„De Physicivan Dürrenmatt bij de Nederlandse Comedie Het gevaarlijke brein van de geniale natuurkundige Vrouwendispuut leek in kerk en wereld EEN KONINKLIJKE SPRONG iwil H Examentijd WAT IS DE TAAK VAN EEN WATERKLERK? Mondelingvoor gymnasium staat nu vast Woningnood staatsvijand nummer één (VI) Bestrijding van winter schade vraagt wijziging van bestaande regelingen Uitkeringen Risicofonds moeten stimuleren tot hogere bouwproduktie NIEUWE IDEEËN UIT AANNEMERSKRINGEN EEN GROTESKE VAN ONZE SAMENLEVING mm Prof. Schillebeeckx als inleider Bestuursleden van St. Adelbert wonen de bijeenkomst bij Atoomwapens voor Canada HBS-A en -B Afscheid Mgr. Mekkelhoit SCJ met emeritaat Vrouw omgekomen na val van trap Examen doen? NIEUWE OVEN VOOR DIKKERS MAANDAG 13 MEI 1963 PAGINA 6 AMSTERDAM, 11 mei De Nederlandse première van „Die Physiker" van Friedrich Dürren matt werd vanavond als een op merkelijke gebeurtenis ondergaan. Han Bentz van den Berg heeft, gebruik makend van de goede vertaling van Gerrit Kouwenaar van „De Physici" een bewonde renswaardige voorstelling ge maakt Men kreeg een goede kijk op het stuk: een groteske comedie, die op intrigerende, soms aangrij pende wijze de verantwoordelijk heid der natuurkundigen een men selijk gezicht geeft. Ommekeer Verslag Landbouwbawk Men schrijft ons uit aannemers- kringen: Sinds de winter 62/63 is het duidelijk geworden, dat het Risicofonds voor Vorstverlet in de Bouw in zijn huidige vorm be paald niet geschikt is om een bijdrage te leveren in de strijd tegen de woningnood. Thans be taalt dit fonds aan iedere bouw vakker, die door vorst thuis blijft circa 18 per dag. Aan werkers in de bouw, die onder de ver zwaarde omstandigheden van sneeuw en vorst doorzetten, wordt niets uitgekeerd. En voor onder nemers, die de lasten voor het fonds verlichten door in winter weer te laten doorwerken heeft het fonds ook niets over. Integen deel, zij betalen die dagen extra premie voor de thuiszitters. Engels (2 uur) KRUISHEREN COLLEG$ IN UDEN 75 JAAR Het groteske schuilt niet slechts in de situaties, die men te zien krijgt in de villa van een psychiatrische kliniek met als hoofdpersonen de directrice daarvan en drie harer patiënten, natuur kundigen alle drie. De eerste heeft ver schijningen van koning Salomo, de tweede denkt dat hi) Albert Einstein is en de derde houdt zich zelf voor New ton. Achter deze situaties en achter de teksten ontwaart men een satirisch beeld van de hedendaagse samenleving, samengaande met een latente tragiek, die eigenlijk nooit helemaal aan het dag licht komt, maar waarvan men telkens een glimp opvangt. Het sterkst in de scène, waarin de vrouw van de derde patiënt-natuurkundige, Moebius, met haar drie kinderen en met haar nieuwe man afscheid komt nemen. Alles in de ze scène is dwaas, maar op een ma nier, die tegelijk aangrijpend-tragisch Han Bentz van den Berg en Kitty Courbots in „De Physici". heeft de leken nodig om vanuit de an dere kant georiënteerd te raken. Er zou den adviesraden moeten groeien rond de bisschoppen, adviesraden waarin ook vrouwen zitting hebben. De spontane, hooggrljpende discus sie, die hierop volgde, soms ook ge voerd tussen prof. Schillebeeckx en prof. Haarsma (de concilie-medewer ker van onze krant) die als gast aan wezig was, verhoogde de intensiteit en de levendigheid van deze bijzonder aansprekende studie-bijeenkomst die ook werd bijgewoond door afgevaar digden van het hoofdbestuur van Adel bert. Dat was voor het eerst in de geschiedenis van het Vrouwendispuut. „Een toegroei" zoals mr. J. Hustinx uit Arnhem zei: „van de ideeëncen- trale die Adelbert wil zijn, naar de ideeëncentrale