Salaris wethouders wordt verhoogd gevoteerd tot behoud van het bosbezit KROUWEIaS [brieyen Gezondheid van de PAUS laat te wensen over Bezittingen verdachten onder beslag A/oor_ 40 jaar „Blijft Steeds Moedig" Drie jubilea in Hoofddorp Vijftig jaar Karmelites Jan van DommelenSantpoort met ,De harpe des levens Noordholland onvoldoende gerepresenteerd GEMEENTERAAD ZANDYOORT EXAMEN GESLAAGD PORTABLE RADIO van lezers Mr. K. Pliester overleden Algemene audiëntie vanmorgen op laatste moment afgelast HOLIDAYS Vrouw getroffen door glazen deur TAXI 13000 NATIONAAL LANDJUWEEL Staatslening doet disagio Lid van Heemsteedse gemeenteraad BEZORGDHEID IN ROME Affaire-P las ticonam Apotheken en dokters diensten tijdens Hemelvaartsdag Vergadering Ned. Reis vereniging Directeur zal afscheid nemen f20.000 SUBSIDIE ACADEMIE '63" Chauffeur in laadbak gevallen Twee auto's bij inhalen in botsing De beurs vandaag: WOENSDAG 22 MEI 1963 PAGINA 3 Wonimgjbouw rSSS Dronken jongelui Rekening 1961 Bosbezit Rondvraag SCHOORSTEENKLACHTEN? N.V. „DE STEENWERF" 50 NIEUWE AUTO'S GED. OUDE GRACHT 70 Tel. 10454 uj n HAARLEM, 22 mei Gister avond dan in de stadsschouwburg de veertiende en voorlaatste voor stelling in de finale om het natio naal landjuweel. De winnaar van de voorronde in Noordholland presenteerde zijn visitekaartje: „Jan van Dommelen" uit Sant poort. Een vereniging uit de buurt, een vereniging dus, die een grote supportersschare had mee genomen. Bij wijze van spreken was de schouwburg tot de laatste plaats bezet en het zou ons niet verwonderen, als het publiek met volle teugen van de voorstelling heeft genoten. Wij hebben er wat anders tegenaan gekeken. Zoals bij alle andere voorstellingen drong 'n vergelijking met overige vertoningen zich sterk naar vo ren. En dan moeten wij zeggen, dat „Jan van Dommelen" zich keurig in de middenlinie heeft ge plaatst. Er waren in dit toernooi veel sterkere voorstellingen, maar ook enkele zwakkere. Met „De harpe des levens" van O'Neill heeft de Santpoortse groep onder regie van Jan Velseboer geen uit schieter geleverd. Het spel kab belde rustig naar zijn eind. Bestuurswijziging ,,§a<nctus Bavo" ATAX-TAXI 1.2.3.4.5 - ZANDVOORT, 22 mei De gemeen teraad van Zandvoort behandelde on- 4®* voorzitterschap van burgemeester Vtr. H. M. van Fenema in een vlot tem- de voorstellen die werden gedaan. Zonder discussie werd aanvaard de grondruil met het r.k. kerkbestuur voor de verbreding van de Grote Krocht.de Verfraaiing van het Kerkplein bij de N.H. Kerk en de vernieuwing van de «traatverlichting langs de Boulevard. Van Gedeputeerde Staten was bericht ontvangen dat dit college het voorne men heeft de bezoldiging van de wethou ders te verhogen van 5700 tot 6360. De burgemeester stelde voor, daarmee akkoord te gaan. De heer Breure (groep Breure) maakte daar bezwaar tegen ge zien de sterke toenamë van deze bezol diging in de laatste jaren. De heer Pe- troore (Alg. Zandv. Belang) wees op de Stijging van de kosten van levensonder- boud. De heer Siegers (KVP) uit er varing sprekende, betoogde dat de wet houders niet alleen talrijke vergaderin gen moeten bijwonen maar ook nog veel andere werkzaamheden moeten ver richten. Het zwaartepunt ligt bij het 'bestuur en als men daarvoor onvoldoen de tijd beschikbaar kan stellen, werkt men de macht van het ambtelijk appa raat in de hand. Spreker noemde de voorgestelde verhoging gerechtvaardigd. De heer Sok (WD) wilde een commis- tóe-ad-hoc om na te gaan hoeveel uren een wethouder aan zijn functie moet besteden. Mevr. Mol (PvdA) legde de nadruk op de objectieve factor in dit ®eval: het voorstel komt van Gedeputeer de Staten. De heer V. d. Werff (CH) wees op het grote aandeel dat de be lastingen van de bezoldiging wegnemen De voorzitter verdedigde zijn voor stel. Aansluitend op het betoog van de heer V. d. Werff sprak de voorzitter van 3000 schoon". Een commissie