Stembus Trekvogelroute brengt hart van Scandinavië dichterbij Toeristenstroom spaart over NIEUW TRAJECT 2 uur uit Is gedwongen huwelijk wel geldig V. d. Putten veroorzaakt rumoer op verkiezings bijeenkomst V.V.D. Fractie zou zijn gezwicht voor eis van minister Visser Verrassende stap Staat in hoger beroep geding Zuidmolukkers Houtsnip Zilver voor gouden kaasdra «er ANKLETS Jxmgensmarkt Vluchtgevaarlijke gedetineerden naar Winschoten Kunststofplaat lijmen?.Ceta-Bever SNELFIX «T Ir. Manusama nu uit op opening van zaken Oorlogsinvaliden uit Indonesië krijgen twaalf procent meer VORIG JAAR: Anderhalf miljoen reizigers en 200.000 per sonen wa gens Dr. M. J. de Jong vraagt duidelijker bepalingen COTTON STRETCH MINISTER VISSER: „OUD OF IK" Bertus Mak DINSDAG 14 MEI 1963 PAGINA 5 elke woensdag IJzeren gordijn 2 PAREN VERKOOP vrolijke kleuren Speciaal verlaagde J.M. prijs PER PAAR PER 2 PAAR Am* Niet begrepen? ft W*' Vandaag worden de stemlokalen weer ingericht na een verkie- t 21ngsstrijd die men wel de mat- r_ j van na de oorlog heeft genoemd, derdaad, de strijd was niet fel. rijgen onze verkiezingen iets pro- l™Cla^s naarmate wij op veel be- ngrijke gebieden opgenomen wor- vrefde grote verbanden van EEG, Yerenigde Naties, enz.? Het hJr, er iets mee te maken kunnen an g. maar het verklaart toch niet h>e matheid is eerder te wijten an het gebrek aan tegenspel dat de PPositiepartijen aan de partijen van dcv, kahinet-De Quay te bieden had- en. Men stemt niet op een kabinet, nen stemt op partijen. Maar de so- JS*en hebben in hun kritiek de 5 here partijen met de politiek van e regeringsploeg vereenzelvigd en rip afJen or|der die noemer bestre- K» ,Pat bleek een ontmoedigende ezigheid te zijn. De socialisten heb- tp ,?ichzelf daarbij wat overschat, erwiji zij bovendien met een schijn- a=a exact toekomstplan kwamen dragen, dat reeds onder de kri- tr p rnoest bezwijken vóór het nog nat+ -en- we* *n he publiciteit was. De l die het zo bij uitstek van groot- hoKK en toekomstvisies moet ret bleek zich domweg ver- ekend te hebben. Daarmee ontviel aar een verkiezingswapen dat jnachtig had kunnen zijn; alleen de ,egenpartijen hebben er nu plezier kfn,^ehad. Geen wonder dat de *acht over de lauwe verkiezings- jhpagne vooral uit de socialisti sche hoek te vernemen valt. Hebben de socialisten zichzelf een strop bezorgd met de befaamde re- fwhfout van hun braintrust de r*lardi Beekman Stichting ook in nun kritiek op het kabinet-De Quay hadden zij niet steeds een gelukkige hand. Er waren niet zoveel punten •h het kabinetsbeleid die ronduit fout f «conservatief" te noemen waren. sociaal terrein zijn veel maatre sten tot stand gekomen en de ini tiatieven die daarenboven nog ont wikkeld zijn, kunnen de sociaal-econo- husche adviesinstanties nog jaren lang werk bezorgen. Het beleid-De ^Uay heeft voor de toekomst zoveel Plaatsen gereserveerd, dat de oppo sitie werkelijk een tekort aan alter natieven heeft opgelopen. Het loon- heleid, eertijds zulk een dankbaar on derwerp van kritiek, bevindt zich nu 'h handen van de sociale ingenieurs Van het overleggend bedrijfsleven, ^aar het zich ongehinderd door de scheidslijnen van confessioneel en hiet-confessioneel aan de pijlen J'an de politieke kritiek onttrokken heeft. Veel objecten van kritiek zijn door de gunstige conjunctuur en door aet onbetwistbaar goed inzicht van het kabinet tot ondankbare onder werpen geworden. Hoe machteloos de oppositie in feite was, bleek uit de overtrokken en weinig spectaculaire shrij d over de vraag of het kabinet hd wel of niet woord gehouden had hiet zijn belofte van belastingverla ging. Men moet al weinig argumen- *6n hebben als men als partij, die op dat punt niets te bieden heeft h?ch wil hebben, zijn heil in derge- PJk onvruchtbaar getwist moet zoe ken. Het was dus allemaal niet erg groots. Daar kwam nog bij, dat de brede basis haar