PRES.-DIRECTEUR ORGANISATIE INDONESISCHE STAATSHANDEL: Nederlandse handelsmissie spoedig naar Indonesië binnen half jaar OVEREENKOMSTEN? Prins Bern hard op Schiphol gebelgd over misverstand Een of andere idioot van Buitenlandse Zaken ottgeruig t&ËT reBen Doodstraf voor Oleg Penkovski Wynne: 8 jaar Federale troepen naar Birmingham Rust na bestadoor bomaanslagen verstoord Kennedy grijpt persoonlijk in EEN HEEL TOEPASSELIJKE PRAALWAGEN Weggestormd en platgeregend Triest, levenloos corso in de Bollenstreek Toch zeer veel publiek i Via satelliet Conflict in luchtvaart RUZIE NOG NIET OP DE SPITS GEDREVEN Behoefte aan nieuwe machines en textiel Het weer Weer in Europa fes- Sr- fe- feas* NEGERS VECHTEN MET POLITIE Moeilijk Gordon Cooper gaat MORGEN de ruimte in Lancering Cooper morgen op T.V. LgALC0N TWEEDJASSEN Opklaringen jSF Egyptisch vliegtuig stort neer: 32 doden geslapen 0|een mm MAANDAG 13 MEI 1963 87sfe JAARGANG No. 3143- ■i SEN HAAG, 13 mei Dr. arsono Reksoatmodjo, president- lrecteur van de onder het Indo- esische ministerie van handel Assorterende overkoepelende or- «pnisatie van negen staatshan- elshuizen, verwacht dat binnen- ort een Nederlandse handels missie naar Indonesië zal gaan. zei dit tijdens een gesprek, waarin hij verklaarde optimistisch te zijn over hetgeen uit zijn ori- entatie-bezoek aan ons land al spoedig is gebleken. MORRIS êcj'oreijouênu! ""■■"iMniniuiiiiiiiiniiiiiimnnminniiiiiiimiiiiiiiiiii (Advertentie) STOMEN ?Ü-Umbu--- zw-bew; SWèv* Aocarno SLAAPBANKEN 2-pers. 198. SCHAKEL N.V. Fabrieken Zevenbergen WASHINGTON, 13 mei (AFP) President Kennedy heeft gis teravond federale troepen gezon den naar Birmingham in de staat Alabama, waar in het weekeinde bij ongeregeldheden tussen negers en blanken ongeveer vijftig ge wonden zijn gevallen. De president maakte zijn besluit bekend nadat hij met zijn broer Robert, die mi nister van justitie is, over de kwestie van gedachten had ge wisseld. In een verklaring voor de televisie veroordeelde Kennedy elk extremisme, ongeacht of dit van de blanken of van de negers uitgaat. „De regering zal doen wat moet worden gedaan om de orde en de wet te beschermen", zo verzekerde hij. a \Vr~ r LONDEN, 13 mei (Rtr.) Het Britse ministerie van lucht vaart heeft de Amerikaanse lucht vaartmaatschappijen Pan Ameri can en Trans World Airlines mee gedeeld, dat hun vliegtuigen in Engeland kunnen worden vastge houden als zij niet voldoen aan de Britse voorschriften inzake de tarieven op de Atlantische route. Duitse metaalbewerkers hervatten het werk BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20g00 Postgiro 143480 JKantoor Beverwijk. Zeestraat 50: telef. 4790 oiJKantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 rectie: W. C. H. Leijdeckers en Mr W A. M van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter hoogte Omroepers 16 cents eet m m.-hoogte De administratie Behoudt zich net recht voor advertentiën eventueel zonder opgave ven redenen te weigeren ABONNEMENT SPRITS 51 cents oei week f 2.65 per maant 9C oe <wa-taai Voor klachten over de Bezorging s avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. De heer Harsono Reksoatmodjo, die vrijdagmiddag vrij onverwacht in ons land aankwam, is hier enkele dagen geweest. Hij zou vandaag verder rei zen, nadat hij een aantal leidende figu ren van handel en industrie heeft gesproken. De gelegenheid tot dit be zoek deed zich voor omdat hij op zjjn jaarlijkse inspectiereis is langs de fili