Mevrouw Schrager, 87-jarige water- j Jen vuurvrouw vertelt: „Vijftig jaar| 1 geleden verkocht ik een emmer I HEET WATER voor 3 cent" A l vijftig wasserettes Eschenbach *Naar huis Met een zoentje voor de omdat er patates zijn Calvé Nu ook zelf breien met kunstgaren Materiaal lubbert of rekt niet Verkoudheid Bruid gekroond met lelietjes van dalen In de zelfhedienings-wasserijt i—kan een kind de was doen Nieuwste chic: kiezen uit de voddenbaal op „luizen markt" Nieuw, nieuw, nieuw Vijfmaal mevrouw de mannequin Nieuw, nieuw, nieuw Zweedse pilote maakt lange- afstandsvlucht VOOR DE LEKKERSTE PATATES FRITES Er wordt steeds meer gebreid Uitkomst Blasé Parijs koopt liever ge dragen kleding van Ameri kaanse leger dan nieuw bij Dior Wie bij een wasserette binnen gaat of binnenkijkt, ziet er uitsluitend rustige wach ters. Ze wachten tot de machine het voor hen heeft gedaan! Wat een verschil met vroeger, toen de was een enorme bedoening in huis gaf. En hoe primitief lijkt ons nu de tijd dat de huisvrouw op was dag eerst nog een emmer kokend water bij de water- en vuurvrouw ging halen! porselein 0^ ifi zijn Y edelste vorm Ook op zondag Gemakkelijk moeder die er zo'n knappe slag van heeft om elke dag iets lekkers te maken.En vandaag is het iets bijzonders... omdat patates van ieder maal zo iets feestelijks kunnen makenKnappende, gouden patates frites, gaaf en lekker gebakken. Met het Ideale frituurvet. Delfritel IDEAAL FRITUURVET S e Voorkom Rillerig? Onprettig? Vlug: e voorjaarsbruid heeft na tuurlijk een kroontje van bloemen. Rébe in Parijs creëerde deze twee ontwerpen, de bruid met lelietjes van dalen, die nu juist in bloei komen buiten, en de bruid met camelia's. Lelietjes van dalen spelen een grote rol in het Franse voorjaar. De eerste mei is de dag van de „muguets". In de drukke wijken van Parijs kan men dan bij wijze van spre ken geen stap zetten of er worden lelietjes van dalen verkocht Het is een vrije dag, dus iedereen trekt de stad uit, bij de stations staan al vroeg in de ochtend man nen, vrouwen en kinderen die een of twee takjes geurende lelietjes verkopen voor een gepeperd prijsje. Dit jaar waren het dan ook kas-lelietjes want de in het wild en in de bossen groeiende waren voor 1 mei te laat De kroon van lelietjes voor de mei-bruid is vastgezet op een wit satijnen bandeau." Ook op een satijnen band zijn de camelia's bevestigd. De bloemen zijn ge maakt van stijve witte zij. DINSDAG 14 MEI 1963 PAGINA De eigenaresse van een handeltje in gedragen Amerikaanse kle ding in de buurt van Clignan- court, de „luizenmarkt" van darijs, is op het ogenblik op een be paalde Parijse dan bijna even gere nommeerd als Dior. Hélène Leiba verheugt zich in de clientèle van heel dure vrouwen en jeugdigen van de nouvelle vague, die helemaal blasé ®Ün van alle dure kleren die ze nieuw «unnen kopen en voor wie de rage Van tweedehandse Amerikaanse kleren een nieuwe gril is. In de kleine wagentjes, waarin du re vrouwen hun boodschappen doen omdat ze de grote, die moeilijk te Parkeren zijn, liever in de garage la ten, rijden de klanten vóór bü het tweedehands zaakje en op zaterdag ochtend maken ze queue om bij haar hinnen te komen en iets van hun ga ding te bemachtigen. Dat zijn, als we „Paris Match" mogen geloven, Ame rikaanse overhemden, witte pantalons, die hèt succes zijn in Saint Tropez, kaki legerhemden, T-shirts, chauf- feurspetten en blousons van de ma rine. Er moet vooral een etiket in staan, dat de authentieke Amerikaanse afkomst garandeert. Hélène Le'ba heeft het zaakje zelf handig opgebouwd. Vier jaar geleden had ze een cafeetje bij de Porte de Clignancourt. Zoals men weet, is de Parijse „Marché aux Puces" een enorme uitgestrektheid, waar men uren kan rondlopen tussen de meest uit eenlopende afgedankte zaken, die hier bijeen-te vinden zijn als ware het de rommelzolder van de halve wereld. Per kilo komen op die markt in tweedehands zaken ook afgedankte Amerikaanse kleren. Amerikanen gooi en heel gauw iets weg, meestal is het niet eens kapot. In balen geperst gaan die „vodden", die helemaal geen vodden zijn naar Azië en Afrika, naar de streken