijning ge worden, maar met de ingebruikneming van de school is hun grootste wens in vervulling gegaan. Vanuit een klein gedeelte van de rechter vleugel van de kazerne zullen zij hun activiteiten in de stad gaan coördineren. Misschien zal de verkeersschool uit de Koudenhorn moeten verdwijnen, wanneer mettertijd het Haarlemse politiebureau in de kazerne zal worden gevestigd. Maar zover is het nog niet. En mocht later een beslissing van hogerhand ongunstig uitvallen, dan is er nog geen man over boord. „We hebben tot nog toe altijd een oplos sing kunnen vinden". Kleuterleidsters Zevenhonderd bejaarden Verkeerstuin GARAGE „PETERS" Haarlemse honkbalweek Exclusieve deelname uit buitenland Acht duels bij kunstlicht „DE SLEUTELSPECIALIST" MÉ i Nu zij de beschikking hebben over aantal geaccomodeerde leslokalen ls het werk voor de twee politiemen sen, rnet wie de sectie staat of valt er aanmerkelijk gemakkelijker op ge worden. Het ontbreken van een rede- hJke behuizing maakte het organiseren Van cursussen bijzonder moeilijk, om dat de kandidaten voor een cursus door gaans zelf naar een geschikt lokaal moesten uitkijken. Maar ondanks het gemis van een speciale onderwijsinrich- tlr>g is het de sectie de afgelopen jaren goed afgegaan. In nog geen twee jaar jVJds werden er 9500 leerlingen van het jager- en voortgezet lager onderwijs in rEpa vijfondcrd verkeerslessen (op de scholen) voorbereid op het verkeersexa- men. Voor ruim vijfhonderd Haarlem mers werden zestien algemene ver- i\®erscursussen gegeven en de 316 le zingen op verkeersgebied trokken meer sn" 20,000 belangstellenden. Vanzelf- end sc'lenken deze resultaten een exere voldoening. Maar brigadier Van eenen en agent v. d. Hurk realise- i," 219h elke dag weer, dat zij nog zii klaar zijn. Zij beseffen, dat rionrof n cursussen moeten blijven ki» 0(jk voor de volwassenen, zo- TYiiaa„ij T, Haarlem iedere maand ge- pén dode bij een verkeerson- miasiil uetreuren valt en per week ge- Waarbn vKf« g aanrijdingen gebeuren, vijftien mensen licht of zwaar fiid^rT „o 1 Pet soms zo stuntelige J^f van autobestuurders en de non- fiotco w0ze, waarop voetgangers, kol^ a ?n brornjïetsers aan het vtfr- deelnemen, is de twee politieman- meer dan wie ook een doom •n het oog. ïwee jaa» geleden kreeg brigadier De Haarlemse verkeersbrigadiertjes zul len in de verkeersschool aan het Spaarne hun opleiding krijgen. Ook zullen er regelmatig contactbijeenkomsten voor hen worden georganiseerd, waarop de sectie verkeersopvoeding de brigadiertjes op hun verkeerskennis zal testen. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimniiiiiiiniiniinniiimin, Van Deenen de opdracht zich met de verkeersopvoeding te gaan bezighou den. Een lastige opdracht, vooral wan neer men er alleen voor staat en een groot bureau met wat paperassen, in een hoek van de wachtkamer in het bureau aan de Lange Wijngaardstraat, de enige accomodatie vormt. Maar de order „ontwikkel eigen initiatieven" was niet aan dovemansoren gegeven. De eerste maanden werden in beslag genomen met het geleidelijk overne men van het verkeersonderricht met behulp van maquettes op scholen, dat tot clan toe gegeven was onder auspi ciën van de afdeling Haarlem van de Vereniging voor Veilig Verkeer. Het kenbaar maken aan het publiek en in het bijzonder aan de schooljeugd van de nieuwe voetgangersbepalingen in november 1961 vormden de inzet van de eigen activiteitsontplooiing van de sectie: naar alle scholen, zowel van lager-, voortgezet lager- als middel baar onderwijs, stuurde brigadier Van Deenen inschrijfformulieren, waarmee men zich kon verzekeren van een spe ciale cursus op de school zelf. Op ver zoek van de brigadier werd hem :n die tijd agent v. d. Hurk als assisten toe gewezen. Om de scholieren de bepalingen zo goed \mogelijk bij te brengen, stelde het tweetal een serie dia's samen, wel ke betrekking had op de nieuwe rege ling. Deze