alen in verscheidene ianden van de staatshandelshuizen van Indonesië. De overkoepelende organisatie waar van de heer Reksoatmodjo president directeur is, houdt zich bezig met de algemene gedragslijn, de coördinatie en de supervisie. De staatshandelshuizen zijn opgericht om de regering van Indonesië behulpzaam te zijn bij de distributie van voedsel, kleding en ma teriaal. Zijn bezoek aan ons land heeft o.m. Schiphol, 13 mei Een aangekon-1 telijk gebelgd en gaf openlijk de schuld jJ'Kde persconferentie, die prins Bern- aan „een of andere idioot van Buiten- „l(r<' zaterdagochtend bij zijn terugkeer landse Zaken". Amerika zou geven, is niet doorge- Ble t om(lat na aankomst van de prins ritstt ('at a"es op een misverstand be- "e- De prins zelf was daarover lich- Advertentie) B4RTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 9SESTRAftT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 2235N6 Verwachting tot dinsdagavond (op haakt te 11.15). la^.abvankeHjk in het oosten van het »og regen, morgen opklaringen keu n Be* binnenland plaatselijk en- C- Buien. Matige, tijdelijk krachtige ltft|1Jj tussen zuidwest en west. Vrij Dinsdag: n- 4.49—20.24 Maan: 0.53—9.0G STOPPEN GROte HOUTSTRAAT S - TEL. 10771 Amsterdamse va art 30 - tel. hsói binnenweg 137 - TEL. 36432 ®tati, ion: Weer Pe geh. bew. regen zw. bew. zw. bew zw. bew. rg zw. bew zw. bew. regen yteesel gerlnn ^Ürich ^-xemburg geh. bew. zw. be w. half bew. zw. bew. zw. bew. licht bew. half bew. onbew. licht bew. geh. bew. mist max. temp. gisteren 13 16 14 17 16 17 17 17 20 10 13 13 15 16 13 19 20 19 22 16 19 12 15 min. neersl. temp. afgel. 24 uur 11 12 10 9 10 9 15 8 6 7 7 9 11 11 6 11 6 6 15 8 2 4 5 0.4 0 0.1 0 0.1 0 0 0 0 1 0 4 0 0 0 0 tl 0.6 0 0 0 0 0 ,,Ik zou niet weten wat ik te vertel len heb", zei de prins in de ontvangst kamer tot de koningin en zijn particulier secretaris, die hem waren komen afha len en hij liet zich door middel van de heer F. A. da Costa van de Rijksvoor lichtingsdienst bij de op hem in de pers kamer wachtende journalisten veront schuldigen. „Mijne heren", zo begon de heer Da Costa officieel. „De prins heeft mij zo juist verzocht u mee te delen, dat de een of andere idioot van Buitenlandse Zaken hem een telegram heeft gestuurd met het verzoek of hij bij zijn terug komst op Schiphol namens de regering een verklaring wilde afleggen. De prins wilde zich hiertoe uiteraard beschikbaar stellen, maar nu blijkt dat er niets te verklaren valt en hij zelf heeft ook niets te zeggen. Hij zou niet weten wat". Terwijl de verblufte journalisten dit begonnen te noteren, vervolgde de de heer Da Costa: „De koningin zei nog voorzichtig tegen de prins: mag me neer Da Costa geen ander woord dan idioot gebruiken? Maar de prins ant woordde: „Nee. Idioot". De rijksvoorlichtingsdienst heeft er later op gewezen, dat de telegram- menwisseling over de persconferentie verminkt in de Verenigde Staten is doorgekomen, waardoor in Nederland Een onrechte de indruk is ontstaan, dat de prins bij aankomst op Schip hol een verklaring zou afleggen na mens de regering. De prins verwacht te op Schiphol de inhoud van die ver klaring, welke hij wel bereid was af te leggen, van een regeringsvertegen woordiger te vernemen. Dit alles bleek °P «en misverstand. De R.V.D. had over de telex van Buiten landse Zaken via de ambassadeur in Washington de prins gevraagd of hij op Schiphol de pers te woord wilde staan. Dit verzoek deed de R.V.D.niet namens de regering, maar