die het Vrouwendis puut is". Ook F. baron van Voorst tot Voorst, de oud-voorzitter van Adel bert maakte een deel der bijeenkomst mee. Minister Klompé, die in 1946 mede oprichtster van het Vrouwendispuut was, kon tot haar spijt door verkiezingsdruk- te niet aanwezig zijn. En mgr. De Vet die als lid van de concilie-commissie voor leek en lekenapostolaat, zijn komst had toegezegd was eveneens verhin derd. Onder de vele prominente aanwezigen zag men mejuffrouw dr. A. de Waal, de Tweede Kamerleden Agnes Nolte en Truus Kok, de secretaresse van de Her vormde Vrouwen Dienst, dr. W Tim mermans. Dat een zwaar theologische studie-bij- eenkomst zo opgewekt en spontaan van sfeer kan zijn, was voor een niet gering deel ook te danken aan de geesig im proviserende leidin'g van de vice-voor- zitster mevrouw mr. Th. Athmer-van der Kallen. De neerslag van dit vrucht bare weekeinde dat de actuele kwestie van het positieve aandeel van de leek heeft behandeld, zal binnenkort in ver slag verschijnen. Eventueel te bestel len bi) mej. mr. E. Schwager. Thor- beckelaan 647. Den Haag. iiiiiiiMniimiiiiMiiiinuiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimi, (Van onze verslaggeefster) OOSTERBEEK, 13 mei Het Ka tholiek Vrouwendispuut heeft een zeer dynamisch en constructief studieweek end gewijd aan het in dit concilie jaar uiterst actuele vraagstuk „de leek in de kerk en in de wereld". Meer dan honderd leden, voor het merendeel vrouwen in een intellec tuele functie, ook religieuzen, ook ge trouwden (en dat ondanks moeder dag!) doken diep in de materie. Met een al zaterdagavond met een funda mentele theologische uiteenzetting van prof. dr. E. Schillebeeckx, hoog leraar in de theologie aan de univer siteit van Nijmegen, en op zondag met het daarop aansluitende referaat van de dispuut-presidente mevrouw drs. Ti ne Govaart-Halkes. Prof. Schillebeeckx bouwde een syn these op tussen het kerktheologisch be grip „leek" en het moderne begrip leek. Clerici en leken zijn gelijkelijk chris tenen. Maar tegenover de priester als ambtsdrager staat de leek als niet- ambtsdrager. Dat is het lang gehanteer de. negatieve begrip van de leek. Nu de mens is ontdekt in zijn binnenwe- reldlijke situatie, worden de leken meer en meer gezien als de bouwers van dit binnenwereldlijke. Daarbij hebben zij een eigen mannelijke en een eigen vrouwe lijke bijdrage te geven. Het dubbele aspect daarin, zo kwam in het even helder doorschouwde als helder geformuleerde betoog van me vrouw Govaart naar voren, is de volle dige aanvaarding rTan de aardse waar den en tegelijkertijd het betrekkelijke daarin. Het doopsel geeft iedere chris ten de opdracht Christus present te stellen in de wereld, in de situatie waar in hij leeft. Van de christenen-leken die zich positief het volk Gods voelen, mag men meer bereidheid en dynamiek verwachten om het aanschijn der aarde te hernieuwen. Door vragend, kritisch en creatief denken is de intellectuele leek heel bijzonder verplicht zijn bijdra ge te geven. De kerkelijke hiërarchie is. Op een soortgelijke manier werken de slot-scènes van het eerste deel; Moe bius en zijn verpleegster bekennen el kaar hun liefde, maar men heeft dan voldoende gegevens in handen om te weten, dat dit haar dood betekent. Het wordt op groteske manier menselijk waar gemaakt in deze theatervorm gezien stierf Kitty Kourbois, alleen door het spel van haar handen, ontroerend mooi maar het paradoxale erin ver ontrust tevens. Het tweede deel brengt een omme keer: De drie patiënten blijken in het geheel niet gek. Twee zijn er lid van de geheime diensten van twee concurrerende mogendheden, in het gekkenhuis