ad-hoc zou de particuliere vrijheid van de betrokkenen aantasten. Zij achtte de Voorgestelde verhoging alleszins billijk. De heer J. J. Kluipkens nam voor ge- ïondheidsrêdenen ontslag als lid van het bestuur van „Maatschappelijk hulpbe toon". Hem werd dank gebracht voor hetgeen hij sinds 1956 in deze functie heeft verricht. Tot zijn opvolger be noemde de raad de heer J. van Hon- schooten, bestuurslid van de K.A.B. De raad besloot tot verkoop van 4600 m2 grond aan W. Kelder voor de bouw van 50 huurwoningen van Zand- voortse woningzoekenden. De heer Siegers (KVP) juichte dit voorstel toe; ten eerste omdat Zandvoortse woningzoekenden er mee zullen wor den geholpen en vervolgens omdat hier geen flatbouw aan de orde was, maar een-gezinswoningen. De heer Koning (groep Breure) had bezwaar tegen de verhoging van de huur van 75 tot ƒ91 per maand. Hij sprak van „ver kwanselen" van deze woningen door de heer Kelder uit winstbejag, ook de maatschappij die de woningen over neemt zal daarmee wei winst beha len. De voorzitter maakte bezwaar te gen de uitdrukking „verkwanselen". Wethouder Lindeman (KVP) sloot zich aan bij de waarderende woorden van de heer Siegers. De huur van 75 is drie jaar geleden genoemd. Nu zijn de kosten hoger enook de huren. De pre mieregeling is intussen ook gewijzigd. De premies verlaagd in verband met de algemene huurverhoging. De heer Van Duijn (PvdA) wees er op dat dit de eerste particulier is die in Zandvoort huurwoningen wil bouwen voor de eigen woningzoekenden. „„„a„ •Het reglement van orde voor de raaas- vergaderingen werd opnieuw vastge steld De heer Siegers (KVP) vroeg zich af wat er zou gebeuren als een De heer Van er Werff (CH) had het gefrappeerd dat er een batig slot is van ruim ƒ127.000. De begroting wees destijds een tekort aan en op die grond moesten de belastingen worden ver hoogd. Heeft men nu de bevolking ten onrechte zwaarder belast? Wethouder Kerkman (PvdA) gaf een Uiteenzeting aan het financieel beleid. Bepaalde belasting verhogingen hielden stenograaf onwelvoegelijke uitdrukkin gen zou moeten noteren. De voorzitter zei in dit verband op de correctheid van de raadsleden te moeten vertrou wen. De heer Koning betoogde dat men het reglement van orde moet naleven. In januari 1962 had de voorzitter spre ker uit de vergadering verwijderd, daarbij blijk gevende het reglement van orde en de gemeentewet niet te ken- Advertentie) Geeft hem of haar als geschenk een Pracht collectie vanaf 59, Wagenweg 78 - Koninginneweg 6 va» ingezonden stukken Grienen van Lezers") betekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming, *och betekent slechts dat ie hoofd redactie hot ingezonden stuk ter kentne tpn de lezers wü brengen. Het feit van •e Plaatsing onttrekt ziek echter Van de verantwoordelijkheid der redactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave va» redenen terug te zenden. In het alge meen ie ondertekening met naam en vdres vereist, tenzij i» een zeer bijzon- Ver geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel vf te vjfheu. *toïLUw ^ericht ,,Vier jongelui met ge ween auto ovef de kop" (N.H.C. van vi.mei) wordt het voorgesteld alsof de voln lï?n, Jougelui in „Domi" te Over laad wouden hebben gedronken bohdr achttien glazen bier zouden ueDDen achterovergeslagen), alvorens J aan hun joy-riding waren begonnen. cL,dlerdelljkheid ziin z'j wel in „Domi" heKkJr tijdens een instuif en j_?den zij er ook een glaasje bier ge dronken. Maar de jongelui zijn ook el- rlrddi,gewees,t en hebben ook daar ge- onken zodat het beslist onjuist is te t zij in „Domi" de gelegen heid tot onbeperkt drinken zouden heb- gekregen. In „Domi" wordt juist |£ortgheidGgen iedere vorm van buiten- C. v.d. BERG. (•concierge van ,Domi"> nen, althans niet na te leven als het niet in zijn kraam te pas komt. De voorzitter zei dat de heer Koning er volkomen naast was. Spreker