1000 negers in arrest in de V.S. L Javanen in actie tegen Chinezen Soebandrio: Uitbarsting is niet te verhinderen Gelukkig Nieuwjaar... van Commissaris der Koningin in Zuid-Holland NA VO-ministers bespreken gecombineerde kernmacht Zal Nederlander met het commando worden belast? KAB aanvaardt plannen tot reorganisatie Onstuimige Perzische ontvangst voor Gina DE BRAGA EEN DODE STRAAT Afgunst een der motieven CHEFAROX Rumoer in Israël rond bezoek van Duits ex-minister r I Muiderslot: kunsthistorische aanwinst PROBLEMEN RIJZEN IN OTTAWA Financiële" zaak Britten zitten Amerikanen dwars Wasdag verlicht door opzien barende vinding! NAV O-delegatie naar Canada Zwevende klok EXAMENS Nieuwe centrale: federatie van zelfstandige vakbonden Diocesane bonden worden opgeheven i Birmingham zendt 1000 negerkinderen van de scholen Maagklachten? Weet u wat lekker is? ■mmm WASWATER NU ZO ZACHT ALS MEIREGEN Voor man die zieke vrouw bestal: 9 mnd. Bonn wil met Moskou praten over snelle terugkeer Duitsers Knutselaars lijmen met VELPON van Ceta-Bever ne0grdotevtuOblB,iss BASIS VOOR NED. KATH. VAKVERBOND DINSDAG 21 MEI 1963 PAGINA t fpF MO^ (Advertentie) TEHERAN, 21 mei (UPI) De Ita- liaanse filmactrice Gina Lollobrigida is maandag by aankomst op het vlieg veld van Teheran wat al te enthousiast door de Perzen ontvangen. De politie moest ingrijpen om de menigte, die rich om „La Lollo" verdrong, uiteen te Jagen waar knuppels en andere poltie- attributen aan te pas kwamen. Gina's toegewijde echtgenoot, dr. Milko Skovic, die haar vergezelde, •Heekte de mensen zijn vrouw met rust te laten. „Prego, per favore, prego", riep Skovic uit. De Italiaanse actrice bezoekt Theran ®P uitnodiging van een vrouwenvereni ging. Woensdag zal „La Lollo" een spe ciaal bal in de afficiersclub bijwonen, Vfaarby keizerin Farah Diba ook aanwe- rig zal zijn. De baten zijn bestemd voor Weeskinderen. Zij zal gedurende haar Verbiyt enkele ziekenhuizen openen. Perzische politie houdt de opdringende trienigte in Teheran tegen, die Gina Lollobrigida van tdichtbij wil zien. GREENSBORO (North Carolina), 21 •bei (UPI) In twee steden in de Amerikaanse staat North Carolina zijn maandagavond meer dan duizend zin- Jende en marcherende negers gearres- ■eerd, bezig met demonstraties tegen e rassenscheiding. In Grensboro werden ruim vierhon derd negers aangehouden toen zij uit kerk kwamen en zich verzamelden PU cafetaria's en theaters voor blan- alleen. m Durham werden ruim zeshonderd J*®gers aangehouden onder soortgelijke omstandigheden als in Greensboro. ■K? nieuwe burgemeester van Durham, ^ense Grabarek, had negerdelegaties zijn stad gevraagd een „wapenstil- mnd" van twee weken in acht te ne- S®n om hem de kans te geven de te- mistellingen tussen blank en zwart uit het WëS te ruimen. De negers wezen jn verbek van de hand en verza melden zich voor het gemeentehuis, aar de eerste zitting van de vernieuw- yëemeenteraad werd gehouden. v.m,° arrestaties in beide steden verlie pen zonder incidenten. ®1RMinGHAM, 21 mei (AFP) De e eiiike onderwijsraad van Birming- m heeft gisteren meer dan duizend «gerleerlingen, die eerder deze maand k^mis betogingen tegen de rassen- eidlng waren gearresteerd, voor- ^°«d of tijdelijk van school gezon- n. Leerlingen ouder dan zestien jaar van verdere studie uitgesloten, ter- Jl de jongeren pas in de zomer of e herfst terug mogen komen. he?ftt Amerikaanse Hooggerechtshof ken in ,!ffen vonnissen van rechtban- gers bnaa zuidelijke staten, die ne- restaiirant,611 