Woningnood staatsvijand nummer één (slot) De volkswoningbouw dient strikt commercieel aangepakt te worden Grondige ingreep in onze gewoonten vereist KREYMBORG WOENSDAG JONGENS WEEKENDER N U 6.®° KREYMBORG Proces-verbaal voor Leo Hom 1075 Témrhi PANTALONS „Economie niet overlaten aan spel der krachten9' Prof. Hallstein spreekt op congres in Leeuwarden Vage sporen in wurgingszaak Vrouw het laatst in Heerlen jrezlen Hoogleraren en studenten staken Leuvense universiteit wil de Walen hard aanpakken Stap Franse pressiegroep geeft felle beroering Indonesische stem tegen vergoeding aan Nederland PLEIDOOI VOOR STERKE REGIONALE POLITIEK Prins Bernhard onder de gasten Pers waarschuwt tegen flaters Socialistische reactie NS-personeel kan niet meedelen in investeringen Kat doodgeschoten Jongensmarki Onderscheiding Opdracht prof. Romme Directiewisseling bij N.S. M DINSDAG 21 MEI 1963 PAGINA 11 Waarborg-kwaliteit. No-iron. Uni of geruit. (Strijken overbodig). Alleen geldig 22 mei a.s. Grote markt 1-7 - haarlem Men schrijft ons uit aannemers kringen: Zorg over de ellende van de woningnood en de slechte voor uitzichten op dit gebied op dit ogenblik hebben ons evenals vele anderen ertoe gezet ons te beraden, wat hier nu aan gedaan kan en moet worden. De huidige werkwijze zal echt wel goed be keken zijn. Verbeteringen daar aan zullen niet veel effect meer kunnen opleveren. Wei heeft de praktijk van het bouwen ons en vele anderen geleerd, dat er op heel wat plaatsen veel bespaard en vooral het tempo verhoogd kan worden. Maar dan moeten wij heel nieuwe wegen op voor de bestrijding van deze nationale kwaal en deze dan allereerst vrij maken van politiek en politieke ambities. De ernst van het kwaad eist zeer waarschijnlijk tijde lijk deze grondige ingreep in onze goede, trouwe gewoonten Voor onze volkswoningbouw de eerste jaren nu dus een strikt commerciële aanpak om uit-de- ellende te komen; daarna kan men verder zien. Recapitulatie Hoe nu verder? Correctie elke woensdag oersterk, wasbaar en plooivast! De pijpen zijn smal en hebben geen omslag... dat is modern! WATERBLOEMEN CHOCOLADE Advertentie) voor leeftijd 8 jaar ld. stijging p. m. EMMELOORD, 21 mei. De poli- heeft de bekende scheidsrechter Leo Horn geverbaliseerd, omdat hij "tet een jachtgeweer een poes heeft *®°od geschoten. De poes was het speel genootje van twee kinderen van een andarbeider die in Emmeloord woont, ^aar (je heer Horn jaarlijks een uit gestrekt jachtveld pacht. I-Tegen de politie zei de heer Horn eter dat hij meende dat het een van vele verwilderde katten was, die al wat schade onder het wild in j.® Noord-Oostpolder aanrichten. Hij zit? ket dier van uit zijn wagen zien tten en had het met twee schoten "^gelegd. Jakarta, 21 mei (anp> „wij ^a«dhaven het standpunt, dat de In- nesische regering zelfs geen cent aht te betalen aan de Nederlanders. Zouden integendeel het Indonesische v° k schadeloos moeten stellen" Dit sparde drs. Suhardiman, de voor- van de S.O.K.S.I. de nieuwe ^entrale organisatie van Indonesische acialistische arbeiders in een inter- vievv met het Engelstalig dagblad ,,Dja- Mail' karta Daily bp'l^y juichen de normalisatie van de tussen Indonesië en Ne- stni toe' omdat dit een verdere on»p ls na?r het internationale doel van Dpi 1 ti. rev°luti6goede en vriendschap- Mai„ ??trekhmgen met alle landen, dst L,wii handhaven ons standpunt, voormalige Nederlandse onder- het tkari,s het eigendom zijn van Van TI esïs e volk, aldus de leider Vakbond6 meuwe' enti-communistische itMHnLn6 S.O.K.S.I. zal evenmin °P, een. eis aan de Neder- anders om alle winsten terug te be- gtem' adie rZi] i'jrï.ej1® he1 koloniale re- ?nw aan Indonesië hebben onttrokken. w'j d°en een beroep op het Ze vrÖSe y°u dat ^ans