3 Sss&aguwB Uitwisseling Indonesische en Nederlandse studenten Oriëntatiehezoeken duren ongeveer elk zes weken Brand in auto bandenfabriek Oecumenisch streven rijk aan mogelijkheden op vlak der spiritualiteit" HILLMAN „IMP." - Schot met pit - GEÏNTRODUCEERD Zingende metselaar op „Knokke" estival Vonnis Geestelijke zesdaagsen li SPOTSPIEGEL Voorzitter NSSF - mr. J. Sfholten - teruggekeerd Minder ^koelhuis- boter" in winter? AMSTERDAMSCHE BANK „Hogeschool voor paarden 9 in Sint Oedenrode Machinist merkt niéts van botsing PERSOONLIJKE LENINGEN Dr. Ramsey's lezing over wezen van godsdienst, oecumene en sexualiteit Stur.t Nijmeegse studenten Auto tegen trein Twee ongevallen op onbewaakte overweg Ook mgr. v. Dodewaard deze maand naar Rome De paters DeRooy (links) en Van der Ven ZATERDAG 4 MEI 1963 PAGINA 5 Liturgische weekkalender Radio Televisie Band recorders Politiek bewust H.B.S. en GYMNASIUM RESA - Hilversum worden verstrekt door de financieringsmaatschappij ^MAHUKO N.V. in alle kantoren van de (NADRUK VERBODEN) pref bis- H zondag na Pasen; eigen Maandag Mis Th V P„asen ~wit- b.—wit- d zondag; prei. v Paset Misapr05v)?,ttanlslails' blsschop-martelaar Rotterdam h APTf' v' Pasen -rood- Mis Statuit; 2e geb H bi8?clJ°P-bel«der v. Pasen -wit- Stanislaus; ^Statuit; A2et0glbUSH gez.; pref v Pasln -wit- Gordlanus «aarlem: Overbrenging van de H belijder; Mis Gaudeamus; 2e eeb H toninus; 3e geb H.H Gordianus en ^Pref. v. Pasen -wit- n Saterdag. H.H Philiopus en Jacobus Jelen; eigen Mis (Groningen: 2e geb jaardag wijding Bisschop); credo; fcjL d. apostelen rood v}f*g 12 mei: 4e zondag na Pasen; ■^us; credo; pref. v. Pasen wit (Rotterdam pref bis- medio; >-belijder; en Bavo, An- «ez.; apos- yer- pref. eigen Advertentie SCHIPHOL, 4 mei „Vijfendertig Indonesische studenten komen eind juli voor een verblijf van ongeveer zes weken naar Nederland. Omgekeerd zal een groep van vijfendertig Neder landse studenten in september naar Indonesië gaan voor een oriëntatie- bezoek dat eveneens zes weken zal duren." Dit zei gisteravond mr. J. N. Scholten, president van de Nederland se Staatkundige Studenten Federatie, die van 15 maart tot 1 mei in Indo nesië vertoefde. De heer Scholten was tiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiimiiiiHiiiiiiiiiunmiiiiniiiiimiiiiiiip oiiiiiiiiiiimiiniiiiiiimiHiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiii'iimiiiii tot een bezoek uitgenodigd door de Indonesische studentenfederatie, de Persatuan Perhimpunan Mahasiswa Indonesia, mede in verband met de bemoeienissen die hij heeft gehad met het bezoek van hier studerende Pa- poea^jongeren aan Indonesië. Gedurende zijn verblijf heeft de heer Scholten twee maal contact ge had met president Soekarno. De tweede keer dat hij op het paleis was, heeft hij met de president een gesprek kunnen voeren, dat bijna drie kwartier duurde. Er werd Ne derlands gesproken. De heer Schol ten zei bijzonder hartelijk te zijn ontvangen, daar en ook elders. Hij vindt de Indonesische president een innemend persoon en een groot poli tiek leider. Er is over allerhande zaken gesproken doch daaromtrent wilde de heer Scholten gisteravond niet in details treden Ook met verschillende ministers sprak de heer Scholten. Hij noemde met name dr. Soebandrio, prof. Tojib (minister voor Hoger Onderwijs), dr. Roeslan Abdoelgani (minister van Voorlichting) en andere hooggeplaats te leiders zoals dr. Ali Sastroamidjo- jo. Vele besprekingen heeft hij gevoerd in de kring van de overkoepelende studentenfederatie en met de leiders van daarbij aangesloten groeperingen van studenten, georganiseerd op con- GRONINGEN, 4 mei Een felle uitslaande brand in het coverbedrijf N.V. COVA aan het Damsterdiep al hier heeft gisteravond duizenden be langstellenden op de been gebracht, die op veilige afstand gehouden door de politie, de knappe verrichtingen van de Groninger brandweer onder lei ding van commandant J. 