Oppositie van P.v.cLA. faalde Sociaal commentaar REÜNIE VAN DE „TACHTIGERS" VAN DE KAAP Over Albatrossen, Mullemukken en Kaapse Duiven Y ft m m H 0 E Trek er eens uit D Vakverenigingen komen met een sociaal program van actie Parijs dwingt Panam en TWA tot verhoging van prijzen Militairen naar Lourdes 't Woonhuys AMSTERDAMSCHE BANK 150 veteranen Zilte mijmeringen Te kijk en te koop K NEDERLAND NAAR FILMFESTIVALS Vlaggen op zondag 5 mei verantwoord PERSOONLIJKE LENINGEN EVEN AANDACHT VOOR Handel r ZATERDAG 18 MEI 1963 PAGINA 7 ENGELSE AXMINSTER KARPETTEN in onze etalage Leidsestraat KLASSIEKE DESSINS 230 x 3.20 m f 350.- den worden verstrekt door de financieringsmaatschappij MAHUKO N.V. in alle kantoren van de RFPIIBLiKOSTHRREICH y™ p?st:ip Koolzaad ia ho»»- Strand in Essen Arresleden Wandelen Heuvelrug „FestwocherT Spanje Waarom? (Van een medewerker) Het is niet te verwonderen, dat de P.v.d.A. een politieke schrobbe ring van de kiezers heeft gekre- gen. Als men vier jaar lang wjna niet anders weet te doen dan maar te blijven herhalen, dat er door net kabinet-De Quay geen beleid werd gevoerd, dat behaalde goede resulta ten alleen door geluk en stom toeval werden bereikt, wanneer dan tegelij kertijd de kiezers moeten vaststellen bat het nog zo slecht niet gaat met de loonsverhoging, met de sociale zeker- heid, met de arbeidstijdverkorting, dan mag het toch niet verbazen bat geloof en vertrouwen in oppositio nele verklaringen en beweringen ern stig worden geschokt. Maar op een ver ken rlVan zetels had niemand gere- Pe oppositie was weliswaar slecht nftefuf maar tenslotte kwam die op- vrtA toch van een PartU- die zich voor '5g zeer constructief opstelde en die soms ook niet schroomde verant woordelijkheid te aanvaarden voor maatregelen, die niet populair waren. ~'t is nu eenmaal bij het diagen van regeringsverantwoordelijkheid onont koombaar. Een niet altijd alles begrij pend publiek, om het maar heel zacht Je zeggen, reageert daar dan soms op met wijziging van partijkeuze. De bes- oplossing kan dan zijn een zelfon derzoek en bij gebleken juistheid van net eigen standpunt: consequent door zetten en dus verantwoordelijkheid blij- Jfen dragen. Doet men dat bewust niet, Joals de P.v.d.A. in '59, maar kiest men voor het gaan in de oppositie, dan •boet die keuze betekenen het ontwik kelen van een visie, welke in kwali teit uitgaat boven de visie van de aan zet bewind zijnde partijen. En juist het Ontbreken van die visie heeft zich bij be P.v.d.A. gewroken. Er valt uiteraard nog niet te voor- gPellen of de P.v.d.A. nu heel erg haar Oest zal gaan doen om weer rege ringspartner te worden. Met name de EVp heeft een nieuw samengaan na ye verkiezingen beslist niet afgewezen, «et is dus een kwestie van afwachten Het is niet onze taak om in deze "ubriek op de politieke kant van de Zaak verder in te gaan. Wel willen we *r onze grote voldoening over uitspre ken, dat heel in het bijzonder in de Srote en middelgrote steden kennelijk ook de katholieke arbeiders hun ver trouwen in het gevoerde beleid hebben Uitgesproken. Het stemmenverlies dat de KVP in het zuiden van hqt land leed, noopt tot bezinning op meerdere punten. Vooral de behartiging Van de belangen der agrariërs zal meer planmatig en programmatisch moeter geschieden dan kennelijk tot tu toe bet geval was. Wanneer we so ciale politiek zien als een streven naar harmonisatie dan past daarin kwalijk een landbouwbeleid dat zó uitgebreid over heel het land onlustgevoelens bij onze agrarische bevolking oproept. Wat