ver°ondeeld omdat zij den^errüetigd>.r hadden betre- tig^edat1°ioiyefi?lafrde het ongrondwet- past en Hoo i,aa rassenscheiding toe- "ruik maakt Van Zijn macht «e" bJtre'ft- vari Hooggerechtshof AmerikasncJ0?1!1 sse? in de zuidelijke rohivB S j staten Louisiana, Zuid-Ca- •wöne, Noord-Carolina en Alabama. DJAKARTA, 21 mei (ANP) In de hall van het gebouw in Bandung, waar de afgelopen week de „Madjelis Permus- jawaratan Rakjat" de uitgebreide Indonesische volksvertegenwoordiging byeen is gekomen, stonden drie gro te bloemstukken. Zij waren een groet a-a de meer dan 500 afgevaardigden uit alle delen van Indonesië van de Bandungse middenstand. Maar nog voordat de eerste woorden in de grote conferentiezaal aan de bevlagde Azië- Afrika-boulevard de voormalige Post weg waren gesproken, was diezelfde middenstand verlamd. De anti-Chinese actie, begonnen in Tegal, Cheribon en andere plaatsen, was verder in west-Java doorgedron gen. Het bekende winkelcentrum van Bandung, de Braga, waar destgds huis aan huis Nederlandse firma's waren gevestigd, was een dode straat geworden. Geen enkele Chinese toko was hier en in de andere winkelcen tra aan de actie ontsnapt. Onder het toeziend oog van gewapende militai ren werden vernielde luiken hersteld en noodluiken voor de ingegooide rui ten aangebracht. Tot in de verre bui tenwijken van Bandung waren ook de ruiten van woonhuizen van Chinezen ingegooid, waaruit bleek hoe grondig men tewerk was gegaan. De geblindeerde ramen van de hon derden winkels waren het bewijs, hoe groot ook in Bandung het Chinese aan deel in de Indonesische economie is. De actie in Tegal legde het economische leven vrywel stil. Niet alleen moesten hier maatregelen worden getroffen om (Advertentie) voor blijvende venbetering Vormt een gen—and» leeg op de maagwand de voorziening in de eerste levensbe hoeften op gang te houden na de uit schakeling van de Chinese handelaren, maar ook het wegvervoer viel voor een froot deel uit, nadat de transportmid- elen van Chinese eigenaars het hadden moeten ontgelden. De aangerichte scha de moet in totaal in de honderden mil joenen rupiahs lopen. Na de vernielingen in Bandung publi ceerde de Indonesische regering een ver klaring, waarin de gewelddaden werden afgekeurd en een oproep werd gedaan tot de bevolking zich van verdere acties te onthouden. Maar eind vorige week werden de Chinezen het slachtoffer in Bogor, een zestigtal kilometers van Djakarta waar de grote Chinese gemeenschap de ver der uitbreiding van de actie naar het westen met toenemende angst en onge rustheid gadesloeg en zich op de verde re gebeurtenissen voorbereidde. Over de oorzaak van de plotselinge uitbarsting in de anti-Chinese gevoe lens doen de meest tegenstrüdige be richten de ronde. Een feit is, dat in openbare verklaringen van Indone sische organisaties en studentenvere nigingen weliswaar afkeuring wordt uitgesproken over de gewelddaden, maar niet wordt verheeld, dat de ster ke economische positie van de Chi nese gemeenschap een doom in het oog is. De Indonesische minister van buiten landse zaken, dr. Soebandrio zei dezer dagen in een gesprek met Nederlandse journalisten, dat „in het huidige groei proces van Indonesië de explosie tegen de Chinezen niet kan worden verhin derd." „Wy moeten echter verhinderen, dat dit in verkeerde kanalen komt en wordt uitgebuit voor het optreden van contra-revolutionaire elementen, die ook in Indonesië aanwezig zyn". Eerder had hij in het openbaar ge zegd, dat er „een aanzienlijke