Proces tegen kampbeulen Auschwitz Negen jaar geëist voor doodsteek Surinamer viel Amerikaan aan op Oude Zijds Werkzame propaganda steunt op dadenrijk verleden Plannen en daden van Veldkamp N Sociaal commentaar H Wageningen - 700 jaar stad - gaat feesten Verkoudheid 7 OIO Honderden negers gearresteerd in Amerikaanse stad Weer uitwisseling van ambassadeurs VERKIEZINGEN IN ZICHT IV BANKBOEKJES m AUTOKAARTEN Churchill vóór behoud Britse kernmacht Verordening plassern- sci-p Loosdrecht onverfoindemd Den Haag-Moskou Jonge acteurs naar Griekenland ZATERDAG 4 MEI 1963 PAGINA 7 DANMARK VLOT DOOR EUROPA MET Unieke wegengids van Europa: 72 pagina's vol wetenswaardig heden over liefst 70.000 km van Europa's belangrijkste routes. Ideaal voor 't plannen maken! Inclusief wegenkaart van Europa en speciale routestift f 2,50 Europa-kaart apart f 1,25 Autokaarten van vele landen! Voor hen die vlot willen reizen, veel willen weten en zien. Tal van informaties op de achterkant. Handig formaat f 1,25 Nieuwste kaart van Parijs en om geving! Uw wegwijzer door deze wereldstad. Gids naar Chartres, Fontainebleau, enz. fl,25 Speciale autokaart van Nederland Met plaatsnamenregister, af standstabel, routes door steden, tips voor uitstapjes, enz. f 0.90 Vele honderden Esso dealers heb ben al deze kaarten in voorraad, 1 MET ESSO BENT U BETER UIT! V. VAN LANSCHOT-ANNO 1737 - B A N K IE R S A N N O 1839 -VERMEER 6- Cp. Maak meer rente van Uw geld Storten en opnemen ook per giro Folder op aanvraag verkrijgbaar GEMAKKELIJK OPEISBAAR - GEEN KOSTEN - GROTE SOLIDITEIT IStilÉ Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: ÏKANKFORT, 4 mei (DPA) Vol- k",,,» begint in Frankfort, in tn»«„ s. ke* grootste proces tn« °®r'°gsniisdatUKers, dat tot nu is 00r'°g in de Bondsrepubliek urn: Uu ®r zu"en dan 24 voor- con„ be.wakers van liet beruchte &£atlekamP Auschwitz, in Polen, de i„..aa7' Onder hen bevindt zich 81 ikampcommandant, de thans JS£*> Kichard Bar, die eind 1960 onder de naam hl, e et beroep v: ^bedrijf, „erf "■rresteerd. die eind 1960 ,,Karl Neumann" en arbeider bü het opgespoord en ge- e beide voorgangers van Bar als mpcommandant, Höss en Liebehen- c el, zjjn na de oorlog in Polen terecht gesteld. allo0aI'i r'an 250 personen, die thans in ïulW ?n der. wereld woonachtig zijn, en als getuigen worden gedagvaard. leeoon beeft nog niet de hand kunnen e« V- op be voortvluchtige voormali- lin ^mparts dr Von Mengele. Aanwij- n. °ie tot een arrestatie van ontnf wiens dokterstitel hem is a,,;,2Terl leiden, zullen met twintig- zend mark worden beloond. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 4 mei Negen jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest en tenuitvoerlegging van een eerder opgelegde voorwaardelijke straf van drie maanden heeft de officier van justitie bij de rechtbank, mr. W. Tonckens, gistermiddag geëist tegen een 28-jarige Surinaamse zeeman die op 10 november van het vorig jaar een Amerikaanse militair tijdens een vecht partij op de Oude Zijds Achterburg wal met een mes dodelijke steken heeft toegebracht. De officier van justitie weersprak het noodweer, dat de zeeman tijdens de zitting als excuus had aange voerd. „Deze verdachte zegt, dat hij van de Amerikaanse militairen zo bang is geworden, dat hij zich be dreigd voelde en met een broodmes is gaan steken. Dit noodweer wordt (Advertentie) SUOMI FINLAND BELGIQUE BELGIË SCHWEIZ SUISSE SVIZZERA PSTERREICH FRANCE ITALIA Overal in West-Europa vindt U Esso stations met dit embleem. Wenst U adressen van hotels? U bent er welkom. Andere wensen? Ga er heen. De Esso dealer is speciaal op toeristen ingesteld. Tei (UPI> - Sir Win ston Churchill heeft zich openlijk uit- w J°°r «standhouding van een ntse kernmacht, „ik ben geen voor stander van verspreiding van kernwa pens", zo schreef hij in een gfsteren gepubliceerde