SPA SPORTNIEUWS met Cup Vooruitzichten hij zijn gunstig te noemen Volautomatisch wassen voor Mulo-kandidaten LONDENSE BRIEF E blijfjong..<^bblijf fit... Blanchflower Mij NIEUW-ENGELAND Groeiend aandeel in textielpakket van kunstmatige garens en vezels EXAMENTIJD Stelling zakt in; jongetje gedood Voetballers naar arbeidsbureau Amateurs met nederlaag (1-0) gestart Petros jan is nog slechts één punt van wereldtitel BRONWATERS SPA Zes maanden voorw. voor mishandeling gevangenbewaarder In Neurenberg Ronde van Spanje complete triomf Voor Anquetil c.s. Courses Duindigt van Snoevende Engelsen „De Verwoesting I Dresden Bomber Command de zondebok Record: 4362 keer winnaar in sulky Schotse beker voor Glasgow Rangers Een goede fiets koopt u alleen bij de vakman! Dat spreekt vanzelf! sedert eeuwen een der meest gerenommeerde Voor uw gezondheid en Voor uw genoegen DONDERDAG 16 MEI 1963 PAGINA 15 Wij tonen een internationale collectie VACANTIE-PANTALONS uit Nederland Italië Zwitserland Engeland Amerika o.a. van zuiver wol, Dacron en wol, Terylene en wol, Trevira en wol, linnen en katoen Prijzen v.a. 42.- Van 30 maart tot en met 1 juni: Elke dag een fiets voor niets! Hoe? Vraag het uw fietsenhandelaar Sportflitsen Met een liter SOURCE Df U REINE 20 kopjes heerlijke koffie of+ 8 a 9 kopjes echte thee AMSTERDAM KONINGSPLEIN <Van een verslaggever) AMSTERDAM, 15 mei „De onder neming is behoorlijk van orders voor zien; de vooruitzichten zijn dan ook gunstig", aldus deelde de voorzitter van de raad van commissarissen van Algemene Kunstzijde Unie, prof. dr. J. R. M. van den Brink op de aandeelhou dersvergadering mede. De verwachting uitgesproken in het jaarverslag dat 1963 voor de A.K.U. een bevredigend jaar zou zijn, is voor wat de eerste maanden van het lopende jaar betreft bewaarheid. De omzet handhaafde zich op het hoge peil van het laatste kwartaal van 1962. De kosten namen wat toe, hetgeen moet worden toege schreven aan de gestegen Ionen en sa larissen, daarnaast vertonen ook de re search- en ontwikkelingskosten enige toeneming. Beziet men het verloop der resultaten in de laatste jaren dan blijkt dat de voortdurende en niet onbelangrijke pro- duktie-uitbreidingen een tegenwicht vormden tegen de ongunstige invloed van geleidelijk dalende opbrengsten ener zijds en stijgende lonen en salarissen anderzijds. De geheel synthetische pro- dukten hadden voorts een sterk toene mend aandeel in de bedrijfsresultaten. Het hoofdgebied van A.K.U. is en blijft dat der garens en vezels en het beleid is erop gericht op dit gebied in Advertentie (Van onze onderwijsredacteur) DEN HAAG, 16 mei Het schrifte lijk gedeelte van het r.-k. Mulo-examen is ook weer achter de rug. Het rooster van de tweede dag was iets korter dan dat van de eerste, maar het blijft alles bijeen toch een omvangrijk examen. De buitenstaander verwondert zich ook wel eens over de tijd die voor sommige vakken beschikbaar is. In één uur een opstel maken over de gezelligheid thuis, de opening van „Het Dorp", de verkiezingen of het ruimtevaarder-zijn, lijkt een vrij zware opgave. Toch blij. ken er altijd weer kandidaten te zijn die binnen de gestelde tijd „uitgeschre ven" zijn. Gisteren vermeldde het programma; Engels (l'/s uur), bedrijfsrekenen (1 uur en 3 kwartier), Duits (l'A uur) en algebra (IV* uur) Bij de talen heeft men Frans het moeilijkst gevonden, Duits wat minder moeilijk en Engels het gemakkelijkst. Er is