heeft de heer Koning destijds verzocht de ver gadering te verlaten. Aan dat verzoek heeft de heer Koning voldaan. verband met hogere uitkeringen uit het gemeentefonds o.a. in verband met de rioolwaterzuiverings installatie. De ach terstallige inkomsten spelen ook een rol bij het vaststellen van het resultaat van de rekening. De rekening werd goed gekeurd. De raad verleende een crediet van 40.000 voor de bestrijding van de den nenscheerder in het gemeentelijk bos bezit. Mevrouw Mol (PvdA) betreurde het teloor gaan van het mooie dennen bos. Zij vreesde dat alle bossen van de gemeente zouden worden aangetast, Spreekster vroeg of het crediet toerei kend zal zijn. De heer Hose (VAT» had lof voor hetgeen de plantsoenendienst heeft gedaan om de schade zoveel mo gelijk te beperken. Wethouder Lindeman (KVP) haakte in op een opmerking van de heer Ko-ning (groep Breure) die sprak over een schapenscheerder. De wethouder v klaarde daaruit het aantal sternen dat boer Koekkoek in Zandvoort heeft be- behaald! De zeewinden hebben de randen van het bos aangetast, maar die schade was beperkt. Het optreden van de dennen- scheerder is echter funest. Het bos aan de westzijde van de Vondellaan moet worden opgeofferd omdat men dan nog een kans heeft het Vijverpark te behou den. Het crediet van 40.000 zal vol doende zijn. Mogelijk brengen het af komende hout nog plm. 7.000 op. Zand voort is niet de enige plaats die is aan getast. In Bergen is de schade nog veel groter. Bij de rondvraag vroeg de heer Sie gers (KVP) welke maatregelen geno men zullen worden ter bestrijding van ongewenste situaties in de kampeerter reinen. De voorzitter zal deze zaak in de commissie voo ralgemene zaken in bespreking brengen. De heer Gosen (AR) was teleurgesteld over de wijze waarop het Gasthuisplein is bestraat en betegeld. Het wordt nu een parkeerterrein. Spreker zou liever hebben gezien dat men hier gekleurde tegels had gelegd en bloembakken en banken had geplaatst. De voorzitter antwoordde dat slechts een voorlopige verharding is aange bracht. Verfraaing is nog een punt van overweging. De baldadigheid maakt de zaak echter niet eenvoudig. De heer Breure (groep Breure) vroeg of de burgemeester met zijn commis sariaat van de pas opgerichtte Exploi tatiemaatschappij Zandvoort niet in strijd komt met zijn functie als burge meester die voor de gemeente met de ze maatschappij moet onderhandelen. De voorzitter wees er op, dat het re cente persbericht geen betrekking heeft op de N.V. Wandelpier, waarvan hij president-commissaris is. Spreker deel de mee dat hij reeds op 17 april zijn commissariaat van de exploitatie-maat schappij ter beschikking heeft gesteld omdat hij de draagwijdte van deze func tie niet kon overzien mede met het oog op zijn positie als burgemeester van Zandvoort. HEEMSTEDE, 22 mei In de leef tijd van 60 jaar is In het grote Gast huis te Haarlem overleden rar. K. Pliester, die vele jaren lid is geweest Van de Heemsteedse gemeenteraad voor de C.H.U. Mr. Pliester vestigde zich na zijn studie aan de Utrechtse universiteit in de twintiger jaren als advocaat en pro cureur te Haarlem. Met een onderbre king van enkele jaren hij was toen secretaris van de Nederlandse Chris ten Studentenvereniging is hij als zodanig tot zijn dood werkzaam geble ven. Hij was voorts een bekende figuur in de Christelijke Historische Unie. Na lid te zijn geweest van de Heemsteed se Noodraad, werd hij in 1949 lid van de gemeenteraad tot 1953. Daarna deed hij in 1958 weer zijn intrede in de raad. Ook in het sociale leven bekleedde mr. Pliester verschillende functies. De begrafenis geschiedt vrijdagmid dag te Arnhem. VATICAANSTAD, 22 mei (KNP) De gezondheidstoestand van de Paus geeft aanleiding tot bezorgdheid. De ge bruikelijke algemene audiëntie, die de H. Vader iedere woensdag verleent, moest vanmorgen op korte termijn drie kwartier voor het begin wor den afgelast. Paus Joannes verscheen slechts enkele minuten voor het ven ster van zijn werkkamer om de 15.000 pelgrims, die voor de audiëntie bijeen waren gekomen, te zegenen en enkele woorden te zeggen. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 22 mei De 34jarige H. C., de hoofdpersoon in de affaire- Plasticonam, is door de Amsterdamse rechtbank failliet verklaard. De N.V. Plasticonam was reeds in december j.l. gefailleerd. Het nieuwe failliet geldt de firma C„ waarvan C. jr de directeur was. Mr. J. R. Voute is be noemd tot curator. Door de N.V. Cultuurbank is be slag gelegd op de bezittingen van va der en zoon C. Deze omvatten o.m. een villa in Aerdenhout, het zwaar met hypotheken belaste zakenpand aan de Prinsengracht, enige huizen in de provincie en een bungalow aan de Kager Plassen. Vandaag was het verhoor van C. jr. nog niet afgesloten. De verzekerde be waring is verlengd tot vrijdag a.s. Mor gen zal besloten worden of de twee verdachten zullen worden voorgeleid bij de officier van justitie. Haarlem Apotheken: Mamix Apotheek, Mamix- straat 65, tel. 56357, Apotheek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038; Teyler Apo theek, Teylerplein 79, tel. 17946. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mathöt, telefoon 11990 (Ook voor tandheelkundige hulp). Wijkverpleging: Wit Gele Kruis, tel. 13863. Dierenarts: J. Beyers, Raamslngel 28. telefoon 13164. Ambulancedienst Dierenbescherming: tel. 12823, b.g.g. 008 boodschappendienst. ZiekenvervoerG.G.D., telefoon 14141. Margriet, Turfmarkt. Telefoon 21400. Heemstede Apotheken: zie onder Haarlem Doktersdienst: K. Kout, J. de Wittlaan 23, telefoon 38411. J. Reurink, Aerdenhoutseduinweg 8, telefoon 42962. Zandvoort Apotheek: Zandvoortse Apotheek, Haltestraat 8, telefoon 3185. Doktersdienst: J. F. Zwerver, Julianaweg IA, telefoon 2499. Overveen Doktersdienst: J. Hollander, Zijlweg 17, telefoon 11431. Apotheken: Zie onder Haarlem. Gisteravond maakte het Vaticaan bekend dat de Paus tot Pinksteren geen audiënties meer zou verlenen. Officieel gaf men hiervoor als reden aan, dat de Paus in retraite ging. De gebruikelijke algemene audiënties zouden wel doorgang vinden, zo ver klaarde men, maar deze werd dus vanmorgen op het laatste moment af gelast omdat de Paus niet tegen de ermee gepaard gaande vermoeienis opgewassen bleek te zijn. Rond half elf hadden zich ongeveer 15.000 mensen verzameld op het St. Pietersplein. Onder hen waren vele Ro meinen. Er heerste een enigszins ge drukte stemming. Om 10.37 uur werd in het Italiaans en het Engels over de luidsprekers bekend gemaakt dat de Paus kort voor het venster van zijn werkkamer zou verschijnen en de apos tolische zegen zou geven. Dit gebeur de een minuut later. Na een paar inlei dende woorden bad de Paus de Paas- antifoon „Regina Caeli". Daarna zegen de hij de massa. Hij wenste allen ver volgens een mooie Hemelvaartsdag en voegde eraan toe: „De Heer is op gestegen ten hemel en de apostelen keken hem na. Zij kwamen bijeen en baden om de H. Geest. Laten wij net zo doen als de apostelen". De Paus bleef in totaal vier minuten voor het raam. Zijn stem klonk krach tig zoals altijd, maar toch ietwat ver moeid. Voor hij zich van het venster afkeerde riep hij allen nog toe: „Saluti, Saluti". Naar wij uit welingelichte bron ver nemen is in de gezondheidstoestand van de Paus de laatste dagen herhaalde lijk een crisis ingetreden. Op aanraden van zijn artsen heeft hij zijn werkzaam heden drastisch ingeperkt. ZANDVOORT, 22 mei De Neder landse reisvereniging houdt op 24 en 25 mei haar congres in hotel Bouwes te Zandvoort. Op zaterdag 25 mei zal het gemeentebestuur om kwart over twaalf de congresgangers officieel ten raad- huize ontvangen. Die middag zal in hotel Bouwes een receptie worden gehouden in verband met het zilveren jubileum van de heer J. Panman als algemeen directeur der