K.L.M. na 5^ jaar weer op Ke major an aan de grond Roemrijke verbinding geruisloosen met vertraging hersteld Yi SCHEREN IN EEN HANDOMDRAAI SCHICK ERHARD bemiddelt in duitse metaalstaking Morgen beslissing voor West- Noordrijnland - W estf alen Doping nog geen probleem voor volksge zondheid Bij amateurs heerst nog sportethiek DrRamsey bezocht ook kardinaal Merciers graf AMSTERDAM-DJAKARTA IN BIJNA 26 UUR De Maghreb en de V.A.R. Acht gewonden bij vechtpartij Ook in Friesland aardgas ontdekt Babylijkje in oud fornuis gevonden Minderheid van Reorganiseerden kon STAKING doordrijven Aartsbisschop van Canterbury in Leuven; een „historische gebeurtenis Doden in het verkeer Ernstig ongeluk bij Goor EXAMENS ABAS Meisjes verdronken Nelson Rockefeller hertrouwd EN SPIEGELGLAD ALLER OGEN GERICHT OP GEKOZEN KANSELIER Gheorghiu priester Twee Nederlandsen in buitenland omgekomen MGR. BROERS BISSGHOP IN BRAZILIË Benoeming kalmeert de zenuwen zonder slaap te verwekken! Afscheid MAANDAG 6 MEI 1963 PAGINA 5 buitenlandse KRONIEK ultra-modernnieuw mesje in twee seconden automa tisch. ultra-snel: apparaat rust in enig-juiste hoek tegen de huid; feilloos scheren ge garandeerd. ultra-veilig: beschermde hoeken van de mesjes. met de unieke Krone mesjes. BONN, 6 mei Aller ogen in West-Duitsland zijn vandaag ge richt op de gekozen kanselier van de christendemocraten, prof. Lud- wig Erhard, die in zijn eigenschap van minister van economische zaken een poging wil doen om het arbeidsconflict in de Westduitse metaalindustrie bij te leggen. Daarmede zou niet alleen worden bereikt, dat de staking in Baden- Württemberg die nu een week heeft geduurd zou worden be ëindigd, maar dat het in Noord- rijnland-Westfalen een bolwerk der metaalindustrie niet meer tot een staking zou komen. Medische leiding Bij studenten (Van een onzer verslaggevers) .SCHIPHOL, 6 mei Zestien Nedor- Wh-M? Passagiers heeft de „Sir Frank nittlegisteravond afgezet op Dja- ïvTf ,s luchthaven Kemajoran. Daar- ffr® kud de DC-8 die vorige week de j°atste KLM-vlucht van Biak naar vJl(!®r'a.n'd maakte, de roemrijke lucht- st Amsterdam-Djakarta her- Ina ''jju® vijfeneenhalf jaar nadat de "««nesisehe autoriteiten de landings- haaa voor Nederlandse vliegtuigen aa ,.n ingetrokken. Ruim twee uur zijn aankomst op Indonesische bo- Z01 vertrok de straalmachine al voor .muisreïs, om vanmiddag nog op pciipho] terug te keren, nog geen ,weeeneenhalf etmaal nadat ze, zater- -j'fmo.-gen, zonder enige bijzondere jachtigheid vandaar was vertrokken. zal intussen nog wel geruime tijd "uren voordat een officiële (her-)ope- j^ugsvlucht naar Djakarta wordt ge- Aanvankelijk zou de PH-DCC van de ■"hsterdamse luchthaven vertrekken 5r>et de zojuist gekozen nieuwe presi- S®ht van de KLM-vliegersvereniging, S? heer Renaud, als gezagvoerder, yegens plotselinge ziekte moest een /^"vanger worden opgeroepen (de Ca- u*dese captain Boyce) en vertrok de juachine enkele uren te laat. De ,,Sir Jrahk Whittle" was geheel volgeboekt. ,v&n de 120 passagiers hadden er ech- 101 een van de tussenlandingsplaat- ®en (Frankfort, Rome, Beiroet, Tehe- £un, Karatsji, Rangoon, Bangkok en yjngapore) als bestemming. Drie maal werd onderweg van bemanning gewisseld; gezagvoerder B. Clynck Uad het commando op het traject ■BangkokDjakarta. Onder de passa giers voor Djakarta bevonden zich een Uantal Nederlandse journalisten dat ehige tijd in Indonesië zal vertoeven, mevr. M. Mussert-Selter die in ^andoeng haar dochter, manager van "et Preanger-hotel aldaar en gehuwd met een Indonesiër, na tien jaar zal weerzien. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek is op het ogen blik de gast van premier Bella van Algerije. Nasser hoopt dat de Alge rijnen zich zullen aansluiten bij de nieuwe V.A.R., die volgens een be kendmaking van 17 april gevormd iou worden uit de staten Egypte, Irak en Syrië. De revolutie in Irak van 8 februari en die in Syrië van 8 maart hadden het politieke klimaat gescha pen voor een toenadering van Bagdad en Damascus tot Cairo, en sinds ruim önderhalve maand koestert men in deze drie hoofdsteden de verwachting dat ook Algiers zich nog eens bij dit gezelschap zal voegen. Maar Ben Bella heeft aanvankelijk niet enthou siast gereageerd, omdat zijn belang stelling voorlopig meer uitgaat naar Versterking van de banden met Alge- Hje s Mohammedaanse buurlanden Marokko en Tunesië. In maart kreeg Ben Bella bezoek van koning Has san de Tweede van Marokko, die een maand tevoren in Rabat een verzoe ning had teweeg gebracht tussen de legeringen van Algerije en Tunesië, hadat eerder het geschil tussen Tune sië en Marokko over de erkenning van de zelfstandigheid van Maure- tanië voorlopig was bijgelegd. Door de drie voormalige Franse gebieden hl Noord-Afrika Marokko, Tunesië ®n Algerije worden nu weer onder handelingen gevoerd over samenwer king in de Maghreb (het westen). Reeds in 1958 maakten zij plannen voor een Maghreb-federatie, maar door verscheidene onderlinge twisten Wam er toen niets van terecht. Nu 's deze idee echter plotseling herleefd. Vóór Ben Bella Nasser in Algiers °ntving, sloot hij vorige week nog een akkoord met Frankrijk, waarin onder 'Peer bepaald werd dat de Franse hoepen vervroegd uit Algerije zouden V'orden teruggetrokken. De Algerijnse Premier wilde met dit akkoord zijn Prestige versterken. Hij kon nu zijn Egyptische ga^t vertellen, dat hij de fransen tot een concessie had ge dwongen. Ben Bella stelt de Maghreb boven de V.A.R. en hij staat argwanend tegenover de persoonlijke ambities van Nasser die er van droomt nog eens te heersen over een groot Ara bisch rijk, dat bijvoorbeeld ook Jor danië zou moeten omvatten. Egypte, Irak en Syrië voeren nu een ware ïenuwenoorlog tegen koning Hoessein Vooral door middel van ophitsende radio-toespraken tot het Jordaanse Volk. Vorige week werd de situatie Zo gespannen dat de V.S. zich ge noodzaakt zagen een waarschuwend ivoord te laten horen. In Washington niaakt men zich vooral ongerust, orn aat een revolutie in Jordanië tot een Ingrijpen van Israël zou kunnen lei den, en tot een hervatting van de "alestijnse oorlog. Volgens de time-table duurt de reis Amsterdam-Djakarta per DC-8 25 uur en 45 minuten (zuivere vlieg- tijd twintig uur). Toen gezagvoerder Van der Hoop 1 oktober 1924 voor de eerste vlucht naar Batavia startte kon hij wel voorzien dat de vliegtjjd aanmerkelijk meer zou bedragen (de eenmotorige Fokker F-7 H-NACC TEGELEN, 6 mei Op de Kalden- kerkerweg is in de nacht van zater dag op zondag omstreeks kwart over een een fikse vechtpartij ontstaan tus sen een groep cafébezoekers. Als ge volg daarvan moest een inwoner van Horst in een ziekenhuis worden opgeno men. De vechtende partijen bestonden uit zeven mannelijke bewoners van het plaat selijke woonwagenkamp en zeven man nen uit de gemeente Horst. Zij hadden tevoren een café bezocht aan de Ne derlands-Duitse grens. Daar schijnt de ruzie te zijn ontstaan, die later op straat is uitgevochten. Bij de ruzie waren ook vrouwen be trokken, die evenwel niet aan de nach telijke „veldslag" hebben deelgenomen. Met messen, ijzeren autosleutels, knup pels en stenen zijn de "echtersbazen elkaar te lijf gegaan. In beide kampen vielen rake klappen. Een achttal perso nen liep verwondingen op. Na ter plaat se of in het ziekenhuis verbonden te zijn, konden allen op één na weer naar huis. ROTTERDAM, 6 mei De Neder landse Aardolie