't Lam gade sloegen. In het door brandmuren van de rest van de fabriek afgescheiden magazijn, waarin duizenden gecoverde en onge- coverde autobanden waren opgesla gen, is het vuur om half negen ont staan. De vlammen verbreidden zich snel in de rubbermassa. Zware zwarte rookwolken kolkten over het stadsge deelte. Het vuur werd omsloten door twintig stralen. Het magazijn met heel de bandenvoorraad brandde uit. De eigenlijke fabriek bleef behouden. (Advertentie) Specialisten In geluidstechniek! Klassiek Modern Orale Markt e, Haallam, tat.Jt33S Ametardam - Hottardam - Hllvaraunt Kampen Oom fessionele (katholieke, protestants- christelijke en islamitische) basis zo wel als op uiteenlopende politieke grondslag (nationalistische, communis tische e.a.). De heer Scholten bezocht alleen Java en Bali. Hij werd op acht univer siteiten ontvangen. Van het niveau van het hoger onderwijs zei hij een goede indruk te hebben gekregen. Hij merkte op, dat bij de juridische studie van het Nederlands gebruik wordt gemaakt. Ook op andere faculteiten kan men Nederlands leren. Niettemin deed de heer Scholten de indruk op, dat En gels er in de toekomst de meest ge bruikte vreemde taal zal zijn. In het verkeei dat tij; had met de diverse studentengroeperingen merk te hp een politiek bewustzijn op, dat zich uit in een vrij grote activiteit. Voor toelating tot eén universiteit is dan ook een zogenaamd doctrinatie- examen vereist, waarbij de exami nandus wordt getest op zijn kennis van de staatsideologie (Pantjasila) en de beginselen van het Indonesisch socialisme (Manipol Usdek). Aller- wege waren ,,de nieuwe, opkomende krachten" in de wereldpolitiek onder werp van gesprek. Levendig is onder de studenten (de overkoepelende or ganisatie telt 85.000 leden) de ge dachte aan een Afro-Aziatische ver bondenheid, in de gezamenlijke strijd tegen het kolonialisme en het im perialisme. Desgevraagd zei de heer Scholten, dat de belangstelling voor Nederland in hoge mate afhankelijk is van de ontwikkeling van de nieuwe verhou ding met Indonesië. Op berichten, verband houdende met schadeclaims van Nederlandse zijde, reageert men geëmotioneerd. Met een „dan maar niet!" verwerpt men herstel van be trekkingen indien in dit stadium over schadeclaims wordt gesproken. „Ge ring inzicht in het politiek-psycholo- gisch klimaat in Indonesië kan dan schade doen aan de verhouding tussen (Advertentie) Bekende! Schriftelijke cursus' Tel! 45432 de beide landen", zo meent de heer Scholten. Hij vertelde nog, dat de komst van Indonesische studenten naar Nederland door de Staat wordt gefinancierd. Hier zullen zij de gasten zijn var, de NSSF. Hoe de reis van de Nederlandse stu denten wordt betaald is een zaak die de NSSF nog moet regelen. Indien in een verder stadium belangstelling voor studie in Nederland zai blijken dan gaat zp in technische richting, aldus de heer Scholten, die twee congressen bijwoonde (o.a. van het „Jongeren- front"), de opening van de „conferentie van journalisten in Azië en Afrika" en op de vele bijeenkomsten met studen