Veel dansweinig toneel in programma Openluchttheater Kinderen aan gereden Agenda voor Haarlem en voor Servisch goud in Zandvoortse bodega Wandelen in Kennemerland Fiets voor José Hagenaars serieuze kandidaten voor koninklijke prijs Fantastische voorstelling van „Clérambard" in schouwburg BIJ REGEN VOORSTELLINGEN IN „MUSIS SACRUM 99 heiend orgelconcert door Piet Kee Cooper vandaag op Nederl. TV Vrouw van hand tasje beroofd Landjuweel 963 TAXI 13000 NATIONAAL LANDJUWEEL Philips gevraagd Biljarten Kampioenschappen kader 57/2 Met kleding tussen machine Auditie voor jonge honkballers Plotseling de weg overgestoken Waar mag een hond in Haarlem wel en niet onaangelijnd lopen? Prinses Beatrix bij concert in RAI WOENSDAG 15 MEI 1963 PAGINA 3 BLOEMENDAAL, 15 mei Bet Bloemendaalse Openlucht theater belooft voor het komende seizoen weer een aantrekkelijk Programma. Verleden jaar is een fiiet onbelangrijk gedeelte van het Program op de meest letterlijke ^ijze in het water gevallen. Van- haar, dat het bestuur van het Openlucht theater bijzonder ge lukkig is dat het nu een uitwijk mogelijkheid heeft gevonden bij slecht weer. Wanneer de weers omstandigheden niet voldoende gunstig zijn voor een uitvoering m de openlucht, zal het publiek Per bus naar het aan de Brede- roöeiaan in Bloemendaal gelegen ontspanningsgebouw „Musis Sac rum" worden gebracht. Intussen heeft zich op de Bloemendaalse scholen voor voortgezet onderwijs ^n Vereniging van Vrienden van het Openluchttheater geformeerd, die het bestuur bij allerlei werk zaamheden behulpzaam wil zijn. fcf Amateurs Jeugd en theater (Jp 41 en 44 augustus Komt ae al ieeriingen van c]e Bloemendaalse toneel groep ^Ensemble" in het scholen voor voortgezet onderwijs, Bloemendaalse Openluchttheater £aasrta£^ ,JS!aar het u lijkt" van Shakes peare spélen. Overkapping Films Muziek Diversen Cabaret Tentoonstellingen Spreekuur wethouder A. van der Veldt v/viv...v.-. ESessKTCfe* HAARLEM, 15 mei Nu we zelfs nog niet over de helft zijn van de serie voorstellingen in de eindstrijd om het Nationaal Land juweel, is het wat gewaagd de vermoedelijke winnaar aan te wijzen. Zeven voorstellingen zijn er gebracht, acht zullen er nog volgen. Maar laten we dan voor zichtig stellen, dat de Hagenaars, die gisteren in de stadsschouw burg voor het voetlicht kwamen, zich serieus als winnaar hebben aangediend. Met een fantastische en overrompelende voorstelling hebben zij een stuk toneel afge leverd, dat ons nog koude rillin gen bezorgt. Zij kwamen uit on der de nam van „De Verenigde Toneelverenigingen A.D.O. en D.V.S.", welke groepering de Haagse voorronde had gewonnen De faam van de Hagenaars was reeds in Haarlem doorgedrongen. Zij behoren met de Toneelgroep Maastricht '46 (zondag 19 mei) en de Haarlemse Tooneel Club (woensdag 22 mei) tot de favo rieten van dit toernooi. We moe ten dus de acht voorstellingen af wachten. Verrassingen zijn ten slotte niet uitgesloten. Tot en met gisteravond maakte naar onze mening de toneelgroep „Geron" de beste kans. Na deze laat ste voorstelling gaat zonder twijfel de Haagse groep aan kop. Zelden hebben wij van amateurs zulk prach tig toneel gezien, en dan nog in een stuk, dat gemakkelijker een flop dan een top kan worden. Je moet wat in je mars hebben om een stuk als „Clé rambard" op het repertoire te ne men. Wij zouden het iedere amateur- groep afraden, niet alleen om de moeilijke bezetting maar minstens ook om de delicate inhoud. Het vraagt van acteurs en actrices een heel subtiele instelling, een persoon lijk geloof als het ware. Hier kan niet gemarchandeerd worden, trucjes en routine alleen helpen niet. Aan ware artisten kan zo'n stuk toevertrouwd worden. Zulke artisten waren de Ha genaars zonder zwijfel. 