Dominicaanse dreiging met invasie HAITI Amerikaanse en Engelse Marine eveneens paraat Vliegramp in Kameroenéén overlevende J, Tovenarij"in Tanganjika 70 doden Soekarno bezoekt WEST-IRIAN „Wij hebben geen verdere gebiedsaansprakeri BENFIGA-FEIJENQORD Vooral Vlaamse slogans BELGISCHE POLITIE houdt mars op Brussel Salaris van een loopjongen voor beginnende agenten Straaljagers na botsing neergestort Veerpont kapseist op Nijl: Wellicht 220 slachtoffers Rassenonrust in Alabama Onregelmatigheidstoeslag brandweer nog niet vast Lottgering POLITIEKE DRUK JEGENS „SCHRIKBEWIND"? Het weer- Voetreis naar Rome in acht weken volbracht Negers betogen tegen kerkelijke apartheid KLM-toestel met motorgondel tegen de grond Linnen tafellaken uit Zwitserland m MENSEN DIE HET GOED BEKIJKEN KIEZEN ARISTONA woensdag 8 mei 35.000 in Staatsloterij mm -i m»r Voorstellen door de organisaties afgewezen Meer faciliteiten bij ziekenbezoek aan militairen MAANDAG 6 MEI 1963 bureau smedestraat s - haarlem 87ste JAARGANG No. 31428 FALCON TWEEDJASSEN Hier en daar nachtvorst SAN DOMINGO, (Dominicaan se Republiek), 6 mei (UPI) t— Hooggeplaatste Dominicaanse functionarissen hebben gisteren verklaard dat de Dominicaanse Republiek haar dreigement tot een invasie van de aangrenzende negerrepubliek Haïti, eveneens ge situeerd op het eiland Hispaniola, ten uitvoer zal brengen tenzij de regering van Haïti de politieke vluchtelingen in de Dominicaanse ambassade te Port-au-Prince een vrijgeleide belooft. Gevechtsklare Dominicaanse troepen, uitgerust met stukken geschut, hebben reeds offensieve stellingen langs de grens met Haïti, op ongeveer 45 km van Port-au-Prince, inge nomen. Dominicaanse marine eenheden zijn zaterdag naar de Baai van Gonave, tegenover de hoofdstad van Haïti, gevaren. 3 i DJAKARTA, 6 mei (Rtr.) President Soekarno heeft giste ren tijdens een massabijeenkomst te Merauke opnieuw gezegd dat Indonesië na de overdracht van West-Irian geen verdere territo- nü 'n Aristona kopen voor dit èn de komende voetbalfeesten: Finale Europa Cup èn Cup Final! BRUSSEL, fi mei -- Meer dan vijfduizend politiemannen uit alle delen van België nagenoeg de* helft van het hele korps heb ben zaterdagnamiddag in het cen trum van de hoofdstad deelgeno men aan hetgeen De Standaard vandaag als „een indrukwekken de mars op Brussel" afschildert. „Zelfs de journalisten, die het om beroepsredenen nog al eens aan de stok hebben met die politie mannen, moesten getuigen dat het een waardige en belangrijke beto ging was", aldus de verslaggever van genoemde krant. riale eisen heeft. Indonesië zal echter ieder land dat naar onaf hankelijkheid streeft blijven steu nen, zo zei hij. CAïRO, 6 mei (Rtr., UPI) Bij een scheepsramp op de Nijl ujn zaterdagavond meer dan hon derd, misschien wel tweehonderd mensen verdronken. Volgens som mige berichten had het schip, een veerpont, 228 mensen aan boord, volgens andere berichten slechts 123. Vast staat in ieder geval dat tot nu toe 92 lijken zijn geborgen. Vast staat óók dat de veerpont veel meer mensen aan boord hal genomen dan geoorloofd was. De eigenaar en enkele bemannings leden van de pont zijn door de Egyptische politie in arrest ge steld. ~w..- ~r r~" telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Joonnementen 20800 Postgiro 143480 R u! !°°r Beverwiik Zeestraat 50: teiet. 