Maatschappij in Olden- zaal, een gezamenlijke onderneming van de Koninklijke/Shellgroep en de Stan dard Oil New Jersey Company, heeft met haar exploitatieboring „Blija" in Verwerderadeel het bestaan van een voorkomen van betumina, in de vorm van aardgas, in de provincie Friesland, aangetoond. De put zal worden onderworpen aan de normale proeven, die zich over een aanzienlijke periode kunnen uitstrekken. Op het ogenblik kan omtrent de grootte van de hoeveelheid aardgas slechts wor den meegedeeld, dat de indruk is gewekt, dat deze niet omvangrijker is, dan van de kleinere tot nu toe in Drente en Over ijssel gevonden gasvelden. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 6 mei Terwijl de frotere kinderen van de familie G. chweigmann, die met vakantie wa ren op een woonschip in Eemewoude, zaterdagmiddag met een roeibootje de plas overstaken naar het recreatieter rein, ging de vierjarige Marianne op de kant bloemetjes plukken. Toen het kind even later vermist werd, ging haar vader de bodem van de plas aftasten In de buurt waar het kind het laatst was gezien. Na een uur vond hij bij een bosje bloemen, dat aan de kant lag, het lijkje van zijn dochtertje. BERKENWOUDE Zaterdagavond verdronk het driejarig dochtertje Geer- truida van de familie C. J. van Herk in een sloot, gelegen tegenover het ouderlijk huis aan de Kerkweg. Het meisje was alleen van een tuin, die door haar vader werd bewerkt, naar huis gelopen. Een vierjarig broertje, dat zijn zusje op weg naar huis even later volgde, vond haar in de sloot. vloog er 127 uur en 16 minuten over) maar niet dat daar nog eens na een noodlanding bij Philippopel aan op onthoud wegens ingrijpende repara ties bijna een maand zou bijkomen. Eerst 55 dagen na haar vertrek uit Nederland kwam de Fokker-machine in Batavia aan... Toen 3 december 1957 het laatste KLM-toestel van Kemajoran vertrok, had de KLM sinds het einde van de tweede wereldoorlog ruim 3600 retour vluchten Nederland-Indonesië uitge voerd, in de jaren '51 en '52 zelfs met een dagelijkse dienst. Voorlopig zal nu eenmaal per week op Schiphol een KLM-DC-8 met bestemming Djakarta het luchtruim kiezen. Of en wanneer die frequentie zal worden opgevoerd hangt uiteraard op de eerste plaats af van de belangstelling voor de zater dag heropende luchtlijn en ook van de faciliteiten die Djakarta en Singapore (vanwaar immers de laatste spron gen moeten worden gemaakt) zuller willen verlenen. De KLM is wat betreft dat eerste niet pessimistisch, al is zij goeddeels afhankelijk van de mate waarin de Nederlandse zakenwereld haa. activiteiten weer in Indonesië zal kunnen ontplooien. De „Sir Frank Whittle" heeft overigens dit weekeinde nog geen belangrijke vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven naar Dja karta gebracht. NEW YORK, 6 mei (Reuter) De gouverneur van de Amerikaanse staat New York, Nelson Rockefeller, is za terdag in het huwelijk getreden met mevrouw Margarette Fitler Murphy. De 54-jarige Rockefeller liet zich vorig jaar scheiden van zijn eerste vrouw. Ook mevrouw Murphy, die 36 jaar is, is gescheiden. Het huwelijk werd za terdag in alle stilte gesloten in een plaatsje bij New York. Rockefeller heeft zijn tweede huwelijk zolang en zo veel mogelijk geheim gehouden. Kenners van de Amerikaanse poli tiek zijn het erover eens dat Rocke fellers tweede huwelijk grote gevolgen kan hebben voor de presidentsverkie zingen, die in de herfst van het volgend jaar worden gehouden, als Kennedy's eerste ambtstermijn ten einde loopt. Rocky", zoals Rockefellers bijnaam luidt, wordt algemeen gedoodverfd als de belangrijkste gegadigde om door de Republikeinse partij te worden aange wezen als kandidaat voor de presi dentsverkiezingen. Thans echter vra gen velen zich af of hij zijn kansen op het presidentschap niet ernstig heeft benadeeld, omdat er ongetwijfeld vele Amerikanen zijn, die er bezwaren te gen hebben dat een gescheiden en hertrouwde man de nieuwe bewoner wordt van het Witte Huis. Na bijna vijfeneenhalf jaar is het weer zover: op Schiphol stappen passagiers in een K.L.M.