ten wel dertig speeches heeft gehou den. DEN HAAG, 4 mei Het produkt- schap voor zuivel wil proberen een deel van het overschot aan zomerboter, dat pas in de wintermaanden kan worden verkocht, te bevrijden van de naam „koelhuisboter" en er een hogere prijs voor te maken. Enerzijds wil men niet meer alle bij het voedsêlvoorzienings in- en verkoop bureau ingeleverde boter onder de naam „koelhuisboter" en tegen gere duceerde prijs verkopen, anderzijds wil men door het geven van een vergoe ding het bedrijfsleven in staat stel len voor eigen rekening en risico boter op te slaan, dus als het ware „bij zich zelf in te leveren". LEUVEN, 4 mei (KNP) De Angll- kaanse primaat, dr A. M. Ramsey, aartsbisschop van Canterbury, heeft gisteravond zijn reeds lang aangekon digde lezing gehouden voor de Oecu menische Kring van Leuven. Talrijke belangrijke kwesties van deze tijd, hadden zich daarvoor verzameld in de aula van de katholieke universiteit van Leuven. De inleiding van de Angli- (Van onze verkeersredacteur) WASSENAAR, 4 mei Op 150 plaat sen ter wereld introduceerde het Rootes Concern dezer dagen een splinternieu we auto in de zogenaamde „populaire" prijsklasse: de Hillman „Imp". Het wagentje is uitgerust met een 875 cc motor, kan een topsnelheid halen van ruim 120 kilometer per uur en biedt plaats aan vier personen. Het wordt vervaardigd in de nieuwe Rootes- fab ieken te Linwood in Schotland, die gisteren officieel in gebruik werden (Van onze correspondent) Op het deftige Holland Festival zal het wel nimmer tot handge meen gekomen zijn. Het is een voudig onvoorstelbaar dat bij voorbeeld mr. Den Daas, de secreta ris van het festival, in het openbaar in het Kurhaus Maria Callas met een forse uithaal tegen de vlakte zou slaan, al zou het festival er een zeer aparte noot rijker door worden. In Raalte beseft men zulke dingen. Daar werd onlangs een songfestival gehou den. Daarbij ontpopte een metselaar uit Diepenveen zich als solist tot een ware klinker. Hij gaf een nummertje vokaal vibreren weg waarvan de vol le zaal koud werd. Terwiil hb het publiek met ferme reverances dankte, voelde hij de zekerheid in zich opwel len als de grote winnaar van liet fes tival te zullen worden uitgeroepen. Nochtans is het raadzaam ook op songfestivals de dag te pruzen vooraleer het avond is. Want zie. na de mei "l..;,r M-"' d huw m Conrade J. het Raalter podium en zij verwierf de eerste prys. De metselaar beleefde de teleurstelling van zijn leven. Om die te verwerken tankte hij een hoeveelheid jenever en schreed enigermate wankel naar de winnares en deed haar een Aufforde- rung zum Tanz. In slowfoxtempo voer de hij Conrade over de dansvloer maar zijn benen konden het ritme met bijhouden. Zelfs struikelde hij enkele malen met al„ gevolg dat Conrade hem verliet en dusdoende nieuwe smart voegde bij de nauwelijks ver dronken teleurstelling. De metselaar pakte het meisje beet alsof hij wilde gaan bikken en ont kende dat zij de winnares was. Om zijn op zichzelf reeds forse terminolo gie extra kracht bij te metten wierp hij haar over een gedeelte van de inventaris en sloeg haar in drie kwartsmaat. De festivalgangers be grepen dat een dergelijke manier van doen afbreuk deed aan de allure van een festival, grepen de metselaar^ beet en wierpen hem in de uiterste duister nis. Het viel hen niet meteen op dat de metselaar de zangeres juist stevig te pakken had zodat zij met de met selaar per ongeluk ook de winnares uitwierpen, bij welke gelegenheid