Zwanezang van minister Visser: Uitgaven voor defensie moeten verder omhoog Kritiek Eerste Kamer op het personeelsbeleid „Menselijke verhoudingen ouderwets HET DOEK VALT IN LISSABON f SoekarnoGeen hater van Nederlanders en evenmin een communist President spreekt Nederlands Schelde-Rijnverbinding Brussel - ondanks Haagse twijfels - optimistisch FEIJENOORD krijgt deksel op de neus Afspraken bij een kabinets formatie Zware straf voor dominee KING Na vonnis werd hij echter tegen borgsom vrijgelaten NAAR ARRESTANTEN WAGEN J. J. VAN K00TEN SCHRAVENDIJK Het weer- Antwerpen krijgt na honderd jaar zijn zin Politiek forum Anti-propaganda Oude vrouw door neef vermoord RASSENSTRIJD ALABAMA Kwestie-Mindszenty Besprekingen in Boedapest „zeer moeilijk" Minister De Pous: P.v.d.A. zou evenwicht in gevaar brengen ketting of collier a la mode DONDERDAG 9 MEI 1963 87ste JAARGANG No. 31431 V> DEN HAAG, 9 mei In zijn laatste begrotingsrede heeft mi nister Visser in de Eerste Kamer gezegd dat de defensieuitgaven Verder omhoog zullen moeten. De minister wilde niet aangeven mat hoeveel het begrotingstotaal, dat voor 1963 reeds 2.2 miljard gul den bedraagt, zal moeten stijgen. Hij zei wel, dat de mate waarin de leden van de NATO erin zul len slagen zich meer aaneen te sluiten, deze stijging zal bepalen. Hoe meer integratie hoe minder kosten voor defensie. Dezelfde noodzaak van meer integratie be heerst ook de internationale atoommacht. Het gaat daarbij niet om de oprichting van vele nationale nucleaire strijdkrachten, maar om een multi-nationale atoommacht. De Britten hebben met hun „bomber-command" al voor een waardevolle inbreng ge zorgd. Verkorting diensttijd [juède en nappa vesten Tijdelijke opklaringen TASSEN B/0UX tassen en portemonnaies tiie moeder zelf zou kiezen BRUSSEL, 9 mei Ondanks de berichten uit Den Haag, vol gens welke betwijfeld mag wor den of het Belgisch-Nederlandse protocol, inzake de Schelde-Rij'n- verbinding, inderdaad maandag kan worden geparafeerd, is men er in Brussel vast van overtuigd dat de opzienbarende verklaring terzake, welke dinsdag werd af gelegd door de Belgische minister van Openbare Werken, op meer berust dan alleen maar wishful! thinking. Weliswaar heeft men begrip voor de netelige situatie, waarin de Nederlandse regering misschien werd geplaatst inge volge de onverwachte en eenzijdi ge bekendmaking van de datum der ondertekening, doch ander zijds herinnert men er aan dat de eindbeslissing toch al geruime tijd in de lucht hing, zodat van een complete verrassing bezwaarlijk sprake kan zijn. Benfica de beste: 31 Weer wurgmoord in Boston SOLEX-OTO Grote Houtstraat 51 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red ümuiden: Leeuweriktaan 30 Teiefoon 5790 Directie: W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severfn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeter hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte. De administratie behoudi zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week t 2.65 oer maano 11 90 oe* Kwartaal. Voor klachten over de bezorging 's avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. (Van onze parlementaire redacteur) JVIinistei- Visser zei dat zijn ambts- Pe™« boeiend was geweest maar dat nij wel had ondervonden dat zijn post van minister van defensie spe ciale moeilijkheden meebrengt. Het departement is uiterst kwetsbaar, zei hij omdat iedereen er op uit is op alle slakken zout te leggen en vaak unfaire kritiek levert. De liberale