UITWISSELING ERVARINGEN EN KOSTRARE APPARATUUR Amsterdams ziekenhuizen gaan Beter nauwer samenwerken voorlichten en rekening houden met wensen van natiënt Arbeider gestorven week na messteek Directeur ziekenhuis beroept zich op zijn ambtsgeheim Standbeeld voor Van Gogh Oplichter van repatrianten aangehouden Naarden Chemie verwacht in komende maanden hoge omzet Betere resultaten voor Bensdorp Internationaal DE GLOSE-ÜP"- AFFAIRE Initiatieven na opinie-onderzoek Corrosie aantal stalen delen van mijnenvegers Verdacht van atoomspionage Grotere omzet en efficiency konden kosten en lagere prijzen opvangen Figee verhoogt het dividend Verscherping van de controle in Oost-Duits land Zes winnaars in sporttoto Ir. Wellen niet pessimistisch over landbouw Onderhandelingen in Boedapest en vas POLITIE WIST NERGENS VAN Vervaardigd door Zadkine Beloften over huizen Gelegenheidsgeschenk? DROSTE pastilles, altijd welkom! Weer 12 dividend OVER HOGER KAPITAAL 16 (15) Vooruitzichten zijn gunstig ^)mjBsbadj-JUra!tri)tÜcr^d)T6csjl0dncs! HAL-directeur: Passagiersvervoer over Atlantic sinds 1946 verdubbeld Weekend-versnapering? DROSTE pastilles, altijd welkom! door Fraais Durbridge PAGINA 2 Symposium Bouwlijst Lacunes Overbelasting vakantie, goede reis I daar staat BAYER achter f» - VLAANDEREN neel van toepassing. In 1946 nog maakten de verpleegsters werkweken van 55 uur. De werkweek werd terug gebracht tot 48 en later tot 45 uur. Hierdoor zijn er meer verplegenden nodig. „De sterke groei van het aan tal verpleegsters moet zich dan ook krachtig voortzetten om in de pas te blijven met de stijgende behoefte", aldus dr. Hattinga Verschure. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 15 mei De twintig particuliere en gemeente-ziekenhuizen van de hoofdstad zullen in de toekomst nauwer samenwerken. Daartoe is een speciale commissie opgericht. Slechts één ziekenhuis neemt aan dit initiatief niet deel, het Prinsengracht-ziekenhuis, dat vreest een deel van zijn autonomie te zullen verliezen. De aanleiding tot dit streven naar grotere onderlinge sa menwerking en een grotere openheid ten opzichte van de bevolking noemde de voorzitter van de commissie, dr. J. C. M. Hattinga Verschure, geneesheer- directeur van het O.L. Vrouwe gasthuis. het resultaat van het opinie onderzoek: „Wat denkt u van het zie kenhuis". Enkelen van de duizend on dervraagde Amsterdammers had den geantwoord: „Ik wil geen „geval" BÜn en als „een geval" worden behan deld." Men wil in de toekomst meer re kening houden met de redelijke wen sen van de patiënt, en anderzijds be grip vragen voor de positie waarin de medische wereld verkeert. „Deze po sitie wordt gekenmerkt", aldus dr. J. Hattinga Verschure, „door de re volutionaire ontwikkeling die het zie kenhuiswezen na de Tweede Wereld oorlog doormaakt. In tien jaar ver andert er meer dan voorheen in een eeuw". De Nederlandse medici, de ziekenhui zen en de patiënten veranderen mee. Nederland staat vooraan in de wereld ranglijst van de volksgezondheid. Het geyglg is dat de verpleegprijzen hoog zon. Een dagelijkse klacht is: „Waar om zo duur. Ik eet haast niets en slechts af en toe komt er iemand kij ken „Men vergeet dan", aldus dr. Hattinga Verschure, „dat er een enor me staf van specialisten, verplegend personeel en perfecte, moderne appa ratuur achter deze patiënten staat". De samenwerking zal de kosten moe- .n drukken. Men zal ervaringen uit wisselen, gebruik kunnen maken van kostbare apparaten, die nu niet ieder ziekenhuis voor zich behoeft aan te schaffen. Een van de eerste initiatieven van de gezamenlijke Amsterdamse zieken huizen zal zijn „Een Nederlands sym posium ziekenhuisbouw Amsterdam" dat op 23 en 24 april 1964 in de glazen zaal van het RAI-gebouw zal worden gehou den. Tot het organiseren van dit sym posium