schaduwen vooruit wierp. De mogelijkheid van een her nieuwd deelnemen van de socialisten aan de regering heeft ertoe geleid dat de partijen elkaar behandeld heb ben als potentiële medestanders van tnorgen. Er is dus veel met de fluwe len handschoen gewerkt. Van een ac tieve doorbraakgedachte is geen spra ke meer geweest. De lauwigheden die over de confessionele partijvorming te berde zijn gebracht, waren slechts nauwe echo's van al het heftigs dat daarover vroeger wel is beweerd. Wat staat ons na deze strijd te wachten? Wat de KVP betreft zijn de verwachtingen over het algemeen dat zij haar positie wel zal kunnen handhaven. De KVP-aanhang heeft ook weinig reden zich bekocht te Voelen. Belangrhk is hoe de VVD Zlc'h zal houden onder de zuigkracht van splinterformaties als bijvoor beeld die van Ridder van Rappard. Hen voordeel van deze ontwikkeling bj.kt ons voor de VVD als partij te fdlb. dat reactionaire splintervor- ydig sanerend op de moederpartij f-.an werken. Dat zou op het weder- i]ds verkeer tussen de PvdA en de van grote invloed kunnen zijn. voor de PvdA wordt het nu dus des belangrijker of zij ook na de wei- succesvolle oppositieperiode nog '"staat is aantrekkingskracht uit te ooienen op de links denkende kie- r;rs uit het confessionele reservoir on °1 ziï nog voldoende greep heeft -P de nog meer links georiënteer- en, die gelokt worden door de PSP. an belang is verder of met name een partij als die der Anti-Revo- uonairen de hoop op een toekom- rj ge nauwere samenwerking tussen het ebristen-democratische partijen n 1 stemmen op de „eigen" partij hpf-funstig kan beïnvloeden. De KVP Wew de laatste tijd sterk op samen- n hi-ung met anriere christelijke ren -en aangedrongen. Helaas wa- qtjt- ju dat opzicht de geluiden uit de Anti DWeMg opbouwend, terwijl de <jeRevolutionaire Partij zich min- Voo escbietelijk getoond heeft dan ftierï, een§roepering met een op sa- Verifetking belust jongerenelement chriJfndig lijkt- Het verlangen naar kin» r"'democratische samenwer- rinf t meer positieve waarde- iïipntnodig te hebben dan het mo- zou teel buiten de KVP krijgt. Het de Jatnmer zijn als de uitslag van schah zingen moest leren hoeveel op Ir 8 en scbande nodig zijn om ook te Punt tot de vereiste wijsheid in ilaraken- Aan de KVP heeft het eder geval niet gelegen. Ty_,-iVan 01126 Haagse redactie) Percent HAAG-14 mei Met twaalf de awZU en de uitkeringen krachtens bidon ;Wene 90rI°gs°ngevallenregelmg bdnisfpr%-Tordei1 verhoogd. Dat deelt Vracpn l°mPé mee in antwoord op Hoekitrn -r meJuffrouw Ten Broecke VVD n ^weede Kamerlid voor de kracht i?okVK glng zal terugwerkende bister til be? tot 1 januari 1963. Mi- deze „er?1"1!6 ,s van mening, dat door Sehmtafr voldoende rekening is fovensAnll i gestegen kosten van v*art? en de gestegen wel- (Van een onzer verslaggevers) HAMBURG, 14 mei Onder de ro mantische naam „Trekvogelroute" zal morgen een nieuwe verbinding officieel geopend worden tussen Scandinavië en de rest van westelijk Europa. Een hon derd jaar oude gedachte zal dan einde lijk gestalte krjjgen. Waarom de aanleg van het Trekvogeltraject zo lang moest duren, is eigenlijk een raadselachtige zaak, want deze nieuwe route is duide lijk de kortste verbinding tussen Duits land en Denemarken die met gebruik making van zoveel mogelijk (ei) land mogeljjk is. De reis over water wordt namelijk met niet minder dan twee uur bekort. De treinreis van Hamburg naar Kopenhagen neemt voortaan nog slechts vijf uur in beslag, en automobilisten zullen over de nieuwe verbinding, als E 4 toegevoegd aan het Europese we gennet, eveneens veel tijd uitsparen. De Trekvogelroute is het resultaat ge weest van een nauwe Deens-Duitse sa menwerking. Beide landen hebben aan dit project bijgedragen tot een totaal be drag van 150 miljoen gulden, nodig voor de aanleg van spoorbanen en verkeers wegen, aanlegsteigers en bruggen, bij