Op laatste nippertje compromis op GATT-conferentie Toltarieven worden verlaagd Economisch op gelijkheid Vrijdag conclusies over samenstelling Kabinet? PROF. ROMME THANS EEN ONBEREIKBAAR MAN Washington huldigt astronaut Cooper Schoos huishoudafdeling W etsontwerp voor derde TH Opvolger van wijlen Ben-Zvi Zalman Sjazar gekozen als Israels president voet van afgerand! KOELKASTEN Verzoening van het onverzoenlijke 6 0 0 Sov jet-kunstmaan KOSMOS 17 in de ruimte Trachtte Charles Aznavour meisje mee te nemen Problemen KLM- beladers opgelost Senator Morse wil af van waarborgen aan West-Europa k Nieuw isotoop van N obeli urn ontdekt Mr. J. Cals hoopt op terugkeer voor einde kabinetsformatie Minister Klompé: ,Niet gering slijtage-proces' BARKER'S BEHANG 2, 4, 6, négen merken 268.- Schoos service Marechaussee haalt haar uit vliegtuig Atlantische defensie WOENSDAG 22 MEI 1963 87ste JAARGANG No. 31443 GENèVE, 22 mei (Rtr, AFP, UPI) De zes landen van de Europese Gemeenschap (E.E.G.) zijn dinsdagavond laat met de Verenigde Staten tot een akkoord gekomen inzake de verlaging van de douanetarieven. Op de laatste dag van de G.A.T.T.-conferentie is tegen alle verwachtingen in een compromisvoorstel aanvaard, waarbij Amerika en de E.E.G. in beginsel overeen komen de tol tarieven wederkerig op billijke wijze te verlagen. De verlagingen, waarover de eigenlijke onderhan delingen 4 mei 1964 beginnen, zullen gelden voor alle grote industrielanden. Instemming éee M ORRIS "êeforc Ijou ('hu! FALCON REGENJASSEN service In verband met het feest van 's Heren Hemelvaart zal ons blad morgen, donderdag 23 mei, niet verschijnen. DE DIRECTIE. BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 o Jkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 «Wecti®: W. G H. Leijdeckers en - Mr. W. A. M. van der KaHen. hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW.Seewta» NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents oer m.m.-hoogte De administratie behoudt zich net -echt voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week 2.65 per maanc.. t 7.90 oei kwartaal. Voor klachten over de bezorging s avond» tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Akkoord tussen Amerika en E.E.G. over douanerechten .V. /.v, De informateur prof. Romme verlaat liet ministerie van Algemene Zaken in Den tiaag na zijn ontmoeting die hij gisteren nad met de ministers. De onderhandelingen worden vooraf gegaan door een reeks technische con ferenties, waarop de uitzonderingsrege lingen worden vastgesteld en de uit zonderlijk hoge tarieven bijgeschaafd. Midden juni zal een werkgroep bijeen komen ter bespreking van de zeer in gewikkelde, technische kwestie. De groep zal 1 augustus verslag uitbren gen. Het na drie dagen van intensief on derhandelen bereikte akkoord brengt de EEG economisch op voet van gelijkheid met Amerika. Het akkoord zal een uit breiding van de wereldhandel bevorde ren en de ontwikkelingslanden in staat stellen hun levenspeil te verhogen. Het compromis-voorstel werd aanvan kelijk nog fel bestreden door drie lan- (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 22 mei. Ook van daag heeft professor Romme zich als informateur de gehele dag bezig ge houden met het verzamelen van gege- Veng voor de bestudering van de poli tieke situatie. Wanneer hij vrijdag in ®n Haag terugkeert, na de Hemel vaartsdag voor afronding van deze *tudie te hebben benut, kan verwacht gorden dat hij, althans voor zichzelf, i°t conclusies kan komen. Dat de in formateur intens bezig is valt _o.m. af leiden uit het feit, dat hij op de jT.en die hij thuis doorbrengt, per te- jO'oon nauwelijks te bereiken is. Prof. r^hime laat zich kennelijk niet sto- nu hij de koningin zo snel moge- S** moet rapporteren over de politie- situatie na de verkiezingen. u Aan de hand van dit rapport zal de oningin tot beslissingen moeten ko- 'vh over de eigenlijke kabinetsfor- een waaraan de benoeming van j-?b formateur nog vooraf moet gaan. ziet Prof. Romme zijn taak beperkt lin