oorzaak aanwezig is voor ontevredenheid als men ziet, dat een zekere minderheids groep nog steeds niet deelneemt aan het mededragen van de volle last van de revolutie" en „zich niet bewust is van de geest van samenwerking in de Indonesische gemeenschap". De Indonesische minister betoogde, dat „deze groep nog steeds in een ivo ren toren leeft", zich afzydig houdt van de loop der revolutie en slechts uit is op eigen welvaart en winsten in elke fase van de Indonesische stryd. „Deze situatie moet worden gecorri geerd teneinde de Indonesische revolu tie te beveiligen", aldus Soebandrio. (Advertentie) De ENIGE JENEVER met het waarborgzegel van de stad Schiedam. De énige wat je noemt .ouderwets- goede" jenever. De énige, die nog op de originele manier onder waar- borgzegel uit MOUT wordt bereid. Vraag uw leverancier oude of jonge Wittkampf enproef het verschil Y Alleen verkoop: JOHS. VRIJMOED ZONEN N.V, SCHIEDAM SEDERT 1776. JERUZALEM, 21 mei (AFP, DPA, UPI) Het Israëlische parlement heeft gisteren een motie van de Heroethpar- tij, gericht tegen het bezoek van de voormalige Westduitse minister van de fensie Strauss, verworpen. De opposi tiepartij had een debat geëist over de uitnodiging aam Strauss een bezoek aan Israël te brengen. De invitatie is uit gegaan van het Israëlische ministerie van defensie. De voorzitter van de Heroethpartij, die sterk tegen het bezoek van de voor malige minister is gekant, Josef Sjof- man, merkte in het parlement op dat het merkwaardig is, dat Israël iemand uitnodigt in een functie die hij in de Bondsrepubliek niet meer bekleedt. Daarbij komt nog, zo zei hij, dat tij dens het ministerschap van Strauss Westduitse geleerden naar Egypte zijn gegaan. Namens premier Ben-Goerion ant woordde de minister van financiën, dat Strauss geen nazi is geweest en dat hij zich heeft ingespannen de Duitse geleerden uit Egypte terug te laten ke ren. Het bezoek van Strauss begint op 26 mei en zal twaalf dagen duren. De Heroeth-partij heeft nu opgeroepen tot massale betogingen op het vliegveld als Strauss arriveert. Vaticaanstad De primaat van Po len, kardinaal Wyszynski, heeft in Rome met de onlangs door de Russen vrijge laten metropoliet van Lemberg, mgr. Slipyi, gesproken over de toestand van de Oekraïnse katholieken in Polen. De Commissaris van de koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, heeft gisteren in hotel Oud-Wassenaar een ge animeerde nieuwjaarsreceptie gehou den. Van vele burgemeesters uit de provincie konden de heer Klaasesz en zijn vrouw de beste wensen in ont vangst nemen. Deze regels lijken zo'n vijf maanden geleden op de zetterij te zijn zoekgeraakt en nu per onge luk alsnog in de krant te zijn geko men. Ze zijn echter zo actueel als maar mogelijk is: de commissaris hièld gisternamiddag zijn nieuwjaars receptie. De genodigden hebben wei even vreemd opgekeken toen zij de uitnodiging ontvingen dezer dagen, maar gezien het grote aantal gasten dat ter receptie verscheen hebben zij niet aan een practical joke gedacht. De ontvangst was eerst uitgeschre ven voor 3 januari van dit jaar, maar sneeuw en ys maakten toen de wegen vrijwel onbegaanbaar waarop de com missaris besloot haar uit te stellen. Hij wachtte op beter weer en moest blijven wachten. Eindelijk moest hei er dan van komen en gisteren waren inderdaad de weersomstandigheden enigermate gunstiger. Sommige gasten wisten niet goed hoe hun nieuwjaarswensen te formu- 'eren, maar de commissaris wist de grapjes die werden gemaakt