Friesland vordert gestaag op industrialisatie weg van D Aardgas vormt vage factor in komende ontwikkeling M B DE IA Dertien toneelstukken een paar dagen Veelzijdigheid in een aantal eenacters in PSV deelt bij HCK „forse tikken' uit Volewijckers gelijk tegen AD0 Eindstanden winter-waterpolo competitie KNZB Haarlem Aalsmeer kampioen bij districts wedstrij den „CLOSE-U?"- AFFAIRE s Recreatieraad in Eindhoven geïnstalleerd Studententoneelfestival Wageningen 559ste STAATSLOTERIJ 4e k.os - i. Secretaresse verdacht van oplichting mmm Inbraak in Venlo: 3500 gld. verdwenen Argentijns minister treedt gedwongen af EERSTE KLASSE HONKBAL Athletiek Atmodestoonde zich sterk in Den Haag Tennis E.H.B.O.-BUSSUM TIEN JAAR MAANDAG 13 MEI 1963 PAGINA 2 Resultaat Schouten en Kreuger winnen bij „Excelsior" Toekomst PAUL VLAANDEREN Durbriiige door Francis s PRIJZEN VAN 80.— NIETEN g0i 21? U e resultaten beschouwend, die met het vijfjarenplan in de periode 1959 - 1963 zijn behaald bij de industrialisering van onze meest agrarische provincie. Friesland, toont mr. D. H. Okma, voorzitter van de Industrialisatie-raad der Friese ker nen, zich enigermate tevreden, maar voldaan is hjj nog niet. Wil de indus trie in het Noorden des lands slagen, dan moet het klimaat op industrieel gebied zo worden, dat de ene industrie de andere gaat aantrekken. Slechts op die maaier kan naar de mening van de heer Okma een self-supporting in dustriegebied worden verkregen. Jarenlang is er aan de pols van Friesland gevoeld en steeds werd er weer geconstateerd, dat er iets mis was. Toen de nood boven de stapels rapporten uitsteeg, verklaarde de re gering in 1967 in het kader van haar premiërings- en kemenbeleid de ge hele provincie Friesland tot probleem gebied. Doel was het aantrekken van industrieën om het overschot aan ar beidskrachten, dat was ontstaan door mechanisatie van het agrarische be drijf, te kunnen opvangen. Tevens werd de aandacht gericht op verbetering van de infrastructuur om samen met de premietoeslag industriële vestiging in Friesland aanlokkelijk te maken. Uit de volkstellingen van 1947 en 1960 was gebleken dat in die tussen liggende periode het aantal arbeiders in de agrarische sector met 23.500 tot 37.000 was teruggelopen, In procenten van 34 tot 23. Het aantal werknemers in de industrie en bouwnijverheid steeg in diezelfde periode met 12.000 tot 64.600 of in percentages van 24 tot 34. Uit andere sectoren waren nog 3.660 personen vrijgekomen, zodat 15.000 personen niet konden worden opgeno men in het arbeidsproces. Dit over schot vertrok naar elders waar wel werk te krijgen was; niet alleen naar de Randstad Holland, maar ook naar andere delen van Nederland. Het ge volg van het nijpend teknrt aan werk gelegenheid was dus het jaar na jaar teruglopen van het inwonertal van Friesland. In 1880 woonde in deze provincie 8'/t pet van de Nederlandse bevolking en in 1963 nog ruim 4 pet In totaal investeerde men ter ver betering van het woon- en werkklimaat in de afgelopen vijf jaar rond 90 min: voor de aanpassing van de infrastruc tuur was 30 min benodigd en voor de verbetering en uitbreiding der rijks wegen ca 32 min. Door de premie regeling werd een bedrag beschikbaar gesteld van ca 10,2 min. terwijl men, om tegemoet te kunnen komen aan de sociaal-culturele wensen en behoeften van de bevolking, een bedrag uittrok van 17 min. In de jaren 1960. 1961 en 1962 vestig den zich resp. 38, 29 en 12 bedrijven in de provincie. Hieronder bevon den zich twee buitenlandse onder nemingen. Eind vorige maand meldde zich een derde buitenlander voor vesti ging in Leeuwarden nl. Penn Controls, die haar bedrijf van Amsterdam naar de Friese hoofdstad gaat verplaatsen. De werkgelegenheid is thans behoor lijk uitgebreid. In 1962 waren er 32.000 Friezen in de industrie (exclusief bouwnijverheid) werkzaam, terwijl een verdere uitloop tot 38.000 man mogelijk is. De metaalnijverheid nam het groot ste aantal arbeiders op, gevolgd door de voedings- en genotmiddelenindus trie. De gemeenten die de meeste vestigingen binnen hun grenzen kregen waren Heer en veen, Leeuwarden en Drachten. Een van de nieuwelingen in de Frie se samenleving is de Optische Indus trie Oude Delft