Kardinaal KÖNIG nu ook naar Tsjechoslowakije Situatie daar ongunstiger dan in Hongarije en Polen Tien eeuwen monniken op berg Athos KOTTERS IN ZANDVOORT GESTRAND Prof. Vondeling verrast over informatie-opdracht Indonesië sou overwegen om een kantoor in Amsterdam te openen Er is grote vraag naar Nederlandse produkten W einig hoop o p compromis bij de GATT-conferentie Voorstel van dr, Erhard voor V.S. niet aanvaardbaar D H 4°/i CONVERTO DE „CLOSE-C?"- AFFAIRE Katholieke ordes uitgenodigd Onder invloed en onbevoegd achter stuur: een dode Jongeman gepakt na poging tot aanranding Tweede Kamer zetels verloot Indonesië krijgt zestig procent van winst oliemiien De zekerheid van De winstkans van een aandeel ^Bespreking van Boek en BladJ Het evangelie van Lucas GREDIET- EN EFFEGTENBANK N.V. LONDENSE „THE TABLET" MELDT: Prins op congres randgebieden ratie Ademhalingsmethode mond-op-mond: opnieuw sucees Nieuw KVP-Kamerlid mr. J. A. Mommersteeg Benoeming Ook Amerikaans voorstel verivorpen Napoleon Gehandicapt kind Dut bridge DINSDAG 21 MEI 1963 PAGINA 2 t Ervaring een DRY SUPERIOR PALE DJAKARTA, 21 mei (ANP) In Djakarta zetelt op de brede Djalan Kramat Raya de centrale bestuursraad van de Indonesische staatshandelsondernemingen. Zijn taak is het toezicht op, de coör dinatie en het uitstippelen van de handelspolitiek van de Bhaktis, de naam van de regeringsfirma's Er zijn er negen in totaal, waar van er zes zich bezighouden met de uitvoer van bevolkingsproduk- ten zoals rubber, kopra, peper, koffie en palmolie en drie zich beperken tot de invoer. Voor deze negen staatsondernemingen geldt een monopolie voor de invoer van een dertiental essentiële goederen, waartoe naast textiel behoren pa pier, cement, kunstmest, indus triële machines en alle aankopen van de Indonesische regering in het buitenland. O KROMME NIEUWE GRACHT 6 - UTRECHT Op bank- g§ boekjes m f 25.000 m TELEFOON (030)'-1.5 8 5 1 POSTGIRO 75651 hef» DOT ZflWuK NIETZOM06' ZUN. VLAANDEREN Su^HedI? door Fraiicis LONDEN-WENEN, 20 mei (KNP) Kardinaal König van Wenen zal nog vóór de hervatting van het Concilie een bezoek brengen aan Tsjechoslowa kije. Evenals zijn reizen naar Honga rije en Polen is dit bezoek reeds voor bereid tijdens de eerste zittingsperiode van het Concilie. Het doel ervan is de mogelijkheden te bestuderen een ver betering in de situatie van de kerk in de landen achter het ijzeren gordijn te verkrijgen. Aldus meldt het Katholieke Envelse weekblad „The Table4". Uit welingelichte kringen in Wenen vernemen wij, dat de mogelijkheid van een bezoek van kardinaal König aan Tsjechoslowakije inderdaad niet uitgesloten is. Het zou in de bedoeling liggen kardinaal König uit te nodigen deel te nemen aan het 11e eeuwfeest van de beide Slavische missiona rissen Cyrillus en Methodius, welk feest ook in Tsjechoslowakije in juli gevierd wordt. Kardinaal König zelf vermijdt elke ruchtbaarheid over zijn plannen. Men wijst er op, dat de situatie in Tsjechoslowakije zich minder gunstig heeft ontwikkeld dan in Hongarije en Polen. In Tsjechoslowakije is de desta linisatie pas veel later begonnen. Slechts enkele dagen geleden zijn enige fervente stalinisten uit leidende func ties verwijderd, onder anderen de par tijvoorzitter en een minister. Tot dus ver heeft de Tsjechoslowaakse regering weinig interesse getoond voor een reëel gesprek met de kerk. De amnestie, die vorig jaar in Tsje choslowakije voor politieke gevangenen werd afgekondigd, heeft slechts aan en kele gevangen priesters de vrijheid ge bracht. De verwachting dat de regering ook enkele bisschoppen zou vrijlaten, is niet ln vervulling gegaan. Met name mgr. Beran, aartsbisschop van Praag, zit nog steeds gevangen in zijn sinds kort bekende verblflfsoord Nova Rzhishe. Ten aanzien van de