Olympia 's kwalijke Ronde Toer draagt van de gevolgen van Nederland SPONSORS BLIJVEN WEG, AMATEURS GEDUPEERD Van Dam en Dame' ASPIRIN HAARLEM en VSV lopen grote morgen EDO's derde overwinning staat beslist niet vast risico s Zevende record voor Scholte Wijnen blijft kanshebber Straf voor fout moet men aanvaarden Tijdrit van Breda tiaar Tilburg WEE Van stekken i en schijven Formaties voor Olympia7s Toer LANDSTITEL VOLLEYBAL VOOR AMVJ met baantraining Van Vliet stopt Jetten-Horbach winnen SLS-rit Kaarten voor kilo's koper 300 IN ZES BEURTEN 3^juhLct lilMBDESI Prognoses voor courses Alkmaar Honkbalinterland tegen België op Hemelvaartsdag Belgisch koningspaar terug uit Engeland Uitslagen Italiaan Mancinelli kampioen ruiters ZATERDAG 18 MEI 1963 AMSTERDAM, 18 mei Het interessante en wanordelijke i_ 00P van de Ronde van Neder- land voor professionals heeft de ederlandse wielersport geen ?0e<^ gedaan. Hoezeer het ver ouwen in de wielrennerij daar- B °r *s geschokt, hebben de or- nisatoren van Olympia's Toer door Nederland voor amateurs ondervonden. Zelfs de faam een vlekkeloos werkende organisatie te zijn en de in de loop der jaren moeizaam veroverde enorme dosis goodwill hebben de nadelige ge volgen van de Ronde voor de Toer niet kunnen voorkomen. Zeker vier firma's hebben na de misère van de profs hun eerder toege zegde medewerking, o.a. als spon sors van twee amateurploegen, weer ingetrokken of niets meer van zich laten horen. Zij durven hun naam niet meer aan een wie- Ierevenement te verbinden. Een van de gevolgen is dan ook bij voorbeeld dat er aan Olympia's Toer, die ondanks alle tegensla- gende volgende week vrijdag 24 mei van start gaat, geen Franse ploeg zal deelnemen. Deze ploeg zou onder leiding staan van nie mand minder dan Roger Rivière. Subsidie Amsterdam plezierige vakantie! daar staat BAYER achter Bedreigd Tintelend Dreiging afgewend Winst nodig Sportflitsen (Van onze verslaggever) N j jji uiessiuntus 11 (Advertentie) m. Andere moeilijkheden dreigden deze week toen „Verkeer en Waterstaat" toestemming weigerde om van de bruggen bij Nijmegen en Arnhem ge bruik te maken. Dit omdat de Ronde van Nederland het tijdschema zo ri- goreus had overschreden. Uit Breda kwam toen ook plotseling het bericht dat daar in het Mastbos de tijdrit geen doorgang kon vinden. In aller- haast is nu een tijdrit van Breda naar Tilburg ingelast. Heel anders was het vreugdevolle geluid uit Amsterdam, waar de gemeente Olympia's Toer een subsidie van vijfduizend gulden verleende. Deze twaalfde editie van Olympia's Toer zal dan ook de geschiedenis in gaan als de toer-der-tegenslagen. En dat juist in dit jaar, nu „Olympia" zijn 65-jarig jubileum wilde vieren met een Toer die alle voorgaande zou Probleem No. 81 van Otto Wurzburg. American Chess Bulletin 1936. Wit geeft in 2 zetten mat. 1. e4 e5; 2. Pf3 Pc6; 3. Lc4 Lc5; 4. O-O d6; 5. c3 Lg4; 6. Db3 Dd7; 7. Pg5 Ph6; 8. Pf7:? (Hier is de pionwinst maar zwart krijgt de open lijn en de aanval!) Pf7: 9. Lf7:t Df710. Db7: O-O; 11. Dc6: Lf2:f 12. Khl Dh5; 13. Dd5t Kh8. Stand na 13 zetten Wit: Kh.7 Dh4 Lc4 Pb5 Pe3. Zwart: Kb4 Ta4 Pa3 Pe7, pionnen &6 c<* c5. - Oplossing probleem No. 80 van Waiter acobs: Dg7 i4. Tf2:7 (Wit denkt dit rustig te kun- v„„, Pion winst. nen speien wegens Tf2: 15. Da8:f, maar .Veel spelers proberen een „pionnetje" daar trapt zwart niet in!). 14. - Le6! i, Winnen maar dit kost tempi en daar- ,- ?°or komen zij in ontwikkeling ten ach- i?;.Udlf; 16. Dfl Dfl:f; 17. Tfl. ®ri waardoor vaak de partij verloren m Manis-u i Correspondentie - adres; A. Perquin, ransfield tegen Blumenthal, Berlijn 1900. Mamixkade 104, Amsterdam-C. >.,;fr°bleem voor geoefende oplossers. °- 4129 van B. J. Pranger te Den Haag. Probleem voor beginnende oplossers. No. 768 van H. F. M. van Tulder te Amsterdam. 