-vliegtuig dat Djakarta als bestemming heeft. NIEUWENHAGEN, 6 mei Een be woner van een huis aan de Prinses Beatrixiaan alhier, die kortgeleden in het huwelijk is getreden met een 28- jarige weduwe, trof dezer dagen, in een niet meer gebruikt fornuis in de kel der van zijn woning, het stoffelijk over schot van een baby aan. Hij stelde de politie van deze vondst op de hoogte. Ofschoon het onderzoek in deze zaak nog niet is afgesloten, staat het wel vast, dat de baby reeds een half jaar geleden ter wereld is ge komen. Het gerechtelijk laboratorium en met name de patholoog-anatoom dr. J. Zel- denrust tracht te achterhalen of de ba by levend dan wel dood ter wereld is gekomen. In het eerste geval is sprake van een misdrijf. In afwachting van de verdere resultaten van dit onderzoek is de inmiddels hertrouwde weduwe door de politie aangehouden. Advertentie Het Schick INJECTOR- apparaat maakt scheren (Van onze correspondent in Bonn) Aan het gesprek met prof. Erhard neemt van de zjj<le der werkgevers deel de 53-jarige president van de bond van Westduitse metaaündustriëlen Herbert van Hüllen, machinefabrikant ?n bur gemeester van zijn vaderstad Krefeld en van de zijde der werknemers de 52- jarige voorzitter van de I.G.-Metal! (me taalbewerker sbond) Otto Brenner, de chet van de grootste der 16 Westduitse vakbonden, met 1.9 miljoen leden, elek tricien van beroep. Teneinde dit gesprek niet te storen heeft het hoofdbestuur van de I.G. MetalJ afgelopen vrijdag besloten om pas morgen te beslissen, of ook nog voor Noordrijnland-Westfalen de sta king za) worden uitgeroepen en zo ja wanneer. Ook in Noordrijnland-West falen willen de industriëlen zich soli dair verklaren met hun collega's in Zuid-Duitsland en tot algehele uitslui ting (d.w.z. sluiting der fabrieken) overgaan. In Baden-Württemberg zijn thans 1.100 metaalindustrieën gesloten. 400.000 metaalbewerkers zijn werk loos, daarvan eenderde georganiseer- den op grond van het stakingsbevel, de rest ongeorganiseerden op grond van de uitsluiting. Ingeval de staking zich ook nog tot Noordrijnland-Westfalen zou uitbrei den, zouden rond 1.2 miljoen arbei ders op straat komen te staan, ook hier ongeveer een-derde deel georga niseerd. In Baden-Württemberg heeft de staking plus uitsluiting de ondernemers de af gelopen week ongeveer 450 miljoen mark gekost. De metaalbewerkersbond moest 26 miljoen mark aan stakings- gelden opbrengen. De ongeorganiseer den komen ten laste van de staatskas. Zjj krijgen een betrekkelijk geringe steun, die zij later wanneer zij weer gaan verdienen zullen moeten terug betalen. De georganiseerden zijn dus vanwege de aanzienlijk hogere stakings- gelden veel eerder bereid om de sta king voort te zetten dan de ongeorgani seerden, die zeer verbitterd zijn en zich er thans over verwonderen, hoe de min derheid der georganiseerden deze sta king kon doordrijven. Over de loonsverhoging de metaal bewerkersbond wil minstens zes pro cent, de industriëlen bieden 3,5 procent hoort men niet veel meer. De ar beiders zijn zich er terdege van bewust, dat zn door de staking en de uitslui ting al zoveel hebben verloren, dat zij van de loonsverhoging voorlopig toch niets in hun portemonnaies zullen mer ken. Frankrijk De naar het Westen uitgeweken Roemeense schrijver C. Virgil Gheorghiu, die onder meer het bekende boek „Het