99 Der traditite getrouw geeft het pro gramma weer het optreden te zien van een aantal buitenlandse dansgroepen. Op li juni komen de Portugezen in Bloemendaal dansen en op 14 juli de Binnen. Op 19 juli komen de befaamde Provencaalse dansers in het Openlucht theater en op 1 juli is er het Joego- siavisch Danstheater te zien. Zondag 5 augustus treden de Israëlische dansers Uit Haifa op. Met een Argentijnse dans groep wordt nog onderhandeld. Het Na tionaal Ballet treedt in het kader van het Holland Festival op 21 juni in Bloe mendaal op eh het Nederlands Dans- tt5. er, ~eveneens in het kader van het Holland Festival op 6 juli. Ook het optreden van het Joegoslavisch Dans theater vindt plaats in het kader van het Holland Festival. Het blijkt steeds moeilijker te wor den om de toneelgezelschappen te be- gen voorstellingen in de openlucht te geven. Sommige groepen voelen er niet Voor andere hebben geen geschikte stukken. De toneelgroep De Nieuwe Co- gtedie komt op vrijdag 14 juni naar Bloemendaal met Pieter Langendijks •.Don Quichote óp de bruiloft van Ka- toacho". Op woensdag 21 augustus komt ..Ensemble" Shakespeare's „Naar het h lijkt" spelen, waarvan op donderdag middag 22 augustus een reprise wordt ingeven, waarbij de NCRV de voorstel- i'hg zal opnemen ten behoeve van de te levisie. 's Avonds wordt de voorstelling opnieuw herhaald. De Hoofdstadoperet- I® brengt op maandag 6 augustus de operette „In einer kleinen Konditorei". •Natuurlijk nemen ook de kindervoor- fj üngen weer een belangrijke plaats In u°P bet programma van het Open luchttheater. Op zaterdag 20 juli wordt "tvanhoe" gespeeld door de toneelgroep ''Spelenderwijs" uit Den Haag. Op dins dag juli geeft het kindercircus „Pe- 2o 0°'m- voor hinderen van le- i-®rsvan onze bladen een voorstel- "g jn Bloemendaal. Woensdag 9 augus- i .S ie or oori Koclrvtpn WirifJpr\7r\rvr*c ö1_ speciaal voor de leden van de ^atholieke Vereniging voor het Gezin. is er een besloten kindervoorstel- (C-'wieiie vereniging vuur uei ciezin. Ho ,2aterdag 11 augustus brengt de to- ll«Igr°ep „Het Masker" een voorstel- van „Pinokkio". JS nieuwigheid is, dat het bestuur J»-, het Openluchttheater ook amateur- stfti, Schappen in de gelegenheid wil Oiw.n succesvolle voorstellingen in het bi;., uehttheater voor een groter pu- Rp<i spelen. In dit kader is de r.k. ,®Hjkerskamer „Alberdingk Thym" "zocht een voorstelling te komen Wiet orc^i®^'15 me' Wanneer men hist A^bnuziek van de grote compo- BuxteV,„j Noordduitse school, Dietrich fronted ,?e uit Lübeck, wordt gecon- te reilrf- denl<t men vaak aan de gro- te kom Bach maakte om in contact Piet R-®n met deze orgel-virtuoos. Toen zijn be^n ?.lsteravond in de Grote Kerk um en jPmmg opende met een prelidi- Wederorr. van Buxtehude, werden wij klankentaaiVerrast boor deze barokke al te eoert WU begrepen toen maar weken veri'o Bach zijn verlof van 4 verlofsovet-^i?1?? tot vier maanden, een verse moenuul.u<3,ing' die hem nog di" De rako 5 .eden zou bezorgen, inspireert ^eS\stratiekeuze en het ge- de belans?HiuP+ van Piet Kee vormde ferpretatio a- elementen voor een in- tehude 8 de grootsheid van Bux- rige kenni2u„15ns bewees. Een plezie- to van Hp m g was 00k bet concer- tro Taeliotti ,eeuwse Italiaanse maes- Werd door vo°F orgel bewerkt Gottfried Wa?therS tRdgenoot J°bann «Peelde dit charttto concertgever met de juiste^SSo ooncerto grosso gen, waarvtr tynamische afwisselin- Het Müler orsel Lm® i? dispositie van Naast een kora^u alle kansen bood. tasia van Bach en een fan~ tiele chaconne ons et? sut> Kerll. Het Johann Kaspar met twee lï werd besloten Franck t w raStles van cé^ ique, eensnrorfJ riin en Plèce Héro- eeuwse motorilk °1S vanuit de 18e We eeuw^e lyriek^8 aatste naar d* A. Krt. ste gedeelte blijft altijd open. Een com mercieel voorstel is van Amerikaanse zijde gekomen; het plan voorziet in het overbrengen van een enorme kap per hijskraan over het theater. Voorts is er nog een plan, dat de heer