aartsbisschop (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 20 mei De patriarch van Constantinopel, Athenagoras, heeft de hoofden van de Ordes der Benedictij nen. Dominicanen en Franciscanen uit- geLOdigd de herdenking van het dui zendjarig bestaan van de Heilige Berg Athos mee te komen vieren. Deze her denking zal eind mei begin juni pla ishebben. Ook heeft de patriarch individuele uitnodigingen gestuurd aan personen, die een belangrijke rol spe len in de studie en de toenadering tus sen de Latijnse en de Oosterse Kerken. In 963 bouwde de H. Athanasios At- honites het eerste klooster, de Megiste Lavra, op de berg Athos in Grieken- lan' en hij schreef zelf voor zijn mon niken een regel. Deze stichting werd door meerdere gevolgd. De Hagion Oros werd bebouwd met kloosters van Grieken, Latijnen, Bulgaren, Russen, Serven e.a., zodat de gemeenschap uit groeide tot een monnikenrepubliek. De jongste bestuursregeling is van 1783 en in wezen tot heden van kracht. In het begin van deze eeuw woonden onge veer 7500 monniken op de berg, maar hun aantal is sindsdienst sterk terugge lopen. Wjj hebben geïnformeerd waarom de patriarch juist Benedictijnen, Domi nicanen en Franciscanen een uitnodi- Ein zou hebben doen toekomen. Het i, zo vernamen wy, waarschijnlijk om dat deze Ordes in de Oosterse Kerk en in de landen, waar de christenen voornamelijk tot de Oosterse Kerk be horen, de meest bekende zijn en de gene die het meeste werk maken van de studie der historie, theologie en li turgie van de Oosterse Kerken. In Romeinse kringen heeft men met grote instemming het bericht van de uitnodiging ontvangen. Deze geste, in het perspectief van het Concilie gezien, doet erop hopen, dat er wellicht nog een mogelijkheid bestaat op het zen den van waarnemers der Oosterse Ker ken naar de volgende zitting(en) van het Concilie. DEN BLAAG, 20 mei Onder invloed van sterke drank verkerend en rijdend hoewel hem de rijbevoegdheid was ont- legd, Is de 24-jarige K. B. uit Den Haag saterdagnacht op de rijksstraatweg bij de Van Bommellaan tegen een boom gereden. De 21-jarige mejuffrouw A. E. de Jong uit Den Haag, die bü hem in de wagen zat, werd op slag gedood. Twee andere inzittenden werden licht gewond De bestuurder bleef ongedeerd. LEEUWARDEN, 20 mei Prins Bern- hard heeft vanmiddag aangezeten bij de lunch, die de industrialisatieraad Friese kernen alhier aanbood aan de deelne mers aan het congres randgebieden. De prins hield een korte toespraak. Hij bleek diep onder de indruk te zijn van de belangrijke stap vooruit, die in Fries land op het gebied van de industrialisa tie is gedaan dank zij de samenwerking tussen bedrijven, gemeenten en provin cie. Ook betuigde de prins zijn respect voor het werk dat de pas afgetreden re gering in de afgelopen jaren heeft ge daan voor de ontwikkeling van de randgebieden. De commissaris der koningin in Fries land, mr. H. P. Linthorst-Homan merkte op, dat om zo'n uitgebreid programma te kunnen uitvoeren als de prins nu al jarenlang doet, men eigenlijk we] een rechtgeaarde provinciaal moet zijn. De commissaris bood de prins en de spre kers van vanmorgen borden van Mak- kumer aardewerk aan. hebben welingelichte kringen erop ge wezen, dat hij door de Paus zou wor den gevraagd naar Rome te komen. Hjj wordt uitdrukkelijk genoemd als een van de drie prelaten, die door de Paus in petto gehouden zijn voor een kardinaalsbenoeming. Van de H. Stoel zouden ln deze voorlopig echter geen initiatieven te verwachten zijn, zeker niet voordat kardinaal König in Tsje choslowakije is geweest. VATICAANSTAD (UPI) De Paus heeft vandaag Stefan kardinaal Wyszynskl, primaat van Polen, in par ticuliere audiëntie ontvangen. Het is de tweede audiëntie die de Paus aan de Poolse primaat verleent sinds deze twaalf dagen