fractievoorzitter mr. v. Riel, die het vorig jaar zijn partijge- hoot-minister bijzonder scherp had aan gevallen vanwege zijn personeelsbeleid, hetgeen in zijn eigen partij grote on rust en zelfs scheuringen teweeg bracht, was ditmaal erg vriendelijk. Hij prees de minister vanwege het richting ge wande werk dat op materieel gebied op zijn departement was verricht. Toch kon hij niet nalaten zich aan te sluiten bij het betoog van mr. dr. De Gou(KVP) die met betrekking tot het personeels beleid weer bijzonder kritisch was. Door de A.R.-woordvoerder Algra uit zijn (ent gelokt, moest mr. v. Riel later duidelijker bevestigen, dat hij geen Woord terugnam van wat hij het vorig Jaar had gezegd. Tussen beiden ont spon zich een debat, waarbij de heer Algra de verlegenheid van mr. v. Riel Uitbuitte zodat deze laatste de conclu sie trok, dat de „Friese jpère noble" bezig was op irriterende wijze een ver- ■Tiezings vuurt je te stoken. Interessant was de mededeling van "taatssecretaris Calmeyer, dat er voor bereidingen worden getroffen om over (e gaan naar een nieuw aanvullings- Wsteem. Er is een eerste proef gehou den, die geslaagd lijkt, maar waarover rapporten van de NATO verwacht Worden. Komt het ervan, dat dit nieuwe systeem wordt ingevoerd, dan kan ge rekend worden op een verkorting van de diensttijd tot achttien maanden. Het (Advertentie) BARTEUQRISSTR. HAARLEM TEL. 13439,;. ij'USLSTRAAI (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Opklaringen, maar later weer toe nemende bewolking met aan het einde van de dag in het westen van het land enige regen. Dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. f*?nvankelijk zwakke veranderlijke w,nd, later matige wind tussen zuid west en zuid. Zon: VRIJDAG: 4.56-20.18. Maan: 22.05-6.11. (Advertentie) BARTFLJORiSSTP 16 HAARLEM huidige kabinet zal hierover geen be slissingen' meer nemen, ook niet wan neer het na de verkiezingen nog enige tjjd demissionair zal zijn. De nieuwe minister van defensie zal deze zaak definitief moeten regelen. Mr. De Gou richtte zijn felle kritiek vooral op de menselijke verhoudingen bij defensie, die volgens hem ouderwets zijn. Hij zei dat de rechten van de mi litairen tekort waren gedaan door „va derlijke vermaningen" dat zij niet voor ieder wissewasje naar het ambtenaren gerecht moeten lopen. Een „wissewas je" is een subjectief begrip. Het gaat om heilige rechten, die men niet mag beknotten, aldus dr. De Gou. Hetzelfde gold volgens hem voor het pleitrecht van officieren. Men kan het juist vin den of niet, dat officieren als pleiters kunnen optreden, maar het staat nu eenmaal in de wet en die moet worden nageleefd. Mocht het pleitrecht in de toekomst gewijzigd worden, dan zou hij althans voor defensie graag een onaf hankelijke ombudsman zien. Minister Visser zei, dat hij het pleitrecht niet wilde verbieden, maar hij vond wel dat er onevenredig grote aandacht aan een enkel geval was geschonken. Dat geval heeft bovendien nog op een misverstand berust. Staatssecretaris Calmeyer weerleg de de beschuldiging van mr. De Gou, dat thans zou worden gewerkt aan de voorbereiding van wat de Generale Staf de gewenste afvloeiing van offi cieren noemt. Daartoe zou een speci aal geneeskundig onderzoek zijn in gesteld. Mr. De Gou zei, dat dit grote onrust en wantrouwen tegen de militai re geneeskundige commissies tengevol ge heeft gehad. Vele officieren wenden zich thans liever tot een burgerarts. De staatssecretaris antwoordde, dat de Ghef van de Generale