eerste serie moest in een record-tempo gereed komen. Urenlang toerden de twee politiemensen in hun zwarte volkswagen, die zonder herken- nings-apparaatje boven op de kap, de zogenaamde „kerstboom", voor het pu bliek niet als politiewagen te herkennen was, de stad rond, om heimelijk plaat jes te schieten van voetgangers, die wel of niet volgens de nieuwe verkeers regeling via het zebrapad oversta ken. Er kwam een leerrijke serie tot stand. Later kwamen er onder andere dia-series over verkeersfouten, vooral die van kinderen met of zonder ouders en voorrangsregelingen; de dia's over verkeersfouten door kinderen zijn tijdens ouderavonden van kleuter en lagere scholen herhaaldelijk vertoond. Bij elkaar beschikt de sectie thans over bijna vierhonderd dia's. Allemaal zelf door brigadier Van Deenen en agent v. d. Hurk genomen. Begin vorig jaar begon de sectie met de eerste cursus voor kleuterleidsters. Het waren de leerlingen van de r.k. Vormingsschool „Laetare" aan de Kleine Houtweg. Het was een stoom cursus van tien lessen, die gegeven wer den door agent v. d. Hurk. De cursus sloeg zo in, dat hij niet beperkt bleef tot de vormingsschool aan de Kleine Houtweg. Ook de Kennemer Streek school aan de Zijlvest en de Christelij ke Vormingsschool bleken aan het be gin van dit schooljaar interesse te heb ben voor de verkeerslessen. Aan de aanstaande kleuterleidsters worden de verkeersregelen tot in de details uiteen gezet en het schoolpersoneel traint hen dan vervolgens in het zo methodisch mogelijk duidelijk maken van de bepa lingen aan de kleuters. Er is dus spra ke van een samenspel tussen politie en onderwijzend schoolpersoneel. Op de mulo- en vglo-scholen is de belangstelling eveneens groot. Vele hoofden overwegen de verkeerslessen in het lesrooster op te nemen, waartoe een verzoek moet worden ingediend bij de rijksinspecteur van het voortgezet lageronderwijs. De leerlingen krijgen een duidelijk gesteld uittreksel ver strekt van wat zij aan verkeersonder- wijs reeds op de lagere school hebben gehad. Alle leermiddelen op stencil zijn door de sectie-leden zelf sa mengesteld. Een karwei, dat vele over uren vergde. De P.T.T.-Bedrijfsschool staat even eens op het lijstje: enkele tientallen postbestellers-in-opleiding hebben het afgelopen jaar in twaalf lessen uitge breid te horen gekregen wat tijdens hun latere, dagelijkse ritten op de fiets of bromfiets wel en niet mag. Ook het Haarlemse gemeentepersoneel heeft in groepen dit jaar verschillende cursus sen gelopen; reeds 275 gemeente-ambte naren onderwierpen zich vrijwillig aan een examentest, waaraan een diploma verbonden is. En dat de ouden van da gen in onze stad verzekerd willen zijn van een veilige wandeling of een fiets tochtje blijkt wel uit het feit dat in nauwelijks één jaar tijds ruim zeven honderd bejaarden aan cursussen, tp- dens bejaarden-bijeenkomsten verspreid over de stad, deelnamen. Brigadier Van Deenen en agent v. d. Hurk zijn veel van plan met hun nieu we „verkeersschool". Vooreerst zullen vrijwel alle leerlingen van Haarlemse kleuter-, lagere- en muloscholen ver schillende malen per schooljaar uitge breid onderricht kunnen krijgen, dat door de aanwezigheid van hulpmidde len, zoals de grote, vaste verkeers-ma- quette in een van de klaslokalen, test borden en een door agent v. d. Hurk in elkaar gezette poppenkast voor de kleu ters efficiënter zal zijn dan voorheen. Vervolgens is men van plan speciale algemene cursussen te geven voor bromfietsers en chauffeurs (die van het zware wegvervoer). Van, enkele scooter- en automobielclubs zpn reeds verzoeken binnengekomen voor cursus sen. Een wens van de sectie is ook kleine groepjes van willekeurige auto- bezittende Haarlemmers te vormen, waarmee geregeld in de Koudenhorn kazerne contact wordt gehouden. Een grote vraag is nu nog: hoe het volwas sen publiek te bereiken. Wellicht brengt de verspreiding van