met flair op te vangen. Hij maakt zelf name lijk vaak grapjes, ook in zijn functie van commissaris. Wanneer hij wordt uitgenodigd te openen, te onthullen, door te knippen, te huldigen of te ver welkomen kan men verzekerd zijn van een toespraak met „lachertjes". Het wordt de aanwezigen nooit moei lijk gemaakt: zij kunnen de beleefde gelegenheidsbijval achterwege laten, de lach kan volkomen oprecht zijn. Dat was bijvoorbeeld het geval toen mr. Klaasesz enige tijd geleden de eerste paal moest (laten) slaan voor een groot winkelcentrum van de Land- bank in Rijswijk. Terwijl een felle wind hem het stof om de oren joeg merkte hij op in zijn toespraakje: „Ik hoop niet dat de naam van Landbank gewijzigd behoeft te worden in zand bank". Gelachen werd er ook, al was het nier en daar zuurzoet, toen de com missaris Rijksweg 4A moest openen, de weg die, ongeveer, Amsterdam met Rotterdam verbindt. „Men zou het de ruggegraat tussen beide steden kun nen noemen", zei hij. „Alleen vraag je je dan af aan welk eind de kop en aan welk eind de staart zit". een glijbaan, toen hij bij een werk bezoek aan een gemeente in een speel tuin verzeild raakte. Daarom: alleen voor journalisten en fotografen al is het te hopen dat de heer Klaasesz als commissaris nog lang nieuwjaars recepties zal kunnen geven, al is het in het hartje van de zomer. Het echtpaar Klaasesz laat zien op welke datum St. Juttemis valt, een uitspraak welke de commissaris éer koningin bezigde tijdens een vergade ring van Provinciale Staten, toen ie receptie werd aangekondigd. iiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiitmniiiiiiiimiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiHiiiiiimiiMiiiiHiimiitmiii OTTAWA, 21 mei (UPI) In de Canadese hoofdstad Ottawa verzame len zich thans de ministers, die mor gen deel zullen nemen aan de half- jaariykse NAVO-conferentie. Het voor naamste punt, dat ditmaal zal worden besproken, is de vorming van een mul tinationale of intergeaweerde NAVO- kernmacht. In feite is dit niet veel anders dan een combinatie en hergroe pering van reeds bestaande formaties, die samen een nieuw etiket opgeplakt krijgen. Het gerucht doet de ronde, dat een Nederlands officier zal wor den belast met het commando over deze kernstrjjdmacht en dat hij als chef van zijn overigens «eer beperkt gehouden staf een Brit krijgt toegewe zen. De commandant van deze multi nationale NAVO-kernmacht blijft als adjunct van generaal Lemnitzer on dergeschikt aan de opperbevelhebber van alle NAVO-strqdkrachten. Men verwacht, dat de Fransen ermee zullen instemmen, dat ook twee van hun in West-Duitsland ge stationeerde squadrons in de multi nationale kernmacht worden opge nomen. zy zullen dan evenwel de eis stellen, dat in de desbetreffende be kendmaking duidelijk tot uitdruk king zal worden gebracht, dat dit geen verzwakking inhoudt van Frank- rqks streven naar een eigen nationa le kernstrydmacht, de z.g. „force de frappe". Ofschoon de kernwapens van de Amerikaanse strategische luchtmacht naar aller opvatting ruim voldoende zijn om het communistische deel van de wereld ervan te weerhouden een aanval op het westen te doen, gaan de Amerikanen toch akkoord met de plannen voor een multinationale kem- Advertentie) „Meiregen maak dat ik groter word" zingen de kinderen. En uw was zou door zachte meiregen heel wat scho ner worden. Maar u hebt alleen lei dingwater uit de kraan. Dat is bijna overal in Nederland hèrd water. Geen normaal wasmiddel kan daar goed in werken. Gevolgen? Uw