'hgeznn?ieeit en wint. Oplossingen kunnen B. u worden tot 15 juni a.s. aan Wit begint en wint. Oplossingen van de Eteae' Stevens, Eikenlaan 36, Heem- nummers 767 en 768 kunnen tegelijk in gezonden worden tot 1 juni a.s. Van XT OPLOSSING OPLOSSING No. 4122 van W. J. v. d. Voort van No. 763 van A. van Wingerden Wit 0 ,te Nieuw Vennep. te Delft. 44, 6 en naar: 38, 42, 33. 43, 34, S, 25-20, 14x34, 33-29, 24x42, 18-13, 27x40, Een 13x4, 7x18, 4x35 en wint. stand motiefbewerking in goede Heel aardig slagwerk waarbij een goed eveneen* het niet dat door 29, 42, 3 gebruik gemaakt wordt van de meersiag- Worden T„ Bewonnen stand bereikt kon regel. De slotstand bevredigt maar matig, ammer! er zit geen leven meer in! IIIIIIHHIIIIIIIIIIIIIII Het partjjspel. IllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMUI ifiecfPafn"ife,led®n speelde Uw redac- randstukken en mist het centrum terwijl jtampioenschan ?naif, <?m het Plaatselijke hij bovendien nog temponadeel heeft, hij ,e laatste nlrtS ,sse en moest in zal dan ook alle krachten moeten in jagen de zeer „S-im zwart uitkomen spaniien om zich te verdedigen. 25. 46-41 9e Witspeler hea o Crack J' B' Stuiter. 9-13; 26. 37-32 7-12; 27. 41-37 4-9; 28. de titel te heh=ifan remise genoeg om 38-33 14-19; 29. 43-38 6-11; 30. 47-41 12-18; fPening tot trachtte in de wit durft het centrum niet te bezetten Veel remisekanm- komen, hetgeen door de achterstand in tempi. 31. 41-36 deze poging ledt Zwart weerde 8-12; 32. 37-31 1-6; 33. 31-26 2-8; 34. 42-37 döch Wit verdertrJ^ aF, ln het Voordeel 12-17; 35. 27-21 16x27; 36. 32x12 8x17; bij kreeg op tlid pr„„? ?Ich sterk en ver- analyse bleek dat 18x7 beter geweest T-. Puntenverdeling. zou zijn, men onderzoeke dit maar eens. r volgt de interessant» 37- 37-32 17"21: 33- 26*17 11x22; 39. 32-27 1. 34-29 19-23- 2 22x31; 40. 36x27 3-8; zwart had berekend 10-14; 4, 50.44 s.jn. c „l i19' 3- 44-39 dat hij nu door 6-11-17 enz. tot aanzien- Oo,4 19x30; 7. 34x2s'ia 'in J .„20x29; 6- lilk voordeel zou komen doch nu bleek 34-30 15-20- 10 aq iR'JÏ* 40-34 10-14; dat wit met 48-42-37 voldoende afweer mch tot flankspél wii »4: 318 wit nu had. 41. 48-42 8-12; 42. 42-37 6-11; 43. 33-29 moeten spelem wfJ ga2n zal hii 38-32 23-29belet 33-28 terwijl ook 25-20 Volgt en de zwarte 24x33 enz. verhinderd is. 44. 37-31 29x38; 45 32x43 öankspe] is ideaal ll ^e^gi?g te8en 12-17; 46. 43-38 11-16; 47. 38-32 19-23; 48. 33x24 23-28 32x23 18x20- 11 12' 31-26 23-29: 49- 49-43 17-12; 50. 43-38 22x31; zie vonge 0pm. 15 4* IA ,o ,3 20-2451- 26x37 18-22: 52. 37-31 13-18; 53. 39-33 10.90. 0o ó.iil °ox'' 00 19-23! wit heeft'nu ppn"^a^3x34'i ?4, 2?1®®- 59' n't 18"22; 60- 7-2 14-19; 61. t nu een paar zwakke 2x33 28x39; 62. 38-33 39x28; remise. overtreffen. De misère begon al toen de data vervroegd moesten worden, omdat, na drie maanden „twijfelen" het Ministerie van Verkeer en Water staat geen toestemming gaf voor etap pes tijdens de Pinksterdagen. De Duit se en de Italiaanse ploeg moesten voor de nieuwe data bedanken. Met een Deense ploeg kwam men ook niet tot overeenstemming wegens de te grote financiële garanties die deze vroeg. De enige buitenlandse ploeg is nu de Belgische met als ploegleider René Janssens met als ploegleider Belgische kampioen op de weg 1962, Julien Stevens. Voorlopig zullen de volgende week vrijdag achtenveertig renners op het Rembrandtsplein in Amsterdam op ceremoniële wijze worden „wegge schoten". Achtenveertig amateurs verdeelt over acht ploegen. Dit jaar doen geen onafhankelijken mee, dit volgens een nieuwe