LANCERING VOOR VANMIDDAG GEPLAND, UITSTEL IS ONWAARSCHIJNLIJK Als de vlucht slaagt gaan VS. over op rendez vous -methode BITAR toch weer premier Faam-troef van de week Nu ook incident te Nashville Explosieve rust in Birmingham President Kennedy reist deze week naar Alabama Nederland en België zetten punt achter oud geschil Akkoord Schelde-Rijn verbinding ondertekend ^m)uAdSto\k ^eis naar maan blijft het doel Project van 260 miljoen binnen 10 jaar uitgevoerd Rust keert terug op Hispaniola Geen uitzonderings posities Samenwerking met PvdA slechts na vaste afspraken Het weer- Opnieuw regen Wwmm SYRIË v.a. f 6.5G Mr. P. J. M. Aalberse: Veranderlijk DINSDAG 14 MEI 1963 87ste JAARGANG No. 31435 v .jm» m CANAVERAL, 14 mei om+U In de onzekerheid rent het definitieve tijdstip, Am170-? n°S toe langste PTmf aanse ruimtevlucht zal be- v,en' w^ken geleerden en tech- VerderPo Canaveral rustig berpidin 1 uitSebreide voor- het do k8^' 0orsPr°nkelijk w^s van d bld?eling dat de majoor ïandanl"? aCht Gofdon Co°Per fNpd t--afS8n 14-00 en 16-30 uur ruimt* ™et zij'n ..Faith 7" de terino8 Z°U ezen- Een verslech ten weer, die vanmor- werd verwacht, leek die plan- De Amerikaanse astronaut Gor don Cooperzoals hij vanochtend in de ruimtecapsule Faith 7" lag voor zijn ruimtevlucht van 3l± uur. De machtige Atlasraket met daarboven de capsule) werd van ochtend op Cape Canaveral start klaar gemaakt. (Foto beneden). nen in de war te sturen. Maar het laatste nieuws is, dat de meteorologen wat al te somber zijn geweest en dat de lancering zonder uitstel haar beslag zal krijgen. JONGENS- WEEKENDERS WASHINGTON, 14 mei (AFP, Rtr, UPI) De rust, die op het ogenblik in Birmingham (Alaba ma) heerst, is, zoals de Ameri kaanse minister van justitie Ro bert Kennedy het gisteren uit drukte, nog steeds „buitengewoon delicaat en gespannen". Zo heb ben zich gisteravond op kleine schaal nieuwe ordeverstoringen voorgedaan, waarbij een neger en een blanke werden gewond. Van een aantal auto's werden de voor ruiten vernield. Minister Kennedy zei te hopen, dat ondanks het ge beurde van de afgelopen dagen het vorige week gesloten bestand tussen negers en blanken van kracht zal blijven. Twee befaamde negers zijn gisteren in Birming ham aangekomen om kracht bij te zetten aan de eisen van hun rasgenoten. Het zijn de oud- wereldkampioen boksen Floyd Patterson en de baseball-ster Jackie Robinson. Zij zijn door de DEN HAAG, 14 mei Op het ministerie van Buitenlandse Za ken hebben de eerste ministers van België en Nederland, de heer T. Lefèvre en prof. dr. J. de Quay, minister mr. J. Luns en de Bel gische adjunct-minister van Bui tenlandse Zaken, de heer H. Fayat gisteren het verdrag ondertekend voor de totstandkoming van de Schelde-Rijnverbinding. Daarmee is een punt gezet achter een sle pend geschil, dat omtrent een eeuw tussen beide landen heeft bestaan. Bekorting vaarduur negerbevolking enthousiast ont vangen en zij hebben het woord gevoerd op een massa-bijeen komst. tWMORRIS beforeijouênu! Suède dames- en herenjasjes GAAT U VERHUIZEN? F DAMIAANS EN ZN. EEN DYNAMISCHE ONDERNEMING VOOR DYNAMISCHE MENSEN BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk Zeestraat 50: telet. 4790 Bijkantoor en Red. iOmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents Der millimeter- hoogte Omroepers Ié cents oer m m.