met hoofdvestiging in Delft. In 1960 werd in Leeuwarden de produktie begonnen met negen man. Thans zijn er in dit bedrijf 125 man werkzaam. Na de uitbreiding, die na genoeg gereed is en de produktie zal verviervoudigen, zullen 175 man hier hun werkkring vinden. De Oude Delft is niet naar Leeuwarden gekomen voor de premie, maar voor de arbeidskrach ten. Aan de hoge eisen, die de gespe cialiseerde arbeid stelt, kon worden voldaan door het goede technische on derwijs ter plaatse. In dit verband wees dr. ir. F. Hekker, adjunct- directeur der n.v. erop dat de intellec tuele arbeid in alle takken der indus trie zal toenemen. Daarom dient de jeugd behoorlijk onderwijs te genieten, welke als basis kan dienen voor ver dere opleiding in het bedrijf. In dit opzicht acht hij Friesland een provincie met grote mogelijkheden, temeer om dat het aanwezige arbeidsreservoir po tentieel uitstekend is. Ook bij andere HAARLEM, 13 mei Bij een poging tot oplichting in een boekenwinkel in de Grote Houtstraat is zaterdag een 26-jarige Haarlemse secretaresse aan gehouden. Zij werd daar door personeel herkend als de directie-secretaresse van een Haarlems bedrijf, die al eens meer boeken op rekening van dit be drijf had gekocht. In werkelijkheid was zij niet in dienst van het betrokken be drijf. Gebleken is. dat het meisje allerlei goederen bestelde en kocht, die be stemd waren voor gefingeerde jubilea. In totaal zou zij verschillende Haar lemse winkeliers voor ongeveer 200 hebben opgelicht. In haar huis werd nog veel teruggevonden. Het meisje is ingesloten. HAARLEM. 13 mei Door de Haar lemse Raceclub „Excelsior" werd zon dag in de Velserbroekpolder de twee de rit van de zomercompetitie verre den en die leverde bij de A-klassers een overwinning op voor Buus Schouten. Hij zegevierde in het beslissende sprint je over Hans van Steyn. De jonge I-een Kreuger was onbetwist de beste B- klasser. Toen de A-klassers Schouten, Van Steyn en Martens reeds in de tweede ronde op de vlucht ploegen, ging de at tente B-rijder Kreuger met hen mee in het offensief. Het leverde hem in zijn categorie een onbedreigde overwinning op. Voor de overwinning bij de A-klas sers moesten Schouten en Van Steyn het in de sprint uitvechten en dat pleit won Schouten. Marens was door pèch achteropgeraakt. De uitslag luidt: 1. B. Schouten, 2. H. van Steyn, 3. A. Mariens. Uitslag B-klasse: 1. L. Kreuger, 2. G. Bruin, 3. F. Hirs, 4. J. Philips, 5. H. Philips, 6. P. Rootlieb, 7. G. Keyzer. Uitslag C-klasse: 1. R. Schel, 2. J. Molenaar, 3. C. Kiekens. Jeugdklasse: 1. E. van Schoor, 2. T. Devies. idden op een groen plein in Leeuwarden staat het beroemde standbeeld voor de Friese stamboekkoe in de volksmond geheten Vs Mem. Het is een eresaluut aan de herkauwende melkproducenten waarop een der grootste agrarische industrieën als de Coöperatieve Condensfabriek Fries land haar basis heeft. Na Philips Drachten met 2200 werknemers volgt de Condens fabriek met 1600 man personeel. Per jaar wordt 340 min kg melk verwerkt, waarvan 70 pet. wordt geëxporteerd. In 1962 bedroeg de omzet f 240 min. Het bedrijf beschikt over een eigen blikfabriek, waar per jaar 250 min blikken worden gemaakt of 1 min stuks per dag. De export gaat vooral naar het Verre Oosten, het Midden Oosten (oliegebieden) en Midden- en Noord-Afrika. Per jaar wordt er gemiddeld f 4 tot f 5 min in het concern geïnvesteerd. Een zeer uitgebreide research afdeling zorgt voor de controle en de uitbreiding van het aantal produkten. De foto geeft een kijkje op de vul- jen steriliseerafdeling voor „evaporated" melk, die voor expoit in blik wordt verpakt. ondernemingen bleek men deze mening toegedaan, waarbij echter werd aange tekend, dat met de agrarische instel ling van de huidige generatie van voormalige boerenarbeiders rekening moet worden gehouden. Dat aan de ene kant de industrie wordt aangemoedigd, verhindert niet dat aan de andere kant een gezonde ontwikkeling zeer bemoeilijkt wordt, zo constateerde de heer Willink, direc teur van Sluis Machinefabriek in Drachten. Dit bedrijf, dat zich toelegt op complete graansilo's, welke goede exportkansen bieden, staat in de con currentiestrijd met het buitenland in een ongunstige