Spannende zeepkistenrace Feest ingezet met veel zon en muziek Oproepingskaarten worden deze week aan huis bezorgd Aöeeda voor Haarlem STUDIECENTRUM C. van der Ploeg geen mooiprater maar sociaal bewogen man Gevallenen Haarlem herdacht in en omgeving VREEMDE CAPRIOLEN OP PROEFRIT K.V.P.-VERKIEZINGSBIJEENKOMST BEVRIJDINGSDAG HAARLEM Fa. B. ENGELENBERG Drie aanrijdingen op zebrapad Meisje op auto ped aangereden Kettingbotsing op Delftlaan Haarlemmer met opmerkelijke carrière terug naar Binnenhof Indrukwekkende tocht naar ere begraafplaats Kli nderzangconoour Wijkcomité Spaarndam Ir. Haasnoot komt praten over recreatie plan Haarlem-noord VERKIEZINGEN TWEEDE KAMER Reisbureau benadeeld Geld verduisterd en gestolen Verkoper aangehouden Zandvoort Herdenking Expogé op Erebegraafplaats Onaangenaam incident Prinses Margriet op de Keukenhof MAANDAG 6 MEI 1963 PAGINA 3 Muziek Gabaret Tentoonstellingen Grote sortering AUTOLAKKEN Albert de Klerk speelt in München is in onze tijd ondenkbaar zonder kennis. Gespe cialiseerde kennis. Dè ideale manier om die ken nis op te doen, thuis en op de tijden die u schik ken, is studeren bij het Studiecentrum. Een unieke combinatie van schriftelijke lessen, desgewenst aangevuld met gratis mondeling onderricht U kunt kiezen uit meer dan 100 verschillende cur sussen. Vraag vrijblijvend de volledige studie gids bij: CULEMBORG Europees HAARLEM, 6 mei Ook dit jaar weer zijn de doden op tref fende wijze herdacht. Althans door degenen, die met begrip zich rond de verzetsmonumenten had den geschaard. Helaas wordt naar onze indruk hun aantal ieder jaar kleiner. Waar overigens tegen over staat, dat dank zij een voor treffelijke organisatie de school kinderen op hun eigen manier de gevallenen eren. Dat geschiedde tenminste ook zaterdag weer. Bo vendien kregen de jongeren des avonds gelegenheid een speciale bijeenkomst in het Rembrandt- theater bij te wonen. Zij hebben er met honderden gebruik van ge maakt. Velen moesten zelfs teleur gesteld huiswaarts keren. De zaal was tot op de laatste plaats bezet. HAARLEM, 6 mei Met veel zon en Laarveld, had bepaald geen gemakke JJUziek heelt Haarlem vanmorgen de lijke taak de prijzen te verdelen. D< J?erinJ~ ~J'1 15 j,—van de bevrijdingsdag ingezet. Jre scholen hadden bijna alle de gehele •jaK vrijaf, zodat het weer een feest )'®n en voor de jeugd is geworden. Bij 'onderden waren de jongelui naar de J*rote Markt getrokken om daar getuige zijn van het jaarlijkse evenement-bij- bitstek: de zeepkistenrace, onder auspi ciën van het Centrum-comité georga niseerd door Garage Brinkmann. Voor do veertiende maal werd de race gehou den. Omstreeks tien uur reden de deel nemers de arena binnen, voorafgegaan door politie te paard en de St. Joris- band. Er waren ongeveer veertig kop pels, in totaal dus tachtig jongens, die zich in de strijd wierpen. Zowel in de kleine als in de grote klasse was de spanning groot. Sommige koppels, die minder op sier dan op Praktisch materiaal gesteld waren, kwamen met voortreffelijke wagentjes hnr-h\et asfalt. Er werd, vooral in de best heel veel gevraagd van de tpn fc i ers. De levende motoren moes- en het yooral hebben van hun lange oenen. Die benen bleken meestal beslis send te zijn. Het jeugdige publiek volg de gespannen de verrichtingen van 'de rijders en leefden mee met de teleur- Stelling, als een kanshebber zo onfor- tuinlijk was om te vallen. Naarmate de strijd vorderde en ronde na ronde werd afgewerkt, werd het langzaam duidelijk wie de grote favo rieten waren. Als winnaars in de grote klasse gingen tenslotte over de eind streep Jan Cornelisse (bestuurder) en Jan Bulters (motor), die ieder een fiets in ontvangst mochten