ook tot on- Van 1? n behoort, zich te onthouden lin" e.lke Poging om een schadeloosstel- ""8 te verkrijgen". Ideeën voor een nieuwe organisatie van de volkswoningbouw hebben wij beknopt weergegeven in een zestal ar tikelen Het zijn nog maar. ideeën en ze behoeven zeker verdere discussie, aan passing en modellering. Als ze echter kunnen bijdragen tot de algemene over tuiging, dat onze volkswoningbouw echt een nieuwe, frisse, zeer efficiënte aan pak nu dringend nodig heeft, dan is de eerste opzet van deze artikelen ge slaagd. Voor dit doel dus het opvoeren en verbeteren van onze wonin duktie warden de volgende ge ten geformuleerd: 1. De centrale leiding leggen in han den van een krachtige organisatie met semi-overheid status: Het wo- ningbouwcommissariaat. 2. Voor volkswoningbouw een vaste prijs vaststellen per type en dan de diverse bouwprojecten gunnen aan het beste ontwerp voor deze vaste prijs per eenheid. 3. De financiering van de volkswoning bouw op langere termjfn mogelijk maken door een onafhankelijk wo ningbouwfonds in te stellen met spe ciale faciliteiten voor het aantrek ker van kapitaal uit particuliere bronnen. 4. Een open en duidelijk beleid op het gebied van de bouwvergunningen. Daarin meer samenspel met de ont werpers. 5. De oprichting van „bouwteams" van ontwerpers en ondernemers in de woningbouw om op coöperatieve ba sis tot de realisatie van woningbouw- Erojecten te komen, e instelling van een Nederlands Standaard Normen- en Detailleringr- bo'ek (NSNDB) voor de volkswoning bouw 7. Het voor ieder bouwbestek cen traal doen uittrekken van de vereiste hoeveelheden aan materialen en werkzaamheden. 8. Sterke opvoering van de fabriekmati ge vervaardiging van standaardon derdelen voor de volkswoningbouw. 9. Garanties voor continuïteit van op drachten voor kleinere onderne mers die zich vrijwillig specialise ren in de bouw van bepaalde volks woningen om deze zo voordeliger te kunnen produceren. 10. Invoering van een landelijke beste dingskalender, welke een overzicht za] geven van de bouwprojecten, die in ieder der komende maanden vrü gegeven zullen worden voor be steding. De vorming van „arbeidsocöpera- ties" voor het in onderaanneming voor eigen risico uitvoeren van de belangrijkste loonposten van een bouwwerk. 12. Propaganda voor het zelf uitvoeren van klein onderhoud door de bewo ners van huurwoningen met premie- StêiSëi. 13. Sterk uitbreiden en vereenvoudigen van de mogelijkheden om te komen tot het bezit van een eigen huis. 14. Het omvormen van het „Risicofonds voor Vorstverlet" van een rem op doorwerken in de winter tot een in stituut dat premies verstrekt voor degenen, die wel doorwerken en daarvoor investeren willen. Naast de bestrijding van de woning nood waren nog enkele andere overwe gingen richtinggevend voor de ontwik keling en formulering van de hier ge dane voorstellen. Wij menen, dat de .deeën daardoor meer diepte hebben gekregen en dus extra aandacht waard zijn. Dit betreft dan: De wens om de functie van de ar beid in ons bouwproces op een hoger plan te brengen. Het bij meerderen bestaande plan om de samenwerking tussen de ver schillende partijen, die in vereniging de woningbouw tot stand moeten brengen, opener en reëler te maken. De strijd tegen de onnodige kosten en verliezen, die tot heden in iedere bouwprijs verdisconteerd zim. Het zo mogelijk ontwikkelen van nieu we exportkansen voor Nederland. Dit zijn dan enkele voorstellen, maar er zijn er meer en beter alom in den lande, want het kwaad van de woning nood heeft velen aan het denken gezet, waaronder zekei zeer deskundigen. De ontwikkeling daarvan wordt nage noeg onmogelijk gemaakt, omdat wij met ons allen vastgelopen zijn in een star, bijna verouderd systeem van re gels, wetten en gewoonten. 