-hoogte De administratie Dehoudt rich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week f 2.65 oer maanc. f 7.9C pei kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Gordon COOPER moet ruim 34 uur in de ruimte blijven t ai i iimii i De twee hoofdafdelingen van de Amerikaanse vloot, die in het westen van de Atlantische Oceaan en het mid den van de Stille Oceaan liggen om het ruimteschip na de landing te ber gen, hebben inmiddels reeds, samen met Cooper, een vlucht nagebootst om het verbindingsnetwerk te beproeven, dat zich uitstrekt over negentien land- stations en vier schepen op zee. Het kleine ruimtevaartuig, dat Coo- Eer Faith" heeft genoemd, is aange- racht op een 27 meter hoge Atlasra ket. Naar verwachting zal de ruimte vaarder meer dan 34 uren in de ruimte verblijven, op hoogten die variëren van 160 tot 270 kilometer. Hij zal 22 maal om de aarde draaien. Cooper zal proberen te leven zoals een man het doet die onderweg is naar de maan, als een gewichtloze stip in de immense, lege ruimte. Het voornaamste doel van zijn vlucht is Tf ®®"JndmtvIn k" Gordon Cooper, de man die (waarschijn- wlchtloo"htid onderlid terwijl hij lijk) vandaag de ruimte ingaat, is in de ingewikkelde taken van een ruim- de afd^lopen daQen medisch van onder tepiloot vervult. Geneesheren zullen tot boven onderzocht. Hier neemt een iedere hartslag en alle lichamel«ke oogarts zijn rechteroog onder de loep. functies controleren, terwijlCooper pQging popovitg. jn werkt, slaapt, eet en drinkt en li chaamsbewegingen maakt. Als alles goed gaat, zal Cooper ongeveer 130 kilometer ten zuidoosten van het eiland Midway in de Stille Oceaan landen. De ruimtevaarder neemt op zijn vlucht drie 35 mm fototoestellen, een 16 mm filmcamera en een kleine tele visiecamera mee. De laatste weegt niet meer dan 4,5 kilo. Met deze toe stellen zal hij een serie weten scha; ke experimenten verrichten ten ve van sterrenkundigen en de inge nieurs, die de „rendez vous"-techniek ontwikkelen: de techniek van het sa menbrengen van voorwerpen in de ruimte. Onze ruimtevaartmedewerker tekent hierbij aan: De 36-jarige luchtmacht-majoor Gor don Cooper, die als de beste van de zeven eerste Amerikaanse astronauten wordt beschouwd, zal het aantal om lopen van de Rus Titov met vijf gaan overtreffen. Intussen hebben echter Ni- kola jev en Popovitsj respectievelijk 64 en 49 banen op hun naam gebracht. Niettemin is de vlucht van de Faith 7" van enorme betekenis, want deze betekent de inleidende fase voor het projekt-Gemini, dat twee astronauten in een satellietbaan rond de aarde moet brengen. De nodige gegevens hiervoor zal Cooper moeten opdoen tijdens zijn 34-urig gewichtloos verblijf in de ruimte, een tijdsduur die gelijkgesteld kan worden met de helft van een reis naar de maan. Coopers voorganger, Walter Schirra, bleef slechts negen uur in de ruimte. De Russen hebben de periode van éénpersoons ruimtereizen al achter de rug. Zij leggen zich nu toe op de tech niek van het rendez-vous in de ruimte. De vluchten van Nikolajev en Popo vitsj waren een eerste, maar misluk- zijn baan was gekomen werd vanaf de aarde bevel voor een baancorrectie ge geven om zijn ruimteschip aan dat van Nikolajev te koppelen. De manoeuvre slaagde echter niet. Er kwam wel een wijziging in de baan tot stand, maar de beide ruimteschepen bleven toch nog vijf kilometer van elkaar verwijderd. De Russen hebben dus wél een on betwistbare voorsprong, maar die is niet zo groot als het lijkt wanneer men de duur van hun vluchten met die van de Amerikanen vergelijkt. Als de vlucht van Cooper slaagt, zullen de Ameri kanen meteen overgaan op de tech niek van het rendez-vous. Tegen het einde van dit jaar zullen de eerste onbemande proefcabines van het type Gemini met een Titan II wor den gelanceerd. Bij latere bemande vluchten zullen de beide inzittenden van de Gemini-capsule proberen contact te maken met de tweede trap van een Atlas-Agena B raket en in de slotfase zullen twee astronauten veertien dar gen in de ruimte blijven. Inmiddels zullen dan de eerste proef- capsules van het Apollo-projekt zijn ge lanceerd. Apollo A moet in 1965 drie astronauten in een satellietbaan bren gen. Apollo B beoogt in 1966 een vlucht om de maan, terwijl Apollo C in 1967- '68 drie ruimtevaarders naar de maan zal brengen, waarvan er twee in een speciale capsule op de maan