ons uiteraard meer in het bijzonder in teresseert is de vraag of en hoe de Uitslag van deze verkiezingen van gun stige invloed zal zijn op de andere ter reinen van de sociale politiek. We aar zelen geen ogenblik deze vraag be vestigend te beantwoorden. Noemden We hierboven al een duidelijker land bouwpolitiek als een wezenlijk deel van de sociale politiek, in nog sterker mate geldt zulks voor de volkswoningbouw. Zonder aan te dringen op al te veel gedetailleerde regelingen bij het begin van deze nieuwe ,,vierjaarse" menen toch dat vooral voor beide boven genoemde punten duidelijker afspraken 'Ussen regering en Kamer dienen te Jvorder. gemaakt dan in '59, toen er al 1® veel in het vage werd gehouden, voor de overige terreinen van de so- Clale politiek lijkt het interessant te mtenderen op een merkwaardige ont wikkeling, welke zich aan het voltrek- Ken is in de sector van de sociale or ganisaties. In een van zijn open brie- Ven in het Vrije Volk (Vondelings brie- Venbus) heeft prof. Vondeling de kwes- Jie behandeld van de verhouding tus- *en NVV en P.v.d.A. Hij stelde daarbij dat er geen wederzijdse formele bin- ?mgen zouden bestaan. Hij kan wel formeel gelijk hebben, maar het is 'och algemeen bekend dat P v.d.A. en JJvV zich in de afgelopen vier jaar Raktisch als een politieke tweeling nebben gedragen. Wanneer de stelling van prof. Vondeling niet alleen for meel maar ook materieel een feit zon «aan worden, zouden we dit een .winstpunt achten. Wjj vinden de situa- 'e in he katholieke kamp nog altijd ,.en ze er gelukkige. KAB en KVP jaan vrij, naast en desnoods tegen- Ver elkaar. Ondanks de zeer sterke banden /tussen P.v.d.A. en NVV groeide er vooral het laatste jaar een ifsteeds betere verhouding tussen £AB en NVV. Wederzijds hecht men merkbaar aan die goede verhouding en wederzijds blijkt men zo nodig van ge- n en nemen te weten. Nu deelde aatssecretaris drs. Schmelzer blijkens Perspublikatie, in een verkiezings- eae te Roermond mede, dat, na de yprklezingen, van KAB-, NVV-, CNy- ,uue een sociaal program van actie f Worden gepubliceerd en eventueel (Advertentie) aangeboden aan de nieuwe kabinets formateur. Wij hadden daar ook iets van gehoord maar wensten uiteraard het verlangen te eerbiedigen zulk een belangrijke zaak buiten de politieke sfeer te houden. De heer Maenen, oud hoofdbestuurder van de landelijke KAB, vulde deze mededeling aan met de constatering dat inmiddels het Christelijk Nationaal Vakverbond reeds met een eigen sociaal werkprogram was gekomen. Nu zien we dus het op vallend verschijnsel dat in de politieke sfeer dr. De Kort pleit voor een sa mengaan van de wetenschappelijke bu reaus van de KVP en de christelijke groeperingen terwijl in de sociale sec tor de wetenschapsmannen van katho lieken en van socialistische huize be hoorlijk blijken te kunnen samenwer ken maar juist de christeljjk-sociale groepering afstand neemt van de ka tholieke. Zoiets is zeer moeilijk te be grijpen. Zijn we evenwel consequent in onze wens om sociale en politieke ver antwoordelijkheden op een juiste wijze geseheiden te houden, dan mag deze situatie in de sociale sector ook niet van invloed zijn op de politieke ver houdingen. Wanneer we denken aan de vele en belangrijke zaken op het ter rein van de sociale politiek in engere zin, welke in de komende vier jaar om een oplossing vragen, dan hopen wij vanzelfsprekend dat zowel in de soci ale als in de politieke sector de voor- uitstrevenden elkaar in goede harmo nie zullen ontmoeten. Dat kan de rust en de