werd besloten omdat nergens in Nederland op een zo klein grondgebied een zo grote activiteit tot opheffing van het beddentekort en het bouwen of ver nieuwen van ziekenhuizen heerst als in de'hoofdstad. Deze activiteiten leveren de ziekenhuiswereld en de architecten, zo meent men, bijzonder waardevolle studiemogelijkheden op. Het accent zal vallen op het gezamenlijk bestuderen en vergelijken van de in de praktijk ge kozen oplossingen, deels aan de hand van de schetsplannen, deels ter plaat se in de gereed gekomen of in aanbouw zijnde projecten." Een van bij gebrek king is de verrassende lacunes aan voldoende samenwer- bnvoorbeeld dat men niet weet hoeveel bedden er In Amsterdam beschikbaar zijn voor patiënten van verschillende aard. Men taxeert het aantal zonder te kunnen specifice ren op 5500. De patiënten zijn sterk veranderd. „Zij verlangen kleur, fleur, persoonlijke zorg, kleinere verpleeg- ruimten en dergelijke." Vervolgens constateert de commissie dat de moderne mens niet graag thuis wil sterven. „Het ziekenhuis is weer meer dan .voor de oorlog gezocht als sterfhuis. Dat brengt tal van zorgen mee voor de verpleging en eist een bouwkundige situatie met isolatie-mo gelijkheden zoals die slechts zelden af doend aanwezig is". Deze toestand wordt veroorzaakt door de moderne woningcultuur. „Er is geen plaats meer in het moderne huis om kinde ren ter wereld te brengen, zo min als om te sterven". De overbelasting wordt nog ver groot door het feit dat de leeftijd van de op te nemen patiënten steeds hoger wordt. „Bejaarde mensen die Hjden aan ouderdomskwalen vragen weer een speciale, een extra zware verzorging". In feite zouden deze men sen na de diagnose-stelling in het zie kenhuis moeten worden opgeno men in verpleeghuizen voor bejaar den. Maar deze zijn er te weinig. Bovendien kampen de meeste zieken huizen nog met een verpleegsterstekort en een gebrek aan medische assisten ten en huishoudelijk personeel. „Niette min is de belangstelling voor de ver pleging nog steeds groeiende. In 1930 waren er in Nederland voor 32.250 zie kenhuisbedden 12.008 verplegenden: in 1954 was de verhouding 48.162 tot 22.859; in 1957 waren er 53.892 zie kenhuisbedden tegen 26.947 verplegen den terwijl de verhouding in 1960 ruim 58.000 en 30.298 was. Tegenover twaalf duizend verpleegsters vóór de oorlog DEN HAAG, 15 mei Vertegenwoor digers van een groot staalbedrijf in Oostenrijk zijn thans in Nederland om zoals de Marinevoorlichtingdienst zegt „routinebesprekingen" te voe ren met de marine over de behandeling van niet-magnetische staal, dat door de- ze firma is geleverd. Dit niet-magnetisch staal is alleen ver werkt in onderdelen aan boord van de tot de marine behorende, in Nederland gebouwde houten mijnenvegers. Dit om deze mijnenvergers zo ongevoelig moge- maken bij het vegen van mag netische mijnen. Op andere marinesche pen komt dit staal niet voor, ook niet aan boord van de Nederlandse onder zeeboten. Niet-magnetisch staal is meer dan gewone staalsoorten, aaii corrosieverschijnselen onderhevig In verband hiermede zijn verschillende on derdelen, dia oorspronkelijk in niet- magnetisch staal werden uitgevoerd vervangen door conventionele stalen on derdelen, of met plastic laag bedekt. De kustmijnenvegers vertoonden cor rosieverschijnselen aan roeren, kimkie- len en ankerkettingen. De ondiepwater- mijnenvegers. die in een later stadium werden gebouwd vertoonden alleen cor rosie aan de ankerkettingen. De opera tieve eigenschappen van de schepen werden niet aangetast, aldus de Mari- nevoorlichtingsdienst. Dr. J. C. M. Hattinga Verschure staan er thans meer dan twee-en-der tigduizend. Maar de behoefte stijgt nog steeds daar de verpleging steeds inten siever wordt en de verpleegster steeds sterker bij de ontwikkeling van de ge