11 Maar waar een wii is, is een weg. De eerste stap naar verbetering kan van daag nog gezet worden! Het zal niet de eerste keer zijn, als hier de Neder landse grootindustrie de eerste stoot in de goede richting zou geven. Als mogelijke richtlijnen voor de start van het „Nieuwe Denken' in onze wo- ningbouwaanpak zien wij: Overheid en bedrijfsleven komen tot de samenstelling van een kleine, vooral praktisch ingestelde Centrale Studiegroep (de voorloper van het Centraal Woningbouwcommissa- riaat) Verenigingen en bonden van ontwer pers, beleggers, bouwers, installa teurs, werknemers enz., die in rela tie staan met de volkswoningbouw, maken een of meer bestuursleden vrij voor de studie van de nieuwe aanpak van onze volkswoningbouw. - Deze aangewezen bestuursleden zul len regelmatig (b.v. wekelijks) werk bijeenkomsten houden met de Cen trale Studiegroep, waarbij Iedere groep van problemen telkens voor verdere uitwerking toegewezen zal worden aan de ter zake meest des kundige leden. Van de vorderingen zal maandelijks aan de deelnemende instanties en groeperingen schriftelijk verslag uit gebracht worden. De bonden en verenigingen zullen de resultaten van de studies in eigen kring regelmatig in discussie bren gen, terwijl de deelname aan de werkbijeenkomsten door de vereni gingen enz. als noodzakelijk gezien zal worden om zich tijdig zelf te kunnen oriënteren op de nieuwe ont wikkelingen en de leden in te lich ten De kosten van de eerste ontwikke- lingstijd te stellen op b.v. 6 maan den zullen bestreden worden uit een door overheid en bedrijfsleven bijeen te brengen studiefonds. In die tijd kan men zich dan beraden over de verder te volgen weg en de figuur en de organisatie van de Cen trale Woningbouwcommissaris. Het mandaat van deze commissaris en zijn staf kan men voorlopig stel len op b.v. 5 jaar. Tegen die tijd zal men wel kunnen beslissen of de woningnood de verlenging daarvan al of niet wettigt Tenslotte menen wij te mogen stellen, dat degene, die met de woningbouw te maker heeft, de ellende van de woning nood kent en niet bereid is tot het mede zoeken naar en volgen van wegen, die aan deze wantoestand op snelle wijze een einde maken, zich beter als de Le viet dar. de Samaritaan kan beschou wen t.o.v. de man die in ellendige toe stand lag langs de weg naai Jericho. Behalve enkele kleine zetfoutjes, die een goedwillend lezer niet zullen hinderen, is de opname van het tweede artikel van deze serie (editie vrijdag 12 april) er in een ge deelte van de oplaag wat onfortuinlijk afge komen. Om het daar gevoerde betoog duide lijk te maken ztin de volgende correcties wel gewenst: 1. Het was niet de bedoeling te zeggen, dat de ontwerpers tot taak hadden de werk uitvoering te bepalen. Hun taak is veel hoger en meeromvattend, maar wel ls waar, dat zij zeer sterk bepalen wat en hoe er gebouwd moet worden en dus alleenbe- palend zijn voor de eigenlijke kostprijs zonder overleg met de man, die tenslotte het werk zal moeten maken. 2. Wij durven niet te stellen (en willen dat ook niet) dat het opstellen van woning bouwplannen volgens een volkomen ver keerd systeem geschiedt. Wij willen alléén onderstrepen, dat de volkomen schelding tussen ontwerper en bouwer bij het uit werken van de schetsplannen bepaald niet bevorderlijk is om te komen tot een werke lijk voordelig woningbouwplan. 