bovendien een ruit aan gruzelemen ten ging. Deze merkwaardige gang van zaken had tot gevolg dat de metselaar voor de Zutphense politierechter moest ver schenen. De officier maakte de teleur gestelde semi-vocalist duidelijk dat het meisje niets anders kon worden ten laste gelegd dan dat zij de hoofd prijs van het Raalter festival had be haald en dat er geen aanleiding was geweest er op eigen gelegenheid een ,,Knokke"-festival van te maken. Vijf dagen brommen was de eis met als troostprijs de mededeling dat de akoestiek in de Zutphense cellen bo ven alle lof verheven is. De politie rechter informeerde of de metselaar Conrade intussen wellicht een versna pering had gestuurd. Zo niet, dan iag hier zijn kans om uit de gevangenis te blijven en daarom luidde het (gis teren al gemelde) vonnis: honderd gulden boete of tien dagen hechtenis plus een doos kersenbonbons voor Conrade. De nieuwe Hillman „Imp" heeft een vlotte, moderne lijn. De achterruit is van buiten te openen en biedt zo toe gang tot de bagageruimte achter de achterbank. Ook vóór onder het kapje, is gelegenheid tot het opbergen van een paar koffers of tassen. gesteld door prins Philip van Engeland. In de omgeving van Wassenaar wa ren wij in de gelegenheid kennis te maken met deze eerste Schotse auto van na de oorlog. Overigens, de spreek woordelijke zuinigheid van de Schotten heeft wellicht inspirerend gewerkt, toen men de consumptiebehoefte van de mo tor op 1 op 16 stelde. Er zitten nog verscheidene andere interessante facet ten aan het ontwerp. Zo is de motor van aluminium de eerste aluminium mo tor, die in massa door een Britse fa briek wordt geproduceerd evenals de versnellingsbak. De motor weegt der halve maar 77 kg, de versnellingsbak inclusief de olie maar 29 kg. Zeer apart is de grote achterruit, die van buiten geopend kan worden en toegang biedt tot de bagageruimte achter de achterbank, welke bank op zijn beurt ook weer gemakkelijk kan worden weggeklapt, zodat een baga geruimte van 0,467 kubieke meter ontstaat. Ook het rijden met dit lichte, vinnige wagentje is interessant. Het schakelen met behulp van een zeer korte, sportieve pook gaat soepel, de motor reageert erg fel en de weg- ligging stemt tot volle tevredenheid. De binnenruimte is redelijk de af werking goed. De Hillman „imp" is modern van constructie: smeerpun- ten zijn niet aanwezig, service-beurten zijn voorgeschreven om de 8000 km. Wie dè achterklep optilt, ziet daar het motortje liggen, in de lengterichting van de wagen geplaatst onder een hoek van 45 graden. Dit om ruimte te win nen. Er is bij de vervaardiging van deze auto trouwens gewoekerd met ruimte. De reserveband is heel econo misch opgesteld recht achter de voor bumper; in de portieren, ook naast de achterbank bevinden zich „inhammen" om bagage in op te bergen, evenals onder het dashbord. Het Rootes Concern stelt zich voor in de nieuwe fabriek in Schotland 150.000 wagens per jaar te gaan bou wen. Voorlopig zal de Hillman „Imp" in Nederland nog niet leverbaar zijn: het zal wel september worden voordat deze nieuweling op de weg zal verschij nen. De prijs in Nederland is vastge steld op 5.690,-. kaanse primaat had echter slechts ten dele betrekking op de oecumene. Hij schonk ook grote aandacht aan twee belangrijke kwesties van deze ijd, namelijk de overwaardering der sexu aliteit als gevolg van frustratie en aan het wezen van de godsdienst. Dr Ramsey loofde paus Jornnes, omdat deze zo zei hij veler harten door zijn woorden en