neeskunde betrokken wordt. „Waren er in 1939 nog gemiddeld veertien verpleegsters nodig voor tien duizend verpleegdagen, thans ligt dit getal rond zeventien. Voor de univer sitaire ziekenhuizen met hun opleiding van artsen zelfs om en nabij de twin tig". Bovendien is de werktijdverkor ting ook voor het verplegend perso- Zoals bekend nadert in Amsterdam- Noord een ziekenhuis van tweehonderd bedden zijn voltooiing. In Buitenveldert is het academisch ziekenhuis van de VU (zevenhonderd bedden) grotendeels gereed; in Overtoomseveld verrijst het St. Lucas-ziekenhuis met 450 bedden, terwijl de nieuwe Pieter van Foreest- kliniek (tachtig bedden) kortgeleden is voltooid. Verder zijn er plannen tot uit- bereiding, modernisering en gedeeltelijke vervanging van het Wilhelminagast- huis, terwijl plannen in de maak zijn voor de bouw van een nieuw zieken huis in Slotervaart ter vervanging van het Binnengasthuis en het Antoni van Leeuwenhoekhuis. Dit is nog niet alles. Zo zal men aan het eind van dit jaar beginnen met de bouw van een nieuw ziekenhuis op een terrein aan de Cor nells Lelylaan. Dit ziekenhuis dat in 1967 gereed zal zijn zal de Lutherse Diakonessen Inrichting aan de Over toom moeten vervangen. Intussen zijn de modernisering van deze Inrichting en die van het Émma-kinderziekenhuls bij na voltooid. (Advertentie) (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 15 mei De 52-jarige havenarbeider P. de Werk, bijgenaamd „BMle Piet" is gisteren in het Binnen gasthuis aan een messteek overleden. Hti was 9 mei in het Binnengasthuis opgenomen omdat hii de vorige nacht in een café in donker Amsterdam een messteek had opgelopen. De politie van het bureau Warmoesstraat heeft van de broer van het slachtofer moeten verne men dat een messteek waarschijnlijk de doodsoorzaak is geweest. Commissaris B. J. Groenevelt van het bureau Warmoesstraat noemde het zeer bevreemdend dat het zieken huis de politie niet heeft gewaar schuwd toen de havenarbeider met een messteek werd opgenomen. De ge neesheer-directeur van het Binnen gasthuis, dr. Em. G. Godfried, acht dit echter volkomen normaal. Hij beroept zich op het ambtsgeheim van de medici Slechts als de patiënt ver zoekt wordt de politie van de aard der verwonding op de hoogte gesteld. Inmiddels heeft de gerechterlijk ge neeskundige dr. J. Zeldenrust sectie verricht. Volgens het verhaal van de broer van het slachtoffer aan de politie heeft de havenarbeider op 8 mei in zijn woning ZUNDERT, 15 mei Volgend voor jaar zal hier in de geboorteplaats van Vincent van Gogh een 2Vi meter hoog standbeeld worden opgericht, vervaar digd door Ossip Zadkine en voorstellen de de gebondenheid tussen de gebroe ders Vincent en Theo van Gogh. Het beeld wordt geschonken door het ban kiershuis F. v. Lanschot bjj gelegenheid van zijn 225-jarig bestaan. Zundert is de bakermat van deze bankiersfamilie. Het beeld zal worden geplaatst op een 80 cm hoog voetstuk van witte hard steen, een geschenk van St. Remy de Provence, waar Vincent van Gogh tot enkele maanden voor zijn dood heeft gewoond. Bij gelegenheid van de onthulling zal met medewerking van bekende Van Gogh-kenners een symposium worden opgenomen in een publikatie, die ook enkele nieuwe dokumenten zal bevatten over de gebondenheid van de gebr. Van Gogh. Verder wordt een documentaire Van Gogh-tentoonstelling gehouden, waarop men ook enkele onbekende schil derijen hoopt te exposeren. DEN HAAG, 15 mei De politie heeft dinsdagavond een 47-jarige ver tegenwoordiger, zonder bekende woon- of verblijfplaats, aangehouden. Volgens de politie heeft hij tenminste vijftien repatrianten uit Nieuw-Guinea in totaal zesduizend galden afhandig gemaakt. De man drong zich bij de repatrian ten in, voorgevende dat» hij huishoude lijke apparaten verkocht. De mensen vertelden