3. Uit de tekst dd 12 april is niet duide lijk naar voren gekomen, dat wij het wer ken met een „bouwteam" (is werkgroep van ontwerper, bouwer, Installateurs e.d. samen) zien als een geschikt middel om gedaan te krijgen, dat de opdrachtgever zich over alle details van de bouw (die nu immers vóór de bouw begint grondig uitgezocht en vast gelegd worden) tijdig definitief uitspreekt. Dan is een der Idealen van het bouwen be reikt: „Alles uitgezocht en beslist vóór het uitvoeren van het bouwen begint" 4. Verderop ln deze tekst wilden wij benadrukken dat het werken in „bouw teams", zoals die nu bestaan, twee geheel verschillende groepen van personen bij el kaar brengt en dat het de-juiste-geaardheid voor-goed-samenspel-opbrengen in die „club" het moeilijkste is voor diegenen, die ondanks samenspel toch alle risico's van de bouw alléén blijven dragen en niet anders ge leerd hebben, dan zich door harde strijd te handhaven. 5. Het is een wat pijnlijke zetfout, dat gesteld werd, dat in sommige landen de be stekmaker een logische opsomming geeft van alle leveranciers. Dat zou nl. wel een erg vreemde situatie zijn, die zeker felle vóór- en tegenstanders zal vinden In feite werd bedoeld: „opsomming van leveranties" 6. Niet het „uitvoeringsplan" wordt ln sommige landen uitbesteed aan „quantity- surveyors" maar het uittrekken van de van ieder bouwmateriaal nodige hoeveelheden en de te besteden arbeidsuren en machine uren Alles ln logische overzichtelijke volg orde (Advertentie) Smi" Speciaal verlaagde J, M. prijs leeftijd 6 jaar met kleine stijging per maat b.V. W hor 13.7 5 MAASTRICHT, 21 mei. Naarstig speurwerk van de districtsrecherche van de rijkspolitie, en van de gemeen tepolitie van Maastricht en Heerlen, heeft nog altijd niet geleid tot ophel dering van de wurgmoord van Wijlré, waar woensdag j.L het stoffelijk over schot van een 81-jarige Maastrichtse vrouw in de Eyserbeek werd aange troffen. Van de dader ontbreekt nog vrijwel elk spoor. Ook de schoenen van de vrouw en haar handtasje zijn nog al tijd spoorloos. Opmerkelijk is, dat de ze voorwerpen zoek zijn, maar dat op het stoffelijk overschot wel enkele sie raden (o.a. twee ringen) én een arm bandhorloge zijn aangetroffen. Daar de vrouw gedeeltelijk in het water lag, toen zij onder het bruggetje aan de weg Wijlré-Wittem werd aangetroffen, had haar lichaam de temperatuur van het water aangenomen. Derhalve kon bij de sectie niet met zekerheid wor den vastgesteld, wanneer de vrouw is overleden. Intussen is wel bekend, dat zij, thans precies een week geleder maandag 13 mei 's avonds rond half elf voor het laatst gezien is in de buurt van de Heerlense stads schouwburg. De vrouw bezocht deze stad meerdere avonden per week en genoot aldaar geen beste reputatie Op de bewuste maandagavond is zij in een lichtkleurige bestelwagen ge stapt. Enkele getuigen hebben bepaal de letters op deze wagen waargeno men, maar hebben de politie geen exacte gegevens over deze bestelwagen kunnen verschaffen en al evenmin over de chauffeur. Het is niet onmogelijk, dat de vrouw met een blauwkleurig sjaaltje is gewurgd. Toen zij in de auto stapte, was zij nog in het bezit van dit kledingstuk. Ook de sjaal i( zoek. (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 21 mei. Prins Bernhard moet wel een recht-geaarde provinciaal zijn. Tot deze conclusie kwam gistermiddag de commissaris der koningin in de provincie Fries land, rar. H. P. Linthorst Homan, tij dens een lunch in de Harmonie ter gelegeriheid van het congres Randge bieden. De heer Linthorst Homan rele veerde het enorme programma dat prins Bernhard dagelijks te werken krijgt. Hij zei grote bewondering te hebben voor de vele economische con tacten die de prins voor zijn land heeft gelegd. „U moet wel een rechtgeaarde provinciaal zijn, om het zover te bren gen", aldus luidde het compliment van de commissaris. Onder zijn gehoor waren o.a. staats secretaris drs. F. J. W. Gijzeis en de commissarissen der koningin uit de provincies Groningen, Drente, Gelder land en Zeeland. Daarvóór had prins Bernhard gesproken over de resulta ten die bereikt zijn voor de noordelijke randgebieden. De prins noemde het ty perend, dat er overal in den lande zo veel belangstelling voor dit congres is. Bijzonder veel respect had de prins voor de prestaties van de zojuist afge treden regering. „Ik hoop dat het zo zal blijven", was zijn wens. Na de lunch begaf het gezelschap zich naar Harlingen, waar een boottocht werd gemaakt met het Statenjacht over de wadden. 