welvaart van ons land slechts ten goede komen. (Advertentie) Interieurs met sfeer en warmte lEIDSESTRAAT 73-75 - PRINSENGRACHT 709-713 - AMSTERDAM LID NEVIS DEN HAAG, 18 mei Aan het film festival te Melbourne, Sydney en Ade laide dat op 31 mei en 1 juni zal wor den gehouden, zal Nederland deelnemen met „Faja Lobbi" van Herman van der Horst, „De werkelijkheid van Karei Ap pel" van Jan Vrijman en „Zoo" van Bert Haanstra. De Nederlandse inzen ding bij het filmfestival in San Sebas tian (7 tot 16 juni) is „Bestemming toe komst" van Jan Schefer en „Zeilen" van Hattum Hoving. Naar het filmfes tival te Berlijn (21 juni tot 2 juli) zal Nederland inzenden ,,'t Was een vreem deling zeker" van Theo van Haren No- man en „Bouwspelement" van Charles Huguenot van der Linden. Van 7 tot 21 juli wordt in Moskou een filmfestival gehouden. Hieraan neemt Nederland deel met „De Overval" van Paul Rotha- Kees Brusse en bij het op 27 en 28 juli in Locarno te houden filmfestival is de Nederlandse inzending „Aqua dl Ro ma" van Boud Smit. 7 BELEGGING van kas- en geldmiddelen op termijn. fmm Interess. mogelijkheden U i I met 100% waarborg. I U Rentevergoeding tot 7% per jaar. tr™!en,.?m inlichtingen worden strikt ver- van yi6 behandeld door: M. A. C. Pruys «tra °eI Hoeven, Bedrijfsadviseur, Scholten- dat 25. Leiden. Teief. (01710) 23797. thei~hÖKiHAAP' -18 mei Zondag 5 Zint» v, de rijksdiensten op aanwjj- Öat Yan de regering gevlagd. Een feit, tjp. ije volksvertegenwoordiger Aan- Vm„V e.ede"Kamerlid voor de Anti Re- trokken8^6»^1"^ zich 20 heeft aan?e" Vra JSi Y op 10 mei schriftelijke IMin.otl eeft. gesteld aan de regering. C nn'P,ref-ïm De Quay antwoordt jaar nrv* „i hej verantwoord leek dit te steken Nederlandse vlag uit huu'S h?j*e™?sen in het koninklijk Meken van d nf- geven tot het uit" Zondjy „de nationale driekleur, op rSjLVallen' laat de regering de Som? u°P maandag vlaggen, te ^rnron ,et wel eens' dat de daS Maar fn d® v'a? wordt uitgestoken, ak t\xp J 1S zo.wel in de Eerste 8eknmo j Kamer duidelijk naar voren Van da.t ?en waardige herdenking bs*„ bevrijding op zondag aanvaard- werd geacht. (Advertentie) In Parijs vond van 11 mei tot 8 juni 1863 de eerste inter nationale conferentie .administratie plaats met het doel te komen tot nauwere postale samenwer king tussen de diverse landen. Vóór 1863 was het postverkeer tussen de staten onderling onderworpen aan ver schillende wederzijdse overeenkomsten waaraan allerlei belangen ten grondslag lagen; bovendien was er een grote ver scheidenheid in tarieven en gewichtsbe- palingen. Deze werkwijze paste in het midden van de 19de eeuw niet meer in het internationale postverkeer, dat mede door de ontwikkeling van de industrie een sterke uitbreiding onderging. Op initiatief van de directeur der pos terijen van de Ver. Staten vond boven genoemde bijeenkomst plaats; door vijf tien staten alsmede door drie Hanze steden werd er aan deelgenomen. Zi.i vertegenwoordigden tezamen een gebied met 95 pet van het wereldpostverkeer en met circa 400 miljoen inwoners. Hier werd de grondslag gelegd voor een actie, die leidde tot de oprichting van de Al gemene Postverbinding (later Wereld- postvereniging) te Bern in 1874. Het feit dat deze Parijse conferentie een eeuw geleden werd gehouden was aanleiding tot de emissie van herden kingszegels in verscheiden staten. Vorige week kwam zoals bekend ook in ons land een speciale 30 ct. in omloop. In Oostenrijk verscheen de hierboven afgedrukte .3 Sch. met twee postiljons en een postbeambte in