wasgoed was nooit zo schoon als u wenste; erg vuil goed was bq'na niet helder te Krijgenen de textiel voelde vaak zo naar stug aan. Tienduizenden huisvrouwen zijn Caste 11a daarom enorm dankbaar voor die was-sensatie Actief Blauw Het eerste en enige moderne was middel met het AnticaI-3, de radicale water-zachtmaker. Probeer Castella Actief Blauw nu ook zélf. Het was water wordt als by toverslag zacht als meiregen. Uw was wordt scho ner dan ooit Het vuil vliegt er let terlek uit! U spaart uw textiel en het wordt niet stug meer. Alle huis vrouwen moderniseren hun wasdag met CastellE Actief Blauw. Wat 'n was-weelde! UTRECHT, 21 mei De rechtbank heeft vanmorgen een 28jarige man ver oordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie voor- waardeiyk èn aftrek van voorarrest. De man had zich op een byzonder laffe manier meester gemaakt van een por- temonnaie met driehonderd gulden. Hy stal de beurs in het huis van het echtpaar by wie hy inwoonde, op een ogenblik dat hy even in een vertrek met de ernstig zieke vrouw des huizes alleen was. De officier van justitie had een gevange- vangenisstraf van een jaar met aftrek geëist. M BONN, 21 mei (DPA) De West duitse regering heeft de Sovjet-Unie voorgesteld nieuwe besprekingen te be- ginnen over de repatriëring van nog in de Sovjet-Unie wonende Duitsers. Het voorstel was vervat in een nota, die gisteren a>an de Sovjet-ambassadeur in Bonn, Smirnov, is overhandigd. In deze nota wordt o.m. gezegd, dat omstreeks 10.000 Duitse onderdanen te gen gemaakte afspraken in tot dusver niet naar de Bondsrepubliek zyn terug gezonden. Het aantal sinds april 1958 gerepatrieerde Duitsers bedraagt rond 14.800. macht. Hun overweging is, dat op die manier iets kan worden ondernomen om de toeneming van het aantal nationale kernmachten met name van een Duitse nationale kernmacht te beperken. Veel effectiever is daartoe echter de vorming van een multilaterale NAVO- kemmacht, bestaande uit 25 oppervlak teschepen met gemengde bemannin gen. Het verschil tussen de multina tionale en de multilaterale kernmacht is dit, dat de bedragende landen in de eerste formatie steeds hun eigen ele menten biy ven herkennen (en die zo no dig ook voor nationaal gebruik kunnen terugvorderen), terwql de tweede for matie van de hele NAVO is. Pas de multilaterale kernmacht zal de Fran sen imponeren en de Duitse ambities op dit punt bevredigen. De Detroit News publiceerde giste ren een verklaring van McGeorge Bun- dy, adviseur van president Kennedy voor de nationale veiligheid, waarin hij zei, dat Amerika en de bondsrepu bliek volledige overeenstemming hebben bereikt over vorming en de bekosti ging van een multilaterale kernmacht. Maar nu schqnen de Britten weer voor moeiiykheden te zorgen. De Amerikanen hebben tenminste de in druk, dat de regering in Londen niet bereid is veel haast te maken met de vorming van zo'n multilaterale kernmacht. Zy hebben opgemerkt, dat Lord Mountbatten er tegen is en zy verdenken de Conservatieve par ty ervan in eigen land de verkiezin gen te willen ingaan met de leuze van een Brits nationaal kernwapen. President Kennedy heeft aan de vooravond van de conferentie in Ot tawa geconfereerd met zyn ministers van buitenlandse zaken en van defen sie, Rusk en McNamara, en met de NAVO-opperbevelhebber, de Ameri kaanse generaal Lemnitzer. Bij vorige NAVO-conferenties heeft de Ameri kaanse delegatie altyd aangedrongen op versterking van de conventionele strydkrachten in Europa. Verwacht