's Morgens hadden achtereenvolgens prof. dr. ir. H. Gelissen, directeur van de n.v. Provinciale Limburgse Electri- citeits Maatschappij, en prof. dr. W. Hallstein, voorzitter van de commis sie van de Europese Economische Ge meenschap, de leden van het congres toegesproken. Wat in 1890 voor Lim burg de kolen waren, is nu gas en keu kenzout voor de toekomstige ontwikke ling der noordelijke provincies, aldus prof Gelissen. Hij besteedde aandacht aan diverse mogelijkheden die het aardgas voor nieuwe industrieën kan opleveren. Zo dacht hij aan omzetting van methaan in waterstof en koolmo- noxyd, welk gas bijvoorbeeld in Me xico in de plaats van cokes gebruikt wordt voor de reductie van ijzererts. Een mooi procédé met toekomst om een ijzerindustrie op te bouwen, aldus prof. Gelissen. Ook ligt het voor de hand na te gaan welke chemische in dustrie kan worden opgebouwd op ba sis van keukenzout en methaan. Volgens prof. Gelissen is de land bouw niet meer in staat een aan de bevolkingsstijging evenredig deel der we -kkrachten op te nemen. Onze met 140.000 personen per jaar groeiende bevolking kan thans in hoofdzaak in d_ industrie en daarnaast in de dienst verlenende sector worden opgenomen. Een exodus uit de landbouwgebie den naar elders moet en kan vol gens prof. Gelissen voorkomen wor den door systematische industrialisa tie van deze gebieden en door ze, vooral in een provincie die zich hier voor bijzonder leent, zoals Friesland, voor recreatiedoeleinden te exploite ren. Het toerisme wordt een zeer be langrijke inkomstenbron voor Neder land zeker voor Friesland met zijn vele mogelijkheden. Ook prof. Hallstein bepleitte een krachtige regionale politiek ten gunste van het geheel. „Laten we de econo mie regionaal gezien geheel over aan hef vrije spel der krachten, dan valt te vrezen dat de verschillen in ont wikkeling nog groter zullen worden. De hoog ontwikkelde gebieden trekken het economisch potentieel steeds ster ker aan. Zo'n ontwikkeling schaadt (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, 21 mei Naar gister avond in universitaire kringen te Leu ven verluidde, overweegt de academi sche overheid drastische maatregelen te treffen tegen de Waalse professoren en studenten, die in staking zijn gegaan uit protest tegen hetgeen zij noemen „de Vlaamse overheersing aan de Al ma Mater". In feite trachten de Wa len vérstrekkende, voor de Vlamingen onaanvaardbare „taalfaciliteiten" af te dwingen met een ongewone actie, die, amper een paar weken voor de exa mens, 's werelds meest befaamde ka tholieke universiteit grote schade dreigt te berokkenen. Volgens bepaalde Infor maties zou de academische overheid uiteraard met goedkeuring van het Belgische episcopaat, dat de beheers raad van de universiteit vormt er desnoods niet voor terugdeinzen de lei ders van Acapsul, de pressiegroep der Frans sprekende hoogleraren, te schor sen, of althans ernstig te berispen. De eerste stakingsdag verliep zonder incidenten. Weliswaar hadden de Waal se studentenverenigingen stakingspos- ten uitgezet bij sommige collegezalen, doch zij waren overbodig. Ook de „aca demische staking" der Waalse profes soren bleek geen ijdele bedreiging te zij'n geweest: op de faculteitsraad der natuurwetenschappen, die gisteren plaats vond, was slechts één hunner aanwezig. Sancties zouden tegen