brief aan de sfeute" bloemhga" (Primrose League) een conservatieve vereniging waarvan hij grootmeester is. „Maar ons land heeft een verleden zonder weerga wat be treft de verantwoordelijkheid in de in ternationale politiek. Deze dodelijke gapens zijn veiliger in onze handen <tan in die van wie anders ook". Hij waarschuwde verder, dat het opgeven Ifn de Britse kernmacht op dit mo ment „een opgeven voor altijd" zou zijn. UTRECHT, 4 mei De rechtbank al hier heeft gisteren een verordening van het plassenschap Loosdrecht en om streken onverbindend verklaard. In deze verordening werd bepaald dat schepen in aanbouw zonder ontheffingsvergun ning geen ligplaats mogen hebben In het gebied van het plassenschap. De jachthavenexploitant A. J. Singels uit Breukelen had de rechtbank om de ze onverbindend-verklaring verzocht, omdat hü door de vereniging recht streeks werd aangetast in zijn brood winning. De rechtbank acht het verbod op de bouw van woonschepen niet te vereni gen met de taak van het plassenschap, namelijk de zorg voor de recreatie. echter door de getuigen niet ge staafd". De Surinaamse zeeman was de tien de november 's nachts een uur na middernacht op het strijdtoneel ver schenen, toen de vechtpartij al aan de gang was. Een snorder, in de buurt bekend als „Lange Joop", had het met drie Amerikaanse verlofgangers aan de stok gekregen. Een van de drie zou uit balorigheid een schop tegen de auto van „Lange Joop" hebben gege ven. De snorder had gezwaaid met een grote autosleutel. Er waren klappen gevallen. Toen pas was verdachte ver schenen. Hij zat in een auto met zijn vriend en een landgenoot, beter be kend als de bokser „Sugar Ray". Over wat hierna gebeurd was, lopen de ver klaringen uiteen. Verdachte zelf beweert dat de Ame rikaanse soldaten hem uit de auto heb ben gesleurd. In zijn angst heeft hij toen een gekarteld broodmes gegre pen, dat boven op de zonnekap van de auti lag, en is daar zijn tegenstanders mee te lijf gegaan. Een paar maal had hij de 22-jarige Amerikaanse verlof ganger J, W. Jacoby uit het kamp Wackenstein in West-Duitsland ermee gestoken, toen was de strijd beslecht. De militair stortte kreunend ineen op de brug over de Oude Zijds bij de Stormsteeg. „Badend in zijn bloed" aldus de officier, „heeft de politie het slacht offer daar gevonden. Er is snelle hulp geboden in het Binnengasthuis, maar twee steken bleken dodelijk te zijn geweest". Verdachte was eerst op 5 april voor de rechtbank ver schenen, maar omdat toen de voor lichtingsrapporten nog niet gereed waren, was de zaak uitgesteld tot 3 mei. „Lange Joop" en „Sugar Ray hadden het zelf met vechten zo druk gehad, dat zij hun bondgenoot niet hadden zien steken. „Waarom" zo had de president op 5 april gevraagd, „had u dat broodmes in de auto lig gen". „Ik moest daar reparaties mee uitvoeren aan de electrische installa tie van de auto" klonk het laconieke antwoord. Uit de rapporten bleek, dat de Suri naamse zeeman lui was en zelfs in het huis van bewaring lastig voor directie en mede-gevangenen. De psychiater had de man „niet kunnen peilen" en voorspelde weinig goeds voor de toe komst. Uitspraak 17 mei. BIRMINGHAM, 4 mei (Rtr) Bijna duizend negers, van wie de helft school kinderen, bevinden zich in de gevange nis na grootscheepse betogingen in de hoofdstad van Alabama, Birmingham. De politie maakte gisteren gebruik van honden en gummiknuppels tegen hon derden demonstranten voor rassenge- lijkheid. Zij richtte brandslangen op ne gerkinderen, „tieners" en voerde char ges uit tegen geknield biddende ne gers. Er werden tweehonderd arresta ties verricht. Donderdag zijn meer dan 800 neger betogers in het hartje van Birmingham in hechtenis genomen. Gisteren zijn twee politie-agenten en een persfotograaf door stenen getrof fen, toen de betoging uiteengeslagen werd. De Amerikaanse minister van justi