SU In zestig jaar niets schokkends AFSCHEID VAN PLAATS NUMMER 1, RU 8 Nationaal Landjuweel in Haarlem werd onvergetelijk evenement Reorganisatie van de voorronden niettemin noodzakelijk Landjuweel H.T.C. met „Kom terug, kleine Sheba" H. P. KOOYMAN A. J. Rotteveel's Automobielbedrijf Haarlem altijd stad van het HULMAN super minx Directeur Meisjes- H.B.S. Tempelierstraat Nieuwe instrumenten foor Haarlemse korpsen Dr. D. Bakkerlaan 12-16 - Bloemendaal zondag 26 mei van 10-18 uur ZATERDAG 25 MEI 1963 PAGINA 3 De nieuwe AUTOMOBIELBEDRIJF Lijoko op de planken Haarlem's Matrassenhuis 36 ETAGEWOiNjI XGENi NAiBIJ DE ZIJL WEG Te bewonderen bij Telefoon 57500-57501 Haarlem, 25 mei Plaats "Ummer 1, rij 8 in de Haarlemse stadsschouwburg is ons dierbaar geworden. Van daaraf zijn wij deelgenoot geworden van de voor stellingen, die in de finale van het Nationaal Landjuweel gegeven Verden. Met weemoed hebben wij die plaats woensdagavond, na de laatste voorstelling, verlaten. Wij hebben er lief en leed gedeeld met de verenigingen, die naar beste Vermogen meedongen naar de fcilveren, koninklijke bokaal. De strijd is nu voorbij. De Hagenaars, leden van „De Verenigde Toneel- Vereniging ADO en DVS", hebben ^e trofee veroverd. Hun gejuich klinkt ons nog na in de oren. Het *eest is voorbij. Een geslaagd ??est, dat de goede naam van *Uarlem bevestigd heeft en dat alle reden geeft te veronderstel- .h, dat ook het volgende Land- Juweel in Haarlem zal worden ge houden. Wij hopen het van harte. Nog enkele dagen resten de heer P. W. Weeber van zijn afscheid als chef van het station Heemstede-Aer- denhout. Ruim drie en veertig jaar heeft hij bij de Spoorwegen gediend. Twaalf maal verwisselde hjj van standplaats. Toen de heer Weeber op 1 mei 1958 in Heemstede zjjn „eindstation" tot chef werd be noemd had hjj na vele promoties de top in zijn loopbaan bereikt. Op vrij dag 31 mei zal hij de dienst met pen sioen gaan verlaten. De heer Weeber heeft de kunst ver staan op een vertrouwde en zeer voorkomende wijze zijn taak als sta tionschef te vervullen. „De samenwer king met het personeel is altijd uit stekend geweest", zegt hij zelf. „Door een echte teamgeest ontstond er een vriendschappelijke band. Het perso neel heeft het er ook voor over om het stationsgebouw keurig in orde te houden. De laatste jaren is aan ons station dan ook driemaal de zoge naamde „Netheidsprijs" van de spoor wegen toegekend. Ook het contact met (Advertentie) Off. Dealer: Hillman, Singer, Sunbeam, Humber, D.A.F. BREDERODESTRAAT 6—10 ZANDVOORT - TEL. 02507-2088 de reizigers was altijd van prettige aard". In 1920 kwam de heer Weeber geboren Leidenaar bij de spoorwe gen ir dienst. Van elektrisch vervoer was toen nog geen sprake. De ro mantische en nu alweer bijna legen darische stoomtrein had de alleen heerschappij. Dat is in de loop der jaren allemaal veranderd. Wie nu zo'n ouderwetse stoomlocomotief wil zien, zal naar het Utrechtse spoorwegmu seum moeten gaan. „Ik heb altijd met veel plezier bü de spoorwegen gewerkt", zegt de heer Weeber. „Nu ik met pensioen ga, zal dat voor mij een hele omschakeling betekenen. Tijd om er hobby's op na te houden, heb ik eigenlijk nooit kun nen vinden. Maar daarover geen zor gen, het is een kwestie van aanpas sen. Van de zomer eerst nog een heerlijke vakantie naar de Adriatische Zee en natuurlijk gaan we per trein, want een vrijbiljet is nog altijd de goedkoopste manier om te reizen". Voor de reizigers bestaat er don derdag 30 mei, 's morgens om tien uur, ir café-restaurant „Boekenroode" gelegenheid om afscheid te nemen van de heer Weeber. Men zal dan tevens kennis kunnen maken met de nieuwe stationschef, de heer C. de Vos uit Zandvoort, die tijdens de bjieenkomst in „Boekenrode" wordt geïnstalleerd. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiitiiiiiiiiiiitiiiiNiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinimiimiiiiiiiii HAARLEM, 25 mei B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om met ingang van het nieuwe schooljaar tot directeur van de gemeentelijke meis- jes-H.B.S. aan de Tempelierstraat te benoemen de heer J. A. P. Oosten, thans leraar aan deze school. De heer Oosten zal dan drs. S. Elte opvolgen, die reeds ruim een jaar geleden de pensioengerechtigde leeftijd heeft be reikt. HAARLEM, 25 mei Donderdag avond trad voor het eerst in haar be staan de toneelclub van de Lijoko voor het voetlicht, een van de vele afdelin gen, die deze vrije jeugdbeweging van de St. Liduinaparochie kent. Voor dit eerste optreden in de toneelzaal boven de Liduinaschool, had mevrouw A. Bak ker, die de algehele leiding en regie heeft, geholpen door mej. Willemse en mej. Dekker, het stuk „Vadertje Lang been" gekozen, geschreven door Jaap v. d. Pol. De voorstelling, gebracht door zestien jongens en meisjes voor een goed ge vulde zaal werd een succes, dank zij het enthousiaste spel en de deskundige leiding, waarmee bewezen werd, dat er in dit jeugdverband heel veel bereikt kan worden, temeer omdat alle decors en de entourage door dezelfde groep werden vervaardigd. Het werd dus een geslaagde opvoe ring, ondanks het feit, dat men de repe tities steeds ergens anders moest hou den, omdat de toneelzaal elke dag ge bruikt moet worden voor een klas van de kleuterschool. Bij zo'n gelegenheid valt nog weer eens extra op het grote gebrek aan ruimte voor het kleuter onderwijs. (Advertentie) Dokter zijn wjj niet, maar rugklachten lossen wij op! Grote Houtstraat 103 Haarlem - Tel. 11485 HAARLEM. 25 mei B. en W. van Haarlem hebben bij de raad een nieuw voorstel ingediend om het instrumen tarium van de Haarlemse harmonie- en fanfarekorpsen te vernieuwen. Een algehele vernieuwing waaraan de bestaande instrumenten dringend toe blijken te zijn zou op 100.000 ko men. De korpsen zullen zelf echter 35.000 voor hun rekening nemen. B. en W. stellen de raad dus voor om 65.000 voor dit doel uit te trekken en om 35.000 als renteloze voorschotten uit te keren aan de korpsen, die dit bedrag dan in 15 jaar terug zullen be talen. HAARLEM, 25 mei B. en W. van Haarlem stellen de raad voor om aan de N.V. Bouw- en Exploitatiemaat schappij „Hogerveka" 3316 m2 gronds nabü de Zijlweg te verkopen voor 132.646,55. De „Hogerveka" gaat daar 36 premie-etagewoningen bouwen, als mede een aantal garages In de ver koopvoorwaarden willen B. en W. op genomen zien, dat de gemeente het recht krijgt om voor 50 pet van de te stichten woningen de bewoners aan te wgzen. NIEUW! SUCCES! (Advertentie) IIIMIIIIIIIIIllirilllllllllllllMllilllllMilllllllllll.llllllllllllllllllllllllllllllIlllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllIM twee van Nederlandse herkomst wa ren. Wij menen, dat het er minstens vijf moesten en konden zijn. Maar al deze opmerkingen doen niets af aan het feit, dat als geheel dit toneel evenement geslaagd is. Het werk comité in Haarlem heeft uitstekend is prettig om nu nog even na T kaarten. Het rumoer van donder- Itn avond is al weer lang getemperd, i" de stilte, die dit keer na de storm v ëekomen, bepeinzen wij nog een er de reeks voorstellingen, die ons """"iiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii """"iHlHIIIiiHiiiHiHiniiiiniiiinnHIIIIIIIIIIIHIIIIIIIÜIIIIIIi |5®Presenteerd zijn. Wij beleven weer He» Iste avonden met als hoogtepunt - Verraad' dooi ^atirners Geron' van Salacrou, gespeeld uit Schiedam. De Schie- Voor",?rs waren toen de favorieten Was e hoofdprijs. Hun voorstelling kwai®en verrassing. Zes dagen later bard"611 de Hagenaars met „Ciéram- WeifU van Marcel Aimée. Een indruk- ste Bt?de vertoning, waarmede de eer- te gftUis een uitgemaakte zaak scheen gen De volgende voorstellingen la- Van j beneden het niveau van die op A Hagenaars. Totdat de Zeeuwen geestdr'A'anken verschenen met een Swaen^ uge vertolking van Michiel de Wig zo ."efaamde Gecroonde Leersse. genaarc 1 n de winnaars zijn? De Ha- VoimaA,konden zich beroemen op een niveau 1 vertoning, die op beroeps- Op ziju de Zeeuwen konden er trots v°orstpiret een Rerfect amateuristische het cru g te zÜn gekomen. Waar zou de Haólfrium bggen? De jury kende der verri aars de hoogste eer toe. Zon- aanvaarrteT discussie is deze beslissing eenS; „Iv Iedereen