nemen en samen de wisselbeker. In de kleine klasse triomfeerden Henk van der Schors (be stuurder) en Johan Sliggers (motor), die elk een polshorloge kregen. Bij Brinkmann geschiedde later de prijs uitreiking door de voorzitter van het Centrum-comité, de heer W. H. Naes- sens. Hij betreurde het dat door een hare grap de ballonnenwedstrijd van de hieisjes niet was doorgegaan. Hij zegde he meisjes een compensatie toe. Behal ve de hoofdprijzen reikte hij nog de andere prijzen uit, o.a. een paar voet ballen. Slechts zes koren van lagere scho- 'Jsh namen dit jaar deel aan het kin- herzangconcour, dat traditie getrouw op het karakteristieke en voor dit doel uitermate geschikte Proveniershofje in he ochtend van de bevrijdingsdag Wordt gehouden. Het is te betreuren hat juist het kinderzangconcour er, wat "e publieke belangstelling betreft, I|her jaar iets verwaarkwsd afkomt. Bet spontane element dat in deze kin- Psrzang schuilt verdient beslit grotere belangstelling. Begunstigd door ideale Weersomstandigheden lieten de kinder koren zich van hun beste zijde horen, f-r werd voortdurend fris gezongen, ?et klankgehalte was uitstekend en kenmerkend was de pittige ritmiek. De Programmakeuze viel eveneens zeer loven. Alles bij elkaar was het een bijzonder aangenaam verblijven daar °P het Proveniershofje. De jury, bestaande uit de heren L. van Mechelen, P. Zwaanswijk en J. De prestaties liepen, wat enkele koren be trof, niet ver uiteen. Tenslotte kwam na langdurig beraad de volgende uit slag te voorschijn: 1ste prijs: Marnix- school uit de Dutrystraat met 326 pun ten; 2e prijs: Koningin Emmaschool van het Roerdompplein met 322 pun ten; 3de prijs: St. Jozefschool van de Heerensingel met 316 punten; 4de prijs: Jan Gtjzenschool uit de Ban- doengstraat met 288 punten; 5de prijs: Charlotte de Bourbonschool van de Jan Prinslaan met 281 punten; 6de prjjs Willem de Zwijgerschool uit de Hertzogstraat met 267 punten. SPAARNDAM, 6 mei Het wijk comité Spaarndam heeft tegen woens dagavond een bijeenkomst belegd in het gebouw van de speeltuinvereniging „Nieuw Leven" aan de Boezemkade. Er zal worden gezorgd dat de bijeen komst tijdig besloten is, zodat de bezoe kers de wedstrijd Feyenoord-Benfica niet behoeven te missen. Het hoofd van de afdeling Stadsont wikkeling van Openbare Werken, ir. K. Haasnoot, zal die avond in Spaarndam komen praten over het recreatieplan Haarlem-noord, Mooie Nel en omgeving Spaarndam. HAARLEM ,6 mei Het bureau Ver kiezingen van de Haarlemse gemeente secretarie verzoekt ons het volgende mee te delen: De oproepingskaarten voor de stem ming op woensdag 15 mei zullen uiter lijk zaterdag 11 mei door ambtenaren van de gemeentelijke incassodienst aan de adressen van de kiezers worden be zorgd. Omdat deze bezorging in de meeste gevallen zal plaatshebben op een tijdstip waarop men geen poststuk ken verwacht, is het niet uitgesloten dat de oproepingskaarten (zachtgroen van kleur) voor reclame- of propagan damateriaal worden aangezien. Het is dus zaak de eerstvolgende dagen de in de brievenbus gedeponeerde stukken goed te controleren. Ieder die op de dag van de kandidaat stelling (2 april 1963) in het bevolkings register van Haarlem was opgenomen, ontvangt een oproeping om aan de stemming deel te nemen. Geen oproe ping ontvangen zij die geboren zijn na 2 april 1940; uitgesloten zijn van het kiesrecht; bij volmacht mogen stem men. Gemachtigden ontvangen per post een oproeping om namens de volmacht gever te stemmen in het stembureau waartoe de laatste behoort. Kiezers die een verzoek hebben ingediend om in een andere gemeente te stemmen, ont vangen van beide gemeenten een oproe ping. By de stemming moet de onder