De Jong sr. heeft ontwikkeld en dat voorziet in een uitsch-uifbare mast, die met gas een soort geweldige parapluie kan ont vouwen. Verolme heeft het patent voor deze idee, dat toepassing vindt bij gro te bouwprojecten waar men bij slecht weer door wil werken. Tenslotte is er nog een ontwerp ont vangen van de huidige wethouder van Openbare Werken in Bloemendaal, ir. W. van der Laan. Dit ontwerp gaat uit van een hoge stalen boog over het thea ter als ondersteuning van een plastic kleed. Het spreekt vanzelf, dat het bestuur van het Openluchttheater niet over één nacht ijs gaat. De verschillende voor stellen worden diepgaand bestudeerd en er wordt veelvuldig overlegd met de directies van andere openluchtthea ters. De grote stimulator van de onlangs opgerichte Vereniging van Vrienden van het Openluchttheater is de heer 'J. J. Reinalda, administrateur van de Kennemer Scholengemeenschap. Leden Dn 91 en 99 komt do van de vereniging zijn vooralsnog voor- geven van de lichtvoetige comedie „Sal do Mortale" van Dimitri Frenkel Frank, welke voorstelling deze winter enkele malen met groot succes in de Haar lemse stadsschouwburg is gespeeld. Op maandag 3 juni en vrijdag 6 sep tember zullen er showvoorstellingen wor den gegeven voor teenagers en op za terdag 13 juli komt de Dutch Swing Col lege Band een uitvoering geven. Het Openluchttheater heeft dus weer een afwisselend programma te bieden, waarin het toneel helaas een geringe plaats heeft. Men kan daar overigens moeilijk het bestuur van het theater een verwijt van maken. In ieder geval is de seizoenkalender dit jaar drukker bezet dan de laatste jaren het geval is geweest. Vooral nu men een uitwijkmo gelijkheid heeft naar een toneelzaal, ziet men het komende seizoen met ver trouwen tegemoet. Die uitwijkmogelijkheid is uiteraard slechts voor tijdelijk bedoeld. Het be stuur van het Openluchttheater gaat de mogelijkheden van overkapping van het theater onderzoeken. Verschillende ar chitecten hebben geheel vrijblijvend oplossingen voorgesteld. Zo heeft archi tect J. W. Staleman uit Aerdenhout een plan ingestuurd, dat voorziet in de bouw van een kolonnade achter de zitplaat sen, van waaruit via dunne draden een plastic kleed over toeschouwers- en to neelruimte kan worden getrokken naar een centrale mast op de zogenaamde klankheuvel achter het toneel. Oud voorzitter van het Openluchttheater Van Geluk heeft een betonconstructie voor gesteld die hoog over het openlucht theater heenwelft. Deze constructie voorziet in een permanent betonnen kap en kan op halve hoogte met plas tic repen worden afgesloten. Het onder- HILVERSUM, 15 mei (ANP) De N.T.S. zal hedenmiddag (woensdag) van circa 18.05-18.11 een door de communi catiesatelliet Relay overgebrachte repor tage van de lancering van de Ameri kaanse astronaut Gordon Cooper uit zenden. Een tweede relay-uitzending Is va" icht van circa 00.7—0.17 uur. Men ziet dan een herhaling van de repor tage van de lancering aangevuld met rechtstreekse beelden van de capsule van Cooper. HAARLEM, 16 mei Twee jonge lui hebben gisternacht omstreeks kwart over twaalf een 64-jarige vrouw van haar handtasje beroofd. Een van hen strekte haar linkerarm, terwijl de twee de daarop haar handtasje wegrukte. Zij verdwenen in de richting van het Pim Muliersportpark. HAARLEM, 15 mei De uitslagen vaP de maandag voor het kampioen schap kader 57/2 gespeelde wedstrijden zijn als volgt: Pieterse Dickmann Lamers Agema Agema Pieterse Dickmann Lamers De wedstrijden worden vanavond in „Spoorzicht" aan de Kruisweg voortgezet. HAARLEM, 15 mei In de fabrieks hal van een papierindustrie aan de Waarderweg is gistermorgen een 28- jarige fabrieksarbeider uit Haarlem ge wond geraakt, toen hij na het opzetten van een nieuwe rol op de bitumeerma- chine, de machine even bijremde. De man stond aan de verkeerde zpde van de