bepaling van de Koninklijke Nederlandse Wielren U- nie. Wel proberen de organisatoren nog de nodige faciliteiten te krijgen om twaalf coureurs, als individuelen te laten meerijden. Materiaal is daar reeds voor beschikbaar. Onder de renners die zeker van start gaan noemen wij de Nederland se kampioen 1962 Cor Schuuring, ver der Cornelisse, Oudkerk, Paul, Rij kers, Den Hartog, Van Aert, Leo van Dongen, Van der Kloot, Visser, Van Espen en Karstens. De eerste vijf rij den allen in de ploeg van Piet van Heusden, die daardoor ongetwijfeld fa voriet is voor het ploegenklassement. Een aparte vermelding verdient de ploeg van de debuterende ploegleider Dik Groenewegen, oud-stayerkampioen en bestuurslid van Olympia, die zes jonge, veelbelovende renners uit zijn club rond zich verzameld heeft, waar onder Henk Koopmans en Balvert. Bij het doornemen van de renners- lijst valt het op dat enkele jonge krachten die in dit voorseizoen in de klassiekers hun kunnen hebben ge toond op het appel ontbreken en dat ook geen enkele Limburger van de partij is. Volgens de organisatoren is dit te wijten aan het gebrek aan in teresse bij de sponsors. De KNWU heeft deze renners o.a. Vleesman, Van Vleuten, Zomer en Broekmans echter Ingeschreven voor enkele wedstrijden in het buitenland. AMSTERDAM, 18 mei De volgen de ploegen zullen aan Olympia's Toer door Nederland 1963 deelnemen: Ploeg Van Heusen: J. Oudkerk, M. Paul, H. Cornelisse, A. Rjjkers, C. Schuuring en A. van Kemenade. Ploeg Polynorm: P. van Dijk, G. de Wit, A. den Hartog, J. Pieterse, J. Boog en P. Buuts. Ploeg Simons: A. van Aert, L. van D.ongen, C. Haest, J. v.d. Kloot, H. de Jong, en M. de Jong. Pleg Janssens België: J. Stevens, M. v.d. Bossche, J. Dries, W. Heyns, A. v.d. Vloet en J. Boons. Ploeg A. Ammerlaan: W. Sohuling, H. van Gent, J. Mesters, W. Riksma, J. van Pelt en J. Stolk. Ploeg Groenewegen; H. Koopmans, M. Sachs, R. Balvert, H. Pels, W. Kerkwijk en L. Althuizen. Ploeg Peters: C. Visser, G. Grab- benbos, W. de Jager, H. Peters C. van Espen en J. Schouten. Poeg Snijder: J. Fransen, H. Schou ten, J. Linders, G. Karstens, B. Sola- ro en P. Verwey. LONDEN, 17 mei (UPI) Koning Boudewijn der Belgen en koningin Fa- bialo hebben hun statiebezoek aan En geland vandaag beëindigd. Vanmorgen namen de Belgische be zoekers op Buckingham Palace af scheid van koningin Elizabeth en prins Philip, van wie zij de gasten zijn ge weest. Zij gaven gisteravond op de Belgische ambassade een diner voor de Britse koningin, prins Philip en andere le den van het Britse koningshuis. (Van onze volleybalmedewerker) AMSTERDAM, 18 mei AMVJ heeft gisteren na 'n zege met 3-0 op het Haagse DES het landskampioenschap in de volleybalcompetitie veroverd. Reeds vanaf het begin was het duide lijk dat de Hagenaars niet die wils kracht en vechtlust konden opbrengen, die nodig waren om AMVJ van een overwinning af te houden. Goed star tend en voor iedere bal vechtend kwam AMVJ snel op 6-1 en moest DES de eerste time out aanvragen Overleggen hielp echter niet, want AMVJ, samengesteld uit Jansen, Goed hals, Korsloot, Degenkamp, Hoeboer en Van Wijnen, speelde zo overtuigend dat iedere poging tot verweer in de kiem werd gesmoord. Hevig teleurge steld bereikte DES dan ook het einde van de eerste set met 15-8. Ook daarna bleef AMVJ onbetwist de sterkste. De tweede set werd met 15-5 en de derde met 15-13 gewonnen. Ongeveer duizend bezoekers zagen weliswaar geen spannende, maa toch een aantrekkelijke wedstrijd, die boven dien aantoonde, dat het vaderlandse vol leybal zich nog steeds in stijgende lijn begeeft. AMSTERDAM, 18 mei Juist nu de KNWU plannen heeft uitgewerkt om met het oog op de Olympische