doorgedrongen om zich meester te maken van het genie Moe bius. Deze heeft vijftien jaar geleden ontdekt, dat zijn wetenschappelijke vindingen in de handen van politici en generaals een dodelijk gevaar voor de mensheid opleveren; hij heeft zich zelf onschadelijk gemaakt door zich gek te laten verklaren. Dürrenmatt vindt ook hier beelden, die het menselijk belang zichtbaar ma ken, omdat zij aansluiting geven, niet op de allermensellfkste emoties, maar wel op de ietwat vage onrust, die in de huidige samenleving gemeengoed is. Dit doet hü ook door tenslotte de al- les-overtreffende denkresultaten van Moebius in handen te doen vallen van de directrice van de inrichting, die werkelijk krankzinnig blijkt, maar een sluitend systeem opgebouwd heeft om de drie ten eigen bate uit te buiten. Het lot van de wereld hangt nu van een gek af. In een gelukkig decor van Wim Ves- seur net was op een duidelijk-be- scheiden manier functioneel, namelijk net voldoende van het reële afwijkend om als uitgangspunt voor de groteske te dienen had Han Bentz van den Berg een heldere voorstelling tot stand gebracht, niet zeer nadrukkelijk af gezien van enkele details, die zich nog wel beter zullen voegen maar wel voldoende afstand nemend van de rea liteit, hetgeen in dit geval dus wil zeg gen de realiteit van het gek zijn. Men kreeg een bijzonder goed uitzicht op de bedoelingen van de schrijver. Han Bentz speelde zelf Moebius met oprech te intensiteit. Elly van Stekelenburg maakte van de directrice een figuur, die men zich zal blijven herinneren. Henk Rigters was een zuiver genuan ceerde Èinstein, Joan Remmelts een onderhoudende Newton. Ook in de kleinere rollen zag men uitstekende prestaties van Mimi Boesnach, Johan Fiolet, Wil van Seist bijvoorbeeld. Toch kon men ervaren, dat deze première van de Nederlandse Comedie opmerkelijk was, maar klaar blijkelijk niet vooral voor de echte ge trouwe theaterliefhebber; deze stelt „Het bezoek van een oude dame" als toneel hoger. Dürrenmatt mikt hier dan ook op een moeilijk grijpbaar probleem, en dat is op zichzelf a.l zeer boeiend, vooral omdat hij verder komt dan zijn voorgangers in deze richting. Er zou meer over te zeggen zijn dan hier ge schied is, (dat natuurkundige geniëen als Newton en Einstein samengebracht worden met de wijze koning Salomo kan men bijvoorbeeld zien als de con frontatie van het zuiver wetenschappe lijk denken met het zedelijk verant woordelijkheidsbesef, dat in de systeem geworden krankzinnigheid onder de voet gelopen wordt) maar er zal nog gelegenheid zijn om er op terug te ko men. RUTTEN GENèVE, 13 mei De algemeen secretaris van de Internationale Katho lieke Migratie-commissie, dr. L. Kamp- schöer heeft ontslag genomen uit al zijn functies bij de Internationale Katholie ke Migratie-commissie. Hij werkt sinds 1952 te Genève. Als opvolger heeft het bestuur benoemd dr. T. Stark, hoofd van de afdeling Voorlichting. Prinses Margaret van Engeland springt, geholpen door haar man, Lord Snowdon, van een perron op het Silverstone Circuit, waar zaterdag de vijftiende Inter nationale Trofee-Ontmoeting werd gehouden. De grote autorace werd gewonnen door Jim Clark, die kort na de start de leiding nam en deze behield tot de finish. t Advertentie) U rust echt uit op een DRAKACEL matras BREDA, 13 mei Paus Joannes heeft mgr. dr. H. Mekkelhoit SCJ. op diens verzoek om gezondheidsredenen ontheven van zijn functie als bisschop van Palembang (Indonesië). Hij is be- noemd tot titulair bisschop van Dausa- ra. Mgr. J. Soudant, zijn coadjutor, is nu residerend bisschop van Palembang geworden. Mgr. Mekkelhoit is afkom stig uit Lonneker in de provincie Utrecht en is 67 jaar. Hij werd in 1926 Êriester gewijd bij de priesters van het Hart. Hij was sinds januari 1961 bisschop van Palembang. NIEUWENHAGEN, 13 mei In de kelder van een bakkerij aan de Hoog straat alhier is zaterdag het stoffelijk overschot gevonden van de 53-jarige gehuwde vrouw A. M. E.