VolksonderwijsDeventer presenteert zich Uitstekende voorstelling van „Dertien aan tafel" Samengaan zou in juni een feit kunnen worden Paard slaat op hol Wondersponzen" waren duur en niets waard DE VERGETEN MEDEMINNAAR Wekelijkse beurs in Krelagehuis Visserij wil eigen stem in het kabinet PETRI-. Agenda voor Haarle: en omgeving NATIONAAL LANDJUWEEL laS?0- Nieuwe namen voor Schalkwijk Mik Snijder zet een streep onder wielerloopbaan KATHOLIEKE VOLKSPARTIJ GEMEENTELIJKE CENTRALE HEEMSTEDE K.V.P. LIJST 1 Krediet herstel Haringbuys Landjuweel '63 :||aia jje beurs vandaag: Ei BRIGADES IN BLOEMENDAAL ATAX-TflX Renner zonder flitsend eindschot bezit toch respectabele erelijst INLICHTINGENBUREAU HAARLEMSE POLITIERECHTER „Volo" organiseerde tum-wedstrijden Kosten geraamd op ruim f 12.000 DINSDAG 14 MEI 1963 PAGINA 3 HAARLEM, 14 mei Na een weekeinde, dat de Haarlemse >)landjuweliers" zichtbaar goed heeft gedaan, is gisteravond in de stadsschouwburg de zesde voor stelling gegaan in de. finale om f|et Nationaal Landjuweel. Over ijssel presenteerde zijn visitekaar tje met de winnaar van zijn voor bande, met name de Toneelgroep volksonderwijs" uit Deventer e Haarlemse Coöperatie had de voorstelling voor zijn rekening genomen en de „coöperatieven" 2°fgden voor een goed bezette 2aal. Ze hebben waar voor hun geld gekregen, in de eerste plaats VVat de kwantiteit betreft. Het Jvas reeds half twaalf, toen tot besluit een waarderend applaus °Pklonk. Ook kwalitatief viel er Veel te genieten. De Deventena- beh hebben bewezen met recht aan deze finale deel te nemen. haarle ê-k'-u pva Lijn Nederland ïmu li* Bustocht bejaairdieo Veertig llitenr benzine uit pomp gestolen Op de verkiezingsdag, woensdag 15 mei, is in hei gebouw „Nieuw Berkenrode", Herenweg 101 ie Heemstede een r> mem R.K. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Haarlem Matrasbrand 99 INTERIEUR Films Muziek Cabaret T entoonstellingen I v Er staan ons nog een paar zware y°orstellingen te wachten. Daarom was prettig, dat de nieuwe serie met blijspel werd geopend. „Volkson- had zijn keus laten vallen op Veertien aan tafel", geschreven door vare Gilbert Sauvajon en vertaald aoor Alfred Pleiter. Het is een spel, "at door goed geklasseerde amateurs gespeeld kan worden. Er zijn verschil lende dankbare rollen, die het succes .'J voorbaat verzekeren, 'n Eerste ver aste is overigens, dat het stuk met yaart voor het voetlicht gebracht wordt, fat er werd gisterenavond met een Jank tempo gespeeldDat de redelij ke tija voor een blijspel overigens toch ver overschreden werd, was te yTjten aan het stuk. Het thema wordt n°gal breed en vooral bij herhaling uit- fasponnen. Hetzelfde grapje wordt té b'equent gebruikt om nog verrassend blijven. De regisseur had er goed ®an gedaan met het potlood te stre pen, waardoor de voorstelling belang- Ujk aan kracht gewonnen zou hebben. .De vermakelijke geschiedenis draait {ner om een echtpaar, dat een groots Kerstsouper organiseert. Op de avo»d fan het feest ontdekt de vrouw des "Uizes, dat men met dertien aan tafel ~al zitten. Bijgelovig als ze is, raakt volslagen in paniek- Met moeite, J bij toeval, krijgt ze een veertiende fast, maar plots valt er-één uit, waar- ?.®?r er toch nog dertien gasten over- ..''jven. Er komt toch weer een veer- intnd-S opdagen, en een valt er weer dat achter elkaar door. de bedrijven door krijgt de toeschouwer tal van verwikkelingen te zien, die de verwarde situatie nog ver warder maakt. Er wordt wat met de liefde gespeeld, niet ieder huwelijk blijkt helemaal safe en de klap op de vuur- Advertentie) .AMSTERDAM. 