daden heeft verwarmd. Maar men moet altijd bedenken, aldus de Anglikaan- se primaat, dat het onrealistisch is de bestaande obstakels te minimali seren. Er zijn nog heel wat obsta kels en ze zijn niet te miskennen, zoals bijv. de dogmatische verschil len. Er is echter een ander terrein, waarop men met groot succes kan zoeken naar éenheid eu wel op het vlak der spiritualiteit. Dat wil zeggen niet zozeer in gedachten en formu leringen van het verstand als wel in de diepte der ziel. En dit op het spirituele gerichte oecumenische stre ven heeft de zegen van Hierboven, al dus dr Ramsey. Diep ging de Anglikaanse aartsbis schop voorts in op de veranderde op vattingen over de godsdienst. Gods dienstig zou kunnen betekenen vroom zelfbewustzijn en de daarmee gepaard gaande devote sfeer van woorden en gedachten, al is het zo, aldus dr Ram sey, dat de mensheid daar God niet moet zoeken maar midden in 's we relds doodsangst... Maar zo ver volgde hij wanneer alle vrome aan- groeisels verwijderd zijn, blijft de godsdienst over als een ingeboren en elementaire drijfkracht, die geworteld is in de relatie van de mens tot zijn schepper. Strijdig met het wezen van de mens noemde de aartsbisschop de wijdverspreide opvatting, dat de mens zichzelf genoeg is en uit zichzelf de krachten kan halen voor zijn eigen vooruitgang en geluk. Een facet van dit moderne leven noemde de aartsbisschop de over accentuering van de sexualiteit. Na tuurlijk zo zei hij is het goed, dat men tegenwoordig grotere open heid en eerlijkheid betracht, maar dte moderne overwaardering is beslist een vlucht uit de frustratie. Deze over accentuering, verklaarde hü, scheurt de sexualiteit, welke een schone gave Gods is, uit het grotere verband van de menselijke persoonlijkheid. SINT OEDENRODE, 4 mei Le den van de Nijmeegse studentenver eniging „Dlogenes" hebben hier gister avond in het kader van hun eerste lustrumviering een nieuwe instelling voor hoger onderwijs ten doop ge houden: een hogeschool voor paar den. Dat daaraan grote behoefte be stond Is nog eens onderstreept door ir. Van Logtensteln van de N.C.B., die o.a. zei dat het intelligentie-quo tiënt bij de paarden geleidelijk ls teruggelopen, terwijl het zich bij de apen steeds verder ontwikkeld heeft.... Ten overstaan van een goed lachs publiek liet zich op de kiosk op de Markt al direct de eerste vier voetige student Inschrijven, die ver rast werd met een studiebeurs van O., K. en W. Het paard, dat reeds een opmerkelijke intelligentie ten toon spreidde, sprak een roerend dankwoord. Een twintigtal minder ontwikkelde paarden omringde in tussen de kiosk, begeleid door hun eigenaars, die samen met de bere den staffanfare van de N.C.B., de Rooyse fanfare, de Kajotters-drum- band en ongeveer honderdvijftig le den van de studentenvereniging in een vrolijke optocht van hel kasteel Henkenshagen naar de Markt wa ren getrokken. Burgemeester mr. J. Werner, die de studenten tevoren in het traai gerestaureerde kasteel had ontvangen, reed mee in een van de open landauers van de lustrum- commissie en de stuntcommissie. De paarden hebben hun hogeschool te danken aan een uitlating van Ir. Van Logtenstein, die zich tijdens een lezing voor de Vereniging „Het Ne derlandse Trekpaard" liet ontvallen dat men meer zou moeten doen aan de verstandelijke ontwikkeling van de paardekraenten. UTRECHT. 