Staf een aantal van 28 officieren van boven de 50 jaar inderdaad, als minder geschikt had voorgedragen voor afvloeiing. De bewuste commissie heeft echter, in- plaats van dit aantal uit te breiden, het tot 17 gereduceerd. De veronder stelling dat er grote opruiming zou worden gehouden onder de 464 ma joors en luitenants-kolonels in het le ger noemde hij een „kwaadaardig ver zinsel zonder enige grond van waar heid". Dit zou immers het gehele ka der ontwrichten. Minister Visser zei nog dat over de regeling van het achterstallig salaris van de heer v. d. Putten nog geen be slissing is genomen. Hij vond dit geen principiële, maar een zuiver praktische zaak. „Ik kan niet in een enkel geval afwijken van de jurisprudentie die voor het gehele rijkspersoneel geldt", zo mo tiveerde hp zijn weigering om het volle achterstallige salaris voor deze ambte naar te voldoen. Staatssecretaris P. de Jong (Marine) heeft uiteengezet, dat er inderdaad door opleiding van personeel en ver groting van kennis wordt gewerkt aan de voorbereiding van het gebruik van atoomkracht als voortstuwing van ma rineschepen. Dit is heel hard nodig, nu steeds duidelijker blijkt, dat de Rus sen zich in toenemende mate in dezelfde richting inspannen, aldus de Staatsse cretaris. De begroting is z.h.s. aangenomen. DJAKARTA, 9 mei (ANP) „Ge looft u mjj, dat ik noch een commu nist, noch een Belanda-hater (hater van Nederlanders) ben". Dit zei president Soekarno gisteravond in een redevoe ring in de sporthal van het grote sta dion van Djakarta. Het Indonesische staatshoofd sprak op een bijeenkomst ter herdenking van het honderdjarig bestaan van het Indonesische Rode Kruis. „Schrijft u maar op", zei Soekarno, terwijl hij zich richtte tot een groep Nederlandse journalisten, die de plech tigheid bijwoonden, „wij zijn ook vrien den van Nederland". In de sporthal steeg een luid applaus op van de onge veer 10.000 Indonesiërs. Een luid gelach weerklonk eerder tijdens de rede van Soekarno waar in hij herhaaldelijk in het Nederlands overging en naar zijn Nederlandse toehoorders keek toen hij zei: „Wij hebben de Nederlanders gesmeekt Irian Barat terug te geven. Zij haal den de schouders op. Toen moesten (Van onze Brusselse correspondent) Hoe ook, in bevoegde Belgische krin gen is men positief en optimistisch ge stemd. Verwacht wordt dat de dele gatie, welke zich volgende week maan dag naar Den Haag zal begeven, in dien de overeenkomst inderdaad kan worden ondertekend op die dag, zal bestaan uit eerste-mmister Lefévre, minister van Buitenlandse Handel Bras- seur, minister van Openbare Werken Bohy en adjunct-minister van Buiten landse Zaken Fayat. Naar gisteravond eveneens uit door gaans wei-ingelichte bron kon worden vernomen, voorziet de ontworpen Schelde-Rijnverbinding in het graven van een breed zee-kanaal tussen de Antwerpse haven en de Oosterschelde via de sluis van Zandvliet. Vervol gens zou het tracé van de Eendracht worden gevolgd, waarna een nieuw kanaal door St. Philipsland zou uitmon. den in 't Volkerak. Hierdoor zouden meteen 't Hollandsch Diep en de Rijn worden bereikt. In feite gaat het dus om de verwezenlijking van het tracé dat indertijd met zoveel kracht werd verdedigd door de Nederlanders Van Konijnenburg, Gerretson en Van der Poel en dat ook Ln Antwerpen instemming vond. In begrijpelijkerwijze enthousiaste ar tikelen na honderd jaar krijgt Ant werpen aldus immers eindelijk zijn zin heeft de Belgische pers de voorde len onderstreept welke aan dit „Moer- dijkkanaal" zijn verbonden. De vaar route is niet alleen 15 km korter, maar vooral veel veiliger. Aangezien het ka naal van Hansweert naar Wemeldinge wegvalt wordt ook duwvaart en zelfs snelvaart mogelijk. Van belang wordt het eveneens geacht dat het ontwerp van de nieuwe Schelde-Rijnverbinding rekening houdt met de ontwikkeling van de haven van Gent. Een breed kanaal zal inderdaad de Oosterschelde, weste lijk van Bergen op Zoom, verbinden met de Westerschelde, westelijk van Bath, waardoor Gent in de toekomst bereik baar zal zijn voor duwvaart komende uit de Rijn. wij het wel nemen". Tot de Nederland se journalisten vervolgde hij: „Een van uw ministers heeft eens gezegd: wij willen het wel aan Indonesië ge ven, maar niet aan Soekarno. want hij is een hater van Nederlanders en een communist. Is dat niet zo?" Met stemverheffing voegde hij hier aan toe: „Ik ben geen hater van Neder landers, maar van het Nederlandse imperialisme", welke uitspraak even eens luidruchtige reacties in de enor me zaal tot gevolg had. Het thema van de rede van president Soekarno was „Eigen ziel en wil" van Indonesië om lid te zijn van het inter nationale Rode Kruis. De president be toogde, dat Indonesië iets beters heeft met zijn „Pantja Sila" (de Indonesi sche staatsideologie), dan de Verenigde Staten met de onafhankelijkheidsverkla ring van Jeilerson en de Sovjet-Unie met 't communistisch manifest. „In Jef ferson's verklaring wordt naast recht op leven en vrijheid gesproken van recht op het najagen van geluk. In onze Pantja Sila hebben de Indonesiërs de realiteit van het geluk". Hierop verder ingaande zei de president, dat Indone sië daarom tegen elke vorm van over heersing en imperialisme is, hetgeen de reden is voor de Indonesische oppositie tegen de vorming van een Maleise Fe deratie met Brits Borneo. Terwijl hij ook Nederland noemde zei hij, dat geen en kel volk vrij kan zijn door anderen te onderdrukken. „Indien Nederland door een ander land zou worden onderdrukt zouden wij ook dat land helpen", zo sprak Soekarno onder donderend ap plaus. Het verleden liet de Indonesische pre sident echter evenmin onvermeld. De voormalige onderdirecteur van de KLM, dr. E. van Konijnenburg onder zijn ge hoor ontdekkend, zei hij, ook bereid te zijn bloed te geven, aan deze vertegen woordiger van het koloniale systeem, indien hem een ongeluk zou overkomen. Zijdelings had de Indonesische president zich jegens „zijn beste vriend" zoals hij dr. Van Konijnenburg later in zijn rede noemde er voor verontschuldigd hem op deze wijze in zijn toespraak te hebben betrokken. Soekarno sprak ruim een uur en volgens waarnemers gebruik te hij in geen jaren zoveel Nederlands in een openbare toespraak. Op de volle tribunes van de sporthal werd luidruchtig gereageerd wanneer hij veroordelend sprak over het verle den, maar ook, toen hij zei, dat Indo nesië met alle volkeren, ook met Ne derland, vrienden wil zijn. LISSABON, 9 mei Feijenoord heeft het niet gehaald. De met enorme span ning tegemoet geziene wedstrijd in Lissabon tegen de bekerhouder Benfica eindigde in een zege met 31 voor de thuisclub. Daar de eerste wedstrijd in Rotterdam een gelijk spel (00) op leverde, heeft Benfica zich geplaatst in de finale, die het over twee weken in Londen tegen de FC Milan moet spelen. Feijenoord was in aiie opzichten de mindere van Benfica, dat bij de rust al met 20 vóór stond en na de hervatting nauwelijks bedreigd werd. Bouwmeester maakte het enige Rotterdamse doelpunt met een