el kaar een enorm karwei, dat, onder hoogspanning uitgevoerd, gereed kwam in minder dan vijf jaar. De nieuwe rou te vervangt thans de oversteek van Grossenbrode naar Gedser, op het zui delijkste puntje van het Deense eiland Falster. De veerboot doet over dit tra- iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiinii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiii ject bijna drie uur, terwijl men nu in minder dan één uur de overtocht tussen de twee landen kan maken. Het zal stil worden in Grossenbrode Kai, waar de Duitsers na de oorlog de oude marine basis in ijltempo ombouwden tot een modem veerstation voor de dienst op Gedser. De grote verkeersstroom, zo wel per rail als op de weg, zal het plaats je voortaan in volle vaart passeren om zich over een splinternieuwe, één kilo meter lange brug over de Fehmarnsont in noordelijke richting voort te spoeden tot in Puttgarden, waar auto's en trei nen op de boot worden gereden en 55 minuten later op Deense bodem belan den. Als auctor intellectualis van de nieu we communicatiemogelijkheid tussen de Duitse Oostzeekust en de Deense ar chipel, en daarmee met heel Scandi navië, kan de Deense bankier C. F. Tiet gen beschouwd worden, een man die om streeks 1870 begreep welke nieuwe mo gelijkheden de introductie van tram en trein opende, en grote sommen inves teerde in nieuwe verbindingen. De poli tieke ontwikkelingen in Duitsland had den tot gevolg, dat een goede verbin ding tussen Berlijn en Kopenhagen prio riteit kreeg boven alle overige trajec ten. Daarom werd eerst de veerdienst Warnemündegedser in gebruik geno men, en de route over Lolland en het Duitse eiland Fehmarn lie men voor lopig over aan de trekvogels, wier in stinct hun al zoveel eeuwen de korste weg gewezen had tussen de broedplaat sen in het hoge noorden en hun toe vluchtsoorden in warmere streken. Tot na de tweede wereldoorlog kwam in de situatie geen wijziging. Toen ech ter het ijzeren gordijn de veerhaven Warnemünde van het westen isoleerde, moest de verbinding Grossenbrode-Ged- ser uitkomst brengen. Jarenlang voldeed de nieuwe dienst aan alle verwachtin- Advertentie) gen, maar de opkomst van het massa toerisme maakte andere maatregelen noodzakelijk. Ondanks verbeteringen op de verbinding via de Grote en Kleine Belt bleef de belangstelling voor de overvaart Grossenbrode-Gedser derma te toenemen, dat grote stagnaties optra den tot ergernis der passagiers. Ander half miljoen reizigers en 200.000 per sonenwagens maakten in 1962 van de verbinding gebruik. Zo rees opnieuw de gedachte aan de (Van een onzer verslaggevers) VUGHT, 14 mei Is in een geval van een gedwongen huwelijk tussen zeer jonge mensen wel sprake van een werkelijk huwelijk? Geeft de formule ring „moeten trouwen" al niet aan, dat het huwelijk gedwongen is en dus on geldig zou zijn? In hoeverre is zo iemand in staat geweest om toe te stemmen? Is het met de gemeenschap pelijke werkdadigheid van ons allemaal niet mogelijk duidelijker te gaan bepa len, wat nu eigenlijk tot het wezenlijke van het huwelijk behoort?" Deze vra gen stelde maandagmiddag de ofliciaal van het bisdom Rotterdam dr. M. J. de Jong, in de kring van de pastores bjj de inrichtingen van justitie, die hier hun jaarlijkse studiedagen begonnen zijn met de problematiek van het huwe lijk als thema. De vragen waren geïnspireerd door een opmerking van mej. Vos, maat schappelijk werkster bij het Bossche huwelijksbureau, die zich bij de bespre king van zo'n gedwongen huwelijk had afgevraagd, of de Kerk hier niet met nieuwe ideeën zou kunnen komen. Zij had min of meer te kennen gegeven, dat het huwelijksbureau in het geschet ste geval een beëindiging van het huwe lijk als de enige oplossing zag. De inleidster gaf een overzicht van de werkwijze van de katholieke huwe- lijksbureaus-nieuwe-stijl, waarbij een nauw samenwerkend team van arts, zenuwarts, psycholoog