positie door de beperkte mogelijkheid van exportfinanciering, die de Nederlandse overheid verleent. Het is echter geen specifiek Fries, maar een Nederlands probleem, waar mee vooral de middelgrote bedrijven worstelen. oven een der deuren in het histo rische Provinciehuis te Leeuwar den staat geschilderd: De tiid haldt nin skoft, hetgeen in het Nederlands betekent dat de tijd nooit stilstaat. En Friesland heeft bewezen dat het met die tijd meegaat. De wel vaart van dit gewest vertoont een ge stadige stijging. Met het vinden van aardgas in Friese bodem komt tevens de vraag naar voren in hoeverre de industriële ontwikkeling en de welvaart een nieuwe stimulans zullen onder gaan. De autoriteiten zijn er heel vaag over, want de juiste omvang der gas voorraden is nog onbekend. En van het Groningse aardgas weet men nog niet of dit voor het Noorden goedkoper zal zijn of niet. In ieder geval wil Friesland voortgaan op de weg die is ingeslagen. VLPRNDEREN KEERT TERUG NRRRPINE'S HOTEL.. ZEG, MENEER PSNE0 BENT HIER OMVER- SCHILLENDE LASTIGE VERWANTEN TE ONTLO PEN, NIETWAAR? WIE WIST VAN OW VER BLUF HIER, BEHALVE OW VROUW EN DOCHTER? KOM BIN NEN MENEER !/LAANDEREN,WE ZON ALLEEN WEL... VOOR ZOVER IK WEET. r, MAAR ÉÉN A MAN (Van onze Brabantse redacteur) EINDHOVEN, 13 mei De commis saris der koningin in Noord-Brabant, dr. C. Kortmann, heeft hier vrij dag de eerste recreatieraad geïnstal leerd, een samenwerkingsorgaan, dat als voornaamste doel heelt, de recrea tiegebieden In de streek door bescher mende maatregelen veilig te stellen. De raad heeft geen wetgevende be voegdheden, maar adviseert de bestu ren van de aangesloten gemeenten, die door de burgemeester of een ander lid van B. en W. in de raad vertegenwoor digd zijn. „De samenwerkende gemeen ten kunnen veel verfijnder maatregelen nemen dan de provincie en het provin ciale streekplan voor de natuur schoon- en recreatiegebieden zou dan ook niet nodig zijn geweest, als de ge meenten eerder tot structuurplannen waren gekomen," zo zei dr. Kortmann. Hi) noemde het streekplan een „noodverband" en sprak de hoop uit dat de kringen van gemeentebestu ren het spoedig overbodig zullen ma ken. Verder hoopte de commissaris, dat dit samengaan op het minder ge compliceerde gebied van de recreatie de eerste stap zal zijn voor een ver dere samenwerking van de gemeenten :n dit streekverband. De randgemeen ten leunen enerzijds aan tegen de stad, anderzijds zal het steeds duidelijker worden dat de stad aanleunt tegen het platteland, dat misschien behal ve een recreatieve taak ook een be langrijke functie -gaat krijgen als woongebied. De voorzitter van de nieuwe recrea tieraad, de heer Van Eupen, merkte o.a. op, dat de recreatiegebieden niet alleen door bestemmingen beschermd moeten worden, maar dat ze ook in handen van de overheid moeten komen. Hij noemde dat het sluitstuk en dr. Kortmann knikte daarbij instemmend. Verder was de heer van Eupen van mening, dat de recreatieraad ook t.a.v. de actieve recreatie de aanleg van zwembaden en sportterreinen aan planning zal moeten doen. De overheid zal zich echter niet moeten bezighou den met het organiseren van de vrije tijdsbesteding, want de vrije tijd is het privé-eigendom van de mens. VENLO, 13 mei De exploitant van een benzinetankstation aan de Deken van Oppensingel kwam gistermorgen tot de minder plezierige ontdekking, dat in de voorafgaande nacht een in braak in het kantoortje van het tank station was gepleegd. De deur was ge forceerd en het geldkistje inhoud circa 3500 was verdwenen. Van de dader(s) ontbreekt nog elk spoor. (Van onze kunstredactie) WAGENINGEN, 13 mei De laatste een-acter die zaterdagavond tijdens het derde Nederl. Studententoneelfestival t *n wereldpremière beleefde, was er een die onder regie stond van Ton Lutz. Sa men met zfjn mede-juryleden, mevr. Jeanne van Schaik-Willing en G. Zals- man, bracht hij het jury-rapport ten tonele. De prijs voor de beste groeps- prestatie, de wisseltractor, werd toege wezen aan Olofspoort (Amsterdam) voor de vertolking van „Fin de Partie" van Samuel Beckett onder regie van Nic Brink. De penning van de gemeente Wageningen voor de keuze van het stuk in verband met het studententoneel