hen getroffen kunnen worden, wanneer binnen enkele dagen de decanen van de gesplitste faculteitsraden moeten wor den gekozen en zij opnieuw niet thuis zullen geven. Verwacht wordt dat de rector eventueel ex officio de decanen van de Franse taalrol zal aanwijzen en de „dienstweigeraars" ter verantwoor ding zal roepen. Tijdens het weekeinde had de acade mische overheid reeds een scherpe ver klaring uitgegeven naar aanleiding van de aangekondigde staking. In dit com muniqué werd de door vele waarne mers „louter politiek" genoemde actie zonder voorbehoud veroordeeld: voorts werden alle professoren eraan herin nerd dat zij, bij het aanvaarden van hun ambt, absolute gehoorzaamheid hebben beloofd aan de academische reg lementen en trouw aan de overheid van de Alma Mater. Terzelfder tijd verleende rector Descamps een audiën tie aan de Waalse studentenleiders, die hem hun bekende „eisenprogramma" kwamen voorleggen. Vernomen werd. dat het vijf volle uren durende onder houd zeer woelig verliep: geen van bei de partijen was bereid concessies te doen. Intussen nam de spanning tassen de twee taalgemeenschappen in Leuven in zorgwekkende mate toe ingevolge het verrassende initiatief van de leiders van Acapsul om de Leuvense affaire in Rome aanhangig te maken en het Vaticaan te verzoeken zelf een beslis sing te nemen in dit op het vlak van België's binnenlandse politiek hoogst explosieve geschil. Vorige week werd namelijk prof. Durpiez, de onder voorzitter van de vereniging der Frans sprekende hoogleraren, op eigen ver zoek door de Paus ontvangen. Een paar dagen later begaven de bestuursleden van Acapsul zich naar de apostolische nuntius in Brussel, aan wie gevraagd werd „alles in het werk te willen stellen om van Leuven een pau selijke universiteit te maken, onttrok ken aan het gezag van de Belgische bisschoppen" Uiteraard veroorzaakte deze stap fel le beroering in alle betrokken kringen. Onmiddellijk publiceerde de vereniging der Vlaamse professoren een open brief aan de nuntius, mgr. Oddi, waar in zij waarschuwde tegen de „eenzij dige inlichtingen" welke Rome zouden bereiken via Acapsul. „Ook de Vlamin gen moeten in deze kwestie worden ge hoord". aldus de open brief, die met de volgende woorden eindigde: „Een opdringen, door de Kerk, van maat regelen in verband met de taalstrijd, die zouden ingaan tegen de rechtma tige Vlaamse eisen, zou zowel bij ka tholieke als bij andersdenkende Vlamin gen zeer noodlottige gevolgen hebben". Het katholieke dagblad De Standaard ging nog een eind verder: „Het is on- fehoord, dat Waalse hoogleraren de iplomatieke vertegenwoordiger van de Vaticaanse staat trachten te bewegen tot een inmenging in binnenlandse aan gelegenheden. Deze inmenging zou te vens een flater van onvoorstelbare af metingen zijn, omdat in de huidige con text geen enkele Vlaming, ook niet de katholieke, haar zou aanvaarden". DEN HAAG, 20 mei Tot ridder in de orde van Oranje Nassau is benoemd mej. H. C. Dorhout Mees te Bloemen- daal, oud-bibliothecaresse van de Hol landse Maatschappij der Wetenschappen te Haarlem, ter gelegenheid van haar afscheid. Prins Bernhard was gisteren op het congres Randgebieden in Leeuwarden. Van links naar rechts: de prins; mr. D. H. Okma, de voorzitter; mr. H. P. Linthorst Homan, de commissaris der koningin in Friesland en prof. dr. W. Hallstein, voorzitter van de E.E.G. echter niet alleen de gebieden die er rechtstreeks door getroffen worden, maar is voor de belangen van het ge hele land en zijn economie uitermate funest", zo zei hij. Regionale politiek, aldus prof. Hall stein, is een activiteit van het geheel ten gunste van delen der gemeen schap, zij is een uiting van solidariteit tussen de leden der gemeenschap en binnen de gemeenschap