machine en raakte plotseling met zpn kleding tussen de reminstallatie. Hu werd tegen de machine aangetrokken. De bedrijfsleider bevrijdde hem door de kleding van de machine los te snuden. De fabrieksarbeider werd overgebracht naar de Mariastichting, waar bleek, dat zijn rechterbeen op meerdere plaat sen gebroken was. De bedrijfsinspectie stelt een onderzoek In. 300 27 53 11,11 2 162 27 32 6,— 0 300 17 51 17,64 2 191 17 65 11,23 0 300 23 86 13,04 2 295 23 94 12,82 0 197 24 46 8,20 0 300 24 62 12,50 2 Venezuela Gewapende rebellen hebben gisteren in de Venezolaanse hoofdstad Caracas een politiebureau overvallen en vier agenten geboeid meegevoerd. Zij maakten bovendien wapens en munitie buit. (Reuter) den. De leden krijgen reducties op voorstellingen. Zij worden voor 1 in het bezit gesteld van een z.g. Bloe- menpas, die in de plaats komt van een lidmaatschapskaart. De leden zullen helpen met het plaatsen aanwijzen, de- eorbouwen, thee schenken, het onder houd van het park etc. Kortom: men wil een echte band tot stand brengen tussen de jeugd en het openluchtthea ter. Het is duidelijk, dat het bestuur van het Openluchttheater bijzonder is ingenomen met dit initiatief. (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM, 15 mei De KNHB bewandelt dit seizoen voor het selecte ren van de honkbaljeugd nieuwe we gen. Bill Arce, de Amerikaanse coach van de honkbalbond, stelt jonge jeugd leden van een honkbalvereniging in de leeftüd van vijftien tot en met negentien jaar in de gelegenheid hun capaciteiten te tonen, waarna talentvolle jongeren voor de rayonale jeugdtraining onder leiding van de bondscoach zullen wor den uitgenodigd. Voor Haarlem vindt deze selectie maandagavond 20 mei van zes tot acht uur op het honkbalveld aan het Bad- mintonpad plaats. De uitblinkers ma ken kans uitgenodigd te worden voor de jeugdtrainingskampen die de KNHB eind juli in Eindhoven organiseert. HAARLEM, 15 mei In de Wilgen straat is gistermiddag omstreeks half drie een 2-jarig jongetje door een per sonenauto aangereden. Het kind was plotseling de weg overgestoken en de bestuurder van de auto, een 32-jarige vertegenwoordiger uit Alkmaar, had het niet meer kunnen ontwijken. Met een scheurtje in de bovenlip en vermoede lijk een hersenschudding is het kind in het ziekenhuis St. Joannes de Deo op genomen. Op de Lange Herenvest werd gister middag, ter hoogte van de Spiegel straat, een 9-jarig meisje door een be stelauto aangreden, toen zij plotseling de weg overstak tussen langs de kant geparkeerd staande auto's door. De be stuurder van de bestelauto, een 31-jari- ge bakker uit Haarlem, trachtte tever geefs naar links uit te wijken. Het meis je liep tegen de rechterzijde van de auto op en moest met een wond aan de mond en een hersenschudding naar de Mariastichting worden overgebracht, waar zij is opgenomen. HAARLEM, 15 mei Daar uit vele vragen die dagelijks bü de politie bin nenkomen blijkt dat niet iedereen al les begrijpt van de nieuwe regeling be treffende het onaangelijnd houden van honden, laten wij deze hieronder nog eens volgen. In het gebied dat be grensd wordt door Leidsevaart, Zijl singel, Kinderhuissingel, Schotersingel, Kloppersingel, Spaarne, Kampersingel, Gasthuissingel en Raamsingel is het toegestaan honden onaangelijnd te la ten lopen. Echter onder toezicht. Voor een aantal wegen geldt een uit- xondering op die regel. Honden moeten aan de lijn op: Delftpiein, Rijksstraat weg, Zaananelaan, Soendaplein, Julia- napark, Schoterweg, Gen. Cronjéstraat, Kennemerstraat^ Frans Halsstraat, Fr. Halsplein. Van Ostadestraat, het gedeel te van de Kleverparkweg gelegen tus sen de Brederodestraat en de Klever laan, Verspronckweg, Zijwlweg. Weste lijke Randweg, Wagenweg, Dreef, Fon teinlaan, Zuiderhoutlaan, Paviljoens!. Van Eedenstraat, Houtplein, Kleine Houtweg, Kamperlaan, Buitenrustlaan, de hoofdrijbanen van de Schipholweg, Pr. Bernhardlaan, Amsterdmasevaart, Lange Herenvest, het gedeelte van de Oostvest tussen Spaarnwoudestraat en de Papentorenvest, Papentorenvest, Har menjansweg en Antoniestraat. AMSTERDAM, 13 mei Prinses Bea trix zal zaterdag 18 mei in het nieuwe R.A.I.