-B. Bij onder zoek bleek dat de vrouw vrijdagavond moet zijn verongelukt. Even na sluitingstijd kwam zij naar de bakkerswinkel om boodschappen te doen. Aangezien de winkeldeur reeds op slot was, is de vrouw via de achter deur de bakkerij binnengegaan. Per vergissing heeft zij de kelderdeur ge opend en is toen van de trap gevallen en dodelijk verongelukt. Pas zaterdag, toen een huisgenoot van de bakker toe vallig in de kelder moest zijn, werd deze tragische gebeurtenis bekend. Het slachtoffer had geen kinderen. OTTAWA, 13 mei (Rtr) President Kennedy en de Canadese premier, Lester Pearson, hebben zaterdag be sloten dat hun regeringen zonder uit stel zullen beginnen met besprekingen over aanvaarding door Canada van kernwapens van de Verenigde Staten. Premier Pearson verklaarde bij zijn terugkeer in Ottawa tegenover de pers, dat de volgende week een Canadees- Amerikaanse commissie zal worden ingesteld tot herziening van de ont- werp-overeenkomst betreffende de op slag van Amerikaanse atoomkoppen in Canada. De op te stellen tekst zal daar na onderwerp van diplomatiek overleg uitmaken. UTRECHT, 9 mei De Landbouw- bank heeft in 1962 aan Interest en provisie ƒ211.648 (191.228) ontvangen. Na onkosten en afschrijvingen blijft een winst ter verdeling van 85.445 (84.006), waaruit weer 50 dividend wordt verstrekt. De resultaten worden niet onbevredigend geacht. Er werden in 1962 voor 1 min. nieuwe 2e hypo theken zonder borgstelling maar met solvabiliteitsverzekering afgesoten, dit om het verloren gegane terrein terug te winnen. Gezien het le kwartaal 1963 ziet de directie de toekomst met ver trouwen tegemoet. (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 13 mei Het schrif telijk gedeelte van het eindexamen h.b.s.-B is vandaag afgesloten met na tuurkunde en Nederlands (opstel). De kandidaten voor h.b.s.-A, die vanmid dag ook hun opstel hebben gemaakt en vanmorgen het tweede deel van boekhouden en bedrijfshuishoudkunde deden, hebben morgen hun laatste examendag. Voor de gymnasiasten is het exa men vorige week afgesloten. Daarbij is tevens bekend gemaakt welke onder delen ingevolge de nieuwe examenre geling wel en niet mondeling geëxami neerd zullen worden. Voor de alpha's komen Livius en Homerus te verval len; men krijgt op het mondeling dus Vergilius en Herodotus. Voor de bè ta's vervallen Grieks en natuurkunde. Het examen, dat nu overblijft, valt niet mee. De inspecteurs, die op dit punt beslissen, hebben een en ander niet zo uitgekozen, doch het lot laten beslis sen. Van het onderwerp „Edelmoedigheid tegenover oorlogsmisdadigers?", dat de gym-kandidaten op hun laatste examen dag bij de opstel-titels aantroffen, werd reeds melding gemaakt. Men kon ook schrijven over fotograferen, beroepen- voorlichting, het verkeer, het bouwen van een school, „heden en verleden le ven naast elkaar", „dienen is belang rijker dan verdienen", „schoonheid is ook daar waar men ze niet vermoedt" en „hart tegen hard". Verder konden de kandidaten zich laten inspireren door enige versregels van H. Keuls: De samensteller van de formulie ren Brengt soms den langen nacht in wa ken door, Om heel alleen zijn lichtend feest te vieren Waarbij geen woord of cijfer gaat te loor. Ach. wanneer komt de donk're vreem deling Die trekt het ganse cijferspel in flar den? Het examen voor alpha en bèta om vatte op de laatste dag ook een Duitse vertaling, die de kandidaten zeker niet teveel moeite heeft bezorgd. Er zijn zelfs leraren, die menen, dat het peil voor het gymnasium te laas; was. Op hht h.b.s.