geleden in Rome arri veerde. Naar aangenomen wordt be raadslaagt de kardinaal met het Vati- caan over het aanknopen van consu laire betrekkingen tussen de H. Stoel en Polen. :-:ïs SB Vijfhonderd meter ten zuiden van de Zuid-Boulevard in Zandvoort zijn gistermid dag twee garnalenkotters aan de grond gelopen. De scheepjes waren dicht onder de kust aan het vissen, toen de BR-22 van schipper P. de Rooy op de eerste bank vastraakte. Schipper J. Schot, van de TH-32, wilde zijn collega te hulp komen, maar kwam daarbij zelf vast te zitten. De vissers moeten noodgedwongen dicht onder de kust vissen, omdat de garnalen nogal „droog" zitten. Vorige week strandde eveneens bij Zandvoort een koffertje uit Breskens. Vannacht zijn vissersschepen erin geslaagd één van de kotters, de BR-22 vlot te trekken. Vandaag zou men pogingen in het werk stellen ook de TH-32 vlot te krijgen. (Advertentie) HET VERMOGEN VAN DE NEFO steeg van 1 januari 1962 af van ruim f 10 millioen tot ruim f20 millioen. Vraagt het zojuist verschenen kwartaalbericht. DE NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ. ^NEFO" N.V. Herengracht 436, Amsterdam (C.) (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG, 21 mei De vraag hoe lang de informatie door prof. Rom- me zal duren, hangt geheel af van de étappes waarin de informateur zal moe ten werken. Hij zal, indien zjjn meest brede opzet niet lukt, wel naar de koningin terug gaan om een tussen tijds verslag uit te brengen. Komt hij tenslotte aan de keuze van bepaalde personen voor de minister-portefeuilles toe, dan kan dit nog heel was pas- en meetwerk meebrengen. De eerste socialistische reactie op het nieuws, dat prof. Romme zijn op dracht had aanvaard, kwam van prof. Vondeling, fractievoorzitter van de Party van de Arbeid, die er al leen zyn verrassing over uitsprak. Dr. De Kort zei, dat hy de opdracht van de koningin aan prof. Romme een wys besluit vindt. Hy heeft er begrip voor, dat een informateur is benoemd. Zichzelf had hy niet als zodanig gezien. Wel had hy rekening gehouden met de mogeiykheid dat hij formateur zou wor den. Dr. De Kort zelf niet het eerst door de koningin is aangezocht, kan allerlei resultaten hebben. De ingewik keldheid van de situatie, waarover de adviezen aan de koningin ongetwijfeld hebben gesproken, kan de aanleiding zyn geweest om de veiligste weg te kie zen en eerst een informateur de forma tie van een nieuw kabinet te laten voor bereiden. Wellicht heeft dr. De Kort er in zyn advies zelf wel op aangedrongen. Het is ook mogeiyk dat de koningin liever eerst vertrouwde raadsleden, die zij goed kent, inschakelt dan met nieuwe, haar nog onbekende politici een gecompliceerd vraagstuk aan te grijpen. Prof. dr Carl Paul Maria Romme, die dit jaar 87 jaar wordt, heeft als e erva- van de gemeenteraad van Amster dam, is hy achtereenvolgens Tweede Kamerlid, Eerste Kamerlid, minister van Sociale Zaken in het vierde kabi net Coiyn (1935-1937), wederom Twee de Kamerlid en na de oorlog tot 1960 fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer geweest. Op het gebied van ka binetsformaties heeft hij altyd onbegry- pelök veel werk verzet. In 1951 heeft hy als informateur een kabinet voorbe- DEN BLAAG, 20 mei Zaterdag avond is een 26-jarige jongeman uit De4ft aangehouden, die drie kwartier tevoren een poging tot aanranding had gedaan ln Rijswijk. Op een ouveriichte buitenweg had de man een zeventien jarig meisje ait Den Haag van haar fiets getrokken. Toen het meisje zo hard mogeiyk om hulp begon te roepen hoorde een pas serende scooter-berijder dit geroep. Hij snelde toe, waarop de aanrander de vlucht nam. Hy rende ui de richting van de spoorbaan. De politie werd on- middeliyk gewaarschuwd en men gal het vage signalement dat het meisje had kunnen verstrekken ook door aan de politiekorpsen in Delft en Den Haag. Tegen twaalf uur werd de dader in Den Haag aangehouden. Hy heeft volledig bekend. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 20 mei Vanmiddag heeft de Kiesraad in het oude stad huis van de gemeente Den Haag aan de Groenmarkt de officiële uitslag van de loting voor de bezetting van de drie zetels voor de Party v.d. Arbeid, één voor de Pac. Soc. Party, en «én voor de Boeren-party. Voor de P.v.d.A. zullen in de Twee de Kamer zitting nemen: mevrouw mr. H. Singer-Dekker uit Rijswök, en de heren C. Brandsma uit Heemstede en mr. H. B. Engelsman uit Schiedam. Mevrouw Singer-Dekker woonde de zit ting by en werd van vele zijden geluk gewenst. De vierde zetel van de P.S.P. zal worden bezet door de heer A. J. Brug- geman (Amsterdam). De derde afge vaardigde van de Boeren-party zal zyn de heer P. Voogd (Stolwyk). reld. waarin hy zelf geen zitting had. In 1952 en 1956 is hy formateur ge weest Dat laatste jaar heeft prof. Romme, als fractieleider van de KVP, enige verdere stappen naar een goed bezitsvormingsbeleia kunnen zetten. Enige jaren later zag prof. Romme zich genoodzaakt, om gezond heidsredenen, als Kamerlid te bedan ken en zich geheel uit de praktische politiek terug te trekken. Het was on getwijfeld een van de moeiiykste beslis singen in zyn leven. Hy is geruime tyd ziek geweest, maar werd daarna in 1962 benoemd tot lid van de Raad van State. Zyn gezondheid is thans weer geheel hersteld. Na zijn vertrek uit de praktische politiek heeft men prof. Romme van alle kanten duideiyk laten blyken hoe dankbaar Nederland hem was voor wat hy in grote toewijding en kunde voor het land heeft gedaan. De KVP noemde haar vormingsinsti tuut naar hem, de Tilburgse economi sche hogeschool heeft hem het vorig jaar ere-doctor gemaakt in de Sociale Wetenschappen. Gistermorgen heeft de koningin, zo- ais in een deel van onze edities nog gemeld, de minister-president, prof. dr. J. E. de Quay op Soestdyk ontvangen. Men achtte hit toen al niet waarschyn- ïyk. dat hy met een formatie- of infor matieopdracht zou worden belast. DJAKARTA, 20 mei (Reuter) Naar een woordvoerder van de Standard Va cuum Company of California heeft mee gedeeld, hebben zyn maatschappy, de Caltex en de Koninkiyke Sheli-groep er in toegestemd de regeringsmaatregel van 1960 te volgen en leveranciers van de Indonesische staat te worden en zes tig procent van hun winst aan de rege- ring af te staan. De bepaling, die de oliemaatschappy- en hebben aangevochten, zegt dat de buitenlandse aardolieconcerns aanne mers van de Indonesische regering moe ten worden en hun winst moeten verde len in een produktieverhouding van zes tig tot veertig. Volgens de woordvoerder zyn de rege ring en de ondernemingen het eens ge worden over 15 juni als datum, waarop de Stanvac, de Caltex en de Shell het beheer van hun concessies zullen over dragen. Advertentie) een HBB-fonds Keizersgracht 706 Amsterdam ROTTERDAM, 20 mei Weer 's een mensenleven gered door toepassing van de mond-op-mond ademhalingsme- hode Dat gebeurde zaterdag alhier, toen een driejarige kleuter, Josle Ver baan, ir, het water van de Rotte was terecht gekomen. De vader, die in de nabyheid werkzaamheden verrichtte aan een boot, haalde het reeds bewus teloze kind naar de wal. Een oom, de 21-jarige O. Verbaan, paste vervolgens de ademhalingsmethode toe, die hy op de televisie had gezien. Na irie a vier minuten hadden de pogingen succes. Voor verdere behandeling werd het kind naar het Bergwegziekenhuis ver voerd. AMSTERDAM, 20 mei Mr. J. A. Mommersteeg, die namens de KVP zit ting krygt in de Tweede Kamer is sinds 1949 hoofdredacteur van Keesings Historisch Archief en sinds 1956 tevens adjunct-directeur van de N.V. Interna tionale Uitgeversmy. Systemen