Conflict TV en Belgische Bond op UITBARSTEN Algemene boycot op voetbaluitslagen Jeunesse Musicale DAG PUZZLE Bod van Auto Financier op Gron. Financierings Bank Emissie en introductie van fl,5 min. 5% obligaties HET RAADSEL EGIL i m Alfredo a BOODSCHAPPER VAN DE NACHT DE „GREENHORN DE FLUIT MET ZES SMURFEN BELGIË LEEFT IN VOETBAL WOESTIJN" Opdracht aan Nederl. componist GS niet betrokken bij overleg? Eerste kersen 15 cent per stuk Wolk van koper in de ruimte Noordzeekanaalgebied Sir Bernard betreurt: Amerikanen voeren radio - experiment uit Routinebezoek van mr. Debrot aan ons land AMERIKA verleent Laos militaire hulp MAANDAG 13 MEI 1963 PAGINA 4 2RIC DE NOORMAN door JOHN BINGHAM KARL MAY II OKAY/ (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 13 mei Tussen de twee afdelingen de Vlaamse en de Waalse van de Belgische televisie enerzijds en de Koninklijke Belgische Voetbal bond anderzijds is een sedert jaren smeulend konflikt thans goed losgebar sten. Op een persconferentie In Brussel hebben de directeurs-generaal van de B.R.T. en de R.T.B., de heren Van den Bussche en Wangermée, felle kritiek ge leverd op de willekeurige handelwijze van de K.B.V.B. En ook al spraken zij het woord „oorlogsverklaring" niet uit, toch hield het bekendmaken van hun gemeenschappelijk standpunt een ulti matum in. „De Belgische televisie leeft in een voetbalwoestijn temidden van een rijke voetbalwereld", zo zei de heer Van den Bussche. „De overeenkomst, die was ge sloten tussen beide partijen, is een dode letter gebleven omdat van de zijde van de voetbalbond zelfs geen minimum aan goede wil meer aanwezig is.". En de heer Wangermée voegde er aan toe: „Het is een schande. België is het enige land in Europa waar stelselmatig t.v.-reportages van voetbalwedstrijden worden gewei gerd. Wij kunnen dit niet langer dul den." De „koude oorlog" tussen televisie en voetbalbond is vorige week acuut ge worden door de weigering zonder enig geldig motief van laatstge noemde om zijn fiat te geven aan een relais der tv-reportage van Benfica Feijenoord uit Lissabon. Het was de druppel die de door talloze vroegere gemiste uitzendingen en verbroken af spraken boordevol gelopen emmer deed overlopen. Op de lange lijst der „ge weigerde" wedstrijden sedert 1 april jl prijken eveneens PortugalBrazilië, BelgiëBrazilië, DundeeMilaan, en verscheidene andere ontmoetingen nog. Op de persconferentie werd overigens niet alleen kritiek geoefend, er werd tevens een concrete beschuldiging geuit aan het adres van de voetbalbond, met name over de t.v.-reportage van de fi nale voor de Europa-beker. Voor deze wedstrijd werd op Europees vlak een overeenkomst gesloten tussen de Euro pese Radio Unie en de Europese Voetbal federatie. Krachtens dit akkoord mag geen enkele nationale voetbalbond de uitzending van bedoelde t.v.-reportage weigeren. Niettemin heeft de Belgische bond reeds een categorisch veto uitge sproken, zonder ook maar de minste re den op te geven. De Belgische televisie heeft tegen deze bevreemdende handel wijze een klacht ingediend bij de Euro- AMSTERDAM, 11 mei Het We reldcongres van de Federation Inter nationale des Je un esses Musicale 1964 wordt van 16 tot 22 juli gehouden in Amsterdam. De heer L. Thole, presi dent van het hoofdbestuur en tevens algemeen voorzitter van de stichting Jeugd en Muziek Nederland, heeft tij dens een persconferentie