tie, Robert Kennedy, heeft gisteravond verklaard, dat als men in Alabama blijft weigeren, de negers gelijke rech ten en kansen te geven, onvermijdelijk steeds meer beroering zal ontstaan. Hij achtte overigens het deelnemen van scholieren aan straatbetogingen een ge vaarlijke zaak. Gewoonlijk is de reden tot de arresta tie het deelnemen aan betogingen waar voor geen vergunning is gegeven. DEN HAAG, 4 mei Binnenkort is de benoeming te venvachten van mr. E. Star Busmann, momenteel buiten gewoon en gevolmachtigd ambassa deur te Cairo, tot buitengewoon en ge volmachtigd ambassadeur te Moskou. Aldus heeft een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken be kendgemaakt. Uit welingelichte kringen in Den Haag werd vernomen dat tevens agreement is verleend voor de benoe ming van een ambassadeur van Rus land in Nederland. Voor deze benoe ming zou zijn voorgedragen de heer Iwan Toegarinov. Beide regeringen riepen hun ambas sadeurs terug na een incident in 1961 op Schiphol, waarbij de toenmalige Russische ambassadeur in ons land, de heer Ponomarenko, betrokken was. De heer Ponomarenko kwam op het vliegveld in handgemeen met Neder landse marechaussee's bjj een con frontatie van de Russische geleerde A. Golub met zijn echtgenote. De heer Toegarinov, is 60 jaar oud. Hü heeft vele belangrijke functies be kleed bij het ministerie van Buiten landse Zaken in Moskou, laatstelijk als hoofd van de afdeling Verre Oos ten. De heer Star Busmann is 58 jaar. (Van een medewerker) u men voor het eerst in de ge schiedenis van de politieke cam pagnes de televisie op ruime schaal heeft kunnen inschakelen, blijkt het er voor de heren politici niet makkelijker op te zijn geworden. Wie in een politiek forum voor de t.v. zijn inzichten wil verkondigen moet met het te behandelen onderwerp niet alleen terdege op de hoogte zijn, hij moet bo vendien, wil het gesprek te beluisteren en te bekijken blijven, de gesprekstech- hebben de laatste weken wel aange- niek terdege beheersen. De ervaringen toond dat er in dat opzicht nog heel veel mankeert. Zowel voorzitters als gesprekspart ners toonden vaak een ontstellend on vermogen tot het leiden van of het deelnemen aan een logisch verlopend gesprek. Het beruchte van de hak op de tak springen was er dikwijls niet minder bij dan tijdens het eerste het beste kantinetwistgesprek. We weten wel dat deze opmerking met de zaak zelf, die nu volop aan de gang is, niet veel heeft te maken. Maar het is een feit dat door de nu gevolgde methode heel wat zaken onvolledig en vertroe beld tot het publiek zijn gekomen. Het ligt voor de hand, dat een poli ticus het liefste spreekt over de suc cessen die hij of zij meent te hebben behaald en wat opziet tegen een open bare bespreking van punten waarop ge dane toezeggingen niet of in niet vol doende mate werden verwerkelijkt. Als we de zaak tot nog toe overzien, dient te worden vastgesteld, dat van de so cialistische kritiek op het sociale beleid van de regering-De Quay met veel is overgebleven. In het twistgesprek Rool- vink-Suurhoff zei de laatste op een ge geven moment: „Ik (Suurhoff) zou nooit op het idee gekomen zijn om met de heer Roolvink over de sociale poli tiek te gaan debatteren, daar liggen de grote meningsverschillen niet." Terecht haakte staatssecretaris Roolvink daar onmiddellijk op in met de vraag: als het dan toch goed gedaan is door de regering, waar kwam dan al die kri tiek in pers en ether, die vier jaar lang door de socialisten is gespuid, van daan? Men had daarna dit deel van de dis cussie gevoegelijk kunnen besluiten met de constatering, dat niet alleen vol gens de regeringspartijen, maar ook volgens een van de voornaamste woord voerders van de oppositie op het stuk van het sociale beleid, goed werk is geleverd. Daarna had men dan kunnen overgaan tot de punten van kritiek, waarop naar onze