DOOR STORM EN REGEN AFGESCHRIKTE RENNERS TROTSEREN LEIDING Van Kreuningen nieuwe leider Geen sprake van strijd Mèt gedesillusioneerd Ajax vragen vooral Feijenoord en PSV zich af: OPMARS SPARTA NIET MEER TE STUITEN Ajax ziet geen heil meer in dit seizoen Scherpschutter redt moe KR UI VER Feijenoord NAC in laatste minuut verrassend verslagen Brazilië stelt ook in Milaan teleur DE RONDE IN CI JFERS Twentse derby gezapig en zonder schot Oostenrijk geeft een nieuwe visie MM MAANDAG 13 MEI 1963 PAGINA plwi» HALFWEG, 11 mei De Ronde van Nederland, al jaren lang een zorgenkind, heeft zater dag op sterven gelegen. Regen en koude hadden het humeur van de meeste renners zo ondergraven, dat zij lange tijd geweigerd heb ben van start te gaan. Toen dat na allerlei panische besluiteloos heden toch gebeurde waren er twaalf deelnemers minder. Ceen autoriteit Vierde etappe Algemeen klassement Ploegenklassement Puntenklassement ROTTERDAM, 13 mei PSV, DOS, Enschede en Feijenoord; allemaal hadden zij hun hoop ge richt op Ajax. Zo Ajax zelf ook nog maar enige illusies koesterde ten aanzien van het kampioen schap; zo het met het einde van de Europa Cup-koorts in Neder land wellicht bevrijd was van zijn Feijenoord-complex en voor de slotfase van de competitie nieu we energie had aangeboord, die het feest van de Europa Cup van Rotterdam naar Amsterdam kon laten verhuizen dan moest dat nu blijken. Ajax, op Spangen bij Sparta op bezoek, kon de vader landse kampioensstrijd 'n wending geven, die alle mogelijkheden voor spectaculaire gevolgen in zich had. Een Rotterdams-Amsterdams prestigeduel bijvoorbeeld. Een sensationeel Rotterdams onder onsje met als climax de „derby" op de laatste zondag van het sei zoen, of zelfs eindelijk een greep naar de macht van PSV. Eén blik in Ajax' kleedkamer na het duel met Sparta vertelde echter al ge noeg: doodse stilte. Eén opmer king, bijtend en wrang, moet be halve alles wat Ajax is ook PSV, DOS, Enschede en vooral Feijen oord triest in-de oren hebben ge klonken: „Volgend jaar dan maar Weer beter". Met Ajax begroeven Velen hun kampioensillusies. Want Wie kan Sparta's opmars naar de landstitel nog stuiten nu het Ajax met 2—1 versloeg? Feijenoord? Met zes punten achterstand lijkt het verschil zeven competitie- dagen voor het einde van de strijd beslist te groot. voetbalschandaal Geen vleugels Futloo: Bitter slot gewonnen prijzen. Over maat regelen jegens andere coureurs zal men zich beraden met de K.N.W.U. Het zou ons, die de narigheden van dichtbij hebben gevolgd, spijten als men niet in aanmerking zou nemen, dat het ook bij de heren van de wed strijdleiding niet helemaal gedeugd heeft. iiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiii Ronde van Nederland weer in opspraak (Van onze speciale verslaggever) In Beverwijk zou op het nieuwe sportpark nog een ploegentijdrit wor den gereden. De organisatoren annu leerden deze rit, want ze voorzagen dat de coureurs door de stortbuien van de baan geveegd zouden worden. In een geneutraliseerde koers begaf men zich daarna naar Halfweg voor de werkelijke start van de derde etappe. Rik van Steenbergen en vier van zijn ploegmakkers verschenen in Beverwijk niet eens bij de afmars. En kele renners uit de ploeg van Sjefke Janssen kwamen te laat. Op de pont bleek dat zij en nog enkele andere renners in de bezemwagen waren ge stapt om dat geneutraliseerde stuk droog door te komen, hetgeen wel slim, maar niet juist was. Er werd door de kamprechter W. van Steenbergen medegedeeld, dat zij uit de auto moesten komen. De chauffeur reed hen echter verder tot