dan al gauw, dat ze daar op hun huurkamers geen plaats voor nadden, waarop hij zei, dat hij hen wel aan een woning zou kunnen hel pen. Hij ging zelfs zo ver. dat hij in aanbouw zijnde huizen aan de „adspi- rant-huurders" liet zien, hen voorspie gelend, dat het hun toekomstige wonin gen waren. Ze moesten legesgelden en één of twee maanden huur vooruit betalen. Dan kwam volgens de man al les In orde. Daarna zagen de betrok- kenen de man echter niet meer terug. Hij heeft in Den Haag vijftien gezin nen benadeeld en het schijnt dat hij ook in Brabant deze praktijken heeft toege past. Daar zijn echter nog geen -aan giften binnen gekomen. Hij kon wor den aangehouden, omdat een agent hem herkende. De man is reeds talloze ma len veroordeeld. SOUTHEND, Engeland 15 mei (UPI) Te Southend is vanaaag voor de rechter-commissaris verschenen de Ita- li nse fysicus dr. Giuseppe Martelli 139), de vertegenwoordiger van Eura tom op een laboratorium voor kernon derzoek te Culhem. De aanklager, E. Ji PCu^sen, verkla^^e tegenover de rechter-commissaris, die moet beslissen of een proces tegen de fysicus zal wor den gevoerd, dat Martelli een voor de Hussische inlichtingendienst werkende spion was. Advertentie NAARDEN, 16 mei Uit het jaar verslag der Chemische Fabriek Naar den blijkt dat het exploitatiesaldo inclusief baten der dochterondernemin gen en na aftrek van belastingen is gestegen van ƒ3,02 min. tot ƒ3,37 min. De geconsolideerde nettowinst be draagt ƒ2,42 min. (v.j. ƒ2.27 min). Voorgesteld wordt een onveranderd di vidend van 12 pet. uit te keren over het vergrootte kapitaal ad. 7.805.000 (v.j. 7.050.000). De omzetten in het nieuwe boekjaar bewegen zich tot dus verre op het niveau van 1962. De order- positie doet voor de komende maanden een hoge omzet in nagenoeg alle pro- duktieafdelingen verwachten. De liquiditeit van het bedrijf is aan zienlijk verbeterd. Het netto vlottend ka pitaal bedroeg ultimo 1962 12,9 min. (v.j. 7.5 min.). De investeringsactivi teiten bleven in het boekjaar voorna melijk geconcentreerd op de bouw van de tall-olie fabriek in Wormerveer. Voor het lopende jaar is mede door de gunstige resultaten van 1962 een aanzienlijk groter investeringsprogram ma opgesteld. De kosten voor weten schappelijk onderzoek stegen met 15 pet. Meer dan de helft van de labora toriumactiviteiten was gericht op re search en development werk. Ten aanzien van de omzetten moet worden opgemerkt dat daling in ver koopprijzen en kostenstijging werden opgevangen door uitbreiding van de verkopen en toenemende efficiencv. Hierdoor steeg de nettowinst met 12 pet. De omzet van het moederbedrijf waarvan tweederde voor export was bestemd steeg met 10 pet. De binnenlandse omzet van vruchten sappen, -essences en aroma's steeg we derom met 21.9 pet., waarbij een ver dere toename wordt verwacht. Bij de dochterondernemingen werd de ver koop van deze produkten bovendien met 17.5 pet. uitgebreid. De omzet van parfumcomposities nam met 22.2 pet. toe; bij de dochtermaatschappijen be droeg de toename 20.2 pet.. Bij een daling van de verkoopprijs bleef de omzet- waarde van theobromine en caffeine onveranderd, dankzij een produktiestü- ging van *8 pet. Ondanks toenemende concurrentie van synthetische glycerine bleven de verkoopresultaten van na tuurlijke glycerine nog steeds bevredi gend. Redelijk resultaat werd eveneens geboekt door de afdelingen conserveer middelen en antioxydanten. Jan Dekker N.V. waarvan de re- s]JjJkten iets ten achter bleven bil 1961 zal in het lopende boekjaar, verband met aan Naarden Ke rm N.V» te verlenen diensten, circa f 600.000 (v.j. 137.000) investeren. In verband met de strenge winter houdt Naarden" Kemi N.V. ermee rekening dat het tall-olie fractioneringsbedrijf circa drie maanden later gereed zal zijn dan geplanned