overtuiging ook van regeringszijde een niet afdoend ant woord is gegeven. We denken hierbij in het bijzonder aan het woningbeleid. Waarom zouden we niet ruiterlijk erkennen dat in de bestrijding van volksvijand nummer één de regering niet bepaald gelukkig is geweest. Het is echt niet voor het eerst na de oorlog dat op dit gebied fouten zjjn gemaakt. Natuurlijk is het gerechtvaardigd om naar een verkla ring voor die fouten te zoeken, maar het is uiteraard van pog veel meer be tekenis om samen naar een constructie ve oplossing te zoeken. Of gaat het in deze discussies alleen maar om poli tieke vliegenvanger? Als de P.v.d.A. dan DE oplossing in haar technische alleen in oplossing van dit vraagstuk droeg. Hp wenste toen bewust het aantal te bou wen woningen per jaar te beperken tot 55.000 en hij wenste bewust de opleiding van bouwvakarbeiders te beperken. Beide beleidslijnen, beide getuigend van een tekort aan visie op de omvang van het probleem, werden bepaald om een helemaal niet dreigende werkloosheid onder de bouwvakarbeiders te voorko men. De K.V.P.-miniver Witte heeft radi caal met deze lijn gebroken en het aan tal per jaar gereed komende woningen steeg tot rond 90.000 in 1958. We wen sen niet goed te praten wat daarna gebeurd is, maar te verklaren is wel, dat minister Van Aartsen, de omvang van het probleem onvoldoende kennen de, misschien heeft gedacht: nu het zo goed gaat, kan ik wel wat meer vrp- heid geven. Dat is gebleken fout te zijn. Welnu, alle partijen hebben nu het vaste voornemen gemaakt, zich tot het uiterste in te spannen om in de komen de vier jaar een herhaling van die fou ten te voorkomen. Het K.V.P.-werkpro- gram acht het daarbij noodzakelijke voorwaarde „voor het voeren van een dergelijk beleid de kennis van de wer kelijke behoefte aan woningen, zowel nationaal als regionaal, te verkrijgen uit een in te stellen representatief on- (en niet at! haar politieke) zak heeft, is zij naar onze mening in ge weten verplicht dit voor het gehele Ne derlandse publiek zeer duidelijk te ma ken. Er is, zoals we zeiden, al eens eer der een bijzonder fout beleid ten aan zien van de volkshuisvesting gevoerd. Dat was ten tijde dat de socialistische minister In 't Veld meer in het bijzon der de verantwoordelijkheid voor de derzoek. De resultaten van een derge lijk onderzoek zullen de bouwstoffen moeten leveren voor het ontwerpen van een meerjarig woningbouwprogram." De kritische lezer en luisteraar kan zich hierbij natuurlijk afvragen: zjjn dit alweer niet alleen maar woorden? Vier jaar geleden heeft men toch ook iets dergelijks gezegd. Neen, vier jaar ge leden heeft men dat niet zó gezegd. Men is toen, zonder voldoende inzicht te hebben in de omvang van het pro bleem, te optimistisch geweest in de schattingen. Dat is een van de kern- fouten geweest. Daardoor is er met te weinig planmatigheid gewerkt. Juist het gevorderde onderzoek is een poging die fout te vermijden. De beste propaganda voor een partij is die welke steunt op een dadenrijk verleden. Eerst dan kan men voldoen de vertrouwen hebben in de gepubli ceerde voornemens voor de toekomst. Let wel, we spreken nadrukkelijk over voornemens, geen politicus die zich zelf respecteert en derhalve ook geen poli tieke partij, zal ooit een stellige be lofte doen of kunnen doen. Wanneer een partij mede regeringsverantwoorde lijkheid aanvaardt, betekent dat altijd dat die partij rekening heeft te houden met de wensen van andere partijen. We hebben nu eenmaal in Neder land uitsluitend minderheidsgroeperin gen welke slechts in samenwerking met anderen tot bepaalde besluiten kunnen komen. En natuurlijk zal ieder voor zich de grootst mogelijke druk uitoefe nen om zijn eigen inzichten zo sterk mogelijk te laten doorwerken, ook in de opvattingen van de coalitiegenoten. Maar ook als we met dit alles reke ning houden, menen