-gebouw een concert bijwonen dat gegeven wordt door het nationaal jeugd orkest ten bate van de actie-„Doesadj". CINEMA PALACE: West Side Story, 14 jaar. Dagelijks 2 en 8 uur. FRANS HALS: Winchester '73, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. LIDO: Het Chapman rapport, strikt volw. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Mondo Cane, strikt volw. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: La Viaccia, strikt volw. 2. 7 en 9.15 uur. ROXY, t/m do.En schiep de vrouw, volw. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: La Aventura, strikt volw. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA. Donderdag 8.15 uur: La Traviata, 14 jaar. Woensdag 15 mei. Concertgebouw. 8.15 uur: N. Ph. Orkest onder leiding van Henri Arends. Beethoven- cyclus. Solist: Hans Richter Haaser, piano. Donderdag 16 mei. Grote Kerk. 8 uur: Orgelbespeling door Klaas Bolt. Donderdag 16 mei. Concertgebouw. 8 uur: Koninklijke Ver eniging „Oost en West", lezing door prol. dr. Joh. Hanrath over het onderwerp „10.000 km door Turkije". Concertgebouw. 8 uur: Vogelrampenfonds, filmavond „Vogels in nood". „Adam en Eva", Raamvest 5. Iedere avond van 8 tot 2 uur. Cabaret van 9 tot 11 uur. Frans Halsmusenm: Werken uit de Haar lemse School van de 16e t/m 19e eeuw Bijzondere collectie werken van Frans Hals Dag. van 105 u. Zo. 1—5 uur. 10 april t/m 19 mei: avondopenstelling met kaars- verlichting, bloemen, floodlight en oude muziek. 8.3010.30 uur. Prentenkabinets schenking De Roos; tekeningen en aquarel len Herman Kruyder. Teylers Museum; Schilderijen 19e en 20e eeuw TekenlngeD Nederlandse Italiaanse en Franse school. 16e t/m 19e eeuw Fos sielen, natuurkundige instrumenten Ge opend op werkdagen, behalve maandag, van 113 uur. Eerste zondag van de maand van 13 uur Bisschoppelijk Museum: Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen middel eeuwse beeldhouwwerken. Van 10—12.30 en van 1.305 uur (behalve maandag) Zon- en feestdagen van 25 uur In t Goede Uur, Nieuwe Kerkspleln Maand mei: Houtsneden van Cor Basart Museum ,/t Huls van Looy". t/m 3 Juni: .Van vormende hand tot lopende band" Geopend dag. van 1017 uur. Zo. van 13— 17 uur. Tot en met 3 juni. Keukenhof, Llsse, tot 15 mei openlucht tentoonstelling van voorjaars- en zomer bloemen Geopend van 8 uur v.m. tot een half uur na zonsondergang. Kasteel Keuken hof. schilderijen, plafondschilderingen en kunstvoorwerpen Vishal. Tentoonstelling Keltische Kunst, bodemschatten uit Salzburg. Geopend dag 7-Juur' zo-" en feestdagen 1-5 uur. iedere vrijdagavond 8-10 uur t.m 2 juni Kunstcentrum „De Ark": Aquarellen en van Johanna MüllerLlm- van Regteren AltenaKoning mei). HAARLEM, 15 mei Wethouder A. van der Veldt zal in tegenstelling met een eerdere mededeling, vrijdagochtend van half elf tot 12 uur spreekuur hou den. Van 11 t/m 18 mei: Expositie fotogroep „De Muggen". „Bloemenheuvel", Bloemendaalseweg 158. Werken van Bloemendaalse kunstenaars, t/m 26 mei Geopend van 105 uur. Zondags 25 uur STADSSCHOUWBURG. 