bij de taai- opgaven een vast patroon gevolgd: een tekst in de vreemde taal, een stuk daarvan ter vertaling, beantwoording van tien vragen over de tekst in de vreemde taal en vertaling van vijf met de tekst verwante zinnen in de vreemde taal. Voor algebra werd tamelijk veel ge vraagd. Het onderdeel .rekenvaardig- heid" was normaal. Van het bedrijfs rekenen vonden vooral de meisjes het tweede deel nogal lastig. Er moesten berekeningen worden gemaakt o.a. van de kosten van grondstoffenverbruik, de loonkosten en de kostprijs van een niet nader genoemd artikel en een herbe rekening van de kostprijs in verband met prijsstijgingen. De eerste opgave van het bedrijfsrekenen staat hieronder afgedrukt. Bij de afsluiting van deze serie examenstukjes mag de lezer nog even dit „huiswerk" maken: P. Jongmans kocht in Duitsland via een commissionair 10 volautomati sche wasmachines k DM 1.600,- per stuk; rabat 20 pet, contant 2 pet, vracht DM 440,-, premie transport verzekering pet over de waarde na aftrek van rabat, kleine onkosten DM 24,-, commissie 2Vt pet. a. Bereken het bedrag, dat Jong mans verschuldigd is aan de com missionair. Jongmans koopt de benodigde DM. koers 89,50 - 90,-. Hij betaalt 1.911,56 aan invoerrechten en kosten. b. Hoeveel bedraagt de totale kost prijs van de wasmachines? Jongmans is eigenaar van de was- automatiek „Modern". In zjjn zaak kunnen de klanten zelf volautomatisch de was doen in 75 minuten. Men krijgt daarvoor de beschikking over een wasmachine. Jongmans' zaak is doorlopend geopend van 's morgens 8 uur tot 's avonds 10 uur, gedurende 300 dagen per jaar. Jongmans houdt er rekening mee, dat elke machine gedurende de tijd dat zijn zaak is geopend, ll/i uur niet wordt gebruikt. c. Indien een geplaatste wasmachi ne te boek wordt gesteld voor 1.580,-, 6 jaar zal meegaan en dan nog een restwaarde heeft van 140,-, hoeveel moet dan de afschrijving op een machine bedragen per wasbeurt van 75 minuten? In 1962 waren de totale ontvangsten in deze zaak 60.000,-. De totale be drijfskosten waren 51.500,-. Zijn nor male loon stelde Jongmans op 7.000,-. d. Indien Jongmans in 1962 een ei gen kapitaal van 12.500,- in zijn zaak had, bereken dan het rentegenot in procenten van het eigen kapitaal. (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 16 mei Het gerechts hof heeft een 38-jarige meubelmaker veroordeeld tot zes maanden voorwaar delijke gevangenisstraf met een proef tijd van drie jaar. Hij stond op 1 mei in hoger beroep terecht in verband met een vonnis van de Bredase rechtbank, die hem wegens mishandeling van een gevangenbewaarder in de Bredase strafgevangenis had veroordeeld tot een jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf. De advocaat-generaal eiste toen tegen hem vijf maanden onvoorwaardelijke gevangenisstraf. Verdachte was in-woe de ontstoken, toen de gevangenbewaar der, door de deur van zijn cel open te laten staan, een vogeltje had laten ont snappen, dat verdachte in zijn cel bij zich had. ROTTERDAM, 16 mei In het zie kenhuis alhier is de zesjarige Karei Spiering overleden aan verwondingen die hij opliep toen een bouwstelling boven op hem viel. Het jongetje liep langs de stelling, toen deze door een vrachtwagen werd aangereden en in elkaar zakte. de allereerste plaats in de voorste rij en te blijven. Op uitbreiding gerichte investeringen betreffen in sterke mate de geheel synthetische garens en ve zels. Het feit dat