4790 otjKantoor en Red IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Bwectie; W. C. H. Leijdeckers en Mr. W A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oei millimeier- hoogte Omroeoers 16 cents eet m m. hoogte De administratie oehoudt zich net recht voor advertentiën eventueel zonder oogave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents oer week f 2.65 oer maanc t 7.9C oei icwadaal Voor klachten over de bezorging 's avond* tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. jjPOEALA (KAMEROEN), 6 mei (Rtr) »vio 6 vliegtuig- van de luchtvaart maatschappij „Air Afrique", dat onder- ïnij was naar Lagos, is zaterdag op de ««Welnu.. meter een naaai net met «s passagiers bemanningsleden was vertrokken Doeala. Het wrak is waargenomen door eni- ?e opsporingsvliegtuigen. Het ligt op tweeduizend meter hoogte tegen de berg. Een reddingsploeg is naar het Wrak vertrokken, dat 60 km ten wes ten van Doeala ligt. Gevreesd werd, dat er geen overlevenden zijn omdat ■het wrak en de omringende planten groei zijn verbrand. Volgens radio berichten uit Boe-Ea, aan de andere 20de van de berg Kameroen gelegen, ??.dden reddingsploegen bij de over blijfselen van het verongelukte vlieg tuig echter één overlevende hebben aangetroffen, vermoedelijk een Ame rikaan. Afrique", de eigenares van het een gemeenschappelijke taliee Af!itaatschappii van de Frans talige Afrikaanse landen. Advertentie) BARTELJGRISSTR HAARLFM tel. ,13439 f '^STl|iA«M'fji .KQNIN.QSPl.EfKi)'AMSTERDAM T6li\.223596 Verwachting tot dinsdagavond (op gemaakt te 11.15 uur): Zonnige perioden en slechts enkele verspreid voorkomende buien. Zwak ke wind tussen west en zuidwest. In het binnenland hier en daar nacht vorst. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Dinsdag Zon: 5.01—20.18 Maan: 18.48—5 04' (Advertentie) Moederdag-idee: Puur linnen (lijnwaad, zeiden onze voor ouders), kleur-, was- en kookvast. Van KREIER uit Zwitserland - kostelijkl Be drukt met joyeuze dessins van fruit of Qroenten. Voor een matineus ontbijt, ®en gezellige koffietafel, kortom: voor 8feerscheppende moeders. Maten; 170x133 52.50 133x133 37.50 90x 80 15.75 en 19.75 Grote Houtstraat 28 Haarlem - Tel. 11912 DAR-ES-SALAAM, 6 mei (UPI) lnot°4 er'??'d van Tanganjika treedt de Van *Tid krachtig op tegen gevallen tovenarij, waaraan de dood wordt t van zeventig mensen, die de Van n .z®stton maanden in het gebied ««Uw.. Victoriameer werden neerge- vnn n"imet giftige pijlen. Het dragen PUl en boog is nu verboden. uiw! ,week wordt in Dar-Es-Salaam dril gedaan in een proces tegen mnn-ïrouwen die terechtstaan wegens e,n ,een die aangeklaagd werd aarfwls hekserij. Volgens de openbare de er werd met medewerking van vier verdachten een vrouw onthoofd, bV.cf-S -ij ,1?, gesneden en met poeder ku,ïj tijdens een plechtigheid om wade geesten te bezweren. Ook de Amerikaanse marine heeft gevechtsklare eenheden mariniers naar de omgeving van Port-au-Prince gezon den om bijstand te verlenen aan Ame rikaanse burgers, in geval van onge regeldheden in Haïti. Voorts bevindt zich een fregat van de Britse marine in de nabijheid van Haïti, voor het ge val Britse staatsburgers moeten wor den geëvacueerd, zo deelt de Britse ad miraliteit in Londen mede. De atmosfeer in de Dominicaanse hoofdstad is gespannen, maar diplo matieke waarnemers verklaren dat de mobilisatie van de Dominicaanse troepen er op gericht is politieke druk uit te oefenen op Haïti in plaats van het uitvoeren van een onmiddellijke aanval. WASHINGTON (Rtr) De voorzit- ter van de O.A.S, Organisatie van Ame rikaanse Staten, Gonzalo Facio, heeft zaterdag meegedeeld dat in de Ameri kaanse hoofdstad berichten zijn ontvan- genover een waar schrikbewind in Haï ti. De OAS heeft hier te maken met een „buitengewoon ernstige bedreiging" van de vrede op het westelijk halfrond, zo zei hij. Een speciale OAS-commis- sie die een bezoek heeft gebracht aan Haïti en momenteel in de Dominicaanse Republiek vertoeft, had hem meege deeld dat zij „zeer verontrust" is over de situatie. De dreiging van een gewapend con flict tussen Haïti en de Dominicaanse Republiek was echter wat afgenomen, zo had de voorzitter van de commissie, Angel, zaterdag gezegd. Zoals bekend heeft de Dominicaanse Republiek Haïti ervan beschuldigd, de Dominicaanse ambassade in Port-au-Prince te hebben laten doorzoeken. irmtrr Soekarno spreekt tot de