14 mei. De beurs ha de gunstige stemming gehand haafd, hoewel de omvang van de handel °rden genoemd. Op de voorgrond tra- Hoogovens met een stijging van 10 b de intern, waarden niet groot kon .ut. Verder zijn Unilever en Philips met art* 1,50 gestegen. Kon. Petroleum was hef slechts 30 ct. beter en AKU deed hal Vandaa8 met een stijging van ander- punt eveneens kalm aan. y ast in de markt lagen weer de cul- «Urwaarden. HVA ging wederom voor do tnel een stijging van 5 pnt. gevolgd Va?ï Amsterdam Rubber met een koers- 0® betering van 2Va pnt. Deli Mij. was geveer een halve gulden beter. In de wjeePv. afdeling was Pakketvaart ge- j®*gd, hetgeen tot een stijging van bij- ■p.s Punten leidde, toj e. andere soorten waren prijshoudend b,' tets lager. De staatsfondsenmarkt "®f onveranderd. opening 14/5 keg' ri^bn. bouwl. 6 ê»fsterrindelM«- Cert. S. V a Rubber ^«Patent Fora I&GuWu, Kond1|cb® fetr- eew. Roll a leum 50 S-L- M. R°P Med' st°omb. Mij. tjïP. Ommeren POR. Lloyd |ete^jeeePV' Unie ftobeco Pnitas Yer. Bezit gentespaarbrieven '57 2i/ ASpaarbrieven '58 Si/ Amsterdam '56 I li] Amsterdam '56 II Zi? Amsterdam '56 III »i7 Amsterdam '59 All Rotterdam '57 pi,,'. Heyn KI. obl. ^RPS (stocks) Vorig Slot 101% 991» 99}»» 98% 98% 93W-HS 107% 354% 122'/i-3§ 160%-1 483%-5§ 222* 835 144.50-90 397 920* 254* 578-9 333 488* 158.40*-60 166.40-60 276 430 778% 168.50 116% 158 83.20 158%-9 145§ U8§ 256%-5V. 134%-5% 134%-5% 194.50 223 497 134 142% 124 85 93% 93 127% 7.90 99H 93A 125% 166 485 145.40 159.80 167.50 1(70.90 115% 158% 149% 135% 117% 133% 134% pijl is de komst van een Zuidamerikaan- se, die op temperamentvolle wijze de vrouw des huizes duidelijk maakt, dat zij feitelijk recht heeft op de gastheer. Deze heeft haar kennelijk in het ver leden trouwbeloften gedaan. Al die ver wikkelingen worden op lichte toon uit gespeeld. Niemand kan er erg zwaar aan tillen. Het is allemaal plezierig, maar de clou, dat men tenslotte toch met dertien overblijft is een einde, dat eerder had moeten ^vallen. Hoe het ook zij, „Volksonderwijs" heeft een over het algemeen geslaag de voorstelling gebracht. Opvallend geen uitzondering bij het amateur toneel hoe het feitelijk één figuur was, die de hele voorstelling gedra gen heeft. Wij zagen mevrouw R. Kui- per-Ensink als de echtgenote de rol van haar leven spelen. Vrijwel de ge hele avond stond zij op de planken: een pracht-type van een franpaise, voor wie wij het dieptste respect heb ben. Wat deze vrouw ten beste gaf, stond op hoog niveau. Zo'n gave crea tie geeft het amateurtoneel zelden te zien. Alles was even vanzelfsprekend. Haar gebaren, haar spreken woord voor woord was te verstaan kort om heel haar spelopvatting getuigden van groot talent. Het kon niet uitblijven, of zij speelde haar partners naar het tweede plan. Daar kwam bovendien bij, dat de vrou wen evenmin een zeldzaamheid bij amateurs verre de meerderen wa ren van de mannen. Bij deze enkele opmerking moeten wij het laten. Het publiek was zeer ingenomen met de voorstelling, waarvan de enscenering bij de regisseur, de heer, P. van der Waal, in goede handen bleek te zijn. W. H. BLOEMENDAAL, 14 mei Nadat in het begin van 1962 in Bloemendaal een tweede reddingsbrigade was opgericht werd in het voorjaar van 1962, onder meer op verzoek van het gemeentebe stuur van Bloemendaal en de Koninklij ke Nederlandse Bond van drenkelingen een „Commissie van goede diensten" gevprmd. Deze commissie kreeg tot taak het samengaan van de nieuwe en de oude, reeds veertig jaar bestaande, brigade te bevorderen. De commissie bestaat uit de voorzitters van de beide brigades en voorts de heren J. Voer man (namens gemeente Bloemendaal) en P. van der Müe (namens K.N.B.R.D.) onder voorzitterschap van ir. W. H. van Marle. De commissie heeft begin mei aan beide brigades een schrijven gericht, waarin een voorstel wordt gedaan tot samengaan. Dit voorstel bracht de voorzitter van de Bloemendaalse red dingsbrigade, de heer J. G. de Vries, ter sprake tijdens de maandagavond in Huize