tekende roze verklaring die zij van het gemeentebestuur hebben ontvangen, bij de oproeping worden overgelegd. Oproepingen van personen die niet meer aan het aangegeven adres wonen, worden zo mogelijk met opgaaf van het nieuwe adres met spoed aan het bureau Verkiezingen ten stadhuize te rugverwacht. Kiezers die op maandag 13 mei nog niet in het bezit zijn van een oproeping, kunnen zich om inlichtingen persoonlijk of telefonisch (nr. 22040) wenden tot nel bureau Verkiezingen. Tegeljjk met de oproepingskaarten cDJEMa PALACE: West Side Story, 14 jaar. uagelijks 2 en 8 uur. ?ANS HALS: La Ciociara, volw. £.7 en 9.15 uur. •uinsdag 2 en 8 uur. ^t?P: ,(?e week) Sodom en Gomorra, 14 jr. dagelijks 2 en 8 uur. (2e week) Mondo Cane, str. volw. 7 en 9.15 uur. REMBRA.NDT: (2e week) Taras Bulba, 14 jr. A 7 en 9.15 uur. do,: De trottoirs van Chicago. A80, 7 en 9.15 uur. 2*l?I?: Bart tegen hart, volw. Mm» uur' Woensdag 8PuS?°US' 14 3aar' Maandag en Maandag 6 mei. "ng ..De PrinsBmdent"1 °Perettev0OTstel" Grote Dinsdag 7 mei. «oncertdo°or Lês®eaVSpetoan.8 ""r! °rg61" Diversen Dinsdag 7 mei. CircMeBoltiniDreefZiCht' 8 uur: Van^fPSt6? ®Ta"' Raamvest 5. Iedere avond tot 2 uur. Cabaret van 9 tot 11 uur. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/ro 19e eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dag. van 105 u. Zo. 15 uur. 10 april t/m 19 met: avondopenstelling met kaars verlichting, bloemen, floodlight en oude muziek, 8.3010.30 uur. Prentenkabinets schenking De Roos; tekeningen en aquarel len Herman Kruyder. Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw Tekeningen Nederlandse Italiaanse en Franse school. 16e t/m 19e eeuw Fos sielen natuurkundige instrumenten Ge opend' op werkdagen, behalve maandag, van if_3 „ur Eerste zondag van de maand van 1—3 uur. Bisschoppelijk Museum: Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schildeiflm, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10—12.30 en van 1.30—5 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 25 uur In 't Goede Our, Nieuwe Kerkspleln Maand mei: Houtsneden van Cor Basart. Museum ,,'t Huls van Looy". t/m 3 juni: .Van vormende hand tot lopende band' Geopend dag. van 10-17 uur. Zo. van 13 17 uur. Tot en met 3 juni. Keukenhof, Lisse, tot 15 mei openlucht- tentoonstelling van voorj aars- en zomer bloemen. Geopend van 8 uur s.m tot een half uur na zonsondergang. Kasteel Keuken hof, schilderijen, plafondschilderingen en kunstvoorwerpen Vishal. Tentoonstelling Keltische Kunst, bodemschatten uit Salzburg. Geopend dag 10-5 uur, zo.- en feestdagen 1-5 uur, iedere vrijdagavond 8-10 uur t.m. 2 juni. Kunstcentrum „De Ark": Aquarellen en karakterpoppen van Johanna MüllerLim burg en Mary van Regteren Altena—Koning. worden afdrukken van de kandidaten lijst bezorgd. Meerdere exemplaren zijn aan her stadhuis (portiersloge) verkrijg baar. Verzoeken om bij volmacht of in een andere gemeente te mogen stem men kunnen niet meer worden inge diend. Zoals eerder is gepubliceerd, bestond hiertoe tot 2 mei gelegenheid. (Advertentie) Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 13232 OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN HAARLEM, 6 mei In de loop van zondag zijn op het zebrapad Zaanen- straaGRijksstraatweg drie voetgangers aangereden. Omstreeks half 10 liep een 74-jarige voetganger, die bij het oversteken werd aangereden door een 66-jarige bromfietser, schaafwonden aan beide kniëen op. Op het zelfde punt werd omstreeks half drie een 70-jarige voetgangster door een auto, bestuurd door een 24- jarige militaire uit Illinois, aangere den. Zij liep lichte verwondingen op aan handen, linker voet en linker schouder. Na behandeling in het