in de hoofd stad, enige gegevens verstrekt omtrent de organisatie. Men rekent op ruim 2.000 congres sisten, plus een nog nader vast te stel len contingent uit Amerika. Het aan tal individuele leden bedraagt ongeveer 1 miljoen uit 24 landen. Voor het We reldcongres 1964 wil men ook ongeveer 25 landen, die geen lid zijn uitnodi gen, waarvan de afgevaardigden tevens zullen kunnen deelnemen aan de uit te schrijven Jeugd- en Muziek-affichewed strijd: de tien beste inzending van elk land zullen omstreeks Pasen worden op gestuurd naar Amsterdam en worden beoordeeld door een jury, onder voor zitterschap van prof. dr. N. Vroom; gedurende het congres zal er een ex positie van worden gehouden. Voor de affiche, die het congres aankondigt, zullen de leerlingen van de Rijks Aca demie aan een kleine compositie kun nen deelnemen. Alle congressen en vergaderingen hebben plaats in het Concertgebouw. Aansluitend op het Holland Festival waarvan de congressisten de laatste dagen kunnen meemaken) vindt 16 juli de opening plaats met een concert door het Concertgebouw-orkest. Het Interna tionale Jeugdorkest, bestaande uit de kern van het „gastheer orkest", en een tiental buitenlanders, tezamen ruim 100 spelers, zal onder leiding van Bernard Haitink concerteren; voorts het Nederlands Jeugdorkest, onder lei ding van zijn eigen dirigent Nico Her mans. Overwogen worden uitvoeringen van het Nationaal Ballet en Nederlands Kamerorkest. Vast staan reeds een excursie naar de Hugo Veluwe een vlaggenparade op het Museumplein, zo deri ga totaal vlaggenparade op het Museumplein, zc mogelijk in de diverse nationale kle derdrachten; een groot jeugdconcert :leg; 86 personen, in het Muiderslot. Voor de groot jeugdconcert, een internationaal jeugdbal en een ga la-diner voor de delegatieleiders behuizing van de deelnemers komen o.a. de Casa Academica en het Anne Frankhuis in aanmerking. Een Nederlandse componist krijgt op dracht van een compositie, op 16 juli uit te voeren door het Concertgebouw orkest. Voorts wordt op internationaal niveau overwogen een eigen lied voor de Jeunesses Musicale te laten dichten (in het Frans, de voertaal der Jeu nesses Musicale, of de verschillende coupletten in verschillende talen) en componeren. Op het Jeugd- en Muziekconigres, vo rige maand te Mallorca gehouden, werd een resolutie aangenomen door KRUISWOORDRAADSEL Horizontaal: 1 grote bijl - 4 aantal bijeenbehorende schepen - 6 fraai - 8 voorzetsel - 9 titel (afk.) - 10 behoeft:» - 11 hert - 12 deel van de bijbel (afk.; - 14 Frans lidwoord - 15 terstond - 18 afzichtelijk - 19 vaatwerk. Vertikaal: 1 Engels bier - 2 van ge ringe duur - 3 zangnoot - 4 hoeveelheid - 5 voor beperkte duur - 6 houding - 7 smalle inham - 13 rustteken - 16 deel van een schip - 17 draad. Oplossing 10 mei. 1 valk - 2 atoi - 3 loge - 4 klei - 5 wand - 6 aria - 7 nier - 8 darm - 9 ijdei - 10 diva - 11 even - 12 lans - 13 zalm 14 arie - 15 lier - 16 merk. de algemene vergadering, behelzend de stimulering van de internationale uit wisselingen. Het Jongerencomité ver klaarde zich voor uitbreiding van de mogelijkheden voor de jeugd, om he dendaagse, zelfs experimentele muziek te kunnen beluisteren, vooral ook in jonge arbeidersmilieus: bovendien voor verplicht muziekondérricht op alle scho len van voortgezet lager en middelbaar onderwijs. In het kader van de actie Herbouw Perzisch