zullen landen. Voor deze beide toekomstprojekten is de vlucht van Cooper van niet te on derschatten betekenis, vooral in medisch opzicht. Voor Cooper persoonlijk, die van dinsdagmorgen tot woensdagavond 22 maal de zon zal zien op- en onder gaan, is het te hopen, dat de „Faith 7" zijn naam eer zal aandoen en zo de weg zal effenen voor de Gemini-vluch- ten in 1964. (Advertentie) DAMASCUS, 14 mei (UPI) Salah Bitar, wiens Syrische regering verle den week ten val kwam, terwijl overal in Syrië demonstraties werden gehou den ten gunste van de Egyptenaar Nasser, is gisteren opnieuw aangewe zen als premier, zo meldt radio Da mascus. Na de val van Bitar c.s. werd de minister van cultuur, Sami al Joen- di, aangewezen om een kabinet te vor men, maar diens pogingen liepen op niets uit. (AFP-Rtr) In het nieuwe kabinet is Bitar premier en waarnemend mi nister van buitenlandse zaken. Dr. Al Jóendi blijft voorlopig minister van cultuur en krijgt bovendien de porte feuille van voorlichting. Generaal-ma- joor Ziad Hariri, de chef-staf van het Syrische leger, is benoemd tot minis ter van defensie, als opvolger van bri gade-generaal Ai Toekhi. Brigade-ge neraal Al Hafez blijft minister van binnenlandse zaken, maar zal daar naast ook als vice-premier fungeren, behandelen. alleen deze wede Anegang - Haarlem - tel. 10401 Oostenryk Koning Saoed van Sa- oedi-Arabië is gisteren onverwacht in Wenen aangekomen om zich daar door bekende specialisten medisch te laten (Reuter) (Van onze Haagse redactie) Met de aanleg van de verbinding zal een begin worden gemaakt zodra het verdrag door de parlementen van beide landen is geratificeerd. Verwacht wordt dat de uitvoering van het project tus sen acht en tien jaar zal duren. De kosten zijn in gezamenlijk overleg tus sen Nederlandse en Belgische deskun digen begroot op totaal 260 miljoen gulden, waarvan 85 procent voor reke ning van België en 15 procent voor rekening van Nederland komt. Voor de scheepvaart betekent de toekomstige verbinding een aanzienlijke verbetering omdat de bestaande verbinding van 125 kilometer wordt teruggebracht tot 85 kilometer, waarmee de vaartijd van elf tot zes uur wordt verlaagd. Minister Luns, die evenals zijn Belgi sche ambtgenoot Fayat de onderteke ning van het verdrag onderstreepte met het uitspreken van een rede, gewaag de van een „historische gebeurtenis in de betrekkingen tussen beide landen". Aan beide zijden, aldus de Nederlandse minister, wordt de kurk waarop het economisch leven drijft, gevormd door haven-agglomeraties, die de trots van deze lage landen uitmaken. Minister Luns bracht namens beide regeringen dank voor het werk dat de beide onder handelingsdelegaties, onder leiding van baron De Gruben voor België en jhr. Van Starkenborgh voor ons land, ter voorbereiding van de ondertekening verricht hebben. Hi) legde er de nadruk op, dat het verdrag recht doet aan de belangen van beide partijen. „Er is hier geen overwinnaar of overwonne ne". Minister Fayat zei in de onderteke ning van het verdrag een bijdrage te zien tot de economische welvaart van heel België. En dat niet alleen. Want door de oplossing van een eeuwenoud geschil worden Nederland en België politiek en psychologisch samenge bracht. De ondertekening van het tussen bei de Beneluxlanden gesloten verdrag komt in grote lijnen neer op het volgen de. Er zal een nieuwe voor duwvaart geschikte vaarweg tot stand worden gebracht, die uit de dokken van Ant werpen door de schorren langs de Wes- terschelde naar de Oosterschelde loopt en zich vandaar voortzet door de Een dracht en de landengte van St. Philips- land naar de Krammer. Op deze moderne vaarweg zal het schutten, dat thans driemaal en bij het afsluiten van het Volkerak viermaal moet gebeuren, worden teruggebracht tot tweemaal. Daardoor wordt de vaar duur tussen Antwerpen en de Rijn aan zienlijk