na berichten over nieuwe [falcon tweedjassen Drie kinderen verdronken ra Prins niet naar Soekarno Den Haag verwacht moeizame gesprekken met de socialisten Informateur Romme ontvangt vanavond de eerste reacties van de fractieleiders 30 Afrikaanse leiders opteren voor eenheid Topconferentie van Addis Abeba gaat voldaan uiteen DE NEDERLANDSE OLIVER HEET JAN KING WIL KENNEDY ZELF INSCHAKELEN Noordelijke negers schrikken van 's ministers naïviteit CRISIS EN ERNSTIGE ANEMIE Vaticaan geeft een officiële verklaring uit Het weer Pauselijke radio boodschap tot Poolse pelgrims Haarlemmers Een verdachte in oplichtingszaak voorlopig vrij ORGANISATIE MET VAST SECRETARIAAT „Bevrijding' is het eerste doel m De rassenscheiding in Amerika Vrij warm Miljoen weg 0 *sr mü MAANDAG 27 MEI 1963 87ste JAARGANG No. 31446 Rome, 27 mei Voor het 1erst in lange tijd heeft Paus Joannes XXIII gisteren de vele {luizenden, die om twaalf uur op "et St. Pietersplein waren ver zameld om met hem het Angelus te bidden en daarna zijn zegen te °ntvangen, op dringend advies van zijn artsen moeten teleur stellen. De Paus verscheen niet aan het raam van zijn privé- aPpartement in het Apostolisch galeis. Een omroeper van Radio Vaticana sprak de aanwezigen toe en lichtte hen in over de toe stand van de Paus. Hij ging daar- ojj uit van de tekst van een offi ciële verklaring, die tevoren door •tet Vaticaanse voorlichtings bureau was bekendgemaakt. Daar- 111 staat, dat de behandelende ge- heesheren de Paus rust hebben Voorgeschreven en een drastische beperking van zijn activiteiten, een rust, die minstens tot Pink steren zal moeten duren. MORRIS before ijóuSnif! Lichtgewicht kostuums, ?oor haren die altijd korrekt ge- kleed willen gaan. Modekleuren grijs, beige en blauw v.a. f 168.- w.au»i haarlem ui. ss*77 ADDIS ABEBA, 27 mei (AFP, Rtr, UPI) Dertig Afrikaanse regeringsleiders, die een totale bevolking vertegenwoordigen van 200 miljoen zielen, hebben gister morgen vroeg in de Ethiopische hoofdstad Addis Abeba hun eer ste topconferentie in een atmos feer van grote voldoening beslo ten. Zij hebben afgesproken een eind te maken aan de onderlinge verdeeldheid in politieke blokken (Casablanca, Monrovia, Brazza ville) en zij hebben hun handtek )- ning geplaatst onder een Hand vest van Afrikaanse eenheid. De organisatie van onafhankelijke Afrikaanse staten, tot welker op richting zij hebben besloten en die zal worden voorzien van per manente organen, zal in de eerste plaats alle restanten van blanke overheersing in Afrika (Portu gees Afrika, Zuid-Afrika en Zuid- Rhodesië) moeten opruimen. P PI mmm>. éÜIémL - - '■mm s BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 «Jicantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 kantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Wrectie: W. C H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen, "oofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents oer millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents oer m m.-hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventuee zonder oogave van redenen te weiqeren ABONNEMENTSPRIJS 51 cents oer week 2.55 oer maanc 1 ?C De Kwartaal Voor klachten over de bezorging s avonds tussen 5.30 en 7 uur, tel. 20800. Artsen adviseren de Paus algehele rust 'Van onze Romeinse correspondent) In de verklaring wordt o.m. gezegd, •lat ,,de ziekte van de maag, waaraan de Heilige Vader sinds afgelopen herfst Jiidt en die in november een ernstige bloedarmoede veroorzaakte, in de af gelopen dagen opnieuw ernstige bloed armoede heeft veroorzaakt na een pe riode van medische behandeling en be trekkelijke rust. Op het ogenblik wordt ,verloaP van de ziekte door een pas- behandeling in de hand gehouden. De