en maatschappe lijk werkster geleidelijk naar het doel toewerkt. Mej. Vos is van mening, dat veel mensen, die het bureau nodig heb ben, er nog niet toe komen om er heen te gaan. Zjj vroeg de priesters, zich te verdiepen in de methodiek van het ver wijzen, zodat zij in voorkomende geval len de voorbereiding kunnen geven, die veel mensen nodig hebben voor ze over de drempel van het huwelijksbureau willen stappen. Een fraaie opname van de prachtige brug, die een onderdeel is van de „trek vogelroute". De brug, tussen de Deense eilanden Falster en Zeeland, is de groot ste van Europa, zeggen de mannen die hem hebben gebouwd. De lengte is 3,6 kilometer en er lopen twee van elkaar gescheiden rijbanen overheen. De „trekvogelroute" van Duitsland over Denemarken naar Zweden. kortst mogelijke verbinding via de Fe- mer Belt, en met grote voortvarend heid werd ditmaal het project in prak tijk gebracht. Wanneer morgen koning Frederik van Denemarken en de Duitse bondspresident dr. Heinrich Lübke de Trekvogelroute officieel openen, zal het hart van Scandinavië ook vijftig kilo meter dichter tot ons land zijn gena derd. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, 14 mei De gevangenis in Winschoten zal over enige tijd speci aal worden ingericht voor vluchtgevaar lijke gedetineerden, die onder strenge bewaking en onder een streng regiem moeten staan. Deze categorie is thans ondergebracht in Breda. In Veenhuizen zal een aparte afde ling worden gemaakt voor zogenaamde niet intentionele delinquenten, met na me overtreders van de verkeerswet, die op deze wijze gescheiden kunnen blij ven van gevangenen met criminele in slag. De gevangenis in Bergveen zal de status krijgen van een semi-open ge vangenis. Intussen is in Roermond een open gevangenis in gebruik gekomen, die de functie heeft overgenomen van het vroegere open gesticht Nievelsteen. Studiegroepen zijn intussen doende met het maken van gedetailleerde plannen voor het eerste regionale penitentiaire centrum, dat de eerste grote stap zal zijn naar de totale vernieuwing van het gevangeniswezen. (Advertentie) maat 31-34 Kleine stijging per maat (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 14 mei. In de zeer levendige verkiezingsbijeenkomst van de V.V.D., gisteravond in Bellevue, kwam vrijwel iedereen overeind toen de heer J. H. van der Putten enkele onverwachte opmerkingen plaatste. De ex-ambtenaar van het ministerie van Defensie zei van twee leden van de V.V.D., die hij met name noemde, de verkorte notulen te hebben ontvangen van een vergadering, die op 29 sep tember 1962 in Hotel Wittebrug in Den Haag zou zijn gehouden. Op deze ver gadering, van de Tweede-Kamerfrac tie en de Kamercentrales van de WD, zou met 45 tegen 3 stemmen zijn be sloten prof. Oud niet kandidaat te stel len voor de nieuwe Kamer. De frac tie zou hierbij gezwicht zijn voor de eis van minister Visser: „Oud of ik". De twee door de heer Van der Put ten genoemde V.V.D.-leden, die hem de desbetreffende notulen zouden heb ben overhandigd, waren in de zaal aan wezig en ontkenden ten stelligste, wat de heer Van der Putten naar voren had gebracht. De secretaris van de ge zamenlijke V.V.D.-Kamercentrales ver klaarde, dat er vorig jaar 29 septem ber wel een vergadering is geweest overigens van de Kamercentrales zon der de Kamerfracties en niet in Witte brug maar in Esplanade in Utrecht doch dat op deze vergadering alleen organisatorische kwesties zijn behan deld. Over minister Visser is niet ge sproken, aldus de secretaris, die ver der nog zei, dat als er een afschrift van de notulen zou zijn gemaakt, dit door hem moest zijn ondertekend. De heer Van der Putten bleef bij zijn bewering; hij zei zelfs de ont kenning van de beide door hem ge noemde V.V.D.