-examen heeft men hier en daar wat vreemd aangekeken tegen de Engelse vertaling, welke hierbij staat afgedrukt. Niet omdat het op zich zelf genomen nu zo'n moeilijk stuk was, maar omdat men het onderwerp wat buiten de sfeer van de h.b.s. vond lig gen. Als hef middeleeuwse universitai- -e leven in Engeland de kandidaat wei nig zei, kwam hij voor enige hinder nissen te staan, die niet zo gemakkelijk te nemen waren. Daarmee is echter nog niei gezegd, dat zijn kennis van de Engelse taal dan tekort zou schieten. Er werd ook gewezen op een nogal ge kunstelde wöordkeuze, niet representa tief voor het moderne Engels. Bij de andere vakken, die de h.b.s. 'ers vrijdag hebben afgewerkt, deden zich weinig bijzonderheden voor. Lera ren èn leerlingen toonden zich tevre den over de scheikunde voor h.b.s.-B (3 uur) Het lijkt vee) wanneer men vier opgaven ziet, die tezamen tien on derdelen omvatten, maar vele kandida- tf t sloegen er zich vlot doorheen. Hier volgt het eerste deel van de eerste op gave: Een element E staat in de vierde pe- iOde van het periodiek systeem (H-He als eerste periode beschouwd) en het atoomnummer is 34. Geef een beredeneerd antwoord op de volgende vragen. a. Hoe stelt ge u de bouw van de kern en de opeenvolgende elektronenschil- Advertentie) Volmaakte rust geeft de DRAKACEL matras Deze volkomen negatieve instelling van het fonds heeft bij de werknemers >n de bouw de idee doen groeien: „Win terweer betekent recht op vorstverlet" Velen vertalen dit recht dan nog met: „Dat vorstverletgeld komt wel, maar ik moet gauw elders zien een stevig centje bij te verdienen", onder dat „el ders" worden dan verstaan: Karwei tjes hiér en daar, graven delven in be vroren grond, als hulpchauffeur funge ren enz. Op deze wijze is het fonds een rem op iedere actie om de volks woningbouw ondanks winterweer zo ver mogeiiik vooruit te helpen. Willen w(j het fonds laten medewer ken aan opvoering van de woningbouw, dan moet het roer daar definitief om. 2. Ondernemers in de bouw, die dóór laten werken op vorstverletdagen zullen een uitkering ontvangen van met een garantie dat deze regeling tenminste vijf jaar zal duren. Zo zullen effectieve studies op dreef komen over de juiste maatregelen tot bestrijding van winterschade; zo zullen de ondernemers geld durven steken in de vaak vrij kostbare voor zieningen om bij winterweer door te kunnen werken. (Verwarming van de bouw, voortijdig winddicht ma ken, plastic-omhullingen met over druk enz.); zo zal er ernst worden gemaakt met het omwerken van bouwschema's om tenminste in de winter door te kunnen werken enz. 3 Het afgeven van vergunningen voor Volkswoningbouw zo te dateren, dat een maximum aantal projecten vóór de winter zo ver gevorderd kan zijn, dat vorstverlet geen invloed meer hoeft te hebben op de bouw daar van. 4. Het Instellen van een deskundig on derzoek op alle woningbouwprojec- IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIISIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIII Dan moeten de uitkeringen van het fonds stimuleren tot hogere produktie en moe ten er heel andere maatstaven aange legd worden. De volgende regels kunnen in die richting resultaten geven: 1 Aan alle werknemers in de volkswo ningbouw, die op vorstverletdagen in de bouw doorwerken zal een pre mie uitgekeerd worden van b.v. 8 per dag. ten, waar ondanks de hierboven ge noemde maatregelen niet doorge werkt kan worden tijdens winterweer. Waar dan schuld wordt geconsta teerd aan de zijde van opdrachtge ver, ontwerper, ondernemer of ande- 10 per flag per man die doorwerkt ren de betrokkene te beboeten met een bijdrage te storten in de kas van het Vorstrisicofonds per man/dag- verlet op genoemd project. 