Spelen in Tokio en de strijd om de wereldkampioenschappen 1965, die zeer waarschijnlijk in Nederland wordt gehouden, de baansport te activeren heeft Arie van Vliet wegens te drukke werkzaamheden bedankt als trainer van de baanploeg. Als mogelijke opvolger van Van Vliet wordt nu Jan Derksen genoemd, die zelf nog actief renner is. Wel heeft Van Vliet zich bereid verklaard bij de komende wedstrijden om de wereld kampioenschappen in België de leiding van de ploeg alsnog op zich te nemen. SCHEVENINGEN, 19 mei. Jetten en Horbach, de hoogstgeplaatsten in de competitie om het Nederlands kampioen schap betrouwbaarheidsritten van de K.N.A.C., hebben de 12e Scheveningen- Luxemburg-Scheveningen-rit van het district Den Haag en omgeving van de RAC-WEST gewonnen. De combinatie uit Boxmeer eindigde de rit van 342.76 wedstrijdpunten, het laagste aantal. Algemeen winnaar van de sportklasse was de combinatie H. E. Ollandir. R. C. Ollond (Amserdam/Rheden) met 370.76 wedstrijdpunten. De officieuze uitslag van deze 12e SLS-rit, die donderdag en vrijdag werd gehouden, luidt: (Advertentie) LEICESTER, 16 mei Hebben de supporters zich boos gemaakt omdat de filmsterren Liz Taylor en Richard Bur ton voor de Cup Final zijn uitgenodigd, voorzitter Sydney Needman van Lei- cester een van de finalisten heeft zich geërgerd aan de zwarte handel. Need man vertelde van een schroothandelaar. die voor het raam van zijn zaak de volgende mededeling had aangeplakt: „Een plaats voor de Cup Final voor een hundred weight (50.8 kilo) koper. Vijf tig stuks beschikbaar". De schroothan delaar weigert te vertellen hoe hij aan de kaartjes komt. „Ik doe samen met mijn compagnon. We maken een aardige winst," zei hij. Het Braziliaanse voetbal :lftal heeft vrijdag in Kairo een bescheiden over* winning met 1-0 behaald op Egypte. HAARLEM, 18 mei Haarlem zal zondag bij LONGA geducht op zijn tellen moeten passen. De Tilburgers zijn de laatste weken verrassend goed op dreef en omdat Haarlem zijn oude vorm heeft verloren, is het nog lang niet zeker dat de roodbroeken zich van de recente nederlaag tegen RCH zullen herstellen. EDO won tweemaal achter elkaar, hetgeen er op duidt dat de Haarlemmers er niets voor voelen om op de onderste plaats van de ranglijst te eindigen. Met een thuiswedstrijd tegen DFC in het vooruitzicht, zal het voor EDO niet meevallen voor de derde keer in successie zege vierend naar voren te treden. RCH heeft een vrije zondag. In 2A treedt VSV aan tegen AGOVV, dat sinds 18 november geen nederlaag meer heeft geleden. Wjj geloven niet dat VSV het in Apeldoorn zal kunnen bolwerken. Voorts wordt gespeeld StormvogelsZwolse Boys, een wedstrijd waarin niets meer op het spel staat. Bij de amateurs worden de return- wedstrijden afgewerkt van zondag j.l. H'PC heeft in de ontmoeting bi) de Spartaan geen enkel belang meer, zo dat het treffen in de hoofdstad voor de Haarlemmers louter een formaliteit is. Heel wat meer op het spel staat in de wedstrijden voor de tweede klassers uit deze omgeving. Zo gaat HBC bij RKAVIC op bezoek, een wedstrijd die de Heemstedenaren na het goede resultaat in de thuismatch niet hoe ven te verliezen. Belangrijk is ook de ontmoeting Ripperda-TYBB, waarin twee ploe gen ten strijde trekken die gevaar VELDHOVEN, 18 mei Een toppres tatie van Henk Scholte op de tweede dag van de nationale titelstrijd biljar ten 47 1: een nieuw Nederlands record. Gisteren konden wij al voorspellen, dat er hier in Veldhoven biljarthistorie zou worden geschreven. De hoogste serie van 198 is nog niet overtroffen, maar Scholte heeft tegen de arme Ligthart een partij in zes beurten voltooid en daarmee een eind gemaakt aan het lange tijd