-leden wel onder ede voor de rechter te willen horen her halen. Toen de heer Van der Putten na de vergadering een foto-kopie van de notulen toonde, merkte de secreta ris het stuk als vals aan. Inmiddels had een van de twee beschuldigde leden toegegeven het afschrift in derdaad aan de heer Van der Putten te hebben ter hand gesteld „om te bewijzen, dat de WD achter de ex- ambtenaar stond." „Je hebt woord breuk gepleegd; je zou van het stuk geen gebruik maken", zo riep deze VVD-er uit. „Ze hebben een vals spel met me gespeeld: ze hebben me alleen maar koest willen hou den", reageerde de heer Van der Putten. Uiteindelijk bleek, dat drie partijleden hem enige tijd geleden hadden benaderd in de hoop een ein de te kunnen maken aan alle moei- Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 14 mei De staat der Nederlanden zal hoger beroep aante kenen tegen het vonnis van de presi dent van de Haagse rechtbank in het kort geding van de Zuidmolukkers. De zaak zal pas in september bij het ge rechtshof dienen, een tijdstip waarop de uitslag voor de betrokkenen vrijwel zeker van geen enkel belang meer zal zijn. Reeds nu is de hoop dat zij nog uit het vroegere Nieuw-Guinea naar Nederland zullen kunnen uitwijken tot een minimum geslonken. Deze verrassende stap van de staat zal vrijwel zeker een ander proces uit lokken. Ir. Manusama, het hoofd van de politieke missie van de Zuidmolukkers in Nederland, die gemachtigde was voor de eisers uit Sorong, wil nu ogenblik kelijk aanspraak gaan maken op de dwangsom in totaal 600.000 gulden die de president de staat heeft op gelegd wanneer niet alle pogingen in het werk zouden worden gesteld de Zuidmolukkers op het laatste ogenblik nog naar Nederland te krijgen. De president kwam tot deze uitspraak omdat hij mét de Zuidmolukkers van mening was dat zij lijfsgevaar zouden lopen na de officiële overneming van Ned. Nieuw-Guinea door Indonesië op 1 mei vanwege de door hun verrichte spionagewerkzaamheden voor de Ne derlanders tegen de Indonesiërs bij de invasie. De staat meende dat dit ge vaar niet aanwezig was en had daarom geweigerd hen eerder naar ons land te laten komen. Sinds het vonnis is in Ne derland niets meer van de Zuidmoluk kers vernomen. Ir. Manusama ls hoogst verbolgen over het feit dat de staat in hoger be roep is gegaan. „Men wil het vonnis van de rechtbank ontgaan", zo zegt hij. Ir. Manusama zegt dat hij geen aan spraak wil maken op de dwangsom om het geld. Hij verwacht namelijk dat de staat tegen de eis in verzet zal gaan, wat betekent dat de staat voor de rech ter zal moeten aantonen dat inderdaad alles gedaan is om de Zuidmolukkers tijdig te doen uitwijken. En dit nu, ope ning van zaken dus. wil ir. Manusama bereiken. Zoals bekend is het rechterlijk von nis om de Zuidmolukkers op uiterlijk 1 mei uit Ned. Nieuw-Guinea te doen vervoeren niet tot uitvoering gebracht omdat mr. Goedhart, de vertegen woordiger van Nederland bij de Un- tea, het regeringstelegram met de daartoe strekkende opdracht volgens Buitenlandse Zaken niet zou hebben ontvangen. Naar thans verluidt zou de zaak anders liggen. De heer Goed hart zou het telegram wel hebben ont vangen maar hij zou de inhoud niet begrepen hebben. De landsadvocaat, mr. E. Drooglee- ver Fortuyn, heeft gisteravond tegen over ons verklaard dat er twee rede nen zijn voor het hoger beroep: men wil principieel gelijk krijgen en boven dien zou de staat dan de kosten van het geding een paar honderd gulden niet behoeven te betalen. De betrokken Zuidmolukkers en niet hun gemach tigde in Nederland is in een alge mene aankondiging aangezegd dat de staat in hoger beroep gaat. Deze aan zegging is een theoretische en formele zaak want zij zullen deze in Nederland verschenen aankondiging nooit kunnen lezen. In het deurwaardersexploit wordt gezegd dat „allen zonder bekende woon- of verblijfplaats binnen het koninkrijk zijn, terwijl bekend is dat zij kortge leden woonplaats hadden te Sorong, West-Nieuw Guinea". ljjkheden. Dit was echter