is reeds gebleken uit de medede- Van' dat z'ch n'et met de keuze taf Personen die voor ministerspor- lat 'IlGS worden aangezocht, zal in- acen fij-j is terrein verkenner en daar óm, bemiddelaar. Wel zal hij zich va« bemoeien met de samenstelling Da*} het kabinet. De bemiddeling zal "lijken, wanneer hij zijn eerste Tn s. heeft afgerond. uph het onderhoud dat hij maandag hm I ëehad met het demissionaire ka- w.heC heeft de informateur met de kJh'sters afgesproken, dat hem op de e" 'st mogelijke termijn afzonderlijke heie-ae,ns worden verstrekt over de ie'dskwesties die op de verschillen- MOSKOE. 22 mei. (Reuter) Vol- bfLk Pravda hebben Russische eri>, Si,c' *}I,ls.dag verklaard, dat zij van hff iag z'ïn ®en nieuwe isotoop um kunstmatige element Nobelr- um te verkrijgen. mi^r dan*™! ?en hoeveelheid van tna pnh»? a atomen van een tot nu ment e,p1S0t0°P va" het ele" Britaó ln 1957 voor het eerst door lpprniu Amerikaanse en Zweedse ge- bnmwJLiZ0U Z1'1n verkregen door een Bombardement van het element curi um met koolstofionen. de departementen aanhangig zijn. Een tweede bron van studiemateriaal wordt gevormd door een vergelijking van de verkiezingsprograms van de grootste partijen. Ook dit materiaal is weer aangevuld met gegevens tij dens de gesprekken, die prof. Romme vandaag heeft gevoerd met de vijf fractievoorzitters, die hem in Den Haag in zijn werkkamer bezocht heb ben. In de dagbladen wordt de ren- trée van prof. Romme in de prakti sche politiek over het algemeen met vreugde begroet. Uit de kranten blijkt, dat men dit initiatief van het staatshoofd op prijs stelt. De libe rale NRC veronderstelt wel, dat het even zal duren voor de kabinetsfor matie in een volgend stadium gaat komen, gezien de degelijkheid waar mede prof. Romme de kwesties thans bestudeert. Het Handelsblad vraagt zidh af, of hij erin zal slagen ditmaal ,,het on verzoenlijke te verzoenen" zoals hij zich destijds als Kamerlid reeds voor stelde te doen, toen hij samenwerking met de socialisten zo lang mogelijk bleef volhouden, totdat in 1958 het juist voor hem duidelijk vaststond, dat die samenwerking moest worden op gegeven. Ook van prot.chr. zijde is instemmend over zijn aanstelling als informateur geschreven. De waarde rende wijze waarop het socialistische Vrije Volk hem tegemoet trad hebben wij gisteren reeds vermeld. Met de vraag, welke richting het uit moet met de basis waarop het nieuwe kabinet zal steunen, weet nog niemand goed raad. Het Handelsblad ziet voortzetting van de politiek van het kabinet-De Quay als het meest waarschijnlijke. Het socialistische Pa rool daarentegen wijst erop, dat prof. Romme een voorkeur heeft voor een vijfpartijenkabinet. De prot.-chr. Nieu we Haagse Courant stelt de vraag of socialisten en liberalen of slechts één van deze beide partijen aan het kabi net moet deelnemen, afhankelijk van de vraag, of beide elkaar zullen ver dragen. Een reden om een van hen te bevoordelen is er niet. De NRC, constateert dat men bij de samenstel ling van het kabinet nog alle kanten uit kan, zowel een vijfpartijen- als een vierpartijenkabinet. De kans op een kabinet dat slechts uit christelijke partijen zou bestaan acht ook dit blad zeer gering. De veronderstelling, dat er een kans zou bestaan, dat prof. Romme, na als informateur te zjjn opgetreden, de lei ding van een nieuw kabinet op zich zou nemen, is door hem stellig tegengespro ken. Z(jn medici, verzetten zich tegen zyn opnieuw deelnemen aan de actieve politiek met kracht. Prof Romme heeft ons laten weten, dat hij er dan ook niet aan denkte, een ministerschap te aan vaarden. den van het Gemenebest Australië, Nieuw-Zeeland en Canada en tot het laatste ogenblik heeft het er naar uit gezien dat het vergelijk getorpedeerd zou worden. Maar tenslotte kon de Zwit serse voorzitter van de GATT, de heer Schaffner, toch meedelen dat alle pro blemen waren opgelost. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dean Rusk, toonde zich verheugd over het bereikte akkoord. In een verklaring, uitgegeven voor de bij eenkomst van NAVO-ministers in Otta wa, zei hij o.m. dat de landen van het Atlantische bondgenootschap door hun overeenkomst hun eenheid "en hun be sluit getoond hebben samen vooruit te gaan. Officiële woordvoerders in Washington verklaarden op een persconferentie dat de vier principiële eisen welke de V.S. hadden gesteld, in hoofdzaak zijn ver vuld, n.l.: Het opnemen van landbouwproduk- ten onder de artikelen, waarvoor de ta riefsverlaging zal gelden; overeenkomst in beginsel dat alle landen hun tarieven met eenzelfde per centage zullen verlagen; het instellen van een mechanisme dat ook andere handelsbelemmeringen dan alleen tarieven kan wegnemen; dat de minder ontwikkelde landen kunnen deelnemen aan de algemene ta rieven verlaging, hoewel niet op basis van volledige wederkerigheid. De conferentie aanvaardde in haar plenaire zitting voorts een resolutie, waarin wordt aangedrongen op de vor ming van een werkcomité om de onder ontwikkelde landen te steunen bjj het werkprogramma, dat zij bp de conferen tie hebben ingediend. Het comité moet verdere „positieve maatregelen" inlei den en coördineren om de ontwikkelings landen te helpen bjj de versterking van hun produktiepotentieel en exportca paciteit. De New York Herald Tribune schrijft over de GATT-conferentie, „dat het ge zond verstand tenslotte heeft gezege vierd; geen der partpen kon zich een mislukking veroorloven". Volgens het blad was het de zwaarste krachtproef van de vrije wereld sinds de totstand koming van de Euromarkt. Het schrijft het bereikte akkoord voor een belang rijk deel toe aan de Duitse minister van Economische Zaken Ludwig Erhard. «re WASHINGTON, 22 mei (AFP, Rtr, UPI) Zelfs mevrouw Jacqueline Ken nedy wilde gisteren de officiële begroe ting van de zesde Amerikaanse ruim tevaarder, majoor Leroy Gordon Coo per, niet missen. In de rozentuin van het Witte Huis onderhield zij zich met de vrouw en de beide dochters van de majoor tot het moment aanbrak, waar op haar man, de Amerikaanse presi dent, Cooper onderscheidde met de me daille voor bijzondere verdiensten van het Nationale Bureau voor Lucht- en Ruimtevaart (N.A.S.A.) Het gezin Cooper was met het per- f 4 De tweede uitbarsting van de vulkaan Goenoeng Agoeng op Bali heeft opnieuw groot leed en ontsteltenis op het Indonesische eiland te weeg gebracht. In de buurt van het dorpje Sibetan waar veel slachtoffers vielen, brengt een groepje overlevenden dank aan zijn goden en smeekt te worden gespaard voor nog meer onheil (Telefoto). (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG, 22 mei Het schijnt» vi .1 de duur van de kabinetsformatie af te zullen hangen of mr. J. M. L. Th. Cals nog terugkomt op O., K. en W. Mej. dr. M. Klompé deelde gisteren in de Eerste Kamer mee, dat de mi nister hoopt in de laatste beheersfase de leiding van het departement zelf weer ter hand te kunnen nemen. Mr. Cals moet echter nu nog rust houden, in verband met ernstige vermoeidheid. „Hij is niet teruggevallen in de ziekte va., het vorig jaar en er zijn geen or ganische kwalen", aldus mej. Klompé. T heer Van Hulst had gezegd, dat mr. Cals meer van zichzelf gevergd heeft dan van een minister gevergd mag worden. „Dat is juist", bevestig de minister Klompé; zij sprak van ,,eei niet gering slijtage-proces". Bij de behandeling van de begroting in de Eerste Kamer zou het de 25-ste maal zijn geweest, dat minister Cals zijn begroting verdedigde. De minister ad interim heeft nu met een schorre stem, waar zij zich voor excuseerde, een aantal hoofdpunten van het beleid besproken. De begroting van O. K. en W. werd zonder hoofdelijke stemming aanvaard. (Advertentie) BArTÊuÖrÏsStT" HAARLEM TEL. 13439 .lElDSESTRAAT .(BIJ KONINGSPLEIN): AMSTERDAM TEL. ?2359fe (Advertentie) Rrrt.. Machinaal uw rollen afgerand. Plaktafel met borstel als kofier voor het meenemen. 