Halfweg, waar zij zich aan de nattig heid waagden. Groot protest bij de andere renners, die dreigden niet van start te zullen gaan als de „lifters" niet uit de koers genomen zouden worden. Er kwam voorlopig niets van een start, want alle ren ners zochten tijdens de verwarde be raadslagingen beschutting in de fa briek „De Cirkel". Er werd o.a. overwogen om de coureurs per bus naar Rotterdam te rijden. De kamprechter bemoeide er zich niet mee, zoals hij later zei: „Met het oog op mijn gezondheid". De wedstrijd commissarissen waren ineens onvind baar. De wedstrijdleider B. Koopmans liet toen via de geluidsinstallatie weten dat het startsein gegeven was en dat men maar te vertrekken had. Een handjevol renners, klappertandend van het wachten in kou en regen, gaf daaraan gretig gevolg. En toen er eenmaal een paar weg waren, stapten ook De Roo en Peter Post op hun fiets, hetgeen voor de meeste coureurs het sein was om te volgen. Niet echter voor Stolker, De Haan en Zilverberg, die stellig geen duidelijk overzicht van de situatie hadden. Later, op een pers conferentie, wees de kamprechter vooral Michel Stolker als de grote boosdoener aan. „Als voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Beroeps- renners had juist Stolker moeten weten wat zijn sportieve taak was. Zijn hou ding was schandelijk." Hoewel men er zeker van kan zijn dat bij normaal weer deze onver- kwikkeljjkheden zich niet hadden voor gedaan, is bij deze geschiedenis ook weer pijnlijk duidelijk geworden dat de organisatie van de Ronde van Neder land uiterst kwetsbaar is. Zeer jammer is dat voor de directeur Frans Hoff man, die zich ingespannen heeft om na alle mislukkingen van zijn voor gangers er iets goeds van te maken. Voor de uitvoering van de organisatie was Hoffman echter blijkbaar gedwon gen om terug te vallen op figuren uit vroegere Ronden. Men zal dan wel niet gauw het gedrag van een Stolker c.s. willen goedkeuren, men moet toch ook constateren dat onder de leden van de wedstrijdorganisatie weinig fi guren zitten met de nodige autoriteit en besluitvaardigheid. Door de groepsgewijze en verwarde start lagen de renners meteen al aan het begin ver uit elkaar. De renner Dick Enthoven had in zijn eentje al een grote voorsprong. Men heeft toen op nieuw de koers vlak voor Schiphol ge neutraliseerd tot men zo'n veertig man bijeen had en na al deze misère kon de hoogst gebelgde karavaan aan de ellende van de etappe beginnen. De renners van de ploeg van Sjefke Jans sen zijn later bestraft wegens het niet tijdig aan de start verschijnen met in houding van de door hen in de derde Nog rijdt Lex van Kreuningen als eerste de straten van Heerlen binnen. Met de Belg Denijs rechts heeft hij enkele mi nuten voorsprong op het peloton. Denijs zal tenslotte als eerste finishen, terwij Van Kreuningen de oranje-leiderstru van Steenvoorden overneemt. (Van onze speciale verslaggever) HEERLEN, 12 mei Benauwd knel de het eregewaad om het boomlange lichaam van Lex van Kreuningen. En met een benauwd gevoel zal hij de Oranjetrui door de laatste etappe naar Helmond voeren. Vorig jaar was Lex nog een van de helpers in de kleine Tour, de helper van Jan Janssen, Henk Nijdam en Jan Hugens. Zal hij ze nu toch te snel af zijn? Zowel zater dag als zondag is Van Kreuningen uit het kwakkelende peloton gestampt. Of schoon hij beide keren de ritzege aan een ander heeft moeten laten, is hij voor zijn moed beloond. Glorie echter is hem nauwelijks gegund, want op zo'n schamele vertoning als deze Ron de is geworden, blijft er maar weinig van glorie over. De coureurs van naam