fraai schot. Maar de situatie was op dat moment al hopeloos. Van 30 werd het 31. Op de sportpagina kunt u meer over de wedstrijd lezen, terwijl wij voorts aan dit voor Neder land unieke sportgebeuren een speciale foto-pagina hebben gewijd. Op de foto wordt Eusebio, de ster linksbinnen van Benfica, pven verzorgd, nadat hij een blessure had opgelopen. AMSTERDAM, 9 mei Ruim drie honderd Amsterdamse studenten heb ben woensdagavond een door het poli tiek gezelschap van de Vrije Universi teit georganiseerde politieke forumbij eenkomst in Krasnapolsky bijgewoond. Het forum bestond uit de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid dr. G. M. J. Veldkamp (KVP), de mi nister van Financiën, prof. dr. J. Zijl stra (AR), en de Tweede-Kamerleden prof. dr. H. J. Witteveen (vice-voor- zitter der WD) en drs. J. M. den Uyl (P.v.d.A., Amsterdams wethouder van Publieke Werken en oud-directeur der Dr. Wiardi Beekman Stichting). Dit viertal economen sprak en discussieer de over het thema: wat zijn de centrale punten bij de komende kabinetsfor matie. Prof. Zijlstra stelde o.m. dat de er varingen van 1952 en 1956 hebben ge leerd dat bindingen tussen kabinets formateur en kamerfracties op niets uitlopen. Wel noodzakelijk en de enige juiste binding acht hjj tussen de for mateur met een program en de men sen, die hij aanzoekt om minister te wor den. Deze zullen dan wel rugge spraak houden met degenen met wie zij politiek verwant zijn. Spreker acht dit staatsrechtelijk de juiste wijze. Minister Veldkamp was van oordeel dat men over enkele kernpunten met elkaar een afspraak moet maken, en sprak in dit verband van „een poli tiek gentelemen's agreement". Bij een kabinetsformatie moet worden voor komen dat er tijdens de regeringspe riode een kabinetscrisis kan komen. Volgens spreker zal voor 1963 een heel belangrijk punt zijn: wat zal men de voorrang geven. Hij stelde dat via de formateur een afspraak moet worden gemaakt met de fracties. Drs. Den Uyl oleek voor af spraken ten aanzien van de centrale punten met de fracties te zijn. Daar hebben naar zijn mening de kiezers recht op. Prof. Witteveen zei dat te vergaande afspraken met de fracties een groot gevaar inhouden. Dit kan er toe leiden dat in het openbaar in het parlement een aantal kamerleden een ander standpunt moet gaan innemen: men moet volgens hem vrij blijven. BOSTON, 9 mei (UPI) Voor de tiende maai in de afgelopen elf maan den is in of nabij de Amerikaanse stad Boston een wurgmoord gepleegd. Dit maal was het slachtoffer een 27-ja- rige muzieklerares. Zij werd levenloos in haar flat aangetroffen met een kous om haar hals geknoopt. Zij werd waar schijnlijk aangerand voordat zij werd gedood. De lerares was ongehuwd. Minister Veldkamp heeft geduren de deze verkiezingscampagne al heel wat lof mogen oogsten. De kiezer heeft hem voornamelijk Ieren kennen in zijn kwaliteiten als overwinnaar. Misschien is de bewindsman door zoveel lof vergeten dat een staatsman behalve door fraaie overwinningen ook lauweren kan oogsten door zich een goede verliezer te tonen. Hij ver» zuimt die kans echter als hij m zijn verkiezingstoespraken propaganda blijft maken voor een commerciële televisie, waarover de Tweede Kamer waaronder een grote meerderheid van de K.V.P.