kreeg Het Haagsch Studententoneel met „Improvisatie" van Tad Mosel. Annebet Tausk en Walter van der Kooi kregen de Ossekars voor de bes te speelster en speler, resp. voor de vertolking van het lieve meisje in Reidans" van Arthur Schnitzler door Thomastoneel en van Clov in „Fin de Partie". Het Leids Universitair To neel Akkoord mocht de Junushoff- Oranjeboom-bokaal in ontvangst ne men omdat het met Lodewijk de Boers „De kaalkop luistert" het enige Nederlandse stuk op het festival had. Tenslotte kreeg Syndicat d'Initiative Artistique uit Leiden de door de jury beschikbaar gestelde beker omdat zij met Feydeau s „Maar loop toch niet zo naakt rond", de afstand toneel speler-toeschouwer het beste had we ten te overbruggen. Ton Lutz noemde het een lovende ge dachte als studenten zich in een voor intellectueel stadium gaan bezinnen op dingen die hun leven kunnen bepalen. Toneelspelen is zoals Shakespeare zegt „een spiegel ophouden aan de natuur". Als er wordt toneelgespeeld moet dit ook worden waar gemaakt. Dit legt een gro te verantwoordelijkheid voor de toneel kunstenaar aan de dag. Het onderscheid studententoneel - beroepstoneel typeer de Lutz als volgt: de beroepskunstenaar geeft zijn leven aan de kunst, terwijl de student zfln leven of studie redt of rekt door de kunst. De taak, die het studen tentoneel zich stelt, wordt door de stu dent zelf gesteld, wat inhoudt dat hij moet beschikken over een grote dosis zelfkritiek. Een toneelkunsténaar stelt nl. zijn hart open voor de toeschouwer, hij moet dan ook wel goed overtuigd zijn van zjjn eigen mensheid. Het den ken hierbij moet boven het sentiment staan: elke gedachte kan het woord veranderen, het gevoel kan dit niet, al dus Ton Lutz. Zo heeft dus Olofspoort (Fin de Partie) uit Amsterdam zich als num mer één geplaatst in deze toneelcom petitie. Daarbij heeft men bovendien Walter van der Kooi in de rol van Clov de Oscar voor de beste persoonlijke prestatie toegekend, terwijl Nic Brink, die niet alleen de rol van Hamm speel de maar ook „Fin de Partie" ver taalde en regisseerde, (3 x 1 is 1, zei Ton Lutz), een aparte pluim van de jury kreeg. De opvoering van dit be kende stuk van Samuel Beckett door Olofspoort is inderdaad ondanks de zeer gevaarlijk liggende woordpauzes en een aanvankelijk wat moeilijk rea gerende zaal op niveau geweest. De sfeer van het nutteloze wachten op de dood was kritisch uitgediept en de spelers brachten een uiterst gespan nen beheersing op. Nic Brink heeft wel het zekere, voor het onzekere ge nomen door zich in zijn regie te laten inspireren op de Franse opvoering van enkele jaren geleden. Dat hij deze copie een eigen geluid wist te geven is, nu het zo ligt, een verdienste te meer. De penning van Wageningen werd door het Haags Studenten Toneel onder leiding van Wim van 't Hoogerhuys met recht in de wacht gesleept. De reacties op het stuk „Improvisatie" van Tad Mosel waren vrijdagmiddag reeds een teken aan de wand van de prijzenkast Het is een spel waarin de acteurs eigen lijk zonder tekst op het toneel staan. Zullen zij dan zichzelf gaan spelen of blijven zij „doen alsof"? Dit stuk is verleden jaar opgevoerd door de eind- examinandi van de Amsterdamse To neelschool. De' Haagse studenten heb ben het intelligent gespeeld. Zij wisten een beeld op te roepen tussen wat de mens lijkt en is. In deze zin heeft „Im provisatie" iets van Pirandello's stuk ken. De prijs voor de beste individuele rol ging voor de dames naar Annebet Tausk in de rol van het lieve meisje in Schnitzlers „Reidans", het omstreden toneelspel, dat het Thomastoneel uit Am sterdam onlangs in de hoofdstad op voerde. De keuze van dit stuk is en blijft een moeilijke zaak. Nu er door Thomas niet zo genuanceerd is gespeeld zijn er vele wat decadente trekjes niet al te opzettelijk over het voetlicht ge komen. Wie hety«tuk kent zal moeten toegeven dat het wel conflicten moet oproepen. De opvoering als zodanig kan echter wel geslaagd worden ge noemd. Heel interessant en hier en daar over donderend was wat Luta (overkoepelend orgaan van Leidse Studenten-toneelge zelschappen) heeft laten zien. Het was het enige gezelschap dat een Neder lands stuk bracht. Het was de een- acter: „De