menigte in Kota Baru. Advertentie) flmtoua TM (Van onze Brusselse correspondent) De politiemars was georganiseerd door het nationaal syndicaat der Bel gische politie. De overgrote meerderheid der manifestanten was in uniform, al hoewel ongewapend; honderden andere officieren en agenten hadden echter hun burgerpak moeten aantrekken op bevel van hun burgemeesters. Velen waren zelfs naar de hoofdstad getrokken on danks het verbod van hun oversten, die hun hadden bevolen hun gemeente niet te verlaten. Er werden vooral Vlaamse slogans in de stoet meegedragen. Blijkens de spandoeken ging 't in de eerste plaats om een verdediging van sociale eisen en om een manifestatie van solidari teit: „Wij willen een werkelijke her waardering van onze wedden" en „De gemeentelijke politie wil een bijzonder statuut", zo kon men o.m. lezen. Maar sommige groepen schenen ook op 't po litieke vlak wensen te hebben: „Noch links, noch rechts", en „De politie dient het publiek en niet de politiek" lieten zij via hun spandoeken weten aan de lichtelijk verbaasde Brusselse toeschouwers De misnoegdheid, waarvan deze be toging een eerste nationale uiting wil de zijn, heerst al sedert geruime tijd in het Belgische politiekorps. „Het wordt bijna onmogelijk kandidaat-agen ten te vinden omdat de beginwedde bij de politie niet hoger ligt dan die van een loopjongen in een particulier be drijf", aldus het syndicaat. De gemeen telijke politie, die een bijzonder veelom vattende taak te vervullen heeft, kent bijv. ook geen vijfdagenweek. Een twee de oorzaak is de politieke inmenging, waarvan de politie in België soms het slachtoffer is. Tijdens een massameeting, welke na afloop van de protestmars werd gehou den, hekelden de leiders van het na tionaal syndicaat der Belgische politie bijv. het optreden van de grote christe lijke, socialistische en liberale vakbon- rlj vaak de indruk geven ook de politie in het gareel van de partijpoli tiek te willen doen lopen. De organisatoren deelden ook nog mede dat zij alle andere argumenten en mid delen hadden aangewend om hun rech ten te verdedigen alvorens hun toevlucht te nemen tot de mars op Brussel. „En wij hebben ook het recht op straat te komen voor onze belangen, want de straat is ons werkterrein, daar moeten wij elke dag de bevolking dienen en be schermen, De straat is ook van ons. Als wij nu geen genoegen krijgen zul len wij weldra opnieuw manifesteren", aldus een der sprekers onder het oorver dovend applaus van zijn collega's. Na zijn bezoek aan Merauke begaf president Soekarno zich per vliegtuig naar de marinebasis Biak. De regering heeft een „droge" periode van twee dagen voor het eiland ingesteld als voorzorgsmaatregelen tegen onprettige voorvallen tijdens het bezoek van Soe karno. Soekarno zei in Merauke tegen zijn overwegend christelijk gehoor dat hun inschakeling in de hoofdzakelijk moham medaanse natie geen verschil voor hen zou maken. „Indonesië maakt geen on derscheid tussen godsdiensten," zo zei hij. Niemand zal de Nederlanders in Nieuw-Guinea missen, „behalve de paar die een gezellige tijd hebben gehad en hun boter, kaas en bier zullen missen". In 350 jaar tijd hebben de Nederlanders bijna niets voor Indonesië gedaan op gebieden als onderwijs, aldus Soekar no. In zijn rede opperde president Soe karno nog de suggestie om de naam van de Indische Oceaan te verande ren in Indonesische Oceaan. Zaterdagavond waren er op een re ceptie in de voormalige ambtswoning van de Nederlandse gouverneur in Kota Baru Papoea-dansen vertoond voor president Soekarno. De re ceptie, gehouden aan het einde van de eerste dag van Soekarno's bezoek aan West-Irian, werd aangeboden door gouverneur Bonay. In de Humboldt- baai lag de in Rusland gebouwde Indonesische kruiser „Irian" waarvan de contouren zaterdagavond duidelijk zichtbaar waren door een speciale ver lichting. Met deze