vereniging en diens afscheid als zoda nig wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd, 's Avonds be geeft het gezelschap zich naar „Zo mer lust" waar de Zandvoortse folklo ristische vereniging „De Wurf" zal op treden. Tenslotte maken de gasten a.s. Zondag een autobustocht door Zuid Kennemerland. SASSENHEIM, 22 mei Voor het eerst uitkomende op een internationale hondententoonstelling, behaalden de ge broeders A. en P. Schrama uit Sassen- heim, zondag te Gent een fraai succes, door met hun St. Bemardhond een eer ste prijs te behalen, in de jeugdklasse. (Advertentie) Wij spuiten in één dag een nieuw rond, glad, lekvrij en NAADLOOS KANAAL in Uw oude schoorsteen zonder hak -of breekwerk. Spaamdamscheweg 48 Haarlem Telefoon 02500—537750. (Advertentie) beschikbaar voor verhuur ZONDER CHAUFFEUR Sterk verlaagde wintertarieven All risk verzekerd HAARLEM, 22 mei B. en W. van Haarlem hebben gisteren besloten aan de Stichting „Academie *63" een subsi die toe te kennen van 20.000. Deze subsidie is afkomstig uit de baten van de vorig jaar gehouden Frans Hals Tentoonstelling, waarover B. en W. bij raadsbesluit de beschikking heb ben gekregen. De Zomeracademie zal op 14 juni of- fioieel worden geopend in de Grote Zaal van de Koudenhomkazerne. De openingsplechtigheid wordt verricht door burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. Momenteel worden onder toe zicht van Openbare Werken de ateliers in het gebouw in gereedheid gebracht. Vanaf deze week is ook de administra tie van de Academie in de Kouden- horn gevestigd. Tot administratrice van de stichting is benoemd mevr. E. Mul der. HAARLEM. 22 mei Een 28-jarige huisvrouw, die gistermiddag tijdens het winkelen een levensmiddelenzaak aan de Eksterstraat binnenliep, merk te tot haar ontsteltenis dat de glazen deur bij het openduwen uit de schar nieren raakte. Zij kreeg de deur, die brak, over zich heen. Met snijwonden aan het voorhoofd en de rechterenkel en een lichte hersenschudding moest zij naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo en vandaar naar haar woning worden overgebracht. HAARLEM, 22 mei Een 24-jarige chauffeur uit Alkmaar, die gistermor gen omstreeks half elf in de laadbak van zijn vrachtauto bezig was een krat te verplaatsen, verloor plotseling alle houvast omdat een lat van de krat brak. De man viel achterover op een lading jjzeren balken. Met rugklachten moest hij in het ziekenhuis St. Joannes de Deo worden behandeld. Vandaar kon hjj naar zijn woning worden ver voerd. HOOFDDORP, 22 mei Maandag avond zjjn op de westelijke rijbaan van Rijksweg 4 ter hoogte van Badhoeve dorp twee personenauto's tijdens een inhaalmanoeuvre op elkaar ingereden. Een van de auto's, bestuurd door een 58-jarige ambtenaar uit Voorschoten, kantelde enkele keren en werd zwaar beschadigd. De bestuurder en zijn echt genote moesten met verwondingen naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden worden overgebracht. In de andere auto, die naar de andere rijbaan schoot en daar eveneens kantelde, werd de bestuurder licht gewond. vXv! Een beeld uit het verleden. Dit is het elftal van BSM dat in het seizoen 1929-1930 uitkwam in de competitie van de toenmalige DHVB. Staande van links naar rechts: scheidsrechter Van Beelen, H. Nieuwenhuizen (seer.), Harry Pompe, Bep Vernooy, Joop Pruis, Jan Nieuwenhuizen, Kees v. d. Voorn, Cor van Beelen, J. v. d. Reep, P. de Wit (voorzitter)Voorste rij v.l.n.r.: Frans van Rooyen, Gerard v. d. Mey, Bart Assendelft, Jac. Vernooy, Jan v. d. Mey. Bladerend in het keurig verzorgde gedenkboekje, dat de r.