we te mogen zeg gen, dat het dadenrijk verleden, met name van de K.V.P. veel vertrouwen in de toekomst rechtvaardigt. We gaan dat verleden nu niet meer herhalen, dat is veelvuldig gebeurd en de televisie debatten hebben er nog voortreffelijk toe bijgedragen, dat zelfs de socialist Suurhoff moest erkennen: in sociaal op zicht is er goed werk gedaan. eeft die toekomst ons wat te bren gen, indien het werkprogram van de K.V.P. een redelijke kans krijgt? Als antwoord daarop zou den we vooreerst willen verwijzen naar de zeer concrete plannen van minister Veldkamp. Het is bijna ongelooflijk dat ArilierieriDe m Amsterdam, Herengracht 199-201, 's-Hertogenbosch, H.Steenweg 27-31,teL22321>girolll7570 Telefoon (020) 248486, Eindhoven, Keizersgracht 17, tel. 27442, giro 1130570 Postgiro: 3656, Gemeentegiro A 13656 Tilburg, Stationstraat 17, tel. 30300, giro 1140570 De geruchten als zou er In de oude geschriften een fout zijn geslopen ten spijt, gaat Wage ningen het feit herdenken dat het 12 juni 1263 stadsrechten ver kreeg. Wageningen dateert waar schijnlijk uit de tijd, dat de West- Germanen ons land binnentrokken. De nederzetting, oorspronkelijk gele gen op de Wageningse Berg, breidde zich later uit naar de laagte en deze nieuwe nederzetting ging in grootte en betekenis de oude overtreffen: Oud-Wageningen werd tot Nieuw-Wa- geningen. De meningen over het ont staan van de naam lopen uiteen bij de historici. Enerzijds wordt gedacht aan de Romeinse nederzetting „Va- da", wat betekent doorwaadbare plaats; anderzijds aan de in oude ge schriften vermelde naam „Wagen- weghe". In 1240 voorzag Graaf Otto II van Gelre en Zutphen het dorp van mu- - y,^ Wageningens cultureel trefpunt, de schouwburg .Junushoff". ren, bolwerken, poorten en grachten. Op 12 juni 1263 verhief dezelfde graaf Wapeningen bij oorkonde tot stad met al zjjn rechten. Wageningen werd een vestingstad, in de Middeleeuwen ook wel genoemd „Insula Dei super Ve- leam" ofwel „Godseiland op de Ve- luwe". De gevolgen van deze nieuwe positie zijn wèl ondervonden in de historie: door veelvuldige overvallen en belegeringen, gepaard gaande met E hindering en brandschatting. Van et oude wageningen is dan ook niet veel bewaard gebleven. Geleidelijk- aan veranderde het karakter der stad. Reeds vroeg ontstond er een overwegende tabakscultuur, zodat er ook een sigarenindustrie ontstond. Be halve enkele steenfabrieken, en later ook drukkerijen, is daar niet veel in dustrie bijgekomen. De karakterver- Advertentie) deze bekwame sociale werker kans heeft gezien om naast zijn andere uit stekende daden en plannen, nu ook nog te komen met de Wet op de Arbeids ongeschiktheidsverzekering. We zeg gen nadrukkelijk: naast zijn andere goede daden en plannen. Want we moeten niet vergeten, dat er ook nog een aantal adviesaanvragen liggen bij de SER, te weten: Een afdoende vol ledige regeling van de ouderdomspen sioenen, een volksverzekering voor zwa re medische risico's, de uitkeringskant van het gehandicaptenvraagstuk. Behalve een niet gering aantal klei nere wetten, zoals de ziekenhuistarie ven, wijziging van de Drankwet, ar- beidsverbod voor 14-jarige jongens e.d. ligt er dan nog het moeilijke wetsont werp tot regeling van het ziekenfonds wezen. En als slotstuk is er nu dan gekomen het prachtige wetsontwerp op de arbeidsongeschiktheidsverzekering. We hebben uiteraard nog geen gelegen heid gehad dit bijna 30 pagina's tel lende stuk kritisch door te nemen. Daar komt, ook op deze plaats nog wel de gelegenheid voor. We stellen alleen vast, dat juist het indienen van dit wetsontwerp een nieuw getuigenis is voor de voortvarendheid, waarmede dit kabinet in het algemeen en deze be- windsman in het bijzonder aan de so- 1 ciaie vooruitgang van ons volk wil wer ken. En dat geeft veel vertrouwen in het werkprogram van de K.V.P., ook voor de