5. De mogelijkheid te openen en waar nodig dit verplichtend te stel len dat werknemers in de woning bouw, die op het eigen project door winterweer niet verder kunnen tijde lijk (voor telkens minsten een week) te plaatsen op soortgelijke projecten elders, waar wel gewerkt kan wor den. N.B. Ook de preventieve wer king hiervan is niet onbelangrijk. 6 De vorstverletuitkering intrekken van werknemers, die eventueel zou den weigeren, dit werk elders tijde lijk te aanvaarden. Deze maatregelen zijn ingrijpend. Ze ker en ze zullen hun uitwerking niet missen. De passieve werking die het fonds nu heeft, zal worden omgezet in een stimulans om door te gaan met bouwen overal waar dat maar enigs zins mogelijk is. De bestrijding van de winterschade zal in de bouw de alge mene aandacht krijgen niet het minst nu alle partijen (opdrachtgever, ont werper, ondernemer, onderaannemer, enz.) kans lopen beboet te worden, als zij schuldig zijn aan het niet voldoende voorkomen van winterschade. Of bij deze nieuwe werkwijze meer uitkeringen zullen worden gedaan dan bij het huidige passieve systeem? Wij stellen van met. Vooral niet omdat de in het nieuwe systeem uit te keren pre mies vooraf vastgesteld kunnen wor den aan de hand van grondige studies van de ervaringen met de winters van b.v. de laatste 10 jaar. Wel zullen de beheerders van het Risicofonds (waarvoor de gelden steeds bijeengebracht worden door ver hoging van de bouwprijzen) een veel actievere rol moeten spelen dan tot nu toe. De hier vereiste krachtige maatrege len zullen weer het beste genomen kun nen worden door een sterk centraal ge zag, dat zonder lange vergaderin gen en zonder veel uitstel snel kan be slissen. Wij denken aan de Woning- bouwcommissaris. Het is nu mei Willen wij vóór de winter 1963-64 nog iets bereiken, dan zal er haast ge maakt moeten worden. len van het atoom E voor, als het massagetal (afgerond atoomgewictw van de bedoelde atoomsoort 78 be draagt? h. Welke waarde(n) verwacht ge voor de valentie van E? c. Zal E een metaal of een metalloid® zijn? d. Zal E een oxidatiemiddel of een re ductiemiddel zijn? e. Van het element E bestaan ook ato men met het massagetal 80. Hoe ver klaart ge dit? Hoe noemt men ai' verschijnsel? (Uiteraard kon men met de punten b, c en d niet uit de weg wanneer men het element van punt a niet thui» kon brengen). Het eerste deel van boekhouden en bedrijfshuishoudkunde (3 uur) voor de A-kandidaten werd eveneens heel accep tabel bevonden; over de eerder gemaak te opgaven voor handelsrekenen is men achteraf minder enthousiast omdat er enige punten in de opgaven zaten, di® niet erg duidelijk bleken te zijn. De middelbare handelsschool heeft in middels het examenonderdeel „organi satie en techniek van de handel en handelsrekenen" afgewerkt. Lang niet iedereen zal geweten hebben wat taak van een waterklerk is, doch dn was tenslotte maar een klein onderdeel van de vragen. Er was voorts een op gave betreffende aandelen General Mo tors, die men wat de provisie en divi dendbelasting betreft minder gelukkig ingekleed achtte, maar daartegenover stonden opgaven van het bekende type- Daarbij was de tijd (3 uur) zeker toe reikend. Bij de Nederlandse brieven, die de kandidaten voor dit examen moesten schrijven, werd als een zeker bezwaar gevoeld, dat men niet zo g®* makkelijk houvast kon krijgen aan het verloop van de