dorp Dousadj geeft het Ne derlands Jeugdorkest, onder leiding van Nico Hermans, op zaterdag 18 mei om 8 uur in de Zuiehal van de RAI, een 8 uur in de Zuidihal van de RAI, een Stokkermans (eerste pianoconcert Men delssohn) en de bas Max van Egmond (Prokofieff, suite Luitenant Kyè). Men hoopt de 5.000 plaatsen bezet te krijgen met scholieren en studenten 1,50) en particuliere muziekliefhebbers en wel doeners (ƒ2,50). visie in Genève; maar voor de rest is zij volkomen machteloos. „Deze persconferentie is bedoeld als een laatste waarschuwing aan de KBVB", zo beklemtoonden de heren Van den Bussche en Wangermée. „In andere landen is een akkoord mogelijk: waarom in België niet? Maar dat men zich niet vergisse: wij beschikken over genoeg pressiemiddelen om vele Belgi sche voetbalclubs waarvan de mees te trouwens heel wat redelijker zijn dan hun bondsbestuur aan de rand van het financieel failliet te brengen indien de K.B.V.B. zijn standpunt niet wijzigt. Een publiek van drie miljoen kijkers in 1968 zullen het er acht miljoen geworden zijn staat achter ons Tot de represaillemaatregelen zouden kunnen behoren het uitzenden op zon dagmiddag van in België zeer populaire wielerwedstrijden en zelfs het verzwij gen in radio en televisie van de gewone voetbaluitslagen. HAARLEM, 13 mei Vertegenwoor digers van vier fracties in de Staten van Noordholland, mr, W. Siegmann (KVP), J. Harmsen (PvdA), ir. R. Du- four (VVD) en mr. A. Wensing (CHU) hebben Gedeputeerde Staten vragen ge steld over een. overleg dat tussen Am sterdam en een aantal andere ge meenten gaande zou zijn over de ruim telijke en de economische ontwikkeling van het Noordzeekanaalgebied. Zij informeren of G.S. betrokken zijn bij dit overleg. Mocht dit niet het ge val zijn dan willen zij gaarne weten welke maatregelen G.S. overwegen om „in een aangelegenheid als deze een voor de Provinciale organen in het provinciaal belang leidende taak" te verkrijgen. Tevens wordt geïnformeerd of inmid dels een begin is gemaakt met de voorbereiding van een streekplan voor het gehele Noordzeekanaalgebied, waarbij ook aan de economische ont wikkeling daarvan vorm wordt gege ven. ELST, 13 mei Aan de veiling Overbe- tuwe zijn vandaag de eerste kersen ge veild. De kweker T. P. Rijkens uit Eist bood het doosje met 15 kaskersen aan. De koper was de heer Sander Polak uit Arnhem, die er vijftien cent per stuk voor betaalde. GRONINGEN, 13 mei De Auto Fi nancier (A.F.) doet aan houders van aandelen en converteerbare obligaties Groninger Financierings Bank (GFB) een aanbod tot omwisseling van hun stukken. Twee aandelen GFB ad 1.000 onder bij betaling van 100 geven recht op een aandeel AF ad 1.000 se-ie B ex dividend 1962 en een 5 pet. obligatie ad 1.000 onder gelijktijdige vergoe ding van de rente van 1 januari tot 1 juli. Voor een GFB plus 50 con tant verkrijgt men een scrip AF van 500 serie B en een 5 pet. obligatie van 500. Op de aandelen GFB num mer 1 t/m 40 biedt de Auto Financier ƒ1.700 per stuk in contanten. Desge wenst is men ook bereid de aandelen over te nemen tegen een koers van 110 procent. Voor de 5 pet. converteerbare obli gaties geldt de volgende voorwaarde: twee (een) 5 pet. conv. obligatie GFB 1.000 plus 150 (75) tegen een aan deel A.F. ad 1.000 (een scrip 500) en een 5 pet. obligatie ad 1.000 (500). De converteerbare obligaties zullen a pari worden aflosbaar