Keesing. Hiermede rectificeren wy een eerder bericht waarin de heer Mommersteeg „adjunct-hoofdredacteur" van Keesings is genoemd. EINDHOVEN, 20 mei Bij K.B. is jhr. dr. ir. E. J. J. M. de Roy van Zuydewyn benoemd tot gewoon lector in de afdeling der scheikundige techno logie aan de technische hogeschool. Het is voor de eerste maal sedert haar op richting dat aan de Eindhovense T.H. een lectorsbenoeming geschiedt. De heer De Roy van Zuydewyn is belast met het geven van onderwijs in de leer der kunststoffen. Voor zijn benoeming was hij reeds werkzaam als weten schappelijk hoofdambtenaar aan de T.H. LEIDEN, 21 mei Dr. J. J. M. Beenakker, lector in de experimentele natuurkunde, is benoemd tot gewoon hoogleraar ln de faculteit der wis- en natuurkunde te Leiden, om onderwijs te geven in de experimentele natuur kunde. (Advertentie) SHERRY PALOMA IMP. OUD HAARLEM Achter de namen van de „Bhaktis" gaan met een enkele uitzondering de namen schuil van grote Nederlandse handelsfirma's, maar ook van bedrijf jes van Nederlanders, die na 1957 door de Indonesische regering werden over genomen. Zo vormt „Internatio" de kern van de Perusahaan Negara Ane- ka Bhakti, Borsumij van Perusahaan Ne- Para Budi Bhakti, Lindeteves van de erusahaan Negara Tulus Bhakti en zyn Javastaal en Lettergietery Amster dam de basis van de Perusahaan Sinar Bhakti. Het is moeiiyk na te gaan, in hoeverre de Indonesische regering er met de na tionalisatie van de Nederlandse handels ondernemingen in het algemeen en van de „grote vyf" in het byzonder Inter natio, Borsumy, Jacoberg, Lindeteves en Geo Wehry in is geslaagd de handelsactiviteiten ervan tot zich te trekken. De cyfers, die beschikbaar zijn. kunnen geen duideiyk beeld geven door de angstwekkende ontwaarding van de Rupiah en het grote prysverschil in het Indonesië van vandaag en zes jaar ge leden. Maar volgens officiële gegevens is tussen de 15 en 20 procent van de In donesische export zonder daarby de olieprodukten te rekenen in handen van de Indonesische staats- handel. Daarby dient rekening te wor den gehouden met het feit, dat de uit voer van ondernemingsprodukten, die meer dan 40 procent van de totale Indonesische agrarische uitvoer uitma ken, rechtstreeks valt onder de P.P.N. de organisatie die is belast met de leiding van de plsmtages van de overheid, waaronder ook de voorma lige Nederlandse ondernemingen val len. Evenmin, is het eenvoudig de vraag te beantwoorden, wie het aandeel van de voormalige Nederlandse firma's in de Indonesische handel heeft overgeno men, indien d« „Bhaktis" niet volledig hun plaats hebben kunnen innemen. Zeker is, dat er naast de reeds lang bestaande buitenlandse firma's voor al Engelse zich vrüwel geen nieuwe GENÈVE, 21 mei (UPI, Reuter) Na vüf dagen ministerieel overleg is de kloof tussen de Verenigde Staten en de zes EÈG-landen nog altyd niet gd. Het compromisvoorstel van de Westdultse minister Erhard kreeg wel steun van de EEG, maar was voor de Amerikaanse delegatie onaanvaard baar, zodat ook deze poging mislukt en deze hoop de bodem Ingeslagen is. Men verwacht dat nog een allerlaatste po ging zal worden gedaan om tot resul taat te komen voordat de conferentie vandaag uiteengaat. Het compromisvoorstel voorzag in ge- löke lineaire verlagingen in gevallen waarin er geen verschil tussen de ta rieven bestaat en in „speciale en auto matische procedures" voor de andere gevallen. Nadat de heer Herter, president Kennedy's speciale afgezant naar de GATT-conferentie nog telefonisch rug gespraak had gehouden met de Ame rikaanse president, en met een laat ste voorstel van Amerikaanse zyde kwam, werd ook dit door de EËG- ministers verworpen. Om 10 minuten voor twee uur heden ochtend waren de ministers nog byeen, nadat hun vergadering te tien uur