was het er mee de j'Urv'°°ral door de motivering van dere gewaagde van de bijzon bard" 9?viduele prestatie in „Cléram- gineie' h °Pmerkelijke keuze, de ori- 2orgde „ec?rs en de uitstekend ver- Natuu r-t uums- slag lerff'o moesten de Zeeuwen be- epvoerinf op de prijs voor de beste andere een Nederlands stuk. De biet Fm S ?a' (uit Winschoten), die bruid in de morgen" kwam De jury van het Landjuweel in be spreking. Van links naar rechts: Heieen Pimentel, Enny Meunier. Arend Hauer en Jan Willem Hofstra. van Hugo Claus kreeg geen schijn van kans. Terecht overigens wees de jury de Zeeuwen nog een andere prijs toe om hun frappante individuele presta ties. Ook de andere toekenningen lagen geheel in de lijn der verwachting. Nu er dit keer geen prijs was beschikbaar gesteld voor de beste individuele pres tatie was het sympathiek van de jury, dat zij toch enkele creaties met name noemde. Wij kunnen moeilijk de jury corrigeren of aanvullen, maar wel be treuren wij het, dat in de rij van „eer volle vermeldingen" de naam van Leo Straus ontbrak. Zijn creatie van Doe in „Kom terug kleine Sheba" was magistraal en verdiende met name vermeld te worden. Wanneer het volgend Landjuweel wordt gehouden en waar, is voorlopig nog een vraagteken. Daar zal vermoe delijk een vijf jaar overheen gaan. Het kan trouwens geen kwaad, als de ver enigingen tot rust komen en de jongere krachten gelegenheid krijgen zich te ontwikkelen. Het lijkt ons niet gunstig, dat een vereniging op te korte termijn in een wedstrijdsfeer komt. De Natu em W.K.A. kunnen zich dan intussen beraden over het probleem, hoe de beste verenigingen in de voorronden kunnen uitkomen en hoe aldus de finale zo sterk mogelijk bezet wordt. Dan kan het niet meer gebeuren, dat een zwakke broeder in de finale een demon stratie van onmacht moet geven. Een paar voorstellingen zijn tenminste droevige vertoningen geworden. De spelers konden gewoon niet het ver eiste niveau halen en kregen een taak te vervullen, die zij bij lange na niet aankonden. Bovendien is het ons opge vallen, dat er altijd nog verenigingen zijn, die boven hun krachten tillen. Soms is die overmoed sympathiek, maar de overmoed blijft. In een enkel geval is het zelfs overschatting bij ge brek aan enige zelfcritiek. Hoe is het anders te verklaren, dat de Vlaardin- gers met een voorstelling van Hamlet durfden te komen? Het is ons tenslotte tegengevallen, dat er van de vijftien stukken slechts Het echtpaar C. Boeree-Rosenhart, dat mi Geen schokkende dingen voor de heer en mevrouw C. Boeree-Rozen- hart. De zestig jaar van hun huwelijk zjjn in alle vrede voorbijgegaan. En in hun huiskamer, waar de 80-jarige vrouw des huizes al jarenlang de stoel houdt en haar 82-jarige echtge noot op zijn gemak een pijpje stopt wanneer hjj van zijn dagelijkse wan delingetje terugkomt, kunnen beiden tevreden en met plezier over „vroe ger" praten. De heer en mevrouw Boeree zijn Haarlemmers. Het groot ste gedeelte van hun leven hebben zij met hun zes kinderen in de Amster damse buurt doorgebracht. „We zijn vaak verhuisd", vertelt mevrouw Boeree. „Dat was nog in de tijd dat er overal huizen te krijgen waren. Wanneer het ons niet beviel, trokken we gewoon weg". De heer Boeree vertelt over zijn werk als zadelmaker- stoffeerder bij NV Bejjnes aan het Stationsplein. „Zadelmaker" heetten we omwille van de traditie, ik heb mijn leven geen zadels gemaakt". Wel zittingen voor de treincoupé's. En alles met de hand aanvankelijk. Banken met rode idag zijn diamanten huwelijksfeest viert. trijp voor de eerste en groene trijp voor de tweede klas. Met de derde klas-wagons had de heer Boeree geen bemoeienissen: die deden het toen nog alle met houten banken. Later maakte hij voor de reizigers derde klas de bekende groenzeilen banken. Erg veel gelegenheid om van die banken te genieten hadden de heer Boeree en zijn vrouw niet. Reizen was er niet vaak bij. „Een enkel dagje naar Amsterdam en dan ging mijn man nog lopen", herinnert zich me vrouw Boeree. Nee, meer plezier had de heer Boeree van zijn lidmaatschap van het kerkkoor in de St. Jan, waar hij jarenlang zijn eerste tenor heeft laten klinken. En wanneer de kape laans van de St. Jan op bezoek ko men, laat het oud-koorlid de kans niet voorbijgaan om zijn hart nog eens aan zjjn geliefd Gregoriaans op te halen. Maandag 27 mei vieren de heer en mevrouw Boeree het diamanten hu welijksfeest. 