behandelende geneeshe ren hebben op grond daarvan de Hei lige Vader geadviseerd rust te houden en alle lichamelijke inspanning zoveel mogelijk te beperken. Vanmorgen heeft de Heilige Vader ter afdoening van lo pende zaken de kardinaal-staatssecre taris Amleto Clcognanl ontvangen," tot *°ver onze Romeinse correspondent. Het Katholiek Nederlands Persbureau •peent te weten, dat er in de nacht ^?n zaterdag op zondag een nieuwe cri- 's is ingetreden in de gezondheidstoe stand van de Paus. In verband daar- vkt- ls gistermorgen vroeg 's Pausen J-ftrouwde vriend en lijfarts, de 81-jari- «e prof. Gasbarrini, uit Bologna naar (Advertentie) BARTELJORISSTP. HAARLEM' TEL 13439 lElDSESTRAAT -Bij KONINGSPLEIN)'AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met hier J* daar een regen- of onweersbul. B-i'rivegend matige noordwestelijke tad- Vrij warm. Dinsdag Z°n: 4.31—20.44. Maan: 9.52—0.58. (Van 01120 weerkundige medewerker) Jtiaar B*LT, 27 mei Na een zonnig •inde warm (16-18 gr. C.) week- kiiig hreef er vanmorgen veel bewol- Uchte Yer met °P enkele plaatsen wat West-D -8en- Ëen frontje boven Noord en hroiUtsland trekt nat orenr naar het westen kans °°k in ons land plaatselijk frontie uen onweersbuitje. Achter dit lucht 1, J^vindt zich veel warmere maximl Ui midden- en Oost-Duitsland de da^pn en 25 Sr- C. In de komen- ging van °°k ln ons land enige stÜ" an temperatuur te verwachten. (Advertentie) v°or exclusieve herenmode 1^ tn heeft v. Klmmenaede nog Vee' meer modetips, ook voor corpulente of lange heren! toL'avfï?11' L I {en. cronjéstr. 86 Rome ontboden. Samen met zijn assis tent, prof. Pietro Mazzoni, heeft hij de zorg voor de gezondheid van de Paus overgenomen. United Press Internatio nal meent, dat deze nieuwe crisis min der zwaar was dan de eerste, maar het persbureau citeert Vaticaanse zegslie den, die er hun bezorgheid over uit spreken, dat de krachten van de Paus steeds verder afnemen. Het persbureau Reuter verneemt uit Vaticaanse krin gen, dat de Paus sinds begin vorige week een groot deel van de dag in bed blijft en slechts licht (het K.N.P. zegt: alleen vloeibaar) voedsel tot zich neemt. Zijn beide geneesheren, de pro fessoren Gasbarrini en Mazzoni, zijn pri- vé-secretaris mgr. Capovilla en een frater-ziekenverpleger zijn voortdurend in zijn nabijheid. Gisteravond vernam Reuter, dat er in de toestand van de Paus sinds gis termorgen een lichte verbetering was ingetreden. De Heilige Vader sliep een groot deel van de dag en voelde zich zo uitgerust dat hij in de mid dag de wens te kennen gaf de duizen den gelovigen op het St. Pietersplein alsnog zijn zegen te geven. Zijn om geving wist hem er echter toe te be wegen van dit voornemen af te zien. In het begin van de avond bracht prof. Gasbarrini een bezoek aan de zie ke. Volgens Vaticaanse kringen zou hij na afloop gezegd hebben, dat de toe stand van de Paus in de naaste toe komst zal verbeteren, als de patiënt volledige rust in acht neemt. De omroeper van Radio Vaticana, die gistermiddag de menigte op het St. Pie tersplein toesprak, vroeg de aanwezigen te bidden, dat de Heilige Vader spoedig weer gezond zal zijn. De president van de Wereldmethodis- tenraad, bisschop Fred Pierce Corson, heeft tot alle methodisten in de hele wereld het dringende verzoek gericht te bidden voor de gezondheid van de Paus, aldus meldt United Press International uit Philadelphia. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 27 mei De Heilige Va der heeft voor de microfoon van Ra dio Vaticana een boodschap in de La tijnse taal gericht tot de deelnemers aan jaarlijkse pelgrimstocht naar de Maria-bedevaartplaats Piecary in het diocees van Catowice in Polen. Deze pelgrimstocht, waaraan normaliter hon derdduizenden gelovigen deelnemen, komt uit een streek die zeer geïndus trialiseerd is in Boven-Silezië en be staat voor het grootste deel uit arbei ders. De woorden van de Paus. die in de afgelopen week telkens gedeeltelijk wer den opgenomen op de band door Radio Vaticana, zijn gisteren gedurende de Heilige Mis in het Heiligdom te Pieca ry om 10.30 uur uitgezonden. Dit jaar werd de bedevaart volgens een mede deling van de bisschop co-adjutor van Catowice, mgr. Herbert Bednorz, gehou den tot intentie van de Heilige Vader. Onze woorden, zei onder andere de Paus richten zich tot U, arbeiders, die in zo grote aantallen deze keer naar het Maria Heiligdom van Piecary zijt gekomen. Ons hart is dicht bij U en met de ogen van onze ziel zien wij de zeer grote menigte van sterke en flinke man nen die rijk zijn aan geloof en die he den naar dit heilig oord gekomen zijn. Gij weet, ging de Paus door, hoe ria ~an het hart van de Kerk Uw recb- '""u liggen, de verbetering van Uw ie vensomstandigheden volgens de voor schriften van het Evangelie. Wij heb ben een en ander neergelegd m onze encyclieken Mater et Magistra en Pa- cem in Terris. Wij sparen geen moei te, zolang ons het leven gegund is. bezorgd te zijn voor U. Hebt vertrou wen in de liefde van de Kerk en ver trouw gerust U zelf aan Haar toe, want de gedachten van de Kerk zijn gedach ten van vrede. De Paus bad Maria, de glorierijke koningin van Polen, dat zij haar ogen vol mededogen zou opslaan over de deelnemers aan de bedevaart en zou bidden voor hen, dat zij zouden hebben een stevig katholiek geloof, vei- gheid, vreugde, hoop en vrede. De loodschap, die terstond in de Poolse laai vertaald werd. eindigde met 's Pau sen zegen. Deze foto van de Paus werd enkele dagen geleden genomen, toen hij een tot de Poolse gelovigen gerichte radio boodschap uitsprak. VEGHEL, 27 mei Zondagmiddag zjjn hier twee kinderen van de familie Van den Brave uit Uden verdronken. De kinderen, een jongen van twaalf en een meisje van drie jaar, waren samen op de fiets naar Veghel gegaan en zjjn daar bij een sluis te water geraakt. Hoe het ongeluk is gebeurd is niet be kend. Omstreeks drie uur 's middags zag een vrouw van een schipper het meis je in het water drijven. Langs de wa terkant lagen een fiets en twee jasjes. Men is toen ook naar het andere kind gaan zoeken. Men vermoedt dat eerst het meisje bij het spelen te water is geraakt en dat haar broertje haar is nagesprongen om haar te helpen. De stoffelijke over schotten zijn geborgen. HAARLEM De tienjarige Hans Damen is zaterdagmiddag in het Spaar- ne verdronken. Hi] was met een vriend je aan het spelen op een zolderschuit in het Spaame langs de Turfmarkt. Het vriendje miste Hans op een gege ven ogenblik en riep zijn vader. Drie kwartier later heeft de politie het leven loze lichaam van de jongen opgehaald. Frankrijk Een delegatie uit de Westafrikaanse staat Guinée heeft gis teren president De Gaulle uitgenodigd voor een bezoek aan dat land. (Rtr) (Advertentie) DEN HAAG, 27 mei De rijksvoor lichtingsdienst heeft met nadruk berich ten ontkend, volgens welke prins Bern- hard een ontmoeting zou hebben met president Soekarno, tijdens diens ko mende verblijf in Wenen. Geruchten van deze aard circuleerden sinds de Indonesische president tot Nederlandse journalisten in Djakarta heeft verklaard dat hij graag Nederland zou bezoeken. President Soekarno komt begin juni naar Wenen. BAGDAD, 27 mei (AFP, UPI, Rtr) De Iraakse regering heert zaterdag bekendgemaakt, dat zij een tegen haar gericht komplot heeft ontdekt. De sa menzweerders werden betiteld als „im perialistische agenten" en als „ge- isoleerde groepjes wraakgierige reacti onairen en opportunisten", die met de vorige president, generaal Kassem, hebben samengewerkt. Het persbureau voor het Midden-Oosten, dat in Cairo is gevestigd, meldde zaterdag de arresta tie van zestig officieren en honderd twintig burgers, die voor een krijgsraad gedaagd zullen worden. (Advertentie) hoeven hun kleding niet bij een post orderbedrijf te kopen, want zij hebben een speciaalzaak op dit gebied in hun stad, n.l. de HKC, Jansstraat 51 - 63. Daar kunnen zij direct keus maken uit een enorme voorraad Dames-, Heren- en Kinderkleding. Er wordt geen rente berekend en (tot f 150.