was. In het lopende jaar voert Naarden Chemie een niet onbelangrijk uitbrei- dingsprogramma uit. Behalve vergro ting van produktieafdelingen, omvatten de activiteiten uitbreiding van de acco- modatie in Londen, overname van een fabriek van essences en andere levens middelengrondstoffen in Yokohama en verdubbeling van de bedrijfsoppervlak- te in Brussel. Tevens staat de bouw van een nieuw smaakstoffenresearchla- boratorium op het programma. Aange zien bovendien de behuizing van de be drijven in Parijs en Mexico te klein is geworden, kunnen aldaar uitbreidingen worden venvacht. De bedrijfsruimten van de Deutsche „Naarden" G.m.b.H., te Hamburg, werden reeds in 1962 ver groot. Zoals reeds eerder gemeld, is i.v.m. bovengenoemde uitbreidingen besloten het nog uitstaande deel van de 4.75 pet. converteerbare obligatielening 1960 per 27 mei a.s. vervroegd aflosbaar te stel len. Gezien de conversiekoers wordt verwacht dat tenvolle van het conver- sierecht gebruik wordt gemaakt. HAARLEM, 16 mei (ANP) De fi nanciële uitkomsten over 1962 van de Haarlemsclie Machinefabriek voorheen gebr. Figee zjjn, blijkens het verslag, hoger geweest dan over 1961. Hiertoe hebben zowel het bedrijf in Haarlem als het nieuw verworven aandelenbezit in de Nederlandsche Staalindustrie n.v, bijgedragen. Gezien dit gunstige resul taat acht de raad van commissarissen het verantwoord een dividend van twaalf procent voor te stellen, waar van desgewenst vijf procent in aan delen (v.j. elf procent in contanten). De winst op werken (na aftrek van ge taxeerde belastingen en winstuitke ring personeel) steeg tot 964.944 (824.699). Aan dividend N.S.l. werd 140.000 (nihil) ontvangen. Na afschrij vingen ad ƒ690.988 (581.468), een toe voeging aan de reserve diverse belan gen van 100.000 (60.009), resteert een saldo-winst van 291,916 (265.419) De vooruitzichten zijn iels minder gunstig dan vórig jaar. Wegens de af nemende orderportefeuille voor hijs en hefwerktuigen, zo schrijft de direc tie in het jaarverslag. Het belangrijkste evenement was de overname van de N.S.l. Door deze overname is de gezamenlijke omzet over een groter aantal produkten ge spreid. waardoor de basis van de ven nootschap aanmerkelijk werd verbreed. Door de deelneming in de N.S.l. is de liquiditeit in belangrijke mate vermin derd. Om deze redan is er aanleiding een gedeelte van het dividend in aan delen uit te keren. Bovendien zal, in dien de vennootschap in de komende jaren een dergetijke uitkeringspoiitiek zou kunnen blijven volgen, op den duur het kapitaal gebracht kunnen worden op een peil, dat meer in overeenstem ming is met de omvang van het he in d" Sint Jansstraat met zijn vrouw naar de televisie-uitzending van de wedstrijd BenficaFeijenoord zitten kijken. Hij kreeg ruzie met zijn vrouw, dta toen de woning verliet. Daarna, omstreeks half twaalf is ook de haven arbeider vertrokken. Hij heeft enige café's bezocht op de Nieuwmarkt, de Zeedijk of in de omgeving daarvan. In een van die café's zou hij door een on bekende met een mes in zijn zijn buik zijn gestoken. De havenarbeider is naar zij- woning terugekeerd en op zijn bed gaan liggen. Hij werd onwel en belde een taxi, die hem naar he' Binnengast huis heeft gebracht, waar hij direkt is opgenomen. Zijn vrouw, die naar haar moeder was gegaan, werd gewaarschuwd dat haar man ernstig ziek in het zieken huis lag. Hij heeft zelf in het zieken huis weinig over het gebeurde verteld. De chef van het bureau Warmoes straat verzoekt ieder, die -dichtingen kan geven, zich aan zijn bureau te melden, in het bijzonder c chauf feur van de taxi, die de havenarbeider naar het ziekenhuis heeft gebracht. „Bolle Piet" droeg op de avond van 8 mei een goed verzorgd donkergrijs costuum. Hij mist aan zijn linkerhand de pink en de ringvinger. Toen de