waar kleren een luxe zijn en de bevolking uit een slordige hoop op de grond, op hun plaatselijke tnarkt voor een krats wat uitzoekt. Hélène Leiba en haar man hebben het handig ingepikt. Ze verkochten hun cafeetje en gingen in de gedragen kleding. Ze verbruikten drie dagen van de week om bij de grossiers tus sen het verkreukelde Amerikaanse goed het beste uit te zoeken. Dat werd opgestreken en netjes opgevouwen met een banderol er om, ongeveer zoals men het van de stomerij terug krijgt. Het was meteen een succes. Madame Malik wist precies met dat aan te komen, wat de snobistische Pa- rijse mannelijke zowel als vrouwelijke jeugd aantrekt. Ze is zelf niet heel jong meer, maar de ziel van haar bedrijfje. Ze is de enige verkoopster, tegelijkertijd „mannequin" voor haar „modellen", en ze draagt zelf ook altijd een Amerikaans legerhemd of een pullover van een Amerikaanse marineman. Op de vraag van de verslaggever van „Paris Match", of haar klanten üit de haute chic het niet onhygie- nisoh vinden gedragen kleren aan te trekken, heeft ze gezegd, dat men wat dat betreft nogal vertrouwen heeft m Amerika. Het is ook niet eens zozeer gedragen kleding als wel „bijna nieuw goed, zegt ze, vooral als het van de kant van de Westkust komt. Ze her innerde er aan, dat de dandies vroe ger hun nieuwe schoenen lieten inlo pen door hun kamerdienaar. Zoals de Verfijnde Engelsman zijn pijp liet in- roken door zijn tuinman. Niet minder dan vijfduizend kilo Amerikaanse marinebroeken heeft madame Leiba deze winter verkocht in haar merkwaardige zaakje, en on geveer eenzelfde gewicht aan capu chon-jassen zoals de Franse mariniers ■dragen in de regen. Zo'n gedragen marinejacket kost, geselecteerd en ontkreukt na het weinig verfijnde transport, in het tweedehands winkel tje van Hélène Malik tussen de twin tig en de vijftig gulden. Toen ze la ter verschenen in de dure winkels dan de Champs Elysées waren ze daar tien maal zo duur! De Amerikanen zijn een beetje ver bijsterd over het succes van hun af- dankers. Het ontlokt hun ook wel een glimlachje van voldoening. Wie wil Pretenderen met het allerlaatste mee te doen, moet nu één kledingstuk defi nitief uit zijn of haar garderobe verbannen, en dat is de blue jean, zegt verslaggever van „Paris Match". A.Bgl. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiimiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiin U*! IIII9IIIIIIII lllllll llllllllll 111 IIIUII 11)1111 i III IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMl llllll lllllll III IIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIII llllllllllllllll I llllllllllllllllllll IIIIIIIEIIIl'IIIIIIIIIIII IIIMIIII Illlllllllll IIIIIII lllllll III! Ill III IIII III Ml I MEVR. SCHRAGER UIT AMSTERDAM .water- en vuurvrouw 'ti* de Zweedse mevrouw Ingrid Pedersen, pilote. Zij is de vrouw van de vlieger Einar Sverre Pe dersen, die in dienst is bij de SAS en gestationeerd in Anchorage in Alaska. Maar momenteel is mevrouw Pedersen in Stockholm waar ze druk bezig is met de voorbereidingen voor een stoutmoedig vlieg-plan. Ze wil nar melijk in juni een vlucht maken van vier en een half duizend kilometer over de Noordpool, van Alaska over Spitsbergen naar Noord-Noorwegen. Zij denkt er twintig a vijfentwintig uur over te doen. Op de foto is de pilote op het Stock- holmse vliegveld, Bromma Airport, be zig met de olie-controle van haar vlieg tuig voordat ze opstijgt voor een trai- ningsviucht. Ze heeft zowat tweehon derd vlieguren op haar naam staan. (Advertentie) Toch kan een bejaarde water- en vuurvrouw, die in Amsterdam op een hofje woont, nog zelf vertellen van de tijd dat ze in de Egelantiersstraat in de hoofdstad, in het hartje van de Jor- daan, een water- en vuurnering dreef. Het is de zeer krasse mevrouw Schra ger. Op twintigjarige leeftijd trouwde ze met een man die deze zaak al had en tot haar 67e jaar bleef zij hierin werkzaam, totdat bü het overlijden van haar man de zaak opgeheven werd. „Wat moet ik ervan vertellen", vraagt ze, terwijl ze haar ogen opslaat van de krant, die ze b\j ons bezoek aan het lezen is. „Om vier uur 's ochtends kwam de porder, en