kruiser is Soekarno naar de nieuwe provincie van Indone sië gevaren. In de baai lagen voorts nog twee duikboten en een aantal es cortevaartuigen. Bij de aankomst van de president in Kota Baru vlogen drie straalbommenwerpers van het type Toe-16 en zes Amerikaanse transport- toestellen over de Humboldt-baai. Soekarno voerde ook zaterdag het woord op een massabijeenkomst. Hij verklaarde hier weer dat Indonesië de rebellen in Noord-Borneo steunt. Dit betekende echter niet, dat Indonesië aanspraak wil maken op noord Kali mantan (Noord-Borneo). Indonesië zou blijven vechten tegen het kolonialisme en daarom was hij Soekarno te genstander van de federatie-Maleisië. Op een gegeven ogenblik vroeg Soe karno de menigte: ,,Is het waar dat u van de Nederlanders houdt en Indo nesië haat?" Het antwoord luidde: „Neen". Daar op wendde Soekarno zich tot de aan wezige buitenlandse correspondenten. ,,De buitenlandse pers, zo zei hij tot de menigte, heeft bericht dat u de Ne derlanders graag mag en niet bij Indo nesië wil. Nu zien zij zelf dat het volk van West-Irian blij is da' het zich bij Indonesië kan aansluiten. Indonesië is nu geografisch volkomen een gewor den" Gouverneur Bonay had eerder op de dag de op Java geboren Soekarno ver eerd met de titel: „Voortreffelijkste zoon van West-Irian." ROME, 6 mei (KNP) De 73- jarige schoenmaker Anton Schwabauer uit Hilversum is te voet van zijn woon plaats naar Rome getrokken. Hij ver trok 3 maart en kwam donderdag in de eeuwige stad aan. De reden waarom de 73-jarige zijn 2000 kilometer lange voetreis heeft ge maakt is, dat hij graag eens de Paus zou willen zien. De heer Schwabauer is r-otestant. Hü heeft onderdak gekregen in de Foyer Unitas aan de Piazza Na- vona. ALMELO, 6 mei Omstreeks half twaalf vanmorgen zijn twee straalja gers van de vliegbasis Twenfhe van het type F-86-K Sabre met elkaar in botsing gekomen en naar beneden gestort. De beide piloten, de 39-jarige kapitein W. A. Jansen uit Rotterdam en de 29-jarige eerste luitenant J. Feenstra uit Amster dam hebben zich met hun schietstoel in veiligheid gebracht. De toestellen zijn naar beneden gekomen in de buurt schap Langeveen gemeente Tubbergen. In de 559e Staatsloterij is een prijs van 35.000 gevallen op nummer 14 2 3 9. De ramp deed zich voor in de buurt van Maghaga in Boven-Egypte. De pont pendelde tussen beide oevers van de Nijl heen en weer omdat een groot aantal bewoners van Maghaga een be zoek wilde brengen aan een begraaf plaats, die gezien vanuit het dorp aan de overkant van de rivier ligt. De pont, die slechts plaats bood aan 80 mensen, kapseisde op een afstand van twintig meter van de oever, voor de ogen van enkele honderden mensen die stonden te wachten op hun beurt om te worden overgezet. Terwijl de reddingswerkzaamheden, waarbij o.a. marinevaartuigen en dui kers werden ingeschakeld, gisteren de gehele dag voortduurden, probeer de de politie definitieve cijfers op te stellen over het aantal personen, dat aan boord van de pont was toen deze kapseisde. Volgens de laatste mede delingen van de politie worden nog 118 personen vermist. Telt men daar bij de 92 geborgen lijken, dan komt men op een totaal aantal slachtoffers van 220, aangezien niet mag worden aangenomen dat passagiers, die wor den „vermist" nog in leven zullen blijken te zijn. Slechts acht passagiers van de pont slaagden erin hun leven te redden door zich zwemmend boven water te houden. Zij werden opgepikt door een toevallig passerend marinevaartuig. De beman ning van dit schip, de Amram, slaagde er ook vrij spoedig in de gekapseisde pont om te keren, maar toen was het voor de redding van de slachtoffers al veel te laat. Op bevel van de Egyptische minis terie van justitie wordt een uitgebreid onderzoek ingesteld naar de' juiste toe dracht van de ramp. BIRMINGHAM (Alabama), 6 mei (UPI) Negers in Birmingham, Ala bama. hebben