in 1963 niet minder dan vijf nieuwe fabrieken in bedrijf wor den gesteld, stempelt dit jaar tot een belangrijk jaar voor de ontwikkeling van de onderneming. Prof. Van den Brink wees er ver volgens op dat men in de branche, waartoe A.K.U. behoort enkele hoofdlij nen kan onderkennen: De groei van de afzetmogelijkheden van ra> on prod uk- ten is enigszins afgevlakt, hetgeen niet wil zeggen dat aan de ontwikkeling van deze produkten een einde is gekomen. Ook de rayonveze! is niet aan het ein de van zijn mogelijkheden, hetgeen de weg tot nieuwe toepassingen en nieuwe markten kan openen. Vergeleken met rayon bevinden de geheel synthetische garens en vezels zich in een fase %ran veel snellere groei. De kunstmatige garens en vezels (rayon en synthetics samen) bliiken een steeds groter aandeel in het textiel pakket voor zich op te eisen. Rekening houdend met het feit dat de textielin dustrie met een gelijk gewicht aan textielgrondstoffen meer vierkante me ters aan (lichter)doek kan produceren uit kunstmatige garens en vezels, komt men tot de conclusie dat momenteel reeds 35 pet. van het wereld ver l>rnik van de belangrijkste textielgrondstof fen voor rekening komt van de man made-fibers. Dit wil zeggen dat de mensheid thans al zeven maal zoveel kunstmatige garens en vezels verbruikt als wol of meer dan de helft van ka toen. Wat de toekomst betreft Is interes sant een publicatie van de F.A.O. waar in naast een stijging van het wol- en katoenverbruik in de jaren 1960 tot 1970 met 25 pet. een toeneming van de kunstmatige garens en vezels met 45 pet. wordt voorspeld. Indien deze voorspelling in vervulling zou gaan. be nadert de verbruikte hoeveelheid kunst matige textielgrondstoffen al vrij aardig het katoen verbruik. Het A.K.U.-concerr streeft er met kracht naar zijn positie in dit dynami sche gebied der garens en vezels te behouden en zo mogelijk te versterken. Hiernaast zoekt men naar nieuwe pro- duktiemogelijkheden in andere gebie den om via een geleidelijke diversifi catie te komen tot een verbreding van het draagvlak en verdere verdeling van risico's. Prof. Van den Brink wees er echter op dat de resultaten van dit be leid slechts op de langere duur zicht baar kunnen worden. Wat de buitenlandse deelnemingen betreft werd nog medegedeeld, dat de vooruitzichten bjj American Enka be vredigend zijn; een belangrijk investe ringsprogramma is in uitvoering. Bij de concemmaatschappijen in Duitsland was de gang van zaken bevredigend. De gang vein zaken bij de overige bui tenlandse concernmaatschappijen geeft in het algemeen ook reden tot tevre denheid. Op vragen uit de vergadering werd nog medegedeeld dat de Securities and Exchange Commission destijds (toen het AKU-aandeel notering ver kreeg aan de American Stock Exhani ge) geen geconsolideerde cijfers vöjVg AKU wilde toelaten, omdat de deeïMj mingen in vele gevallen te ver af ble ven van 100 pet. of bijna 100 pet. Gecon solideerde cijfers zouden een homo geniteit suggereren, die in feite niet steeds bestaat. Medegedeeld werd dat in studie is of het nodig is in de waar dering van de deelnemingen, zoals die vermeld wordt in de balans van de AKU, wijziging te brengen met het doel de reële of intrinsieke waarde er van beter te benaderen. Wat betreft het aandeel van AKU in de concemwinst werd erop gewezen dat jaarlijks (in september) een overzicht wordt gepubliceerd van het aandeel van AKU in de winst van een vijftal