Vijfentwintigste Uur" heeft geschreven, zal »p 23 mei tot priester van de orthodoxe kerk worden gewijd. (AFP.) DEN HAAG, 6 mei „Doping komt in de Nederlandse sportwereld niet in zodanige vorm voor, dat van een alge meen volksgezondheidsprobleem kan worden gesproken. Vooral bij de over grote meerderheid van de amateurs heerst een gezonde mate van sport ethiek. Bij de beroepssport ligt de zaak anders en doping bij de wielrenners is een openlijk toegegeven feit bij de top sport. B\j de amateurs en bij de profes sionals is er de neiging om tot doping over te gaan. blijkbaar omdat de drang tot recordverbetering daartoe aanleiding geeft". Dit verklaart een commissie van de gezondheidsraad, aan de minister van sociale zaken en volksgezondheid in een rapport over het gebruik van doping in ons land. De commissie heeft geconsta teerd dat doping onder beroepsvracht rijders niet of nauwelijks schijnt voor te komen. Wel is doping vastgesteld bij studenten, artsen, bandmusici en jour nalisten. Nauwkeurige gegevens hier over ontbreken echter. Het veelvuldig voorkomen van doping bij wielrenners komt omdat dezen in het buitenland moeten wedijveren met renners die doping als iets vanzelfspre kends beschouwen. Van de wantoestan den, die daardoor kunnen ontstaan, hebben sportjournalisten melding ge maakt in verslagen over de Tour de France. Volgens deskundigen zou do- (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 6 mei Het bezoek dat de aartsbisschop van Canterbury op het einde van de afgelopen week heeft gebracht aan België heeft in dit land zeer de aandacht getrokken. De lezing welke dr. Ramsey in Leuven hield over het onderwerp „Christelijke spirituali teit en moderne wereld" werd door de Gazet van Antwerpen „een historische gebeurtenis" genoemd. Het was de eer ste keer dat een aartsbisschop van Can terbury was gevraagd om te spreken aan een katholieke universiteit, aldus de Vlaamse krant, die er voorts op wees dat de laatste jaren reeds ver scheidene Anglicaanse geestelijken in Leuven hebben vertoefd. Dr. Ramsey, die tijdens zijn verblijf in België o.m. kardinaal Suenens, aarts bisschop van MeChelen-Brussel, en mgr. (Van onze correspondenten) GOOR, 6 mei Zaterdagavond om half tien is een personenauto met vjjf bewoners uit Enschede op de rijksweg Delden-Goor ter hoogte van het pomp station in de flank gegrepen door een vrachtauto die bestuurd werd door een Belg. Vier van de vijf inzittenden wer den uit de totaal vernielde wagen ge slingerd. Mevr. M. Mulder-Kokhuis (48) werd zo ernstig gewond dat zjj op weg naar het katholiek ziekenhuis in Hengelo overleed. De bestuurder van de auto, de heer L. Tieke (58) uit Enschede, die be klemd achter het stuur zat, liep een schedelbasisfractuur op alsmede een gebroken arm en been en een ge scheurde long. Zijn toestand is zeer zorgelijk. Mevr. Tieke en haar 16-jarige dochter Carla werden eveneens ernstig gewond. De 16-jarige dochter van mevr. Mulder kwam er het beste af. Alle slachtoffers zijn in het katholiek ziekenhuis in Hengelo ter verpleging op genomen. De botsing ontstond doordat de heer T. aan de vrachtauto geen voorrang verleende. HENGELO Op de Enschedestraat is zondagavond mevr. H. de Bruin- Wisman bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Toen zij met haar man per fiets de drukke verkeersweg wilde oversteken, werd zij op het midden van de rijbaan aangereden door een personenauto die bestuurd werd door een 56-jarige inwoner vein Arnhem. Mevr. de Bruin werd zo ernstig gewond dat zij ter plaatse overleed. Haar man liep geen letsel op. WEZEP Zaterdagavond is op rijks weg 28 bij de afrit naar Wezep een auto, komende uit de richting 't Harde, enkele keren over de kop