bekort. Verder zal de rechtstreekse verbin ding tussen de Antwerpse dokken en de Oosterschelde de Scheldestroom ontlas ten van het intensieve bïnnenvaartver- keer tussen Antwerpen en het noorden. Hiertegenover zullen de door België aan de Rijnvaart toegekende premies en andere steunmaatregelen, die thans ongeveer 3,75 miljoen gulden per jaar bedragen, worden afgeschaft zodra de nieuwe vaarweg in gebruik wordt ge steld. In de tussenliggende periode mag België op grond van de bepalingen van het verdrag de bestaande premies en andere steunmaatregelen niet ver hogen of nieuwe instellen. Steunmaatregeleri, die van overheids wege worden verleend ter bevordering van de aanleg of exploitatie van de zeehavens, dienen door beide landen te worden tegengegaan, zo stelt het ver drag, voorzover daarvan een concur rentieverstorend effect uitgaat. Een niet voor misverstand vatbare regeling is overeengekomen met betrek king tot de verbinding van de noorde lijke uitmonding van de nieuwe vaar weg en de Waal. Deze behoudt ener zijds de nodige vrijheid van handelen voor aan Nederland en vrijwaart an derzijds de belangen van de scheepvaart tussen België en de Rijn. Te Nashville in 't naburige Tennessee is het nu ook tot rassenrelletjes ge komen. Tweehonderd negers, die bij een van de gesegregeerde restaurants een protestdemonstratie hielden, wer den door jeugdige blanken met stenen bekogeld. Minstens twee mensen wer den gewond. Drie negers en één blanke werden door de politie aangehouden. Later op de avond werden schoten ge le op de woning van een van de lei ders van de negerbevolking in Nashvil le, de heer Bradden. Niemand werd ge wond. De negerleiders hebben aange kondigd, dat zij morgen opnieuw protest demonstraties zullen organiseren. In Birmingham volgen de federale autoriteiten nu een voorzichtige tac tiek. De legereenheden, die naar Mont gomery en Anniston zijn overgebracht, zullen slechts dan te Birmingham wor den ingezet, indien blijkt, dat de poli tie de toestand in die stad niet meer in de hand heeft. Er is wel een militaire commandostaf in Birmingham, die wordt geleid door brigade-generaal John T. Corley en generaal-majoor Creighton Abrams. Het Amerikaanse ministerie van de- lensie heeft gisteravond bekendge maakt, dat een brigade van de tweede infanteriedivisie, in opdracht van pre sident Kennedy, naar de piaats Mc- Clellan is gezonden die op tachtig kilo meter ten oosten van Birmingham ligt. De brigade bestaat uit ongeveer drie duizend man, waaronder eenheden in fanteristen, parachutisten en militaire politie President Kennedy zal zaterdag een bezoek brengen aan Alabama. Dit bezoek was reeds lang vóór de onge regeldheden vastgesteld. De president zal de viering bijwonen van het 30- jarig bestaan van de „Tennessee Val ley Authority" en in verband hier mee een bezoek brengen aan drie steden in Alabama. De president heeft gouverneur Wal lace van Alabama inmiddels een ant woord gezonden op het telegram, waar in Wallace aan Kennedy vroeg welke volmachten de president machtigen fe derale troepen naar Alabama te zenden. Kennedy zegt in zijn telegram dat de troepen naar Birmingham zijn gezonden op grond van door het Congres aan de president verleende volmachten om bin nenlandse onlusten te onderdrukken. SAN DOMINGO, 14 mei (AFP, UPI) De Dominicaanse troepen, die in ver band met bet geschil met Haïti naar de grens tussen de twee landen waren gezonden, worden geleidelijk terugge trokken, zo wordt van gezaghebbende zijde vernomen. In politieke kringen be schouwt men dit als een beslissende stap in de richting van een regeling van het conflict op hst eiland Hispanio la. Intussen onderneemt een commissie van de Organisatie van Amerikaanse Staten een nieuwe poging om de lei ders van de twee landen tot elkaar te brengen. Naar uit diplomatieke bron in Port- au-Prince wordt