Bloemenheuvel gehouden voor jaarsledenvergadering. Na ampele dis cussie ging de vergadering met slechts een stem tegen akkoord met het on der een klein voorbehoud aanvaar den van het volledige voorstel. Het is de bedoeling, dat de fusie reeds op 16 juni, de dag waarop het 41ste jaar van de oude brigade in gaat, van kracht wordt. De huidige brigades B.R.B. en V.K.B. zouden dan voortbe staan onder de letters V.B.R., Vrijwil lige Bloemendaalse Reddingsbriga de. Er zou een voorlopig interim be stuur moeten komen voor een periode van twee jaar. Dit bestuur zou acht leden tellen. Daarvan maken dan deel uit de huidige medische leiders en se cretaressen van beide verenigingen alsmede twee commissarissen van de B.R.B. en een van de V.K.B Als voor zitter zal een vooraanstaande figuur uit Bloemendaal benoemd worden wiens stem bij staking der stemmen' beslist. Voorts moet er ook een nieuwe rech- nische commissie komen. De samen stelling hiervan is gedacht als volgt: ZANDVOORT, 14 mei Doordat het zadel plotseling losschoot sloeg gister avond omstreeks half acht een paard, dat met zijn berijder een tochtje over het Noorderstrand maakte, op hol. In zijn wilde ren schudde hü de berijder, een 14-jarige scholier uit Zandvoort van zich af. Deze kwam te vallen, maar liep daarbij geen verwondingen op. Het paard draafde via de duinreep in de richting van de boulevard, dwars door verschil lende prikkeldraadversperringen. Het dier liep daarbij zoveel Verwondingen op, dat een dierenarts uit Haarlem, die gewaarschuwd werd, het raadzaam acht te het paard af te maken. HAARLEM, 14 mei B. en W. van Haarlem hebben besloten de verschil- ,d®. wijken van Schalkwijk wat minder zakelijke aanduidingen te geven dan A-l, A-2 en B. De wijken A-l en A-2 zul len nu samen voortaan de „Europa-wijk" heten, aangezien de verschillende stra ten "e namen dragen van Europese landen. Schalkwijk-B, waarvan de stra ten de namen van beroemde medici dragen, zal voortaan „Boerhaave-wiik" heten. Advertentie HAARLEM, 14 mei De Algemene Bond van Bejaarden, afdeling Haarlem, organiseert op maandag 27 en donder dag 30 mei bustochten door het mooiste gedeelte van Noordholland. Aanmelding kan geschieden tot en met 20 mei aan de bekende adressen of bij het secretariaat Vondelweg 54 zwart (tel. 65886). FEEST BEJAARDEN Voor de feestmiddag die de katholieke Bond van Bejaarden op zondag 19 mei organiseert, zijn nog kaarten verkrijgbaar op het adres Wilsonsplein 1. Ook voor de to neelavond op 24 mei en het concert door het Mannenkoor Caecilia op 30 mei zijn nog plaatsen vrij. ECONOMISCH ONDERWIJS Dins dag 21 mei zal het zestiende cursusjaar van de Academie voor Voortgezet Eco nomisch Onderwijs te Haarlem worden besloten met een bijeenkomst in de recreatiezaal van de NZHVM aan de Leidsevaart. Bij deze gelegenheid zal dr. H. Klompmaker, rector van de twee huidige B.R.B.- en evenveel V.K.B.-functionarissen, alsmede een vijfde door de K.N.B.R.D. aan te wijzen lid. Het besluit van de Vrijwillige Kust- brigade Bloemendaal aan zee, naar aanleiding van dit voorstel, is nog niet bekend. De V.K.B. vergadert de vol gende week. Het schrijven van de Com missie van Goede Diensten moet uiter lijk 25 mei beantwoord zijn. De agenda voor de maandagavond gehouden voorjaarsver gadering bevatte voorts de gebruikelij ke agendapunten, die in een snel tempo werden afgewerkt. De jaarverslagen van secretaris E. Vegter en penning meester A. Heitlager werden goedge keurd. Besloten werd de stranddienst voorlopig op de oude voet voort te zet ten. Als strandwachtcommandan- ten zullen optreden de heren J. Booms, J. van der Pol en W. Beulink. Inmid dels is de stranddienst afgelopen zon dag officieel geopend. In het kader ran het 40-jarig bestaan recipieert het bestuur van de B.R.B. op zaterdagmid dag 15 juni in hotel