—) geen vooruitbetaling. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 27 mei. De z.g. „lei draad" die prof. Romme als informa teur zaterdag en zondag thuis in Bloe- mendaal heeft opgesteld en waarover hij vanavond de eerste reacties van de gezamenlijke fractieleiders hoopt te vernemen, is een onderwerp van veel speculaties en gissingen in het Haagse politieke milieu. Men is ervan over tuigd. dat het stuk van grote beteke nis is, niet alleen omdat de informa teur zelf aan de hand van deze lei draad het kluwen wil ontwarren dat bij iedere kabinetsformatie in Neder land steeds ontstaat door de veelheid van tegengestelde meningen en partij opvattingen die in ons parlement ver tegenwoordigd zijn, maar ook omdat het een leidraad zal zijn voor zijn op volger, de door de Koningin aan te stellen formateur. Vandaar dat men kan aannemen, dat het een beschrij ving zal zijn niet alleen van partijpoli tieke controverses, maar ook van de kwesties die de bestuurders van de de partementen op organisatorisch ge bied bezig houden. AMSTERDAM, 27 mei Tegen een 68-jarige accountant uit Aerdenhout en diens 34-jarige zoon, een zakenman, die verdacht worden van oplichting c.q. valsheid in geschrifte en ver duistering van ongeveer één miljoen gulden ten nadele van de Cultuurbank N.V. alhier, heeft de rechter-commis- saris een bevel tot bewaring verleend. Dit is zes dagen van kracht en kan éénmaal met eenzelfde termijn ver lengd worden. Voor de vader is de uitvoering hier van, mede in verband met zijn leeftijd, onder een aantal voorwaarden opge schort. Hij is uit de preventieve hechte nis ontslagen. Zijn zoon blijft echter in arrest. Beiden werden een week terug aangehouden. De officier van justitie, mr. G. R. Nubé heeft aan de rechter-commissaris gevraagd een rijksaccountant te benoemen in het vooronderzoek. Vader en zoon hebben nog geenszins de manipulaties waarvan zij verdacht worden tegenover recherche en justitie geheel en al toegegeven. De zoon was aandeelhouder en direc teur van de begin dit jaar failliet verklaarde fabriek van plasticjassen „Plasticonam" N.V. in Volendam, van welke fabriek de vader commissa ris was. Begin 1961 begon de fabriek slecht te lopen. Men raakte in schulden bij een bank en vader en zoon besloten naar een nieuwe financier om te zien. Op basis van een gefingeerde order portefeuille en een geflatteerde balans wisten zij het vertrouwen vein de Cul tuurbank te winnen en zo ongeveer een miljoen gulden los te krijgen. In de tweede plaats moet z(j de on derlinge eenheid van de Afrikaanse lan den bevorderen (o.a. door het verrich ten van arbitrage- en verzoeningsdien sten, het tegengaan van subversieve ac ties en het veroordelen van de politieke moord). En in de derde plaats zal zij de kracht van het verenigde Afrika moeten versterken en voelbaar maken (b.v. door het bedingen van meer ze tels voor Afrika in de belangrijke or ganen van de Verenigde Naties). Het belangrijkste orgaan van de or ganisatie van onafhankelijke Afrikaanse staten is de „vergadering van staats hoofden", die eens per jaar bijeenkomt. Met grotere frequentie zullen de minis ters van buitenlandse zaken bijeenko men. In het Handvest is voorts de oprichting vervat van een secretariaat met een