een per soonlijk initiatief geweest, waarvan het WD-bestuur geen weet had. Dit alles volgde op een aantal vra gen, die de ex-Defensie-ambtenaar te voren schriftelijk had ingeleverd bij het Tweede-Kamerlid mevr. H. van Son.eren-Downer. Deze diende de heer Van der Putten zeer fel en geëmotio neerd van repliek, maar toen de gehe le zaal zich met de zaak ging bemoei en, dreigde het debat een ogenblik uit de hand te lopen. Al eerder, aan het begin van de bijeenkomst, was er rumoer. Enige tientallen brandweerlieden, die het kennelijk niet eens waren met de V.V.D. en vooral niet met het sala- risbeleid van minister Toxopeus, staken hun mening niet onder stoelen of banken en onderbraken de verkie zingsrede van deze bewindsman her haaldelijk met boe-geroep en inter rupties. Mr. Toxopeus verdedigde zich rustig en na een gesprek met de woordvoerder van de brandweer lieden bleef van deze zijde na de pauze de rust bewaard. Een vrij vruchteloze woordenwisse ling tussen de minister van Binnen landse Zaken en een der aanwezigen ontstond naar aanleiding van de op merking van de bewindsman, dat de belastingdruk de afgelopen vier jaar ten opzichte van het nationale inkomen Het was een nogal sjiek S restaurant. Op een gegeven moment maakte de draai deur een discreet suizend geluid en wie kwamen er binnen? Een jongeman met zijn meisje. Zij bleven wat beduusd bij de ingang staan, want zoveel schittering van welonderhouden tafellinnen, pas ge poetst bestek en keurig gerokte obers hadden zij nu ook weer niet verwacht Na enig doelloos en ongewis rondslen teren door de doolhof namen zij plaats aan een tafeltje. En even later posteer de een indrukwekkende kellner, met het air van iemand die eigenlijk slechts gewend is de Sjah van Perzië te be dienen, zich aan hun zijde. „Mevrouw, meneer?" Het meisje begon gegeneerd te gie chelen. Maar de jongeman mompelde iets van „een hapje eten". En op vrijwel hetzelfde moment zat hij dus verward te staren in de kaart. „Maar eerst willen wij iets drinken" zei hij tussen de chaotische bedrijven door. Een sherry voor mevrouw, een whis- ky-soda voor meneer. Waarschijnlijk had hij diezelfde middag nog\zijn pols horloge naar de lommerd gebracht, maar de omstandigheden waren er nu eenmaal naar dat men het breed moest laten hangen. De drankjes werden gebracht. Proost. En zij waren verschrikkelijk verliefd, maar moest het nu óóit echt ernst worden? De jongen dacht van wel, maar het meisje verkeerde dui delijk nog in het onzekere. En het is ook meteen zo'n hele stap. „Hebben mevrouw en meneer al besloten?" De ober wilde eindelijk wel eens weten waar hij aan toe was. En dat werd weer jachtig bladeren door de rijk gevarieerde kaart. De integere lakei hield zich strikt en hoogstaand neutraal en de jongen en het meisje befluisterden het ene gerecht na het andere. Maar tenslotte zei hij: „Vooi mij een houtsnip" „Voor mij ook", zei het meisje haas tig- De ober trok de wenkbrauwen op, maar noteerde de bestelling nauw gezet in zijn boekje. Twee hout. „Maar eerst nog twee drankjes." „Hetzelfde?" „Hetzelfde." De consumpties werden geserveerd en het premature pa^r werd gaande weg meer zeker van zichzelf en van de overigens nauwelijks meer bestaan de omgeving. En toen hield die jongen op een gegeven moment trouwens ook de met stil spel manende ober staande en riep: „Zeg, hé, waar blijft dat vogeltje nou?" met een-tienae procent is gedaald. De spreker in de zaal vroeg of mr. Toxo peus hiermee wilde zeggen, dat de president van de Nederlandsche Bank, dr. M. W. Holtrop, zich in zijn jaar verslag heeftvergist, toen hij schreef, dat de belastingdruk juist is gestegen. De minister antwoordde, dat hij twee soorten belastingdruk kende, dat hij het verslag van dr. Holtrop niet had gelezen en dat hij de kwestie te tech nisch vond om in een verkiezingsbij eenkomst uitvoerig te behandelen. De opmerking over de