gis teravond was begonnen. „wy moeten tot een besluit komen", zei een lid van de Amerikaanse dele gatie. Maar de heer Herter, de leider van de delegatie, heeft zyn vliegpassa- ge voor woensdag bevestigd en verwacht dus kenneiyk geen heil van eventuele nadere pogingen om de V.S. en de EEG tot elkaar te brengen. Tegen het Amerikaanse plan een ta- rievenreductie van 50 percent tot stand te brengen over de gehele lyn en zon der uitzonderingsbepalingen voor eniger lei produkt, heeft de EEG inmiddels een nieuw argument aangevoerd. Zelfs als deze vermindering wordt toegepast, zo heeft men berekend, zal ongeveer een-vyfde van de Amerikaanse markt nog altyd beschermd zyn met tarieven van meer dan 20 percent. In kringen van EEG-delegaties acht men de Amerikaanse verlangens niet redelijk. Men heeft zolang de conferen tie duurde geprobeerd de Amerikanen ertoe te brengen hun voorstel te modi ficeren, maar het heeft tot niets geleid. Nu het compromisvoorstel van minister Erhard geen resultaat heeft geboekt en ook het Amerikaanse voorstel is ver worpen, koestert men geen illusies meer. De enige hoop is gevestigd op het con tact in de hotelkamers. Men vermoedt niet dat Erhard dezelfde bier- en siga- ren-taktiek kan toepassen, waarmee hy de staking in de Westduitse metaalin dustrie heeft beëindigd. Die taktiek, een afmattingsproces, mag dan werken bjj vakbondsleiders en werkgevers, by di plomaten zal ze weinig effect sorteren, zo redeneert men in Genéve. zaken in Indonesië hebben gevestigd en dat de Indonesische regering enkele ja ren geleden het mes heeft gezet in het snel groeiende aantal Indonesische han delshuizen, dat volgens officiële gege vens werd verminderd van 4.000 tot on geveer 1.500. Automatisch rijst dan de vraag, in hoeverre Chinezen, die trouwens des tijds reeds een zeer grote rol vervul den in het economische leven van In donesië de plaats van de voormalige Nederlandse firma's hebben ingenomen. „Dit is moeiiyk te zeggen", zei een hoge Indonesische ambtenaar in ant woord daarop. „Zeker is, dat het aan deel van hen ontzettend hoog is. Maar het is byvoorebeld moeiiyk na te gaan, hoeveel nieuwe Indonesische firma's in feite worden gedreven met Chinees ka pitaal". In ieder geval staat de Indonesische staatshandel voor grote problemen. De opbrengst in Rupiahs van de uitgevoer de produkten is door de berekening van de officiële koersen lager dan nodig is voor de nieuwe opkoop en de winst is afkomstig van de invoerhandel. Volgens de statuten van de „Badan Pimpinan Umum" moet 55 procent van de winst worden afgedragen aan de Indonesische regering en volgens officiële gegevens bedroeg dit regeringsaandeel in 1960/61 ongeveer 500 miljoen Rupiahs. Deze moeiiykheden gelden niet voor de particuliere handelsfirma's die zoals de Indonesische zegsman op merkte „zich bijna allen schuldig maken aan deviezenzwendel". Daarby wordt gebruik gemaakt van de vrye dollarkoersen van de Rupiah, die ver boven de 1.000 Rupiah voor een dollar uitgaan, tegenover een officiële koers van de particuliere ondernemingen in Ru piahs ïyden by de uitvoer van agra rische produkten, worden op deze wij ze ruimschoots goedgemaakt. „Dit is onze stryd met Singapore, dat een cen trum van deze activiteiten is", voegde hy hier aan toe. Overigens biyken de zes „Bhaktis" in grote innen nog de werkwijz, g volgen van de overgenomen Nedenaii firma's, die er de bases van vorn Hoewel er thans wordt gestreefd ni specialisatie voeren zy voor een g1. deel dezelfde produkten uit „omdat nu eenmaal historisch zo is gegroei „De grote vyf bleven in feite voort e staan, zy het onder een andere Dit leidde er toe, dat de zes expo rende staatsbedrijven op kleine Pfa„ elkaar in de opkoop van produkten v concurreerden en de prezen 0Pdr?t:_i Dit was de aanleiding