dan stond mijn man op om het vuur aan te maken. Ik stond pas om half zes op, want dan kwamen de vrouwen uit de buurt om een ketel kokend water voor de koffie. De mannen moesten toen al heel vroeg naar hun werk." Dat was nog vóór de eerste wereld oorlog, toen de porder iedere morgen zijn ronde deed, om zijn vaste klanten te wekken. Waarom de vrouwen niet zelf water kookten? Wel, gas was er niet en niet iedereen had petroleumstellen. De ka chel aanmaken en voldoende door la ten branden om water te koken, duur de te lang en kostte te veel brandstof. Een ketel kokend water voor een cent was dus gemakkelijker. Ons vuur werd met hout, turf en briketten gestookt, maar toch voornamelijk met hout. Twee grote ketels stonden boven elkaar op het fornuis, waarvan de onderste in het vuur hing. Die onderste ketel werd steeds bijgevuld uit de bovenste, waarin het water natuurlijk niet zo heet was. Maar ja, op wasdag, als alle ontvyerp A,D. Copier Schrijf voor foto's en prijzen naar: Eschenbach International, Hilversum RECEPTEN VAN RESTEN Nieuw, maar niet gloednieuw, want het is een tweede, gewijzigde druk, is een bro- churetje dat het Voorlichtingsbureau van de Voeding (Koninginnegracht 42, Den Haag, prijs 15 cent) heeft samen gesteld, onder de titel „Doe het eens anders". Er staan allerlei recepten in van schotels die anders zijn dan recht toe, recht aan: vlees, groenten, aard appelen. Men vindt er ideeën in voor stoofschotels, combinaties, improvisaties met resten. Bovendien een aantal han dige keukentips. Een inventief gerecht is bijvoorbeeld gevulde tomaten met aardappelpuree en nierragout. Vier gewassen, uitge holde en onthoofde tomaten worden ?uV? met Puree, vier met nierragout (het mogen er ook zes of acht zijn, dat hangt af van het aantal eters) en als ovenschoteltje opgediend. De ra gout wordt gemaakt van in stukjes gesneden, zacht gebakken nier, ver mengd met bloem, water, peper en zout en het tomatenmoes. Op de ge vulde tomaten worden de afgesneden kapjes gezet. Een vuurvaste schotel wordt bedekt met een laag puree, daarin worden de tomaten, gedeelte lijk met niervulsel, gedeeltelijk met puree gevuld, neergezet, waarna de schotel circa een kwartier in de warme oven gaat. vrouwen op straat voor de deur de was deden (dat was een gezellige dag in de Jordaan) dan was het water niet zó gloeiend, want dan moest er zoveel tegelijk zijn. Dan mopperden de vrouwen wel eens". e prijs lag tussen drie tot vijf cent voor een emmer heet wa ter. Het vuur brandde van 's morgens vier tot ongeveer vijf zes uur in de middag, dan werd het tenminste niet meer aangevuld. Maar dan was de dagtaak nog niet te ein de, want de zaak sloot pas om half elf. Winkelsluiting kenden ze toen nog niet. Zelfs op zondag kwamen er nog klanten die een cent azijn of twee en een halve cent slaolie kwamen ko pen, want de Schragers leefden niet alleen van de opbrengst van het kokende water. Er werden ook brand stoffen verkocht en later ook krui denierswaren. Ongeveer tien tot twintig emmers wa ter werden er per dag geleverd. Daar kwam dan nog de opbrengst bij van de „dove" kolen, die in de doofpot werden bewaard voor de stoven van de vrou wen die koude voeten hadden en de bou ten van de kleermakers. Veel ruimte was er niet achter de zaak, een woon kamer, een slaapkamer en een berg ruimte, die ook als slaapkamer dienst deed, want er waren negen kinderen. Het duizelt ons een beetje, als we be denken, hoe voor dit gezin het le vensonderhoud met de vele kleine be dragen bijeen gewerkt moest wor den. Een leven van zorgen en ploeteren, maar mevrouw Schrager heeft ondanks, of misschien wel dank zij haar ruste loos leven haar veerkracht niet ver loren. Ze is nu 87 jaar en haar kinde ren zjjn goed voor haar. Haar verzorg de kamer op het Zeven Keurvorsten- hofje in de Tuinstraat is als een re liekschrijn, die de portretten bevat van haar man en kinderen en hoe haar kinderen haar op de handen dragen, daarvan getuigen de prachtige rozen, die op tafel geuren. Kokend water voor de was halen is er tegenwoordig niet meer bij! De han del in wasborden is beslist ook geen bloeiend bedrijf