secretaris-generaal aan het hoofd, de benoeming van een bemiddelings-, ver- zoenings- en arbitragecommissie en de instelling van bijzondere commissies voor economische en sociale samenwer king, onderwijs en cultuur, gezond heidszorg, defensie en wetenschappelijk en technisch onderzoek. In concreto bleek de verzoening ter vergadering doordat president Nasser van de V.A.R. en president Bourgui- ba van Tunesië elkaar publiekelijk om helsden. Bourguiba en premier Ben Bella van Algerije maakten bekend, dat hun landen de onderlinge diplo matieke betrekkingen weer volledig zullen herstellen. Slechts twee van de 32 leiders van onafhankelijke Afrikaanse staten waren niet bij de ondertekening aanwezig: pre sident Groenitzky van Togo, die eerder dit jaar aan de macht kwam na de moord op president Olympio en tegen wiens bewind door verscheidene dele gaties bezwaren naar voren zijn ge bracht, en koning Hassan van Marok ko, die de conferentie boycotte wegens de aanwezigheid van een delegatie uit Mauretanië, op welk gebied Marokko aanspraken doet gelden. Om ook de laatste koloniale overblijf selen op te ruimen wordt een speciaal „bijstandsfonds" ingesteld voor materi ele en financiële steun aan de „ver schillende bevrijdingsbewegingen van Afrika" Ook komt er een „coördina tiecommissie", waarin afgevaardigden uit negen landen zitting hebben, en die haar zetel zal hebben te Dar-es-Salaam. Voorts worden „vrijwilligers op diver se terreinen" opgeroepen ter ondersteu ning van de bevrijdingsbewegingen. De staatshoofden geven uiting aan hun voorkeur voor een politiek van niet-ver- bondenheid en zij spreken uit, dat Afri ka vrij van kernwapenen moet blijven. Zij hebben tenslotte besloten tot de in stelling van een „economische commis sie van voorbereiding", die de mogelijk heid tot vorming van een inter-Afri- kaanse vrijhandelszone, invoering van een gemeenschappelijk buitentarief en vorming van een Afrikaanse betalings- en clearing-unie zal bestuderen. Ook zal op korte termijn een Afrikaanse ontwikkelingsbank in het leven worden geroepen. Prof. Romme zal zeker ook een in ventaris opmaken van de vele grens kwesties (Sociale Zaken en Maat schappelijk Werk is er een van) en competentiegeschillen (Buitenlandse Zaken en Economische Zaken en een voorbeeld) die zich de laatste jaren hebben gevormd. Men kan veilig aan nemen, dat ministers die de forma teur hun moeilijkheden in afzonderlij ke rapporten hebben overgelegd, daar voor heel wat materieel bijeen hebben gebracht. Wat in de eerstkomende dagen naar voren komt is echter vooral het zoe ken naar de sleutel ter oplossing van het politieke probleem: hoe moet de basis worden van een nieuw kabinet? Wanneer de meeste zegslieden die zich in politieke kringen daarmee bezig houden gelijk krijgen, zal het geen vijfpartijenkabinet zijn en zal uit de discussies deze week tussen informa teur en fractieleiders, waarbij ook de fracties zelf betrokken zullen worden, vermoedelijk de onmogelijkheid blij ken weer met de socialisten in een vierpartijenkabinet te gaan regeren. Het is duidelijk, dat de socialisten zich echter niet zo maar buiten de deur zullen laten zetten, ook al zijn zij overtuigd dat er geen andere oplos sing te vinden is. Zeker zullen zij, zoals in 1959, er de slogan uit willen slaan, dat zij weder om door een overmacht buiten de deur zijn gehouden. De formateur die nog benoemd moet worden, zal daar ook mee te maken krijgen, zoals in 1959 prof. De Quay heeft ondervonden. Hij kwam naar Den Haag in de vaste overtuiging, zoals hem door velen was ingeprent, dat een kabinet met socia listen niet meer mogelijk was. De kloc was te groot geworden. Het op treden van de PvdA, vooral ook buiten het parlement, was te duidelijk dat van een