havenarbeider overleden was, heeft een broer van het slachtoffer aan gifte bij de politie gedaan, die direct een diepgaand onderzoek heeft ingesteld. Commissaris Groenevelt noemt het verwonderlijk dat niemand de politie eerder heeft gewaarschuwd, terwijl toch alle familie-leden regelmatig in het zie kenhuis op bezoek kwamen. Volgens dr. Godfried moet iedereen zich kunnen laten behandelen in een ziekenhuis, zonder de vrees te hebben dat hierdoor de reden van het lijden bekend wordt. „Die vrees mag niemand weerhouden zich te laten behandelen, dat is een van de redenen van de in voering van het ambtsgeheim. Wij tippen de politie nooit, tenzij de patiënt het ons verzoekt. In dit geval wilde men niet dat de politie erin werd gemengd," al dus de geneesheer-directeur van het Binnengasthuis. BUSSUM, 16 mei Het indexcijfer der guldensomzet van Bensdorp Inter nationaal op basis 1953 is 100, waar bij de omzet van het overgenomen be drijf van Blooker's Cacao niet is mee gerekend is in 1962 gestegen van 140 tot 148. Over de bedrijfsresultaten is de directie tevreden. De geconsolideerde nettowinst steeg van 1.061.000 tot 1.675.000 door de betere resultaten van de bedrijven te Bussum en Kleef en het opnemen van Blooker in de ge consolideerde cijfers. De directie stelt voor het dividend te verhogen van 15 tot 16 pet over een kapitaal van 4,17 (3,09) min. Het exploitatiesaldo steeg van ƒ5.437.539 tot ƒ7.604.005. Overlo pende winsten dochterondernemingen bedroegen 811.216 (846.095) en de on verdeelde winst 1961 ƒ12.601 (4.808). De afschrijvingen vergden een bedrag van 2.655.219 (1.962.108). Exclusief Blooker bedragen de afschrijvingen 2.368.953. Er werd voor 3,34 (3.97) min geïnvesteerd. In de periode 1954- 1962 bedroegen de investeringen 18,51 min en de afschrijvingen 12,84 min. Op de oprichtingskosten en winstrech ten werd wederom 80.714 afgeschre ven. Aan de bestemmingsreserves wordt 19.172 (nihil) toegevoegd, voor belastingen wordt 2.739.322 (2.763.831) gereserveerd, terwijl backservice pen sioenen 425.167 (nihil) vereiste. Aan de reserves wordt een bedrag van 853.554 (411.727) toegevoegd. De on verdeelde winsten dochterondernemin gen belopen 824.687 (812.138). Nu ruim zes maanden na de fusie met Blooker zijn verstreken, bevestigt de directie nog meer haar overtuiging dat dit samengaan een belangrijke bijdrage zal leveren tot versteviging der positie in de cacao-wereld. De nieuwe combi natie behoort thans tot de grootsten in de Nederandse cacao-industrie. Het uitzonderlijk stabiele prijspeil voor cacaobonen maakte het moge lijk met een behoorlijke marge te werken. Buitengewoon hoog waren daarentegen de prijzen voor hazel noten. De kwantitatieve omzet van het Bussumse bedrijf steeg met ruim 10 pet. Verwacht mag worden dat de verkoop van merkartikelen zich in versneld tempo zal ontwikkelen. De produktiecapaciteit onderging een welkome uitbreiding door de in gebruikname van de nevenvestiging In Bladel (N.-Br.). Ook bij Blooker was het aantrekken van de nodige arbeidskrachten nog steeds uitermate moeilijk. De directie streeft naar een verdere mechanisatie. Na de ononderbroken stijging van de produktie en de omzetten in de laatste jaren is thans een zekere consolidatie ingetreden. In 1961 en in 1962 werden eigen agentschappen gevestigd in resp. Antwerpen en Lyon. Ten laste van de winst werd de pensioenregeling van Blooker aangepast aan die van Bens dorp. Hiermee rekening houdend is de directie over het resultaat zeer te vreden. Na de aanloopmoeiltjkheden van de nieuwe fabriek in Kleef in 1961 was het resultaat over 1962 weer gunstig. Door de grotere produktie stegen de kosten per kilogram product niet. Over de resultaten die de vestiging in Wenén behaalde, is de directie weer tevreden. Naast belangrijke investeringen in de