-fractie zicb in af wijzende zin beeft uitgesproken. Al» de minister maar blijft volhouden dat zijn commerciële televisie er tóch komt en als hij niet ophoudt toespe lingen te maken op de „potjes die hij nog op het vuur heeft staan' moet hij er zich niet over verbazen als de genen die hij bestrijdt, omzeilt of negeert wat doet hij eigenlijk? wantrouwend worden. Wij vragen ons af of de positie van minister Veld kamp in zijn partij zo sterk is dat hij ongestraft een actie mag voeren die wij als anti-propaganda voor d« K.V.P. ervaren. DRIEBERGEN, 9 mei Een 36-ja rige inwoner van deze gemeente heeft bekend zijn 81-jarige tante, de weduw® G._ die ook hier woonde, door wurging met een sjaal om het ieven te hebben gebracht. Familieleden van de weduwe troffen haar op 25 april dood in bed aan. Daar de bejaarde vrouw hartpatiënte was, werd aanvankelijk aan een natuurlijke dood gedacht. Na de begrafenis vatte de rijkspolitie verdenking op tegen de ongehuwde neef. Hij werd op 3 mei aangehouden. Na voorgeleiding voor de 'fficier van justitie en de rechter-com- missaris te Utrecht heef* de man be kend. Dr J. Zeldenrust, hoofd van het ge rechtelijk geneeskundig laboratorium, beeft sectie op het stoffelijk overschot verricht Een blanke politieman in Alabama's Birmingham verwijst negerkinderen met zijn knuppel naar een arrestantenwagen. Van de gezichten van de kinderen leest men af, hoezeer de zin van het gedrag der blanke rassenscheiders hun ontgaat WENEN, 9 mei (Rtx) Van ge- zaghebbende zijde in de Oostenrijkse hoofdstad wordt vernomen, dat de be sprekingen tussen de Hongaarse rege ring en mgr. Agostino Casaroli, plaats vervangend chef van het Vaticaanse secretariaat voor bijzondere zaken, over de kwestie-Mindszenty en andere ker kelijke aangelegenheden „zeer moei lijk" zijn verlopen. Het overleg, waar over zowel het Vaticaan als de Hon gaarse regering het diepste stilzwijgen bewaren, had volgens de Oostenrijkse gezaghebbende bron een „delicaat ka rakter". Voorts is nog bekend geworden, dat op een gegeven moment verscheidene Hongaarse ministers deelnamen aan het overleg met de Vaticaanse onderhande laar, en dat deze laatste ook een ont moeting heeft gehad met een functio naris van de Amerikaanse legatie in Boedapest, waar kardinaal Mindszenty zoals bekend sinds de opstand van 1956 asiel geniet. Volgens het persbureau UPI vond daar gisteren een ontmoeting plaats tussen de Hongaarse kardinaal en mgr. Casaroli. (Advertentie) De nieuwe Solex met vol-automatische koppeling vanaf 375. Houtplein 18-20 - Haarlem Tel. 12000 UTRECHT, 9 mei Minister De Pous heeft op een verkiezingsver gadering van de CHU gezegd, dat het met de P.v.d.A. in de regering, moeilijker zal zjjn een evenwichtig sociaal-econo misch beleid te voeren. De socialisten willen nu eenmaal een heel andere richting in, zoals duidelijk blijkt uit hun recente studie: „Om de kwaliteit van het bestaan". Zij willen de over heidsvoorzieningen opvoeren en dat be tekent belastingverhoging. Andere groe peringen zijn veel eerder bereid de be tekenis van extra overheidsvoorzie ningen goed al te wegen. Met de so cialisten ontstaat zodoende veel eerder het gevaar van overbesteding. De kracht van een kabinet wordt vol gens minister De Pous niet aleen be paald door positieve maatregelen, die het kabinet-De Quay voldoende heeft opgeleverd. De regering moet ook de moed kunnen opbrengen niet alle wen sen te accepteren. Wel was de minister er voor dat met de oppositie steeds rekening wordt gehouden. Dit versterkt de democratie En dat was ook een van de doelstellingen /an het kabinet-De Quay. Zo valt vanzelf de noodzaak weg om tevoren minutieuze en gede tailleerde afspraken te maken, waar door de behandeling in het parlement