hebben deze etappe-wedstrijd toch te veel opgevat als een trainings- rit. Och, het heeft ook een vertederen de kant. Het zijn nu de „kleine jon gens" die de centen mogen opstrijken, zoals zaterdag Piet Steenvoorden (met zijn tweede ritzege en zijn derde dag in de Oranjetrui) en zondag de Belgi sche Limburger Theo de Nijs. Die tomeloos stromende regen, die afschuwelijk kille wind van zaterdag, was zelfs de „dwangarbeiders van de weg" te veel. Favorieten als Rik van Steenbergen met zijn hele ploeg op één ,:a, Zilverberg, Stolker, Troonbeeckx, De Haan, Luyten vonden de kwellingen te erg en zwaaiden de karavaan „adieu". En Jo de Roo, met zijn gedachten al helemaal bij Bordeaux- Parijs aan het eind van deze maand, vond het ook te erg worden. Hij reed nog een stuk mee om wat dichter bij zjjr. Zeeuwse huis te komen, maar toen stapte hij in de auto, de reden: keelpijn. Andere B.P.-gangers, als Post, de twee Van Esten, en Rent meester, waren minder bang voor hun hachje. Met dikke truien en regen capes zaten zij in die karavaan vol stijve spieren. Na alle verbijsterende moeilijkheden waarover elders wordt geschreven stortte Dick Ent hoven, de Ronde-winnaar van 1961, zich na vijftien kilometer roekeloos in het avontuur volgens de opdracht van zijn ploegleider Schulte. Het kon hem niets schelen dat de storm hem recht in het gezicht striemde. Cees van Am sterdam pakte zijn wiel, maar na een kilometer of twintig zag hij het gekken werk in. Enthovens voorsprong liep uit tot ruim drie minuten, waarmee hij triomfantelijk heel Delft en Rotterdam door reed. Hoewel men bijna anderhalf uur op het tijdschema achter was. had de Rotterdamse politie nog steeds de verkeersregeling perfect in handen. Na de ravitaillering bij Dordrecht waagde Van Kreuningen het .ge vecht met de elementen. Bij de Moerdijkbrug had hij zijn makker, die ruim tachtig kilometer alleen had gereden, te pakken. Maar toen kreeg Enthoven een lekke band en kon Van Kreuningen het alleen op knappen. De regen was nagenoeg opgehouden. Piet Steenvoorden vond dat hij wat voor het behoud van zijn Oranjetrui moest doen en ging uit het peloton weg. Hij kreeg al gauw gezelschap van Wim van Est, MILAAN, 13 mei Het Braziliaanse voetbalelftal heeft zondag in Milaan de wedstrijd tegen Italië met 3-0 verloren. Bij de rust hadden de Italianen ai een voorsprong van 2-0. Teleurgesteld keerden de 80.000 toe schouwers huiswaarts. De Brazilianen hadden zich het geld zij ontvingen voor deze wedstrijd 240.000 gulden niet waard getoond. In alle opzichten moesten de Brazilianen, die zwak en zonder enig systeem speelden, hun meerderen in de Italianen erkennen. Nadat Pele in de 27e minuut was uit gevallen, was de wedstrijd snel beslist. In de 36e minuut gaf Sormani de Italia nen de leiding en uit een strafschop bracht Mazzola in de 41e minuut de stand op 2-0. Nadat Bulgarelli in de tweede helft de stand op 3-0 had ge bracht werden de Brazilianen even agressief, maar zonder veel moeite bleef Italië op de been. die net terug was van een valpartij. Rentmeester en Bart van de Ven. Met ongeveer anderhalve minuut voorsprong op het peloton namen zij vlak voor de aankomstplaats Steen bergen Lex van Kreuningen in hun midden op. Een sprintje, en weer was een etappe voorbij. De kou en de regen hadden alle animo tot eer werkelijk levendige Strijd gedoofd, dacht iedereen. Maar zondag was het aangenaam weer. En de verwachte slag der ver schillende ploegen bleef toch uit. Het was een lange etappe: 302 kilometer. Na 90 kilometer ging Joop Captein in de aanval. Erg veel kracht zat er niet achter, maar