Vreeburg. HALFWEG, 14 mei De bekende Halfwe&se wielrenner Mik Snijder heeft een streep onder zijn wielerloopbaan gezet. Zonder enig uiterlijk vertoon is hij geruisloos van het strijdtoneel ver dwenen. Door drukke werkzaamheden kan de sympathieke Snijder, die zich aanvankelijk dit seizoen als stayer wil de bekwamen, geen tijd meer vrijmaken voor de training. Deze Mik Snijder, 6 februari 1931 in het Drentse plaatsje Vries geboren, was altijd een sterk en wilskrachtig renner. Aan opgeven dacht hij nooit. Alleen mis te Mik een flitsend eindschot. Zijn res pectabele erelijst heeft hij dan ook niet zonder slag of stoot verworven. Hij heeft daarvoor altijd strijd moeten leve ren en zijn eerzucht én wilskracht zijn daarbij van doorslaggevende betekenis geweest. De erelijst van Mik Snijder vermeldt onder meer overwinningen in de tweedaagse Ronde van Brabant, waar van hij ook de 170 kilometer lange rit van Nuenen naar Bergen op Zoom won, de Ronde van Overijssel, de „Grand Prix Hollerich" in Luxemburg, de 244 kilometer lange étappe van Sfax naar Gafsa in de Ronde van Tunesië al lemaal koersen en ritten van de lange „adem" en verder tal van overwin ningen in straatkoersen en criteria. Zijn vele ereplaatsen, zowel in klassiekers, straatkoersen als veldritten behaald, zijn al niet meer te tellen. Bovendien lever de hij als aanvoerder van de roemrijke „Bataaf"-ploeg een werkzaam aandeel in het veroveren van het clubkampioen- schap 1960. De allermooiste triomf uit zijn wielerloopbaan behaalde Mik ech ter in de „Toer door Nederland" van 1961. Twee keer legde hij beslag op het clubkampioenschap lange afstand van „De Bataaf". Zijn racefiets heeft Snijder nu voor goed aan de kant gezet. Hij blijft ech ter als bestuurslid van „De Bataaf" nauw met de wielersport verbonden en in de komende „Toer door Neder land" zal hij als ploegleider optreden. In de Ronde van de Haarlemmermeer heeft hij al een uitstekend debuut ge maakt als wedstrijdleider. HAARLEM, 14 mei Vanmorgen om 9 uur bleek dat het hangslot van een benzinepomp, die tegen de muur van een garage aan de Kinderhuissingel staat, verbroken was. Men had, met de be doeling benzine te tanken, de beugel van het. slot doorgezaagd en een raam pje verbroken om in de garage de stroom in te schakelen. De garagehouder mist 40 liter benzine. (Advertentie) gevestigd, telefonisch bereikbaar onder no. 3 85 34. Kiezers die door ziekte, ouderdom of anderszins slecht ter been zijn kunnen per auto worden vervoerd. Aanmelding kan telefonisch ge schieden onder de nos.: 3 95 25 en 3 96 26. Op de verkiezingsdag via bovenvermeld Inlichtingenbureau. t HAARLEM, 14 mei Vanavond om 9 uur worden de verkeersinstallaties beproefd, die zijn opgesteld op de hoe ken Kamperlaan-Kleine Houtweg en Kleine Houtweg-Rustenburgerlaan. HAARLEM, 14 mei Voor het feit dat zij in februari van dit jaar in de Slacht- huisbuurt „wondersponzen" voor te ho ge prijs en te mooie praatjes verkoch ten, stond gistermorgen voor de politie rechter een drietal jongelui, een 26-jari- ge, een 22-jarige en een 19-jarige bloe- menkoopman, allen uit Amsterdam, te recht. Gekleed in witte jassen, die de zaak enig cachet moesten geven, trok ken zij langs de deuren. Huisvrouwen die op hun bellen opendeden, vertelden zij, dat zij van een chemische fabriek kwamen en een bijzondere aanbieding bij zich hadden: geïmpregneerde spon zen, die meubelen en ander houtwerk een duurzame glans zouden geven. Des gewenst gaven zij binnen een kleine de monstratie. Binnenkort zouden de spon zen bij de drogisterijen voor 4,90 te koop zijn, vertelden zij daarbij, en de huisvrouwen deden er verstandig aan nu bij hen de koop te sluiten, omdat zij voor hetzelfde geld twee sponzen te koop aanboden. Ruim dertig sponzen waren daarbij in andere handen overgegaan. Een der