uniform, zoals die honderd jaar geleden werden ge dragen. West-Duitsland kwam met een 40 Pf., waarop de wapens voorkomen van de landen die aan die eerste ver gadering deelnamen: op de 1ste rij: Oos tenrijk, België, Costa Rica en Dene marken; 2e rij; Ecuador, Spanje, Ver. Staten, Frankrijk en Engeland; 3e nj: Dat de Ver. Staten de gelegenheid hebben aangegrepen om de initiatief-ne mer tot deze eerste postale bijeenkomst te huldigen, is begrijpelijk. Algemeen wordt erkend dat Montgomery Blair, die van 1861 tot 1864 Postmaster Gene ral was in het kabinet Abraham Lin coln, destijds de beslissende stap zette tot samenwerking van posterijen. De 15 ct. luchtpost die in de V.S. ver scheen, werd dan ook aangekondigd ais Montgomery Blair-herinneringszegel een groot deel van de afbeelding wordt ingenomen door zijn portret, terwijl een reeks brieven wijst naar het punt op de wereldbol waar Parijs is gelegen, de stad waar de eerste besluiten voor de stich ting van de U.P.U. werden genomen. Italië, Nederland, Portugal, Pruisen en Zwitserland en op de laatste rij; Sandwich eil. en de Hanzesteden Bre men, Hamburg en Lübeck. Ook in Denemar ken werd een spe ciale 60 Ore uitge geven, waarvan de tekening wordt ge vormd door een postkoets, enkele pos tiljons en een zeilschip tegen de achter grond van een wereldbol. In Frankrijk kwam een 0.50 NF van de pers, waarop een diligence voor het Hotel des Postes in Parijs. De voorgevel van dit gebouw ziet men ook op de 6 fr. die in België in circulatie kwam, doch in de rechter bovenhoek bovendien een Belgische postzegel van 1 ct. uit 1863 met koning Leopold I. In Engeland verscheen een 6 d., welke qua uitvoering wel de minst geslaagde van deze herdenkingszegels is. Naast hej, portret van koningin Elizabeth bevat de tekening alleen wat lint-teksten met de woorden: 1863 Paris Postal Conference centenary. Zoals bekend heeft Zwitserland reeds op 21 maart 1.1. een van de jaarlijkse propagandazegels aan dit jubileum ge wijd, nl. een 50 Rp. met eveneens het gebouw waar de eerste vergadering werd gehouden. PARIJS, 18 mei (AFT) Met in gang van vandaag zal Frankrijk maatregelen nemen tegen Amerikaan- ge luchtvaartmaatschappijen, die wei geren de overeenkomsten inzake de tarieven op de transatlantische route toe te passen, zo heeft een woord voerder van het Franse ministe rie van buitenlandse zaken bekendge maakt. De Amerikaanse regering en de Amerikaanse ambassade in Parijs zijn hiervan op de hoogte gesteld, evenals de betrokken luchtvaartmaat schappijen. Bijzonderheden werden niet verstrekt. In Washington verwacht men dat de Amerikaanse luchtvaartmaatschap pijen, die diensten onderhouden op Parijs (Pan American World Airways en Transworld Airlines) niet zullen wachten met het verhogen van hun tarieven na de aankondiging van de maatregelen door de Franse regering. De Pan American World Airways en de Trans World Airlines hebben de Amerikaanse raad voor de burger luchtvaart reeds laten weten, dat zij hun transatlantische retourtarieven in de goedkope klasse onmiddellijk met vijf procent zullen verhogen. De Pan American wees er echter op, dat deze verhoging slechts geldt voor de dien sten naar en van Groot-Brittannië. De Trans World heeft de verhoging be perkt tot de vluchten naar en van Engeland en Zwitserland. De Pan American vligt niet op Zwitserland. De woeste snor en knevel van kapitein Moreau en felle priemoogjes pan Yves Menguy, de „grote mast". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 mei Voor de zesde internationale militaire Lonrdes-bede- vaart, die dit jaar van 23 tot en met 29 mei gehouden wordt, hebben zich negenhonderdvijftig Nederlandse mili tairen ingeschreven. Bovendien gaan nog driehonderdvijftig verwanten van militairen mee. Kardinaal Alfrink, staatssecretaris De Jong van marine en vijf katholieke generaals maken de bedevaart per vliegtuig. Dertienhonderd deelnemers met de trein. Onder de vijftig zieke militairen die de bedevaart meema ken, zijn twee niet-katholieken. Staatssecretaris De Jong is officieel vertegenwoordiger van de minister van Defensie op de bedevaart. Minister Vis ser, die voornemens was dit jaar voor het eerst zelf mee te gaan, is verhin derd wegens de NAVO-ministersconferen tie die tegelijkertijd in Ottawa wordt gehouden. In Lourdes zullen de Nederlanders nog veertienduizend militairen uit twin tig landen aantreffen. Zij zullen op 26 mei gezamenijk de H. Mis bijwonen in dé Pius X-basiliek. De dag tevoren zul- ves Menguy is een wonderlijk man. Zesentachtig jaren telt de ze kleine, maar nog ongeloof lijk vitale Fransman. Maar hij is dan ook de Grand Mat van de Amicale Internationale des Capitai- nes au Long Cours Cap Homiers. of te wel de „Grote mast" van de Ver eniging voor Kaap Hoornvaarders. Zijn leven werd beheerst door de ze ven zeeën, die hij bevoer met vol- schepen en driemast-barken, hoog aan de wind op de lange deining, de zeilen strak en bol, de vlaggen klap perend. Hij glorieerde op de kampan je, brulde met schorre, rauwe stem zjj i bevelen omhoog naar de mannen bovenop de ra's, worstelend met het harde stugge zeildoek. Zijn stem is in de loop der jaren wat afgezwakt, maar Yves Menguy kan zich nog heel goed verstaanbaar maken. Yves Men guy is ook nog steeds kapitein, de aan voerder van zo'n zeventienhonderd vijf tig mannen en enkele vrouwen, die zich in de „Amicale" hebben verenigd, om dat zij ooit de beruchte Kaap Hoorn met een zeilschip hebben gerond. Schouten en Lemair.e, twee vader landse zeehelden in de zeventiende eeuw, ontdekten deze kaap op hun lange gevaarlijke tocht naar de Oost en zii gaven haar de naam van de gaan plaats waar zij thuishoorden: Hoorn. Vorig jaar zijn de Franse Kaap Hoornvaarders daar achtergekomen en toen stond het voor hun en vele andere leden der „Amicale" als een p..al boven water, dat de eerstvolgen de reünie in Hoorn zou plaatsvinden. En daarin is nu voorzien. ae JTIUS A-uasmeA. ljk uag ievuj.cn iui- .- „vnntinir hem de Nederlanders in de oude basiliek £evengde handen heeft y\ de H. Mis bijwonen die wordt opge dragen door de leger-bisschop, kardinaal Alfrink. De kardinaal zal onder deze Mis een preek houden, 's Middags zal de kardinaal recipiëren voor de Franse gastheren, onder wie de Franse leger bisschop, kardinaal Feltin, aartsbisschop van Parijs. De Nederlandse deelnemers verblijven voor het grootste deel in een internationaal tentenkamp, dat wordt opgeslagen door het Franse leger. Onder leiding van Yves Menguy zijn zo'n honderdvijftig veteranen van het oude zeilschip, afkomstig uit Frankrijk, Duitsland, België, Enge land, Nederland, Finland en Zweden, naar deze oude stad aan het IJssel- rr.eer getrokken, een pelgrimage naar de plaats waar de eerste sporen van begonnen. Met ves Menguy er een gedenkplaat onthuld ter ere van Schouten en Lemaire. Hij heeft er zich triomfantelijk laten rondrijden in een oude postkoets, hij heeft er het glas geheven, zich tegoed gedaan aan de onvervalste labskous, de klassieke hap van de windjammers en luid keels meegezongen de oude shanties, de liederen, die