gesteld per 1 juli. De voor de omwisseling uit te geven obligaties AF maken deel uit van een 5 pet. lening groot 1,5 min. met een looptijd van 25 jaren, welke binnenkort zal worden geëmitteerd en waarvoor notering ter beurze van Am sterdam zal worden aangevraagd. Het bod geldt tot uiterlijk 31 mei. Na de totstandkoming van de transactie ligt het in de bedoeling dat beide onderne mingen voorshands onder eigen naam werkzaam zullen blijven. De voorwaarden voor de uit te ge ven 5 pet. obligatielening ad 1,5 min. luiden als volgt: de koers van uitgifte is 100 pet. Afgelost wordt 4 pet. per jaar, voor het eerst in 1964. Extra af lossing mag gedurende de eerste vijf jaren alleen geschieden tegen de koers van 101 pet. De beursnotering van deze stukken 1.000 en f 500 zal worden aangevraagd. De inkomsten van De Auto Financier bedroegen in 1962 587.571 (357.199). De nettowinst kwam op 207.499 (87.845). Er is weer 8 pet. aan divi dend betaald, plus een extra dividend van 25 pet. in obligaties. Er wordt meer gestreefd naar consolidatie dan naar snelle expansie. Ook tot beper king van beperking van kosten en risi co's zjjn nieuwe plannen in overleg en voorbereiding. De resultaten over het eerste kwar taal van 1963, hoewel in onzet nauwe lijks hoger, blijken relatief bevredigend. Nu ook door de uitkomsten van het afgelopen jaar de financiële positie van de n.v. verder kon worden versterkt mag onvoorziene omstandigheden voorbehouden naar de mening van de directie de toekomst met vertrou wen worden tegemoetgezien. Terwijl in het verleden reeds op be scheiden schaal samenwerking tussen beide bedrijven ontstond en verder groei de, heeft de gang van zaken beider zijds verdere plannen doen ontstaan tot beperking van kosten en risico's, als ui: deelhouders. Niet alleen kan hiermee een bredere financiële basis als ster ker draagvlak worden bereikt, ook de mogelijkheden van een betere spreiding van risico's en een vergroting van de totale winstcapaciteit hebben bij deze overwegingen een belangrijke rol ge speeld. De Groninger Financierings Bank kreeg in 1962 aan baten 470.534 (600.004) binnen. De nettowinst heeft f 62.625 (40.609) bedragen. Evenals in 1961 werd geen dividend uitgekeerd (van 1952 tot en met 1960 7 pet.). Het Geplaatste kapitaal van de n.v. bedraagt 441.000. De liquide middelen bedroe gen per eind 1962 40.915 (63.746), huur koopdebiteuren 3.002.191 (2.834.484) en debiteuren 74.757 (28.723). De volgen de obligatieleningen staan uit: 5 pet. 1951 74.000 (85.000), 4,5 pet. 1954 180.000 (195.000) en 4,25 pet. 1955 f 195.000 (210.000). De passivazijde van de balans vermeldt voorts bankier f 415.778 (549.181), crediteuren 52.986 (462.464), opgenomen gelden f 633.261 (544.273). 80. Het wraakzuchtige geschreeuw achter hem verstilt snel, wan neer Hargs mannen zien, dat van de woudzijde Erics Norenkrijgers onder aanvoering van de geweldige Svein Langtand hun koning te hulp snellen. Ook de gewapende boeren haasten zich naderbij en het krijgs- gebrul van Hargs bende verandert in een benauwd gejammer. Nog hijgend van zijn harde rennen, wacht Eric, omringd door zijn trouwe Noren, de naderende vijanden af. „Legt je wapens op een hoop," schreeuwt hij hun toe, „en komt hierheen om je over te geven." Met overdreven gewilligheid volgen de kerels deze order op. „Wij hebben nooit wat gedaan," roept er een met een echte