ongenaakbare partijmoyenne van 42.75. Hij houdt er bovendien ern stig rekening mee het record algemeen gemiddelde (19.82 te verbeteren, hoe wel dat zondagmiddag pas kan gebeu ren en Scholte daarbij in het vaarwa ter kan worden gezeten door Wijnen. Beide matadoren hebben zich zonder verliespunten knap gehandhaafd, maar voor Wijnen is het duel met Van Leur een „narrow escape" geworden, waar mee meer beurten gepaard gingen dan Van een bevriende relatie en lezer van ons blad, hoorden wij de volgende geschiedenis. Onze vriend had meegespeeld in een vriendschappelijk wedstrijdje, georga niseerd in het hotel van een badplaats in Nederland. Hij werd gekoppeld aan een willekeurige partner en vol goe de moed toog men aan het bridgen. Na een uurtje spelen kreeg de partner een 4 schoppenspel te spelen. Hoewel hij het maakte, bleek dat hij tijdens het spelen verzaakt had en de tegenpartij echte sterke wedstrijd- bridgers eisten de reglementaire straf van 2 slagen op. Toen werd die partner vreselijk boos, beweerde, dat de verzaking er niks toe deed en dat „dit geen manier van doen was". De wedstrijdleider moest de ge moederen tot bedaren brengen en nam de verkeerde (Red.) beslissing, net spel te willen laten overspelen. Dat nam de tegenpartij echter niet en de stemming werd er niet beter op. Onze vriend stelde voor, toch maar met 2 down genoegen te nemen, doch daarvan wilde zijn partner niet weten, tenslotte besloot de wedstrijdleider, dat beide paren een „middenscore" zou den krpgen en daarna ging men, als bridgevuanden, uiteen. Onze mening werd gevraagd en wij vinden dit een zaak van open baar bridgebelang. De partner van onze vriend had volkomen o n g e - 1 ij k. Als men fouten maakt, onge acht of dat bij het normale spel is, of een kwestie van zondigen tegen de spelregels, dan moet men de straf aanvaarden. Dit is een sportie- v e plicht. Als men die niet na komt, handelt men als een klein jongetje, dat met alle geweld z'n zin wil hebben die niet krijgt en dan gaat jengelen. Het geval is boven- dient bijzonder onaangenaam voor te genpartij en wedstrijdleider. Als die tegenpartij verzaakt had, zou deze als goede ervaren wedstrijdspeler zeker de straf van 2 slagen min der op zich genomen hebben. Waar om zou men dan privileges moeten geven aan de tegenpartij die ver zaakt? De moeilijkheid zit 'm in het feit, dat vele bridgers helemaal niet met de spelregels op de hoogte zijn en alleen maar wat van het gewone tafel spel afweten. Het is eigenlijk vreemd, dat deze spelers zich, als zij aan een wedstrijd gaan deelnemen, zich niet aan de regels onderwerpen en er, na overtreding der spelregels, een eigen mening op nahouden. De wedstrijdleider had natuurlijk nooit de beslissing mogen nemen het spel te laten overspelen. Een fout is een fout, en als men de straf op»een bridgefout niet accepteren wil, moet men niet aan bridgewedstrijden deel nemen, doch thuis blijven en spelen met mensen, die men wèl de eigen voorschriften kan opleggen. In dit verband is het nog aardig op te merken, dat er een groot verschil bestaat tussen de Nederlandse opvat tingen en b.v. de Engelse. In Enge land is men beledigd, als men de spel regels niet zou willen toepassen. Als u daar tegen een tegenpartij zou zeg gen: „U hebt wel verzaakt, doch ik straf niet", dan krijgt u woorden met twee personen. Ten eerste met uw te genstander, die niet als kleine jongen behandeld wil worden, en ten twee de met uw partner, die u zal vragen waaraan u het recht ontleent om ook over zijn belangen te beschikken! Daar zijn we hier nog ver van af de ge middelde Nederlandse bridger, pro beert als regel onder de bridgewetten uit te komen als het hem beter uitkomt. En