8 uur: Woensdag 15 mei. Toneelgezelschap „V.Z.O.D." uit Drieber gen met „Het laatste bedrijf" van E. Wil liams. Donderdag 16 mei. Toneelgroep „Suthwolda" uit Zuidwolde met „Achter de horizon" van E. O'Neill. Op ons bureau liggen de namen van zeven gouden bruidsparen. Kinderen of kleinkinderen hebben een berichtje gestuurd. Graag een plaatje met een praatje. De gouden feestelingen moe ten voor het voetlicht gehaald worden. Het grote aantal echtparen, dat de halve eeuw heeft volgemaakt, wijst er op, dat de meesten onzer een lang leven beschoren is. Was vroeger een gouden bruiloft een zeldzaam feest, in onze dagen is ze een vertrouwd ver schijnsel geworden. Om te voorkomen, dat deze rubriek een register wordt van „vijftig jaren lief en leed", bren gen wij vandaag voor het laatst het gouden verhaal van een echtpaar. In et vervolg zullen we met een korte vermelding moeten volstaan. Misschien is deze mededeling een teleurstelling voor sommige kandidaten, maar zij mogen zich troosten met de gedachte dat het diamant slechts een kwestie is van tien jaar. Dan kunnen zij ons ver wachten. Intussen bewaren wij de prettigste herinneringen aan de gastvrijheid, die menig gouden bruidspaar ons geboden heeft en aan de verhalen, die voor ons uit het verleden werden opgediept. Wij hebben dat voor de laatste maal er varen bij het echtpaar Petrovitsch- Milenkovitsch in Zandvoort, dat op 18 mei zijn gouden huwelijksfeest viert. De familie is afkomstig uit Servië. Hija Petrovitch werd op 16 februari 1880 in Waljewo geboren. Op 18-jarige leeftijd verliet hij zijn vaderland en kwam na een zwervend bestaan in verschillende landen naar Amsterdam, waar hij suikerbakker werd. In 1903 vestigde hij zich in Zandvoort. Hij be gon op de oude Strandweg een winkel in suikerwerken, welke later uitge breid werd met een bodega. Toen in 1912 de Balkan-oorlog uit brak, keerde de strijdlustige Serviër vrijwillig naar zijn vaderland terug. Hij vocht met de Serviërs mee, streed ook in de oorlog van 1914-1918 en kwam in 1919 in Zandvoort terug. Hij was toen reeds zes jaar getrouwd. In zijn vaderland had hij Ruza Milen- kovitch leren kennen, met wie hij in 1913 te Knjazevac trouwde. Een jaar later werd daar hun zoon Dragan ge boren. Wegens zijn moed en dapper heid vielen Hija verschillende onder scheidingen ten deel. Zo kreeg hij het gouden grootkruis van Joego-Slavië en de hoogste onderscheiding aldaar: HIJA PETROVITCH Broeder des Konings van koning Peter Karag eorge vitch De familie Petrovitch burgerde spoe dig te Zandvoort in. In het zaken leven kreeg zij respect en waardering om haar goed vakmanschap en be trouwbaarheid. Door naturalisatie ver wierven man en vrouw het Nederlan derschap. De heer Petrovitch is ere-lid van ae Zandvoortse Handelsvereni ging, zijn zoon is lid van de gemeente raad. Het ging Hija Petrovitch erg aan 't hart, toen in 1942 zijn bedrijf aan de Strandweg door de Duitsers werd gesloopt. Dat de Servische Nederlan ders zich tijdens de bezetting niet on betuigd hebben gelaten, spreekt haast vanzelf. In 1946 opende Hija een ijs- salon aan de Kerkstraat, zijn zoon zette in het naastgelegen pand het cafébedrijf voort In 1960 zou de 80ste verjaardag van Hija grootscheeps ge vierd worden. Helaas moest hij toen wegens een ongelukkige val zijn ver jaardag in de Mariastichting vieren. Maar nu kan er wel feest gevierd wor den. Hija en zijn vrouw genieten nog een uitstekende gezondheid. De zoon Dragan heeft de zaken overgenomen en hij herdenkt met zijn vrouw Henny Nijman eveneens op 18 mei het zestig jarig bestaan van de bodega-Petro- viteh. „Alleen de zon schijnt voor niets" is een verzuchting die bij de leden van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie geen zelfmedelijden, maar verontwaardiging oproept. De ganse natuur staat immers gratis tot onze beschikking. Natuurlijk zijn er ontevredenen die menen dat het met de hoeveelheid natuurschoon in Ne derland, in tegenstelling tot andere landen, wel losloopt. Het I.V.N. wil de ware natuurliefhebber leren toch ruimschoots aan zijn trekken te ko men. En dat is zeker in en rond Haarlem niet zo moeilijk. Daar is in de omgeving waarachtig wel wat te wandelen. Dat wil het I.V.N. eens duidelijk tonen. Twee dagen zijn voor excur sies daartoe uitgezocht: zaterdag 18 en zondag 19 mei. Hoewel de tochten niet bijzonder vroeg, en zaterdag zelfs in de middag