boeventronie. „Het was Harg, die..." „Zwijgt," snauwt Eric vol walging, „dat zoeken we nog wel uit. Stelt je daar in rijen van twee op." De Noorman geeft de aan voerder van zijn krijgers een teken. „Boei ze, breng ze naar de kust en stel ze onder bewaking op mijn schip," zegt hij kort. Even later marcheert de bende, voor wie heel de bevolking van Radwold jaren lang gerild en gebeefd heeft, mak als lammeren af, omgeven door een dichte haag Norenkrijgers en dat niet in de laatste plaats om hen tegen de woede van het volk te beschermen. „Zo," zucht Eric, „eind goed al goed." Opgelucht wendt hij zich tot Egil en Leif Olavson. „Wel jongen," zegt hij, „voor jou is het ook gelukkig achter de rug. Je hebt nu wel zoveel meegemaakt, dat je niet verder onder mijn hoede hoeft te blijven. Je kunt op eigen benen staan, dat is bewezen, en Leif Olav son heeft tenminste een flinke kerel, die hem in de zaken helpen kan." Egil grijnst traag en neemt zijn pleegvader bedachtzaam op. „Ik geloof, dat we de zaken moeten omdraaien, koning," zegt hij dan. „Nu Wuffa er niet meer is, zal ik maar op die lege troon gaan zitten, daar heb ik recht op, heb ik begrepen. En een flinke kerel als vader Leif zal mij best bij mijn zaakjes kunnen helpen." MOCO WASHINGTON, 13 mei (UPI) De Amerikaanse luchtmacht is erin ge slaagd 400 miljoen kopernaaldjes in de ruimte te brengen met het doel de ra dioverbindingen over de gehele wereld te verbeteren. Het experiment is uitge voerd met een kunstsatelliet die don derdag met een Atlas-Agena raket van Point Arguello in Californië werd ge lanceerd. De satelliet vervoerde een houder met 25 kg aan kopernaaldjes, die nog fijner zijn dan menselijke ha ren. De bedoeling is, dat de naaldjes een smalle gordel om de aarde vormen in een omtrek van ongeveer 64.370 km en op een hoogte van ongeveer 3.218 km. De gordel zal worden gebruikt om radiosignalen over grote afstanden te weerkaatsen. Volgens de luchtmacht is de gordel nagenoeg onkwetsbaar en vooral geschikt voor signalen op de mi crogolf. De houder met de naaldjes liet zijn inhoud op een radio-signaal los. Volgens de ontvangen signalen vormen de naald jes nog een compacte wolk die elke 166 minuten om de aarde wentelt. MANCHESTER De directeur van de radiotelescoop van Jodrell Bank, sir Bernard Lovell, betreurt de lancering van de kopernaaldjes in de ruimte, om dat de Amerikanen dit experiment zon der overleg met welk internationaal or gaan ook hebben uitgevoerd. Hjj voegde eraan toe, dat de naaldjes uiteindelijk andere onderzoeken in de ruimte zouden bemoeilijken. Toen in 1961 voor het eerst gesproken werd over het naaldjesproject heeft Lovell dit ex periment reeds beschreven als een „daad van besmetting" van de ruimte. DEN HAAG, 13 mei Mr. N. Debrot, gouverneur van de Nederlandse Antil len, wordt op donderdag 16 mei op Schiphol verwacht voor zijn eerste rou tinebezoek aan ons land. Voor alle zekerheid deed ik er nog maar een saaie March-Brown bij. In Hotel Larsen had, iedere gast, zoals in vele Noorse hotels, vrij vissen en het was interessant werk. maar bracht niet overweldigend veel, op. Je kwam soms 's avonds met twintig vissen terug die een gemiddeld' gewicht hadden van niet meer dan drie in een pond, maar je had ook kans om een paar aanzienlijk grotere vissen te vangen. Je kon vanaf de oever in het meer vissen, zoals Green en ik deden, of het proberen