dat geeft véél meer moeilijkhe den, dan wanneer iedereen zich maar heel gewoon aan die eenvoudige spel regels hield. de titelhouder zich feitelijk kon veroor loven. Dikwijls raakt Scholte in de slotfase van een partij bevangen door de „vrees" een record te kunnen grijpen. Hij heeft niet zelden op de drempel gestaan van een sensationele prestatie om dan plot seling een schok van de hersens naar de vingers te voelen die de concentratie werred verstoorde en het ritme van de serie deed schokken. Daarvan was ook nu weer sprake in de machtige aanval op het dertien jaar geleden door de „maestro" Piet van de Pol in de anna len geschoven record van 300 carambo les in zeven beurten. Maar de zenuwen kregen pas de overhand, toen Scholte nog slechts een handvol caramboles moest vergaren om het verlossende doel te bereiken. Doordat hij met stevi ge, maar niet ontzagwekkende produktie aangepakt, stond hij na vijf beurten op 147, ogenschijnlijk kansloos voor een recordverbetering. Wat daarna gebeur de veroorzaakte nog geen opwinding, omdat elke deskundige toeschouwer zich terdege realiseerde, dat in het 47 1 met zijn „onmogelijke" masquées en talloze hinderlagen een reeks op de meest onverwachte momenten pleegt af te breken. De slechte finisher Scholte wist dit ook en misschien juist daardoor ma noeuvreerde hij met een ogenlofelijke securiteit, zo compact mogelijk aan de kop van de tafel en de lange rappèl vermijdend, wanneer dit maar even kon. Hij piekerde zelf nauwelijks over een slotserie van 153, noodzakelijk voor het hoogste nationale partijgemiddelde, hij volstond voorlopig met de ballen te dirigeren, niet speels, evenmin gefor ceerd, wel met grote vakkennis en ar tisticiteit. Het ogenblik kwam nochtans, waarop de Eindhovense vechtjas, die enkele we ken geleden nog vier vrije partijen van 500 caramboles in één beurt uitmaak te, de rijke buit begon te ruiken. Hij was omstreeks vijftig punten van de eindstreep verwijderd. Nóg kon er van alles gebeuren, dat de droom in één klap zou vernietigen, maar met tintelende vingers, die pas zeven caramboles voor het einde de greep op het ivoor ver loren, balanceerde Scholte verder op het slappe koord. Zijn ogen fixeerden de matglanzende kogels, zijn keutop streel de en ranselde, amortiseerde en priem de door het hart van de speelbal en de positie bleef steeds gunstig. De belo ning voor zoveel wilskracht en tech nisch meesterschap i sal in de boeken vastgelegd. Het was het zenvede natio nale record voor Scholte; hij bezat reeds het partijgemiddelde in het 712 samen met Van de Pol (300 in vier beurten), de hoogste serie 471 (198) en vier libre-records500 serie, 500 partij moyenne, 997 geprolongeerde serie en 184.21 algemeen gemiddelde. Dat Wijnen tegen Van Leur een lang durige „black out" had, betekende voor de vele supporters uit Oss, de woonplaats van beiden, een ontgooche ling. De vrienden waren voortreffe lijk voorbereid op dit kampioenschap vol beproevingen en rekenden erop te gen elkaar een gave partij te spelen met Wijnen traditiegetrouw in de hoofd rol en Van Leur gretig „bouwend" aan zijn niet zo beste gemiddelde. Maar het plan klopte niet. De plaatsgenoten ken den eikaars sterke en zwakke plek ken misschien te goed. Een „martelpartij", een nek-aan- ivek race in het 47 1, zoals die tussen Wgnen en Van Leur, kan alleen door lopen voor de twee onderste plaat sen. TYBB veroverde uit zijn drie laatste partijen zes punten, terwijl Ripperda al zeven wedstrijden zon der overwinning zit. Wij durven TYBB daarom de beste kansen te geven. Zandvoort treedt als gastheer op van Aalsmeer, waarvan zondag met 1-0 verloren werd. Het zou ons niet verbazen wanneer ditmaal