Kaalkop luistert" van de Amsterdamse musicus-auteur Lodewijk de Boer. Luta heelt er de Junushoff- bokaal voor gekregen omdat de keuze van het stuk zo typisch in de sfeer van het eigenlijke studententoneel ligt en omdat het het enige Nederlandse toneelstuk op dit Festival was. „De Kaalkop luistert" is een spel waarin een kolonel, Waldo genaamd, de ontmande wachter op de dood is, heersend over degenen, van wie hij zich afhankelijk voelt. Hij lijkt op Hamm uit „Fin de Partie" van Beckett, maar hij verzet zich als individu tegen het conformisme. Wanneer hij het conformisme aan een operatie onderwerpt, een fascineren de scene hoort hij de stem van het hart (soms in een samenhang van brokken zin en half afgemaakte woor den, die enkele keren stuitend zijn). De kritisch tegen elkaar afgewogen taal van Beckett, diens woordpauzes en jonglerende gedachtencirkels zijn by Lo dewijk de Boer niet altüd te vinden. Het fascinerende van „De Kaalkop luis tert" zat vooral in de streng gedres seerde regie van Annemarie Prins en in het sterke uitgebalanceerde spel van vier studenten. En ook in de durf van de keuze. De jury-beker ging naar Syndicat d'initiative Artistique (K.S.V. Leiden) voor de opvoering van „Maar loop toch niet zo naakt rond", een Feydeau in de notedop. Agatha Croiset-Witteman en Nob Smeele regisseerden dit echte co- medianten-stuk. Er waren goede reac ties in de zaal. Men verstond elkaar aan weerskanten van het voetlicht. Verder moeten wij waardering heb ben voor: de opvoering van „De lief de van Don Perlimplin en Belisa in zijn tuin" van Lorca door Toneelgilde „Spe- lenderwijve" (Wageningse Vrouwelijke Studentenvereniging) onder regie van Jurg Molenaar; ook voor: „The Cat and the Moon" van Henry Zeiger in re gie van Ad Hooykaas, gespeeld door de Wageningse Studenten Toneelvereni ging, ofschoon het poëtische niveau niet helemaal getroffen werd, voor: de op voering van Zeigers „Five Days", al is net stuk op zich één woordenbrei. „De Zingende Tractor" heeft zich echter met dit spel geen dienst bewezen. „De Foto" van Ramon J. Sender, door het Delftsch Studenten Tooneel „Kachel" gebracht, kon helaas niet zo bekoren ofschoon het stuk zelf wel niveau heeft. Helemaal er naast waren „Pullman Car Hiawatha" van Thornton Wilder (S.S.R.- Torteel Bubastis Delft) en het misschien wel middelmatigste stuk van Strindberg „Debet en Credit" (Toneelgroep Bam (S.S.R. Wageningen). „Exurial" van Michel de Ghelderode (Utrechtse Stu denten Toneelvereniging) was een te luidruchtige aangelegenheid. De studen ten liepen hier zichzelf voorbij. Geen genade vond ten slotte „De ideale wo ning" van Hans Kühnelt, een flauw stuk dat gespeeld werd door „Abigone (Wa geningen). Stutofes 1983 is voorbij. De algemene indruk is niet teleurstellend. Volgend jaar is Stutofes in Wageningen een stich ting. Het ziet er naar uit dat dit in teressante evenement volwassen gaat worden. Het ligt wel in de bedoeling dat Wageningen de plaats blijft waar toneelspelende studenten een keer per jaar samenkomen. BUENOS AIRES, 13 mei (AFP) In Argentinië is gisteravond generaal En rique Rauch afgetreden als minister van binnenlandse zaken. Hq is opge volgd door generaal Osiris Villegas. Generaal Rauch stelde zijn portefeuil le beschikbaar, nadat alle burgerlijke ministers waren afgetreden, kennelijk om de minister van binnenlandse za ken tot heengaan te dwingen. Kort te voren waren al de ministers van de drie onderdelen van de strijdkrachten uit de regering-Guido getreden. Welingelichte regeringskringen te Buenos Aires hebben aangekondigd, dat er gestreefd wordt naar een tussentijds bewind in afwachting van de verkiezin gen op 7 juli. HAARLEM, 13 mei In de promo tie-competitie tafeltennis naar de over gangsklasse kwam Prowano in aktie tegen Reactie uit Alkmaar en speelde gelijk. Een wat teleurstellende uitslag, omdat verschillende malen de winst juist niet kon worden genoteerd. Schar- roo en Swart wonnen twee maal en Kievit zorgde voor slechts één punt. De stand luidt nu: AVGA 4 12, Pro wano 2—2, TTB 2—2, Togido 2 2—1, Reactie 2—1. In de beker-competitie, die slechts zeer moeizaam vordert, wist Togido-c tot de finale van de eerste klasse door te dringen. De Haarlemmers