huisvrouwen, die argwaan kreeg, licht te een drogist in. Deze vertelde haar dat de sponzen niet veel méér waard waren dan een kwartje. Een der ver dachten, de 26-jarige bloemenkoopman, kennelijk de organisator van de onder neming, had het „vak" geleerd van een van zijn vroegere werkgevers, die met de bewerkte sponzen rijk was gewor den. Naar diens voorbeeld hadden de jongemannen een partij sponzen en een liter silicone-olie gekocht. De sponzen gaven inderdaad enige glans aan de meubelen, niet voor langer dan enkele uren, zoals een onderzoek met de koop waar uitwees. „Het was de bedoeling van de ver dachten de huisvrouwen op te lichten", i HAARLEM, 14 mei De kenners konden gisteren in de keuringszaal van het Krelagehuis hun hart ophalen. Er stond voor „elck wat wils": gladiolen, tulpen, narcissen en bijgoed. Om met de gladiolen te beginnen: de fa. Konij nenburg en Mark te Noordwijk liet elf variëteiten zien, voor het overgrote deel van prima kwaliteit. De broeikwalitei- ten van Happy End zijn meerdere ma len aangetoond en deze sierlijke varië teit stond er ook nu best bij. De butter fly-typen Melody, rose met rode vlek, Queens Page, crème met sprekend merk en de rode Fiery Star waren juweeltjes, echt gladiolen voor de mo derne huizen. De fa. Preijde uit Bree- zand liet eveneens gladiolen in goede conditie zien. We noemen o.m. de witte White Friendship, de rode Bis-Bis met het witte merk in het centrum en de fraaie lila Proficiat, die wel een van de beste is. Narcissen te kust en te keur! Drie voorname aanwinsten van NV Gebr. De Graaff en S. A. van Konijnenburg en Co. te Noordwijk: Vicland, een kloeke grootkronige naast de grote trompet White Tartar en de aparte grootkronige Garden Giant, geel met oranje cup, openden d<? rij. De Hille- gomse bloemsierkunstenaar Cock Veld huis had van deze drie soorten fraaie bloemstukken gemaakt. Verder zagen we van J- W. A. Lefeber, Lisse, enkele aardige Papillon-variëteiten o.m. Prinses Gratia, Lemon Beauty en Bur ning Heart terwijl we van Warnaar en Co., Sassenheim, de crème de la crème uit zijn uitvoerige collectie za gen. We noemen de zeer aparte Satin Pink, lijkt een kleine trompet maar is een grootkronige waarvan de diep abri- kooskleurige kroon fraai afsteekt tegen Academie, een inleiding houden over toet regelmatig gevormde bloemdek. Een „Hugo de Groot als geschiedkundige", fijne narcis was ook Chinese White, bloemdek en cup je wit, terwijl ook Anne Frank en Swansdon sterk in het oog vielen. J. Gerritsen en Zn, Voor schoten, liet weer die merkwaardige narcissen zien met gespleten cups. Bij de tulpen nam een inzending van F. Rijnveld en Zn, Hillegom, een be langrijke plaats in. Niet minder dan 52 verschillende variëteiten had die inge zonden. Er werd een gouden medaille aan toegekend. Een kleine greep uit het vele moois: de satijnachtig rose- rode Wilhelmina v.d. Velden, de prach tige rode Prestige, de reus onder de reuzen: Renown, de fraaie rode Brad ley, de witte Maureen, nakomelingen uit het zaaisel waarin zoveel bloed van John Scheepers zit en dat de fa. Gebr. Segers uit Lisse destijds in de handel bracht. Van de leliebloemigen willen we vooral noemen White Triumphator, de rode Clarice en de gele Eleator. Gebr. Segers, Lisse, brachten naast enkele van de hierboven genoemde soorten ook de witte Ascona en diverse andere variëteiten, terwijl we van Co- lijn en Zn, Voorhout, de kloeke, dofrode Marseillaise noteerden. De fa Overde- vest uit Wassenaar liet een aantal gele darwin-hybriden zien, vrijwel allemaal sports; van Warnaar en Co., Sassen heim, was er de beste witte White Standard en S. v. d. Schoot, Hillegom, etaleerde een dubbele verloping uit Golden Harvest en Gebr. Nieuwenhuis, Lisse, bracht de aparte violetrose Queen's Taste en de gloedvol rose For tunes Gift naar