folders, het plaat sen van advertenties in de dagbladen ol een „consult" bij de verkeerspolitie tij dens het wekelijkse „spreekuur hier een oplossing. Dinsdag zullen in de licht-geschilder- de klaslokalen de eerste verkeerslessen worden gegeven. Woensdagavond is er een cursus voor kleuterleidsters. Met ingang van september zal het aantal lessen voor schoolkinderen aanzienlijk worden uitgebreid, omdat de inspecteur van het lager onderwijs overweegt om ook de lagere klassen aan de cursus te laten deelnemen. Ook de Haarlemse verkeersbrigadiertjes, die hier hun „hoofdkwartier" hebben, zullen gere geld bij elkaar komen. Binnenkort zal op de binnenplaats van de kazerne een provisorische ver keerstuin worden gecreëerd, waar door de schoolkinderen onder het wa kend oog van de politiemensen en de onderwijzers de theorie aan de prak tijk kunnen toetsen. In de tuin zullen Nu brigadier P. van Deenen en agent A. v.d. Hurk van de sectie verkeersopvoe ding en propaganda de beschikking hebben over enkele geaccomodeerde les lokalen in de Koudenhornkazerne is het werk voor de twee politiemensen er aanmerkelijk gemakkelijker op gewor den. De tijd, dat er voor de grote, vervoerbare verkeers-maquette in het klaslokaal van de lagere- en muloscho len haast geen plaats was, is voorbij. De kinderen zullen in het vervolg verkeers onderricht krijgen in de Haarlemse ver keersschool. waar hun allerlei hulpmid delen ten dienste staan. Op de foto, die enige tijd geleden genomen werd: bri gadier Van Deenen, zoals honderden Haarlemse schoolkinderen hem. hebben leren kennen. iiiiiiiiiiiimiiimiiuimimiiiiiMiMiiimiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiii naar voorbeeld van reeds bestaande tuinen in Assen en Aken verschillende verkeerssituaties worden opgebouwd, die de kinderen per trap-auto, fiets en autoped kunnen ontwarren. Een reeds jaren gekoesterde wens droom van de verkeerspolitie en andere Haarlemmers, die een goed verkeerson derricht ter harte gaat, zal daarmee in vervulling gaan. De binnenplaats van de kazerne is 30 bij 70 meter groot en leent zich uitstekend voor dit doel. Maandag 6 mei is het echtpaar A. Diependaal-M. Bakker, wonende Tal- mastraat 13 aan de Heemsteedse Glip, zestig jaar getrouwd. De brui degom bijna 85 jaar oud en zijn drie jaar jongere echtgenote, weten het zich nog als de dag van gisteren te herinneren dat zjj op 6 mei 1903 per vigilante naar de Heemsteedse St. Bavokerk werden gereden, waar zjj elkaar ten overstaan van pastoor Kervel eeuwig trouw beloofden. iimiiiiiiiiiimmmiiuiiiiiiiimmiiiiMiiiiiiimniiimiiiii'iiu De afdeling Haarlem en omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde gaat de komende zomer maanden weer haar aandacht beste den aan de voortuinen in Haarlem en Heemstede. Reeds zeven jaar heeft een groep deskundigen een tocht gemaakt langs de voortuinen om te bepalen, wie er de meeste zorg aan zijn voortuin heeft besteed of heeft besteed of heeft laten besteden. In de loop der jaren is daarmede wel bereikt, dat de tuinen een nog fraaier aanzien hebben gekregen. Voor de keuring is tenminste van de zpde van de tuin bezitters steeds grotere inte resse gekomen. Dank zij de financiële steun van de gemeenten Haarlem en Heemstede is het mogelijk geworden de tuinkeuringen op zo'n grote schaal te doen geschieden. Maar liefst acht commissies, ieder bestaande uit drie deskundigen, zul len een rondgang maken. Uitsluitend worden die tuinen gekeurd, welke van de openbare weg af gezien kun nen worden. Zelfs tuinen, die door een heg van de weg af gescheiden zijn, vallen buiten de keuring. Het doel van de keuringen is het bevor deren van een fraaie aanleg en een goed onderhoud, zodat ook het aan zien van de gemeenten prettige, wordt. Het hele gebied is in een aantal districten verdeeld. Voor ieder dis trict zijn acht tot tien prijzen beschik baar gesteld met bovendien een aan tal eervolle