fabriek aldaar werd een nieuw kantoor gebouw in gebruik genomen, waarvan de bouwkosten ca. 1 min hebben be dragen. In Engeland stegen de omzet- t Advertentie) BERLIJN, 15 mei (Rtr., UPI) Het bestuur van de communistische partij in Oost-Duitsland heeft besloten het toe zicht op de uitvoering van het econo mische plan in handen van één orgaan te leggen, „inspectie van arbeiders en boeren" genaamd. Dit meldt het partij blad „Neues Deutschland". Inspecteurs zullen werkzaam zijn in elk bedrijf, in elke collectieve boerderij, in handels ondernemingen en in stad en in dorp. De centrale controlecommissie is ont bonden. De voorzitter van dat orgaan, Jendretzky, is als zodanig en ook als minister afgetreden. Hij krijgt „ander belangrijk werk". Tot voorzitter van de nieuwe inspec tie in de rang van minister is benoemd Heinz Matthes. Het nieuwe controle-orgaan neemt ook de taak over van de controle van ar beiders op de vakverenigingen, de con trolecommissies in de jeugdbeweging en de commissie voor de partijcontrole in de fabrieken. .Neues Deutschland" schrijft, dat de boeren- en arbeidersinspecteurs groten deels onafhankelijk zullen optreden. De verantwoordelijkheid van de fa brieksdirecteuren inlijft even groot. De inspecteurs krijgen evenwel grote be voegdheid. Zo kunnen zij schriftelijke vèrklaringen over het werk eisen. Zij krijgen het recht boeten op te leg gen voor slecht werk en kunnen het ontslag van de verantwoordelijken eisen. DEN HAAG, 15 mei Zes deelne mers met dertien juiste uitslagen delen de eerste prijs in de sporttoto bijeen gebracht door 578.117 deelnemers groot 124. 236 gulden, hetgeen neerkomt op 20.706 gulden per persoon. Voor de tweede prijs van 67.765.20 hebben zich 242 tcnoïsten gemeld. Zij kregen ieder 279,—. De extra-prijs van 33.882.60 zal, aangezien er geen vijf gelijke spelen waren, in de toto nummer 33 worden opgenomen. NIJMEGEN, 16 mei Katholiek Op leidingscentrum voor Jeugdleiding ,,de Kopse Hof", einddiploma: de dames A. Barten, Veldhoven: A. Buyck, Sant poort; P. Coppes, Tilburg: de heren R. van Doorn, Scheveningen, E. ven Door malen, Den Haag; de dames M. Haen, Rotterdam; J Hoogweg, Wassenaar; M. Hulshof, Amsterdam; H. van de Kieft, Wassenaar: V. van der Laan, Rotterdam; P. Smals, Driehuis-Velsen; L. van der Vliet, Rotterdam. AMSTERDAM, 15 mei Als gevolg van de ruime geldmarkt is het tarief van daggeld (call money) wederom ver laagd; ditmaal met een half procent tot één procent, ingaande heden. Op 13 mei werd het tarief met een kwart procent verlaagd tot anderhalf procent. ten wederom aanzienlijk. Over deJ"®s.nn taten van het verkoopkantoor te Bosi (VS) is de directie tevreden. Hoewel de cacaobonenprijzeii jr .je dit jaar zijn gestegen, beoordeelt directie de vooruitzichten weder® gunstig. Zij vertrouwt erop een be»o<> tijk resultaat over 1963 te kunnen IfBFcilvdl In 1962* werd voor 163.000 5 Pct.°a»«! obligaties ter conversie aangeboo waarvoor 81.500 gewone aandelen W den uitgegeven. Het is de bedoeling_u directie het restant der converteert)» lening ad 261.000 per 1 december 1» vervroegd af te lossen. Van de geconsolideerde batans P®£ 31 december, waarin opgenomen d™. ker's Cacao, vermelden wjj (alles in gld)Debet: Vaste activa en duurzame produktiemiddelen 12,07 (10,07), VOO raden 12,62 (12,79), vorderingen s>-z (3,36) en beschikbare middelen (1,59). Credit: Kapitaal 4,17 (3,09), >T serves en onverdeelde winsten doöhtei mjjen 12,58 (10,19), waarvan reserve fonds 3,5, obligatieleningen 1,31 (V6 'l pensioenfondsen 2,78 (1,77), crediteur® 6,01 (4,81), bankiers 3,39 (2,79), te ?e talen wissels 1,98 (2,49) balanstöl""® 33,67 (28,46). ROTTERDAM, 16 mei De concuft rentie in het transatlantische p»»6®! giersvervoer tussen de scheepvaart e» de luchtvaart is voor- beide groe5e« commercieel