belangrijke deelnemingen. Men wil over wegen of het mogelijk is dit overzicht uit te breiden door hierin meer deel nemingen te betrekken. De berekening van een aandeel houder dat het aandeel van AKU in de totale concemwinst in 1962 ca. 71 miljoen gulden zou zijn. werd van be stuurszijde te hoog genoemd en zon der dat men een berekening had op gesteld werd gezegd dat het eerder in de buurt van 55 miljoen gld. ligt. Dat AKU in vergelijking met andere internationale maatschappijen meer heeft gefinancierd met eigen vermogen en weinig met vreemd vermogen, vloeit voort uit het feit dat AKU niet alleen een produktiemaatschappij is, maar ook in belangrijke mate houdstermaatschap pij (in 1962 helft van de winst uit deel nemingen). AKU neemt een centrale plaats in het concern in en heeft zich uit dien hoofde op een conservatieve fjianciering gebaseerd. Men voelt zich daarbij behaaglijk en kan in de toe komst met de financiering nog alle kanten op. Ten aanzien van uitkering in aande len uit de agioreserve zei prof. Van den Brink, dat men hiertoe alleen meent te kunnen overgaan als men dan toch het dividendpercentage kan handhaven, d.w.z. dat een groter winst bedrag moet worden uitgekeerd. Er is echter thans geen aanleiding te menen dat in de naaste toekomst belang rijk grotere bedragen kunnen worden uitgekeerd. De heren J. van Tilburg en drs. J. de Vries werden tot commissaris be noemd en de heren mr. H. Albarda, prof. dr. J. R. M. van den Brink en ir. F. G. Waller werden als zodanig herbenoemd. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 16 mei „De Westduitse be roepsvoetballers vallen naar de let ter van de wet net als artiesten en metaalbewerkers onder arbeidsbemid deling". Dit verklaard egisteren in de Bondsdag de Westduitse minister van Arbeid en Sociale Zaken, Theodor Blank. In antwoord op schriftelijke vragen uit het parlement deelde minis ter Blank mede, dat er wordt onder zocht of in de toekomst het Federale. Bureau voor Arbeidsbemiddeling en Werkeloosheidsverzekering in Neuren berg moet worden ingeschakeld bij de transfer van breoepsvoetballers. Minister Blank gaf evenwel toe, dat dit vermoedelijk allemaal maar grijze theorie is, omdat een beroepsvoetbal ler die zijn vak verstaat in de meeste gevallen niet eens bij een arbeidsbureau terecht zal behoeven te komen, om bij de een of andere voetbalclub een baan als middenvoor te krijgen. Bovendien, zo meende de minister, worden be roepsvoetballers meestal aangenomen op grond van aanbevelingen van trai ners en talent-scouts. Daarmede is het bemiddelingsmonopolie van het bureau in Neurenberg dan toch al doorbroken. LONDEN, 17 mei Het Nederlands hmateurelftal heeft gisteren in de eer- We wedstrijd van het toernooi ter gele genheid van het honderdjarig bestaan van do Engelse voetbalbond met 1-0 Verloren. De Nederlanders, die zijn in gedeeld met Engeland, Frankrijk en West-Duitsland, verloren van de Duit sers. De Duitse overwinning, behaald voor wnper achthonderd toeschouwers op «en zeer zwaar veld, was alleszins ver diend. Werkelijk moeilijk hebben de on gecompliceerd spelende Oranje-mannen het de Duitsers niet kunnen maken, f-en half uur heeft de Nederlandse de fensie stand kunnen houden, toen werd esn knappe combinatie Oranje echter Noodlottig. Linkbinnen Kreh en vleugel speler Neuser overmeesterden het Ne derlandse verdedigingsblok, middenvoor fettelmaier kreeg een vrije schietkans *h benutte