4 mei Voor de twee de maal op één dag heeft er gisteren een botsing plaatsgevonden op een overweg in de buurt van Maarheeze. In de vroege morgen werd de 73-jarige bromfietser J. Siemon uit Gilze door een trein gegrepen en gedood, 's Mid dags kwam (op een andere overweg) een personen auto in botsing met een trein die van Utrecht op weg was naar het zuiden. Het ongeluk gebeurde op de niet be veiligde overweg in de Sterkselseweg. De auto raakte het middelste deel van de trein De chauffeur kwam er onge deerd af: zijn wagen werd ernstig be schadigd. De machinist van de trein merkte niets van de botsing. HU werd door een lid van het personeel der restauratiewagen op het gebeuren op merkzaam gemaakt. De machinist bracht de trein toen in Weert tot stil stand om een onderzoek in te stellen, oen kwartier later vervolgde de trein zijn weg. DENEKAMP De 71-jarige land bouwer H. Meier is gistermiddag na Een kwartier later vervolgde de trein hij per fiets van zijn erf reed werd hij door een passerende auto gegrepen. De politierechter in Zut- phen is een zeer menselijk man. Dat is aan geen enke le twijfel onderhevig. Niet temin zitten aan zijn be sluit om de Diepenveense metselaar die mej. Corona J. had mishandeld te ver oordelen tot honderd gul den boete of tien dagen, plus de op dracht mej. Corona zo spoedig moge lijk een doos kersenbonbons te sturen, verschillende kanten. Stel, mej. Corona haat kersenbonbons. Het is niet waar schijnlijk, maar hel kan. Wa: moet er dan gebeuren'.' De eerste mogelijkheid is dat mej. Co rona de bonbons terugstuurt Aan de politierechter uiteraard. Want die heeft per slot van rekening het ini tiatief genomen. Zjj, mej. Corona, echter kan ook overwegen een kort geding aan te spannen. Tegen de politierechter nog steeds Want deze is er de oorzaak van dat zjj nolens volens werd overvallen met een door haar als verachtelijk beschouwde lekkernij. Zij ziet dat toesturen van het pakketje kersenbonbons als een heel zoet soort huisvredebreuk. Dan krijgt de zaak nog eer strafrechte lijke kan: ook. Stel echter vervolgens dat mej. Co rona maar één hartsverlangen heeft: het consumeren van kersenbonbons. Dan wordt de zaak helemaal gecom pliceerd. Immers, in dat geval zoekt zjj er ai gauw wat achter, achter het gebaar Zij denkt allicht: wat een aardige, attente man, die politierech ter. Echt een héér. En na enig aarze len verrast zij de edelachtbare op haar beurt met een stropdas. Mis schien ook ontgaat het haar niet dat de veroordeelde die kersenbonbons heeft moeten betalen en vat zij, on danks alles wat gepasseerd is, tedere gevoelens voor hem op In beide ge vallen komt de eventuele verloofde van mej. Corona in het geweer en vóór we er erg in hebben zitten wij met zijn allen verward in een nieuwe mishandelingszaak. Daar is echter nog meer. Ik weet zeker dat er duizenden mannen in ons goede vaderland rondlopen die zielsgraag kersenbonbons aan een dame zouden sturen Zij dóen het alleen maar niet metterdaad omdat zij bevreesd zijn voor eventuele re- pressailles. Maar als het móet van het gerecht, is het alibi in ieder ge val duidelijk. Ik bedoel, zou hei vonnis van de Zutphense politierech ter niet hier of daar, bij deze of ge ne, de gedachte aan een misdaad kunnen wakker roepen? Wa' ik eigenlijk maar wi! zeggen is dit: als men bij de rechtspraak zulke menselijke waarden hanteert als het cadeau geven van zoetighe den, dan moet men er wél even re kening mee houden, dat het ene von nis ai gauw het andere uitlokt. Pre cies zoals de ene doos kersenbon bons de ander. P.S Om alle misverstanden te ver mijden hetzelfde geldt, mutatis mu