komende vier jaar. West-Duitsland. Het federale Hoge Gerechtshof te Karlsruhe heeft vrijdag de 44-jarige Berlijner Max Zeitler ver oordeeld tot drie jaar gevangenisstraf wegens verraderlijke betrekkingen met i het Oostduitse ministerie voor staats veiligheid. Zeitler heeft inlichtingen over een nieuw tankonderdeel, dat in West-Duitsland wordt ontwikkeld, door gegeven. (Rtr) andering werd pas volkomen na de vestiging van de Landbouwhogeschool: Wageningen ontwikkelde zich tot amb tenarenstad. De kiem tot deze ontplooiing was in 1876 Thorbeckes wet op het middel baar onderwijs. Wageningen kreeg een rijkslandbouwschool. Naast de ge bouwen voor onderwijs kwamen al spoedig de proefvelden, pomologische tuin, modelboerderij en internaat. Kort daarna werd aan de school een landbouwproefstation verbonden onder leiding van een buitenlands geleerde, prof. dr. Adolf Mayer. In 1896 vond een ingrijpende reorganisatie plaats; een „Rijks Hoogere Land- en Bosch- bouwschool" werd aan de bestaande school toegevoegd. In 1904 vond wederom een uitbrei ding plaats: tot „Rijks Hoogere Land- Tuin-, en Boschbouwschool". Op 15 december 1917 tenslotte werd de wet op het hoger landbouw- en veeartse- nijkundig onderwijs van kracht, die in 1918 tot uitvoering werd gebracht. Se dert die tijd is er bewust naar ge streefd Wageningen te maken tot een internationaal landbouwwetenschap- pelijk centrum. Dat men hierin slaagt, blijkt uit het feit, dat de agrarische instellingen, d.w.z. de Landbouwhoge school met zjjn 26 afdelingen en daar naast de ca. dertig instuten en labo ratoria, grote faam in binnen- en buitenland hebben verworven. Aan ruim eenderde deel der bevolking, waaronder meer dan zevenhonderd academici, geven zij een bestaan. Ge zien de kleine oppervlakte der ge meente en het grote aantal academi ci is wei eens opgemerkt, dat Wage ningen de grootste concentratie van geleerdheid per vierkante meter heeft van de Nederlandse gemeenten. Dat een dergelijke uitgroei reeds jaren geleden werd voorzien, blijkt uit een V.V.V.-rapport uit de jaren '28: „Wat het vriendelijke stadje eene reputatie geeft, wijd, wijd over de grenzen, dat zijn de Landbouwhooge- school, dat zijn de Instituten voor landbouwwerktuigen, voor phytopa- thologie en voor veredeling der plan ten, dat zijn het arboretum, de pomo logische tuin, de proefvelden. Pom peus, imponerend zjjn de gebouwen, die aan de rivierzijde van de weg zien over de uiterwaarden of het front steken naar de Veluwezoom. Zo moest Wageningen op den duur wor den de woonplaats van vele geleer den. Van heinde en verre kwamen zij; de wetenschap legde beslag op hen en gaarne vaak wisselden zij de groote stad voor dit oord van natuur schoon." Evenals elke andere universiteits- of hogeschoolstad heeft ook Wagenin gen zijn normale patroon van studen tenverenigingen voor zijn ca. twaalf honderd studenten. Een wezenlijk deel hiervan vormt de „International Club", het ontmoetingscentrum voor de buitenlandse student; het contact van de Nederlandse student met de buitenlander is groeiende, doch rem mende factoren als een „hokjesgeest" en moeilijkheden in de aanpassing aan eikaars levenspatroon zijn nog steeds aanwezig. Het centrale punt voor bijna iedere student is de „eigen" sociëteit, waar hü zün vrien den en zün „grootste vriend", het goede glas bier, steeds treffen kan. Alle verenigingen leiden dan ook, vooral dank zij hun gering aantal le den, een bloeiend bestaan. Wat zün persoonlü'ke vorming be treft kan de „Wageninger" voldoen de aan zün trekken komen. Ofwel hü bezoekt door anderen georganiseerde toneelvoorstellingen, concerten, lezin gen, etc., ofwel hü organiseert zelf en neemt deel aan dergelü'ke mani festaties. Een typisch voorbeeld is het nu reeds voor de derde maal te rugkerende Nederlandse Studentento neelfestival, 9, 10 en 11 mei. Het gro te probleem