zie kenhuis St. Joannes de Deo kon zij naar huis terugkeren. De derde was een 15-jarige verkoopster. Zij werd door een bromfietser, een 43-jarige metaalbewerker uit Haarlem, bjj het oversteken aangereden. Beiden kwamen te vallen. De metaalbewerker liep schaafwonden aan neus en handen op. HAARLEM, 6 mei Een 56-jarige controleur uit Haarlem, die gistermid dag in zijn auto in de Eksterstraat reed en bij de kruising met de Zwa luwstraat meende dat een voor hem rij dende bromfietser daar linksaf wilde slaan, maakte een serie vreemde ma noeuvres om deze te ontwijken. Hij week sterk naar links, over het plant soen, ramde daar een boom en reed vervolgens weer terug naar de rijbaan. Daar schoot hij te ver door en kwam tenslotte via het trottoir tegen een wo ning tot stilstand. De gevel en de voor ruit van de woning werden vernield. De auto werd zwaar beschadigd en moest worden weggesleept. Ongelukki gerwijs maakte de auto juist een proef rit. De eigenaar van de auto, die naast de bestuurder zat klaagde na afloop over een pijnlijke pols. HAARLEM, 6 mei Een 8-jarig meisje dat gistermiddag omstreeks 6 uur op haar autopedje op de rijbaan van de Lorentzkade reed, maakte plot seling een bocht naar links, nadat zij door een bromfietser gepasseerd was. Een achteropkomende automobilist kon daarop het meisje niet meer ontwijken. Het kind werd geraakt en kwam te vallen. Met een lichte hersenschudding en ontvellingen aan beide knieën moest zjj naar de Mariastichting worden over gebracht. HAARLEM, 6 mei Zaterdag is een 24-jarige chauffeur aangehouden, die er van beschuldigd werd een bedrag van 905, ten nadele van een Haarlems reisbureau te hebben verduisterd. De man, die penningmeester van een reis- vereniging was, had toen het op beta len van een nota aankwam, een geze gelde factuur laten zien. Bij onderzoek bleek echter dat hij de zegel er zelf opgeplakt had. De chauffeur heeft in middels bekend. Bovendien gaf hij toe een bedrag van 770 van de reisver- eniging gestolen te hebben. HAASLEM, 6 mei Een verkoper in dienst van een broodfabriek in Haar lem, is zaterdag aangehouden wegens verduistering van een bedrag van 839,78. Een controleur had de ver duistering ontdekt. HAARLEM, 6 mei. Stadsorganist Albert de Klerk zal dinsdag 7 mei de „Münchener Orgeltage" openen met een concert op het vierklaviers Beckerath- orgel in de Ludwigskirche aldaar. Zijn programma omvat werken van Joh. Seb. Bach, Frescobaldi, Vivaldi, de Grigny, César Franck en eigen improvisaties. HAARLEM, 6 mei Op de Delftlaan zijn gistermiddag omstreeks half drie een drietal auto's bij een kettingbot sing betrokken geraakt. De bestuurder van een van de auto's, een 25-jarige electricien uit Haarlem, wilde op een gegeven ogenblik iets bijremmen. Hij blokkeerde echter de reminstal- latie en stond met een schok stil. Een achter hem rijdende auto, bestuurd door een 39-jarige schilderspatroon uit Haarlem, vloog onmiddellijk tegen hem op, terwijl deze op zijn beurt weer geramd werd door een derde perso nenauto. In de tweede auto. die zwaar beschadigd werd, werd de 37-jarige echtgenote van de bestuurder aan het been gewond, terwijl een 2-jarig zoon tje een hersenschudding opliep. In de derde auto, die eveneens zwaar be schadigd werd, brak de 47-jarige echt genote van de bestuurder haar neus been. Nadat de gewonden in het zie kenhuis waren behandeld, konden al len naar hun woning terugkeren. HAARLEM, 6 mei Een 14-jarige scholierster uit Zandvoort is tijdens gymnastieklessen in een zaal aan de Van Oosten de Bruynstraat ten val ge komen. Het meisje brak daarbij haar rechterbeen. (Advertentie) Nederlands Schriftelijk Erkend door de I.S.O., met medewerking van het