in de bergstroompjes, of in een van de kleine bootjes met korte, dikke riemen dichtbij het hotel gaan vissen. Die bootjes, die ze prams noemen, lijken bijna rond en zijn niet gemakkelijk te hanteren, tot dat je er de slag van beet krijgt. In het meer dichtbij het hotel werd echter altijd te veel gevist en serieuze vissers namen daarom liever hun brood voor de hele dag mee en gingen van meer tot, meer, daarbij ver scheidene mijlen over ruw terrein afleggend Gewoonlijk kwam je dan geen sterveling tegen, je zag alleen vissen en 's avonds muggen en een heel enkele keer een sneeuwgans. Nog zeldzamer zag je een lemming en als je een paar dagen het hoge achterland introk om de nacht door te brengen in een van de rusthutten, had je misschien het geluk een eland te zien. Het is een land waarin je licht kunt verdwalen, want behalve de met sneeuw gekroonde bergen in de verte is het ook vol kleinere bergen, tallo ze steile heuvels en diepe meren, grote en kleine, al of niet verbonden 'oor bijna niet te ontdekken geltepaadjes. Veel van die paden lopen dood. Bij tussenpozen zie je een rij vardars, dat zijn steenhopen die op grote afstanden van elkaar zijn opgestapeld en die je tegen de berghellingen soms moeilijk kunt onderscheiden Ze hebben ten doel een enigszins be gaanbaar pad over de bergen aan te geven. Ik ben 's winters nooit, het binnenland in geweest, maar ik veronderstel dat bet een hard wreed ge bied is, bewoond door een geharde en zeer sober levende bevolking. In de zomer en de herfst komt dat gebied met zijn bergen, meren en wa tervallen meer dan iets dat ik ooit heb gezien, een sprookjesland nabij en ik heb veel landen gezien. Het was in deze idyllische omgeving dat ik besloot Green te doden. Als journalist had ik geleerd geen blad voor de mond te nemen en de dingen bij de naam te noemen. Een man uit zelfverdediging doden kan gerechtvaardigde moord zijn. Een mens doden door schuldige nalatigheid kan manslag zijn. Een mens doden met voorbedachten rade is moord, hoe je het ook probeert te draaien. Maar ik was aan het eind van mijn verdraagzaamheid. Ik had dat fatale psychologische punt bereikt waarop een lang gekoes- 2. Hoewel Ik Kévig fn mijn "wiek geschoten was door deze betiteling, zocht ik deze interessante man toch vaak op in zijn werkplaats. Tijdens één van die bezoeken zei hij plotseling-: „ik wilde je iets vragen." „Vraag maar gerust hoor," antwoordde ik. „Ge rust?! Alsof ik van een greenhorn als jij eerst toe stemming moet vragen! Je verbeeldt je nu wel een hele Piet te zijn; maar je kunt nog niets! Zelfs niet eens schieten.,," Dit zei hij zo minachtend en zo be slist, alsof hij volkomen zeker was van zijn zaak. „'Geef mij een goed geweer, dan zal ik u antwoorden, eerder niet," zei ik glimlachend. „Heb je wel eens een geweer in je handen gehad?" „Meer dan eens." „Ook aangelegd en afgeschoten?" „Meer dan eens." ',;Wéi'boékenwurm, jpak" dan daUgeweer'ihaarTeens> dat daar hangt'én laat me eens lachen." Hierbij wees hij naar ëeh grote beredöd'eK „Het is-het beste ge weer, dat ik ooit in mijn handen heb gehad," zei hij nog, toen ik het van de spijker afhaalde en aanlegde. „Hola, wat is dat, je gaat met dat geweer om, alsof het kinderspeelgoed is, ben je zó sterk?" Als ant woord pakte ik hem beet en hief hem boven mijn hoofd. „Donder," schreeuwde hij, „laat me los, je bent nog sterker dan mijn