's Morgens zal de dag worden ingezet met een H. Mis, waarna een koffietafel en 's middags de receptie zullen volgen. Scène uit „Clérambard", waarmede ADO DVS" uit DEN HAAG het Natio naal Landjuweel won. Staande: Cléram bard, een voortreffelijke creatie van Wim Gerritsen, zittend van links naar rechts: zijn schoonmoeder (Lea Wen- ting), zijn vrouw (Phia van Dijk) en hun zoon (Hans Car on). werk geleverd en met name is het een krachttoer geweest, de schouw burg iedére avond goed tot zeer goed bezet te krijgen. Het minste aantal bezoekers was altijd nog driehonderd. Daarom is het niet verwonderlijk, dat er ook van buiten Haariem stem men zijn opgegaan om het Landjuweel altijd in Haarlem te houden. Den Haag heeft het recht om het volgende Land juweel in eigen stad op te hangen en in te richten, maar uit de woordeh van hun voorzitter is duidelijk geble ken, dat hij twijfelde aan de mogelijk heid daartoe. „Bij ons breken ze alleen maar theaters af," zo verklaarde hij in het openbaar. „Waar moeten wij naar toe?" Naar Haarlem is ons antwoord. Hier is kennelijk het publiek, hier is de outillage, hier is ook de ervaring. Burgemeester Cremers liet wat dat be treft er geen twijfel over bestaan, dat het gemeentebestuur ook in het ver volg gastheer wil zijn van de amateur tonelisten. Haariem heeft dus een goede beurt gemaakt. Niet alleen het organiserend comité, ook bijvoorbeeld het schouw- burgpersoneel. Drs. J. Lockefeer, do regisseur van de Zeeuwen, verklaarde dat nog eens met nadruk in een zwie rige toespraak. Daarom: blijf landju welen in Haarlem. Het idee van Jan Kraakman in 1957 is houdbaar geble ken. Haarlem bleek een gezonde bo dem om het tot wasdom te brengen. Plaats nummer 1, rij 8 in de schouw burg is uitgeschreven. Het feuilleton is ten einde. We gaan over tot de orde van dc dag. En zien belangstellend uit naar de eerste „gewone" voorstel ling, die ons maandagavond weer HAARLEM, 24 mei De Haarlem- sche Tooneel Club heeft het dus niet gehaald. Zij heeft de koninklijke beker in de finale om het nationaal landju weel moeten afstaan aan Den Haag. De H.T.C. is echter een eervolle ver liezer geworden, een sportieve verlie zer ook, die niet met excuses is ge komen, ofschoon daartoe alle reden was. Wegens het uitvallen van enkele spelers moest zes weken geleden plot seling een ander stuk worden gekozen. Het werd nu „Kom terug, kleine She ba", een spel van William Inge, waar in de geschiedenis wordt verhaald van een immer gespannen levende vrouw, die getrouwd is met een aan alcohol verslaafde man. Hij is weliswaar van de drank afgeraakt, maar door de amoureuze escapades van een inwo nend meisje vervalt hij in zijn oude kwaal. Na behandeling in een zieken huis komt hij genezen terug, het meis je staat op het punt gelukkig te trou wen en voor het echtpaar breekt een nieuwe, zonniger tijd aan. Onder regie van Richard Flink is het een sfeervolle vertoning geworden met veel gevoel voor nuances. Helaas moest in het begin de verstaanbaarheid lij den onder die sfeer. Later draaide de H.T.C. op volle toeren, en met name Leo Straus leverde als de echtgenoot een formidabele creatie. Hij kreeg, vooral na de pauze, prachtig tegen spel van mevrouw J. van Olphen-Odink als zijn vrouw. Het meisje werd op een hartelijke en speelse manier op de planken gezet door mevrouw M. van Kesteren-Van Gelderen. Van de overi gen noemen wij nog met name de heer P. Domhoff, die de vriend van het meisje letterlijk met kracht voor het voetlicht bracht. W. H. illllllllllllllillliiiiilllllllllllllllllllllllllllllllliillllillllllllllllh Een uitbundig beeld van het vasten avondfeest, dat het Reizend Zeeuws Volkstoneel vierde in „De Gecroonde Leersse". Met dit stuk verwierf het twee prijzen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 3