Ministerie van Onderwijs HAARLEM, 6 mei De heer C. J. van der Ploeg heeft in een twaalf jarige ambtsperiode als Kamerlid een bedachtzame manier van spreken ge kregen. Af en toe herhaalt hij een zin of een gedeelte van een zin. Minder om tijd te winnen voor een goede or dening van gedachten, dan wel om de zojuist gesproken woorden na te wegen en om na te gaan in hoeverre ze aanvulling of correctie behoeven. In één opzicht is hij in elk geval de eenvoudige handwerksman van vroe ger gebleven; hij spreekt openhartig en vooral wanneer hij over zijn meest geliefde onderwerp: sociale zaken gaat spreken oprecht be wogen. De heer Van der Ploeg is geen mooiprater. Hij vecht voor een eerlijke zaak en hij doet dat vol toe wijding. Een merkwaardige carrière heeft hij gemaakt. In 1907 werd hij in Zoe- terwoude geboren. Met tien jaar stond hij al in de tuin als tuinarbei- der. Later trok hij naar Sassenheim en tenslotte naar Anna Paulowna. Op 20-jarige leeftijd werd hij er voor zitter van de Katholieke Landarbei- dersbond en kort daarna voorzitter van de r.-k. Volksbond en op 23- jarige leeftijd werd hij voor de Staatspartij tot lid van de gemeente raad gekozen. Nota bene op een leef tijd dat hij zelf het actief kiesrecht nog niet had. De jeugdige Van der Ploeg was op gevallen als een uitstekende voorman die hart voor de zaak van de arbeider had. In 1935 werd hij naar het bureau van St.-Deusdedit in Haarlem gehaald, waar hij in tijdelijke dienst te werk werd gesteld. Een jaar later werd hij propagandist in vaste dienst en in 1938 koos de bondsraad hem tot lid van het hoofdbestuur. En in 1941, toen de orga nisatie op het punt stond door de be zetter verboden te worden, volgde hij de legendarische Loerakker op als waarnemend voorzitter. Tijdens de oor log betekende zijn nieuwe functie, dat hij links en rechts illegale contacten moest leggen en onderhouden met de mensen van de ondergedoken vakbewe ging. De nieuwe tijd werd voorbereid en in 1945 dook Van der Ploeg weer op, opnieuw als waarnemend voorzit ter. Maar toen de bondsraad in me: 1946 voor het eerst weer bijeenkwam, werd de heer Van der Ploeg uiteraard tot voorzitter gekozen. In die tijd her innerde de nieuwe KVP-bestuurderen zich de actieve landarbeider als een uit stekend volksvertegenwoordiger. Maai Van der Ploeg had geen tijd om toen al naar het parlement te gaan. Eerst moest de eigen organisatie opnieuw op poten worden gezet. In 1948 verscheen zijn naam op de kandidatenlijst en dank zij een overigens voor een ander bedoelde actie van de boeren, kwam hij op een zodanige plaats, dat hij in november 1949 zijn intrede in de Ka mer kon doen. De cursussen sociologie en economie van de KAB, die hij in de loop der jaren gevolgd had, konden hun vruchten nu eerst goed gaan af werpen. De traditie wil, dat een nieuw Ka merlid het eerste jaar zoveel mogelijk luistert en zo weinig mogelijk in het openbaar spreekt. Wel kon de heer Van der Ploeg in de commissievergaderin gen en vooral in de fractie meewer ken. Uiteraard speelde men hem de landbouwvraagstukken toe, maar al lengs specialiseerde hij zich meer in de sociale problematiek. En nu dr. De Kort het fractievoorzitterschap heeft overgenomen, is de heer Van der Ploeg een der belangrijkste woordvoerders van de KVP-fractie geworden in kwes ties van Sociale Zaken. Vraagstukken van landbouw en so ciale zaken brachten de voorzitter van Niettemin vragen wij ons af, of er in alle gevallen voldoende piëteit wordt betoond. Het gaat toch niet aan, dat zoals wij moesten vaststellen de twee mnuten stilte rokend en met de hoed op worden beleefd. Te betreuren is het ook, dat het verkeer zich aan die stilte niet stoort. De tijd schijnt