namens de pers. Dit werd de prins eerst op Schip hol duidelijk. CAIRO, 13 mei (AFP) Een Egyp tische Dakota, die op weg was van Cairo naar Alexandrië, is gisteravond in de Nijldelta verongelukt. Alle 32 in zittenden kwamen om het leven, aldus een bericht van het Egyptische „Pers- bureau van het Midden-Oosten". Het tweemotorige toestel kwam bran dend terecht bij het dorp Nawa. Kort nadat het uit Cairo was vertrokken, was hel contact met de verkeerstoren van dat vliegveld verbroken. Met het vliegveld van Alexandrië kon het geen verbinding krijgen, omdat deze lucht haven wegens een zandstorm was ge sloten. (Advertentie) Zijl weg 82—86 - Telefoon 21588 ten doel „het klimaat" te peilen en anderzijds een indruk te geven van de inzichten die in Indonesië leven. Desgevraagd zei dr. Harsono Rek soatmodjo zijn optimisme te baseren op de door hem geconstateerde good will en de bereidheid die van beide zijden is getoond. Een Nederlandse missie naar Indonesië zou een kleine tien representanten van handel en industrie kunnen omvatten. Zij zou binnenkort kunnen gaan om zich daar te oriënteren over mogelijkheden. Deze oriëntatiebezoeken bieden ge legenheid tot uitwisseling van gezichts punten en deze uitwisseling zal aan knopingspunten bieden voor handels overeenkomsten die, naar de heer Reksoatmodjo verwacht, wellicht nog binnen een half jaar het gevolg van deze oriëntaties zouden kunnen zijn. Het is volgens hem duidelijk dat, aangezien vele fabrieken in Indonesië met Nederlandse technische know how zijn gebouwd, zowel Indonesië als Nederland er belang bij hebben dat vernieuwingen van machine parken e.d. ook door Nederland zou den kunnen geschieden. Machines en reservedelen zijn in dit opzicht van belang. Naar zijn mening is van niet minder gewicht de mogelijkheid voor Neder land om sommige textielsoorten naar Indonesië uit te voeren. Daarvoor is z.i. nodig dat Nederland ten minste dezelfde leveringsvoorwaarden kan bie den als landen van wie Indonesië de laatste jaren deze soorten betrekt. Hier kan Nederland ons zeker helpen, zo zeide hij. „Ook op andere gebieden kan Nederland assistentie verlenen bij de opbouw van ons jonge land. mits Ne derland tenminste dezelfde faciliteiten kan geven als andere landen ons bie den in het bijzonder van financiële aard". MOSKOU, 13 mei (Rtr) De Russi sche wetenschappelijke werker Oleg Penkovski is zaterdagmiddag door de rechtbank in Moskou wegens spionage ter dood veroordeeld. De 43-jarige Penkovski zal worden terechtgesteld door de kogel. Zijn medebeklaagde in het proces, de Britse zakenman Gré- ville Wynne, is tot acht jaar vrijheids beroving veroordeeld, waarvan drie jaar door te brengen in een gevange nis, en tot verbeurdverklaring van zijn bezittingen. De resterende vijf jaren moet hij in een werkkamp doorbrengen. zaal applaudisseerde een halve minuut zaal applaudiseerde een halve minuut lang nadat het vonnis was uitgespro ken. Tijdens het voorlezen van het von nis tegen Wynne door de president, luitenant-generaal Viktor Borisoglebski, werd door verscheidene toeschouwers echter gemompeld: „Te weinig, te wei nig". Beide beklaagden hebben het recht de president van de Sovjet-Unie, Leonid Brezjnev, om clementie te vragen. Zij kunnen niet in beroep gaan tegen het vonnis dat is uitgesproken door het militair college van het Opperste Ge rechtshof van de Sovjet-Unie. Advertentie De rust, die aanvankelijk in Birming ham heerste na het akkoord dat was gesloten tussen de