wonnen met 41 van VGZ. (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM, 18 mei In de eerste klasse van ile honkbalcompetitie gingen in het afgelopen weekeinde slechts twee wedstrijden door: HCKPSV en ADO de Volewijckers. PSV bleef HCK in Haarlem met 116 de baas en de Eind- hovenaren stegen daardoor naar de der de plaats op de ranglijst. ADO en de Volewückers speelden een spannende wedstrijd, die ten slotte voor beide ploe gen de halve winst opleverde; de eind stand werd 44. PSV heeft HCK met enkele „forse tikken" de nederlaag toegebracht. In de tweede slagbeurt, bij een voor sprong van 10 voor HCK, sloeg korte stop Herman Muller een grand- slam-homer, dat wil zeggen een ho merun met alle honken bezet, goed voor vier punten. Hoewel dit nog niet HAARLEM. 13 mei Van de winter- waterpolo-competitie, Kring Haarlem K.N.Z.B., zijn de eindstanden thans: Dames eerste klasse: Nerus 1 10 0 1 18 51 17 D.W.R. 1 8 7 0 1 14 40 13 Nereus 1 8 5 1 2 11 41 15 D.W.T. 1 8 3 1 4 7 25 23 D.W.T. 2 8 3 0 5 6 16 39 Haarl. 1. 8 1 0 7 2 10 43 Dames tweede klasse H.P.C. 1 4 3 0 1 6 18 5 N.V.A. 1 4 2 9 2 4 6 10 V.Z.V. 1 4 1 0 3 2 6 15 Dames derde klasse: D.W.T. 4 6 3 1 2 7 16 11 Njord 1 6 3 1 2 7 20 1*5 N.V.A. 2 6 2 2 2 6 16 9 H.P.C. 2 6 2 0 4 4 8 25 Heren eerste klasse: H.P.C. 1 10 9 0 1 18 51 17 Nereus 1 10 7 0 3 14 42 27 D.A.W. 1 10 5 0 5 llO 49 39 C.I.O.S. 10 5' 0 5 10 34 51 H.V.G.B. 1 10 2 0 8 4 24 43 Nept 1. 10 2 0 8 4 28 51 Heren tweede klasse: D.W.T. 1 10 8 1 1 17 85 34 D.W.R. 1 10 7 1 2 15 69 29 H.V.G.B. 2 10 7 0 3 14 61 43 V.Z.V. 1 10 3 2 5 8 33 39 H.Z.V. 1 10 2 0 8 4 23 98 Haarl. 1 10 0 2 8 2 40 68 99 HAARLEM, 13 mei Een nieuwe aanwinst van Atmodes heeft in Den Haag dadelijk voor een nieuw clubre cord gezorgd. A-meisje Mieke Sterk sprong 5,21 m ver en een 6 jaar oud record van Lottie Plugboer aan flar den. Zonder enige wedstrijdervaring kwam zij ook in de sprintfinale, waar ze als 3e een tijd van 12,7 sec liet noteren. Voor een nieuwelinge heel knap en voor Atmodes veelbelovend. Vier ,,Haarlem"atleten zorgden samen voor zeven ereplaatsen. Harrie Joacim boek te overwinningen bij discuswerpen D met 32,79 m en bij verspringen B met 5,81 m. Wim Krijnen won discuswer pen B met 34,59 m., en werd 2e op de 200 m C in 24,0 sec en bij verspringen C met 5,81 m. Een volgende zege was voor Rob Folmer, die ondanks de wind maar 54,2 sec nodig had voor de 400 m (D-klasse). Rein Knol probeerde het na een knieblessure weer bij het dis cuswerpen. Met 40,37 m was hij 2e A- klasser en dat betekende de zevende H.A.V.-medaille. Behalve de verrassende prestaties van Mieke Sterk noteerde Atmodes nog meer verheugende resultaten. Tweemaal een eerste plaats voor Ans Pennarts,: hoog springen C 1,35 m en 200 m D 27,4 sec. Greet Hoenderdos was met een uitste kende discusworp van 30,67 m. onbe reikbaar in de C-klasse. Met kogelstoten was 10,35 m goed voor een 3e plaats. Op hetzelfde nummer werd Marjan den Ouden met 10,65 m 2e in de B-klasse. HAARLEM, 13 mei De tennis-uit- slagen van zondag luiden: Eerste klasse: FestinaHaarl. LTC 6-5. Overgangsklasse A: Haarl. LTC 2 LTV Zaandam 4-5. B: Brederode— Groen Wit 2-6; ULTC 2—LTC Bloemen- daal 4-4; Mozaiek—TC Heemstede on bekend. Tweede klasse: TC Heemstede 2— de Algemene 3-5; Bloemendaal 2— Zandvoort 3-5; Groenendaal—WOC 2-6; Haarl. LTC 3—Oud Wassenaar 3 4-4. Derde klasse: Groenendaal 5—Haarl. LTC 4 1-7; Zandvoort 4—Groenendaal 2 3-5; KennemerlyceumMaccabi 2 6-2; Brederode 3KZTV 2 5-3; Zand voort 2Jatiloo 4-4, De Algemene 2 Heemstede 3 onbekend; Heemstede 4 Festina 4 0-8: WOC 2Groenendaal 3 6-2; VVGA 3-Groenend. 4 2-6, DDV 7— Brederode 2 4-4, ParaatZandvoort 3 8-0. Vierde klasse: VelsenDEM 4-3 n.u.g. Bloemendaal 5WOC 5 1-7, Jatiloo 2 Amteno 3 08; Gloria 3Bloemendaal 3 3-5; Poppey 3—HBC 2 6-2; WOC 4— Bastione 2-6, Heemstede 5Return 3 1- 7, Maccabi 4Heemstede 6 2-6, Bloe mendaal 4WOC 3 1-7, DuinlustBre derode 5 8-0, Thor RW 13—Kennemer- Jyceum 2 4-4, Oud Wassenaar 5Allian ce 5-3, HBCBrederode 4 4-4. Vyfde klasse: Groenendaal 6Uit geest 6-2, Egmond aan zee 3Velsen 2 onbekend, Anonymus—Kennemerly ceum 3 4-4, Alliance 2HBC 3 7-1, Lucky Strike 2Jatiloo 3 3-5, da Leid se Hout 4Duinlust 2 8-0, HBC 4 Chandelle 5 7-1, Bastione 2—Amteno 4 4-4, WOC 6Zandvoort 5 1-7 Zandvoort 5 kampioen. Het Spieghel 9Heemstede 7 onbekend, Heemstede 8OSO 4 4-4. Landelijke jeugdcompetitie: Bredero deLucky Strike 2 7-0. Heren derde klasse: Njord 1 8 6 1 1 13 33 12 H.P.C. 2 8 5 2 1 12 29 10 N.V.A. 1 8 3 2 2 8 20 18 D.W.R. 2 8 2 2 4 6 20 23 H.V.G.B. 3 8 0 1 7 1 5 44 Heren vierde klasse: Haarl. 