het resultaat andersom uitvalt. Schoten heeft bij WA niets te winnen of te verliezen. In de derde klas mag Foreholte t.a. v. zijn kansen voor de kopgroep geen punt meer verspelen. De Voorhouters ontmoeten in SJC echter een tegen stander, die tegen het gevreesde de gradatiespook strijdt. Uiteenlopende belangen staan dus op het spel, waar bij de kans aanwezig is dat het hier andermaal op een puntenverdeling uit draait. Ook Lisse heeft de punten met het oog op de dreiging van de twee onder ste plaatsen broodnodig. Uit de laat ste zes matches veroverden de bollen streekbewoners slechts één mager pun tje, hetgeen toch wel geeft te denken. Zondag komt RKAW op bezoek, waar van in de eerste partij op het kantje (Advertentie) De piano voor moderne mensen. Vraag het Kuhte-boekje met aüe modellen» Klassiek Modern Grote Markt 8, Haarlem, tal. 31338 Amsterdam Rotterdam Hilversum Kampen Goes een hoge serie gered worden. Dat leek voor Wijnen mogelijk in de zestiende beurt, nadat hij had gezwoegd tegen de onmacht, die hem juist in het se- riespel parten speelde en tegen de dreiging van een nederlaag. In die 16e beurt beet Wijnen even de tanden op elkaar en graaide ver stoord een snelle 61 bijeen. Hij kwam daardoor op 206, terwijl Van Leur op de loer lag met 190. De ontknoping liet nog zes beurten op zich wachten. Ter wijl zijn rivaal op 265 was gekomen, put te Wijnen op de bodem van zijn arse naal om met een slotreeks van 85 een pijnlijke nederlaag te ontlopen. Het was overigens een van de fraaiste demon straties 47 1, straf a la ligne en bijkans zonder moeite bijeengegaard. „Ik had de partij gewonnen als het maar geen wedstrijd was geweest", verzcuhtte Van Leur bedroefd. „Ik kon niet wegko men". Behalve Scholte en in iets mindere mate Wijnen heeft ook Flip Beekman gisteren voortreffelijk gewerkt. Het lot wilde, dat hij 's middags tegen Kemp een zware inzinking moest verwerken om dan, met Ligthart als tegenstander, in de hoogste versnelling op een prach tige triomf in negen beurten af te gaan. De bescheiden Amsterdammer, die al zo vaak tegen de stroom in heeft ge worsteld, etaleerde in de vierde beurt zijn rijke spelinzicht, zonder dat hij dit keer aan eigen kunnen twijfelde. Zijn serie van 136 kon in schoonheid wedijveren met de pronkjuwelen uit de carrières van Wijnen en Scholte, en werd zelf van de 30ste tot de 80ste carambole praktisch volledig geschraagd door de pure rappèl, die in dit eenstootskader nu eenmaal een surplus aan stootgevoe- ligheid vereist. Van Leur 300 13 83 23.07 Van Nijnatten 247 13 56 19.00 Beekman 300 24 72 12.50 Kemp 242 24 58 10.08 Jacobs 83 11 38 7.54 Wijnen 300 11 129 27.27 Scholte 300 6 153 50.00 Ligthart 79 6 31 13.16 Ligthart 94 9 54 10.44 Beekman 300 9 136 33.33 Kemp 300 22 85 13.63 Van Nijnatten 226 22 57 10.27 Scholte 300 16 71 18.75 Jacobs 107 16 26 6.68 Wijnen 300 22 85 13.63 Van Leur 265 22 65 12.04 Stand na twee dagen: 1. Scholte 8 153 27.27 2. Wijnen 8 129 20.68 3. Beekman 6 136 16.90 4. Van Nijnatten 4 96 13.24 5. Van Leur 4 83 12.33 6. Kemp 2 85 9.56 7. Ligthart 0 65 9.17 8. Jacobs 0 62 8.05 BEN DE GRAAF af met 2-1 werd verloren. Zullen wjj het ditmaal op een revanche houden, Lissenaren? Hillegom moet zijn kam pioenskans verdedigen tegen het laag geklasseerde Wassenaar, een wedstrijd waarin de thuisclub favoriet is Bij de vierde klassers komt Reno- va tegen EHS na de 0-0 van zon dag j.l. als een gewaarschuwde ploeg in het veld. De zwart-witten, die zich geen misstap meer kunnen veroorloven, zullen ditmaal de volle dige winst moeten behalen. Het uit geschakelde Onze Gezellen krijgt ETO te gast. Wij hebben er zo'n idee van dat de Hoofddorpers het aan de Vergierdeweg