vernomen, bereidt Ve nezuela de verbreking van zijn betrek kingen met Haïti voor. Mrrgen loopt formeel de ambtstermijn van president Duvalier ten einde, maar deze trekt zich daar niets van aan en bljjft zun ambt bekleden. Nu invoering van parkeermeters en parkeerschijven voor de deur staat, hebben de handelsreizigers doen weten, dat zij graag parkeer-facilitei- ten willen hebben. Hun beroep brengt mee, dat zij vaak uitgebreide mon stercollecties bij zich moeten hebben, als zij bij een klant op bezoek gaan. Bovendien dienen zij bij een zakelijke bespreking piet op bete kolen te zitten, omdat de toegestane parkeertijd dreigt te verstrijken. Men kan zicb voorstel len, Koe zwaar de parkeemood op deze groep drukt: niettemin dienen we te waken tegen bet maken van uitzonderingen voor speciale groepen met specifieke groepsbelangen. In Kei verkeer moet sprake zijn van „ijzeren wetten": géén uitzonderingspositie voor de automobilist in diplomatieke dienst, voor bet auto-rijdende gemeen teraadslid. voor de gemakzuchtige politieman. Zou men aan de bandels- reizigers faciliteiten gaan verlenen, dan zou men zulks óók verplicht zijn ten aanzien van artsen, van invaliden, van bruidsparen die bij de fotograal op visite gaan. We zoudeu „groep jes" creëren met eigen rechten, erg aanlokkelijk, maar fnuikend voor de Nederlandse verkeershuishouding. (Van onze parlementaire redacteur) SCHIEDAM, 13 mei In een verkie zingsbijeenkomst van de KVP heeft voorzitter mr. P. Aalberse duidelijk ge zegd, dat de KVP zich in deze ver kiezingscampagne goed bewust is ge worden van de ware aard van het so cialisme. Het huldigt de opvatting, dal alleen door een zeer strakke leiding van de overheid het maatschappelijk en economisch leven rechtvaardigheid kan betrachten. Daartegenover stelde hjj de christen- democratische opvatting, die in de so cialisering van bedrijven doorgaans geen heil ziet en evenmin in een steeds ver der doordringen van de staatsbemoei ingen. Ook is zij niet geporteerd voor het geven van overheidsleiding aan par ticuliere consumptie, evenmin voor fis cale nivellering als voor het drukken van loonstijgingen om de staat in de gelegenheid te stellen door de particu lieren zelf te verrichten uitgaven te doen. De KVP ziet wel degelijk heil in de vrije onderneming, waarbinnen de arbeider verantwoordelijkheid moet dra gen. Zij wil niet dat de consumptie van de burgers door de staat gericht wordt. Zjj wil daarentegen alle burgers opvoe den tot bezitsvorming en hen daartoe in de gelegenheid stellen. De arbeiders wil zij betrekken in de nodige investe ringen. Mr. Aalberse maakte duide hij samenwerking met de niet wil uitsluiten, maar dat dit wel moeilijk zal worden wanneer niet met de P.v.d.A„ indien deze weer in de re gering zou gaan deelnemen, op enkele zeer essentiële punten althans in prin cipe overeenstemming zon worden be reikt. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIIIIIIIIIII (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439 LEIDSE STRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 idelflk dat socialisten Verwachting tot woensdagavond (opgemaakt te 11.15 nur) Over het algemeen veel bewolking met tijdelijk enige regen of motregen. Overwegend matige zuidwestelijke wind lr.ter ruimend naar west. Wei nig verandering in temperatuur. woensdag Zon: 4.48-20.26. Maan: 1.34-10.11. (Advertentie) Verlangt u goed vakwerk? Vraag ons eens vrijblijvend offerte. Zijlvest 41 en Geertr. Carelsenstraat 54 Haarlem - Tel. 12456-14155-17616-52514 DE BILT, 14 mei De rug van hoge- druk die vandaag passeerde, bracht en kele opklaringen. Bij Ierland komt nog een depressie vrij snel naar het oosten, om morgen opnieuw regen en iets zach tere Oceaanlucht te brengen. De tem peratuur schommelt overdag tussen 12 en 15 graden. (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1