belastingdruk had de bewindsman geplaatst in het kader van zijn verdediging over een enige tijd geleden door hem gedane uitspraak, te weten dat de Partij van de Arbeid streeft naar bestedingsbe perking voor de ambtenaren. „Dat heb ik uit een rapport van de Wiardi Beek man Stichting", aldus de minister. „In dat rapport staat, dat de stijging van de particuliere inkomens de komende acht jaar niet meer dan 15 a 18 pro cent mag zijn. In de afgelopen vier jaar bedroeg de reële stijging 22 pro cent. De Wiardi Beekman Stichting geeft toe, dat de inkomens veel meer kunnen stijgen, maar dan zou dat ten koste moeten gaan van het overheids aandeel in de stijging van het natio- n& inkomen. Welnu", zo stelde mi nister Toxopeus. „dit betekent, dat de W.B.S. en de Partij van de Arbeid mét haar voor bestedingsbeperking is." (Advertentie) Elke OLV EH polis is winstdelend. Fan de 75 levensjaren van de Alkmaarder Bertus Mak staan er vijftig in het teken van de Alkmaarse kaas markt. Als 25-jarige jongeman werd Bertus in het van de mid deleeuwen daterend gilde der kaasdragers opgenomen. Hij be gon, zoals het een jongeman be taamt, als noodhulp-kaasdrager en doorliep vervolgens alle ran gen in het gilde hij kreeg het zilveren schildje van de „voor man" en werd tenslotte nu drie jaar geleden tasman. Dat betekent dat hij de zware ge wichten hanteert in de waag, waar de kaas op enorme schalen gewogen wordt; twee berries tegelijk. Bertus Mak kent de Alkmaarse kaasmarkt nog van voor vijftig jaar, toen er zo'n miljoen kilo werd aangevoerd en de vrijdag alleen niet vol doende was om de kaas te ver stouwen. Toen begon het werk aan de kaasmarkt al op donder dagavond en duurde het tot vrij dagnacht. Er waren meer kazen dan toeristen. Nu is dat anders om; de aanvoer van kaas zweeft zo elke week rond de 30.000 kg en op drukke zomerse vrijdagen zwermen er wel meer dan 30.000 toeristen door Alkmaar. Maar dat zijn dan ook topdagen. Al die toeristen althans de meeste maken foto's op de kaasmarkt, waar de kaasdragers graag armpje-door met Miss Peterson uit Oklahoma poseren voor de camera. Zo werd de foto van Bertus Mak in zijn hagelwitte pak en met zijn blauwgelakte hoed verspreid over heel de wereld. Kaasdragers worden door bur gemeester en wethouders be noemd en toen het dus vorige week zover was, dat Bertus zijn gouden jubileum als lid van het beroemde kaasdragersgïlde vier de een feit, dat maar weinig kaasdragers beleven kwam de wethouder van het Marktwezen, de heer K. Kirpensteijn hem namens het college huldigen. In het waagpand bij de weegschalen werd hij in de bloemetjes gezet. Hij liet de hulde met een glimlach van genoegen over zich heengaan. De wethouder sprak van liefde en trouw, waarvan dit gouden jubileum getuigde en liet de dank van het gemeentebestuur vergezeld gaan van een hoge onderscheidingde zilveren legpenning van de gemeente, die alleen aan zeer verdienstelijke burgers van de kaasstad wordt verleend. Bertus Mak had een halve eeuw de glorie van de kaasmarkt hooggehou den en daarom kwam ook de directeur van het Marktwezen, de heer G. Wouters aan het woord. Hij prees de gouden jubilaris als voorbeeldig en steeds goed gehumeurd; het zijn de oudjes, die de goede verstandhouding in het gilde handhaven envan die oudjes toas de jubilaris nummer één. Met een kist sigaren, waarvan de omvang de sympathie voor de jubilaris moest symboliseren gaf de directeur aan zijn waardering een tastbare vorm. Kaasvader W. Joosten mocht niet achterblijven om zijn 75-jarige pupil te huldigen; weer hartelijke woorden en een bloemstuk. VVV-secretaris Van de Poll mocht in het Waagpand ook nog wat zeggen en een geschenk aan bieden. De intieme, officiële huldiging in het Waaggebouw werd op een receptie in „Marktzicht" nog eens dunnetjes overgedaan; met veel bloemen en geschenken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 5