niet gemakkelijk zul len krijgen. NAS is in theorie nog niet helemaal veilig, maar wanneer in Halfweg van Bloemendaal wordt gewonnen is er geen vuiltje meer aan de lucht. Hekkesluiter THB klampt zich aan de laatste strohalm vast. In de wedstrijd bij de Hoofd dorp Boys durven wij de Haarlem mers wel een kansje te geven. In West n wordt het gedrang aan de kop van de ranglijst elke week gro ter. I>e fraaie voorsprong van Van Nis pen werd door drie nederlagen in de laatste vier wedstrijden geheel teniet gedaan en het is maar de vraag, of de Zilkenaren tegen de van alle kanten aanstormende concurrenten nog vol doende afweer kunnen bieden. Op be zoek bij Tonegido dat op eigen veld slechts één nederlaag leed komt Van Nispen wel voor een heel zware taak te staan. Wij wensen de Zilker- club alle succes toe. Warmunda, ten slotte, zal bij ZLC vermoedelijk op te zware tegenstand stuiten. ALKMAAR, 18 mei Voor de zon dagmiddag in Alkmaar te houden dra verijen luiden onze prognoses: Roosprijs, 1780 m.: Alie Belwin, Arie, Alarik. Anjerprijs, 1780 m.: Bretteur P. Boyke Dear, Barry Williams. Papaverprijs I, 2040 m.: Avondvalk S, Zwoegertje V, Zoon van Ju Ju. Papaverprijs H, 2040 m.: Blido, Aero lite B, Zwentibold. Amateur Kampioenschap I, 2020 m.: Yon Brewer, Zorro d'Aster, Zoagli T.L. Margrietprijs, 2020 m.: Xeres, Young Momenal, X Straal W. Madeliefje-prijs, 2360 m.: Quicksilver S, Victor Emanuel, X Tello. Zoonebloemprijsl, 2040 m.: Allegonda'a Juweel, Ziganita, Anaconda. Zonnebloemprijs H, 2040 m: Zilla, Zin- gly Sister, Zoranus Axkit. Lelieprijs, 2040 m.: Zarolina G, Y. Nrton, Xenon. (Van onze honkbalmedewerker) AMSTERDAM, 18 mei Het inter landseizoen van de honkballers start op Hemelvaartsdag met een uitwed strijd tegen België. In Antwerpen treedt het Nederlands negental a.s. donderdagmiddag half vier aan tegen de Belgische nationale formatie. Aan deze wedstrijd gaat een ontmoeting tussen beide landen voor jeugdspe lers van zestien tot en met achttien jaar vooraf (aanvang 1 uur). Het Nederlands negental is als volgt samengesteld: werpers: Herman Beid- schat (EHS), Rudi Dom (Storks), Rob Hoffmann (HCAW), Jan Smidt (HHC) en Ton Temeuzen (EDO)achtervan gers: Wim Crouwel (OWO) en Rickey Kersout (UW); eerste honk: Boude wijn Maat (Sparta) en Simon Arrindell (Sparta); tweede honk: Henk Keule- mans (Schoten); derde honk: Han Ur- banus (OWO); korte stop: Leo Kops (EHS); buitenvelders: Ben Tromp (EHS), Henk Talens (HHC), Teun de Groot (Schoten), Ruben Leyssner (UW) Hamilton Richardson (Sparta) en Al- dreck Victorio (UW). Voor de Nederlandse jeugdploeg ko men de volgende spelers in het veld: werpers: Harry v.d. Berg (Sparta), Peter Hendriks (Ajax) en Piet Ferwer- da WGA)achtervangers: Kees Kruy- er (Schoten) en Rob Rijnders (UW); eerste honk: Jan van Ewijk (UW); tweede honk: Robert Maat (HCK); der de honk: Ricky Rutgers (OWO); korte stop: Ton Pols (Schoten); buitenvelders: Martin Moliman (HCK) en Wim v.d. Ster (UW). Een derde buitenvelder zal nog worden aangewezen. ROME, 18 mei De Italiaan Gra- ziano Mancinelli is Europees kampioen der springruiters geworden. Met zijn paard Rocketta won hij het laatste onderdeel van dit kampioenschap en verdrong daarmee de na twee num mers leidende Duitse ex-kampioen Schöckemühle van de eerste plaats. De Engelsman Smith werd derde. De Oostduitser Ampler heeft de acht ste etappe van de wielerwedstrijd Praag-Warschau-Berlijn gewonnen. De Jong werd achtste. In het toernooi om de internationale tenniskampioenschappen van FranJaijk hebben Eva de Jong en Jenny Ridder- hof met 1-6, 2-6 verloren van Ann Jo nes Haydon-Renee Schuurman.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11