-k. Benne- broekse voetbalvereniging BSM bij gelegenheid van haar veertigjarig ju bileum heeft doen verschijnen, werd het ons duidelijk dat het bij clubs als BSM op de vriendschap en de club liefde aankomt. „Voetbal-maatschap pelijk" gesproken hebben de Benne- broekers zich altijd met een beschei den plaats tevreden moeten stellen. In de veertig jaar van zijn bestaan heeft B9M zich nooit mogen beroemen op successen, die tot de verbeelding spraken van het „grote" voetbal publiek. Gedurende enkele jaren speelde het eerste elftal in de vierde klas van de KNVB, maar de band met de Haarlemse Voetbal Bond bleek zo hecht te zijn, dat de Bennebroekers maar weer al te gauw naar hun oude vertrouwde omgeving in de HVB terugkeerden. Als zovele clubs heeft ook BSM tij den van grote zorgen gekend. Vooral in de eerste jaren heeft zijn bestaan wel eens aan een zijden draadje ge hangen. Maar gedachtig het club devies „Blijft Steeds Moedig", waren er altijd weer mensen die het Benne- broekse scheepje in veilige haven wis ten te loodsen. De ware clubtrouw heeft zich bij BSM dan ook niet ver loochend. Mensen als Jaap Vernooy. Joop Prins, Wim Telleman, Theo Nieuwenhuizen en Arie Heemskerk zijn bijna hun leven lang met BSM verbonden. Hun werk en dat van zovele anderen is niet tevergeefs geweest. Van een klein clubje groeide BSM uit tot de grootste katholieke vereniging van Bennebroek. Met een ledental van ongeveer tweehonderd, waaronder honderd jeugdleden, kun nen de Bennebroekers de toekomst inderdaad vol vertrouwen tegemoet zien. Over de toekomst gesproken: het jubilerende BSM heeft nog wel iets op zijn verlanglijstje staan. Ais gevolg van het snel groeiende leden tal kampt de club al jaren met een tekort aan terreinen, waardoor vooral do lagere elftallen dikwijls slecht aan (Advertentie) hun trekken komen. Geheel BSM hoopt van harte dat een oplossing voor het terreinenprobleem niet al te lang meer op zich zal laten wachten. Deze dagen zit BSM midden in de jubileumfeestelijkheden, die het ko mende weekeinde zullen worden be sloten, Zaterdagmiddag van drie uur tot half vijf recipieert het bestuur in café Oud Berg en Dal aan de Rijks straatweg. Zondag is de kerkelijke viering voor de senioren en junioren in de kapel van het zusterklooster te Bennebroek, gevolgd door een ge meenschappelijk ontbijt. Zondagmid dag is er om twaalf uur en half drie een voetbalprogramma, waarbij eerst de A-junioren van BSM spelen tegen de A-junioren van Lisse en vervolgens BSM 1 voor de competitie tegen DSS 1. De muziekvereniging „Kunst na Arbeid" verleent muzikale medewer king. De jubileumviering wordt zon dag besloten met een grote feestavond in het Hillegomse Treslong. tiiiiiiiiiiiiitiHiiitiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiHHmnnin De parochie van Sint Jan de Doper gaat morgen, op Hemelvaartsdag, maar liefst drie jubilea vieren. De heer N. Waasdorp herdenkt dan het feit, dat hij veertig jaar lid is van het parochieel zangkoor. Sinds jaren is hij ook dirigent van dat koor. De twee andere jubilarissen zijn de heren A. Hujjsmans en J. J. van Haas ter. Zij zijn vijfentwintig jaar lid van het kerkbestuur en hebben als kerk meester de Hoofddorpse parochie zeer aan zich verplicht. De viering van deze jubilea wordt ingezet met een plechtige hoogmis, waarbij het parochieel koor onder lei ding zal staan van de heer N. Waas dorp jr. De heer A. Waasdorp zal het orgel bespelen. Beiden zijn zoons van de jubilerende dirigent. Vrienden en andere belangstellenden krijgen na de hoogmis gelegenheid de jubilarissen te feliciteren. De festivi teiten worden in besloten kring voort gezet. De Zusters Karmelietessen van het Sint Josephkinderhuis aan de Zijlsin gel zijn nu druk in de weer voor het gouden jubileum van Zuster Rita, die vandaag vijftig jaar geleden haar pro fessie deed. De jubilaresse is nu in Sittard, waar haar feest in het gene raal moederhuis wordt gevierd. Over een paar dagen komt zij weer thuis aan de Zijlsingel. Dan zullen de Zus ters en kinderen haar huldigen. Een hulde, die zij volkomen verdient. Bijna vijf en twintig jaar is Zuster Rita in Haarlem en zij is voor velen een be grip geworden. Zij werd ruim zeventig