voren. Verder zagen we nog pioenbloemige ranonkels van P. Drost, Lisse, lelies van KI. de Jong, Andijk, waaronder de fraaie gele trom pet Limelight, en tot slot de freesia Marina, prachtig violetrood van kleur, van M. C. van Staeveren, Aalsmeer. e Gisteren zijn in Haarlem de opnamen begonnen voor de nieuwe Nederlandse speelfilm, die voorlopig nog als werk titel heeft „De vergeten medeminnaar". Vanochtend verscheen de filmploeg van de Nederlandse Filmproduktie Maat schappij op de hoek van de Zijlstraat en de Kindervest. Op onze foto ziet men helemaal rechts, staande achter de ca mera, de cameraman Eddy van der Ende. Links in het beeld de hoofdrol speler Henk van Ulsen, die de rol speelt van een man die zijn geheugen verloren heeft als gevolg van een shock. Naast hem (met bril) staat de regisseur van de film, John Korporaal. Tussen beiden in hééft de directeur van de N.F.M., mr. J. Landré, de wacht betrokken. De hele film die gebaseerd is op de roman „De vergeten medeminnaar" van Rico Bulthuis wordt opgenomen in Haar lem en naaste omgeving. Laatste aanwinsten: Sociale Weten schappen: Van Andel-Ripke, Lichame lijke groei en karakterontwikkeling. Boreel, Ken uw recht; Braumann, Raif- feisen; levensroman van een groot pio nier. Bühler. De menselijke levensloop als psychologisch probleem. Dillard, Het economsich stelsel van Keijnes. Van Eijk en Boersma, De nieuwe kin- gevangenwezen. Hoefnagels, Recht en maatschappelijk werk. Honderdvijftig jaar katholieke arbeidersbeweging in West-Europa. Lamprecht, Exploitatie van de teenager. Molengraaff, Lei draad bij de beoefening van het Neder landse handelsrecht; dl. 4. 2e afleve ring. Mostar, Beroemde gevallen van gerechtelijke dwaling. Riel, De vesti gingswet in de praktijk. Simons, Con gressen en conferenties. Sociale inte gratie probleemgezinnen. Zulliger, Het geweten van onze kinderen. meende de officier van justitie, mr. J. J. Bredius. Bovendien bleek geen der verdachten vrij te zijn van een straf blad, zodat hij tegen de 26-jarige koop man een boete van 200,en een maand voorwaardelijk, tegen de twee anderen een boete van 100,en een maand voorwaardelijk eiste. De politie rechter maakte daar een boete van 75 en een maand voorwaardelijk voor élk van de verdachten van. AUen zullen in hoger beroep gaan. „Er waren buiten ons nog wel hon derd mensen bij dat schip", zeiden ver ontwaardigd de vier verdachten die voor de politierechter verschenen omdat zij in februari van dit jaar matrassen die in een trawler in het Spaame lag, over boord op het ijs gegooid en ze daarna in brand zouden hebben gestoken. Ver dachten, een 18-jarige steigerbouwer, een 19-jarige stukadoor, een 18-jarige steigerbouwer en een 18-jarige metse laar, allen uit Haarlem, zouden op die manier hun aandeel hebben geleverd in de bijna totale vernietiging van de trawler, waarvan ruiten, meubilair en instrumentarium werd kapotgeslagen door een groep baldadige jongelui. De schade aan het schip bedroeg ruim 5000,De officier van justitie ge loofde graag dat de verdachten niet de hoofdschuldigen van de vernielingen waren geweest en wilde bovendien wel aannemen, dat de jongelui de matras sen slechts overboord hadden gegooid waarna anderen er de brand in had den gestoken, maar eiste tegen ieder toch een boete van 100 en een maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Door de politierechter werden zij daarop veroordeeld tot een boete van 50, subsidiair 10 dagen. HAARLEM, 14 mei Zaterdag ont ving VOLO in de turnzaal van de P.H. v.d.Ley-school in Haarlem-noord een groot aantal meisjes, jongens, dames en heren van de verenigingen SSH, TVS en Slotermeer bij de door haar georganiseerde wedstrijden. Na opmars en verwelkoming der deelnemenden en belangstellenden traden als eersten de meisjes en jongens voor het voetlicht. In een ongedwongen sfeer werd door hen vaak uitstekend turnen te zien gegeven. Na de drie door ieder te verwerken onderdelen was hier het resultaat: meisjes: 1 VOLO 123, 1 pnt, 2 TVS 115,6, 3 SSH 110,8; jongens: 1 TVS 116,8, 2 VOLO 116,6, 3 SSH 112,6 pnt. Ook bij de dames en heren werd als froep goed, en individueel soms uitste- end geturnd. Bij hen was de uitslag: DAMES: 1 VOLO 128,0 pnt, 2 TVS 118,0. 