doordat de 34 nog overgebleven mannen uit het renners- veld hevig aan het luieren waren, kon de vluchteling zestig kilometer verder een tijdsverschil van bijna zeven minu ten noteren. Achter hem gebeurde er niets. En toen kregen wij een zotternij te zien, die bijna zeldzaam is. Captein stapte van zijn fiets, ergens midden in het Brabantse land, en wachtte doodgemoedereerd tot hij het peloton weer om zich heenzag. „Veel te veel wind", zei hij, „dat hou je niet vol tot Heerlen". Tot ver in Limburg bleef iedereer volstaan met het bewonderen van df bloesemende fruitbomen. Ondanks het vele volk dat was uitgelopen om de wedstrijd te zien, voelde niemand er iets voor om er een wedstrijd van te maken. Maar dan toch in Echt wierp de lange Van-Kreuningen zich vooruit en na hem deed Theo de Nijs hetzelfde. Theo de Nijs had zijn moeder, verloof de en zijn broertjes naar het Heerlens- parcours laten komen en hij stelde zij' familie niet teleur. HEERLEN, 13 mei De uitslag var de derde etappe van de Ronde van Nederland, zaterdag, over 190 km van Zwanenburg naar Steenbergen is: 1. Piet Steenvoorden (pl. Peters) 5.18.45 met bonificatie 5.18.15, 2. Wim van Est (pl Alberti) 5.18.45 met bonificatie 5.18.30, 3. Rentmeester (pl. Schulte), 4. v. d. Ven (pl. Peters), 5. Kreuningen (pl. Janssen) allen in dezelfde tijd als Steen voorden, 6. Schroeder (pl. Janssen) 5.19.48, 7. Piet van Est (pl. Schulte) z.t., 8. Janssen (pl. Janssen) 5.20.09, 9. Renz (pl. Baier), 10. Denijs (pl. Cools). Tijdens de derde etappe staakten de strijd: Bugdahl, Kemper, Luyten, Troon beeckx, Knops, Maes, Geurts, Goossen en De Roo. Niet gestart zijn: Stolker, De Haan, Lykke, Scrayen, Covens, Van Steenbergen, Deboevere, v. d. Klur- dert, Zilverberg, Legrand, Pos en Gror neweg. Van de vierde etappe, van Steenber gen naar Heerlen, 302 km, is de uit slag: 1. De Nijs (pl. Cools) 8.14.55 met bonificatie 8.14.25, 2. Van Kreuningen (pl. Janssen) z.t., met bonificatie 8.14.40, 3. Renz (pl. Baier) 8.17.19, 4. Seneca (pl. Naye) z.t., 5. Post (pl. Al berti) 8.17.28, 6. Janssen (pl. Janssen), 7. Oldenburg (pl. Baier), 8. Captein (pl. Schulte), 9. Raes (pl. Cools), 10 Piet van Est (pl. Schulte) 1. Van Kreuningen (pl. Janssen) 26.01.31, 2. Steenvoorden (pl. Peters) 26.01.36, 3. Wim van Est (pl. Alberti) 26.02.21, 4. v. d. Ven (pl. Peters) 26.02.36, 5. De Nijs (pl. Cools) 26.02.40, 6. Seneca (pl. Naye) 26.03.36, 7. Raes (pl. Cools) 26.04.00, 8. Kersten (pl. Schulte) z.t., 9. v. d. Borgh (pl. Alber ti) z.t., 10. Rentmeester (pl. Schulte' 26.04.19. 1. Pl. Janssen 78.11.08, 2. pl. Alberti 78.11.57, 3. pl. Cools 78.12.31, 4. pl. Schulte 78.13.19, 5. pl. Peters 78.14.41, 6. pl. Baier 78.14.55. 1. Piet van Est 34 pnt., 2. Seneca 41 pnt., 3. Steenvoorden 45 pnt., 4. Wir van Est 46 pnt, 5. Captein 48 pnt. De Vries (links) scoort hier het tweede doelpunt van Sparta. Pronk, de spil van Ajax (midden), en doelman Hoogerman (rechts) kunnen er niets meer aan doen. (Van onze sportredacteur) Hoe fraai Sparta's positie na de zege Op Ajax is geworden was af te lezen van de glunderende lach, waarmee Sparta's manager Dennis Neville door net Kasteel beende. Neville botste op tegen Nikolaus Berger uit Frankfurt, die pp zijn visitekaartje laat weten dat nq *n heel Europa vriendschappelijke voe,- "alwedstrijden organiseert, maar die Plinstens zo bedrijvig is met het be middelen bij clubs, die nieuwe spelers spelers, die een andere (beter beta lende) club zoeken. „Och nee, een beste ^edstrijd speelden we niet. Sparta noch Aiax, maar de zenuwen waren de baas. tpaar de overwinning telt voor