2 8 6 0 2 12 34 9 D.W.T. 2 8 6 0 2 12 31 13 H.P.C. 3 8 5 1 2 11 26 16 Njord 2 8 1 0 7 2 9 33 V.Z.V. 2 8 0 1 7 1 7 36 Afdeling jongens: 9 H.P.C. 10 10 0 20 56 13 D.W.T. 10 7 0 3 14 48 13 Haarlem 10 4 1 5 9 35 41 H.V.G.B. 10 3 0 7 6 16 40 V.Z.V. 10 3 0 7 6 14 37 Njord 10 2 1 7 5 17 42 direct de nederlaag voor HCK bet kende, was dit voor de Kinheimr»® een ernstige handicap en het H» lemse incasseringsvermogen wera de vierde inning nogmaals zwaar w de proef gesteld door de eerste bon man van PSV, John Stenbit, die eve eens een homerun sloeg. Hij m° echter alleen de honken aflopen. Bert Paalman (7 maal drie slag. maar vier wijd en 9 honkslagen tegeI^| moest echter voor zoveel slagged® van de PSV'ers wijken en dat bracht Amerikaanse werper van de Eindhof® naren. Laurey Richardson (9-4-7) z' tweede zege In de eerste klasse. ADO heeft op eigen veld de V° wijekers in de eerste inning onder e® zeer zware druk gezet en werper MeÖ (8 2/3 inning 10-3-4) moest in die sla F beurt zelfs voor een korte periode veld ruimen voor Scheermeijer (1/3 j® ning 1-0-0Drie fouten van de ArnS'8, damse velders en honkslagen van j Valk en Van Hove brachten ADO voorsprong van 40, die echter zevende en negende slagbeurt door Volewijckers te niet werd gedaan. M zevende inning scoorden Martin Rc^hj, krantz en Walter Scheermeijer (hew vier wijddoordat de eerste honkw» van ADO, Serlé, de bal over het der" honk wierp en in de negende slagbeu waren het Martin Rosenkrantz en Pr" die voor de punten zorgden. De Haag. werper Rob Stegeman (8 1/3 inning 11-1) toonde een groot gebrek aan co trole, hij wierp niet minder dan elf vn» vier wijd en moest in de laatste in .If zelfs nog door Fred Kramer (2/3 inn11'» 2-0-0) worden vervangen. De stand in de eerste klasse lui^£' Ajax 2-4, WVHEDW 2-4, PSV 3-4, 3-3, de Volewijckers 3-3, KennemerWg 2-2, Storks 2-2, HCK 3-2, ABC 2-0, p Haarlem 2-0. BUSSUM, 13 met Zaterdagochtend is het tienjarig bestaan van de afdeling Bussum van de E.H.B.O. gevierd, 's Morgens was er een districtsvergadering die door Bussum werd georganiseerd, en 's middags werden in de Harmonie de districtswedstryden om het kampi oenschap Noordholland gehouden. In zeven plaatsen waren al voorwed strijden gehouden, en de zeven winnen de teams, bestaande uit een leider en twee helpers, kwamen zaterdagmiddag tegen elkaar uit. Aalsmeer werd de kampioen Noordholland met 280 pnt. en 75 punten voor de leider. Wormerveer werd tweede met 268 punten en 68 pun ten, Heemskerk derde met 237 en 59 punten. Aalsmeer gaat dus naar Assen om mede te dingen om het nationale kampioenschap. De jury bestond uirt de artsen Hendrik- se, Fransen en Bult. De opgave was, dat geen gehoor werd verkregen bij e~ oude heer, die later bleek koolmonox) de vergiftiging te hebben. Hij w schijndood. De buren wilden binnen klimmen via een ladder door een °Ve geschoven raam, en een van de helpeZ kwam te vallen. Hij kreeg een on* wrichte enkel en en pijnlijke schouder- Beiden dienden zo snel mogelijk gehoJ pen te worden. Wethouder P. N. van Doesburg w® namens het gemeentebestuur vertegen woordigd. Zaterdagavond werd er e|L feestavond aangeboden. In de Harmon* traden de medewerkers op van D OP. rechte Amateur. Het was een verzorg programma met een optreden van vocalgroep The Sunbeams, een moin» accordeon virtuoos, een sneltekenaar, ®j een Zuid-Amerikaans kwartet. De av°" is zeer goed geslaagd. (Advertentie) Elke OLVEH polis is winstdelenö HOGE PRIJZEN 4 2000 6025 8395 f 1500 11508 14201 15193 1000 5845 9051 11384 13913 15309 17632 20940 400 1360 1419 3541 4932 5580 6234 7463 8202 11967 13499 14108 15d69 18044 1» 7a 19674 20110 f 200 3164 3224 3229 3531 4283 5589 6497 6812 7134 7401 7705 8327 8543 11006 11129 12356 12575 12734 13199 13509 13776 13824 14687 15407 15973 16043 V 16414 16426 17584 17828 18336 18845 19043 