600 dessins uit 5 landen in voorraad. Goede raad: alleen vékmensen helpen u. Kom bladeren in de 100 reu- zenstalen van de Behangbar. Rollen op zicht mee! Of vraag de heel grote stalenboeken thuis! Gen. Cronjéstraat 135 - Haarlem Telefoon (02500) 55432 soonlijke vliegtuig van de president uit Florida overgebracht naar Washing ton. In helikopters ging het vervolgens van het vliegveld Andrews naar de tui nen van het Witte Huis. In zijn toespraak herinnerde Kennedy eraan, dat de ontvangst van Cooper precies plaats had op de 36ste verjaar dag van de intocht van Charles Lind bergh, die in 33 uur en 29 minuten de Atlantische Oceaan was overgestoken. De president zei er voorts van over tuigd te zijn, dat vóór 1970 een Ameri kaan op de maan zal landen. Naar schatting een kwart miljoen men sen juichten Cooper vervolgens toe, toen hij per auto van het Witte Huis naar het Kapitool ging. Daar sprak hij beide Huizen van het Congres toe. Bij z{jn binnenkomst zowel als bij zijn ver trek werd hem door senatoren en afge vaardigden een staande ovatie gebracht. Een feestelijke lunch in het nieuwe ministerie van buitenlandse zaken, die hem werd aangeboden door vice-presi dent Lyndon Johnson, besloot de ont vangst door de federale hoofdstad. Van daag worden de Coopers verwelkomd door New York. MOSKOU, 22 mei (Tass, UPI) Bij. na met de regelmaat van een klok gaan de Russische ruimtevaartgeleer. den voort met het lanceren van onbe mande kunstmanen van het type Kos mos, die dienen voor het onderzoek van de ruimte. Vanmorgen hebben zij Kosmos 17 in een baan rond de aarde gebracht, een satelliet die in bijna 95 minuten rond de aarde draait. De af stand tot de aarde varieert van 260 tot 788 kilometer. De zender aan boord van Kosmos 17 zendt nit op een fre quentie van 20.005 megacycles. Het we tenschappelijk instrumentarium aan boord functioneert goed, aldus meldt Tass. Hoewel de Russen dit nog nooit met evenzoveel woorden hebben gezegd is het duidelijk dat de zeventien Kosmos- satellieten, die tot nu toe zijn gelan ceerd, onderdeel uitmaken van de voor bereidingen voor nieuwe en spectacu laire bemande ruimtevluchten. Sommi gen verwachten dat de Sovjets nog de ze zomer zullen proberen een ruimte cabine met twee astronauten aan boord in een baan rond de aarde te brengen, een experiment waar de Amerikanen op z'n vroegst pas volgend jaar aan toe zijn. Een andere mogelijkheid is dat de Russen zullen proberen op korte ter mijn een „rendez-vous" in de ruimte tot stand te brengen, dat wil zeggen het bijeenbrengen en daarna aan el kaar vastkoppelen van twee bemande (of één bemande en één onbemande) kunstmanen. (Advertentie) Siemens, Bosch, Indus, Fiat, Bendlx, Silo, MarIJnen, Crossly, Sigma - mét voorlich ting, mét betalingsvorm die u schikt. Kijk, dat is pas kiezen. Dat is pas kopen wat u wilt, zonder spijt achteraf. Voor üw gezin, üw keuken, üw beurs. Ja zelfs voor uw auto Kom de verschillen horen. Schous verbloemt ze niet. Kom - want frisheid, gemak en geen bederf beginnen ai bij Silo 132 liter tafelmodel voor IS (voor en na) 6BI Oude Groenmarkt 14-16 Haarlem -Tel. 11266 (02500) Tijdens een plechtigheid in de tuin van het Witte Huis in Washington heeft president Kennedy astronaut Gordon Cooper de medaille van ver dienste van de NASA, het Ameri kaanse nationale bureau voor lucht en ruimtevaart, opgespeld. (Bovenste foto). Op de andere foto laat mevr. Kennedy haar zoontje John kennis maken met Cooper. De kleine is echter doodverlegen. (Telefoto's). llltmimHftHtlHHimlHHHtHIHUIIIIIIIIMIMIHHItlllllllllIHMI (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 22 mei. Ingrijpen van een marechaussee heeft voorko men dat een negentienjarige Amster damse studente in gezelschap van de Franse zanger Charles Aznavonr via Schiphol naar Frankrijk is gereisd. Hoewel beiden hun ticket enkele-reie Nice onafhankelijk van elkaar toonden, vatte de marechaussee enige achter docht op. Zij belde met de ouders van het meisje, die op vakantie bleken te zijn in Luxemburg. Haar grootou ders, die de telefoon opnamen, verwe zen voor informaties naar een oom van het meisje. Deze verklaarde dat de reis beslist niet de instemming van de