zo'n belangrijke rol speelden bij het hijsen en bergen van de zeilen. Voor de buitenstaander be slist een vreemde gang van zaken heel dit gedoe. Maar wat weet hij ook van de „Albatrossen", de „Mal- lemukken" en Kaapse Duiven", al dij vreemde, ietwat melancholieke vogels, die daar rondfladderen in het schilderachtige Hoorn. De woeste snor en knevel van een kapitein Mo reau bijvoorbeeld, ooit een keiharde commandant op de brug, maar nu een man die elke bekende, met een zachte bijna tedere omhelzing be groet, maken hem onzeker. En van de bekende Parijse kanker-specialist professor Lorenz begrijpt hij eenvou dig niets. Professor Lorenz. die naar hij ons vertelde nog maanden vakan tie tegoed heeft, omdat hjj er een voudig niet toe komt, slaat geen reü nie over. Als jongmaatje monsterde hij destijds op de Duitse driemast bark Bremen en hij rondde er de Kaap mee. De kapitein van dit schip was de ongenaakbare Sartori, dezelf de die de jonge Lorenz voor een klein verzuim van het schip joeg. Boos is Lorenz naar Parijs teruggekeerd, gaan studeren en bracht het tot de status van een vermaard chirurg. Maar Lorenz rondde de Kaap, als jongmaatje, en is dus wat je noemt een „Kaapse Duif". Wie ooit zo'n zeilschip bevaren heeft, komt er niet meer van los. Ik heb heimwee en raak dat nooit meer kwijt. De grote professor Lorenz schaart zich onder de oude mannen. En als zijn vroegere „baas Sartori, de man die hem van de Bremen joeg, vraagt of hfl Iets uit het Duits in het Frans wil verta len, buigt professor Lorenz diep en gehoorzaamt gedwee. Want Sartori zeilde als gezagvoerder om de Kaap, is derhalve een echte „Albatros" en dat is in dit milieu een titel met grote betekenis. Wjj hebben ze gevolgd, deze nau tische grootmeesters, vertrouwd en gehard door de soms zeer slechte toestanden aan boord, het pulletje van lauw drinkwater als rantsoen met wat lime-juice er door heen tegen de berry-berry, het ronselen of te wel „Sjanghaien" in de havenkroe gen voor reizen zonder uitzicht en een magere gage. Zjj vloekten op hun vak, uren achtereen. Maar zij waren het ook die hoog in de ra's de vuisten balden naar de eerste stoomvaarders, en enorme scheldwoorden slingerden in de grauwe wolken rook uit hun schoorstenen. Dat alles gaf een band die nog immer geldt en dat zal blij ven tot do laatste „Albatrossen", „Mallemukken" en „Kaapse Duiven" zijn weggevlogen. En dat die tijd komt realiseert men zich ieder jaar weer. Staande luistert men dan naar de namen van hen, die in het afgelo pen jaar zijn heengegaan. Te Hoorn verbond men aan dit trieste ritueel bovendien een herdenkingsdienst in de grote historische Noorderkerk, waar de mannen, de hoofden devoot gebogen, luisterden naar de koop- vaardiipredikant dominee L. Bodaan en welUcht juist door de aangrijpende sfeer hier, heel ver weg met hun ge dachten. Terug naar de laatste da gen van het zeilschip, zoals dat in hun grote dagen nog eenmaal glo rieerde, de finale beleefde op het oppunt van zijn kunnen. En dan zien ze het opeens weer allemaal voor zich, komen de ver halen los waarnaar men slechts ademloos kan luisteren. „Weet je nog Willem, die ouwe rot schuit de Bar- Fillon. Wat een kreng. Ze kroop voor de wind weg. Lime-juice was het enige wat we kregen. Voor de rest kon je honger lijden als de pest. En dan hadden we nog niets te klagen. Want kapitein Mac-Arthur was een ordentelijke kerel. Voor het zelfde feld had er op de brug van de Bar illon wel zo n verpekelde rot van een Liverpool-Irischman kunnen staan, zo n ongenadige