jaar gele den in Duitsland geboren. Zij .rad in bij de Zusters Karmelietessen van het Goddelijk Hart. Haar professie deed zij in 1913 te Rome, waar toen het generaal moederhuis „Rocca di Roma" was gevestigd. Het is niet pre cies te vertellen, waar zij sedertd.en als Karmelietes gewerkt heeft en wat zij allemaal heeit gedaan. Het is een hele litanie, die via Italië, Duitsland, Zwitserland in Nederland volgemaakt werd. Drie en twintig jaar geleden kwam zij naar Haarlem. Aan de Ziji- singel, in het Kinderhuis, kreeg zij haar vast domein, maar geen vast werk. Het werk van Zuster Rita is niet te om- of te beschrijven. In de wasserij is zij thuis, op de kinderza len en in de keuken; van de verwar ming kent zij alle geheimen, aan de achterdeur heeft zij haar vaste klan ten, die op een kop koffie of. een kop soep kunnen rekenen. Er is een boek over Zuster Rita te schrijven. Een paar hoofdstukken zou den zeker gewijd zijn aan de oorlogs tijd. Toen heeft ze stand en land af gesjouwd om voor de kinderen aan eten te komen. Met een handkar trok ze naar Velsen om hout te halen. Want brandstof was er niet meer. In de Haarlemmermeer ging ze erwten en koren rapen. Toen het huis van electriciteit verstoken was, ging ze er zelf op af bij de bevoegde instanties en wist „licht" te krijgen, waar ook anderen van konden pro fiteren. Aldus sjouwend en rondtrekkend - ze ging ook herhaaldelijk mee op col lecte - heeft ze zich vele vrienden ver worven. Ze kan dus rekenen op een groot feest in Haarlem. Het gouden jubileum wordt in het kinderhuis op 28 mei in besloten kring gevierd. De vele vrienden en bekenden krijgen donderdag 30 mei, 's middags van drie tot zes uur, in het kinderhuis gelegenheid Zuster Rita te felicite ren. v, ZUSTER RITA Het was niet onze bedoeling nog terug te komen op en kwestie, die w\j reeds twee keer hebben aangesneden, name lijk de representatie van de verschillen de provincies in deze finale. Men kent intussen onze mening, namelijk, dat om een of andere reden niet iedere provin cie door de sterkste vereniging is ver tegenwoordigd geworden. Wü komen er toch weer op terug, omdat wij gisteren avond op pijnlijke wijze gelük hebben gekregen met onze opmerkingen. Naar aanleiding van de uitslag van de Noord hollandse voorronde hebben wü destüds onze verbazing uitgesproken over de be slissing van de jury, of liever over de wüze, waarop zü haar oordeel had be paald. Voor ons stond namelük vast, dat de rederijkerskamer „Alberdingk Thüm" met zijn prachtige voorstelling van „Quarantaine" van de Nederlandse auteur Jan Staal met de beste voorstel ling voor het voetlicht was gekomen. Thijm moest zich tevreden stellen met de regieprijs. Wij durven dit onomwon den te stellen op gevaar af van chauvi nisme beschuldigd te worden. Het gevolg is nu ook in Noordholland geweest, dat een vereniging, die zonder twüfel tot kwalitatief goed spel kan ko men, maar nog lang niet het niveau heeft bereikt van de sterke groepen, in de finale is uitgekomen en een onvol doende representant is gebleken. De voorstelling van gisterenavond leverde daartoe het bewijs. Allereerst was na melük de keuze van het stuk niet bij zonder gelukkig. Voor de tweede keer in dit toernooi werd een stuk van O'Neill op de planken gebracht. En ook nu weer een stuk, dat de dramaturg O'Neill niet van zün beste kant laat zien. Integendeel, het is ouderwets van structuur en inhoud, op één uitzondering na hebben alle rollen vrijwel geen ka rakter meegekregen, slechts het senti ment, dat er als vernis overheen is ge streken moet voor bepaalde dramatische effecten zorgen. De mensen van „Jan van Dommelen" wie men toch niet enig talent kan ont zeggen, moeten aangevoeld hebben, dat het te vertolken drama niet helemaal waar was. Zü gaven ons tenminste de indruk, dat zij er niet in geloofden. Daarom kon hun spel niet overtuigen, temeer omdat de regisseur de