twee keer". En Nikolaus Berger bespeur- ?e met genoegen het optimisme in Nevil les stem. Hij, 'n gevluchte Hongaar en ■Sa ar do or bemiddelaar voor alle over jJest-Europa uitgezworven Hongaarse ^etballers, vond dat zijn kansen om DRAZ, 13 mei De Oostenrijkse voetbalbond heeft een communiqué wo§e?eyen. betreffende de landen- WoqS Schotland Oostenrijk, schoiri 8 i-1. in Glasgow, die door de den „rechter voortijdig moest wor- gestaakt. *en^kennpTratie heeltt haar leedwe- „„V.genomen van het feit, dat leiden 1ale Ploeg zich heeft laten ver- diend" Het anti-sportieve gestes. De e Schotten was ver staat er te lezen. met: „T^wUien6 de echt6r maals onderstrepen, dat midvoor nI- mec met naar de scheidsrechte? heeft gespuwd, dat het uitsluiten van de spe ler Hof volkomen ongerechtvaardigd was en dat de Schotse officials tijdens het banket unaniem van mening waren dat de wedstrijd zonder voldoende re den werd gestaakt. Klaarblijkelijk was de scheidsrechter niet in rtaat deze ont moeting goed te leiden. Het hoofdbe- «tuur zal de nodige maatregelen nemen ha bestudering van het rapport, dat door de FIFA werd opgemaakt". voor het volgende seizoen een tweede landgenoot bij Sparta te „plaatsen" aan zienlijk waren gestegen. En Berger noch Neville hadden aandacht voor de vraag, die mokkende Ajaxcieden voortdurend herhaalden: is dat nu een kampioens team, waarvan wij hebben verloren? Trouwens, Ajax had op het veld al het antwoord gekregen. Of herinnerde het zich niet meer hoe doeltreffend vaak de acties waren, waarmee Sparta's aan val openingen zocht en maakte in Ajax' verdediging? Dikwijls reageerden de Spartanen juist zoveel sneller, dat zij met de bal aan de haal konden gaan of een fraaie scoringskans kregen. Twee werden er benut, in ruim drie minuten tijds ongeveer halverwege de eerste helft. De eerste nam Van Miert voor zijn rekening. De tweede kwam van de voet van De Vries. Dat was voldoende voor de zege, omdat Ajax niet verder kwam dan een fraai doelpunt van Henk Groot, een doelpunt overigens dat voor menig een in buitenspelpositie werd gemaakt en een schot van Henk Groot, dat tegen in plaats van binnen de paal eindigde. Ajax had echter beslist niet kunnen mopperen als de nederlaag groter was geweest. Als bijvoorbeeld voor de rust een kopbal van Bodnar niet rakelings over de lat was gegaan, of als na de rust Van Miert niet tot twee keer toe alleen voor het doel langs in plaats van te gen doelman Hoogerman op had gescho ten, of als Bodnar van zestien meter af stand iets beter had gemikt en als een felle schuiver van De Vries, onverwacht afgevuurd, iets dichter bq de verste paal was geëindigd. Want, Ajax mocht dan dikwijls tot goed opgezette combinaties komen, mocht ook langdurig het initiatief heb ben en in de slotfase zelfs zware druk uitoefenen, wat speelde het nu eigen lijk klaar tegen Sparta's hechte defen sie? Opgelegde kansen, zoals Sparta er aan de overzijde de nodige miste, kreeg het niet. Duidelijke gaten in de ver dediging van Sparta forceerde het even min. Het kon zich hoogstens treurig voelen over het feit, dat een schitteren de kopbal van Keizer even fraai door Doesburg werd gestopt. Het had echter meer reden om verwijtende blikken te werpen naar zijn vleugelspelers Swart en Petersen, die hun reputatie geen en kel ogenblik waar maakten. Misschien moet Ajax ook eens met Nikolaus Ber ger praten (Van onze sportcorrespondent) ENSCHEDE, 13 mei De achttien duizend, die er getuige van zijn ge weest, zullen op déze maandag nog slechts weinig woorden over hebben voor Sportclub Enschede - Heracles. Eenvoudig