die dankbaar. .Voor Nederland zag het er somber hit toen doelman Van Zanten zich in de waalfde minuut vein de tweede helft Jhoest laten vervangen door linkshalf Hofstee. De Duitsers kregen een prach- "ge kans om de score op 2-0 te bren gen toen arbiter Langdal een straf schop toekende wegens te hard spel »an de Nederlandse defensie. Het schot Jan linksbinnen Kreh was echter zo slap Jat invaller-doelman Hofstee het zonder *hoeite kon stoppen. De uitslagen van de eerste dag zijn: «roep A: Italië Zwitserland 1-1, Schotland Ierland 5-1. Groep B: f-n geland Frankrijk 3-1, West-Duits land Nederland 1-0. MADRID, 16 mei - De drievoudige winnaar van de Ronde van Frankrijk, Je Fransman Jacques Anquetil heeft woensdag de achttiende Ronde van 8Panje gewonnen. Anquetil is de eerste renner in de geschiedenis van de uVuelta", die vanaf de eerste etappe Oe leiderstrui heeft gedragen. Bas Maliepaard, die in deze ronde Uitstekend heeft gereden, eindigde in bet algemene klassement als vierde. *uj werd bovendien winnaar van het Puntenklassement, de rangschikking der per etappe best geklasseerde ren der. Anquetils formatie won ook het ploegenklassement. Ter completering van de triomf van Anquetils ploeg, waarbij ook Malie- Paard hoort, werd de vijftiende en laat ste etappe gewonnen door de Fransman fgnolin. Uitslagen van de woensdag gespeelde Wedstrijden in de Engelse voetbalcom petitie Aston Villa Leicester 3-1, Manchester Citv Manchester United Vl Sheffield Wednesday - Sheffield "hited 3-1. WASSENAAR, 16 mei De uitsla- Jen van de draverijen, rennen, giste ren gehouden op Duindigt, luiden; Draverijen: Johan Sebastiaan Bach-prijs (afstand *0oo m): 1. Bento Kitty (J. Wagenaar ÏD 3.07.4 1.33.7, 2. Barry Williams, 3. Browny H. Tot. win. 1.10, pl 1.20 1 1.50 ƒ2.60 kop. 3.40 cov. ƒ3.30. Joseph Haydn prijs (afstand 2040 m): l- Bubby Six (P. Smit) 3.00.2 1.28.3, 2. Apollo H, 3. Blido. Tot. win 4, pl. 1 2.20 2.10 9.60 kop. 8.30 cov. 4.90. Frederic Chopin-prljs (afstand 2040 V1) i. zulma (G. Eykelenborg) 3.02.1 H28.4, 2. Y Saint Parisien, 3. Astrid Jan Peterhof. Tot. win. 5, pl. 2.10 2.20 2.90 ƒ6.70 cov. ƒ4.90. Johan Strauss-prijs (afstand 2000 m) Woelwater (A. Harmsen) 2.51.4 1.25.7 Zanto, 3. Woudsnip S. Tot. win. 3.80 pl. 2.20 2,20 kop. 4.30 cov. 1 5.20. Selectie draverij gouden zweep (af stand 2500 m): 1. Yucatan (P. Stroo- Per) 3.37.7 1.27.1, 2. Young Six, 3. Xy- Jander V. Tot. win. 2.70 pl. 1.50 1.50 I 1-80 kop. 4.60 cov. 5.50. Franz Schubert-prjjs (afstand 2100 m) 1- Zibello Hanover K (Knijnenburg) «•01.9, 1,26.6. 2. Zalkestis van E. Yardley. W. Tot. win. ƒ7 pl. ƒ2 11.30 2 kop. 9.70 oóv. 3.10. Rennen: Ludwig van Beethoven-prijs (afstand Moo m): 1. Calip S Van Dijk) tijd; 2-25.3, 2. Ulysses, 3. Patalon. Tot. win. 1 2 pl. 1.30 1.50 kop. f 4.20, COV. ƒ2.30 Prjjs van Duindigt (afstand 2600 m.) Defendeur (Tollemans 3.02.5, 2. Kar- Jhystou, 3. Peter Pan. Tot. win. 2.50, w. ƒ1.20 1.20 kop. ƒ4.90 COV. ƒ2.90. Totale omzet 104.573. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuir» De grootste nationale on deugd van de Engel sen is niet, zoals vele buitenlanders ten on rechte menen, huichelarij. Om te huichelen behoor je in je hart te weten dat je liegt. Als de Engelsen snoe ven over zich zeiven en sedert de oorlog is dit tot een nationale gewoonte geworden is het omdat zij oprecht geloven in de waarheid van wat zij zeg gen. Sir Harold Nicolson schreef op 5 mei in het zon dagsblad The Observer: „Het Britse publiek over tuigt er zichzelf graag van dat, terwijl andere naties zich schuldig maken aan wreedheden, wijzelf nooit schanddaden bedrijven." Blij kens onze ervaring hebben alle Engelsen vergeten dat er in Bloemfontein een monu ment staat, opgericht ter ge dachtenis „aan de vrouwen en kinderen welke zijn gestor ven in Engelse concentratie kampen". Wij herinneren ons hoe verontwaardigd sommi- fen van onze Engelse vrien- en waren, toen enige jaren geleden de romanschrijver Bates (of was het Hartley?) schreef dat Engeland een mi litaristische natie was en dat Brittannië deel had genomen aam meer oorlogen dan enige natie op aarde in de gehele geschiedenis. Geen Engels man is er zich van bewust dat de Engelsen meer ver slingerd zijn aan uniformen (met inbegrip van school-uni form) dan enig ander volk. Toen de directeur van de Britse spoorwegen, dr. Beech- ing, onlangs de zure moed had om het Engelse publiek „smerig" („filthy") te noe men, volgde er een storm van verontwaardiging. Maar dr. Beeching had gelijk. De Engelsen menen eerlijk dat zij het meest hygiënische volk op aarde zijn gerieflijk vergetend dat vijftien mil- joen Britten in hun woningen niet beschikken over een bad gelegenheid. In de Daily He rald van 19 oktober 1953 waagde professor Alan Tay lor het te schrijven: „Wij zijn de best opgevoede en de meest verlichte democra tie ter wereld. De toekomst van de beschaving hangt af van onze beslissingen". Met uitzondering van de dure car- vanserais en van de Franse, Cypriotische en wellicht Itali aanse restaurants bieden En gelse eetgelegenheden slech ter voedsel dan men gewend is voorgezet te krijgen in res taurants op het Europese vasteland, vooral in Frank rijk. Maar William Barkley, de parlementaire correspon dent van de Daily Express, durfde te schrijven in de Ex press van 14 okt 1954, zulks nadat hfl achtereenvolgens een vacantie had doorge bracht in Frankrijk en de Britse badplaats Blackpool: „Er gaat niets boven Engels voedsel. Ik verlang te zeg gen dat, alles wel beschouwd, het voedsel in Britse hotels tien keer zo goed is als het voedsel in Franse hotels en dat het minder dan de helft kost. Ik ben nog nooit een Frans hotel tegengekomen waar de badkamer niet de hele dag op slot was... Ge durende veertien dagen door gebracht in Frankrijk heb ik nooit enige andere soep voor mijn diner gekregen dan aardappelensoep verdund met overblijfselen van de lunch. Ik heb nooit sla ge zien in Frankrijk. Ik ver- ^iiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiimiiiMiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii klaar dat wij dit beter doen in Brittannië. Maar ik geef toe dat ik bevooroordeeld ben. Ik ben van mening dat wij (Britten) een prachtvolk zijn. En als ik mij eens een enkele keer buiten Londen begeef, word ik gesterkt in mijn overtuiging dat weinig mensen de vergelijking met ons kunnen doorstaan". Zelfs een groot man als Churchill blijkt het slachtoffer te zijn van deze neiging tot zelfbe drog. Hij heeft sedert lange tijd niet meer van zich laten horen. Maar aan het begin van de huidige maand voel de zich de oude krijger ge noopt om zijn mening te uiten naar aanleiding van de eeu wige polemiek over Brittan- niës „onafhankelijk afschrik- wapen", de H-bom. „Dode lijke wapens zijn veiliger in onze handen dan in de han den van enige andere mo gendheid", aldus Sir Winston. Wij citeerden boven