wordt, dat zy zulks ditmaal zal nala ten; niet omdat zy van opvatting zou zpn veranderd, maar omdat zy van me ning is, dat haar opinie by de bondge noten genoegzaam bekend is. De Nederlandse minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft gisteren op het vliegveld Prest- wick, waar hy op doorreis van IJsland naar Canada aankwam, verklaard, dat hy „terughoudend staat" tegenover de voorgenomen multinationale kern macht. Hy meent, dat het nog te vroeg is om over dat vraagstuk te spreken. Ook de berichten over de benoeming van een Nederlander achtte hy voor barig. SCHIPHOL, 21 mei Een uit negen leden bestaande Nederlandse delegatie is gistermiddag minister Luns achter na gereisd voor de conferentie van NAVO-ministers, die van 22 tot en met 24 mei in Ottawa zal worden gehou den. Mr. Luns die zich vorige week voor een officieel bezoek naar IJsland begaf, vliegt van daaruit naar Canada. Ook minister Visser, die vandaag zal vertrekken, gaat deze conferentie bij wonen. Na afloop van de conferentie zal er gelegenheid zqn tot deelneming aan een rondreis langs diverse Canadese en Amerikaanse bases. Ook onverwachte gebeurtenissen probeert mr. Klaasesz met humor te redden. Toen hij in Vlaardingen een vlag moest hij sen bleef deze tot schrik van de bur gemeester en andere notabelen tel kens weer halverwege steken. De commissaris mompelde: „Ik maak er een prestigekwestie van" en bleef het proberen. De burgemeester riep dat het een technische storing was, waar op mr. Klaasesz, met een blik op de kwaliteit van het touw: „Het lijkt me meer een financiële zaak". Bij de opening van een expositie, die gehouden werd in de grafelijke zalen van het Binnenhof, sprak hij de gedenkwaardige wens uit „dat heel Den Haag naar de kelder zou gaan". En op de expositie van Avicultura ka pittelde hij de tentoonstellingscommis sie omdat hij een organisatiefout had ontdekt: één exotische vogel zat te miauwen. Ook voor persfotografen is de commissaris altijd een dankbaar onderwerp: Zo maakte hij met opge heven handen en een kinderlijk blij gezicht enige tijd geleden gebruik van Zolang „pulken" en „peuteren" nog steeds als volstrekt taboe by de Nederlandse opvoeding gelden, zal ons land waarschgn- ójk nooit grote archeologen voort brengen. Een echte archeoloog doet nameiyk niets liever. Hy wil van al les het fpne weten en by antikwitei- ten zit het fpne meestal verborgen achter het nuchtere patina van alle dag. Er wordt niettemin kunsthistorisch gepulkt en een resultaat daarvan heeft ons de slotvoogd van het Mui derslot, Ton Koot, persooniyk laten zien. Hooft's eigen ebbenhouten zetei bleek, althans op de rugleuning, nog de oorspronkeiyke bekleding te bezit ten, die eens de rug van de beroemd ste bewoner van het „Hoge Huis te Muiden" heeft geschraagd. Die zetel stond voorheen bij het Polderbestuur van Muiden, waarvan Hooft de Dgk- graaf was. In later eeuwen werd de stoel met een saaie stof overtrokken, maar de onvolprezen zuinigheid van ons voorgeslacht liet de nog onversle- ten stof op de rugleuning ongerept Al geruime tyd geleden kwam Hoofts zetel in bruikleen in het Muiderslot en sinds kort is het eigendom, want de huidige Dökgraaf en Ingelanden kenden hun historische plicht en zetten het bruikleen om in een schen king Pulkende restaurateurs kwa men achter het geheim van de oorspronkelijke rugbekleding en na een herstel van negen maanden in het atelier van het Rijksmuseum is de stoel in het Slot teruggekeerd Ton Koot mag zich nu de beheer der noemen