geslagen. De bestuurder, de heer J. W. J. van Wijk uit Zwolle, verloor daarbij het le ven. Hij reed uitzonderlijk snel. Twee ernstig gewonden zijn naar het r.k. ziekenhuis in Zwolle overgebracht. LEEUWARDEN De 24-jarige Piet de Vries uit Sneek is, rijdend met een kalm gangetje op zijn bromfiets door het dorp Idsegahuizen bij het uitwijken voor een jongen die op de weg fietste vermoedelijk met zijn hoofd tegen een lichtpaal gebotst. Hij viel en was op slag dood terwijl zijn verloofde, die op de duo zat, niets mankeerde. Bij het slacht offer kon niet» anders worden gevonden dan een blauw plekje bij de slaap. DEURNINGEN Op de rijksweg Hengelo-Deurningen is zaterdagmiddag de 24-jarige Frans ter Avest met zijn motor uit de bocht gevlogen. Hji kwam tegen een lichtmast terecht. Met een ernstige schedelbasisfractuur is hij in het katholiek ziekenhuis in Enschede opgenomen. Zijn toestand is zorgwek kend. Van Waeyenbergh, rector-magnificus van de Alma Mater, ontmoette, was overigens niet door de academische overheid maar door de oecumenische kring uitgenodigd. Op verzoek van de kerkelijke autoriteit was geen publici teit gemaakt voor de lezing. Niettemin werd de aula van het Maria Theresia- college door vijfhonderd aandachtige luisteraars bezet, onder wie veel pries ters, kloosterzusters en de voltallige aca demische overheid. De voordracht van de primaat der Angelicaanse kerk werd door De Standaard „indrukwekkend" ge. noemd: zij werd besloten met een ge zamenlijk gebed. Alvorens zaterdag naar Engeland te rug te keren, bezocht de aartsbisschop van Canterbury eveneens het graf van kardinaal Mercier, die tussen 1921 en 1925 het voorzitterschap waarnam van een reeks gesprekken tussen katholieke en Anglicaanse theologen. Deze toena deringspogingen bleven zonder directe resultaten, maar hun betekenis in de evolutie der betrekkingen tussen katho licisme en Anglicanisme kan toch be zwaarlijk worden overschat. In verband hiermee herinnerde de Ga zet van Antwerpen ook aan het feit dat kardinaal Mercier bij zijn afsterven zijn bisschopsring naliet aan Lord Halifax Deze laatste schonk de ring aan de kathedraal van York, de voornaamste Anglicaanse bisschopszetel na Canterbu ry; in York wordt het sieraad nog steeds bewaard, ingewerkt in de voet van een kelk. bjj de amateurwielrenners vuldig voorkomen. niet In het buitenland is gebleken dat verzorgers over grote hoeveelheden stimulerende middelen van de ge vaarlijkste soorten beschikten. De commissie geeft in overweging of niet een zekere sanering van het instituut der soigneurs mogelijk is, bijv. door een opleiding verplicht te stellen. De commissie vindt „medische leiding" in de sport beter dan „medische be geleiding". In bepaalde sportkringen betekent „medische begeleiding" al spoedig dat de arts met welke midde len dan ook, desnoods met behulp van doping, ervoor zorgt dat zijn mensen winnen. „Medische leiding" moet inhou den dat bij belangrijke sportevenemen ten altijd een medicus aanwezig is, al zou het slechts zijn om eerste hulp te bieden bij ongelukken en zo sportietsel te beperken. Ook de leefwijze en het di eet van geselecteerde sportbeoefenaars zouden meer volgens gefundeerd me disch inzicht moeten worden geregeld. De spelers die uitkomen voor betaald voetbal hebben als regel nog een be trekking, zodat hun inkomen uit sport als bijverdienste wordt beschouwd. In andere Europese landen schijnt doping onder voetballers toe te nemen. Er be staat gevaar dat trainers van sportclubs van hun overwicht op de spelers ge bruik gaan maken om deze tot doping te brengen. Men acht de mogelijkheid wel aanwezig dat zich onder de talrijke trainers enige elementen bevinden die de spelers van