omdat er geen goed woord over viel na te vertellen. Enschede was sterker en bereikte een comerverhouding van elf tegen drie, maar was dat zo'n kunst tegen een ploeg die ruim de helft van de speeltijd met tien man speelde? Na tien minuten zocht rechtshalf Pesman van Heracles al de kleedkamer op. En na ruim een half uur verliet midvoor Schuman met een pijnlijke linkerknie het veld. En voor hem werd geen ver vanger meer toegelaten. Zo werd het een gezapige vertoning, een strijd waarin men tevergeefs zocht naar elk kenmerk van een streekderby. Geen opwinding binnen of buiten de lijnen, of men zou het gegrom dat na de rust even uit de rijen opsteeg, als zo danig moeten willen aanmerken. Eerst toen spil Ter Beek van Enschede in arren moede mee naar voren was getrokken, wi»t deze zowaar de defensie van Heracies aan het wankelen te bren gen. De bal werd ettelijke keren in- ■gekogeld, maar kon telkens worden gekeerd. Daarna toen invaller Westen berg, terwijl hij op de doellijn stond, hands zou hebben gemaakt. Leo Horn, die er met zijn neus bovenop stond, zag het niet en dus gaf hij geen strafschop. Wie zo'n wedstrijd met een straf schop zou hebben willen winnen, zou zich moeten schamen, aldus na afloop het commentaar van Hora. (Van onze speciale verslaggever) BREDA, 13 mei Plet Kruiver zal, zolang hij voetbalt, een omstreden figuur blijven. Zijn talenten zijn moeilijk te peilen; hij wisselt goede acties af met onhandigheden, die de massa doen scha teren van leedvermaak. Dat was al zo, toen hij in PSV speelde, dat bleef zo, toen de Italiaanse club Lanerossi de Zaankanter voor veel geld engageerde en opstelde en met dit fenomeen wordt Feijenoord nu op zijn beurt geconfron teerd. Laat nu gisteren op het bomvolle terrein van NAC Kruiver zich weer eens ontpoppen als het „blonde gevaar", dat indertijd de scout van Lanerossi in vuur en vlam zette. Terwijl Feijenoord, nog ontzettend moe na het Portugeese avon tuur, naar adem hapte en een plicht matig partijtje op de grasmat legde, dat volmaakt uitzichtloos was, zorgde Krui ver in zijn eentje voor de overwinning. Dit was Kruiver-de-„killer". Een Arie de Oude, maar dan met meer techniek, en eenLeo Canjels het door een blessure tot zwijgen gebrachte kanon van NAC zoals hij het eerste doel punt voor Feijenoord op zijn naam bracht; een onmogelijk hard schot van verre afstand in de bovenhoek. Ook Canjels was dikwijls een verguisde mid voor, een „knoeier", wanneer hij zijn dag niet had, een „waardeloos indivi du", wanneer zijn schoten bij de hoek- vlag terecht kwamen of ergens in een straat achter het veld. Maar al die kri tische geluiden zijn verstomd nu Canjels al maandenlang geen voet meer op het grastapijt heeft kunnen zetten. Men zou hem drommels graag weer aan het werk zien Zijn formidabele schot wordt met eenecht-Brabantse krachtterm in de herinnering gebracht, wanneer NAC's huidige aanval weer een fraaie kans om zeep brengt. En kwam Canjels nu maar eens een keer terug op zijn vertrouwde midvoorplaats. Maar die mogelijkheid is van de baan sinds zijn We^ure van een zeer hardnekkige aard hij bovendien het besluit heeft genomen zich het volgende seizoen als trainere gaan wijden aan de derde klasser Don gen. Kruiver is jonger dan Canjels mi sukkelt niet met een blessure. Daarom kan hij zich nog volop laten gelden en zijn team redden wanneer de nood het hoogst is. Die situatie heeft zien enkele malen voorgedaan in de woens dag beëindigde „Cup"-carrière van de Rotterdammers en men mag gerust stellen, dat zonder Kruiver de eerste ronde van dit bekertoernooi (tegen Servette) voor