tegenstanders van de rassenscheiding en een commissie van zakenlieden, werd zaterdag ver- v ......w.v...rx*> ■Hhtc (Van onze verslaggever) BOLLENSTREEK, 13 mei De Bol lenstreek heeft zaterdag wel een bij zonder trieste dag meegemaakt: het kleurig, geurig Lentecorso 1963, geti teld „Fantasie en Werkelijkheid", is als het ware weggestormd en platgeregend. Tot het laatste moment heeft men ge hoopt, dat de weergoden alsnog van ac tiviteit zouden veranderen. Het heeft niet zo mogen zijn. Het corso is door de Bollenstreek getrokken, maar men heeft de figuranten, die aan de kleurige wagens levendigheid plegen te geven, in touringcars mee moeten laten rijden om ze niet aan de gure zuidwester te hoeven blootstellen. Niettemin zijn dui zenden naar de streek gekomen om het tezlei^fl altijd imposante kijkspel aan Om half negen zaterdagochtend vlei de beslissing het corso voorlopig nog maar even vast te houden in de HBG- hallen in Lisse, waar de laatste dagen de opbouw had plaatsgevonden. Later reed men toch maar door de regen naar het startpunt van het corso in Sassenheim. Om één uur viel het start sein. Er striemde een koude, harde regen over de Bollenstreek. De figuran- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ten in luchtige kleurige toiletjes wer den ijlings in touringcars geladen en „onbemand" begon het corso zijij rit. 's Morgens in de HBG-hailen was het corso met de trotse figuranten op de karossen een bruisend feest van leven en kleur, dat de vorige edities verre overtrof. Het onbemande corso was een trieste vertoning. Alleen het publiek liet geen verstek gaan. De politie had han denvol werk om de duizenden automo bilisten veilig door de streek te leiden. In de dorpen was het bijzonder druk. Het grote spektakelstuk van het Cor so, de bijna twintig meter lange praal wagen van de Holland Amerika Lijn „Hebt u geen tijd? Ga mét de boot!" is helaas maar door weinig kijkers ge- Zien. De prachtige wagen kreeg kort na de start al panne en moest achterblij ven. „De Harp", een feestelijke karos van de afd. Noordwijkerhout van Bloem bollencultuur, moest even later ijlings een tweede tractor te hulp roepen. De wagen was als de mooiste van het corso bekroond door de jury. „Hooggeacht Publiek", een drie me ter hoge clown op zwenkwielen die zijn parapluie vasthaakt aan een Ford uit de oertijd van de automobiel, werd een groot succesnummer. De wagen be hoefde geen figuratie en „deed" het dus wel in dit trieste, levenloze corso. Hetzelfde was het geval met „Prome nade" van de a£d. Lisse van Bloembol lencultuur: een bloemige juffrouw met luifelhoed, die zich liet voorttrekken door een Schotse terrier. De organisatoren kunnen ondanks al les tevreden zijn: het corso 1963 heeft bewezen, dat het evenement mensen trekt. Het was beslist mooier en dank zij de nieuwe structuur beweeg lijker en sierlijker dan andere jaren. Dat het weer ditmaal volkomen tegen zat en dat men door het trage voor jaar na een strenge winter niet over alle meest geschikte kleuren bjoemen kon beschikken, is bepaald niet de schuld van de Bollenstrekers. stoord door bomaanslagen, o.a. op de woning van een broer van de neger predikant Luther King en op het „A. G. Maston"-motel, waar de leiders van de campagne tegen de rassenscheiding hnn hoofdkwartier hadden gevestigd. Woe dende negers trokken daarop brand stichtend en plunderend door de stad. Zij hadden daarbij de volledige instem ming van die negerleiders, die het niet eens zijn met de