vent die van geen ophouden weet." De stem van d<, verteller klonk schor en hees, stok te zo nu en dan in de klok van een forse teug bier. Sfeer, romantiek en harde werkelijkheid in de reünie der „Amioale". Yves Menguy, de .,Grand-M4t" slaat er de glazen, de Fin Karl Svensom mijmert er hardop over zijn grote landgenoot Gustaf Ericson, de laatste klipperkoning, de Brit Harold Milni verhaalt er over de beroemde Cutty-Sark en van onze C Spaardeman kan men horen dat de oude bark. Senior een goed schip was en daarop de gehate lime-juice was verdreven door een eerlijk recht-op-en- neertje. Eerbied en ontzag voor Hoorns ouie schoonheid. Op het terrein St. Gangulphus- plein, Middelgraaflaan, Drie slag in Arnhem, Malburgen wordt evenals vorig jaar 18, 19 en 20 juli een kunstmarkt gehou den, waarop een veertigtal kunste naars werk te koop zal aanbieden. Het zijn beeldhouwers, grafici, kunst- naaldwerksters, weefsters, email- leurs, edelsmeden, pottenbakkers, kunstschilders, uitvoerders van toe gepaste en van monumentale kunst en van toegepaste en free-line foto grafie. Honderd jaar postconjerentie: Engeland, Denemarken, Frankrijk. et koolzaad in onze jongste pol der, oostelijk Flevoland, is wat achterop geraakt. De ongedurig heid van dit seizoen heeft verhin- hinderd, dat genoemd gewas zich in al zijn gele glorie tijdig kon ontplooien. De kleur komt er slechts aarzelend in, maar de pracht zal er straks niet min der om zijn, en bovendien wordt de lente op die manier, na het hoogtepunt van bollenbloei en fruitbloesem, nog wat geprolongeerd. Dit weekeinde zal trou wens, naar verwachting, de bloei in het koolzaad al doorbreken. Oostelijk Flevoland is nog vrijwel het enige ge bied in ons land, waar men dit gewas in grote hoeveelheden aantreft. In to taal is 4000 hectare met koolzaad be plant. De Rijksdienst voor de IJsselmeer- polders heeft in het embryonale Lelystad een tijdelijke expositie over koolzaad ingericht en tevens een route uitgestippeld, die automo bilisten in de gelegenheid stelt grondig met dit nieuwe land kennis te maken. Begin en eindpunt van de tocht is Har- dersluis bij Harderwijk. Langs de Knar- dijk ligt rechts een uitgestrekt rietveld met het rijkste watervogelgebied van Europa. Ja ja, en dat voor zo'n pril gebiedsdeel. Het oog zal zich nog tot vele andere bezienswaardigheden aan getrokken voelen, zoals het dorp Dron- ten in opbouw en het gemaal Lovink, allemaal zaken die duidelijk maken, dat Flevoland er wel degelijk bij wil horen. In Kampen en Harderwijk kan men voorts dagelijks in de bus stappen voor r*n tocht langs het bloeiende koolzaad. da/ nog even op dat koolzaad terug te komen: men heeft het niet al léén voor de toeristen opge kweekt, al maakt de V.V.V. er druk, en overigens terecht, recla me mee. De Staat drijft er namelijk ook handel In. Tesamen levert de oogst aan koolzaad ongeveer de som van vier miljoen gulden op. Afnemers zijn voornamelijk België en Frankrijk, die er raapolie mee vervaardigen. Koolzaad is een produkt dat het op p s ontgon nen gronden met veel zout in de bodem bij onder goed doet en het maakt de grond rijp voor hoogwaardiger gewas sen. Het toerisme plukt daar mee de vruchten van. ssen viert vandaag de „dag van het toerisme", een uitvinding van on ze ijverige A.N.V.V. Het gaat er natuurlijk om de animo onder de Duitsers, voorzover die nog niet bestond op te wekken om naar ons land, en met name ons strand, tr komen. In de drukke Kettwiger Strasse is een stuk Nederlands strand gecreëerd, waarin de zand-beeldhouwer