transactie, waarover de correspondentie ging; o.a. niet omdat er geen data waren aangegeven. De kandidaten van de middelbar® handelsschool zijn vandaag tweemaal met Duits bezig geweest. Morgen sluit dit examen met Frans. Op dezelfde dag begint het schriftelijk examen voor ka tholiek Mulo. (Advertentie) Bent U enige dagen voor die tijd reedt onrustig, neem dan Mijnhard-t's ZenuW- tabletten, dan ondervindt U reeds va® te voren hoe rustig, beheerst en helder- denkend U er door wordt en blijft. In the thirteenth cent.urj lectur®8 Cambridge University began early i« the morning and finished at dusk, m cold, comfortless, straw-strewn room®. The course was a very long one arm many students did not stay it. At th® end there was a sort of examination, and everyone who stayed the course seems to have passed. But this somewhat unattractive ProS* peet dit not put students off. They scraped money to come to Cambridge, some of them lived in bitter poverty and half starved. There was one main motive: if they could get their degree, jobs lay ahead in the law-courts, in the church, in the schools. The students liked the life. It waS wild and free, with no one to exercise the slightest control. Some came aS men, some as boys of sixteen, some a® children of twelve. The university offered them nothing but lectures, which they went if they pleased: tor the rest they looked after themselves and found their own lodging, often l® the garrets of the little town. Then time was their own, to talk, gamble» drink an quarrel. They seem to hav® been remarkably a tive with their knives. The students may have liked thi* life, the townspeople certainly did not, nor did the students' parents. So, al most from the origin of the university' there were attempts to get them oU> of their lonely lodgings into boarding- houses. Boarding-houses were cheaper, they could live rour or five to a r0<?*: am. have meals In common salt meat, salt fish, ale and bread a mediaeval Cambridge winter. It wS* possible tot get a university teacher to live in the same house and keep 8 eye on them. These boarding-houses had nothjhj to do wit teaching. The students Ju® lodged there, and went off in the mor ning to the schools. They were simp/y a sensible means of keeping those you*»* from de wilder excesses. Eventually some of these boarding-hou ses became known as colleges, but th®1 purpose remained the same. UDEN, 13 mei Vandaag viert jL, gymnasium van de Kruisheren zijn ,t jarig bestaan. De school heeft in afgelopen driekwart eeuw ruim leerlingen ingeschreven, van wie rq één derde deel tot priester is gewtm Ruim duizend oud-leerlingen zijn e priester werkzaam in alle NederlaflO, bisdommen en in vrijwel alle in N®d land gevestigde orden en congres»" Het Udense gymnasium is nl. jji college, dat de leerlingen vrij laat na het eindexamen over te gaan n -l( een bisdom of naar een congreg van regulieren. Kort na de tweede wereldoorlog^ het gymnasium gaan opleiden voor staatsexamen en sinds 1956 is hei kend gymnasium. Het jubileum had eigenlijk fPTi'jgi) moeten worden in 1961. De Kruish bedienen het college sedert 1886, .,^gS Zij hun uit 1743 daterende Lawga- school omzetten in een priestercol Se- „(jP* Het feest is echter uitgesteld W®*jég- stagnatie in uitbreidingswerkzaarruw (Van onze correspondent) fj.V- HENGELO, 13 mei - Bu "'p, if Appendagefabriek G. Dikkers e® stn»1' dezer dagen een nieuwe elrK 99n- oven in gebruik genomen '->oor„oStbar schaf van deze nieuwe, zeer t ge- vlamboogoven zal Dikkers op r0(juK" bied van ruw gietwerk de p aanmerkelijk kunnen opvoeren.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 6