ouders kon hebben. Het vliegtuig was inmiddels naar de startbaan getaxied. Via de verkeers toren werd de piloot van de DC-7C van de KLM verzocht terug te keren. Door bemiddeling van een lid der be manning werd het minderjarige meis je verzocht bij de marechaussee terug te komen. De zanger, die naast haar was gezeten, nam met een handku» afscheid en vroeg de omslag van haar ticket terug. Op deze omslag alleen geeft de maatschappij echter geen te rugbetaling. De studente is naar haar woning teruggekeerd. Het is de gewoonte van de mare chaussee op Schiphol, om een oog te houden op minderjarige passagiers. Als er reden tot achterdocht is, wordt er met de ouders gebeld om te infor meren of de reis hun goedkeuring heeft. (Van onze onderwjjsredacteur i DEN HAAG, 22 mei De minister van OJK. en W. ad interim mej. dr. M. Klompé heeft gisteren in de Eerste Kamer medegedeeld, dat binnenkort een wetsontwerp zal worden ingediend inzake de Technische Hogeschool op het landgoed Drieneroord nahy Enschede. Bij dit wetsontwerp zal een nota wor den overgelt gd, waarin een uiteenzet ting wordt gegeven over de planner met het Campus-systeem, zodat de volksvertegenwoordiging zich ook over dit voor ons land nieuwe systeem sal kunnen uitspreken. In de Kamer is de vrees geuit, dat door het Campus-systeem het regiona le karakter van de Hogewchooi ge weld zal worden aangedaan. Mej. Klom pé zei, dat men op dit punt gerust kan zijn, aangezien het de bedoeling is een ruim aantal plaatsen op de Campus te reserveren voor studenten, afkomstig uit het gebied binnen de lijn Emmen- Kampen-Apeldoom-Nijmegen en de Duitse grens. TEL AVTV, 21 mei (AFP, UPI) De 73-jarige socialist Zalman Sjazar is gisteren tot president van Israël geko zen, als opvolger van de onlangs over leden Ben Zvi. De keuze geschiedde door het parlement. Sjazar werd bij de eerste stemming gekozen. Hy kreeg 67 stemmen, terwijl de enige andere kan didaat. de liberale leider Perez Bern stein, die vroeger de Nederlandse natio naliteit heeft bezeten. 33 stemmen op zich verenigde. De nieuwe president wordt be schouwd als een van de leiders der so cialistische Zionistische „oude garde". Hij werd als Zalman Sjneor Roebasjov in de omgeving van Minsk in Rusland geboren. Zyn opleiding kreeg hij in het oude Sint Petersburg en aan enige Duitse universiteiten. Zijn wetenschap pelijke belangstelling is gericht op de Joodse geschiedenis en de Joodse mys tiek. In 1924 kwam hij voor de tweede keer naar Israël (hij was er in 1911 al eens geweest) en hij werd er medewer ker van het socialistische blad „Da- var". Hij werd een der voornaamste or ganisatoren van de socialistische bewe ging in Israël. Na de vorming van de nieuwe staat werd hij minister van on derwijs. Een verzoek aan Moskou om hem als ambassadeur te aanvaarden werd afgewezen op grond van zijn vroe gere socialistische en Zionistische ac tiviteit in Rusland. Sjazar nam als lid van het dagelijks bestuur van het Joodse Agentschap, waar hij belast was met de afdeling on derwij- en cultuur, een belangrijke plaats in in de internationale Joodse gemeenschap. Hi) was een der naaste vrienden van wijlen Ben Zvi wiens artikelen hij uit het Russisch in het Jiddisch vertaalde. DEN HAAG, 22 mei. De directie van de KLM heeft gisteravond in een communiqué meegedeeld dat de moei lijkheden met het beladingspersoneel zijn opgelost. Door de bemiddeling n de erkende vakverenigingen is „een bevredigend compromis" be reikt. ZALMAN SJAZAR WASHINGTON. 22 mei (Rtr.) De Amerikaanse Democratische sena tor Wayne Morse, die lid is van de Senaatscommissie voor buitenland se betrekkingen, heeft gisteren gezegd, dat de Verenigde Staten hun beloften Westeuropese bondgenoten te verdedi gen moeten herzien. Hy zei by een toespraak in de Senaat, dat door ver anderingen in de laatste tien jaar de Noord-Atlantische Verdrags Organi satie „in grote mate is verouderd Verscheidene Europese partners han delen daarnaar, zo zei Morse.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1