partij, die het niet meer op bracht om rekening te houden met de overtuiging en de beginselen vein an deren. Prof. De Quay ontdekte reeds in zijn eerste onderhoud met mr. Burger, dat de socialisten het standpunt innamen, dat er niets met hen aan de hand was. Er volgde een gevecht achter de scher men, om duidelijk te maken, dat de verhoudingen een dergelijk samengaan uitsloten. Prof. Romme zal wanneer de ze geschiedenis zich gaat herhalen, vermoedelijk deze week de eerste stoot van de socialisten moeten opvan gen. Ai is hij slechts informateur, de heer Vondeling zal ook met deze weg bereider, wiens rapport aan de konin gin voor de eigenlijke formatie van de grootste betekenis zal zijn. hetzelf de lied aanheffen. Een lied van ver langen om mee te doen en een lied van hevig protest als het duidelijk wordt, dat de andere partijen zich niet met de socialisten wilier verbinden. Iets dergelijks zal zich natuurlijk voor doen, wanneer een andere partij in geen enkele combinatie met de rest zou blijken te passen. De strijdbaar heid van de liberalen zal bijvoorbeeld niet minder blijken te zijn dan die van de socialisten. Vandaar dat de ge sprekken in de kamer van de infor mateur dié vanavond een aanvang ne men, van grote betekenis zijn voor de naaste toekomst en dat zij niet een voudig zullen verlopen. jh ..4jSgw&z iy'*' mm, II»1. ASïl De Engelse producer Donald Albery heeft voor de rol van Oliver in de gelijk namige musical, die in oktober zijn Nederlandse première zal beleven, zijn keus laten vallen op de twaalfjarige Jan Nelissen, zoon van de bekende Amstelveense poppenspeler. Hij is hier gefotografeerd met drie andere hoofdrolspelers, v.l.n.r. Nelly Fryda, Jaap de Vries en Johnny Kraaykamp. WASHINGTON, 27 mei (AFP, Rtr, UPI) Te Los Angeles heeft ds. Martin Luther King, de leider van de beweging tot geweldloos verzet tegen de achterstelling van de Amerikaanse negers, de gedachte gelanceerd om de beide negerstudenten, die binnenkort zullen verzoeken te worden Ingeschre ven aan de universiteit van Alabama, te doen vergezellen door president Kennedy. De gouverneur van Alabama, George Wallace, had eerder gedreigd, dat hfj persoonlijk bij het inschrijvingsbureau van de universiteit zal postvatten om integratie aldaar te voorkomen. Inmiddels is een klein deel van de federale troepen uit de staat van Wal lace teruggetrokken. Er blijven nog 2500 man over. Te Anniston in Alabama is een 42- jarige blanke veroordeeld tot ander half jaar gevangenisstraf en een boete van 300 dollar, omdat hij met een jachtgeweer schoten heeft gelost in twee woningen van negers en in een negerkerk. Te Atlanta, eveneens in Alabama, is zaterdag voor het eerst een neger tot priester gewijd. Het is de 30-iarige be keerling William E. Calhoun. Negerstudenten, die de afgelopen twee weken in Greensboro in noord- Carolina 's nachts demonstraties tegen de rassenscheiding hebben gehouden, hebben een bestand afgekondigd, dat vanmiddag om vijf uur plaatselijke tijd afloopt en dat ten doel heeft de plaat selijke autoriteiten in de gelegenheid te stellen een oplossing te vinden. Vrijdag heeft de Amerikaanse minis ter van justitie, Robert Kennedy, met een aantal negerleiders in New York het probleem besproken van de „feite lijke rassenscheiding' in het noorden van de Verenigde Staten. Tot zjjn ge sprekspartners behoorden de schrijver James Baldwin, de zangeres Lena Horne, de zanger Harry Belafonte, de schrijver Loraine Hansberry, de psy choloog Kenneth Clark en de advocaat Clarence Jones. Baldwin verklaarde na afloop, dat het gesprek een onbe vredigend verloop neeft gehad en dat hij geschrokken is van de „grote na ïviteit" van de minister.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1963 | | pagina 1