van minder belang men in het algemeen aanneemt. v resultaten worden meer beïnvloed do°r factoren als de politieke wereldsituatie, de welvaartsontwikkeling en de ondef' tinge rivaliteit in elk der transporI' sectoren, zo zei gisteren tijdens ,ee" lunchbgeenkomst van de America» businessman's club alhier de directe»1 van de Holland-Amerika-Lijn, mr. N. Dutilh. De scheepvaart heeft vanzelfsprekend bepaalde categorieën reizigers aan luchtvaart verloren, zo vervolgde ML Dat z(jn de zakenlieden (van wie overigens een deel weer ontspanni»? zoekt op de schepen), groepen ei»1' granten en toeristen. Maar daar sta» tegenover dat er meer wordt gereis® en dat de gemiddelde levensduur v<X» de mens is toegenomen. Vooral ouder»» reizen per schip. Een nieuwe factor dat toeristen nu vaak per vliegt)»» naar havensteden komen - zelfs uit b?» middenoosten - en vandaar hun re1» per boot voortzetten. Het transatlantische passagiers*'®» voer per schip is sinds 1946 dan oo» verdubbeld (800.000 nu tegen 400.000 1946)dat van de luchtvaart werd o*e- rigens 24 keer zo groot (2.400.000 tege» 100.000). Mr. Dutilh is optimistisch ov®£ de toekomst van het transatlantic» passagiersvervoer per schip. UTRECHT, 15 mei. De directeur- generaal van de landbouw, ir. J. Wellen, ziet de toekomst voor de Ne derlandse land- en tuinbouw niet somber in. Hij zei dit gisteren op algemene vergadering van de Coöpe ratieve centrale Raiffeisenbank. Ir. Wellen, die zijn persoonlijke me ning weergaf, verklaarde dat het m bepaalde sectoren, zoals de akkerbom* en de tuinbouw niet slecht gaat. Me» moet de zaken niet te somber voor stellen, zo zei hij. Het is hem bijvoor beeld opgevallen, dat zich nauweüjjt® enige moeilijkheden voordoen bij betaling van rente en aflossing v°?.r landbouwkredieten. Terwijl ook de cij fers voor de besparingen in de agr»' rische sector niet ongunstig zijn. het huidige pvijspeii het nakomen va» bepaalde financiële verplichtingen doo» de land- en tuinbouwers onmogelijk zou maken, wordt, volgens hem, door de feiten gelogenstraft. De bedrijfsresultaten hangen niet leen af van het prijsbeleid, aldus •r- Wellen, maar ook van de kwaliteit va» de ondernemer en van de externe p»0" duktie-omstandigheden. Hij is van oordeel, dat er nog be ex veel kan gebeuren op het gebied va» de voorlichting door overheid en or ganisaties. Volgens ruwe schatting®» komt zestig procent van de land- e» tuinbouwondernemers nooit in ^anf.% king met adviseurs. Ir. Wellen pleitte voor het aanstellen van vertrouwens mensen, die de boer op kunnen g»»» om de vele problemen die er zijn te bespreken. Met het oog hierop ®c hij een betere samenwerking tusse de adviseurs van de organisaties, 0 banken en de overheid noodzakelijb- BOEDAPEST, 15 mei (KNP) Agostino Casaroli, ondersecretaris v» het pauselijk staatssecretariaat, die mens de Heilige Stoel in Boedapest o» derhandelingen heeft gevoerd over 0 verhouding kerk en staat en de f'»».- mee samenhangende kwestie van ka*®" naai Mindszenty, is naar het vatic»» teruggekeerd voor nieuwe instructie Zijn onderhandelingen met de Hong»» se regering zijn vastgelopen, daar weigerde in te gaan op voorstellen 1 normalisering van het kerkelijke IeVJj^ die mgr. Casaroli gedaan had. Om geaaan naci. ui" U zelfde reden zou kardinaal Mindsze» aan de Paus verzocht hebben om K beslissing over zijn toekomst nog te m gen uitstellen. Advertentie MOETIK HEM INZ'JN HOL OPZOEKEN IK HEB EEN IDEETJE. PfiOl HET START VOL ZOGE NAAMDE 'ONTHULLINGEN SCHANDBlflflWE VAN HET LAAGSTE ALLOOI. DE REDAC TEUR 15 EEN GLAD, NIET5-0NTZIEND JVPE, MATTHEW DfttlOWSON GEHE TEN.... IK HEB DAT BLAD NOOIT GELE ZEN DAT IS HET, INA...EN IK WIL DAT J'J EENS EEN K'JK-\S NEEMT B'J GRAIDER EN HET WEEKBLAD WAAR VOOR H'J SCHR'JFT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2