tandis, natuurlijk voor rhumbonen. HAARLEM, 4 mei Ook de bis schop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, zal deze maand naar Rome vertrekken voor de vergaderin gen van de concilie-commissies, die momenteel de laatste hand leggen aan de voorbereidingen voor de tweede zit tingsperiode van het concilie. Mgr. Van Dodewaard zal afwezig zijn van 14 mei tot waarschijnlijk 24 mei. Hjj neemt deel aan de besprekingen van de theo logische commissie, welke het belang rijke gewijzigde schema van de kerk onder handen heeft De twee woens dagaudiënties op 15 en 22 mei zijn daarmee vervallen. (Advertentie) Rustig oud met OLVEH pensioen Dit heen en weer trekken door het hele land, hou je alleen vol wanneer je van je werk houdt," zegt pater Paternus de Rooy O.F.M., die sinds 1948 samen met pater Gregorius van der Ven in honderden parochies een misweek heeft gehouden. .,We danken dat volhouden bovendien aan de mensen, aan ons publiek dat blijft komen en belangstelling toont," voegt pater Gregorius eraan toe. „Op 12 mei, volgende week zondag, beginnen we in Hillegom aan de 250ste misweek, die we samen als team leitien, in de St. Jozef parochie. We namen het werk in 1948 over van de paters Eliseus Bruning en Gilbertus Lohuis, die er in 1932 met enkele anderen aan waren begonnen. Samen hebben we praktisch het hele land doorkruisd, al kwamen we minder in het zuiden, waar de Norbertijnen en Kapucijnen het werk voornamelijk doen." Pater Van der Ven, van afkomst Brabander maar geboren in BolswarcL, had het werk al van 1944 samen met Gilbertus Lohuis gedaan. „Maar dat een team het zolang heeft volgehouden, dat ze nu aan de 250ste misweek toe zijn, dat is nog nooit vertoond." Beiden spreken met enthousiasme over - hun werk, omdat het blijkt aan te spreken. Die geestelijke zesdaagsen dóen de mensen wat. In zo'n week wordt de Mis centraal in het leven geplaatst. De toeloop is enorm. De twee Franciscanen staan altijd voor volle kerken. In de kathedrale basiliek van St. Bavo te Haarlem maakten ze het mee, dat tijdens een wolkbreuk 1600 mensen naar de conferentie kwamen, druipnat. En nog deze week in Heemskerk op de morgen van koninginnedag hadden zij viermaal een volle kerk bij de Mis. Pater Paternus houdt de preken en dat doet deze Hollander, te Oegstgeest geboren, bij elke misweek op een andere manier aangepast aan zijn publiek en omgeving; pater Gregorius maakt dat de mensen graag zingen, dat ze in zang en houding uiten waarop in de preek de nadruk wordt gelegd." Dat zingen. Dat Gregoriaans. ,JJacht je soms, dat de mensen tegen Gregoriaans zijn?", zegt pater Gregorius. „Oh, er komt wel eens een oud mensje zeggen: „pater het_ is allemaal erg mooi, maar dat nieuwe is erg moeilijk, mag ik blijven doen zoals ik het gewend was, anders raak ik door de war." Nou, en dan klop je zo'n oudje op de schouder en je zegt: doe maar zoals je gewend bent. De jongeren zijn anders, die leven zeer actief mee en zingen graag." Pater Gregorius heeft vele contacten met de zangkoren ,die tonen echt wel begrip" en met de organisten. „Het is een mooi leven," zegt het reizende priesterduo. „De geestelijkheid werkt graag mee, de mensen zijn dankbaar. We zetten het werk met liefde voort. „En mei een bemin nelijkheid," zegt bouwpastoor C. J. A. Schoonderwoerd uit Heemskerk, bij wie zij deze week hun geestelijke zesdaagse hebben gehouden, „waarmee ze van een pastoor weer een gewillige kapelaan maken."

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5