van start zullen gaan, staan ze toch in het program ma vermeld als „dauwtrappen". Voor zaterdag zijn het landgoed „Caprera" en het landgoed „Elswout" voor 'een fikse wandeltocht uitgezocht, terwijl men voor zondag de keuze heeft laten vallen op de Kennemerduinen en de Amsterdamse Waterleidingduinen. Tij dens de tochten zullen natuurwachten en natuurgidsen van het I.V.N. de deelnemers opmerkzaam maken op alle bijzonderheden van natuur en land schap in de lente. Bovendien zullen alle wandelaars een brochure ontvan gen waarin zij de voornaamste ont dekkingen op hun voorjaarstocht nog eens opgetekend zullen vinden. De deelname aan de excursies is geheel gratis. De aanvangstijden van de tochten op zaterdag zijn gesteld op 2 uur, die van zondag op 10 uur. Deelnemers aan de wandeltocht door het landgoed „Caprera" worden ver zocht bij de ingang van het Openlucht theater Bloemendaal klaar te staan; de tocht door „Elswout"1 begint bij de ingang van het poortgebouw Els wout. Voor de wandeltocht door de Kennemerduinen verzamele men zich bij de ingang Bergweg, voor de tocht door de Amsterdamse Waterlei dingduinen bij de ingang Vogelenzang- seweg, restaurant „Oase". José van Odijk uit de Berkenstraat wist zaterdag niet, wat haar over kwam. Zij was op de verjaardag van een buurmeisje, toen daar de telefoon rinkelde. Telefoon voor José. Haar moeder aan de lijn. En toen kwam het grote nieuws. De eerste prijs in onze paasprijsvraag. Een kruiswoord- puzzle met als extra-opgave de bij staande tekeningen te kleuren. José had niet alleen de puzzle zonder fou ten opgelost, maar haar kleurige prestatie werd als de beste uitgeko zen. Honderden oplossingen waren ter redactie binnengekomen en het heeft de jury uren gekost om tenslotte de prijswinnaars aan te wijzen. José was dus de gelukkige. Een meisje van elf jaar. met een bol ge zicht en twee prachtige haarvlechten. Met haar moeder en twee vriendin netjes kwam zjj gistermiddag op on ze redactie. Natuurlijk was zij blij met haar fiets. Ze had wel eens puz zles opgelost, maar ze had er nog nooit een ingestuurd. De eerste keer was dus raak. Of ze in spanning had gezeten? Ze zegt eerlijk: „Ik was het al weer vergeten". De verrassing werd daardoor des te groter. Er ston den twee fietsen gereed. Ze mocht kiezen: „een gekleurde" of eeen „ge wone zwarte". Ze koos de gekleur de". En het duurde niet lang, of ze sprong op de fiets en reed met een „hartelijk bedankt" naar huis. De prijzen van de andere winnaars zijn intussen verzonden. Advertentie i Zij hebben kans gezien, behoudens een korte inzinking in het laatste be drijf, vier bedrijven lang in volledige concentratie te spelen, de spanning er in. te houden en beheerst iedere delicate situatie uit te spelen. Het was allemaal natuurlijk en vanzelfsprekend. De dé cors waren voortreffelijk (het open doekje klonk spontaan op), de costumes waren een feest voor het oog. Wanneer men daarbij bedenkt, dat de décors en costumes door een der leden, Marije Staercke, die bovendien in het stuk een excellente rol speelde, ontworpen waren en door de leden zelf waren ver vaardigd, dan krijgt men wel enige in druk van het formaat van deze Haagse groep. „Clérambard" is geschreven door Marcek Aymé en vertaald door Louis Saalborn. Het is genoemd naar de hoofdfiguur, graaf Hector de Cléram bard. De man is met zijn gezin tot gro te armoede vervallen. Al zijn bezittin gen, behalve het kasteel, heeft hij moe ten verkopen. Een huwelijk van zijn zoon met een (lelijke) burgerdochter kan hem uit de ellende helpen. Zijn vrouw en schoonmoeder hebben dat hu welijk voorbereid, maar de graaf zelf is intussen de bezetene geworden van een religieuze droom. Hjj heeft een verschijning gekregen van Sint Fran- ciscus, die hem een boek achterlaat met zijn hagiografie. De graaf wordt er door gegrepen. Hij raakt geëxal