vermeldingen. Er zal on derscheid gemaakt worden tussen gro te en kleine tuinen. Voor de mooiste tuin in elke gemeente is een wissel beker beschikbaar. Wie in een wijk woont met weinig voortuinen en bang is, dat de keurmeesters er aan voorbij zullen gaan, kan zich rich ten tot de secretaris van „Tuin bouw en Plantkunde", Brahmslaan 9, Heemstede. „Waar is de tijd gebleven", vraagt mevrouw Diependaal zich af, „het is allemaal zo snel voorbij gegaan' Zij bewaardt aan de „goede oude tijd" eigenlijk alleen maar mooie herinne ringen. „Het was vroeger veel justi- ger, nu is het hollen en vliegen en de mensen waren vroeger ook meer tevreden dan nu met al die weelde". Ook de bruidegom weet hierover mee te praten. „Als bloemistknecht kwam ik thuis met een weekloon van een gulden of acht, waarvoor ik van des morgens vier uur tot des avonds achten in touw was. Moeder de vrouw had natuurlijk haar zorgen om de eindjes aan elkaar te knopen. Wij hadden negen kinderen zeven zoons en twee dochters maar het gezin was voor ons alles". „Nu de kinderen allemaal getrouwd zijn, is het in huis toch wel veel stiller ge worden", merkt de bruid op. „Als ik 't eerlijk mag zeggen, was het vroe ger met de kinderen rond de tafel gezelliger, dan nu met z'n tweetjes. Toen onze laatste zoon trouwde, heb ik er echt veel weet van gehad, maar de kinderen wonen bijna allemaal in de naaste omgeving en dat is na tuurlijk erg fijn". De heer Diepen daal heeft maar twee bazen gehad. „Mijn eerste baas was de bloembol lenkweker Van Zadel en later ging ik als bloemistknecht werken bij Van Meeuwen. Ik heb tot mijn 78e jaar gewerkt en dat is mij best gevallen. Maar werken is er nu voor mij niet meer bij, ik mag mijn vrouw nog helpen bij het draaien van de was." Bruid en bruidegom hebben nog voldoende liefhebberijen om de da gen te kunnen vullen. „Ik brei heel veel", zegt mevrouw Diependaal. „Wij hebben 34 kleinkinderen en 13 achterkleinkinderen en daar is natuur lijk genoeg breiwerk voor. Ik zou er echt niet buiten kunnen. Mijn man z'n grootste hobby is het lezen van de krant, 's Morgens het ochtendblad en 's avonds de Nieuwe Haarlemmer, waar we al vijftig jaar op geabon neerd zijn". „En als het mooi weer is", zegt de bruidegom, „zit ik op de dorpsbank aan de Glipperdreef om met deze en gene een praatje te ma ken en 's avonds mogen mijn vrouw en ik ook graag kijken naar de tele visie, dat is vooral voor oude men sen toch maar een prachtig iets". Het belooft maandag voor het dia manten bruidspaar Diependaal-Bak- ker een heel mooie dag te worden. Eerst is er 's morgens om tien uur de kerkelijke viering met een plech tige H. Mis in de St. Josephkerk te Bennebroek. Ten huize van het bruidspaar wordt 's middags van drie tot vier uur een receptie gehou den en daarna wordt het bruilofts feest met de grote familiekring verder gevierd in het gebouw „Princehof" aan de Glip. Het echtpaar A. DiependaalBakker, dat maandag zestig jaar getrouwd is. HAARLEM, 4 mei Onder auspi ciën van de Katholieke Migratie Stich ting (Kamis) wordt zondag 12 mei naast de paterskerk aan de Nieuwe Groenmarkt een sociëteit geopend voor kamerbewoon(st)ers, die behoef te hebben aan nadere contacten. Zoals men zich zal herinneren, is vorig jaar de Kamis gestart met een actie, welke tot doel had de alleenstaanden, met name degenen, die om welke reden dan ook in Haarlem waren komen wo nen, uit een bepaald isolement te ha len. Daartoe gingen huisbezoeksters de verschillende adressen af om de nieuwkomers althans te informeren over de mogelijkheden in Haarlem tot vrijetijdsbesteding. Het was in het be gin nog een zoeken op een onbekend terrein, met de vraag, of er inderdaad in een behoefte zou worden voorzien. De eerste resultaten waren verras- Advertentie) TELEFOON 38058 HEEMSTEDE Enige tijd geleden heeft de sectie ver keersopvoeding in het verkeersonder richt voor kleuters de poppenkast inge schakeld. De