een klucht wordt. De minister zei dat een nieuw kabi net in nauw samenspel met het be drijfsleven zal moeten selecteren en ook een zorgvuldige keuze zal moeten doen met betrekking tot de overheids uitgaven. BIRMINGHAM, 9 mei (AFP) Do minee Martin Luther King, de leider van de vreedzame betogingen tegen voor negers discriminerende overheids- bepalingen, is gisteren door een recht bank in Birmingham, in de zuidelijke Amerikaanse staat Alabama, tot een half jaar gevangenisstraf en honderd dollar boete veroordeeld. Hij en één van zijn medewerkers werden onmid dellijk na het vonnis in de rechtzaal gevangen genomen, maar korte tijd la ter tegen betaling van een borgsom vrijgelaten. De straf werd opgelegd we gens het honden van een betoging op 12 april waarvoor geen toestemming was gegeven. De arrestatie van de negerpredi kant veroorzaakte hevige ontsteltenis bij andere leiders van de negerbevol king in Birmingham, aangezien domi nee King kort tevoren een „wapen stilstand" van vierentwintig uur had afgekondigd, gedurende welke tijd be togingen achterwege gelaten zouden worden. Men vreesde, dat de negers in de arrestatie aanleiding zouden zien om op eigen houtje'te gaan de monstreren. Het laat zich echter aan zien dat de leiders hun mensen goed in de hand hebben. De arrestatie van dominee King op het moment dat besprekingen tussen de twee gemeenschappen van Birming ham op gang kwamen wordt uitgelegd als een nieuwe fase in de strijd tussen twee politieke blanke groeperingen, die elkander de macht betwisten: de af tredende burgemeester, Eugene Con nor, die thans het hoofd van de politie is, en de nieuwe burgemeester, Albert Boutwell, wiens verkiezing door Connor en medestanders wordt betwist. De on derhandelingen met dominee King wer den door de groep-Boutwell gevoerd. WASHINGTON (UPI) President Kennedy heeft gisteravond op zijn ge bruikelijke persconferentie gezegd, dat de rassenrelletjes van de laatste dagen in Birmingham voor elke staat en stad een waarschuwing dienen te zijn, dat „alle hindernissen" voor het toekennen van gelijke rechten aan elke. burger weggenomen moeten worden. Kennedy sprak zijn voldoening uit over het feit, dat de spanning in de stad vandaag is afgenomen en dat ge welddadigheid op grote schaal „op het laatste moment werd voorkomen door het besluit van de negerleiders de de monstraties gedurende 24 uur te schor sen. Hij prees bet bestuur van de stad, omdat het de negerbevolking maatre gelen in het vooruitzicht heeft gesteld, waardoor aan de wensen van deze be volkingsgroep „in aanzienlijke mate" wordt tegemoetgekomen. Hij dankte de negers voor hun besluit om de actie» te beëindigen en zei, dat er goede hoop is op een vermindering van de span ning als de nieuwe burgemeester van Birmingham „van ganser harte" mee werkt aan het oplossen van de moei lijkheden. Kennedy was op dat moment kenne lijk niet op de hoogte van hetgeen zich eerder die dag in een rechtszaal van Birmingham had afgespeeld. (Advertentie) SUNNY SEATSTOELEN 55,—, 65,— WEEKENDSTOELEN 12.75, 24,— ZONNEBEDDEN 38.90 TUIN- en LIGSTOELPARASOLS Grote sortering. Moderne kleuren. I Advertentie) Moederdag-idee: Veel, heel veel zijn er. Laatste snufje: collier Cleopatra tn modeMeuren(H7.50 en] 24.50), Kettingen van Chanel, zeef in trek (7.50, 9.75 en 12.75). Bn dan de „evergreens" op dit gebied: parelcoi- llers In 2,3 of 5 rijen (7.90,12.75 en 17.50) Grote Houtstraat 28 Haarlem - Tal. 1»1B

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1