stelling van ds. Lu ther King, dat de campagne geheel ge weldloos moet worden gevoerd. De federale militairen, die allemaal bedreven zijn in het onderdrukken van relletjes, zullen gelegerd worden op ba ses in de omgeving van Birmingham. Het zijn voornamelijk parachutisten uit Fort Campbell in Kentucky en infan teristen uit Fort Benning in Georgia. Zij zijn reeds aangekomen op de lucht machtbasis Maxwell bij Montgomery en te Fort McClellan bij Birmingham. President Kennedy heeft meegedeeld, dat er maatregelen zijn getroffen om ervoor te zorgen, dat de Nationale Gar de van Alabama kan optreden als dat nodig mocht zijn. Tenslotte heeft de onder-minister van justitie voor de burgerrechten, Burke Marshall, opdracht gekregen naar Bir mingham terug te keren voor overleg met burgers uit die stad. Marshall heeft ook een belangrijke rol gespeeld bij de totstandkoming van het „bestand", dat aan de ongeregeldheden van zaterdag jl. vooraf ging. In zijn verklaring voor de televisie deed president Kennedy een beroep op de bevolking van Birmingham naar de stem van de rede te luisteren. Hij voegde hieraan toe, dat de regering niet zal toestaan, dat het „rechtvaar dige en billijke akkoord" van vorige week „door enkele extremisten van de ene of de andere kant wordt gesabo teerd". De gouverneur van Alabama, Geor ge Wallace, heeft gezegd, dat de Na tionale Garde het alleen wel af kan en hij protesteerde tijdens een pers conferentie in Montgomery fel tegen het besluit van de president om fe derale troepen te sturen. Hij zei, dat Washington zich met het gebeurde in Birmingham niet mag bemoeien, zo lang de volksvertegenwoordiging van Alabama daar niet om vraagt. „Volgens mjj willen de agitators juist, dat er federale troepen komen en door dat de president de agitators hun zin geeft wordt de situatie verergerd. De actie van de president over de hoof den van de leiders van deze staat heen, vormt een belediging voor mij als gou verneur en voor het volk van deze staat". In Birmingham was het gisteravond rustig. In een protestantse kerk hielden ongeveer 2.000 negers een bijeenkomst, waarop ds. King zei, dat de federale troepen niet op zijn verzoek zijn geko men, al achtte hij het wel duidelijk, dat de federale regering de burgerrech ten van de negers wil beschermen. De rust op zondagavond contrasteer de fel met de opwinding eerder op de dag en op zaterdag. Er waren toen op grote schaal schermutselingen tussen politie en negers. Een politieman werd m de rug gestoken, een taxi verbrand, zes .gebouwen liepen schade op. De (nieuwe) burgemeester van Bir mingham, Albert Boutwell, die alge meen als een gematigd man wordt be schouwd, protesteerde zondag fel tegen de bomaanslagen. „Birmingham moet geen gewelddaden toestaan. Het gedrag van de laffe bommengooiers, die hun wraaklust willen uitvieren zonder acht te slaan op een eventueel verlies van mensenlevens of goederen, kan niet wor den aanvaard. Het stadsbestuur zal, zo nodig, van alle bevoegdheden, waar over het beschikt, gebruik maken bjj het opsporen van de plegers van de aanslagen", aldus burgemeester Bout well. Het behoort tot de goede gewoon ten om in bet openbaar geen kritiek te leveren op de gedragingen van de leden van bei Koninklijk Huis. Men moet bet ons hierbij echter niet al te moeilijk maken. GORDON COOPER CAPE CANAVERAL, 13 mei (UPI) Als alles goed gaat (tot nu toe ver lopen alle voorbereidingen uitstekend) zal de Amerikaanse ruimtevaarder Gordon Cooper morgenmiddag, aan