3 SSH 116,2; HEREN: 1 VOLO 124,7, 2 SSH 122,8, 3 TVS 118,5 pnt. Hierdoor werden de verenigingstota len 1 VOLO 492,4 pnt, 2 TVS 468,9, 3 SSH 462,2 pnt. Naast deze verenigingsdriekamp kwam de vereniging Slotermeer nog uit met alleen een groep meisjes. Zij behaalden 112,5 pnt. Na afloop der wed strijden werd door VOLO aan alle deel nemenden, juryleden en bestuursleden een broodmaaltijd aangeboden. Voor men huistoe ging, was er voor eenieder nog ruim gelegenheid om zijn kansen bij het kienen te beproeven alsook om diverse jeugdigen de gelegenheid te geven het podium te betreden voor zang en muziek. BLOEMENDAAL, 14 mei B. en W. van Bloemendaal vragen de raad een krediet van 5700 beschikbaar te stellen voor het herstel van de Haringbuys. De restauratie zal slechts een beperkte om vang hebben en alleen betrekking heb ben op het herstel van de buitenkant van het gebouwtje en bet in passende stijl brengen van de muur aan de zijde van de vroegere aanbouw. De totale kosten worden geraamd op 12.500, maar het Rijk heeft een subsidie van 6.800 toegezegd. De beslissing van het college om dit voorstel aan de raad voor te leggen is ingegeven door de goede verwachting, dat het toekomstige beloop van de Zandvoorterweg inderdaad tussen de Ha ringbuys en het politiebureau door met een aansluiting op de Westelijke Rand weg getraceerd zal kunnen worden. In dat geval, aldus B. en W., zal het be houd van de Haringbuys niet alleen zin vol zijn doordat deze tezamen met de fraaie oude boerderij op de hoek van de Zandvoorterweg en de Boekenrode- weg de aantrekkelijkheid van de ge meente verhoogt, maar ook nuttig door dat aan dit pand als gevolg van zfln gunstige ligging aan de weg een pas sende bestemming gegeven zal kunnen worden. B. en W. schrijven de raad verder, dat zij het zouden betreuren, indien met deze mogelijkheid voor ogen be sloten zou worden het gebouwtje te slopen. Naar hun oordeel is het ver antwoord thans maatregelen te tref fen om verder verval tegen te gaan. DEN HAAG, 14 mei Vier P.B.O.- organen op het gebied van de visserij hebben in een adres aan bestoren van de K.V.P, de P.v.d.A., de A.R.P., de C.H.U., de V.V.D. en de S.G.P. en aan de fractievoorzitters van deze partijen in de Eerste en Tweede Kamer ver klaard, dat het wenselijk is dat „bij de komende kabinetsformatie een staats secretaris wordt benoemd, die speciaal tot taak krijgt de belangen van de vis serij in volle omvang te behartigen". „Tot dusverre bestaat de figuur dat het beleid, uitgaande van het ministerie an Landbouw en Visserij, ongedeeld in handen is van de minister. Zonder ook maar iets te willen afdingen op de belangstelling, die deze bewindslieden in het verleden voor de visserij heb ben getoond, mag toch worden aange voerd, dat organisatorisch minder wenselijke toestanden konden worden geconstateerd", aldus het adres. De vier organisaties die het adres hebben ondertekend zijn het Visserij- schap, het Bedrijfschap voor de Groot handel in Vis en aanverwante bedrij ven, het Bedrijfschap voor de Viscon- servenindustrie, en de commissie detail handel in vis van het Hoofdbedrijf schap Detailhandel. De P.B.O.