tot de opricht in 1961 van de B.P.U. als overkoepelen de organisatie om hieraan een einde maken en coördinerend op te tree De Indonesische uitvoerhandel hee zich de laatste jaren vooral op 'an in Azië, in het byzonder Singapore, g richt met een percentage van tegen V. 50 procent. De overige helft ging keiyk naar Europa vooral Duitsland en Engeland en de Verenis de Staten en voor een klein deel naa Australië. De handel met het oostewj blok steeg het afgelopen jaar tot bov de 10 procent van het totale voluiw- Vergelykingen over de ontwikkelds van de Indonesische buitenlandse hana zön door de verwrongen Rupiahkoerse eveneens moeiiyk te maken. Sinds lao toen er volgens de officiële gegev'e' een tekort op de handelsbalans was v<u 465 milioen Rupiah. is volgens bescnuv 465 miljoen Rupiah, is volgens bare gegevens in 1962 de uitvoer ongeveer 12 procent en de invoer meer dan 25 procent afgenomen. me* met Singapore is de afgelopen jaren ook een van de schakels geweest voor d« scnaaeia gewew u 4 invoer van de bescheiden hoeveelhc' Nederlandse produkten. „Maar de ij®" derlandse merken zitten er nog in. Er is nog een grote vraag na? Nederlandse produkten. Het zal voor jj Nederlanders een koud kunstje ril weer op de markt te komen", al< j* de Indonesische zegsman. Er worn trouwens door de B.P.U. overwoge" weer een kantoor in Amsterdam te «P®" nen. In Djakarta bestaat ernstige bezorgd heid jegens de Europese Economise^ an, tegenover een oflicaeie koers Gemeenschap. In het bijzonder geioj 45 op 1. De verliezen, die ook deze bezorgdheid de steun, die de EE„ geeft aan de 18 met de gemeenschap geassocieerde landen in Afrika, die daar mee produkten kunnen gaan verbouwen die Indonesië al heeft. „Op lange ter- mijn is dit een discriminatie door Eun£ pa tegen de andere tropische ontwik* kelingslanden ten gunste van deze AC1" kaanse staten," zo meent men. e volledige titel van dit boek, ge schreven door F. Hofmans, luidt: „Over het mooiste boek. Medi taties over het Lucas-Evangelie." De laatste tijd zijn er vele en voor treffelijke boeken geschreven, die „over wegingen" genoemd worden over de Evangeliën. Sommige daarvan hebben bekende schriftkundigen tot auteur. Het onderhavige werk neemt onder deze boeken naar onze smaak een aparte plaats in. Oorspronkelijk heeft de schrij ver deze meditaties in de vorm van toespraken gehouden. Om de directe aanspreekbaarheid te behouden, heeft hij bij het in druk geven ervan maar weinig aan de vorm veranderd. Mis schien is dit wel de oorzaak van de aantrekkelijkheid van dit boek. Er is hier werkelijk sprake van een dialoog tussen schrijver en lezer. Deze laat ste voelt scherp, dat het woord tot hem persoonlijk wordt gericht en wel door Christus zelf. De auteur tracht zoveel mogelijk op de achtergrond te blijven. De lessen, die het Evangelie bevat, worden rechtstreeks op het hedendaag se leven van elke dag toegepast, waar door de actualiteit van het Woord Gods duidelijk tot uiting komt. Wij zouden willen spreken van christelijke levens kunst, van echt christelijk humanisme, geput uit een goed verstaan van het Lucas-Evangelie. Juist het gewone, het woor de hand liggende trekt ons in dit boek bijzonder aan. Daar ligt voor ons gevoel zijn praktische waarde. Het kan graag ieder aanbevolen worden, die het echte Christendom wil leren kennen uit de H. Schrift. De firma H. Nelissen te Bilthoven heeft het boek uitgegeven. et Deutsche Taschenbuch Ver lag te München, dat veel be- langryk werk uitgeeft, heeft weer een dikke pocket op de markt gebracht, en wel Gesprache mit Napoleon van niemand minder dan Friedrich Sieburg, die ook Die hundert Tage heeft geschre ven. Driehonderd bladzijden vol dia logen tussen de heerser en tientallen anderen: generaals, diplomaten, vrouwen, schryvers, journalisten, vijanden. En