als geheel. Zij is eve.nzeer voorwaarde voor als ge volg van die solidariteit. Prof. Hall- steu. zei voorts, dat een der doelstel lingen van de E.E.G. juist is de ver schillen in de regionale ontwikkeling der aangesloten landen weg te wer ken. Het hapert in ons land in belangrij ke mate aan gefundeerde plannen voor de ontwikkeling van het wegennet. Dit zei vanmorgen ir. J. B. Ritzema van Ikema, hoofddirecteur van de Coöpe ratieve condensfabriek Friesland, op het voortgezette congres Randgebie den. Slechts geregelde waarnemingen om er ach.er te komen waar de auto's heen gaan, waar ze vandaan komen en welke ontwikkeiingstendenzen zicht baar zijn, zullen ons in s aat stellen de belangrijkheid van de wegen voort aan niet alleen in woorden weer te geven, maar met keiharde cijfers en feiten te staven. Vermoedelijk zal daar toe nodig zijn, dat onze nummerbor den aanwijzingen bevatten van de plaats waar de auto gedomicilieerd is, in grote lijnen dus volgens het Duitse systeem, aldus ir. Ritzema. (Advertentie) Een verrukkelijke Ringers-speclalitelt Allerfijnste chocolade - puur en pit tig van smaak, 1.15 per 100 gram. AMSTERDAM, 21 mei „Het Vrije Volk" schrijft, dat het in een gecompli ceerde politieke situatie zijn voordeel kan hebben, wanneer een figuur die zich niet meer in de actieve politiek beweegt, als informateur wordt inge schakeld De weg naar een oplossing kan dan doorgaans gemakkelijker wor den gevonden. Het blad geeft toe, dat de situatie ge compliceerd is. Naast een vrij sterke neiging tot voortzetting van het kabinet- De Quay heeft het bij de confessionele partijen ook twijfel ontdekt over de vraag of deze voortzetting binnen het bestek van de samenwerking met de WD we) mogelijk zal zijn. Wat zal ervan terechtkomen, wanneer de oude twistpunten -woningbouw commerci- ele televisie, kinderbijslag enz. op nieuw in die combinatie moeten worden uitgevochten? Het is geenszins ondenk baar dat onder „brede steun in het parlement" in beginsel ook deelname van de PvdA moet worden verstaan. De formulering van de opdracht, waarvoor staatsrechtelijk gezien, prof. Romme na het ogenblik van aanvaarding de verantwoordelijkheid draagt, laat daar toe ruimte, aldus het blad In prof. Romme ziet „Het Vrije Volk" iemand die bijzonder goed op de hoogte is van de politieke verhoudingen en die om geven is met voldoende gezag om de mogelijkheden grondig en in het ver eiste tempo af te wegen. UTRECHT, 21 mei De directie van de N.S. heeft een vermogensverdeling afgewezen, waarbij het personeel zou meedelen in de investeringen, omdat het bedrijf, althans nu, daartoe niet in staat zou zijn. Dit heeft de heer L. C. van Dalen, voorzitter van de protes tants-christelijke bond van vervoersper- soneel meegedeeld. De heer Van Dalen meent echter, dat er gegronde redenen zijn, het personeel te laten meedelen in de investeringen. Zij die de arbeid verrichten komen daar door in aanmerking voor een rechtvaar dige verdeling van de vermogensaan- was. Meer en meer wordt deze vorm van vermogensverdeling in het bedrijfs leven geïntroduceerd. Met betrekking tot het standpunt van de directie van de N.S. noemde de heer Van Dalen het voor de vakbeweging on aanvaardbaar, dat de werknemers uit de dienstverlenende sector, voor zover daar onvoldoende winst wordt gemaakt, de dupe zouden worden van een offi ciële prijsbinding. UTRECHT, 21 mei Wegens het be reiken van de pensioengerechtigde leef tijd zal drs. D. J. Wansink 30 november aftreden als directeur van de Nederland- sche Spoorwegen. Als zijn opvolger zaj met ingang van een nader te bepalen datum worden voorgedragen mr. M. G. de Bruin, directeur van Thomsens Ha venbedrijf te Rotterdam.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 11