teerd, en in een superbe godsdienst waanzin wil hij zichzelf en zijn familie opofferen aan de evangelische deugden, met name die van de armoede. Hij wil de wereld redden. Hij gaat zover in zijn krankzinnig idealisme, dat hij zijn zoon wil laten trouwen met een publie ke vrouw. Alles is even schokkend voor de familie, die niet in het wonder wil geloven. Maar de man raast door en ziet tenslotte kans heel zijn omge ving, behalve zijn nuchtere pastoor, in zijn exaltaties mee te slepen. Er is fei telijk geen gelukkig slot in traditionele zin. Dat is kennelijk ook de bedoeling van de schrijver niet. Hij wil laten zien, waartoe religieus fanatisme kan leiden. Hij spot en hij spot niet, hij schokt en hij schokt niet. Hij confronteert uiter sten en daartussen laat hij een spel spe len. Een onmogelijke opgave voor ama teurs. De Hagenaars hebben haar mogelijk gemaakt. Mede dank zij de spitse regie van Dolly Boode hebben wjj tafrelen gezien om nooit te ver geten. De afsluiting van het tweede bedrijf bijvoorbeeld, toen het huwe lijk van de zoon tussen de twee be trokken families besproken werd, was een openbaring en een knap stuk werk. Prachfig toneel, gaaf en onge kunsteld. De scènes met de publieke vrouw, een aangrijpende creatie van Marije Staercke, getuigden van men selijk begrip en stijl. Wij kunnen onmogelijk alle medewer kenden noemen, ze verdienen het, want iedere rol, ook de heel kleine, werd puntgaaf gemaakt. Je ene naam, die wij nog willen noemen, is die van Wim Gerritsen, die een sublieme en soms verbijsterende vertolking gaf van de graaf. Laten wij het hierbij laten. Misschien hebben wij teveel geschre ven. Er zijn nog kanshebbers. Maar na zo'n toneel avond moet het er bij ons BÜ. W.H. AMSTERDAM, 16 mei. De beurs kenmerkte zich vandaag voor de intern, fondsen door een licht verdeelde stem ming. Opmerkelijk was de grote belang stelling die voor de aand. Philips aan de dag werd gelegd. Zowel van Ameri kaanse kant ais van Zwitserse zijde wa ren flinke kooporders ontvangen, met het resultaat dat de koers van de aan delen ongeveer een rijksdaalder omhoog is geschoten. AKU drong ook weer op, maar Hoogovens waren weer uit de be langstelling. Voorts heeft Unilever zich een verlies van f 1 moeten getroosten, terwijl Kon. Petroleum e enhalve gul den onder het vorige niveau noteerde. De cultuuraandelen waren weer ge vraagd. Amsterd. Rubber opende een punt hoger en TVA is nog 2 pnt op gelopen. Voor Deli Mij. werd een gulden meer betaald. In de scheepv. afdeling stonden de maatschappijen, die vroeger op Indonesië voeren, in de gunst Rot terdamse Lloyd en Stoomv. Mij. Neder land konden zodoende 2 a 3 pnt. verbete ren, terwijl ook de houdster mij. Scheep vaart Unie een paar punten is vooruit gegaan. De staatsfondsenmarkt toonde een herstel. 4>,4 Ned. 1960 4)4 Ned. 1961 4 u Ned. 1963 4 Ned 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H. V. A. A. K. U. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli-Mij. Fokker Ford van Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez. Unilever Wilton-Fijenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. gew. Kon. Petroleum '50 Holl. Amerika Lijn Java Ch. P. L. K. L. M. Kon. Ned. Stoomb. Mij. K.P.M. Stoomv. Mij. Nederland van Nievelt van Ommeren Rott. Lloyd Ned.Scheepv. Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2',2 Amsterdam '56 I 2 tó Amsterdam '56 n 2(4 Amsterdam '56 in 2>2 Amsterdam '59 2U Rotterdam '57 Am. Heyn KX obi. Philips (stocks) Vorig opening Slot 15/5 101=4 99» 99» 99» 98» 99» 98» 93» 93A 107* 360 126=4 128% 16&I. 163 485 487 221 840 145.50 148 396 917 254 590 588 332 497 159.50 16180 167.50 266.50 275 445 782 170.60 170.10 115=4 316% 53 159 159% 150 135% 139 118% 119 253 135» 135% 137% 195 224 498 134 124 84 vé 93 9&U mm 97 mm 91 mm*

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3