meer, want in haast iedere woning staat een wasmachine. En wie vindt dat een luxe? Onze ge permanente kapsels zijn ook niet meer bestand tegen de damp van kokend sop, maar, ondanks de „motorisering" van de 'huishouding komen we nog steeds tijd te kort. De was is een steeds terug kerend probleem in ieder gezin en de „wasserette" die uit Amerika naar Euro pa kwam, blijkt in een behoefte te voor zien, zoals dat heet. In 1958 werd de eerste zaak in Amsterdam geopend en nu zijn er al vijftig in Nederland, waar van vijftien in Amsterdam. De prijs is nog geen twee gulden per vier kilo gram wasgoed en wanneer het goed he lemaal droog wordt afgeleverd iets meer. Dat laatste is natuurlijk ideaal, want wringers en centrifuges maken het goed wel winddroog maar niet strijkdroog. Voor dit laatste zorgen de elektrische droogtrommels. Wie er zoal gebruik maken van de wasserette? Gehuwde werkende vrou wen natuurlijk, die van 's morgens acht tot 's avonds tien uur terecht kunnen in de lichte zaken met veel glas en chroom, vol glanzende witte volauto matische machines, waar geen spoor van water of damp uitkomt. Geriefe lijke zitjes en leesportefeuilles maken het verblijf In de wasserette plezierig en wat let degene die moet wachten om, terwijl de machine draalt, even gauw haar boodschappen in de buurt te doen? Kamerbewoners en jonge echt paren, die inwonen, weten de weg naar deze zelfbedieningswasserij ook te vinden en we zagen een bejaard echt paar samen de lakens oprekken en de droge schone was zorgvuldig gladstrij ken en opstapelen. Het is voor moeders met een druk gezin ook gemakkelijk, dat je er desnoods één of twee kinde ren met een zak wasgoed naar toe kunt sturen. Want er is altijd een assistente aanwezig, die de werking van de ma chines uitlegt en hier geldt letterlijk: een kind kan de was doen! Wat wij zelf dit jaar deden voordat wij op vakantie gingen? We stuurden twee van de kinderen met alle lakens en slopen, handdoeken en theedoeken, die we tot het laatste moment gebruikt hadden, naar de wasserette en toen we om elf uur vertrokken lag die hele was alweer schoon in de kast. Bü de prüs is het gebruik van was middelen inbegrepen. Als u dan be rekent dat onze machines ook stroom verbruiken en een emmer kokend wa ter meer dan drie cent kost, als we het water thuis warm maken, dan is, zeker bij vochtig weer, de wasserette een uitkomst. In twee zaken bestaat ook de gelegenheid voor zogenaamde „dry cleaning", dat is een snelstomer, waarin vuil goed gestoomd kan worden. Maar stopt u er niet uw mooie mantel pak in, want u moet het zelf persen. Van de water- en vuurnering naar de wasserette is een stap, die duide lijk illustreert hoe geweldig de we reld en ook het huishouden in een halve eeuw veranderd zijn. RIE EERDMANS DELFRITE p oak vow IMerbMm enbnzden! .tijdens de persconferentie gewassen, gedroogd en weer aangetrokken. Voor de trui die u op deze foto ziet zouden we eigenlijk de vlag moeten uitsteken. Het is een van de eerste truien in Nederland van synthetisch handbreigaren, dat op wol lijkt. Al sinds de opkomst van de synthe tische garens hield men in Leiden de ontwikkeling in het oog om op het daar voor geschikte ogenblik de vele voorde len van deze garens toe te passen in de breisector. vorig jaar was er in En geland een fabriek die uit de Orion acryl vezel de felbegeerde kluwen wist te winden maar het was alleen de Engelse huisvrouw gegeven van deze vinding te profiteren. De uitvinder is er echter toe overgegaan de rechten onder te bren gen bj) Dupont de Nemours die op haar beurt de verwerkingslicentie slechts aan twee fabrieken op het continent heeft gegeven: een in Frankrük en een aan Van Wü'k en Heringa te Leiden. Deze laatste heeft thans de primeur met de presentatie van Airvel. Eind van deze maand kan de klant dit op wol lü'kend materiaal kopen in bollen van vüftig gram en met keuze uit twintig kleuren. Men durft dit materiaal thans het meest ideale breigaren te noemen. Hier mee rüst onmiddellük de vraag of Van Wük zichzelf met dit garen niet de (wollen) das omdoet vanwege het feit dat de breisters geen interesse meer zullen hebben