kleuters blijken met be hulp van het poppen-spel bijzonder snel de hoofdzakelijke verkeersregels aan de weet te komen. De poppenkast is door agent v. d. Hurk ontworpen en geschil derd. Zijn echtgenote maakte de kleertjes van de poppen. Ook het verhaal is door agent v. d. Hurk verzonnen, waarin „Dikkie" in een groot bos allerlei ver keersovertredingen begaat, maar steeds door kabouter „Kijk Vit" op zijn vingers getikt wordt. send, of zo men wil, verbijsterend. Over het algemeen bleken de nieuw komers dankbaar te zijn voor het ini tiatief van de Kamis. De actie kreeg een onvermoede omvang. Het bleek al gauw, dat de huisbezoeken zoveel tüd in beslag namen, dat lang niet alle adressen binnen een redelijke tijd kon den worden afgewerkt. De initiatiefnemers zijn min of meer door hun eigen actie overrompeld. Er scheen hun vooralsnog geen andere uit weg toe dan een zogenaamd papieren contact met de kamerbewoon(st)ers te leggen. Intussen werd er met grote spoed naar gestreefd een soort socië teit voor deze mensen in te richten, waar toch nog persoonlijk contact mo gelijk zou zjjn. Daarin is de Kamis nu geslaagd. Na een ingrijpende verbou wing van een pand naast de paters kerk is aan de Nieuwe Groenmarkt een parochiehuis gereed gekomen, dat eigendom is van het kerkbestuur. Daarvan kan de Kamjs gebruik ma ken op de zondagochtenden. Na <!e Mis van tien uur gaat de sociëteit open tot omstreeks half twee. Men ver wacht, dat vele belangstellenden ervan gebruik zullen maken en dat tijdens die sociëteitsuurtjes nog veel bereikt kan worden wat anders zou geschied zjjn bij de huisbezoeken. Dat de actie alle zin heeft, moge onder meer blijken uit het feit, dat zich in één jaar tijds maar liefst drie honderd alleenstaanden, rooms-ka- tholiek, in Haarlem hebben geves tigd. De initiatiefnemers begrepen al spoedig, dat het geen zin had zonder nadere gegevens hun werkterrein uit te breiden. Daarom heeft men een so ciografisch rapport laten opstellen, waarin tevens de bevindingen ver werkt zijn, welke bij de huisbezoe ken zijn opgedaan. Daarin wordt me degedeeld. dat er ongeveer dertig tot tachtig migraties per maand binnen komen, met september en januari als piekmaanden. Gepleit wordt voor een groter aantal huisbezoeksters, tussen 23 en 40 jaar. Zij moeten enerzijds jong zjjn, omdat de bezoch ten zich dan meer in het eerste con tact door soortgelijken benaderd voe len. Anderzijds ook wat ouder, om dat grotere levenservaring een be tere mogelijkheid geeft tot dieper be grip en eventueel betere hulp. Dat de huisbezoeken veel tijd moe ten vragen, wordt duidelijk uit de me dedeling: „Deze vermeerdering van bezoek(st)ers is noodzakelijk, omdat bleek, dat velen met hun vaak grote problemen geen raad weten. Daar voor is een rustig gesprek, zonder hor loge, noodzakelijk". In dat geval kun nen niet meer dan vijf a zes adressen per maand bezocht worden, willen de Kamis-leden niet voor een beklemmen de opgave gesteld worden. En passant wordt de opmerking gemaakt, dat ge zien de bezwaren vanwege de hospita's het aanbeveling verdient mannelijke medewerkers te sturen naar de man nen en jongens. In het rapport worden de migranten niet zozeer naar sexe als wel naar leeftijd ingedeeld. De problemen zjjn kennelijk nauw verbonden met de leef tijd. De jongelui van 17 tot 21 jaar blij ken he. over het algemeen wel te kla ren. Zij komen vaak uit de eenvoudi ger millieu's en verrichten de meer ongeschoolde tot halfgeschoolde arbeid. De oorzaak van migratie in deze groep is meestal een drang naar zelfstandig heid, moeilijkheden met thuis. Ze zijn meestal zeer ondernemend en vinden ook zonder Kamis wel hun weg om contacten te leggen. In deze leef tijd vormen degenen, die een gespecia liseerde opleiding komen volgen, een eigen klasse. Zij krijgen noodzakelijker wijs contact met soortgenoten en mis sen daardoor de moeilijkheden van andere kamerbewoners. De