een uit lating van de zeer bezonken en wijze ex-diplomaat Sir Ha rold Nicolson. Dit citaat ver scheen in een artikel van Ni colson over een pas versche nen boek geheten „De ver woesting van Dresden". („The Destruction of Dres den". By David Irving. Uitg. William Kimber. Prijs 36 shillings.) Men zal het er wellicht nooit over eens wor den of de atoombombarde menten op Hiroshima en Na gasaki moreel verantwoord waren, en zeker niet over de vraag of het niet menselijker zou zijn geweest, indien pre sident Truman bevel had ge geven om eerst atoombom men af te werpen boven on bewoonde gebieden om de Japanse regering een kans te geven te beseffen wat een aanval met dergelijke wape nen op bewoonde steden zou betekenen. Maar er is tijdens de tweede wereldoorlog een andere aanval gepleegd wel ke veel meer slachtoffers heeft geëist dan de atoom bomaanvallen op Hiroshima en Nagasaki. Dit was het bombardement van Dresden dat werd uitgevoerd op 13 februari 1945, op last van het oorlogskabinet. Ofschoon op het laatste ogenblik de Amerikaanse luchtmacht een kleine duit in het zakje deed, was de verwoesting van Dresden het gevolg van een besluit van de Britse oor logsleiding. Dresden was een ongewapende, onverdedigde stad. Er was zelfs geen lucht afweergeschut. De normale bevolking bedroeg ongeveer zeshonderdduizend. In febru ari bedroeg het aantal meer dan een miljoen, tengevolge van de aanwezigheid van vijfhonderdduizend vluchte lingen die op de loop waren voor de Russische legers die zich op een afstand van nauweljjks honderd kilome ter bevonden. Er bevonden zich minstens vijfentwintig duizend geallieerde krijgsge vangenen in Dresden. On danks dit alles gaf het oor logskabinet bevel, hoogst waarschijnlijk om de Russen te imponeren, tot de verwoes ting van Dresden. De Britse luchtmacht voerde twee luchtaanvallen achter elkaar uit en richtte de grootste verwoesting aan. De Ameri kaanse luchtmacht voerde de derde aanval uit. In Hiroshima verloren 71.000 burgers het leven ten gevolge van de A-bom. In Dresden stierven 135.000 man. De onophoudelijke en monsterachtige Duitse bom bardementen op Londen ver nielden in de gehele oorlog een totaal oppervlak van on geveer 240 hectare. In Dres den werd in een nacht een oppervlak van ongeveer 640 hectare verwoest. Het aantal doden in Dresden bedroeg het drievoudige van 't totaal aan tal Britse burgers dat in de gehele oorlog omkwam tenge volge van bombardementen. De drie aanvallen vonden .het bombardement van Dresden.... plaats in een tijdsspan van slechts acht uren. Tijdens de derde aanval, toen de overle venden zich in paniek had den verspreid in de plantsoe nen en langs de oevers van rivieren, namen jagers deel aan de aanval en be schoten de vluchtelingen met machinegeweren. Richard Crossman schreef over deze aanval: „In termen van ver nieling was deze luchtaanval de meest geslaagde van de gehele geschiedenis der mensheid". Dresden was niet een militair doel. De achttien grote rangeerterreinen rond de stad werden niet geraakt. Toen in de wereldpers be richten verschenen van neutrale corresponden ten over de aangerichte verwoesting walgde men in het niet bezette deel van de wereld over deze monster achtige bombardementen. Zelfs Churchill, die als lei der van het Britse oorlogs kabinet, zich niet aan mede verantwoordelijkheid kan ont trekken, schrok ervan toen hjj geleidelijk begon te beseffen hoe groot de vernieling van