-organen vinden het be grijpelijk dat voor het beheren van de portefeuille van landbouw en visserij :n het bijzonder moet worden gelet op deskundigheid ten aanzien van de bodemvoortbrengselen, deze gezien met inbegrip van de veeteelt. „Hier tegenover vormt de visserij wel een zeer sterk afwijkend werkterrein, dat bij een dergelijke constructie licht in de verdrukking kan geraken". Zij zeggen verder dat er bij de vis serij zeer bijzondere aanrakingspunten met andere departementen zijn. Het staatsvissershavenbedrijf, met de door werking op problemen van aanvoer en afslag, valt onder het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De verpachting van oester- en mosselpercelen daarente gen ressorteert voor een deel onder het ministerie van Financiën. De visserij-organisaties vragen aan dacht voor te verwachten zeer belang rijke wijzigingen op internationaal ter rein in de komende decennia. „De vraagstukken hebben hier wederom een geheel eigen gezicht in verband met gemeenschappelijke visgronden, gevaren van overbevissing en de territoriale vis serij grenzen. (Advertentie) Zijlweg 36-58 Haarlem - Tel. 18014 CINEMA PALACE: West Side Story, 14 jaar. Dagelijks 2 en 8 uur. FRANS HALS: Winchester '73, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 8 uur. LIDO: Het Chapman rapport, strikt volw. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Mondo Cane, strikt volw. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: La Viaccia, strikt volw. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY, t/m do.En schiep de vrouw, volw. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: La Aventura, strikt volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA. Donderdag 8.15 uur: La Traviata, 14 jaar. Dinsdag 14 mei. Grote Kerk. 8 uur:. Orgelbespeling door Piet Kee. Woensdag 15 mei. Concertgebouw. 8.15 uur: N. Ph. Orkest onder leiding van Henri Arends. Beethoven- cyclus. Solist: Hans Richter Haaser, piano. „Adam en Eva", Raamvest 5. Iedere avond van 8 tot 2 uur. Cabaret van 9 tot 11 uur. Frans Halsmuseum: Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dag. van 105 u. Zo. 15 uur. 10 april t/m 19 mei: avondopenstelling met kaars- verlichting, bloemen, floodlight en oude muziek, 8.3010.30 uur. Prentenkabinets schenking De Roos; tekeningen en aquarel len Herman Kruyder Teylers Museum: Schilderijen 19e en 20e eeuw. Tekeningen Nederlandse. Italiaanse en Franse school, 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige instrumenten. Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 11—3 uur. Eerste zondag van de maand van 13 uur. Bisschoppelijk Museum: Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 1012.30 en van 1X05 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 25 uur In t Goede Cur, Nieuwe Kerkspleln Maand mei: Houtsneden van Cor Basart. Museum „1 Huls van Looy". t/m 3 juni: ,Van vormende hand tot lopende band". Geopend dag. van 1017 uur. Zo. van 13— 17 uur. Tot en met 3 juni. Keukenhof, Lisse, tot 15 mei openlucht- tentoonstelling van voorjaars- en zomer bloemen. Geopend van 8 uur vun. tot een half uur na zonsondergang. Kasteel Keuken- nof, schilderijen, plafondschilderingen en kunstvoorwerpen Visual. Tentoonstelling Keltische Kunst bodemschatten uit Salzburg. Geopend dag' 10-5 uur, zo.- en feestdagen 1-5 uur. iedere vrijdagavond 8-10 uur tm 2 Juni Kunstcentrum „De Ark": Aquarellen en karakterpoppen van Johanna Miiller—Lim burg en Mary van Regteren Altena—Koning. (Tot en met 17 mei). Van 11 t/m 18 mei: Expositie fotogroep „De Muggen". „Bloemenheuvel", Bloemendaalseweg 158. Werken van Bloemendaalse kunstenaars, t/m 26 mei. Geopend van 105 uur. Zondags 25 uur. STADSSCHOUWBURG. 8 uur: Dinsdag 14 met De Verenigde Toneelverenigingen ADO DVS uit Den Haag met „Clérambart" van Marcel Aimée. Woensdag 15 mei. Toneelgezelschap „V.Z.O.D." uit Drieber gen met „Het laatste bedrijf" van E. Wil liams. Donderdag 16 mei. Toneelgroep „Suthwolda" uit Zuldwolde met „Achter de horizon" van E. 0"NeilL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3