groep van 21 tot 30 jaar komt uit alle sociale schakeringen. Het werk van deze jonge mensen en daardoor hun inkomen loopt flink uiteen. Niet temin bij de meesten van hen zeer een voudige, zo niet ongezellige, kamers. De uiterlijke verschijning (kapsel, kle ding; beschouwen zij vaak als een eer ste vereiste. Ze bezuinigen aldus op hun maaltijden. Restaurants zjjn trou wens te duur en ze vinden het onge zellig alleen te eten.Zelf koken is meestai onmogelijk. De bezuiniging geldt ook meestal kranten en tijd schriften. Terzijde wordt in het rap port de opmerking gemaakt, dat de goedkope en goede eetgelegenheid op de Nieuwe Groenmarkt haar diensten ten stelligste heeft bewezen. De dik wijls armoedige vorm van leven in deze groep houdt ook verband met de overtuiging van de tijdelijkheid ervan. Een huwelijk ligt vaak in het perspec tief. Bij deze groep is zij het minder fel een actieve drang naar gezellig heid buitenshuis, contact met soortge noten en gelegenheid tot sfeervolle ver pozing Deze mensen zijn voor het con tact met Kamis zeer dankbaar. In de eerste maanden gaan de meesten na melijk gedrukt onder een zekere een zaamheid. Voor hen zou een open so ciëteit in de stad een uitkomst zijn. (Advertentie) CENTRALE VERWARMING DUIKER OLIEBRANDERS BLOEMEND AAL - TELEF. 54855 HAARLEM, 3 mei „Mijnheer, heeft u een kaartje voor mij? Ik kom hele maal uit Maastricht." Dit was een van de vele vragen die de organisatoren voor de erewedstrijd van de eerste Haarlemse honkbalweek in 1961 op zich afgevuurd kregen. De toegangshekken moesten al uren voor het begin van de wedstrijd gesloten worden. Het feit dat van heinde en verre honkbalenthousias ten naar Haarlem kwamen typeerde de faam, die voor het hele land in en kele dagen van dit evenement was uit gegaan. Daarom heeft Haarlem gemeend ook dit jaar weer een honkbalweek te moe ten houden, met een nog sterker en ex clusiever bezetting dan in 1961. Behal ve ons Nederlandse team als vijfvou dige Europese kampioen en twee gese lecteerde Amerikaanse luchtmachtteams uit Europa komen de Grand Rapids Sullivans, een bijzonder sterk team, dat in de VS verschillende jaren beslag wist te leggen op de amateurtitel. Het zal voor de eerste maal zijn dat een club rechtstreeks uit Amerika aan honkbalwedstrijden in Europa meedoet. Bovendien worden acht duels in dit toer nooi bij kunstlicht gespeeld, voor het Europese honkbal ook al een belang wekkende primeur. Aan het nieuwe sta dion wordt momenteel met man en macht gewerkt om alles voor de week van 29 juni 7 juli in orde te bren gen. De dienst lichamelijke opvoeding van de gemeente Haarlem, Kleine Houtweg 47, telef. 10101, verstrekt over de honk balweek alle mogelijke inlichtingen. Advertentie) LANGE VEERSTRAAT 10 - TEL. 11493 „Niet met de kleurrijke schakeringen 'van het luidruchtig amusement, maar met een sfeervolle omgeving, waar men rustig kan praten. Al zou het maar drie of vier avonden per week zijn, en zeker op de moeilijke zondag". De kamerbewoon (sters boven de 30 jaat hebben het vaak het moeilijkst. Zij zijn mensen (meest vrouwen uiter aard), die het huwelijk beschouwen als voor hen niet bedoeld. Het probleem van „het alleen door het leven gaan" hebben zij nog niet verwerkt. Zij kun nen meestal ook niet, zoals de andere groepen, terugvallen op het huiselijk millieu, hetgeen tijdens de langere weekeinden, de hoogfeestdagen en va kanties vaak bitter te verteren is. Zij nemen niet langer genoegen met een huurkamer. In dat verband wordt de bouw van Haarlem Hoog in het rap port een sociale daad genoemd „Als er in Haarlem, zo heet het, meer voor alleenstaanden werd gebouwd, zou veel eenzaamheid gemakkelijker te dragen zjjn". Voor deze mensen blokt het initiatief van Kamis een uitkomst te zijn Zij hebben behoefte aan een open sociëteit, waar ze ongemerkt uit hun isolement komen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3