19140 19977 21431 1072 208 458 571 583 2008 015 024 232 312 347 373 562 580 691 729 802 908 8099 106 118 206 234 295 365 529 661 700 711 727 811 830 4085 099 173 228 457 675 816 987 989 5171 200 307 349 432 469 528 678 736 756 763 772 903 6047 096 258 280 575 955 986 7150 161 208 215 370 507 508 553 568 672 691 900 901 991 8009 526 864 970 978 9139 142 350 594 623 631 682 802 967 982 10006 061 081 315 480 503 594 617 637 746 955 11206 217 234 324 403 497 574 590 771 864 12102 208 267 365 494 597 666 672 681 772 1055 091 120 125 154 179 205 235 254 292 295 303 309 367 372 415 427 454 465 466 476 500 526 572 584 585 641 675 719 744 774 783 789 793 799 800 802 818 820 852 881 953 959 977 2010 026 049 070 099 111 165 184 188 212 278 298 302 326 417 418 428 437 480 595 597 668 694 703 800 830 853 965 8007 063 074 095 134 135 169 179 182 251 327 421 422 424 566 574 577 594 616 626 645 707 731 793 812 816 831 899 909 915 4009 011 055 063 164 202 265 273 277 301 341 390 410 456 470 480 494 516 681 684 730 744 764 807 832 833 843 868 872 874 886 887 916 920 974 5039 053 059 127 170 184 193 196 219 257 264 296 397 400 402 466 468 480 550 557 561 633 651 761 774 780 812 897 924 928 937 953 959 «007 022 023 081 088 111 120 122 201 233 283 288 339 344 377 403 431 470 478 502 504 560 562 595 655 701 720 816 841 842 924 953 985 7042 077 078 103 127 216 237 269 270 275 294 302 306 353 388 427 448 464 474 512 522 530 549 582 593 610 655 712 716 731 758 763 764 856 911 939 951 972 8018 053 065 077 102 110 116 118 121 128 138 175 189 195 225 249 271 359 386 397 403 423 479 482 565 641 646 681 699 710 711 721 740 752 764 811 820 830 913 938 9006 044 059 095 114 149 180 249 288 301 305 313 336 352 372 404 407 426 436 452 481 484 491 530 541 581 624 665 690 692 700 739 770 805 863 864 868 896 958 10O72 092 096 118 169 226 227 329 330 333 348 398 406 408 489 504 521 531 535 550 571 572 583 626 658 665 691 721 723 730 742 796 868 870 S91 894 900 930 11029 036 105 118 124 145 158 16. 172 181 189 221 225 266 267 273 316 343 387 462 472 495 531 546 577 608 626 644 686 708 80? .ai 5l3 13021 162 163 229 231 269 314 329 441 553 585 865 981 qP 14022 036 109 171 302 395 553 556 66» 942 979 ooQ qW 15147 364 461 471 491 652 707 751 829 16118 242 264 268 376 432 451 532 68» 804 a(P 17035 106 142 171 288 402 525 610 660 "gj 18031 047 060 090 092 113 413 487 617 938 952 497 19036 167 262 327 338 427 432 438 469 697 791 819 820 862 898 965 gli 20046 112 120 137 184 204 221 327 428 777 781 907 AO- fP 21054 077 090 125 269 273 305 43S 497 531 554 621 800 880 894 989 995 718 756 770 788 792 795 819 826 90* 917 920 921 947 976 jf? 12009 032 041 042 045 050 061 065 07» 38} 139 181 254 264 266 284 292 322 35" 389 407 435 438 440 454 468 511 55» 9\t 570 585 657 691 706 735 816 859 925 931 934 936 967 13024 113 115 158 161 232 239 240 - 334 342 396 410 470 487 516 578 6U« g!» 642 644 655 681 705 739 749 775 868 871 894 936 961 971 AO- J® 14001 017 027 035 101 128 143 193 lffi jg 237 243 370 405 412 436 465 482 49» 78* 551 558 700 702 703 704 739 753 7b* 818 831 837 £44 845 879 903 K 15014 024 105 106 132 137 156 162 if. 224 232 251 268 338 360 419 422 f' 490 500 504 578 580 606 607 624 - 687 690 767 799 848 860 863 882 9»| Pi 16109 145 261 282 286 290 327 332 3*» 6' 392 403 476 517 554 598 649 652 b»S ■j 755 783 830 862 887 895 898 919 "1, %n 17003 071 111 117 140 141 160 184 2W 4G 247 316 323 338 364 3S9 411 423 Jtt 475 476 477 515 526 635 637 671 bL f. 730 764 820 823 835 860 926 959 -jSj li» 18010 011 026 038 051 065 086 093 215 227 246 274 329 349 357 358 3»j 368 416 427 432 442 466 472 489 »ïg 574 579 633 760 772 808 819 896 983 „qi 1% 18001 021 028 063 064 067 080 086 f' 116 122 149 195 268 290 305 329 392 426 534 535 540 557 558 604 b». g4» 648 667 668 683 700 715 723 772 g37 94» 865 866 870 872 882 905 912 91» 989 11.4 4 20006 009 017 065 080 082 092 lOf J72 59 131 134 217 227 367 423 433 54z 74 600 632 689 713 818 821 869 9»7 gg 23» 21013 023 063 066 132 147 167 1S4 g9 47» 253 258 259 372 394 415 443 46/ ?03 79| 523 524 542 572 577 607 728 74| 334 9S» 802 812 817 830 871 906 920 94»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2