uit al die gesprekken leert men de driftige man een beetje kennen. Hooghartig en scherp tegen lieden als Talleyrand, gereserveerd en respectvol tegen mannen als Goethe, fel tegen broers en zusters, nieuwsgierig bij vertegenwoordigers van andere landen. In zyn voorwoord zegt Sieburg, dat de gesprekken op Sint Helena niet (Advertentie) over max. zozeer de man leren kennen, doch veeleer bedoeld zy'n als een soo'J propaganda. Napoleon zorgde e* voor, dat zoveel mogelök mense" hem hoorden praten en ijverig nou' ties maakten, want hij had bedoel^ gen van propagandistische aard bj treffende zyn persoon, zyn famll'j' zyn land. Ook op St. Helena, even»'' elders, hadden de „gesprekken" cU"1' wills de vorm van monologen. Het korte gesprek dat de keiz®r voerde met dokter Antommarchi 'ÖJ dens zyn gevangeschap te Longwoon tekent de gevan'gene als een verzwak te man, die veel denkt aan zijn jeUga op Corsica, waar hij zo graag naai toe had gewild. Helaas, zegt hij, iie» ik destyds de voorkeur gegeven aan Elba als ballingsoord. Was ik maai naar Corsica gegaan, dan had Ik na niet op de kale en troosteloze rotsen van St Helena gezeten. He4 meest boeiend, hoewel vermo®" delük niet het belangrijkst, rij" „f gesprekken met mensen, die her» durver tejgenspreken, zoals zijn bnjÊ._ Lucien of generaal Rapp in de Tui" lerieën in 1815. Napoleon is uit E' teruggekeerd en nauwelijks is hy Parus aangekomen of hij ontbied Rapp, een van de generaals, die wa ren uitgezonden om hem te bestrjr den. „Zou je op me geschoten he^ ben?" vraagt de keizer. „Wis en ze' ker", zegt Rapp, „en het zou uw eigen schuld geweest zijn, want hebt ons allemaal in moeilijkheden gebracht. U doet afstand van troon, u neemt de vlucht, dwingt oh» om de koning te dienen en komt on verwacht terug". „Maar ik wil geen oorlog meer, ik wil vrede voor m*JL ,Daar volk", roept de keizer uit. Ik u vroeger nooit over horen praten, is het antwoord van Rapp. Dat woia dan een lang gesprek, waarin beio heren zich o.a. opwinden over CR% teaubriand, die de euvele moed heei gehad om Napoleon lafheid te verWv ten op het slagveld. -j Een byzonder interessant boek. v geschiedenis en vol menseiykheid. Dbg- Het maandblad Ziekenfondsvrag®® gaf een byzonder nummer w gewyd aan het geestelijk S handicapte kind. In artikel worden door verschillende specialist achtereenvolgens besproken het ne rotische kind, kinderen met aaI??i,4 singsstoornissen, het zwakzinnige ki» spastische kinderen, het epileptiscj kind, het organisch gestoorde wn het astmatische kind, de tandheel!4" dige behandeling van diep kinderen, en tenslotte het gee®lpn« gehandicapte kind in een algenw beschouwing waarin zenuwarts J0 mans ook de financiële zyde varLrje zorg voor deze kinderen aan de stelt üe- tijdschrift, cc» uiuumic UJW6c6xOeid, IS D'I op ieders bereik. Storting van ing- girorekening 380597, t - v. de PfT gie- meester van de Bond van R.K g0. kenfondsen te Utrecht, heeft tot volg dat het u wordt toegezondei J J c vw^v In dit bewonderenswaardig korte - stek werd veel kennis en ervai tf)l bijeengebracht. Dit tijdschrift, een brochure uitgegroeid, is bin- ROTTERDAM, 20 mei - De aiSe^f- ne raad van de „gemeentelyke ri"' ziening Zuid-Holland" heeft ir U- JjjK bergen, directeur van het energiebedryf in Den Haag, ?en g# tot lid van de directie. Ir. ger"l neemt de plaats in van ir. E. n bf; hupsen aan wie op zyn verzoek aa g i» begin van het jaar eervol on' verleend. JUL PM KK'JGT INSTRUCTIES VOOR HM f! Ntcom BOON EN OVER ZUN BLOEDHOND, TED GRRIDER. DftT GELOOF IK OOK... EN DflNMOET Jfe WJÏÏ SPEURWERK GEEN Z0R VIARNDE IK KRIJS DOEN. IK GELOOF DAT DIE DALL0WS0N EEN BOEFIS... IK WIL ZOVEEL MOGEL'JK OVER HEM WETEN BAAN KR'JST,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 2