voorbij, dat op de 4e mei 's avonds het hele leven twee minuten stil valt. Zaterdag avond reden bussen, auto's en brom mers, ook in de nabijheid van de mo numenten jakkerend door. In de Grote of St. Bavo-kerk waren velen bijeengekomen. Daar werden bij de kansel twee kaarsen aangestoken met een fakkel, die door vijf oud-verzets strijders per bromfiets vanuit Nijmegen waren overgebracht. Zij hadden de fak kel ontvangen op de Waalbrug uit han den van de loco-burgemeester van Nij megen. In zijn herdenkingswoord ge waagde ds. J. Bronsgeest van de op dracht, die wij ieder jaar weer opnieuw ontvangen, namelijk om ons de mentali teit van de gevallenen eigen te maken. Het gaat er dus niet allereerst om onze eerbied voor hen te laten blijken door onze zorg voor hun graven en monu menten. In het bijzonder herdacht ds. Bronsgeest prinses Wilhelmina als de Moeder van het Verzet. De muzikale omlijsting werd op pas sende wijze verzorgd door Klaas Bolt aan het orgel en door het Koor Katho liek Haarlem onder leiding van Albert de Klerk. Na afloop trok een lange stoet naar het monument aan de Dreef, waar de fakkel geplaatst werd en bloemen werden neergelegd. Een zelfde plechtig heid geschiedde bij de twee andere mo numenten. Aan de Westergracht sprak mejuffrouw ds. W. H. Buys, die er onder meer op aandrong, dat wij evenals de gevallenen in het perspectief van de toekomst moeten durven leven. Dan pas kan het leven leefbaar worden. Pater P. Brom, franciscaan, memoreerde de liefde van de gevallenen voor hun naas ten. Hij hoopte, dat die liefde in onze verzakelijkte maatschappij inspirerend zou blijven werken. Het muziekkorps van het Leger des Heils onder leiding van de heer B. Schut zorgde voor een stemmige omlijsting evenals de r.k. Har monie „De Spaarnebazuin" en het ka thedrale herenkoor en de zangertjes van de Koorschool onder leiding van Kees Bornewasser. In Haarlem-Noord werden de gevalle nen herdacht nabij het monument aan de Jan Gijzenbrug. Het muziekkorps „Arti et Religioni" onder leiding van de heer H. van Ossenbruggen speelde muziek, ds. P. de Ruig voerde het woord, waar bij hij de mensen verzocht de vrijheid daadwerkelijk te ervaren. Dan pas zou het offer van de gevallenen zijn vruch ten kunnen afwerpen. Zoals geschreven, groot was de be langstelling van de jongeren voor de bijeenkomst in het Rembrandttheater. Emmy Lopez Dias declameerde en „Die Haerlemsche Musyckamer" verzorgde onder leiding van André Kaart de mu zikale omlijsting. Tot besluit werd de film vertoond „Soedjba Asjelowska". Spaarndam In Spaarndam was het ds. J. C. Kroon, die aan de voet van het monument op het Kerkplein de doden van de afge lopen wereldoorlog herdacht. Hij waar schuwde de talrijke Spaarndammers en andere aanwezigen toch vooral niet sen timenteel te zijn bij gelegenheden als deze, maar samen te streven naar vriendschap en vrede onder de mensen. Een dameskoor onder leiding van mej. W. van Eldik verzorgde op passende wijze de muzikale omlijsting van de so bere, maar indrukwekkende plechtig heid. Namens het gemeentebestuur legde de secretaris, mr. H. E. Phaff een krans bij het monument, waarvan de gasvlam ont stoken was met het vuur dat zes kin deren van de Spaarndamse scholen van de Grote Markt in Haarlem naar Spaarn dam hadden gebracht. De plechtigheid werd der traditie getrouw besloten met het neerleggen van een bloemenhulde aan de voet van het monument door de schoolkinderen, gevolgd door die van de oudere Spaarndammers. ZANTVOORT Onder grote belang stelling vond te Zandvoort de nationale herdenking plaats. In theater „Mono- pole" vond een bijeenkomst plaats, die werd geopend met het gezamenlijk zin gen van „Wilt heden nu