gisteren getracht de ras senscheiding in veertien alleen voor blanken bestemde kerken te doorbre ken. Zij werden in vier kerken geaccep teerd en nit de tien andere verwijderd. De actie zou veel groter van om vang zijn geweest wanneer er vanmor gen niet per radio was omgeroepen dat negerouders hun in de gevangenis op gesloten kinderen op het plaatselijke tentoonstellingsterrein een uur voor de kerkdienstc begonnen, in ontvangst konden nemen. Ds. Andrew Young, een predikant uit Atlanta die in Birmingham mee werkt aan de integratiebeweging, en ds James Bevel, zeiden dat de bekend making door de stedelijke autoriteiten aan de radiostations was gezonden met het doel vele negers uit de kerk te houden. Zij gaven toe dat het een „ge slaagde list" was. E.-^ijn in meer dan een maand van betogingen tegen de rassendiscrimina tie in restaurants, op de arbeidsmarkt, etc. naar schatting 1300 tot 1500 negers, velen nog maar kinderen, gear resteerd. De betogingen bereikten donderdag, vrijdag en zaterdag een hoogtepunt toen politiemannen en brandweerlieden honden en waterkanonnen tegen de ne gers in het geweer brachten. - "w - MK9I De rampzalige pont op de Nijl. Er steekt nog maar een heel klein deel van hoven het water uit. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 6 mei De vertegen woordigers van de minister van bin nenlandse zaken en die van de amb- tenarenorganisaties in de centrale com missie voor georganiseerd overleg in ambtenarenzaken hebben geen overeen stemming bereikt over de slepende kwestie van de onregelmatigheidstoe slag voor brandweerlieden. De amb- tenarenorganisaties hebben de voorstel len van het ministerie geheel van de hand gewezen. Het woord is nn aan mi nister Toxopeus, die een oplossing moet zoeken om uit de impasse te geraken. De moeilijkheden, die nu ai een jaar duren, hebben zich toegespitst op de onregelmatigheidstoeslag, waarvoor de organisaties tien procent in de sa larissen hadden gecalculeerd Dit ge beurde nadat de organisaties voorstel len van minister Toxopeus voor verbe tering van de brandweersalarissen hadden af gewezen. De minister zou een verhoging van tien procent voor onre gelmatig werk te hoog vinden, omdat hfj van mening is, dat de spuitgasten wei een groot aantal uren maken, maar dat die uren voor een groot deel in wachttijd worden doorgebracht. De leden van de Amsterdamse brand weer hebben de tien procent onregelma tigheidstoeslag, die de gemeenteraad nad willen geven, nog niet in hun zak. Een besluit van de Amsterdamse ge meenteraad voor een dergelijke sala risverbetering is door minister Toxo peus onlangs voor schorsing voorgedra gen. DEN HAAG, 6 mei Bepaalde ver wanten van zieke, gewonde of overle den militairen van de land- en de lucht macht zullen voortaan op kosten van het rijk die militairen kunnen bezoe ken. Een dezer dagen verschenen land machtorder behelst namelük een minis teriële beschikking waarin dat recht is vastgelegd. Tot dusverre werden in in cidentele gevallen de reis- en (even tueel) de verblijfkosten vergoed. Deze faciliteiten zijn nu uitgebreid. (Advertentie) STOMEN STOPPEN GROTE HOUTSTRAAT 5 - TEL. 10771 AMSTERDAMSEVAART 30 - TEL. 11561 BINNENWEG 137 - TEL. 36432 - DEN HAAG, 6 mei Een harde windstoot is er zaterdag de oorzaak van geweest dat de KLM-DC 8 Dr. Albert Plesman bü een tussenlanding te Prest- wick met de rechter motorgondél de grond heeft geraakt. Er stond een sterke zijwind toen het toestel de landing maakte. Passagiers noch bemanning hebben gemerkt dat de motorgondel een ogenblik langs de grond schuurde. Pas na de landing is opgevallen dat dit het geval moet zün geweest, omdat de gon del enige slijtschade vertoonde Het toe stel is naar Schiphol teruggekeerd. De passagiers hebben met een andere DC e van de KLM hun reis naar New Yor voortgezet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1