Feijenoord meteen de laatste zou zijn geweest. Zoals men van de wedstrijd van gisteren mag be weren, dat NAC door Kruiver werd verslagen, door hem alleen. Wat Feijenoord dan mankeerde? Het was duidelijk de reactie op de enorme opwinding, de tot het uiterste opgevoer de concentratie, de wedstrijd zelf In Lis sabon, de klap van de uitschakeling en de emoties daarna. Het was bij voorbaat uitgesloten, dat dit Feijenoord in Breda maar weer even in de oude versnelling zou draaien, alsof er niets gebeurd was. Vier dagen respijt zijn daarvoor niet vol doende. Een paar spelers van Feijenoord ble ken niet zó erg uit hun doen. Klaassens o.a., Pieters Graafland en Kruiver. Maar Moulijn, Kerkum en Kreijermaat hadden kennelijk nog last van de „kater", hoe wel ook zij heel goed wisten, dat de wed strijd uiterst belangrijk was. Traimei Fuchs had het scherp gesteld: „Willen jullie nog kampioen worden? Dan moei er van NAC gewonnen worden. Anders is het voor dit seizoen definitief afgelo pen". De spelers luisterden gewillig en knikten. Natuurlijk, zij begrepen, dat he al wéér ernst was, dat verliezen opnieuw een eliminatie betekende. Maar willen en kunnen is niet hetzelfde. En daarbij kwam, dat NAC maar al te graag voor „reuzendoder" wilde spelen, door bij voorbeeld met 3-1 te winnen, zoals Ben- fica deed. Niet dat NAC zich daardoo éven sterk zou gaan voelen als Benfic; maar toch, cijfers zijn cijfers. NAC'ers zelf een overwinning had kun nen zijn, vond een uitweg in bittere op merkingen die de Feijenoorders niet hadden verdiend. Indien zij de volgende week weer zo voor de dag zouden ko men, ja, dan is er geen excuus. Maar Fuchs zal er tegen die tijd wel voor ge zorgd hebben, dat alles weer normaal Is, opdat Kruiver zich niet extra-inspannin gen behoeft te getroosten, waartoe hjj tenslotte ook niet elke week in staat kan worden geacht. 'IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllll Hoog springt Kerkum op. Voor de zo veelste maal brengt hij redding bij een aanval van NAC. Schrijvers (rechts) kan daar niets aan veranderen. Achter Schrij vers spil Kraay van Feijenoord. Zo was NAC het meest in de aanvar domineerde het soms zelfs met grote ijver en razendsnelle spurts van linksbuiter Van Gastel. Feijenoord had hiertegen maar één verweer: de vertraagde com binatie, ogenschijnlijk een superieur wa pen, in feite een noodsprong van eer teohnisch capabele, maar futloze ploeg NAC had gemakkelijk de score van Ben fica kunnen overtreffen, indien het nic zo nerveus was geweest bij het beslis sende schot en indien Kruiver zich had gedragen zoals zijn makkers. Maar blon de Piet, die het nog altijd niet kan ver kroppen, dat hij in bepaalde kringen hardnekkig als een „miskoop" wordt ge typeerd, dacht aan de kampioenskansen Hij, de enige full prof in de Rotterdamse ploeg, was Benfica al vergeten. Hij pie kerde over de strijd op „Spangen" tus sen Sparta en Ajax en realiseerde zich, dat er voor zijn Feijenoord te veel op het spel stond. Kruivers eerzucht en reali teitszin kwamen een minuut voor het einde tot een beslissende explosie. Hij verzoende zich niet met de stand van 11, hoewel bij de rest van Feijenoord geen greintje interesse meer leek te be staan. Kruiver zwoegde voort in zijn eentje. Hij ontvinr een pass en velde het vonnis (12). Dat was om uit je vel te springen, vond heel Breda. En Feijenoord viel bar tegen, Mouljjn vooral. Een miljoen voor hem geboden? Onbegrijpelijk. De teleurstel ling over de nederlaag, die met enig geluk en enige koelbloedigheid van de

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9