treden". Topsie Langereis declameerde zeer verdienste lijk „Het carillon" van Ida Gerhard en .,Na de bevrijding" van J. C. Bloem. Nadat het Zandvoorts Christelijk kinder koor een drietal liederen had gezongen, sprak ds. P. J. O. de Bruijne, gerefor meerd predikant, een treffend herden kingswoord, waarin hjj erop wees dat de gevallen verzetsstrijders, in de geest met ons mee lopen in de stille tocht. Hun idealen moeten wij ons voor ogen houden, ons hoeden voor wraakgevoe lens en de naastenliefde beoefenen, die zijn uitdrukking vindt in de liefde voor het vaderland. Ds. de Bruijne memo reerde nog de verleden jaar overleden voorzitter der commissie nationale her denking, de oud-verzetstrijder, wijlen wethouder G. Tates. Tot slot zongen alle aanwezigen het „Wilhelmus". Hierna vond de stille tocht plaats naar het verzetsmonument in het Vijverpark. Om 8 uur zongen het r.-k. kerkkoor en Zandvoorts mannenkoor gezamenlijk ..Beati Mortui" van Mendelssohn Bartholdy en „Ecce, quómödo moritur" van Jacob Handel. Een indrukwekkend besluit van een stijlvolle plechtigheid. HEEMSTEDE In Heemstede werd zaterdagavond een stille tocht gehouden naar het Vrij heidsbeeld bij Groenendaal, waaraan door zeer velen werd deelgenomen. Bij het Vrijheidsbeeld werd de wacht be trokken door enkele oud-strijders uit het verzet en enige militairen. De bur gemeester, mr. A. G. A. ridder van Rappard, legde namens het gemeente bestuur een krans. Ook vanuit het pu bliek werden bloemen bij het beeld neergelegd. Nadat twee minuten stilte in acht waren genomen, werd de sa menkomst besloten met het zingen van het Wilhelmus. Tevoren was in een drietal kerken een speciale herden kingsdienst gehouden. O VER VEEN, 6 mei De jaarlijkse herdenking, die d« Nederlandse vereni ging van ex-politieke gevangenen uit de bezettingstijd (Expogé) vrijdagmiddag (10 mei) op de Erebegraafplaats zal houden, begint om kort na drie uur. Eerst speelt de Muziekkapel van de Haarlemse Politie onder leiding van Jos de Klerk een speciaal voor deze herdenking door de dirigent gecompo neerde marche funèbre. Vervolgens de clameert mevrouw Ennie Mols-de Leeu- we en daarna zal mr. A. G. A. ridder van. Rappard, burgemeester van Heem stede, de herdenkingsrede uitspreken. De plechtigheid op de zogenaamde spreekruimte wordt daarna met decla matie en koraalmuziek besloten. Om vier uur volgt bij de vlaggemast op de dodenakker de kranslegging, waarna het Wilhelmus zal worden gespeeld. La ter op de middag houdt de Expogé in de Hildebrandzaal van restaurant Brinkmann een reünie met gemeen schappelijke maaltijd. O VER VEEN, 4 mei Duizenden trokken zaterdagavond over de Zeeweg naar de erebegraafplaats in Overveen. Opnieuw was het een buitengewoon in drukwekkende stille tocht die zich lang zaam voortbewoog door het golvende duinlandschap, beschenen door het zon licht. Het was windstil en er was geen ander geluid dan dat van de trage trommen. Weer namen opvallend veel jongeren aan de herdenking deel; vele ouders hadden hun kinderen meegeno men. Onderweg, vlak bij de begraaf- laats, was er een klein incident. Inkele jongelui, die rokend en pra tend anderen tot last waren, gedroe gen zich zo hinderlijk, dat één van de deelnemers aan de stille tocht hen met prijzenswaardige hardhan digheid uit de stoet verwijderde. Men vraagt zich af waarom zulk soort jongelui aan de tocht deelneemt. Zij missen zelfs het beetje elementair gevoel en inzicht dat nodig is om te beseffen hoezeer men de gevoelens van anderen kwetst door zich onbe hoorlijk te gedragen. Om precies acht uur klonk op de begraafplaats het hoornsignaal en ver innigde het collectieve zwijgen van al len die om de graven geschaard ston den zich tot een gezamenlijk herden ken. Tijdens de bijeenkomst, die vóór het vertrek van de stoet had plaats gevonden in het gebouw van Publieke werken van Bloemendaal, waren er enige toepasselijke gezangen uitge voerd en hadden prof. B. Hemelsoet van het groot-seminarie van Warmond en de Haarlemse predikant ds. L. G. Chr. Grabandt korte herdenkingstoe spraken gehouden. St.