in de nog steeds geprodu ceerde wol. Het gevaar is natuurlijk niet denkbeeldig dat de markt thans wordt veroverd ten koste van 't eigen produkt. Aan de andere kant kan het horen en zien van de goede resultaten breisters die eerder wat minder prettige ervarin gen hebben gehad met een werkstuk waaraan vele uren werden besteed en dat tenslotte rekte, lubberde, kortom het werk niet waard bleek, nu nog eens naar de pennen doen grüpen. Dat moe- lIlllllllllllilllllllilllltllllliimiiiiiiiiiKiimMiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiininiHiiiinnniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ten dan wel pennen nummer vier zün, ondanks de vrü dunne draad, maar al leen dan wordt het volumineuze, luchti ge effect verkregen. Dat past dan ook beter bü de vraag die nog steeds bestaat naar wol ge schikt voor dikke pennen om te komen tot gemakkelüke, ruime truien die de vele klusjes in huis, tuin en keu ken op de vrye zaterdag zo veel plezie riger maken. Sinds de vrüe zaterdag is de vraag naar wol sterk gestegen en ook sinas de televisie, want meni ge huismoeder schijnt zich schuldig te gaan voelen bü het avond in, avond uit met lege handen naar de beeldbuis staren. Het licht is dan wat schaars en ze wordt natuurlijk steeds afgeleid, zodat de vraag ontstaat naar gemakkelük breiwerk dat haast automatisch kan gebeuren. Er wordt thans in Nederland zo'n twee en een half miljoen kilo wol per jaar opge- breld: in Engeland en in de Scandina vische landen is dat zelfs nog het dub bele. Genoeg zouden we zeggen om wollen en synthetische garens in goe de harmonie naast elkaar te laten voortbestaan. Wie zonder meer blij zullen zijn met Advertentie e confectie is, internationaal, alweer druk aan het showen met de najaarskleding, in volstrekt zakelijke sfeer. Hier ziet men vijf Engelse mannequins door Londen wandelen tijdens de kort geleden gehouden showdagen, die de Engelse confectie organiseerde en waarvoor zeer veel inkopers uit allerlei landen naar de Engelse hoofdstad waren gekomen. Men spreekt van een record.- Een record-show was het ook, die de Engelse confectie hield in Parijs, waarbij 250 modellen in een uur tijds voorbijtrokken aan de rijen inkopers, gewapend met hun orderboek. Van links naar rechts ziet men hier: mrs. Anthony Nutting, in een Chanelpak; lady Astor, in een mantel van kunstbont; mrs. Nigel Cambell in een donkere cocktailjurk; mrs. Charles Parnell in een pak met doorgetrokken ceintuur; mrs. Anthony Royle in een sportief pakje, dat haar een maat te klein lijkt. MUZIKALE TRUI Een novum op het gebied van regenkleding is een katoenen trui die regen en vocht trot seert, een „regentrui" dus. Vervaardigd uit een waterdichte, gebreide katoenstof zijn deze sporttruien eveneens bestand tegen vuil. Ze stoten inderdaad alle vocht af, terwijl vlekken kunnen wor den verwijderd met een vochtige doek. Deze nieuwe sporttrui is een comfor tabel kledingstuk zowel voor in als voor buitenshuls. De binnenkant bestaat uit een zachte katoenen „fleece" die zeer poreus en soepel is en gemakkelijk transpiratie opneemt. De nienwe sporttruien mogen machi naal worden gewassen, zonder dat ze, zelfs na verscheidene wasbeurten, hun waterdichtheid verliezen. Ze maken momenteel furore onder de Amerikaanse jeugd, die er koppen van Beethoven, Brahms en Baeh op draagt. dit nieuwe garen, dat zijn de moeders van kinderen die allergisch zijn voor wol. Zij waren aangewezen op flanel len blouses in de winter of op koop truien van kunstgarens, waarbü de mo gelijkheid echter ontbreekt om ooit boorden te vernieuwen of dunne elle bogen precies in kleur door te stoppen. Alle moeders zullen het toejuichen dat de gewassen trui zo uit de wasmachine en centrifuge kan worden aangetrok ken: de collectie hoeft dus niet zo uit gebreid te zijn. De trui van bijgaande foto werd in ons bijzijn gewassen, ge centrifugeerd en even later door de mannequin weer droog aangetrokken. G.S.-de W. (Advertentie.) SCHOONHEIDS-PREPARATEN T E L 11.9 0.5 S KORTE LU N BAAN ZUiDPLEIN OUDE9UK* MEISSENBRUCHLAAN -i- (Advertentie) m

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 9