Dresden was geweest. En het was op zijn zachtst gespro ken niet erg fraai toen hij op 28 maart van hetzelfde jaar de Staf van de Britse Koninklijke Luchtmacht ver weet dat zij zich schuldig had gemaakt aan terreur en moedwillige vernieling. Maar de Staf accepteerde het ver wijt niet. Men had gehandeld op bevel van het oorlogska binet. Maar de luchtmacht en vooral Bomber Command werd de zondebok. Toen eni ge maanden na het eind van de oorlog Labour aan de macht kwam en Attlee als eerste minister met kwistige hand onderscheidingen en ridderorden uitdeelde, en de admiraals, generaals en maarschalken in de adel stand verhief als beloning voor hun martiale diensten, werd Sir Arthur Harris, de bevelhebber van Bomber Command, welke de aanval op Dresden uitvoerde, osten tatief overgeslagen. Men had een zondebok nodig. Maar Attlee zelf droeg, als lid van het oorlogskabinet dat het be vel voor de aanval op Dres den had gegeven, evenals Churchill een grotere verant woordelijkheid voor de aan val dan Sir Arthur Harris. Harris; begreep dat hij het kind van de rekening was geworden. Op 13 februari 1946, een jaar nadat hij op bevel van zijn superieuren de aanval op Dresden had ge leid, begaf hij zich vrijwil lig in ballingschap naar Zuid- Afrika. Op de dag waarop hij het stof van zjjn vaderland van zijn voeten schudde luid den in Dresden gedurende twintig minuten de klokken die over waren gebleven van het bombardement ter ge dachtenis aan het verschrik kelijk lot dat de stad een jaar eerder had getroffen. In Irvings boek over de ver woesting van de stad heet het hierover: „Het was de ver jaardag van de grootste in één keer ondernomen massa moord in de geschiedenis van Europa". DAAN VAN DER VAT MOSKOU, 16 mei Tigran Petros jan, de uitdager, is nog slechts één punt van het wereldkampioenschap schaken verwijderd. Gisteren, in de twintigste partij, werd zoals onze schaakmedewerker J. H. Donner maan dag reeds als het meest voor de hand liggende aangaf in de tweekamp met Botwinnik reeds na 21 zetten, die weinig meer dan een formaliteit war ren, besloten tot remise. Op dit ogenblik, met nog vier par tijen te spelen, ls de stand U'/rOV» in het voordeel van Petrosjan. HAMBURG, 16 mei De Duitse pikeur Hans Frömmig heeft het we reldrecord voor draverijen gebroken door zijn 4362-ste overwinning op de sulky te behalen. Het record stond met 4361 overwinningen op naam van de Fransman Charlier Mills. GLASGOW, 16 mei De voor de tweede keer gespeelde finale voor de Schotse voetbalbeker, de strijd tussen de grote stedelijke rivalen Rangers en Celtic, is door de Glasgow Rangers met 3-0 gewonnen. Het Nederlands militaire hockey-elf- tal heeft woensdagmiddag te Rijswijk het team van België met 3-0 versla gen. (Advertentie) In de eerste ronde van het heren dubbelspel van de internationale ten niskampioenschappen van Frankrijk versloegen Van Eysden en Maris de Fransen Borotra en Kermadec met 6-3 8-6 6-4. Het Noorse voetbalelftal heeft giste ren in Oslo teleurstellend met 2-5 ver lóren van Polen. Omringd door dolgelukkige ploeggeno ten voert Tottenhams aanvoerder en assistent-manager, de Ierse international Danny Blanchflower, de Europa Cup II door het Feijenoord-stadion. Na een zege met liefst 5-1 op Real Madrids tegenvoetter Atletico Madrid in de finale van het tournooi der nationale beker houders laat zoveel vreugde zich begrijpen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 15