-Deusdedit ook in het Europese par lement (1958), waar hij nu deel uit maakt van de christen-democratische fractie. Merkwaardig zegt hij, hoe goed de samenwerking tussen protestanten en katholieken daar gaat. Maar voor ons land acht hij de tijd van een zo nauwe samenwerking nog niet helemaal rijp. Onderling hebben A.R. en C.H.U. nog teveel problemen op te lossen en teveel weerstanden te overwinnen. Hoewel de heer Van der Ploeg het betreurt, dat het Europese parlement nog maar zo weinig werkelijke be voegdheden heeft, acht hjj het lid maatschap daarvan heel belangrijk om „over de grens te kijken". Hij heeft er kennelijk een goed gebruik van gemaakt, want hij praat met groot gemak over de sociale vraag stukken in de andere landen van de E.E.G. Over de ontwikkeling van het sociale beleid in ons land, toont hij zich bij zonder gelukkig. Vooral minister Veld kamp heeft bergen werk verzet en zijn sociale Mammoetwet zorgt voor een goede afronding van de sociale wetge ving. Dat betekent overigens niet, dat men er nu is. De voornaamste risico's voor de mens zijn nu weggenomen, maar onder sociale zaken in ruime zin moet men volgens de heer Van der Ploeg toch méér verstaan. Het gaat om de plaats van de mens in zijn werkmilieu. Het is onzin te beweren, dat die plaats enkel bepaald wordt door zijn loon. Veel juister zou het zijn, wan neer daarbij ook de medezeggenschap wordt betrokken en de mogelijkheid van bezitsvorming. Het arbeidsloon bestaat uit twee ge deeltes, aldus de heer Van der Ploeg. Men vergeet dat vaak. Enerzijds krijgt men een deel contant in de hand, maar anderzijds krijgt men een deel in de vorm van sociale verzekeringen. Het is een groot goed, dat er voor bepaalde risico's volksverzekeringen zijn ont staan. Dat systeem is nog voor uitbrei ding vatbaar. Maar, aldus de heer Van der Ploeg, men moet toch oppassen de daaraan ten grondslag liggende solida- riteitsgedachte al te ver door te drij ven. Men moet ook niet vergeten, dat het belangrijkste deel van het loon al tijd datgene moet zijn, dat men contant in de hand krijgt. Dat betekent, dat er een grens is aan de dekking van de sociale verzekering uit de premies. De heer Van der Ploeg meent dan ook, dat men in zulke gevallen niet bang moet zijn om een beroep te doen yop de algemene middelen, m.a.w. dat de schatkist het tekort dan maar moet bij passen. Over de loonvorming praat de heer Van der Ploeg graag en veel. Het hui dige systeem ziet hij slechts als een tussenoplossing. Hij zou het graag daar heen willen leiden, dat werkgevers en werknemers samen de loonvorming gaan bepalen, met een beroepsmoge lijkheid op een neutrale instantie, waar in ook de regering vertegenwoordigd is. Maar hij ziet ook wel in, dat de organisaties zowel van werknemers als van werkgevers daar nog niet helemaal rijp voor zijn. Maar de ont wikkeling gaat in de goede richting en het zou de heer Van der Ploeg niet verwonderen, als de organisaties over drie of vier jaar wèl zo ver zijn. LISSE. 6 mei Prinses Margriet heeft vanmorgen in gezelschap van enkele vriendinnen incognito een bezoek aan de Keukenhof in Lisse gebracht. De prinses en haar gezelschap wan delden enkele uren door de kleurrijke parken en tuinen, die nu het hoogtepunt van hun bloei naderen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3