het einde van een dertig meter lange Atlas-raket, in zijn ruimtecabine „Faith 7" in een baan rond de aarde worden gebracht. Zijn ruimtevlucht zal die van zijn Amerikaanse voorgangers in lengte vér overtreffen. Het huidige Amerikaanse record staat met zes om wentelingen op naam van Walter Schirra. Cooper zai echter niet minder dan 22 maal rond de aarde draaien, hetgeen overigens nog heel wat min der is dan de Bus Nikolajev, die 64 rondjes op zijn naam heeft staan. Ingenieurs zijn op Cape Canaveral reeds begonnen met het vol tanken van de Atlas-raket. Zjj liggen momenteel vóór op het tjjdschem. en hebber. dus enige speling. De meteorologen van het Mercury-project verwachten bo vendien voor morgenmiddag tussen 14.00 en 16.30 uur (Nederlandse tijd), tussen welke twee tijdstippen de lan cering moet geschieden, gunstig weer. HILVERSUM. 13 mei De NTS zal morgen (dinsdag) een uitzending ver zorgen van de lancering van de Ame rikaanse astronaut Gordon Cooper, die tussen 14.00 en 16.30 uur zal plaats vin- oen. Een telerecording van de lance ring zaJ van 16.42 tot 16.51 via de com municatie-satelliet Relay naar Europa worden gezonden en onder meer door de NTS worden overgenomen. Des avonds vindt er weer een uit zending plaats, nu evenwei via de nieuwe satelliet Testar H, die hier mede voor de eerste maal voor tele visiedoeleinden wordt ingeschakeld. De uitzending duurt een kwartier en om vat onder meer een filmverslag van de lancering en beelden die recht streeks via televisie uit de capsule van Cooper worden opgevangen. Het preciese tijdstip van deze Testaruit- zending is nog niet bekend, in ieder geval ligt deze tussen 22.55 en 0.03. Een woordvoerdér van de Pan Ame rican in Londen heeft gezegd, dat de maatschappij hel Britse ministerie van luchtvaart heeft meegedeeld, dat de Pan American zich niet kan verenigen uet de recente tariefsverhoging. Het zelfde geldt voor de TWA. De TWA en de PAA hebben van het Amerikaanse bureau voor de burger luchtvaart instructie gekregen zich niet te storen aan het door de 1ATA genomen besluit, de prijzen voor het toeristenvervoer te verhogen. Deze ver hoging is naar Amerikaanse (en Cana dese) opvatting economisch niet ver antwoord Daartegenover wordt door de Britten gesteld, dat zeer weinig Europese luchtvaartmaatschappijen met winst werken. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft er zjjn ver wondering over uitgesproken, dat het Britse ministerie van luchtvaart de PAA en de TWA neeft gewaar schuwd. Functionarissen van het mi nisterie herinneren eraan, dat Enge land zaterdag de verzekering heeft gegeven dat het niet tot actie zal overgaan hangende de hervatting deze week van Brits-Amerikaanse be sprekingen over de nieuwe tarieven voor de toeristenklasse. De situatie is nu kennelijk zó, dat de Engelse maatregelen tegen Ameri kaanse vliegtuigen „wel reeds zijn af gekondigd, maar nog niet van kracht zijn", zoals een Britse ambtenaar het gisteravond uitdrukte. Alles hangt nu ai van de besprekingen van deze week. Ook de regeringen van Frankrijk, West-Duitsland en andere Europese anden nemen voorlopig een afwach tende houding aan. STUTTGART, 13 mei (DPA) De arbeid in de zuidwestduitse metaalin dustrie is maandagmorgen met het op komen van de ochtendploeg volledig her vat. Het zal echter voor enkele bedrij ven nog wel enige, dagen dnren alvo rens de produktie «eer haar normale capaciteit heeft bereikt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1