Bill." „Uw Bill? Wie is dat?" „Dat was mijn zoon... Je lijkt op hem, daar om mag ik je... maar dat gaat je geen steek aan! Morgen stel ik je op de proef WEETJE WAAR HU V SH... HEEM GAAT 1 xe*' VLUG! L/GT ER /KJ DE HAVEH EEK! SCH/P DAT HET AA/DERE G/A/DS KAAJIMHALEAJ O, A/EE? EP L/GGEAJ EA/MEL SC HU/TEA/. OUA/OD/G HST P/RREW/EZ WE MOETEAJ BESL/ST U/TC/SSEA/ WAAR D/E BOOT HEEAJ VAART DAT /S OA/ZE EAHGE MAMS OM PEPERS ACM TERUG TE V/fJDEAJ. GA IEDERE* OA/DERVRAGEA/l A/SE!... WAT STOMi AF EK/ TOE MOCHT JEWEL WAT A//EUWS- G/ER/GER ZJJAJ! TE PRO BE REA/. EVEA/M/AJ! D/TMAAL /S HÈ?DE GROTE SMURF.' WAAR WASJeGESLE VEA/O EAJMELE UREA/ LATER, HET JS DOAJMER. HALLO 5S lerde baat óf fel uitbarst en bevredigd moet worden óf zal degenereren tot een niet eindigende, invretende en dadenloze wrok. Green had de westelijke, kant van het meer bereikt toen mijn nieuwe snoer in- orde was. Over een paar minuten zóu hij om een van de reusach-, tige rotsblokken verdwijnen en stroomopwaarts naar een ander meer gaan. Ik stond, mijn pijp stoppende, naar hem te kijken. In de verte zag in het hotel en de houten gebouwtjes niet meer dan een paar dozijn waaruit Bergfonn bestond. Rechts van me, halverwege een berghelling, zag ik geiten, koeien en kippen bij een der primitieve zomerboerderijtjes, saeters genoemd, waarin de boeren wonen tot de late herfstkou hen terug drijft naar hun woningen in het dorp. Moord zou onder deze eenvoudige, vriendelijke boeren iets ongehoords zijn: zelfs een onbetekenende mis slag was een zeldzaamheid. Maar ik was nu toevallig niet zo'n eenvoudige, vriendelijke boer en op dat moment dacht ik aan de beproevingen, die Harold Summers had door staan. Ik had dë meeste van Greens slachtoffers wel eens gesproken en ik had het mozaïek, dat van hun woorden in mijn geest was achtergeble ven; als een legkaart in elkaar gepast. Sommige stukjes ervan waren echter gebroken of ontbraken, omdat er nu eenmaal dingen zijn waar over een mens niet gemakkelijk praat, of als ze het doen, doen ze het zó, dat ze in een zo goed mogelijk licht komen te staan. In dat geval moet je proberen achter die vermeende waarheid de échte waarheid te ontdekken en je vérbeelding gebruiken om de bestaande hiaten, wat be 'reft feiten én rpotieven, zo goed mogelijk in te vullen. Het heeft me nooit bijzondergeïnteresseerd hoe een misdaad werd gepleegd of zelfs wie hem pleegde, maar de omstandigheden die ertoe hebben geleid, interes seren me wel. (Wordt vervolad/ De e- WASHINGTON, 13 mei (AFP) Amerikaanse regering heeft „gehoor ÉL geven aan een dringend verzoek van 0 koninklijke regering van Laos en d1 terieel, in het bijzonder voor on ,er houd en losse onderdelen, gegeven bonrlknirmrf „rm lArt ól nf nvi ei ni TA ntQ 13 f V handhaving van de defensieve staat de strijdkrachten, van Laos". Dit he een woordvoerder van het minister van defensie in Washington meegedee' Hij zei, dat de hulp verstrekt is eenkomstig artikel 6 van de Geneei akkoorden". Uit Vientiane waren te ren berichten ontvangen over de ®gi komst van Amerikaans materieel *0, de troepen van de neutralistische se raai Kong Le: T de Joegoslavië, v Generaal J „^Vecl-1® opperbevelhebber van het Indones gf leger, is' in Belgrado aangekomen 0ffi- een bezoek van vier dagen. Huge ver- ciëren van het Indonesische lege gezellen hem. (UPI)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 4