de rechte weg zouden willen afbrengen De commissie meent dat bi) vracht rijders doping nog niet veel voorkomt. Een onderzoek naar het dopingsverschijnsel bij andere maat schappelijke groepen heeft de com missie niet ingesteld. Uit eigen erva ring is haar bekend dat een zekere mate van doping voorkomt bij stu denten. Ook uit eigen wetenschap moet de commissie ,,tot haar spijt melding maken van het gebruik van stimulerende middelen door medici, die menen zonder het innemen daar van een drukke praktijk niet te kun nen volhouden. Over gegevens over doping bij ver plegend personeel, particuliere auto mobilisten, journalisten, bandmusici en het publiek in het algemeen kon de commissie niet beschikken. De aan dacht van de farmaceutische hoofd inspectie is daarop gevestigd en deze heeft in breder verband reeds een begin gemaakt met een onderzoek. Er zijn reeds feiten aan het licht gekomen die tot ongerustheid aanleiding kunnen geven. ROME. 6 mei (AFP) De 28- jarige mej. G. Bakker uit Amsterdam, die in Italië met vakantie was, is door een verkeersongeluk bjj Alassio om het leven gekomen. SEVILLA, (UPI) Mevr. E. M. Blanksman-van der Molen is zaterdag gedood en haar echtgenoot ernstig ge wond toen hun auto met een vracht wagen in botsing kwam. Het ongeluk gebeurde op de verkeersweg Cadiz- Sevilla dichtbij het dorp Cabezas de San Juan. Advertentie) Uw zorgen voor morgen bij de OLVEH geborgen. VATICAANSTAD, 6 mei (KNP) De Paus heeft pater J. Filipo Broers OEM uit Oosterblokker in Noordhol- lanu, thans pastoor in Teofilo Otoni in Brazilië, benoemd tot bisschop van het nieuw opgerichte diocees Caravelas in dat land. Mgr Broers is 46 jaar oud. Hij trad in 1936 bij de Franciscaner minder broeders in, werd in 1943 priester gewijd en vertrok na de oorlog in 1946 naar Brazilië. Toen daar in 1949 de Franciscaner provincie van het H. Kruis werd opgericht door de Neder landse Franciscanen, maakte pater Broer» daar deel van uit. Voor zijn benoeming tot bisschop was mgr Broers definitor van de provincie en pastoor in Teofilo Otoni. De Nederlandse minderbroeders wer ken sinds 1899 in Brazilië in de ziel zorg en het onderwijs. Sedert de op richting van' de eigen provincie voor Brazilië in 1949 bleef Nederland als moederland nog .'steeds nieuwe krach ten sturen. In ruil hiervoor zond de Braziliaanse provincie missionarissen naar de missiegebieden van de Neder landse minderbroeders in Indonesië. De Braziliaanse provincie telt rond 300 leden van wie de helft Nederlanders, de helft Brazilianen. AMSTERDAM, 4 mei (G. U.) Doet. eco.omie: de heren E. de Zoeten en M. L. R la Fontaine, Amsterdam. ROTTERDAM, 4 mei Kand. econ. wetensch.: de heren W. A. M. Kok, H. Ph. Elzerman, J. D. Mulder, A. Kuyvenhoven, D. J. Leij, allen Rotter dam en P. A. Slors, Soest; doet. econ. wetensch.: de heren B. M. Veenhof, Deventer en G. S. baron van Soetse- laer, Rotterdam. SMAKT, 6 mei (KNP) Het kapittel der Nederlandse provincie van de on geschoeide Carmelieten, dat momenteel hier bijeen is, heeft pater Berthold Heynen herkozen tot provinciaal. Het kapittel duurt nog voort in verband met een reeks andere periodieke ver kiezingen en benoemingen. HAARLEM. 6 mei (KNP) Mgr. dr. J. van Dodewaard heeft kapelaan C. J. Hageman van de parochie van de H. Gerardus Majella in Amsterdam diocesaan aalmoezenier van de Ka tholieke Instuif Jong Nederland be noemd tot pastoor van de parochie van de H. Familie in Heerhugowaard. (Advertentie) HAARLEM, 6 mei (KNP) Mgr. dr. J. van Dodewaard heeft op zjij verzoek om gezondheidsredenen eervol ontslag verleend aan pastoor B. G. lx. Ketjzer van de parochie van de H. Fa milie in Heerhugowaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5