van een uniek historisch en kunsthistorisch meubel. Weliswaar zyn er nog enkele meubelen met de oude geweven zeventiende eeuwse bekleding in musea te vinden maar geen heeft, zegt de slotvoogd trots zulk een karakteristieke rode scha- duwtint in het bloemenmotief. Even trots als Ton Koot op Hoofts zetel is de heer G. Bootsman op zqn geurende kruidhof vóór de ingang van het Slot. Deze hof is ai vermaard geworden, maar nu heeft men hem kunnen verrgken met een fraaie ber ceau in zeventiende eeuwse trant, die spoedig begroeid aai zijn met een beu kenhaag. Steeds groter wordt het aantal be zoekers dat de heer Bootsman om raad vraagt over de toepassing ven de vele vermaarde kruiden. Daarom is er een fraai verzorgd foldertje ver schenen dat de minnaar wegwijs maakt in de oude hof, waar de bot telroos, lavendel, venkel, rozemarijn, anps. salie, thym en pepermunt hun geuren verspreiden en hopen op de tijd, dat zf weer ais vanouds hun ereplaats zullen krijgen in elke tuin. Want, en dat zeggen wij de heer Bootsman graag na, wie niet over weg kan met kruiden zal nooit echt lekker eten. Overigens is een bezoek aan het Muiderslot altijd een tocht naar het knusse stadje aan de Vecht waard. De klokken van het carillon uit de Nieuwe Kerk in Delft zijn voor een grondige restauratie uit de toren verwijderd. De 46e en zwaarste klok, met een gewicht van ruim ZVz ton zweeft boven het markt plein op weg naar de begane grond. (Advertentie) NIJMEGEN, 21 mei Kand. klass.: de heren W. L. A. Driessen ('s-Herto- genbosch), N. A. G. de Glas (Waspik); Duits: de heren J. Boonman (Overzan- de) en C. H. van Os (Emmen)Semi- arts: de heren J. G. Lardenoye (Maas tricht) en H. M. Vingerhoets (Helmond) Arts: de heren C. Ch. L. M. C. Tie- lens (Maastricht), en Y. F. Tjon a Fong (Nqmegen). AMSTERDAM, 21 mei (V.U.)doc toraal econ. wetensch.: P. A. Gille, (Schiedam), J. Boter (Leiden), H. Dem per (Zandvoort), D. P. v. d. Voort (Lei den); kand. econ. wetensch.: G. M. Huussen, Zaandam, A. J. Burger (We- meldinge), F. van Dam (Bleskens- graaf UTRECHT, 21 mei Doet. rechten: de heer J. W. Verloop (Bilthoven), kand. geschiedenis: de heren J. Aal- bers (cum laude) (Apeldoorn), F. R. Kat (Hilversum), Kand. Duitse taal- en letterk.: mej. T. Bouma (Harderwijk), semi-arts: mej. C. G. Tromp (Biltho ven), de heren J. Vos (Houten), P. Westerink (Elburg). Arts: de heer H. Becker (Utrecht); Tandarts: de heren: H. B. Baardmans (Rotterdam), C. G. van Bemmel (Harmeien), B. F. v. Blok (Utrecht), E. Chr. Buckard (Hilversum) S. A. van Deelen (Nijmegen), C. C. Dieleman (Vinkeveen), O. Heringa (Dl Haag), A. H. F. Herks (Amster dam), H. J. van Hulst (PuifUjk). AMSTERDAM, 21 mei (G.U.) Doet. examen rechten: de heer A. J. Peeck (Amsterdam). EINDHOVEN, 21 mei Kath. Soc. Academie. Maatscih. Werk (st) er. zr. II. Aloysia, Geldrop; en de dames E. So bers, Eindhoven; A. Evers, Eindho ven; Th. Gantevoort, 's-Gravenhage, Th. v.d. Wetering, Wanroy; O. von Bergh, Helmond; J. Kox, Eindhoven; j. Peynenburg, Nymegen; A. Bloe men, Venlo; Th. v.d. Heuvel, Oister- wök; M. van Treyen, Eindhoven; G. Greefhorst, 's Hertogenbosch; J. Schee pens, Helmond; M. Lomans-Brouwers, Veghel; C. Jongbloets, Tilburg; C. Hoekers. Helmond en de heren C. v.d. Heuvel. Deurne; A. van Reusel, Til burg; J. van Ommeren, Eindhoven; A. de Mönnink, Eindhoven; A. Bessems, Venlo; J. van Lierop, Weert; L. Mol, Geldrop; G. Schöttelndreier, Son en A. Goedejohan, Son. GRONINGEN, 20 mei Arts le ged: mevr. J. ten Berge-v.d. Schaaf (Gro ningen), mevr. A. Bosch-Sukacz, Gro ningen en de heer K. J. Lugtmeier, Heereveen; bevorderd tot arts: mej. G. A. Oldenziel, Veendam en de heer J. W. Jongebreur, Den Haag; bevor derd tot tandarts: de heren E. A. M. Brokx, Dongen. E. Th. S. Kuiper, En schede, E. H. Steutel, Zutphen; kand. geneeskunde 2 b: de heer A. J. Kroese, Amersfoort. UTRECHT, 21 mei (KNP) Giste ren heeft onder zeer grote belangstel ling van bonden en instellingen de bui tengewone bondsvergadering van de KAB de reorganisatieplannen eenstem mig aanvaard. De reorganisatie is een gevolg van het bisschoppelijk schrijven van 1960, waarin het Nederlands episco paat adviezen gaf voor de opbouw van de katholieke sociale organisatie in de ze tijd. De besluiten zullen eerst gerea liseerd kunnen worden, wanneer na de verkregen bisschoppelijke en konink- lijke goedkeuring de centrale in wer king treedt. Aan de wezenlgke doelstelling van de KAB wordt niet getornd. Ook in de nieuwe vorm heeft de beweging tot doel naast de materiële ook de geestelgke belangen van de werknemers en van hun gezinnen te big ven behartigen. De grondslagen van de nieuwe vak centrale zijn aanmerkeiyk verbreed doordat aan de tot dusver buiten de KAB staande katholieke sociale werknemers-organisaties mogeUjkhe- den worden geboden om toe te treden. Een der gevolgen van de genomen besluiten is dat de naam KAB wordt veranderd in Nederlands Katholiek Vakverbond, het NKV. De centrale van het NKV moet ge zien worden als een federatie van een aantal zelfstandige vakbonden, die op goede organisatorische normen zijn opgebouwd: het standsorganisa- torische werk, voorheen door dioce sane bonden verricht wordt opgeno men in het werk van de vakbonden en centralerde diocesane bonden worden als gevolg daarvan op geheven. Om het algemene werk zo goed mo gelijk te kunnen verrichten wordt een landelijk contactorgaan gevormd door de voorzitters van de districtsraden en de verbondsbestuurders belast met het algemene werk; Er komt een landelgk werkorgaan voor de mediale groepering, dat tot taak heeft voor specifieke vraagstukken in deze sector de bestuursorganen van het verbond gevraagd en ongevraagd van advies te dienen; De plaatseiyke centraien maken rechtstreeks deel uit van de centrale. Het bestuur van de plaatselgke centra ien wordt zo mogeiyk gevormd door de besturen van de plaatselijke vakafdelin gen en wel door tenminste sen vertegen woordiger per vakafdeling en een hg plaatseiyk regelement te bepalen aan tal leden uit de plaatselijke centrale. Voor de behartiging van specifieke gewestelijke belangen worden er dis tricten gevormd, die tevens ten doel hebben leiding, hulp en dienstbetoon aan het plaatselijk werk te geven. De leiding van een district is in handen van een districtsraad. Als regel kan een districtsbestuurder van de centrale als voorzitter daarvan optreden. Ook voor de mediale en leidinggevende groeperingen kunnen plaatselijk en per district afzonderlijke werkorganen wor den opgericht. NIJMEGEN, 21 mei Gepromo veerd tot doctor in de letteren op proefschrift „De persoonlijkheidsstruc tuur van het gehospitaliseerde school kind" de heer G. A. Litjens, geboren te Tilburg. Promotor was prof. dr. P. J. A. Calon. Tof doctor in de letteren op proefschrift „Gewoon aardewerk uit de Romeinse legerplaats en de bijbe horende grafvelden te Nijmegen" pa ter P. J. J. Stuart CSSR. geboren te Bergen op Zoom. Promotor was prof. dr. F. J. de Waele.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 7