Krisman uit Scheve- ningen zich kan uitleven. Voor de kinde- re.i is een prijsvraag in het modeleren in zand georganiseerd, waarmee ze een gratis vakantie kunnen winnen, en voorts worden 10.000 plastic zakjes met zanc en schelpen onder het publiek rond gedeeld uit een echte Noordwijkse scheipenvisserswagen. Ook voor het overige is het er een vrolijke boel, waar aan vendelzwaaiers, een boerenkapel, de Haarlemse bloemenmeisjes en meer van dat soort Nederlandse folklore hun aandeel bijdragen. Wi blijven nog even in die heer lijke, door het VW-wezen krach tig bevorderde, folkloristische sfeer met te attenderen op een nieuwe attractie van bijzondere aard, namelijk het arresleemuseum in Vier houten, ook al op de Veluwe. In een houten galerij, bij het café-restaurant „De jonge Steê" zijn daar ruim vijftig verschillende arresleden opgesteld, met Folklore en zin voor het histo rische ook in het eigen land. Bijvoorbeeld in Nijkerk, dat zijn 550 jarig bestaan als stad viert. Volgende week zaterdag wordt daar de achtste nationale Veluwewandei- tocht gehouden, en woensdag tevoren wordt dit sportieve evenement al in geluid met een soort parade van in laat middeleeuwse dracht gehulde Njj- kerkers. nog een groot aantal andere voertuigen uit voorbije tijden. Voor romantische n-'uren iets om de vingers '~ij af te lik ken. e fraaie heuvelrug van Overijssel laat zich eens van een andere kant bekijken vanaf de nieuw aangelegde toeristenweg, die door een zeer natuurschoonrijk gebied voert. Vooral de vergezichten langs de Sal- landroute zijn de moeite waard. Het oude tracé verkeerde in slechte staat, ook al een reden waarom men de toerist eens een andere gezichtshoek wilde geven voor de streek rond Holten, Nijverdal en Hellendoorn. Vandaag zijn de „Wiener Festwo- chen" officieel geopend. De Ween- se theaters brengen de komende weken tal van wereldpremières. In de Staatsopera zal Wagners „Ring" ten gehore worden gebracht, en verder zijn er tal van concerten door het „Wie ner Philharmoniker". Pièce de rési»- tance zal de cyclus „Werke lebender Meister" vormen. Het culturele festijn duurt tot 16 juni. Nog meer buitenland: Spanje, dat ook bij het Nederlandse publiek tot een vast vakantieland is ingeburgerd. Bui ten de lijndiensten voert de KLM dit seizoen bijvoorbeeld minsten 125 extra vluchten uit naar dit zonnige schier eiland, waarbij voor de eerste maal het vliegveld Beek bij Maastricht is inge schakeld. De reizen geschieden alle op Ité-basis, een begrip dat tot het vaste toeristische jargon is gaan behoren. Er is tegenwoordig ook een busdienst op Sf>anje, verzorgd door „Iberbus", die vertrekplaatsen heeft in Amsterdam, Den Haag, Rotterdam en Breda. Voor een idee van de prijzen: een retour Am sterdam-Barcelona kost 185,een re tour met demi-pension 245,Lind bergh is de Nederlandse vertegenwoor diger van „Iberbus". Waarom, zo vraag ik me af, zijn de bedden in zoveel hotels zo smal en za kort, en waarom is men zo zuinig met de lengte van dekens en lakens? Waar om moet men het in een gloednieuwe badkamer zonder verwarming en soms zelfs zonder toilet stellen en waarom vergeet men zo vaak de lange spiegel voor de vrouwelijke gast? Waarom is men zo karig met het licht en, waar.?.m rr ankeert het zo vaak aan hoffelijk heid?" Deze spiegel hield bondsvoor zitter J. G. Meijer de leden van de Horecaf voor op de laatstgehouden alge mene vergadering .Klemmende vragen in eén tijd, dat de gasten nu eenmaal kïitiesche worden...

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7