voor de student is ech ter de huisvesting. In de zich verjon gende stad wordt het aantal kamers dat beschikbaar is steeds kleiner, ter- wül daarnaast de verhuurder zün vrij heid steeds meer primair gaat stel len. Dientengevolge stügen de kamer- prü'zen tot onredelüke hoogte en gaat de student werken om „het huur- spaarvarken" gevuld te houden. De ouderwetse degelüke „ploerterij" is dan ook nog een zeldzaamheid. Plan nen voor studentenflats zün er reeds jaren (één flat met zeventig kamers is er al), maar de realisering hier van laat nog op zich wachten. De verstandhouding student - burger is goed, ondanks het feit dat de uit bundigheid, studenten eigen, wel eens aanleiding geeft tot botsingen met de meer teruggetrokken Wageningse be volking. Deze laatste groep toont een rijke schakering aan mensen. Ener- züds heeft men de oud-Wageningers, afstammelingen van de tabaksstrip pers en arbeiders uit de steenfabrie ken, die van origine erg teruggetrok ken zün en zich moeilük geven. An- derzfds zün er diegenen, die uit alle delen van het land zün gekomen en hun werkterrein hebben gevonden bjj de Landbouwhogeschool en andere agrarische instellingen. De tussen schakel wordt gevormd door de mid dens tand. Hoe ongelük de bevolking in Wage ningen ook zqn mag, de Wageningers gaan gezamenlük feestvieren ter ge legenheid van het zevenhonderdjarig bestaan van hun stad. Een groots en uitgebreid feest staat van 7 tot 15 juni op het programma, waarbü voor al grote aandacht wordt besteed aan tentoonstellingen. Met medewerking van de Koninklüke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde wordt een tentoonstelling gehouden van bloemen, groenten en fruit. De landbouwkundi ge instellingen in Wageningen zullen in een expositieruimte een indruk ge ven van wat in Wageningen op on- derzoekingsgebied wordt verricht. In het Arboretum „Belmonte" worden met medewerking van de Nederland se kring van beeldhouwers zeventig grote en kleine beelden geëxposeerd van Nederlandse en enkele buiten landse kunstenaars. Als ouverture op het grote feest zullen talrüke sport- en speleyene- menten voor de bevolking plaats vin den; onder meer een speurtocht door de stad aan de hand van een histo rische kaart, concerten, kunstmarkt en een korfbalwedstrüd Nederland België. Op de vooravond van de eigenlüke feestdag zal, na dank- en herdenkingsdiensten, een carillon aan de stad worden aangeboden, waarna een beiaardconcert zal volgen. Do twaalfde juni zullen nog veel meer festiviteiten „losbreken": Gelderse koffietafel, aanbieding van een fon tein, recepties, optochten, sportwed strijden en dansen in de openlucht. Op 15 juni zal Wageningen dan op „uitbundige, doch waardige wüze zün zevenhonderdjarig bestaan heb ben gevierd. In Parijs is het „Thèdtre des Nations" geopend. De eerste voorstelling op dit jaarlijks terugkerende theaterfestival, waaraan groepen uit vele landen deelnemen, werd verzorgd door de Opera van Stuttgart. Een scène uit de moderne Duitse opera „Oedipus Rex". AMSTERDAM, 3 mei Ook dit jaar zullen op Initiatief van Josephine van Gasteren weer vijf jonge acteurs en actrices naar Griekenland gaan om daar het festival van het Griekse na tionale theater in Epidaurus en Athene mee te maken. Het zün Femke Boersma van de Nederlandse Comedie, Peter Oosthoek van Studio, Jules Royaards van de Haagse Comedie, Jan van Ras teren van de Nieuwe Comedie en Eric Schneider van het Nieuw Rotterdams Toneel. Zü zullen op 11 juni per KLM van Schiphol vertrekken. (Advertentie) BELEGGING van tu rn geldmiddelen op termijn. Interen, mogelijkheden met 100% waarborg. Rentevergoeding tot 7% per Jaar. Vragen om Inlichtingen worden «trikt ver trouwelijk behandeld door: M. A. C. Pruy» van der Hoeven, Bedrijfsadviseur. SchoJten- straat 25, Leiden, Telef :ni 71 e

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7