ensce nering zonder enige spanning en op een conventionele manier had opgelost. O'Neill geeft hier het verhaal van een degelük ouderpaar, wiens zoon een voorbeeld van deugdzaamheid is. Er is een sterke binding tussen moeder en zoon, en vooral tot haar onsteltenis heeft de jongeman relaties aangeknoopt met een gescheiden vrouw, die als mai- tresse reeds een bepaalde reputatie heeft. Er stromen nogal wat moeder- tranen, in weke gesprekken wordt het sentiment rijkelijk uitgespeeld en ten slotte na een scène, die stevig drama tisch had moeten zgn, blükt het alle maal zo'n vaart niet te lopen. Toch hebben wü juist voor het laatste deel de meeste bewondering. Toen zagen wü een gespannen creatie van mevrouw M. Ruiter, die heel knap de maitresse gestalte gaf. Aan haar is het te danken, dat het derde bedrijf de voorstelling een niveau gaf, dat „Jan van Dommelen" in de middenlinie bracht. En nu wachten wij met spanning op de laatste voorstelling. Vanavond zal de Haarlemsche Toneel Club met „Kom terug kleine Sheba" van Wiliam Inge het koninklijk land jn wel, dat ze in 1957 heeft gewonnen, moeten verdedi gen. De Haarlemmers weten, dat enke le concurrenten met prachtige voorstel lingen zijn gekomen. Zij zijn echter niet bij voorbaat kansloos, hoe zij ook ge handicapt zijn door het niet-meespelen van mr. Wijt en mr. Drost. We rekenen in ieder geval op een goede voorstelling. W. H. HAARLEM, 22 mei Het bestuur van de Haarlemsche Katholieke Studenten vereniging „Sanctus Bavo" heeft zich voor het studiejaar 1963-1964 als volgt geconstitueerd: J. C. de Wildt, Praeses; J. B. Hoek, vice-praeses; J. H. van Straten, ab-aetis I; L. H. v. d. Raadt, quaestor; mej. L. A. M. Olie, ab-actis Ila; R. J. Heibes, assessor. Het ab-actiaat is gevestigd te Haar lem. Ripperdastraat 11. Tel: (02500 - 17243). (Advertentie) Mobilofoon service dar, en nacht AMSTERDAM, 22 mei De nieuwe staatslening, waarop gisteren de in schrijving heeft opengestaan, noteerde vanmiddag 99/4 De emissiekoers was 99 y, zodat de notering een half punt disagio deed. Hieruit blijkt wel, dat de vraag naar de nieuwe lening niet groter is geweest dan het aangeboden bedrag van ƒ300 min., hoewel de inschrijvingen tot het drievoudige van het benodigde bedrag waren opgevoerd. De aandelenmarkt was in herstel, zulks in sympathie met Wall Street. Kon. Petroleum, Philips en Unilever openden 1 a 2 gulden hoger. Verder zijn Hoogovens 9 pnt opgelopen. AKU deed niet veel. hoewel dit fonds in de och- tendhandel een stijging van 5 pnt te zien had gegeven. In de scheepvaartsector konden Paketvaart en Scheepvaart Unie verder stijgen. Bij de cultures bestond weer goede belangstelling voor HVA. De koers van deze aandelen is thans bo ven de 160 procent gekomen. 414 Ned. 1960 414 Ned. 1961 414 Ned. 1963 4 Ned 1961 4 Ned. 1962 Staffel 1947 B.N.G. Won. bouwl. 6 Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H.V. A. A-K. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli-Mij. Fokker Ford van Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel Philips Gem. Bez. Unilever Wilton-FJjenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. geve Kon. Petroleum '50 Holl. Amerika Ujn Java Ch. P L. K. L. M. Kon. Ned. Stoomb. Mij. K. P. M. Stoom v. Mij. Nederland van Nievelt van Ommeren Rott. Lloyd Ned.Scheepv. Unie Interlude Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2(4 Amsterdam '56 I 2(4 Amsterdam '56 n 2(4 Amsterdam '56 III 214 Amsterdam '59 2(4 Rotterdam '57 Alb. Heyn Kl. obi Philips (stocks 1 Vorig opening Slot 22/5 101'/, 99(4 9914 98% 98% 107* 369 124(4 126(4 157 180(4 480(4 480(4 234 840 145 "iOC OQyo 919 264 614-4 623 342 515 165.50 167.10 166.30 167.90 280 440 775(4 169.60 170.» 118: i 118% 55 159 157% 166 167% 146 146 119' 119% 261 144(4 144% 144(4 146 196 224 4QO WO 135 142% 124 85 94(4 94% 91 128",

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3